Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-11-2019, 21:50   #561
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Albin Kurti
Albin Kurti kėrcėnon Beogradin, qeveria pa Listėn Serbe

08/10/2019 00:10

Nė 10 komunat me shumicė serbe, nė zgjedhjet parlamentare tė Kosovės, ka fituar bindshėm Lista Srpska. Nė nivel vendit, zgjedhjet, sipas rezultateve preliminare, i fitoi Lėvizja Vetėvendosje. Megjithatė nė njė intervistė nė gjuhėn serbe, Albin Kurti thotė se nuk i do nė Qeverinė e tij fituesit serbė.

Nė njė intervistė pėr N1 nė Serbi, kandidati pėr kryeministėr nga LVV, ka thėnė se do tė fillonte menjėherė bisedimet me serbė pėr t’i marrė nė Qeveri, por nuk e do fituesin kryesor tė votave serbe nė Kosovė, qė ėshtė Lista Srpska, transmeton Gazeta Express.

I pyetur nėse ai do tė formojė njė qeveri me Listėn Serbe, Kurti ka thėnė se ai do tė pėrfshijė partit politike serbe pėrveē Listės Serbe nė koalicion, duke sqaruar se, sipas tij, Lista Serbe nuk ėshtė njė parti politike por njė shtet.

“Kushtetuta jonė thotė se duhet tė jetė sė paku njė ministėr nga komuniteti serb nė qeverinė tonė, por nuk thotė se duhet tė jetė nga Lista Serbe. Kėshtu qė ne do t’i pėrqėndrojmė pėrparėsitė tona nė pakicat si komunitetet, jo si parti”, thotė Kurti.

Lideri i LVV’sė ka folur edhe pėr dialogun me Serbinė, duke thėnės se sapo tė krijohet Qeveria do tė shkojė nė Bruksel pėr nisur bisedimet me Pėrfaqėsuesin e ri tė BE’sė tė caktuar pėr ndėrmjetėsim mes Kosovės e Serbisė.

“Nuk mund tė kemi pėrsėri njė dėshtim nė kėtė dialog, sepse kushton shumė. Ne gjithashtu do tė shikojmė nė ato 33 marrėveshje qė kemi pasur nga 2011-2017, ēfarė u pėrmbush dhe ēfarė nuk ishte dhe cilat janė ndikimet nė jetėn e popullit tė Kosovės dhe njė ditė do tė fillojmė njė dialog me Serbinė, e cila duhet tė jetė parimore”, thotė Kurti.

Zgjedhjet e parakohshme nė Kosovė u fituan nga Lėvizja Vetėvendosje e Albin Kurtit. Me 25.81% tė votave kryeson Lėvizja Vetėvendosje nė Kosovė. Pas saj vjen Lidhja Demokratike e Kosovės me 25,08%, tė votave. E treta nė garė rendit PDK-ja me 21, 18% tė votave. Zgjedhjet u zhvilluan pa asnjė incident./Gazeta Express
-------------------------------------------------------------------------------


Albin Kurti nuk tėrhiqet: Lista Serbe jashtė qeverisė sė re

Publikuar nė : 23:10 - 24/10/19 |
mapo.al

Kandidati pėr kryeministėr tė Kosovės nga radhėt e Lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurti, ka thėnė se nuk ėshtė obligim kushtetues qė Lista Serbe tė jetė nė qeveri. Megjithatė, Kurti, partia e tė cilit ka dalė e para nė zgjedhjet e parakohshme parlamentare tė 6 tetorit, ka paralajmėruar se ministėr serb do tė ketė nė kabinetin e ri.

“Nuk ka obligim kushtetues qė ta kemi nė koalicion Listėn Serbe, por jemi tė vetėdijshėm qė duhet ta kemi sė paku njė ministėr nga komuniteti serb dhe obligimin kushtetues do ta pėrmbushim, veēse koalicioni qeveritar nuk do tė jetė kurrsesi i varur nga shantazhet e cilitdo krah e cilėsdo ngjyrė, se lėre mė tė cilėsdo etni”, ka thėnė Kurti nė RTK.

Ai ka folur edhe pėr bisedimet me LDK-nė pėr koalicionin.

“Jemi gjithnjė e mė afėr, larg nuk kemi qenė asnjėherė. Grupet tona punuese janė duke diskutuar pėr harmonizimin programor dhe projektet e pėrbashkėta qeveritare qė do i kemi, por njėkohėsisht edhe pėr ndarjen e pėrgjegjėsive, funksioneve nė qeverisjen tonė tė pėrbashkėt. Populli e ka vendosur qė opozita e deridjeshme do tė jetė qeveria e nesėrme dhe njėkohėsisht ia ka dhėnė njė pėrparėsi Lėvizjes Vetėvendosje dhe mua pėr kėtė qeveri”, ka thėnė Kurti.

“Synimi ynė ėshtė qė qeveria jonė tė jetė njė koalicion sa mė i madh me numra, por natyrisht qė hapi i parė dhe mė i rėndėsishėm ėshtė ai i marrėveshjes mes Lėvizjes Vetėvendosje dhe LDK-sė dhe vetėm mė pas ne do tė vendosim sėrish bashkė se ēka mė tutje, por njė pjesė tė madhe tė punės tashmė e ka kryer populli i Kosovės. Ne nuk do ta kemi qeverinė tė varur nga kushdo qė pėrpiqet qė tė faktorizohet pėr vete, duke penguar qeverisjen”, ka deklaruar ai./EXPRESS/


Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2019, 19:27   #562
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Albin KurtiĒlirimtari dhe rrugaqi
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2019, 23:31   #563
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Albin Kurti
Lutfi Haziri: Sa te jem unė gjallė Albini kurrė Kryeministėr, ai ėshtė veē njė …

November 5, 2019

Koordinatori kryesor pėr bisedimet mes LDK-se dhe VV-se Lutfi Haziri, ka thėnė pėr media se Albin Kurti nuk do te behet Kryeministėr asnjėherė nėse nuk arrin qe te p.ajtohet me kushtet e Lidhjes Demokratike te Kosovės dhe se pėr ketė ka d.yshime te mėdha. “Janė duke kėrkuar ēka nuk kėrkohet, janė duke kėrkuar qe te bėhemi p.atericė e tyre dhe ketė LDK-ja nuk e ka t.oleruar dhe nuk e t.oleron asnjėherė” “Nuk mendoje qe ai do te behet Kryeministėr, sidomos pa ndryshuar q.ėndrimet me p’oshtė shihni videjon.
Posted inNEWS

http://albanian24news.com/lutfi-hazi...cE16C-EQRqt67U
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2019, 23:36   #564
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Albin Kurti
Zafir Berisha: O Albin Kurti mos luaj me ndjenjat e familjes Dehari…

November 5, 2019

Zafir Berisha ka komentuar marshin qė ėshtė mbajtur sot nė kujtim tė aktivistit tė VV-sė, Astrit Dehrari. Berisha kėtė marsh e quajti si k.ontrast, derisa ka thėne se lideri i VV-sė, Albin Kurti po k.eqpėrdor f.atkeqėsinė e familjes Dehari, pėr interesa partiake. Pasi qė sipas tij, Kurti pėr pozitėn e kryeministrit po i gj.uhėnjėzohet Isa Mustafės, e ky i fundit ishte kryeministėr nė kohėn kur ka v.dekur Dehari me p’oshtė shihni videjo deklaraten.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2019, 12:25   #565
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Albin Kurti

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postimin


Albin Kurti: Lista Serbe do tė jetė nė opozitėKandidati pėr Kryeministėr nga Lėvizja Vetėvendosje, Albin Kurti, ka thėnė se Lista Serbe nuk do tė jetė pjesė e Qeverisė sė re tė Kosovės.

Nė njė intervistė pėr mediumin serb N1, ka thėnė se njė ministėr do tė jetė nga komuniteti serb por qė nuk nėnkupton qė ai tė jetė pjesė e koalicionit qeverisės, transmeton Klan Kosova.

“Unė do ta respektoj Kushtetutėn, por bėj njė dallim nė mes tė diēkaje qė ėshtė detyrim kushtetues dhe njė koalicioni politik nga ana tjetėr. Ne po mundohemi qė tė krijojmė njė koalicion qė nuk do tė kėrkojė votat e Listės Serbe”, ka thėnė Kurti.

“Lista Serbe do tė jetė nė opozitė dhe njė ministėr do tė jetė nga komuniteti serb, nuk nėnkupton qė ai do tė jetė nė koalicion. Nacionaliteti serb nuk ėshtė anėtarėsi partie por pėrkatėsi kombėtare”.

Nė kėtė intervistė, Kurti ndėr tė tjera ėshtė pyetur edhe pėr flamurin shtetėror tė Kosovės, tė cilin ka thėnė se do ta mbajė nė Zyrėn e Kryeministrit.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2019, 13:47   #566
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,863
Thanks: 4,388
Thanked 4,741 Times in 3,153 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Albin Kurti

Pas marshadhit Albinit ka me ju kenduar kenga 50 vite qe i ēoj ne penzjon kriminelat. Me mire te japin doreheqjet dhe rezevojne biletat te ikin te Haga

__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 09:50   #567
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Albin Kurti


Zafir Berisha
Berisha e quan kryemashtrues Kurtin: Ardhja e VV-sė nė pushtet, rrezik i madh pėr vendin
Mė: 7 nėntor 2019 Nė ora: 23:47


Zafir Berisha nga Nisma Social Demokrate e ka quajtur kryemashtrues Albin kurtin dhe rrezik tė madh pėr vendin Vetėvendosjen.

Berisha sonte nė DPD ka thėnė se VV heshti karshi votave tė Serbisė.

‘’Heshtja karshi kontrabandės sė votave nga Serbia, del jashtė asaj qė janė thirrė kėta mashtrues dhe jashtė parimeve qė i kanė mashtru qytetarėt. Tash votat nuk po ju pengojnė tė Serbisė. Kėtė e kam konceptu si njė mashtrues qė i ka mashtru qyytetarėt e Kosovės. Nuk i ka parimet mbi tė cilat e ka ngrit karrierėn e vetė.

‘’Pse bėnė aq shumė zhurmė pėr votat e mėrgimtarėve. Po hiqen maskat dhe po del Albini dhe VV janė njerėz tė pafytyrė, s’kanė parime dhe janė mashtrues ordinerė. Rrezik i madh qė fati i Kosovės qė bie nė duart e sojit tė tyre. Ai po shihet hala pa ardh nė pushtet’’
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 16:45   #568
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Albin Kurti
Shtetet e Bashkuara tė Amerikės i kanė kėrkuar partisė fituese nė krye me liderin Albin Kurti, qė Qeveria e re tė formohet sa mė parė


I dėrguari special i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės pėr Ballkanin Perendimor, Mattew Palmer, pas takimit nė Shkup me Albin Kurtin, i ka kėrkuar qė tė formohet njė Qeveri nėn udhėheqjen e tij sa mė parė.

Palmer ka kėrkuar dy gjėra nga Kurti po sa tė vjen nė Qeveri, heqjen e taksės dhe fillimin e dialogut me Serbinė.

Kėto dy kėrkesa ndaj Kurti janė pėr tė vetmen arsye, arritjen e njė marrėveshje pėrfundimtare ligjėrisht tė obligueshme me Serbinė.

Kjo marrėveshje parasheh njohjen reciproke tė pavarėsisė sė Kosovės, po ashtu parasheh edhe respektimin e zbatimin e shumė ēėshtje tjera qė lidhen me marrėveshjet e nėnshkruara mė parė.

Kujtojmė se Matthew Palmer ka deklaruar nga Beogradi se ēėshtja e pavarėsisė sė Kosovės ėshtė e pakthyeshme, si dhe Serbia nuk mund tė anėtarėsohet nė BE pa arritur njė marrėveshje me Kosovėn.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 19:08   #569
Dredhza
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 831
Thanks: 9
Thanked 406 Times in 282 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Re: Albin Kurti

Najkush qe din serbisht a munet me na perkthy, pak a shum, ket intervist?

Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 20:34   #570
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Albin Kurti

po kush mendon se ka nerva me e ndegjue abinin kah rren 50 minuta edhe plus ne gjuhen e albushit qe e fol shum ma mire se gjuhen shqipe
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 20:41   #571
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Albin Kurti

ne fillim filloi me rrejt per astrit deharin qe tash ma i ka dal duqi kesaj pune astritin e kan vra e kush e ka vra te gjitha pistat te dergoin te vetvendosja sepse astriti i ndjer veq kishte pranue para organeve te drejtesis se grupi kriminelo-terrorist i vetvendosjes e kishin sulmue kuvendin me arme te renda dhe ky pranim i astritit ja hanger koken kjo do te vertetohet 100%
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 16:58   #572
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Albin KurtiVazhdon “lufta” e Srpska-s me Vetėvendosjen

Ata thonė se ėshtė paradoksale qė anėtarėt e LVV-sė tė kėrkojnė nga Srpska njohjen e Kosovės kur vet ata se kanė bėrė njė gjė tė tillė.


Kosova Ime Lajme

Zyrtarė tė Lėvizjes “Vetėvendosje” kanė rekomanduar Listėn Srpska qė sė pari ta njoh shtetin e Kosovės e pastaj tė mendojė pėr futjen e saj nė qeveri. Rreth kėtyre deklaratave ka reaguar partia e Goran Rakiqit.

Sipas Srpska-s, subjekti i tyre ėshtė i ndėrgjegjes ndaj popullit serb dhe mbron interesat e saj.

Mirėpo, partia qė ėshtė nė duart e Aleksandėr Vuēiqit ka disa ankesa pėr partinė e Albin Kurtit, transmeton Indeksonline

Ata thonė se ėshtė paradoksale qė anėtarėt e LVV-sė tė kėrkojnė nga Srpska njohjen e Kosovės kur vet ata se kanė bėrė njė gjė tė tillė.

“…ata e mohojnė Kushtetutėn e tė njėjtės Kosovė tė vetėshpallur, tė ashtuquajturat simbole tė saj, por edhe tė gjitha detyrimet qė Prishtina ka ndaj popullit serb, si nė ligje nė fuqi, ashtu edhe nėn detyrimet aktuale ndėrkombėtare, flasin pėr respekt pėr njė shtetėsi tė Kosovės qė rrjedhin nga Marrėveshjet e Brukselit”, thuhet nė reagimin e tyre.

Prapėseprapė, do t’iu japim kėshilla njerėzve tė Kurtit – “…nuk ėshtė kohė e menēur politike tė shpenzoni sulme ndaj serbėve”, pėrfundon komunikata.

Ndryshe, nėnkryetari i Lėvizjes Vetėvendosje, Besnik Bislimi nė njė intervistė theksoi se qeveria e ardhshme mund tė formohet edhe pa Listėn Serbe.

Bislimi thotė se “Srpska”, para se tė mendojė tė bėhet pjesė qeverisė sė udhėhequr nga Albin Kurti, duhet tė respektojė Kushtetutėn dhe tė dokumentojė qė e njeh Kosovėn dhe punon pėr tė mirė e saj.

“Po mund tė ketė qeveri edhe pa Listėn Serbe. Kushtetuta thotė qartė neni 92.1 se qeveria e Kosovės duhet tė qeverisė nė pajtim me Kushtetutėn e Kosovės. Do tė thotė qė ne e njohim shtetin e Kosovės dhe punojmė pėr tė mirėn e kėtij shteti. Lista Serbe duhet tė na dokumentojė qė e njeh shtetin e Kosovės dhe qė do tė veprojė pėr tė avancuar interesat e Republikės sė Kosovės. Ne nuk do tė lejojmė qė me buxhetin tonė tė vijnė njerėz apo grupe tė cilėt punojnė pėr tė shkatėrruar shtetin e vet. Por nė kėtė konsulacion mendoj qė secila palė e ka pėr obligim me qenė pak mė fleksibil dhe kreativ. Me gjet njė zgjidhje e cila nė afatgjatė duket qė ka qenė zgjidhja mė e mirė”, ishte shprehur ai.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 18:24   #573
Angel69
Bavarez
 
Avatari i Angel69
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,998
Thanks: 1,111
Thanked 1,260 Times in 702 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 51
Angel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėm
Re: Albin Kurti

Vuj Llapi vuj.

Albini kryeminister
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
Angel69 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 19:57   #574
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Albin Kurti

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angel69 Shiko postimin
Vuj Llapi vuj.

Albini kryeminister ;)
ai boll po i bjen ne gjunj is is argatit te serbis po ai po luen qoke me te edhe lista serbe e vuqiqit i ka qit kushte albushit po i kerkon qe se pari ta njofin shtetin dhe simbolet e Kosoves ai dhe partia e ti vetfundosje e pastaj shohum e bejm normal qa tu thot vuqiqi pra albush-shqiperi-etnike mvaret se a do te behet kryeminster prej titistit jugosllav is is argati i serbis dhe vuqiqit e daqiqit te cilet e regrutuan dhe financuan albushin te vjen deri ketu e nuk mvaret prej teje dashamir jo kot po pret
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 20:24   #575
Angel69
Bavarez
 
Avatari i Angel69
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,998
Thanks: 1,111
Thanked 1,260 Times in 702 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 51
Angel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėm
Re: Albin Kurti

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postimin
ai boll po i bjen ne gjunj is is argatit te serbis po ai po luen qoke me te edhe lista serbe e vuqiqit i ka qit kushte albushit po i kerkon qe se pari ta njofin shtetin dhe simbolet e Kosoves ai dhe partia e ti vetfundosje e pastaj shohum e bejm normal qa tu thot vuqiqi pra albush-shqiperi-etnike mvaret se a do te behet kryeminster prej titistit jugosllav is is argati i serbis dhe vuqiqit e daqiqit te cilet e regrutuan dhe financuan albushin te vjen deri ketu e nuk mvaret prej teje dashamir jo kot po pret
Po si ka mundesi qe pjesa me e madhe e popullit te Kosoves e do Albinin, dhe shan Hashimin? Valle e gjithe popullsia e Kosoves eshte naļve?
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
Angel69 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2019, 14:18   #576
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Albin Kurti

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postimin


Prishtina
Udhėheqėsi i vetėvendosjes dhe kandidati mė i sigurt pėr Kryeministėr i shtetit tė vetėshpallur tė Kosovės, Albin Kurti, pati njė lidhje emocionale njė vjeēare me vajzėn e ish-ministrit tė Brendshėm Zoran Sokolovic, Lidija Sokolovic, nė vitet 1990. Ajo dashuri mė vonė shpėtoi kokėn dhe i dha siguri nė jetėn e burgut!

Kėtė e konfirmon ish-shefi i policisė nė Beograd, Marko Nicoviē, i cili thekson se pėr kėtė lidhje ėshtė folur nė qarqe tė ngushta, por qė nuk ka arritur nė media sepse Millosheviē i ka mbajtur nėn kontroll dhe nuk ka dashur qė skandali tė dalė publik.

Lidhje pas lidhje te abin-shqiperis etnike me sebet hahahaha patrioti i madh hahaha


Albin Kurti pranon ministrin e propozuar nga Lista Serbe si ministėr tė tij

Aktuale nėntor 08, 2019 - 16:06


Lideri i Lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurti, i cili ėshtė fitues i zgjedhjeve tė 6 tetorit, ka thėnė shumė herė qė nuk do tė bėj koalicion me Listėn Serbe dhe ministrat e saj serbė janė dirigjuar gjithnjė nė Beogradi.

Ai edhe pas fitores nė zgjedhjet e 6 tetorit ka ripėrsėritur disa herė se nuk do tė bėj koalicion me Listėn Serbe dhe pėr ministra serbė do t’i emėrojė vetėm politikanėt lojalė serbė ndaj Kosovės.

Por, ai tashmė ka ndryshuar qėndrim lidhur me kėtė ēėshtje.

Ballkani.info ka mėsuar se Kurti pėrmes ndėrkombėtarėve u ka dėrguar porosi qė do ta pranoj si ministėr tė tij atė qė e propozon Lista Serbe, por qė zyrtarisht nuk dėshiron qė tė kenė koalicion zyrtarisht.

Pėrmes njė ndėrmjetėsuesi ndėrkombėtar, siē mėson Ballkani.info, Kurti ka kėrkuar nga Lista Serbe qė tė mėsojė se cilat janė kėrkesat e tyre, por ata kanė refuzuar qė tė flasin pėrmes ndėrmjetėsuesve ndėrkombėtarė, duke ēuar porosinė se nėse nuk pėrfillet Kushtetuta e Kosovės, ata rastin do ta dėrgojnė nė Gjykatėn Kushtetuese.

Sipas Kushtetutės, ministri serb duhet tė zgjidhet me pėlqimin e shumicės sė pėrfaqėsuesve serbė nė Kuvendin e Republikės sė Kosovės dhe shumicėn e deputetėve serbė e pėrbėn Lista Serbe.

Nėse Qeveria e Kosovės e redukton numrin e ministrive nė 12, atėherė pjesė e ekzekutivit do tė jetė vetėm njė ministėr nga komuniteti serb. Nėse numri i ministrive do tė jetė mė i madh, atėherė komuniteti serb do tė ketė edhe ministra tė tjerė.

Ky pritet tė jetė edhe premtimi i parė i Kurtit, tė cilin ai nuk do ta pėrmbushė.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Llapi : 10-11-2019 nė 14:27
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2019, 14:24   #577
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,863
Thanks: 4,388
Thanked 4,741 Times in 3,153 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Albin Kurti

tu paska sose rrota propagandistike e dhakumit sidhe, sidhe ne vendrrotullim
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2019, 14:54   #578
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Albin Kurti
Albin Kurti kėrkon tė bėjė Veton Surroin ministėr tė Jashtėm

Redaksia Lexo.al -
09.11.2019 08:40

Partia e Albin Kurtit ka nisur pėrpjekjet pėr tė bėrė Veton Surroin ministėr tė Jashtėm tė qeverisė sė re tė Kosovės.

Burime tė ‘Express’ brenda VV-sė kanė thėnė se ish-shefi i Partisė ORA, Veton Surroi, mund tė bėhet shef i diplomacisė kosovare.

Surroi ka pasur njė afėrsi me Vetėvendosjen prej kur kishte dėshtuar ta kalonte pragun nė garėn elektorale tė vitit 2007. Madje, nė zgjedhjet e fundit ka dalė hapur pro fitores sė partive opozitare, VV’sė e LDK’sė.

Zyrtarėt e partisė sė shuar tė Surroit janė shpėrndarė nė LDK e Vetėvendosje duke marrė pozita udhėheqėse nė kėto parti.

Lėvizja Vetėvendosje dhe Lidhja Demokratike kanė nisur tė kėrkojnė emra pėr ministra edhe jashtė partive tė tyre pėr tė ndėrtuar njė Qeveri sa mė kredibile. Pėrpos nė diplomaci, Albin Kurti dhe Isa Mustafa po kėrkojnė emra tė pakompremetuar pėr t’i vėnė nė krye tė dikastereve qeveritare.

Njė muaj para zgjedhjeve, Surroi kishte thėnė se ardhja e Albin Kurtit si Kryeministėr duket reale dhe kishte lavdėruar Vetėvendosjen pėr ofertėn qė i kishin bėrė LDK’sė pėr koalicion parazgjedhor.


-----------------------------


Ja ēfarė thoshte dikur Albin Kurti pėr Veton Surroin (VIDEO)
Nga GazetaMonitor. -
Jun 7, 2017, 16:06


Kandidati pėr kryeministėr nga radhėt e VV’sė, Albin Kurti, sot e promovon Veton Surroin, e dikur pėr tė thoshte se e ka ėndėrr ish liderin komunist tė ish Jugosllavisė, Josip Broz Tito.

Kurti, nė kuadėr tė fushatės sė tij, ka vizituar panairin e librit dhe aty ka takuar Veton Surroin, i cili po promovonte librin e tij tė ri, ‘Gorillat qė s’i pamė’.
-----------------------------

Video ku Albini pall si gomar tu than se Veton Surroi e sheh ne enderr hala TITON e tash minister kryesor hahaha ah lueje albush lueje se ti do na e sjellesh shqiperin-etnike te meret ata qe te kan besue
https://www.youtube.com/watch?time_c...ature=emb_logo

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Llapi : 10-11-2019 nė 14:59
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2019, 19:59   #579
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Albin Kurti

ma ne fund do me dal lista-serbska ma e fort se amerikant e krejt shtetet tiera
kjo list e kushtezoi abinin e shqiperis etnike qe nese e njef shtetin e Kosoves do te bejm qeverin se bashku per ndryshe nese nuk e njef si deri me tani nuk do te jesh kryeminister dhe normal abini i shqiperis etnike e ndegjoi dhe sot tha qe qeverin do ta baj me listen serbska te vuqiqit e daqiqit ky eshte albushi i shqiperis etnike mjeret ju qe i keni besue se di si do ti perjetoni keto qe po i lpin albushi i shqiperis etnike qe vet i ka pshty
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2019, 12:15   #580
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Albin KurtiFrashėr Krasniqi: Kurti nuk po e mbron as Selimin e as Krasniqin nga Gjykata Speciale

11 nėntor 12:39

Ish-deputeti i Partisė Socialdemokrate (PSD), Frashėr Krasniqi, ka reaguar pas ftesave tė Gjykatės Speciale pėr dy zyrtarėt e Lėvizjes Vetėvendosje, Rexhep Selimi e Gani Krasniqi,.

Krasniqi ka thėnė se lideri i Vetėvendosjes, Albin Kurti, nuk ėshtė duke e mbrojtur as Selimin e as Krasniqin nga kjo gjykatė edhe pse sipas tij dikur Kurti thoshte se “kur Vetėvendosje vjen nė pushtet, ne do t’ju mbrojmė nga Gjykata Speciale”.

“’Kur Vetėvendosje vjen nė pushtet, ne do t’ju mbrojmė nga Gjykata Speciale’”. Kėshtu i drejtohej Albin Kurti dikur Hashim Thaēit. Kurse sot kur Gjykata Speciale po i fton njė nga njė ish-komandantėt e UĒK-sė, as deklaratė mbrojtėse nuk po lėshon. Se lėre mė tė bėjė diēka siē kishte premtuar. Dhe nuk po flasim kėtu vetėm pėr komandantėt e partive tjera. Ai nuk po i mbron as Rexhep Selimin e Gani Krasniqin qė i ka nė partinė e vet. Dikur i thoshte Thaēit qė pėr pak pushtet po e djeg luftėn e UĒK-sė dhe gjithė shokėt e tij. Sot Kurti vet, pėr pak pushtet, po e len specialen qė t’ia marrė shokėt dhe tė vazhdojė njollosjen e UĒK-sė”, ka shkruar Krasniqi nė llogarinė e vet nė “Facebook”.

/Epoka e re/
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur