Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 07-11-2019, 14:58   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,343
Thanks: 7,463
Thanked 3,410 Times in 1,392 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
'LE LENE', emisioni investigativ italian qė bėri gjithēka pėr tė liruar AlvininAlvin Berisha me tė atin nuk do tė ndahen mė nga njėri-tjetri
Programi ‘’Le Lene’’ i kushtoi njė reportazh tė shkurtėr historisė sė vuajtjeve tė 11-vjeēarit Alvin Berisha dhe betejės sė tė atit tė tij pėr t’u takuar pas 5 vitesh.

Djaloshi u shpėtua pasditen e djeshme nga njė operacion ushtarak ndėrkombėtar dhe ėshtė sjellė nė Liban pėr t'u takuar me babain Afrimin, me tė cilin nuk do tė ndahet mė.

Reportazhi i ‘’Le Lene’’ :

Alvin Berisha, djali 11 vjeē, u mor nga e ėma nga Italia, e cila iu bashkua ISIS-it. Ai kishte humbur gjurmėt qė prej vitit 2014, por Luigi Pelazza, tė cilin ua treguam nė raportin e mėsipėrm, e gjeti brenda kampit sirian tė Al-Holit. Alvini ėshė tani nė duart e Kryqit tė Kuq dhe Gjysmėhėnės sė Kuqe.

Alvin Berisha ėshtė emri i fėmijės, tė cilin ua prezantuam nė raportimin nga Luigi Pelazza, ėshtė tani nė duart e Gjysmėhėnės sė Kuqe dhe Kryqit tė Kuq, tė cilin do ta dėrgojnė pas te i ati Afrimi nė Itali nėpėrmjet njė korridori shpėtimi. Ishte njė operacion i koordinuar nga Shėrbmi i Bashkėpunimit tė Policisė Ndėrkombėtare bė bashkėpunim me Farnesisnėn dhe Presidencėn e Kėshillit. Poshtė, djaloshi po qesh pas lirimit.

Historia tragjike e Alvini u publikua nga ne nėpėrmjet programit ‘’Le lene’. Lindur nė Itali nga prindėr shqiptarė, Albini u mor me vete nga e ėma nė vitin 2014. Gruaja vendosi tė kalonte nė Siri pėr tė jetuar nė territorėt e kontrolluara nga Shteti Islamik (ISIS), i cili sė fundmi humbi liderin Abu Bakr al Bagdadi, i cili u vra nga forcat amerikane.

Nė 2016, Luigi Pelazza na tregoi se i ati i Alvinit, Afrim Berisha kishte bėrė pėrpjekje tė vazhdueshme pėr tė kthyer nė Itali tė birin. Qė prej 2014, Afrimi nuk kishte patur mundėsinė tė takonte sėrish tė birin, vetėm ruante disa foto tė tij. Kėtė vit, ne mundėm t’ia kthenim atij. Afrimi na tregoi i zhytur nė lotė: ‘Kam qėndruar duke i parė kėto foto pėr 5 vite’.
Atėherė vendosėm t’a merrnim ēėshtjen nė dorėn tonė dhe u nisėm drejt Sirisė, nė kampin ku ndodhej Alvini. Duke hyrė nė kampin e Al-Holit, ku mijėra gra tė ISIS-it jetonin bashkė me fėmijėt, zbuluam se mamaja e Alvinit u vra gjatė njė sulmi me bombė nga njė militant i ISIS-it. Vetėm Alvini me disa plagė tė lehta, arriti tė shpėtonte.

Pas njė pritje tė pafundme, babai dhe djali u pėrqafuan midis tyre. Skena ishte vėrtetė preksė dhe e dhimbshme nė tė njėjtėn kohė: fėmija ėshtė konfuz, ai e njeh tė atin. Zhgėnjimi ėshtė i madh te Alvini kur mėson se s’mund tė kthehet menjėherė nė shtėpi, sepse anjė autoritet nuk duket se do tė ndihmojė atė tė dalė nga kampi. Tani pasi dhamė kontributin tonė nėpėrmjet apelit qė bėri emisioni ‘’Le lene’’ te kryeministri italian Giuseppe Conte dhe Ministrit tė Jashtėm Luigi di Maio, Alvini mė nė fund ėshtė shpėtuar dhe mund tė pėrqafohet me tė atin.

/Newsbomb/
__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2019, 14:59   #2
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,970
Thanks: 829
Thanked 1,092 Times in 391 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Re: 'LE LENE', emisioni investigativ italian qė bėri gjithēka pėr tė liruar Alvinin

Grazie Italia
Sot kthehet ne shtepi fale italianeve
ana_gend ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2019, 14:59   #3
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 20,834
Thanks: 16,294
Thanked 10,070 Times in 5,786 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 282
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Re: 'LE LENE', emisioni investigativ italian qė bėri gjithēka pėr tė liruar Alvinin

shyqyr e paskan shpetuar
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2019, 15:07   #4
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 14,299
Thanks: 1,618
Thanked 9,104 Times in 3,998 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 306
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Re: 'LE LENE', emisioni investigativ italian qė bėri gjithēka pėr tė liruar Alvinin

Pasojat e injorances I vuan femija me shume. C’kafshe paska qene ajo femer! Me behet qefi qe paska shku ne te semes.
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2019, 15:09   #5
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,246
Thanks: 16,505
Thanked 9,754 Times in 6,599 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: 'LE LENE', emisioni investigativ italian qė bėri gjithēka pėr tė liruar Alvinin

Heren tjeter RRINI ne shtepite TUAJA,
dhe mos fusni KRYET e TRASHA ne troje te HUAJA.

Danke Asad.

Copa MISHI.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2019, 16:14   #6
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 6,881
Thanks: 4,470
Thanked 7,265 Times in 2,531 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Re: 'LE LENE', emisioni investigativ italian qė bėri gjithēka pėr tė liruar Alvinin

nje lajm i mire.
mbase e ndihmojne dhe ekonomikisht.
__________________
Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about.
Be kind. Always.
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 09:59   #7
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,254
Thanks: 0
Thanked 736 Times in 605 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: 'LE LENE', emisioni investigativ italian qė bėri gjithēka pėr tė liruar Alvinin

Lirimi i Alvinit, djalit shqiptar nga kampi i Sirisė u komentua shumė nga politika si edhe nga mediat dhe rrjetet sociale. Merita shkoi pėr njė operacion ku nuk dha asnjė kontribut pėrveē dorėzimit tė pasaportės shqiptare pėr Alvinin nė momentin e kalimit tė kufirit.

Lidhur me kėtė sjellje qesharake nuk ka munguar ironia dhe humroi nga zjarr tv me njė video qė nuk duhet humbur.


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga doganieri : 09-11-2019 nė 10:01
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 10:13   #8
B.E.V
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Posts: 3,461
Thanks: 708
Thanked 851 Times in 581 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
B.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėm
Re: 'LE LENE', emisioni investigativ italian qė bėri gjithēka pėr tė liruar Alvinin

Hmmm... Mu be qejfi per kete cunin e vogel por sa pashe une i jati nuk ishte aspak i cilter . Pershtypje imja.
E pamendueshme per nje nene e aq me teper shqiptare te braktise femijet e te rrezikoje jeten e tjetrit.
Me duket me shume ndonje drame familiare se ceshtje terrorizmi. Paqe!
B.E.V nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 10:31   #9
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 5,105
Thanks: 0
Thanked 1,742 Times in 1,361 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: 'LE LENE', emisioni investigativ italian

Ne fillim po them se me vjen keq,sepse duhet thene. Eshte njerezore. Ne kete histori eshte nje baba eshte dhe nje femije. Qe te jemi dhe ne rregull me fene myslymane duhet theksuar :

Ne Kur'an thuhet: ''…kush vret ndokend qe s'ka vrare njeri ose qe nuk ka bere crregullime ne Toke, eshte sikur te kete vrare te gjithe njerezit. Dhe, nese dikush shpeton nje jete, eshte sikur te kete shpetuar jeten e gjithe njerezimit.'' (Maide 5:32)

Une nuk jam i qarte ... Ne nje portal kam lexuar qe familja ka qene ne Itali apo e kam une gabim ?

Citim:
Afrim Berisha, bashkeshorti i Valbones, shqiptares qe dy vjet me pare rrembeu djalin dhe shkoi nga Italia ne Siri ka rrefyer historine e gruas se tij qe u radikalizua permes internetit.

''Ne 17 Dhjetor te vitit 2014 gruaja eshte larguar ne drejtim te Turqise dhe pastaj ne Siri. Ajo me shkruajti pas tre ditesh, me tha: jam ne Siri. Ketu nuk ka shkuar as ne xhami, e gjitha ndodhi permes telefonave dhe internetit. Sipas te dhenave, ka lidhje me disa ne Kosove. Edhe bileta eshte prere nga Kosova'', rrefen ai per here te pare ne ''Wake Up'' ne Top Channel.

Per here te fundit, Afrimi ka komunikuar me djalin permes telefonit ne janar te vitit 2015. Alvini, asokohe 6 vjeē, i tha te atit se donte te kthehej ne Itali per te vazhduar shkollen, por nuk e lejonin: ''Ne 18 janar 2015 ka qene hera e fundit kur kam folur me djalin. Telefonata zgjati 1 e minute e disa sekonda. Ai filloi te qante. Me tha ''babi, hajde te me marresh se une nuk mund te jetoj ketu''. Vijne aviona dhe hedhin bomba''.

Afrim Berisha ka tentuar dy here te shkoje ne Siri per ta rikthyer djalin ne shtepi, por ne kufirin turko-sirian nuk e kane lejuar te vazhdoje rrugen. Ai thote se do ta kerkoje Alvinin, tashme i quajtur Yusuf ne Siri, derisa te mundetĀ…

''Po mendoj te shkoj prape, por policia italiane me ka thene qe po punojne per ngjarjen. Kam bere takime dhe denoncim edhe ne Tirane, por asgje deri tani. As me kane njoftuar nese dyshojne per ndonje gje apo jo. Une nuk ndalem derisa ta gjej djalin; gjalle apo vdekur, une djalin do ta sjell ne shtepi'', thote Afrimi.

Kjo histori e prezantuar fillimisht ne programin televiziv ''Le Iene'', se fundmi eshte rikthyer ne vemendjen e mediave fqinje, pasi prokuroria italiane ka leshuar nje urdher-arresti per Valbona Berishen, qe braktisi burrin dhe dy vajzat per t'u bashkuar me radhet e ISIS-it. Mbi te rendon akuza e terrorizmit nderkombetar.
Si eshte e verteta ne kete rast ? C'pune ka pasur Italia qe ka nxjerre mandat arresti per gruan e ketij ? Kush ka qene shkaku? Eshte leshuar urdher arresti per kete grua se iku ne Siri tranzit nga Italia ?

Kurse ketu:

Kodi:
https://dosja.al/bab-me-co-te-gjyshi-kurre-sharroi-shqipen-historia-me-virale-e-vitit-alvin-berisha-frymezoi-mijera-shqiptare-per-te-kerkuar-llogari-te-qeveria/
Citim:
TIRANĆ‹Ā– Lot, perqafime, mall dhe nje femije i mbetur peng mes kampeve te SiriseĀ….Kjo eshte historia e nje familjeje shqitare, te ndare per se gjalli e cila u be historia me virale e ketij viti dhe mbajti mberthyer perpara ekranit mijera njerez.

Ishte emisioni investigativ italian ''Le Ienne'' ai qe pati meshire per deshperimin e Afrim Berishes, babait shqiptar qe prej pese vitesh kerkonte te birin, Alvinin, qe e shoqja ia kishte degdisur ne kampet e ISIS per ta kthyer ne luftetar.

Me zemer te thyer, Berisha iu drejtua emisionit italian, teksa rrefeu se prej vitesh nuk e kishte ndjere me eren e te birit, te voglit Alvin. Burri shqiptar rrefente perpara gazetareve italiane se si gruaja e tij Valbona Berisha para pese vitesh ishte arratisur se bashku me Alvinin per t'u bere pjese e ISIS.

''Ishim shume mire. Kishim dy vajzat dhe Alvin, por nje dite diēka ndodhi me te. Para pese vitesh, mori djalin dhe iku. Nuk dyshoja per asgje, fillimisht filloi te lexonte shume libra myslimane, vishej me shami, pro deri ketu nuk u tremba. Nuk pashe asgje te frikshme deri ne diten e kobshme. Me behet mishi kokrra, dua vetem t'i ndjej eren dhe ta perqafoj. Alvi im i vogel kampioni babit,''Ā– tregonte ai me lot ne sy.

Pas muajsh investigime, babai shqiptar mori nje leter nga i vogli i tij, i cili shkruante se e ka marre shume malli per te atin dhe se deshiron te kthehet ne shtepi.

''Ƈkemi baba si je? Jam une djalit jotĀ…me mungon baba. Me merr me vete ne shtepi te lutem, me mungon shume. Per babain Berisha,''- shkruhej ne letren qe per babain shqiptar ishte si nje goditje ne zemer.

Teksa asnje sinjal nuk po vinte me nga kryqi i kuq, stafi i emisionit dhe shqiptari u nisen per ne Siri. Rruges ndaluan per te blere rroba te reja per Alvinin, teksa Berisha tregon se vetem te birin ka pasur prej kohesh ne koke.

''Zgjohem ne mengjes dhe e pershendes ne foto. Bej per te ngrene dhe kam vetem ate ne mendje. Gruan time s'e kam kerkuar asnjehere. Ajo filloi te lexonte kuranin, te shoqerohej me njerez qe s'i njihja dhe vishte perēe.

U mbulua dhe nuk arrita te kuptoja asgje. Asnjehere s'i ka munguar gje, kam punuar gjithmone,''- rrefen ai teksa tregon me tej se nuk do t'i permbaje dot lotet ne momentin qe do ta shohe te birin.

Dhe ashtu ndodh vertet. Gazetari gjen Alvinin mes mijera personave ne kampin sirian dhe e merr ne krahe Ā‘kampionin' e vogel per ta derguar tek i ati i permalluar. Berisha e perqafon te birin, me mall, si per te dashur te kompesoje 5 vitet gjate te cilave nuk e ka pare te birin dhe s'i ka ndjere eren.

Ne video degjohet teksa Berisha dhe Alvi flasin shqip, pasi italishten, i vogli e kishte harruar.
Diku kam lexuar qe rronin ne Itali dhe jo ne Shqiperi.

Gruaja e ketij u mbulua me shami , lexonte literature islamike dhe ky u habit ? Kjo ndodhi ne nje dite dhe ky po flinte gjume?

Pyetja eshte. Po qe se ky ka ikur ne Itali dhe rron aty (e respektoj ndenjen e atesise sepse jam vete prind) , por kjo pune u be be e madhe sa ... Nderkohe qe ke shkuar ne nje shtet tjeter dhe ke aplikuar per dokumenta apo mbase dhe ke dokumenta qe si shtetas i atij vendi , ku qendron e drejta jote morale te kerkosh llogari nje shteti nga i cili ike ? Plus akoma qe me duket nje cike si habi qe ky tipi nuk paska kuptuar qe e shoqja i kishte shkare nga binaret. Apo e shikonte ky dhe i thoshte bravo ?

Nejse.... shyqyr qe u kthye vogelushi. Paska qene me fat. Sa e sa vogelushe shqiptare, ne moshen e tij kane patur fate tragjike ne rrethana te ngjashme.

P.S.
Pula duhet t'i ruaje zogjte e saj pa vajtur ne duart e skifterit se po vajten ... as puplat nuk j'u gjen me.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 09-11-2019 nė 10:35
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 10:44   #10
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,254
Thanks: 0
Thanked 736 Times in 605 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: 'LE LENE', emisioni investigativ italian qė bėri gjithēka pėr tė liruar Alvinin

E jema ishte nje shtepijake, qe ishte indokrinuar nga chati me nje nga kta radikalet myslyman, o kosovar o boshnjak.

I jati punonte, kishte tre femije. Pra mes ciftit, besoj qe kishte mbaruar lidhja. Ajo e kishte gjetur qetesine e shpirtit tek terrorristi. Dhe ndoshta edhe per hakmarrje ndaj te shoqit ja kishte marre djalin.

Pak nena hakmarrse ka qe oerdorin femite ndaj babait?

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga doganieri : 09-11-2019 nė 10:53
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 10:53   #11
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,254
Thanks: 0
Thanked 736 Times in 605 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: 'LE LENE', emisioni investigativ italian qė bėri gjithēka pėr tė liruar Alvinin

Pas Alvinit/ Gazetari bėn thirrje pėr tė shpėtuar Evėn dhe vėllain e saj nga “ferri”nė Siri

Pas lirimit tė Alvin Berishės nga kampi nė Siri, gazetari i Le lene, Taulant Kopliku ka publikuar nė fotot e dy fėmjėve tė tjerė shqiptarė qė kanė tė njėjtin status si Alvini.

Gazetari i Le lene, bėn thirrje qė tė ndėrmerret aksion edhe pėr lirimin e Eva dhe Endri Dumanit.
Eva Dumani, tani ėshtė njė adoleshente 14 vjeēare, ndėrsa Endri Dumani, ėshtė dy vjet mė i vogėl se e motra, 12 vjeē.

Eva dhe Endri Dumani, ishin 8 dhe 6 vjeē kur udhėtuan sė bashku me babain e tij nga Shqipėria nė drejtim tė Sirisė, duke depėrtuar nė zona e konfliktit tė armatosur, zona kėto qė kontrolloheshin nga shteti terrorist ISIS. Babai i tyre Shkėlzen Dumani nga Dibra u larguar nė Siri sė bashku me dy fėmijėt dhe nėnėn e tij, Mentie Dumani, u vra si luftėtar i ISIS gjatė luftimeve me forcat kurde dhe forcat qeveritare tė presidentit Sirian Asad.

Vdekja e tij la jetimė nė zonė e luftės dy fėmijėt e tij tė mitur Evėn dhe Endrin. Shumė pėrpjekje dhe operacione janė ndėrmarė nga daja i tyre pėr lirimin e dy fėmijėve tė mitur, por tė gjitha impenjimet s’kanė sjellė asnjė rezultat.360grade.al

https://360grade.al/307770/pas-alvin...-ferrine-siri/
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 11:05   #12
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,254
Thanks: 0
Thanked 736 Times in 605 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: 'LE LENE', emisioni investigativ italian qė bėri gjithēka pėr tė liruar Alvinin

Mami ėshtė veshur si ninxha!’- Nga operacioni i shpėtimit tė Alvinit, tek ditėt si u transformua mamaja e tij

10:22, 07/11/2019
“Alvin, djali i luftėtares sė huaj qė vdiq nė Siri po kthehet nė Itali, nesėr ai do tė pėrqafohet me babanė e tij.” “Corriere della Sera shkruan sot pėr fėmijėn shqiptar 11 vjeēar, Alvin Berisha, mamanė e tė cilit, Valbona Berishėn, e cilėson “luftare e huaj qė vdiq nė Siri”.

I vogli lindi 11 vjet mė parė nė Lombardi. Ai u gjet nė kampin Al Hol dhe ėshtė shpėtuar nga njė skuadėr policėsh dhe karabinierėsh.

LEXO EDHE:
‘Uau’: Policėt habiten kur zbulojnė shtėpinė e kanabisit tė shqiptarėve
Operacioni ka pėrfunduar, fėmija ėshtė i sigurtė dhe do tė kthehet nė Itali brenda disa orėve, shkruan Corriere della Sera.


Nga sot, 11 vjeēari Alvin ėshtė i lirė. Ai mund tė kthehet tė luajė, tė studiojė dhe tė ndėrtojė tė ardhmen e tij nė Itali, aty ku nėna e tij ia ndėrpreu nė 2014.

Valbona e mori djalin dhe e ēoi nė Siri pėr ta bėrė njė terrorist nė radhėt e ISIS. Gruaja, qė mė vonė u bė njė luftėtarė e huaj e rekrutuar pėrmes internetit, u vra nga njė bombė dhe pas vdekjes sė saj fėmija pėrfundoi nė kampin e refugjatėve ku ndodhen mijėra gra tė militantėve tė kalifatit me fėmijėt e tyre, nė pjesėn verilindore tė Sirisė.


1 / 11
PrevNext
Alvini ka lindur edhe ėshtė rritur nė Itali, megjithatė nuk ka nėnshtetėsi italiane, por shqiptare, sepse edhe nėna e tij edhe babai janė me origjinė shqiptare dhe kanė pėrveē tij edhe dy vajza tė tjera.

Njė skuadėr me tre policė tė SCIP ( Shėrbimi Interforcė i Policisė pėr Bashkėpunimin Ndėrkombėtar) dhe dy burra nga ROS ( grupimi special i karabinierėve tė operacioneve) shkuan nga Italia nė Sirinė verilindore, pėr ta gjetur dhe pėr ta marrė fėmijėn nė kampin e madh Al Hol nė njė territor kurdo-sirian tė kontrolluar nga kurdėt.

Operacioni u pėrfundua nė bashkėpunim me Kryqin e Kuq Italian dhe Gjysmėhėnėn e Kuqe Ndėrkombėtare, tė vetmit tė autorizuar pėr tė hyrė nė kampin Al Hol.

E gjithė kjo pas vendimit tė javėve tė fundit pėr ta kthyer fėmijėn nė Itali dhe hapat ishin planifikuar nga SCIP, qė ėshtė nėn drejtimin e Policisė Qendrore Kriminale dhe Prefektit Vittorio Rizzi.

Hetuesit italianė dhe imazhet nga Ros, tė kordinuara nga zv.prokurori Maurizo Romanellidhe Alessando Gobiis kanė zbuluar rrugėn se si u radikalizua Valbona Berisha, nėna e Alvinit.

Nė njė kontekst familjar jo paqėsor, pasi kishte kontraste midis burrit murator 13 vjet mė tė madh dhe gruas Valbona Berisha, nisi rruga e radikalizimit.

Valbona Berisha pas njė jete laike, nisi tė lexonte nė mėnyrė tė ekzagjeruar Kuranin dhe tė indoktrinohej nė internet nga imamė dhe persona ekstremistė.

Mė nė fund ajo vendosi tė largohej pėr nė Siri me djallin e saj tė vogėl dhe tė martohej me njeriun qė e indoktrinoi dhe tė luftonte me tė.

Sapo arriti nė Siri, Valbona Berisha filloi stėrvitjen me djalin e saj qė e bėri synet dhe ia ndryshoi emrin nė Jussuf, pėr ta bėrė “martirin e ardhshėm”.

Nė kompjuter qė kishte lėnė nė Itali, Valbona Berishės iu gjetėn video domethėnėse me fėmijė qė stėrviteshin me kallashnikovė.

Celulari qė ia kishte dhėnė kunati dhe ku ishte instaluar GPS, bėri qė hetuesit ta “ndiqnin” atė gjatė udhėtimit pėr nė Siri.

Fėmija, siē del nga pėrgjimet, arriti tė bisedojė nja dy herė me babanė e tij nė telefon dhe e pėrshkroi mamanė si luftėtare. “Ajo ėshtė veshur si ninxha”, thotė fėmija, duke e krahasuar me personazhet e filmave vizatimorė.

“Kėtu kam frikė, - ankohej Alvini, -sepse aeroplanėt lėshojnė bomba”. Unė i kam thėnė hajde tė shkojmė tek babi se dua tė shkoj nė shkollė...Por ajo nuk mė lejon”, i thoshte Alvini babait tė tij nė telefon nga Siria./ar.sh/SYRI.NET

Nė foton poshtė: Alvini sot, nė moshėn 11-vjeēare

https://www.syri.net/kronike/292519/...-mamaja-e-tij/
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 11:09   #13
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,970
Thanks: 829
Thanked 1,092 Times in 391 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Re: 'LE LENE', emisioni investigativ italian qė bėri gjithēka pėr tė liruar Alvinin

Ne rastin e Alvinit dhe femijeve Dumani shprehja qe pershtatet me mire eshte " ate qe ben kta prinder sta ben as perendia"!!!
ana_gend ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 11:12   #14
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,970
Thanks: 829
Thanked 1,092 Times in 391 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Re: 'LE LENE', emisioni investigativ italian qė bėri gjithēka pėr tė liruar Alvinin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga doganieri Shiko postimin
Lirimi i Alvinit, djalit shqiptar nga kampi i Sirisė u komentua shumė nga politika si edhe nga mediat dhe rrjetet sociale. Merita shkoi pėr njė operacion ku nuk dha asnjė kontribut pėrveē dorėzimit tė pasaportės shqiptare pėr Alvinin nė momentin e kalimit tė kufirit.

Lidhur me kėtė sjellje qesharake nuk ka munguar ironia dhe humroi nga zjarr tv me njė video qė nuk duhet humbur.

https://www.youtube.com/watch?v=klXLJHfzBUI
po kur deklaroi pa i ardhur turp hic se kjo ngjarje u perdor politikisht
ana_gend ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 11:12   #15
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,254
Thanks: 0
Thanked 736 Times in 605 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: 'LE LENE', emisioni investigativ italian qė bėri gjithēka pėr tė liruar Alvinin

Gjera qe kane ndodhur edhe me pare.

C'qene ata shqiptare qe shkuan te luftonin ne spanje, 80 vjet perpara isisit?

S'ishin issistat e kohes?
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 11:13   #16
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,970
Thanks: 829
Thanked 1,092 Times in 391 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Re: 'LE LENE', emisioni investigativ italian qė bėri gjithēka pėr tė liruar Alvinin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga doganieri Shiko postimin
Gjera qe kane ndodhur edhe me pare.

C'qene ata shqiptare qe shkuan te luftonin ne spanje, 80 vjet perpara isisit?

S'ishin issistat e kohes?
nuk moren gra e femije me vete ishin me te zgjuar
ana_gend ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 11:15   #17
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,254
Thanks: 0
Thanked 736 Times in 605 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: 'LE LENE', emisioni investigativ italian qė bėri gjithēka pėr tė liruar Alvinin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ana_gend Shiko postimin
po kur deklaroi pa i ardhur turp hic se kjo ngjarje u perdor politikisht
Methene te drejten sdi nga je me origjine, po kta mirditoewt e partise, jane ca copa mishi, si gjela biba njehere e njekohe.

Budallallikun e ktyre e perdorin te tjeret.

Problemi seshte te lleshaj, por te ata qe i kane promovuar kto lloj trungjesh..
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 11:16   #18
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,254
Thanks: 0
Thanked 736 Times in 605 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: 'LE LENE', emisioni investigativ italian qė bėri gjithēka pėr tė liruar Alvinin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ana_gend Shiko postimin
nuk moren gra e femije me vete ishin me te zgjuar
Smoren se skishte aeroplane, vetem avullore ne ate kohe...

Pastaj cti donin grate, kur kishin spanjolle kaliente plot...
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 11:18   #19
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,970
Thanks: 829
Thanked 1,092 Times in 391 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Re: 'LE LENE', emisioni investigativ italian qė bėri gjithēka pėr tė liruar Alvinin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga doganieri Shiko postimin
Methene te drejten sdi nga je me origjine, po kta mirditoewt e partise, jane ca copa mishi, si gjela biba njehere e njekohe.

Budallallikun e ktyre e perdorin te tjeret.

Problemi seshte te lleshaj, por te ata qe i kane promovuar kto lloj trungjesh..
mirdita eshte krahina qe u godit me shume, mirditoret e partise jane me shume se copa mishi!!!
Megjithate do te kishte me shume impakt fotoja nese Lleshi do vishte poture
ana_gend ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 11:23   #20
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,246
Thanks: 16,505
Thanked 9,754 Times in 6,599 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: 'LE LENE', emisioni investigativ italian qė bėri gjithēka pėr tė liruar Alvinin

Miredita.

Nuk rrini dot juve me cinizma IDIOTE?????

Per TEMEN: ai femija eshte i mjere.

KAQ.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur