Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 08-11-2019, 10:26   #241
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Luli(Kadri Veseli) ishte trim e vizionar edhe nė kohė lufte


Ali Ahmeti Kadri Veseli


Ali Ahmeti pėr Kadri Veselin: Kjo ėshtė padrejtėsi, por ti do tė ngadhėnjesh

Mė: 8 nėntor 2019 Nė ora: 11:04

Mirėpo, Ahmeti ka shprehur bindjen se ashtu siē kishin bėrė nė luftė, Veseli do tė dalė triumfues edhe kėsaj radhe.

Kryetari i BDI-sė, Ali Ahmeti, e ka quajtur padrejtėsi ftesėn e Dhomave tė Specializuara tė Gjykatės Speciale pėr kreun e PDK-sė, Kadri Veseli.

Mirėpo, Ahmeti ka shprehur bindjen se ashtu siē kishin bėrė nė luftė, Veseli do tė dalė triumfues edhe kėsaj radhe.

Shkrimi i plotė i Ali Ahmetit:

I dashur vėlla Kadri, bashkėveprimtar, bashkėluftėtar, bashkėmendimtar, shoqėrues dhe bashkėndėrtues i rrugės sonė tė pėrbashkėt pėr liri, pavarėsi, demokraci.

Na paska qenė e shkruar, jo nga Perėndia, por nga hasmi, ai i dituri dhe ai i strukuri, qė ēdo ditė tė lume ta dėshmojmė pastėrtinė dhe dinjitetin e luftės tonė ēlirimtare nga zgjedha e kasapit tė Ballkanit.

E nga Perėndia na qenka pėrcaktuar detyrimi qė t’i bėjmė ballė shpifjeve, denigrimeve, nėnēmimit, propagandės dhe lajmeve tė rreme nga ai i dituri edhe ai i strukuri nė mėnyrė qė ta mbrojmė dinjitetin e luftės, e ēdo pike gjak tė derdhur, e ēdo plage, tė secilit dėshmor, martir dhe invalid, tė ēdo istikame, tė ēdonjėrės shkrepje, tė secilit lot tė derdhur nga sytė e nėnave tona.

E di qė edhe ti, si edhe unė, edhe njė jetė po ta kishim, do ta bėnim tė njėjtėn, pa ndryshuar pikė as presje, pa na u dridhur qerpiku, e as pa u menduar as edhe njė herė tė vetme.

Kjo ėshtė padrejtėsi, por ti do tė ngadhėnjesh ndaj saj ashtu siē bashkė ngadhėnjyem nė luftėn tonė tė drejtė.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 10:32   #242
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,229
Thanks: 16,496
Thanked 9,751 Times in 6,597 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Luli(Kadri Veseli) ishte trim e vizionar edhe nė kohė lufte

Vetem quarja ne HAGE e qlirimtareve te...HUP imazhin apo kryet.

Kur je BACIL fshataruc NO razumesh,perse????

Sepse diqka do MBETET.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 10:50   #243
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Luli(Kadri Veseli) ishte trim e vizionar edhe nė kohė lufteNait Hasani: Shoku im Kadri, mbaje kokėn lart, ēlirimtarėt nuk ka gjyq e gjykatė qė i dėnon

08 nėntor 10:33

Ambasadori i Kosovės nė Shqipėri, Nait Hasani, ka reaguar pas thirrjes sė intervistimit nga Gjykata Speciale pėr kryetarin e Kuvendit, Kadri Veseli.

Hasani pėrmes njė shkrimi nė llogarinė e vet nė “Facebook”, ka shkruar se asnjė gjykatė nuk mund ta gjykojė Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės, pavarėsisht ftesave pėr intervista e gjykime politike me akuza serbe.

“Lufta jonė ishte e drejtė, e pastėr e ēlirimtare nė bazė tė tė gjitha konventave ndėrkombėtare”, ka shkruar Nait Hasani.

Shkrimi i plotė i Nait Hasanit:

Gjykata Speciale dhe Ushtria Ēlirimtare e Kosovės.

Shoku im i dashur, bashkėluftėtari im Kadri.

Ne bashkė me shumė shokė luftuam pėr ēlirimin e Kosovės nga pushtuesi kolonialist serb, qė pėr njėqindė vite na mbajti tė shtypur, tė robėruar e nėpėrkėmbur, tė torturuar fizikishtė e shpirtėrisht e duke na vrarė me gra e fėmijė, pleq e plaka, duke na shpėrngulur nga tokat tona me forcė e terror, nėpėr borė e shi me fėmijė tė ngrirė rrugėve tė kombit tonė Shqiptarė, duke na pushtuar nėpėr shekuj pjesė – pjesė deri nė shfarrosje, ndėrsa fuqitė evropiane tė kohės heshtnin duke bėrė sehire.

Nė fund shekullin qė lamė pas, pėr ti dal nė mbrojtje popullit tonė nga shfarrosja etnike nga masakrat e ushtrisė e policisė serbe, qe ushtria serbe veē bėnte nė Bosnje e Hercegovin dhe Kroaci, nė vitet nėntėdhjeta dhe ne populli Shqiptarė nė Kosovė, formuam Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės, pėr tė mbrojtur e ēliruar Kosovėn dhe tokat tona Shqiptare, qė ishin tė shtypura e tė pushtuara nga Serbia, qė me tė gjitha mjetet luftarake bėnte gjenocid ndaj njė populli tė pambrojtur, pėr njė shekull kundėr Shqiptarėve nėn Jugosllavin fashiste.

Dhe ne, ja arritėm e ēliruam Kosovėn nga pushtimi kolonial Serb.

Por, ne ushtarėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, luftėn tonė nuk e bėmė kundėr qytetarėve serb, qė kanė jetuar e jetojnė nė Kosovė. Luftėn tonė tė shenjtė e bėm kundėr kriminelėve e makinerisė ushtarake shtetėrore serbe, qė masakroi popullin tonė autokton ndėr shekuj.

Lufta jonė ishte e drejtė, e pastėr e ēlirimtare nė bazė tė tė gjitha konventave ndėrkombėtare.

Prandaj, asnjė gjykatė Speciale nuk mund ta gjykoj Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės, pavarėsisht ftesave pėr intervista e gjykime politike me akuza serbe.

Shoku im Kadri, mbaje kokėn lartė, je ēlirimtar dhe ēlirimtarėt nuk ka gjyq e gjykatė qė i dėnon, kur luftojnė pėr ēlirimin dhe lirinė e kombit tė vet.

Tė njoh, ashtu siē dhe tė kam njohur, qėndro ballėlartė pėrballė drejtėsisė selektive evropiane, nė mbrojtjen e luftės sonė Ēlirimtare, pėr lirinė e kombit tonė.

Ushtira Ēlirimtare ėshtė vlerė kombėtare e kombit tonė dhe nuk ka mundėsi askush ta gjykoj kėtė vlerė tė shenjtė kombėtare.

Dalėsh faqebardhė Kadri, tė presim ĒLIRIMTAR !
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 11:26   #244
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Luli(Kadri Veseli) ishte trim e vizionar edhe nė kohė lufte

Ftesa e Speciales pėr Veselin, Pacolli: Lufta e UĒK-sė ishte heroike

08 nėntor 08:55Presidenti i Aleancės Kosova e Re, Behgjet Pacolli ka reaguar pas ftesės qė i ėshtė bėrė kryetarit tė Partisė Demokratike tė Kosovės, Kadri Veseli nga Gjykata Speciale.

Pacolli pėrmes njė postimi nė llogarinė e vet nė “Facebook” ka shkruar se lufta e popullit tė Kosovės pėr liri ishte e pastėr, e drejtė dhe me motive tė larta humane.

“Kadri Veseli do tė ngadhnjejė nė kėtė sfidė, bashkė me tė gjithė ish luftėtarėt e UĒK-sė, duke i dėshmuar botės civilizuese edhe njėherė se viktimat e vetme nė luftė ishim ne. Lufta e UĒK-sė ishte heroike, pėrballė njė aparati qė kishte qėllim shfarosjen e popullit tė Kosovės”, ka shkruar Pacolli.

Presidenti i Aleancės Kosova e Re, Behgjet Pacolli ka reaguar pas ftesės qė i ėshtė bėrė kryetarit tė Partisė Demokratike tė Kosovės, Kadri Veseli nga Gjykata Speciale.

Pacolli pėrmes njė postimi nė llogarinė e vet nė “Facebook” ka shkruar se lufta e popullit tė Kosovės pėr liri ishte e pastėr, e drejtė dhe me motive tė larta humane.

“Kadri Veseli do tė ngadhnjejė nė kėtė sfidė, bashkė me tė gjithė ish luftėtarėt e UĒK-sė, duke i dėshmuar botės civilizuese edhe njėherė se viktimat e vetme nė luftė ishim ne. Lufta e UĒK-sė ishte heroike, pėrballė njė aparati qė kishte qėllim shfarosjen e popullit tė Kosovės”, ka shkruar Pacolli.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Llapi : 08-11-2019 nė 11:28
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 20:49   #245
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Luli(Kadri Veseli) ishte trim e vizionar edhe nė kohė lufteBrahimaj-Veselit: Kjo ėshtė barra dhe detyra e luftėtarit

08 nėntor 20:10

Ish-gjenerali i UĒK-sė, Lahi Brahimaj, ka reaguar pas thirrjes sė intervistimit nga Gjykata Speciale pėr kryetarin e Kuvendit, Kadri Veseli.

Brahimaj ka kujtuar si nė vitin 1994, Kadri Veselit i’a la nofkėn Luli.

Postimi i plotė i Brahimajt:

Mbrojtja e kauzės pėr luftėn e drejtė tė UĒK-sė, ėshtė sakrifica e radhės e idealistėve tė lirisė. Edhe kjo, sikurse etapat e kaluara janė barra mbi supet e luftėtarėve.

Thirrja nga Gjykata Speciale pėr bashkėluftarėt, e fundit pėr Kadri Veselin na kthen nė kujtesėn e lavdisė.

E njoha nė pėrpjekjet pėr t’i themeluar celulat e para tė rezistencės, nė Kullėn e Brahimajve nė Jabllanicė nė 1994 i dhashė emrin e luftėtarit, Luli, e tash e njoh nė mbrojtės tė vlerave tė lirisė. Ruajtja e vlerave tė lirisė, ėshtė sakrifica e radhės, kjo ėshtė barra e detyra e luftėtarit, nė luftė ta ruaj idealin nė liri tė drejtėn.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2019, 04:03   #246
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Luli(Kadri Veseli) ishte trim e vizionar edhe nė kohė lufte3 Ēlirimtaret e Kosoves
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2019, 21:05   #247
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Luli(Kadri Veseli) ishte trim e vizionar edhe nė kohė lufte1000 Gjykata speciale nuk mund t'i njollosin kėto tri shkronja tė arta
UĒK
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2019, 17:04   #248
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Luli(Kadri Veseli) ishte trim e vizionar edhe nė kohė lufteVėllezirt Haradianj i ”ēojnė selamė” Kadri Veselit


“Kadri Veseli, si njė nga udhėheqėsit e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės ka luftuar kundėr shtypjes dhe mizorive tė Serbisė mbi popullin e Kosovės, si ēdo luftėtar i lirisė, dhe do ta mbrojė pastėrtinė e kėsaj lufte me dinjitet”, theksoi Haradinaj.

Tutje, Ramush Haradinaj, shprehet i bindur se edhe kėsaj radhe e vėrteta do tė ngadhėnjejė.

“I bindur se edhe kėsaj radhe do tė ngadhėnjejė e vėrteta dhe e drejta jonė”, shprehet Haradinaj.

Ndėrsa, kandidati pėr deputet, Daut Haradinaj, doli nė pėrkrahje tė Veselit.

“Si pėr ēdo luftėtarė, ashtu edhe pėr Kadri Veselin kam qenė dhe do jem nė pėrkrahje”, shkruan Haradinaj.

Krejt nė fund, Daut Haradinaj, i thotė Veselit “Tė priKandidati pėr kryeministėr nga radhėt e AAK’sė dhe vėllau i tij, njėkohėsisht edhe kandidati pėr deputet nga e njėjta parti, Ramush e Daut Haradinaj, kanė reaguar pas thirrjes sė kandidatit pėr kryeministėr nga radhėt e PDK’sė, Kadri Veselit nga Gjykata Speciale.

Kreu i AAK’sė, Ramush Haradinaj, ka thėnė se Veseli ka luftuar kundėr shtypjes dhe mizorive tė Serbisė dhe do ta mbrojė pastėrtinė e kėsaj lufte me dinjitet.

Kujtojmė se kryeministri nė largim, Ramush Haradinaj, dha dorėheqje me 19 korrik me arsyetimin se u ftua nga Gjykata Speciale.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-11-2019, 13:28   #249
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Luli(Kadri Veseli) ishte trim e vizionar edhe nė kohė lufte
Nait Hasani: Shoku im Kadri, mbaje kokėn lart, ēlirimtarėt nuk ka gjyq e gjykatė qė i dėnon

08 nėntor 10:33

Ambasadori i Kosovės nė Shqipėri, Nait Hasani, ka reaguar pas thirrjes sė intervistimit nga Gjykata Speciale pėr kryetarin e Kuvendit, Kadri Veseli.

Hasani pėrmes njė shkrimi nė llogarinė e vet nė “Facebook”, ka shkruar se asnjė gjykatė nuk mund ta gjykojė Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės, pavarėsisht ftesave pėr intervista e gjykime politike me akuza serbe.

“Lufta jonė ishte e drejtė, e pastėr e ēlirimtare nė bazė tė tė gjitha konventave ndėrkombėtare”, ka shkruar Nait Hasani.

Shkrimi i plotė i Nait Hasanit:

Gjykata Speciale dhe Ushtria Ēlirimtare e Kosovės.

Shoku im i dashur, bashkėluftėtari im Kadri.

Ne bashkė me shumė shokė luftuam pėr ēlirimin e Kosovės nga pushtuesi kolonialist serb, qė pėr njėqindė vite na mbajti tė shtypur, tė robėruar e nėpėrkėmbur, tė torturuar fizikishtė e shpirtėrisht e duke na vrarė me gra e fėmijė, pleq e plaka, duke na shpėrngulur nga tokat tona me forcė e terror, nėpėr borė e shi me fėmijė tė ngrirė rrugėve tė kombit tonė Shqiptarė, duke na pushtuar nėpėr shekuj pjesė – pjesė deri nė shfarrosje, ndėrsa fuqitė evropiane tė kohės heshtnin duke bėrė sehire.

Nė fund shekullin qė lamė pas, pėr ti dal nė mbrojtje popullit tonė nga shfarrosja etnike nga masakrat e ushtrisė e policisė serbe, qe ushtria serbe veē bėnte nė Bosnje e Hercegovin dhe Kroaci, nė vitet nėntėdhjeta dhe ne populli Shqiptarė nė Kosovė, formuam Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės, pėr tė mbrojtur e ēliruar Kosovėn dhe tokat tona Shqiptare, qė ishin tė shtypura e tė pushtuara nga Serbia, qė me tė gjitha mjetet luftarake bėnte gjenocid ndaj njė populli tė pambrojtur, pėr njė shekull kundėr Shqiptarėve nėn Jugosllavin fashiste.

Dhe ne, ja arritėm e ēliruam Kosovėn nga pushtimi kolonial Serb.

Por, ne ushtarėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, luftėn tonė nuk e bėmė kundėr qytetarėve serb, qė kanė jetuar e jetojnė nė Kosovė. Luftėn tonė tė shenjtė e bėm kundėr kriminelėve e makinerisė ushtarake shtetėrore serbe, qė masakroi popullin tonė autokton ndėr shekuj.

Lufta jonė ishte e drejtė, e pastėr e ēlirimtare nė bazė tė tė gjitha konventave ndėrkombėtare.

Prandaj, asnjė gjykatė Speciale nuk mund ta gjykoj Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės, pavarėsisht ftesave pėr intervista e gjykime politike me akuza serbe.

Shoku im Kadri, mbaje kokėn lartė, je ēlirimtar dhe ēlirimtarėt nuk ka gjyq e gjykatė qė i dėnon, kur luftojnė pėr ēlirimin dhe lirinė e kombit tė vet.

Tė njoh, ashtu siē dhe tė kam njohur, qėndro ballėlartė pėrballė drejtėsisė selektive evropiane, nė mbrojtjen e luftės sonė Ēlirimtare, pėr lirinė e kombit tonė.

Ushtira Ēlirimtare ėshtė vlerė kombėtare e kombit tonė dhe nuk ka mundėsi askush ta gjykoj kėtė vlerė tė shenjtė kombėtare.

Dalėsh faqebardhė Kadri, tė presim ĒLIRIMTAR !
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2019, 19:46   #250
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Luli(Kadri Veseli) ishte trim e vizionar edhe nė kohė lufte

Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur