Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 02-11-2019, 23:38   #81
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,888
Thanks: 4,399
Thanked 4,761 Times in 3,166 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?

Ik Dhap kadhezoj Gadrise, qe deshtoj kolacionja
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-11-2019, 09:35   #82
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?
“Kur tė doni”, Haziri i gatshėm ta sfidojė edhe njė herė nė zgjedhje Vetėvendosjen

03/11/2019


Njė postim i nėnkryetarit tė LDK-sė, Lutfi Haziri pėr koalicionin me VV-nė, ka shkaktuar reagime tė shumta nė opinion.

Ndėr tė tjera, Haziri tha se emri i kryeministrit tė ri, gjithsesi se do tė kalojė pėrmes zyreve tė LDK-sė.

Madje, ai i dha edhe njė mesazh tė qartė Kurtit duke i thėnė se vetėm njė parti e vetme nė Kosovė, nuk mund ta formojė Qeverinė.

Kėto fjalė kanė shkaktuar reagime tė mėdha, mė sė shumti tek simpatizantėt dhe zyrtarėt e rangut mė tė ulėt tė Vetėvendosjes.

Haziri, nuk ka hezituar qė disa prej tyre t’u pėrgjigjet edhe pėrmes komenteve nė Facebook.

Madje, qė me gjasė ėshtė aktivist i Vetėvendosjes, e ka sfiduar Hazirin dhe partinė e tij pėr zgjedhje tė reja.

Ai ėshtė shprehur optimist se Kurti do t’ i marrė mbi 300 mijė vota.

E pėr kėtė, Haziri ėshtė shprehur i gatshėm.

“Kur tė doni”, ėshtė shprehur ai.

Kujtojmė se Haziri njihet si njė prej figurave tė LDK-sė, qė ka shfaqur mė sė shumti skepticizėm pėr njė koalicionin me VV-nė.

Sė fundmi, ai madje ėshtė emėruar shef i Ekipit Dialogues tė LDK-sė me VV-nė.

Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-11-2019, 13:16   #83
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?Kurteshi: Lutfi Haziri ėshtė njė injorant e pijanec banal
Nga: Drilon Rrahmani Mė: 3 nėntor 2019 Nė ora: 12:41
Lutfi Haziri dhe Sami Kurteshi, foto ilustrim nga "Bota sot"

Zyrtari i Lėvizjes Vetėvendosje, Sami Kurteshi, nė njė prononcim pėr gazetėn “Bota sot” i ėshtė kundėrpėrgjigjur nėnkryetarit tė LDK-sė, Lutfi Hazirit, i cili tha se emri i kryeministrit kalon nga zyra e LDK-sė, madje ofendoi disa komentues nė Facebook.

Nė pyetjen e gazetės “Bota sot” se si komentohet deklarata e Hazirit dhe se a mund t’i prish raportet VV-LDK, Kurteshi ka thėnė shkurt se nuk dėshiron tė merret me deklaratat e tij, duke e quajtur injorant, pijanec e banal.

“Unė nuk merrem fare me deklarata tė personave tė tjerė, madje as tė injorantėve pijanec e banal. Nuk e ul kaq shumė nivelin e komunikimit publik”, ka thėnė shkurt Kurteshi pėr “Bota sot”.

Ndryshe, Lutfi Haziri vazhdimisht ka qenė i ashpėr me Lėvizjen Vetėvendosje nė fushatėn zgjedhore, e kjo po vazhdon edhe pas zgjedhjeve.

Kujtojmė se Lutfi Haziri ėshtė zgjedhur nė krye tė shtabit pėr bisedimet me Vetėvendosjen.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2019, 19:13   #84
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?
Pas pėrplasjes ndėrmjet Lutfi Hazirit e Vetėvendosjes, flet edhe Agim Veliu

04/11/2019


Njeriu i dytė nė Lidhjen Demokratike tė Kosovės, Agim Veliu, po shprehet mė i butė nė deklarata sa i pėrket marrėveshjes LDK-Vetėvendosje, se partneri i tij nė parti, Lutfi Haziri. Veliu qė sė bashku me Hazirin patėn qenė mė tė zėshmit kundėr njė koalicioni parazgjedhor LDK – VV, nė njė prononcim pėr Gazetėn Express ka thėnė qė nuk e di ku po ngecin bisedimet e se pa njė marrėveshje mes dy partive, vėshtirė se do tė ketė kryeministėr e qeveri.

Nėnkryetari i parė i Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Agim Veliu, nuk ka komentuar deklaratat qė bėnė bujė gjatė vikendit, ku Lutfi Haziri e vinte nė tryezė tė diskutimit edhe njė herė pozitėn e kryeministrit tė ardhshėm.

Derisa Haziri deklaroi se kryeministri do tė kalojė kah zyrat e LDK-sė, Agim Veliu thotė se tė dy partitė duhet tė arrijnė njė marrėveshje, nė tė kundėrtėn nuk do tė ketė qeveri e as kryeministėr.

“Po masi ka ardhė puna kėtu, duhet me ba njė marrėveshje, pa e bė njė marrėveshje zor me pas kryeministėr e qeveri”, ka thėnė Veliu i pyetur pėr diskutimet e fundit me tone tė larta nė mes tė partive.

Agim Veliu i ka thėnė Gazetės Express se deri mė tani ėshtė punuar pėr harmonizim tė programit e tė qėndrimeve, mirėpo, ēėshtjet tjera si ajo e kryeministrit do tė diskutohen nė nivel mė tė lartė politik.

“Duhet me u bė njė marrėveshje, duhet me u ulė njerėzit me ba marrėveshje, deri tash kanė punu kėto ekipet teknike pėr harmonizim tė programeve tė qėndrimeve qė nuk janė tė afėrta ka pas punė aty me u harmonizu disa gjėra pastaj me kalu nė atė ēėshtje tė nivelit mė tė lartė politik”, ka thėnė nėnkryetari i parė i LDK-sė.

Megjithatė, i njėjti po thotė se nuk po e di se ku po ngecin bisedimet.

“Nuk e di ku po ngecin kėto bisedime, nuk e di s’kam marrė pjesė”, shton ai.

Veliu pėr Express nuk ka pranuar qė tė komentojė deklaratėn e Lutfi Hazirit qė gjatė vikendit nxiti reagime tė shumta kur tha se emri i kryeministrit tė ardhshėm kalon ka zyrat e LDK-sė.

Duke mos folur as sa u pėrket pretendimeve e vėnies nė diskutim tė pozitės sė presidentit tė ardhshėm si pjesė e marrėveshjes LDK – VV, Veliu vetėm ka thėnė se nuk i ka mbetur hatri qė Mustafa e emėroi Hazirin e jo atė nė ekipin negociator pėr harmonizim tė programeve.

“Atė e ka sqaru kryetari Mustafa emėrimin e tij, mirė e ka sqaru, asnjė fije s’mė ka met hatri”, ka deklaruar Veliu.

Nėnkryetari i parė i LDK-sė, pati qenė fort i zėshėm kur pas dorėheqjes sė Ramush Haradinaj nga pozita e kryeministrit, diskutohej qė LDK-ja e partia e Albin Kurtit tė shkonin sė bashku nė zgjedhje.

Veliu nuk ishte dukur i lumtur as kur Vjosa Osmani ishte propozuar nga Isa Mustafa si e nominuar pėr kryeministre nga LDK-ja. Madje, ai nė njė pėrgjigje pėr Gazetėn Express kishte dhėnė deklarata tė forta kundėr saj e koalicionit me Vetėvendosjen.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2019, 20:11   #85
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?A e dėmtojnė deklaratat e Hazirit koalicionin me VV-nė? Flasin nga LDK, japin njė mesazh tė fuqishėm
Nga: V.R Mė: 4 nėntor 2019 Nė ora: 20:32
Lutfi Haziri dhe zyrtarė tė LDK-sė
Bajram Gecaj, pėr “Bota sot”, pohoi se deklaratat e Hazirit, nuk e dėmtojnė arritjen e njė koalicioni, pėrkundrazi e fuqizojnė atė.

Njė deklaratė e nėnkryetarit tė LDK-sė, Lutfi Hazirit, se posti i kryeministrit tė Kosovės, do tė kalojė nėpėrmjet zyrave tė LDK-sė, nxiti reagime tė mėdha.

Madje, nga disa pjesėtarė tė shoqėrisė civile, njė deklaratė e kėtij lloji, u cilėsua si dashakeqėse dhe se mund tė jetė shkaktare pėr dėshtimin e njė marrėveshje eventuale pėr krijimin e qeverisė sė re, respektivisht marrėveshjes LDK-Vetėvendosje.

Por sipas zyrtarėve tė LDK-sė, deklarata e Hazirit ėshtė e qėndrueshme dhe se nuk e dėmton arritjen e njė marrėveshje nė mes tė LDK-sė dhe VV-sė.

Bajram Gecaj, pėr “Bota sot”, pohoi se deklaratat e Hazirit, nuk e dėmtojnė arritjen e njė koalicioni, pėrkundrazi e fuqizojnė atė.

Pasi qė sipas tij, Lutfi Haziri ėshtė njė nga figurat kryesore tė LDK-sė dhe sei pėrfaqėson interesat e saj.

“Jo, nuk e dėmtojnė fare. Lutfi Haziri ėshtė nėnkryetar dhe njėra nga figurat kryesore tė LDK-sė. Haziri pėrfaqėson LDK-nė dhe interesat e saj, jo tė asnjė partie tjetėr. Nėse do tė ketė marrėveshje koalicioni me LVV do tė varet nga fryma bashkėpunuese dhe marrėveshja e dy tė barabartėve, ashtu siē na ka pėrcaktuar sovrani”, tha Gecaj.

Mė tej, Gecaj, shtoi se nėse nga ana e LVV do tė ekzistoj vullneti dhe sinqeriteti si nė anėn e LDK-sė, marrėveshja do tė jetė e sigurt e bashkėqeverisja e fuqishme.

Ndryshe, sot ėshtė mbajtur takimi i pestė me radhė ndėrmjet Lidhjes Demokratike tė Kosovės dhe Lėvizjes Vetėvendosje, me ē`rast u diskutua pėr arsimin dhe shėndetėsinė. Nė kėtė takim pjesėmarrės ishte edhe nėnkryetari i LDK-sė Lutfi Haziri.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2019, 21:07   #86
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?


5-shja e LDK-se qe po e pengon koalicionin VV-LDK

keta njrz jan ma te fuqishmit ne LDK

1) Isa Mustafa
2) Agim Veliu
3) Lutfi Haziri
4) Haki Rugova
5) Gazmend Muhaxheri

dhe keta po i bejn llogarit qe koalicioni te jet ky LDK-PDK-Minoritetet qe tashma veq kan pranue qe ta votoin ket koalicion kuptohet nese e pranon Kadri Veseli qe eshte mjaft kembngules qe te jen ket mandat ne opozit por presioni Amerikan do te jet i fuqishem qe Veseli te jet pjes e Koalicionit

pra se pari Albini do te deshtoi ne formimin e qeveris sepse i ka vetem 31 deputet minoritetet e lista serbska nuk do ta votoin
ndersa pas deshtimit te Albinit heren e par heren e dyt kush ti ofron Presidentit Thaēi 61 vota do ta formoi qeverin e keshtu LDK do ta propozoi Lutfi Hazirin per Kryeminister PDK do ta ket kryetarin e Kuvendit dhe do ti ken LDK-29 deputet PDK 26 Minoritetet serb e pakicat tiera do ti ken 20 deputet qe po bajn 75 deputet e Amerikanet po deshiroi qe ne opozit te lan Ramushin dhe Albinin kjo veq po shifet ashiqare e ne raste te nevojes per te votue me dy te tretat te votave munen te llogarisin edhe ne 14 deputetet e AAK-se kjo pritet te kuptohet ne ditet ne vazhdim.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Llapi : 04-11-2019 nė 21:19
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2019, 22:03   #87
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?

Mushkolaj: “Ujqit e Vjetėr” vendosin pėr gjithēka, kjo dėshmohet me pėrfshirjen e Hazirit nė negociata me VV-nė


Analisti politik, Imer Mushkolaj pėr GazetėnBlic ka komentuar rolin e nėnkryetarit tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės (LDK), Lutfi Hazirit, i cili i ėshtė bashkuar grupit punues pėr tė negociuar me VV-nė.

Ai tha se qė nga fillimi Haziri nuk ka qenė i kėnaqur me kandidimin e Vjosa Osmanit pėr kryeministre nga ana e LDK-sė, por kjo pozitė qė lideri i kėsaj partie, Isa Mustafa, i dha tani Hazirit ėshtė pėr tė dėshmuar edhe njė herė se “Ujqit e Vjetėr” vendosin nė LDK.

“Kam pėrshtypjen se ėshtė pėrpjekje e Mustafės me ia bė tė ditur Hazirit pėrgjegjėsitė qė ka nė parti, sepse siē dihet nominimi i Osmanit nuk ka pasur mbėshtetjen e tė gjithėve”, tha ai.

“Me kėtė caktim tė pėrgjegjėsive tė negociatave me VV-nė, vetė Mustafa po provon me i thėnė Hazirit se po t’i jap pėrgjegjėsitė pėr tė quar mė tutje marrėveshjen. Edhe njerėz tė politikės e kanė thėnė gjatė gjithė fushatės zgjedhore pas kandidimit tė Osmanit pėr kryeministre se ‘Ujqit e Vjetėr’ janė ata qė vendosin pėr gjithēka dhe kjo po konfirmohet me caktimin e Hazirit dhe jo lėnien pėr negocim vetėm me Abdixhikun dhe Hotin”, shtoi Mushkolaj pėr GazetėnBlic.

Gjatė ditės sė djeshme dy grupet punuese kanė mbajtur takimin e radhės pėr tė harmonizuar programet mes tyre, mirėpo dje grupit punues tė LDK-sė iu bashkua edhe Lutfi Haziri, ku u tha se ai ishte emėruar si shef i ekipit negociator.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2019, 23:15   #88
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2019, 00:38   #89
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?Agim Veliu me deklarata tė forta kundėr Vjosa Osmanit dhe koalicionit me Vetėvendosjen

Kosova Ime Lajme

Nėnkryetari i parė i LDK-sė, Agim Veliu, qė udhėheq edhe bastionin e kėsaj partie nė Podujevė, si duket nuk ka dalė i kėnaqur nga rezultati i Lidhjes Demokratike nė zgjedhjet e gjashtė tetorit. Nė njė bisedė pėr Gazetėn Express, Veliu flet pėr Vjosa Osmanin nė pozitėn e Ministres sė Jashtme, e pėr koalicionin me Vetėvendosjen.

Gazeta Express

Njeriu i dytė nė LDK pas Isa Mustafės, Agim Veliu, qė ishte edhe ndėr mė tė zėshmit qė kishte kundėrshtuar njė koalicion tė mundshėm parazgjedhor me Lėvizjen Vetėvendosje e nuk u duk fort i lumtur kur Vjosa Osmani u propozua nga partia si kandidate pėr kryeministre, thotė se Lidhja Demokratike e Kosovės nuk ka dalė mirė nga zgjedhjet e gjashtė tetorit.

Nė njė bisedė pėr Gazetėn Express, Veliu thotė se pavarėsisht se dikush po e paraqet si rritje pėrqindjen e LDK-sė, nė zgjedhjet e kaluara nacionale kjo parti kishte pasur pėrqindje mė tė madhe. Kjo deklaratė e tij vjen njė ditė pasi qė Osmani e prezantoi rezultatin e LDK-sė nė kėto zgjedhje si mė tė mirin qė nga viti 2004.

“LDK-ja nuk ka dalė mirė. LDK-ja nuk ka humbė se nuk ka qenė nė pushtet, po LDK-ja nuk ka fituar edhe pėrqindja e kėtyre zgjedhjeve, edhe pse dikush po mundohet me prezantu sikur rritje, nuk ka rritje, qė nė dy palė zgjedhje tė kaluara LDK-ja ka qenė nė pėrqindje mė e madhe sesa qė e ka pėrqindjen tash. Nė zgjedhjet e kaluara nacionale ka qenė njė pėrqindje mė e madhe”, thotė Veliu, derisa shton se ka disa faktorė se pse LDK-ja doli si parti nė zgjedhje, e pėr kėtė duhet pyetur ekipi zgjedhor e vetė Vjosa Osmani.

“Kėtu ka shumė faktorė, nuk ėshtė vetėm njė, sigurisht kėtė pyetje duhet me ia shtu nė radhė tė parė kandidates edhe ekipit. Unė ende nuk e kam njė vlerėsim tė qartė. Jam duke punu nė kėtė drejtim. Sigurisht do tė mblidhen organet e partisė, do ta shqyrtojnė krejt ecurinė edhe sigurisht do ta kemi njė qėndrim, do tė vijmė te njė e vėrtetė”, ka thėnė ai.

Nėnkryetari i LDK-sė ka dyshime edhe pėr njė bashkėpunim tė mundshėm me Vetėvendosjen e Albin Kurtit. Veliu thotė se tė dy partitė kanė dallime nė programe.

“Vallai shtir e ka se programet tona janė tė ndryshme edhe pse prapė kėtu dikush po mundohet me paraqitė se kėto janė tė njėjta. Programet tona janė shumė tė ndryshme edhe si parti edhe nuk do tė jetė e lehtė, po duhet me bisedu edhe me bė pėrpjekje me u afru nėse ka ndonjė mundėsi, nėse ka hapėsirė”, shton, derisa komenton edhe takimin e djeshėm tė bėrė nė mes tė krerėve tė dy partive.

“Ne fillimisht edhe pse ka ndodhė njė takim i parė qė nuk ėshtė diskutu faktikisht ndonjė modalitet, ne do ta diskutojmė nė organet e partisė, edhe do tė marrim vendim, ēdo vendim tė partisė e respektoj”, shton ai.

Agim Veliu nė njė pėrgjigje pėr Express ka komentuar edhe pozitėn qė po diskutohet se do tė marrė pas marrėveshjes pėr koalicion me VV-nė, Vjosa Osmani. Ai thotė se nuk e di a mund tė jetė e kėnaqur Osmani me emėrim vetėm si ministre e Punėve tė Jashtme, pasi qė fillimisht kishte qenė kandidate pėr kryeministre.

“Nuk e di, nuk e di a mund tė jetė e kėnaqur me njė pozicion tė tillė, nuk e di a mund tė jetė e kėnaqur ajo prej njė pretendente pėr kryeministre, me njė post ministror, nuk e di, ėshtė ēėshtje e saj, ajo duhet me vendosė, duhet ta thotė fjalėn vet”, shton Veliu, derisa komenton edhe se si duhet tė bėhet ndarja e ministrive.

“Nuk ėshtė najfarė dallimi i madh me vota, duhet edhe VV-ja me pas kujdes shumė se ēka po mendon ose si po sillet nė deklarimet e para pas zgjedhjeve. Thanė qė do t’i kenė shtyllat kryesore, kėtė atė me rend, nuk e di se ku e ēojnė. Edhe vendimet me organet e LDK-sė, edhe bisedat qė do tė rrjedhin po besoj”, thotė ai.

Veliu ka komentuar edhe deklarimin e Kurtit pėr Listėn Serbe.

“Ēėshtja e Listės Serbe ėshtė diēka tjetėr, ėshtė ēėshtje qė ata kanė mendu me votu nė atė formė, ata e kanė thėnė fjalėn e vet, nuk e di si mendon ai me i sistemu kėto gjėra”, thotė ai.

Sa i pėrket asaj se LDK-ja mbeti pėrsėri bastion nė Podujevė edhe nė kėto zgjedhje, Veliu shton se aty ėshtė njė stabilitet elektoral. I njėjti, megjithatė, pavarėsisht kėsaj thotė se nuk preferon ndonjė post ministror por do tė qėndrojė kryetar komune deri nė fund tė mandatit.

“LDK-ja nė Podujevė ėshtė mė stabile, ka vite qė nė Podujevė ėshtė ma e madhja, edhe jemi dega mė e madhe nė Kosovė, e kemi njė stabilitet tė elektoratit, megjithatė. Unė e kam mandatin tim punėn time, nuk i lė qytetarėt e Podujevės do tė punoj deri nė fund tė mandatit, me gjithė fuqinė qė e kam nėse kam jetė e shėndet”, ka thėnė ai.

I pyetur se a ėshtė nė tryezėn e diskutimeve VV-LDK pozita e presidentit, e a mund t’i premtohet kjo Vjosa Osmanit, Veliu ka shtuar se nuk janė nė pozicion qė tė provojnė gjėra.

“Nuk kisha dashtė me i komentu skenarėt e ndryshėm, nuk jemi nė pozicion me provu gjėra veē hajt te provoj kėtė veē hajt nėse s’bon kjo, se besoj qė ėshtė korrekte nė radhė tė parė”, ka pėrfunduar ai.

Lidhja Demokratike e Kosovės ka dalė si parti e dytė nga zgjedhjet e gjashtė tetorit, me njė rezultat tė ngushtė me partinė e parė, VV-nė e Albin Kurtit.

Tė dy partitė tashmė kanė filluar diskutimet pėr njė koalicion tė mundshėm paszgjedhor. /GazetaExpress/
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2019, 00:41   #90
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?Skandaloze: Biseda qė shpėrfaq inatet e Vjosės me Hazirin dhe Veliun, kėtė tė fundit e akuzon pėr diplomė – VIDEO

Kosova Ime Lajme

Njė komunikim qė Vjosa Osmani ka pasur me njė gazetar kosovar, tė cilin Indeksonline e publikon ekskluzivisht, zbulon urrejtjen e saj tė madhe pėr 3 figurat kryesore tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Isa Mustafėn, Lutfi Hazirin dhe Agim Veliun.

Osmani nuk i ka kursyer ofendimet e rėnda pėr kolegėt e saj nėnkryetarė tė LDK-sė.

Agim Veliun dhe Lutfi Hazirin, me miratimin e tė cilėve ėshtė nominuar pėr kandidate tė LDK-sė pėr kryeministre tė Kosovės, ajo i ka quajtur “burreca”.

Gjuha e Vjosa Osmanit ka degraduar, sidomos ndaj kryetarit tė Podujevės, Agim Veliu, pėr tė cilin ajo ka thėnė se ėshtė “analfabet, idiot dhe debill”.

Indeksonline ka siguruar njė bisedė midis Vjosa Osmanit dhe gazetarit tė njė mediumi kosovar, tė zhvilluar kohė mė parė nė Facebook, ku ajo flet nė hollėsi pėr betejat e brendshme nė LDK.

Osmani tregon se si kishte luftuar pėr largimin e Isa Mustafės, ndėrsa nga biseda duket se bėhet fjalė pėr njė grup mė tė madh qė po pėrpiqej t’ia bėnte gropėn kryetarit tė LDK-sė.

“Kemi bo lufte tė madhe nėpėr degė, qė krejt me kėrku largimin e Isės”, thotė Vjosa Osmani.

Nė pyetjen e gazetarit se pse LDK nuk po e nominon atė pėr Kryeministre, Vjosa Osmani pėrdor gjuhė ofenduese ndaj figurave qendrore tė LDK-sė, tė cilat i quan “burreca”.

“Nuk mė nominojnė se burrecat si len inati. Pritja e tyre ėshtė qė unė komplet mu largu, me ja u lonė nė duar atyre”, thotė ajo.

Mė pas, ajo shton se nuk do tė dorėzohet “para do burrave analfabeta”.

E pyetur pėr Agim Veliu, Vjosa Osmani thotė se ai ėshtė “e keqja mė e madhe” dhe “mė katastrofa”, ndėrsa e akuzon atė edhe pėr diplomė false.

“Agim analfabeti, qė ia kanė bo diplomėn brenda natės”, thotė Osmani.

“Atė veē Podujeva mundet me rrėzu”, shton ajo.

Pyetjes sė gazetarit se ēfarė po kėrkon ai, Vjosa Osmani vazhdon me ofendime pėr kryetarin e Podujevės.

“Ai debill ėshtė njė idiot i rrezikshėm. Don me pas pushtetin mbi parti”, thotė ajo.

Vjosa Osmani ėshtė nominuar kandidate e LDK-sė pėr kryeministre pikėrisht me njė marrėveshje tė arritur midis Isa Mustafės, Lutfi Hazirit dhe Agim Veliut, me tė cilėt ajo shihet sot e buzėqeshur nė fushatė, por qė tani dalin fakte se ajo i kishte luftuar dhe sharė ata.

Mė poshtė, mund ta shihni bisedėn e plotė tė Vjosa Osmanit dhe gazetarit, me video dhe me foto, tė siguruar ekskluzivisht nga Indeksonline
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2019, 00:49   #91
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?


Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2019, 12:38   #92
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?KQZ shpalli rezultatin e zgjedhjeve, LDK tregon si do tė veprojė tani pėr koalicionin me VV-nė!
Aktuale nėntor 07, 2019 - 12:13


Lidhja Demokratike e Kosovės po vazhdon tė hezitojė pėr tė konkretizuar marrėveshjen pėr bashkėqeverisje me Lėvizjen Vetėvendosje, edhe pas shpalljes sė rezultatit tė zgjedhjeve tė 6 tetorit nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.

Zėdhėnėsi i LDK-sė Besian Mustafa, i tha “Gazeta Blic” se nuk do tė arrijnė marrėveshje koalicioni me VV pa u bėrė certifikimi i rezultatit tė zgjedhjeve, i cili pritet tė ndodh brenda muajit tė ardhshėm, raporton GazetaBlic.

“KQZ sot bėri shpalljen e rezultateve preliminare tė zgjedhjeve, por ky rezultat edhe mund tė ndryshoj. Znj. Valdete Daka deklaroi se certifikimi i zgjedhjeve mund tė bėhet nė dhjetor, kėshtu qė ne akoma jemi nė pritje tė certifikimit tė zgjedhjeve tė pėr tė vazhduar mė pas me hapat tjerė”, deklaroi Mustafa.

Ai po ashtu konfirmoi se takim mes LDK-sė dhe VV-sė do tė ketė sot nė orėt e pasditės, por sipas tij ai nuk ėshtė mė tepėr se sa takimet tjera rutinore tė zhvilluara deri mė tani, nė kuadėr tė negociatave pėr bashkėqeverisje.

Ndryshe, bazuar nė rezultatet preliminare tė KQZ-sė, LDK renditet e dyta pas LVV-sė e cila ka arritur tė sigurojė 32 deputetė nė Kuvendin e Kosovės, apo 3 deputetė mė shumė se sa LDK-ja.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 21:38   #93
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?Zhvillime dramatike nė LDK – grupi i Veliut e Hazirit nė luftė “frontale” me grupin e Osmanit e Abdixhikut (Video)

Kosova Ime Lajme

Dy grupe politikanėsh nė Lidhjen Demokratike tė Kosovės janė nė njė betejė tė hapur me njėri-tjetrin.

Secili prej tyre ėshtė duke lobuar te kryetari Mustafa pėr me shumė fuqi nė vendimarrje.

Secili prej dy grupeve ka versionin e tij se cili e meriton qė tė jetė vendimarrės nė koalicionin me VV-nė dhe nė pėrfitimin e posteve ministrore.

Burimet e Insajderit bėjnė me dije se grupi i parė kanė ankesa pėr shkak qė Vjosa nuk arriti synimin qė LDK-ja tė dalė fituese. Po ashtu, degėt prej nga vijnė Vjosa e Lumiri kanė pėsuar humbje nga LDK-ja. Nė ato lagje mė shumė vota ka VV.

Grupi i Vjosės e Lumirit si krah i djathtė i Vjosės thirren nė atė qė Vjosa ėshtė mė e votuara ndonjėherė dhe se tė vjetrit kanė shėnuar humbje: LDK ka dalė pas VV-sė nė Gjilan dhe ka qenė mė keq nė Podujevėn e Agim Veliut.

Haziri ka arsyetuar humbjen publikisht duke thėnė se ishte i angazhuar si shef i shtabit zgjedhor nė qendėr gjatė zgjedhjeve.

Hatėrmbetjet mes dy grupeve i ka konfirmuar publikisht indirekt Vjosa Osmani.

“Meqė unė nuk vendosi, tė provojnė tė bėjnė koalicion pa Vjosėn”, ka deklaruar ajo pėr T7.

Osmani ka deklaruar se vjen e dyta pas kryetarit tė LDK-sė, Isa Mustafės, duke iu referuar takimit tė parė pėr tė vendosur se a kanė vullnet kėto dy parti tė bėjnė koalicion.

Megjithatė, ajo ėshtė demantuar nga Mustafa i cili nė konferencėn e sotme ka thirrur dy grupet.

Ai ka vendosur nė krah tė djathtė Veliu e Hazirin, ndėrsa Vjosen e Lumirin nė tė majtin.

Ndonėse ka thėnė se ka pajtueshmėri ndėrmjet LDK-sė dhe LVV-sė pėr koalicionin e ardhshėm qeverisės, Mustafa ka deklaruar se ka edhe dallime nė disa ēėshtje. Ka thėnė se dallimet janė tė vogla.

“Janė disa ēėshtje tė ekonomisė qė kanė tė bėjnė me ēėshtjen e shfrytėzimit tė mjeteve nga privatizimi dhe nga ēėshtjet e tjera. Ka dallime tek ēėshtja e taksave dhe tatimeve, po ashtu edhe tek ēėshtjet sociale ka pak dallime”, ka thėnė Mustafa.

Ndonėse ka thėnė se ka pajtueshmėri ndėrmjet LDK-sė dhe LVV-sė pėr koalicionin e ardhshėm qeverisės, Mustafa sot nė njė konferencė pėr medie, ka deklaruar se ka edhe dallime nė disa ēėshtje. Ai ka shtuar se dallimet janė tė vogla.

“Janė disa ēėshtje tė ekonomisė qė kanė tė bėjnė me ēėshtjen e shfrytėzimit tė mjeteve nga privatizimi dhe nga ēėshtjet e tjera. Ka dallime tek ēėshtja e taksave dhe tatimeve, po ashtu edhe tek ēėshtjet sociale ka pak dallime”, ka thėnė Mustafa.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 13:46   #94
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,269
Thanks: 16,518
Thanked 9,764 Times in 6,607 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Ik Dhap kadhezoj Gadrise, qe deshtoj kolacionja
Akuza te rana bre.....

Muharrem Maralusha: Nėse Isa Mustafa del nga koalicioni asht spiun i Serbisė.

Nė rrjetin social Muharrem Maralusha shkruan si mė poshtė:

“I kam studjue te gjitha qeverite serbe qe kanė sundue ne Serbi dhe ne tokat e robnueme shqiptare.

I kam studjue prej nje kapaciteti zyrtar –

dhe asnjena kurrė nuk ja ka dasht te miren popullit Shqiptar,

por jane mundue dhe do te mundohen sot e 100 vjet me e shfarose.

Prandej po i drejtohem dhe LDK’s se e lexova nje postim te Isa Mustafes se esht gadi me dal nga koalicioni.

Kjo kishte qene nje tragjedi e madh qe do ta shtyne Serbine me festue me nje aheng madheshtore.

Ne qoftse LDK’a e merr ketė hap, atehere jam ma se i bindun se LDK’ja esht e mbushun me agjenta te Sigurimit Serb.

Se vetem Serbija done me e pa Kosoven te shkatėrrueme politikisht.

Prandej ISA MUSTAFA, ne qoftse jeni i mendimit me e mare ketė rruge ( me dal prej koalicionit) une haptas kam me ju akuzue personalisht se jeni ne sherbim te Serbise.

By voal.ch | November 4, 2019.

PS...i gjo se mor vesh...kush asht shpijun ne qlirimtar...apo te tane shkina
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 17:02   #95
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?Zyrtari i LDK’sė ia ofron Vetėvendosjes dy pozitat e larta shtetėrore nėse Kurti s’e merr Kryeministrin

Kosova Ime Lajme

Lidhja Demokratike po i ofron Albin Kurtit pozitėn e Presidentit dhe tė Kryeparlamentarit nėse dėshiron ta lė pozitėn e Shefit tė Qeverisė.

Anėtari i Kryesisė sė LDK’sė, Imeri Ahmeti, thotė se Partia e Albin Kurtit mund tė marrė dy pozitat tjera e tė lė atė Kryeministrit.

“Nėse ju duket VV’sė se ēėshtja e Presidentit dhe Kryetarit tė Parlamentit mund ta kėrkojė Vetėvendosje tė marrė kėto pozita”, ka thėnė Ahmeti, pėr Express, tė shtunėn.

Partia e Isa Mustafės po synon tė marrė pozitat e rėndėsishme nė institucionet e Kosovės nėse arrijnė marrėveshje me Albin Kurtin pėr ndėrtimin e Qeverisė.

Partia e Ibrahim Rugovės po synon tė rikthehet nė krye tė Shtetit dhe tė Parlamentit krahas pozitave qė do t’i ketė nė Qeverinė me 12 ministri.

Imri Ahmeti, njėri prej zyrtarėve tė lartė tė LDK’sė, thotė se pashmangshėm nė kėtė fazė do tė definohet edhe pozita e Presidentit dhe pozitave tjera qė prekin qeverisjen katėrvjecare. Nė kėtė kundėrte, ai thotė se koalicioni s’mund tė ndėrtohet pėr qeverisje njėvjeēare.

“Ne nuk mund tė mendojmė pėr njė Qeverisje njėvjeēare. Nėse nuk e qartėsojmė se ēka do tė bėjmė me Presidentit atėherė i bie qė ne po bisedojmė pėr njė qeverisje njėvjeēare”, ka thėnė Ahmeti.

Njė ditė mė parė, Shefi i LDK’sė, Isa Mustafa tha se nė ditėt nė vazhdim do tė ketė takim me Albin Kurtin pėr tė definuar tė gjitha pozitat qė pėrfshijnė qeverisjen gjatė kėtij mandati. Tha se do tė definohet se kujt i takon kjo pozitė pėr tė propozuar pastaj emrin e Shefit tė Shtetit nė fillim tė vitit 2021.

Imri Ahmeti thotė se ėshtė e qartė se udhėheqės i Ekzekutivit do tė jetė dikush nga VV’ja sikurse e njėjta pozitė do tė jetė pjesė e negociatave pėr tė ndėrtuar institucionet shtetėrore.

“LDK e di se Vetėvendosjes i takon pozita Kryeministrit. Por, pozita e Shefit tė Qeverisė s’mund tė jetė jashtė negociatave. Edhe ēėshtja e Kryeministrit duhet tė hyjė nė barazvlerė me pozicionet tjera. Nuk mund tė mbetet jashtė trajtimit tė njė marrėveshje ndėrmjet dy subjekteve politike”, ka shtuar ai.

Kandidatja pėr Kryeministre nga LDK’ja, Vjosa Osmani, nė Pressing, tha se pozita e Kryeministrit ėshtė sa katėr ministri. Madje, tha se as Presidenti dhe Kryeparlamentari s’bėjnė sa pozita e udhėheqėsit tė Qeverisė.

Nėnkryetari i VV’sė, Besnik Bislimi, reagoi duke thėnė se LDK’sė do t’i jepet pushteti aq sa ka peshė politike.

Por, Imri Ahmeti thotė se dy partitė s’dallojnė shumė nė fuqinė elektorale prandaj bėn thirrje tė mos ketė probleme pėr tė lidhur koalicioni.

“LDK s’duhet tė trajtohet me nėnēmim. Partneriti duhet tė shihet nė afatgjatė. Nuk ka tė definuar ende asgjė. Pesha jonė ėshtė gati e barabartė me Vetėvendosje. Ėshtė pak e shumė e njėjtė. S’duhet tė krijohen probleme tash por duhet tė punohet nė ndėrtimin e koalicionit”, ka thėnė ai.

Ėshtė raportuar se LDK synon edhe pozita tjera nė Qeveri pėrpos pozitės sė Shefit tė Shtetit dhe atė tė Udhėheqėsit tė Parlamentit. Partia e Isa Mustafės po synon ta marrė nėn udhėheqje Ministrinė e Punėve tė Brendshme, Ministrinė e Jashtme, Ministrinė e Financave, Ministrinė e Zhvillimit Ekonomik dhe Ministrinė e Arsimit.

Lėvizja Vetėvendosje dhe LDK s’kanė qeverisur asnjėherė. Janė kundėrshtuar mes vete. Kur LDK ishte nė pushtet, Vetėvendosje dhe Albin Kurti i ishin referuar Isa Mustafės si “njeri i Serbisė”. E kishin gjuajtur me ve, gazlotjsjellės dhe i kishin sulmuar nė rrugė e shtėpi. Tash, Albin Kurti i referohet Isa Mustafės si profesor Mustafa. Kur kishin marrė pushtetin nė Prishtinė, Vetėvendosje i kishin deponuar 70 dosje nė prokurori pėr qeverisjen e LDK’sė nė Kryeqytet.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 17:24   #96
luleshtrydhe
V.I.P
 
Avatari i luleshtrydhe
 
Data e antarėsimit: May 2016
Posts: 536
Thanks: 89
Thanked 93 Times in 74 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
luleshtrydhe ka mbyllur reputacionin
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?

Eshte i deshtuar qe pa nisur , por interesa te tjera se lene te ndodhe so, jeni safe, so far so good
luleshtrydhe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2019, 14:38   #97
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?Vetėvendosje po synon ta bėjė Surroin Ministėr tė Jashtėm
Aktuale nėntor 09, 2019 - 17:50


Partia e Albin Kurtit ka nisur pėrpjekjet pėr ta bėrė Veton Surroin Ministėr tė Jashtėm.

Burime tė Express brenda VV’sė kanė thėnė se ish-Shefi i Partisė ORA, Veton Surroi, mund tė bėhet Shef i diplomacisė kosovare.
Kėtė opsion ėshtė duke u munduar ta realizojė Partia e Albin Kurtit.

Autori i librit “Pėrcaktimi i dashurisė sė Marie Gjonit” ka pasur njė afėrsi me Vetėvendosjen prej kur kishte dėshtuar ta kalonte pragun nė garėn elektorale tė vitit 2007.

Madje, nė zgjedhjet e fundit ka dalė hapur pro fitores sė partive opozitare, VV’sė e LDK’sė.

Ish-gazetari ishte pėrmendur edhe pėr shef tė diplomacisė shqiptare pasi Edi Rama kishte vendosur tė emėronte dikė nga Kosova si kryediplomat. Kur kishte ndodhur bllokada mė 2011, themeluesi i “Kohės Ditore” ishte pėrmendur edhe pėr Shef tė Shtetit por kėtė pozitė ishte rezervuar pėr Atifete Jahjagėn.

Zyrtarėt e Partisė sė shuar tė Surroit janė shpėrndarė nė LDK e Vetėvendosje duke marrė pozita udhėheqėse nė kėto parti.

Lėvizja Vetėvendosje dhe Lidhja Demokratike kanė nisur tė kėrkojnė emra pėr Ministra edhe jashtė partive tė tyre pėr tė ndėrtuar njė Qeveri sa mė kredibile. Pėrpos nė diplomaci, Albin Kurti dhe Isa Mustafa po kėrkojnė emra tė pakompremetuar pėr t’i vėnė nė krye tė dikastereve qeveritare.

Albin Kurti pėr herė tė parė doli i pari nė zgjedhje duke fituar 32 deputetė. LDK e dyta me 29 tė zgjedhur tė popullit.

Njė muaj para zgjedhjeve, Surroi kishte thėnė se ardhja e Albin Kurtit si Kryeministėr duket reale dhe kishte lavdėruar Vetėvendosjen pėr ofertėn qė ia kishin bėrė LDK’sė pėr koalicion parazgjedhor.

-----------------------------------------------------------------
Surroi: UĒK-ja ishte pakicė, s’e ka pėrfaqėsuar shumicėn nė Kosovė
23:07 | 17 Tetor 2019

Publicisti Veton Surroi ka deklaruar se Ushtria Ēlirimtare e Kosovės ka qenė njė pakicė nė Kosovė.

Surroi ka thėnė se UĒK nuk ka qenė shumicė nė Kosovė, por ka qenė njė pakicė e organizuar qė ka luftuar.

Sipas Surroit UĒK’ja ka qenė pakicė qė nuk e ka pėrfaqėsuar shumicėn nė Kosovė.

“UĒK nuk ka qenė shumicė nė Kosovė, ka qenė pakicė nė Kosovė, pakicė natyrisht e organizuar e ka luftuar, por ka qenė pakicė nuk e ka pėrfaqėsu shumicėn nė Kosovė, shumicėn e spektrit politikė”, tha Surroi nė RTV Dukagjini.

Surroi kėto komente i bėri teksa fliste pėr humbjen e krahut tė luftės nė zgjedhjet e fundit pas shumė viteve dhe ardhjen nė pushtet tė opozitės.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Llapi : 10-11-2019 nė 14:47
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2019, 22:13   #98
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?

A ju kujtohrt kur ju terroristat e VV-se e sulmojshi Isa Mustafen e sot shkoni e lutni si klysht qe tu merr e tu fut ne bythen e ISES hahaha

-------------------------------------------------------------

Isa Mustafa, Vetėvendosjes: Kriminelė, fashistė, ma shqetėsuat familjenKryeministri i vendit, Isa Mustafa, ka reaguar ndaj aksionit tė djeshėm tė aktivistėve tė Lėvizjes Vetėvendosje tė cilėt ia mėsynė shtėpisė sė tij nė fshatin Prapashticė.

Me anė tė njė postimi nė Facebook, numri njė i Qeverisė i ka quajtur fashistė, kriminelė por edhe kmerrė tė kuq me yll nė ballė aktivistėt e VV-sė

Kėta tė fundit sipas kryeministrit e rrezikuan dhe shqetėsuan familjen e tij si dhe frikėsuan e traumatizuan mbesat dhe nipėrit e tij.

“Ata, tė moshės dy, pesė e tetėvjeēare nuk e kuptojnė se dikush mund tė dhunojė tė drejtėn e tyre, qetėsinė dhe sigurinė nė kopshtin, nė hululajat e tyre.

“Nuk e kuptojnė se nė kėtė vend ka kriminel tė fshehur pas petkut politik, djem e vajza tė nėnave e baballarėve qe i japin tė drejtė vetes tė shkelin mbi tė drejtėn e fėmiut, mbi tė drejtėn e familjes, mbi tė drejtėn e pronės” ka shkruar ai, transmeton Klan Kosova.
Mė poshtė mund ta gjeni tė plotė postimin e tij:

Dje kreret e Vetevendosjes me militantet e tyre atakuan, rrezikuan dhe shqetesuan familjen time te ngushte dhe te gjere ne shtepite dhe pronat e tyre ne Prapashtice. E penguan lirine dhe privatesine e tyre, frikesuan dhe traumatizuan mesat dhe niperit e mij, femij te vegjel. Ata, te moshes dy, pese e tetevjecare nuk e kuptojne se dikush mund te dhunoje te drejten e tyre, qetesine dhe sigurine ne kopshtin, ne hululajat e tyre. Nuk e kuptojne se ne kete vend ka kriminel te fshehur pas petkut politik, djem e vajza te nenave e baballareve qe i japin te drejte veti te shkelin mbi te drejten e femiut, mbi te drejten e familjes, mbi te drejten e prones.
Femijet akoma nuk kane arritur te mesojne per fashizmin dhe as per kmerret e kuq, per historine dhe krimet e tyre, por ata dje perjetuan kercenim te njejta, ata i pane kmerret e kuq me yll prane deres se tyre.
Femijet nuk e kuptojne, por duhet ta kuptojne ata qe organizuan dhe bene veprime te tilla, se kjo nuk iu lejohet. Se ata duhet te pergjigjen para ligjit per veprime e tyre.
Duhet ta kuptojne edhe organet e rendit dhe te drejtesise se nuk mund ti mbyllin veshet dhe te behen te shurdher dhe te verber ndaj atyre qe publikisht kercenojne shtetin, sepse pergjegjesite tona per shtetin dhe vendimet shteterore, nuk jane ceshtje private.IM
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2019, 22:39   #99
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?Albushi i shqiperis etnike po e kercnon IS IS argatin e serbis se mos me ba koalicionin me vetfundosjen ta thej kryet me vez klluq
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2019, 22:41   #100
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?Reagon edhe LDK: Vetėvendosje sulmoi pronėn dhe familjarėt e Kryeministrit


GazetaExpress


Lidhja Demokratike e Kosovės shpreh indinjatėn dhe shqetėsimin e thellė pėr veprimet e sotme tė dhunshme tė aktivistėve tė Vetėvendosjes, qė kishin pėr cak pronėn e familjarėve tė Kryeministrit tė Republikės sė Kosovės dhe Kryetarit tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės.

Ky ėshtė reagimi i plotė i LDK:

Lidhja Demokratike e Kosovės shpreh indinjatėn dhe shqetėsimin e thellė pėr veprimet e sotme tė dhunshme tė aktivistėve tė Vetėvendosjes, qė kishin pėr cak pronėn e familjareve tė Kryeministrit tė Republikės sė Kosovės dhe Kryetarit tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės. Me kėtė rast, Lidhja Demokratike e Kosovės dėnon fuqishėm sulmin ndaj pronės private dhe ndaj familjes sė Kryeministrit tė Republikės sė Kosovės, tė organizuar sot nga aktivistė tė Vetėvendosjes.

Lidhja Demokratike e Kosovės, fton organet pėrgjegjėse qė tė mbrojnė pronėn private tė secilit qytetar tė Republikės sė Kosovės, dhe denon veprimet dhe organizimet e tilla tė organizuara nga Lėvizja Vetėvendosje, e cila tė vetmin mjet politik e ka dhunėn, dėmtimin e pronės publike, dhe pronės private, si nė rastin e tentimit tė dėmtimit tė pronės sė familjareve te Kryeministrit dhe rrezikimin e sigurisė sė familjes sė Kryeministrit Mustafa. Me veprimet e sotme Lėvizja Vetėvendosje tregon nivelin e papėrgjegjėsisė institucionale, vullnetin e tyre pėr destabilizim tė vendit dhe shqetėsim tė qytetarėve.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur