Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Letėrsia shqiptare > Shkrimtarėt Shqiptarė

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 08-11-2019, 18:51   #1
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,019
Thanks: 0
Thanked 689 Times in 571 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pano Taēi

Tundu moj, hallall tė qoftė! – Pano Taēi

Ē’KĖRKOJ TĖ GJEJ…Ē’kėrkoj nė pyll me hap tė zbehtė,

Tek rrjedh gėmushės njė burim?

Hazdisur zogjtė ia thonė lehtė

Pėr mallin tėnd, pėr mallin tim.Bėj t’ia dėgjoj gjethet kories

Se ē’thonė ato buzėblerta.

Thashė ia gjeja gjurmėn hijes,

Qė le ti e pas unė mbeta.Te brinja e mallit pėr matanė

Tė pashė si ikje si njė shterg.

Tė pret ky mall pa fund, pa anė,

Se mė vjen prapė nga ai shteg.Nuk di pse zemra mė mbėrdhi,

A thua, kot rri duke pritur?

Dėgjoj korijen qė gėrrhin

Mbi mallin tėnd duke dremitur.Ē’kėrkoj nė pyll me hap tė zbehtė,

Me kėtė mall qė po mė ēmend?

Hazdisur zogjtė ia thonė lehtė

Pėr mallin tim, pėr mallin tėnd.I SHUSHATURI shushatur rashė tė flė,

Mė shushati syri i zi.

Ai sy ėndėrr m’u bė.

Ėndrra kongji mbi gji.I shushatur rashė tė flė,

Shushatur nga fėmėra.

Ē’ma solli nė gjumė atė,

Tė mė marrė flakė zėmėra.I shushatur rashė tė flė,

Nga ajo qė mė shushati.

Zgjata dorėn qė ta zė

Aty te shtarti…

Oh, unė i ngrati,

U ngrita e s’gjeta gjė!NJĖ LOTNjė lot, oh, e desha njė lot,

Syu tė ma pikojė tatėpjetė,

Rrudhės sė faqes sė ftohtė

Mbi buzėn time tė zbehtė.Nė bie si hėnė e plotė,

E pi pėr raki tė sertė.RUSPATundu moj, hallall tė qoftė.

Ndizja flakėn trimit.

Ikė e shka si t’ishe troftė,

Valės sė vėshtrimit.Tundu moj, tė qoftė hallall,

Vrit e digj me sy.

Dhe vdekuri bėhet gjallė,

Nė i shkon pėrbri.Tundu moj, se tė ka hije,

Djali pas e ndjell.

Ku shkel, dheu na merr shije,

Hapin tek e hedh.Tundu moj, hallall tė qoftė,

Se, si ruspė shket.

T’isha peshkatar, moj troftė,

Iu zija nė rrjetė.ME KONGJI MBI BUZĖKongjijtė mbi buzė ēapkėni,

Ē’pate qė m’i le pėr dert.

Tek hedhin vallen te lėmi

Bėj t’iu zė e ti mė shket.S’kam pėrse ta mallkoj fatin,

Dridhe vallen e mė pri.

Ku them, lėmsh e bėjmė shtratin:

Dehem unė e pėrumb ti.Qesh e lot, e tek kėndon,

Nga unė sytė nuk i hoqe.

Oh, po ēke qė mė lėndon,

Mė lėndon e mė tundon,

Moj mė e bukura nė shoqe.Dy fjalė mbi buzė tė rrinė,

Porsi shpuza ndėnė hi.

M’u bė,

Mė thanė:

Nė lėndinė

Nė mė zė,

Ta fal njė gji…Ē’mė flet moj, pash Perėndinė,

Mėsomė tė t’i puth tė dy.PĖRMES DHEMBJESIk e ik mes dhembjes time,

Udhėve tė dertit.

E gjej nėpėr ngashėrime

Muzėn e poetit.Ah, pėr ē’i kėndoj Erosit,

E tėra sheboj.

Nė manastirin e gjoksit

Tani rri plakoj.Krrusur, thinjur e kokallė,

Me pluhur mbi shpinė,

Bėn tė bėhet prapė e gjallė,

Ku ta gjej rininė?Lirėn ia ka ngrėnė tenja,

Telat i janė ndryshkur.

Edhe kėnga, edhe ndjenja

Del e ftohtė, fyshkur.Pėrmes dhembjes ik e ik,

Udhėve tė mallit.

Bregun kėmba nuk ma ēik,

Mbeē nė mes tė zallit.TANUSHA

”E, unė Tanushėn vetė e kam pa”

-nga Eposi-… … … … … … …

E ndezur prush,

Te bregu i lumit hapin e shtriu.

Kur pa, qė s’e shihte askush:

U ēvesh, e pylli psherėtiu.Rrobat i la aty pėrreth.

Diellit i plasi syri.

Vala e lumit u rrėnqeth,

Kur Tanusha cullak i hyri.Qielli, tek lahej, krejt pėrhumbi,

Gjoksoret pa, t’ia puthė tėrfili.

Njė anė ia bėri fole pėllumbi,

Nė tjetrėn ēerdhe ngriti bilbili,

Te ai mėndafsh sisash,

Aromė trėndafili.Flladit, qė frynte nė mal mes lisash,

Iu mek zėri,

Tek rrinte ndėr gjethe strukur.

Brezin e belit, gjarpri ia bėri

Lėkurė pėr vete, tė dridhet bukur.I fshehur rri Zoti pėrflakur nga malli

Pas brekėve qėndisur me lule,

Qė i la Tanusha te zalli.E, unė djalli,

Shikoja si lahej berbecule,

Pas trungut tė dardhės, tek rrija atje,

Duke mbajtur me dorė zhulkat prushore,

Se mos binin pėrdhe,

Dardhat e mia hėnore…
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 19:04   #2
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,019
Thanks: 0
Thanked 689 Times in 571 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Pano Taēi

SYTĖ E SAJ

Kur hedh sytė nė qiell,
qielli vetėtin.
Kur hedh sytė mbi tokė,
toka psherėtin.
Kur hedh sytė mbi mua,
zemra shkrepėtin.
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 21:36   #3
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,019
Thanks: 0
Thanked 689 Times in 571 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Pano Taēi

EJA MIKE

Sa herė vjen ēapkėni prill,
ēapkėne mė bėhet shpresa,
brezin nga mesi ia zgjidh
malit, t'ia bėj rėkeza

Bredhi si qiri argjendi,
na rri nėn tyl tė mjergullės.
prill ēapkėni, lisin ēmendi
kur gjirin ia puth pjergullės.

Eja mike, na fton prilli
te ai vend q'u bė harim.
atje ku kėputet ylli
porsi lot i syrit tim.
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur