Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 19-02-2012, 16:14   #1
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,642
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
SHBA, mike e patundur e Kosovės


Georg Bush- Paralajmeroi Serbin se duhet te kete kujdes me Kosoven

Bill Klinton-Ndihmoi Lirin per Kosoven,Urdheroi trupat e Natos .

Georg W Bush- Njohu Republiken e Kosoves Shtet.

Obama: SHBA, mike e patundur e Kosovės
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-02-2012, 16:21   #2
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,642
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės

Hillary Clinton njė mike e dėshmuar e Kosovės

Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-02-2012, 16:26   #3
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,642
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės

Biden: Thaēi ėshtė George Washingtoni i Kosovės


KUJTIMET E MEDLLIN OLLBRAJT

Sekretarja Hillary Clinton Viziton Kosovėn
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-02-2012, 18:23   #4
Rina
☼☼☼☼☼
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 1,590
Thanks: 9
Thanked 36 Times in 29 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Rina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės

Edhe qashtu osht Llap topi s'e lun!
Rina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-02-2012, 18:43   #5
Irfan CANA
V.I.P
 
Avatari i Irfan CANA
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 1,856
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Irfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės

Amerika ėshtė vėrtetė mike,por me politikėn e drejt,humane tė Bil Klintonit.Kurse lėvdėrimi hipokritik i Xho Bajdenit pėr Kryem.... ēon dikah tjetėr.Shpejt do ta kuptojmė,ē'po na pregatitet,me asi deklarata pėr njerėzit qė nuk i meritojnė aspak ato fjalė.Habitem si ka mundur diē tė tillė tė thotė,Xho Bajdeni qė e konsideroj tė menēur fare,por kujtoj mos ishte nėn ndikimin e pijeve...dhe bėri-llapsus.Se, po tė meritonte ky atė epitet tė lartė populli do ta thirrte vetė me atė emėr,e jo ai.Si duket nuk qenka i njoftuar mjaft miku ynė i respektuar Xho Bajdeni qė, populli nėn drejtimin e Kryem....hjek tė zitė e ullirit nė ēdo aspekt.Ja dje patėm edhe trysni pėr Fusnotėn,e qė sot u bė publike.Vajhalli pėr ne,qė po pėrjetojmė degradime pėrditė,nga miqėt tanė Perėndimor.

Rina,Rina,po mė befason me ngutinė tėnde,kujtoj pa qėllim dhe pa sherr!
Irfan CANA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-02-2012, 18:57   #6
Rina
☼☼☼☼☼
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 1,590
Thanks: 9
Thanked 36 Times in 29 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Rina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės

Ajo thenia e Joe Biden duhet te jete me teper thenie diplomatike se, nuk besoj qe ai ta njeh Thacin ne cfaredo menyre apo me mire, ne asnje menyre.

Ndersa kur flasim per politiken e pergjithshme te Amerikes kundrejt Kosoves, sigurisht se nuk ka mik me te madh.
Rina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-02-2012, 19:33   #7
EDI.RAMA
ILIRIDA
 
Avatari i EDI.RAMA
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Vendndodhja: TETOVA
Posts: 40
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
EDI.RAMA ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės

epo fale diplomacise bute te president historike te kosoves ibrahim rugova
__________________
Ti Shqipėri mė jep nder,mė jep emrin shqipėtar - Naim Frashėri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar!
EDI.RAMA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-02-2012, 20:08   #8
Irfan CANA
V.I.P
 
Avatari i Irfan CANA
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 1,856
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Irfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės

Ama mike e fortė,veē kjo shtytje intenzive ndaj udhėheqėsve tanė qė ta pranojnė gjithsesi rezolutėn 1244 me heqjen e fjalės Republikė,nuk mė tingllon bash ashtu urtė,dikush kėtu po i pėrzien" kumbulla e dardha " nė njė Shportė!Kėmbana bie kush ka vesh!
Irfan CANA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-02-2012, 22:57   #9
kermilli
V.I.P
 
Avatari i kermilli
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 385
Thanks: 13
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
kermilli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės

Amerika s'ka miq dhe kete e ka provuar shume here.
AMERIKA ka miq interesat,aq kohe sa ka ineres ne Kosove do ta kete mik,pastaj... do ta harroje
kermilli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-02-2012, 23:01   #10
kermilli
V.I.P
 
Avatari i kermilli
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 385
Thanks: 13
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
kermilli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Irfan CANA Shiko postimin
Ama mike e fortė,veē kjo shtytje intenzive ndaj udhėheqėsve tanė qė ta pranojnė gjithsesi rezolutėn 1244 me heqjen e fjalės Republikė,nuk mė tingllon bash ashtu urtė,dikush kėtu po i pėrzien" kumbulla e dardha " nė njė Shportė!Kėmbana bie kush ka vesh!
Irfan, jam plotesisht dakord me ty,dhe si i themi ne ketej nga anet tona DARDHA E KA BISHTIN MBRAPA
kermilli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-02-2012, 09:47   #11
Irfan CANA
V.I.P
 
Avatari i Irfan CANA
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 1,856
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Irfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės

Kjo qė dėgjova mbrėmėpranimi i Rezolutės 1244 dhe heqja e Republikės pėr Kosovėn,ashtu siē kėrkoi Serbia, ėshtė ultėsi dhe tradhti e kohės.Tė kota janė arsyetimet e GJND dhe shteteve Perėndimore ē'thonė,ato janė"moalifet"pėr t'i mbuluar interesat e veta dhe pikė.Kulaēi qenka zier mirė por "udhėheqėsat"tanė mbajtėn sekret prej popullit tė vetė.Zoti na ndihmoftė!
Irfan CANA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-02-2012, 13:40   #12
Rina
☼☼☼☼☼
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 1,590
Thanks: 9
Thanked 36 Times in 29 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Rina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės

Nese tjeret jane antiamerikane e europiane, atehere Thaci eshte antishqiptar dhe kunder pavaresise se Kosoves. Me kthy vendin ne rezoluten 1244, kete nuk e kuptojne vetem analfabetet se cfare i kane ba shtetit te Kosoves. Po Hashimi per me ik gjykatave nderkombetare dhe per me shpetu veten, ka me shit krejt Kosoven. Keto jane kompromiset e Hashimit, qe po i ben ne kurriz te Kosoves. LOPAR

Nuk eshte hera e pare qe keta te quajturit lider shesin toka e vende per me rujt pushtetllekun tu ja fillu prej Zogut e me rend e tani deri te Hashimi.
Rina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-02-2012, 14:28   #13
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,340
Thanks: 7,457
Thanked 3,403 Times in 1,390 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės

Ju lutem antarve mos te na sjellin postime copy past nga webi gazetaexpress sepse ka mare virus.

Tema u pastru.
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-02-2012, 17:28   #14
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,642
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės
Kryeministri Thaēi - Nė asnjė moment dhe nė asnjė rrethanė, sovraniteti dhe integriteti territorial i Kosovės nuk do tė vihet nė pikėpyetje.
Pėrfaqėsimi rajonal i Republikės sė Kosovės dhe rregullimi i brendshėm kushtetues i Republikės janė dy gjėra tė ndara. Kosova do tė pėrfaqėsohet edhe nė marrėdhėniet regjionale me Deklaratėn e Pavarėsisė tė 17 shkurtit 2008, opinionin e Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė, qė konfirmon ndėrkombėtarisht shtetin e Kosovės, qė bazohet nė dokumentin e presidentit Ahtisaari, do tė pėrfaqėsohet edhe me Rezolutėn 1244, qė njeh dhe garanton integritetin territorial tė Kosovės dhe siguron prezencėn e NATO-s nė Kosovė, pra Kosova do tė pėrfaqėsohet si e barabartė dhe si shtet.


Kryeministri Thaēi - Tė gjithė ata qė pretendojnė tė vejnė sot dilema, kanė njė qėllim tė kundėrt, Kosovėn e izoluar, anti-evropiane dhe anti-amerikane. Kjo nuk do tė ndodhė...
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-02-2012, 17:40   #15
Irfan CANA
V.I.P
 
Avatari i Irfan CANA
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 1,856
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Irfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės

Ngadalė ,ngadalė p'e humb shtetėsinė Kosova!
Irfan CANA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-02-2012, 19:40   #16
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,642
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Irfan CANA Shiko postimin
Ngadalė ,ngadalė p'e humb shtetėsinė Kosova!
e di qe po te vrasin e po te bien kres sukseset e nji pas njishme te qeveris Thaqi
por veq munesh me plas nga urrejtja e gjelozija se me ndryshue gje skie mundesi

qysh tia doi shpierti Hashimit ai vendos popullin e ka pas
bash po i han Hashimit per forumista si ti hahaha


kush don e din e kupton qe kjo eshte veq pranimi i shtetit ton nga serbija

po si e spjegon ti ndryshe kur ne te ceket deklarata e pavarsis te Kosoves dhe serbija e pranon nese e pranon eshte fjala po qka eshte kjo o zoteri
qka thoni more ju heeeee
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-02-2012, 19:54   #17
kermilli
V.I.P
 
Avatari i kermilli
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 385
Thanks: 13
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
kermilli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Irfan CANA Shiko postimin
Ngadalė ,ngadalė p'e humb shtetėsinė Kosova!
Dhe ku je akoma IRFAN, Dale dale se eshte fillimi akoma,prit kur te nise dhe Maqedonia dhe Mali iZi te kerkojne pjese nga TOKA SHQIPTARE E KOSOVES, dhe si perfundim te shperbehet fare
kermilli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-03-2012, 22:05   #18
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,642
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės

Jahjaga takon Clintonin, SHBA-ja pėrkrah Kosovės


Publikuar: 10.03.2012 - 20:36
New York, 10 mars - Presidentja Jahjaga takoi sekretaren e shtetit tė SHBA-sė, Hillary Clinton, nė kuadėr tė takimit tė grave lidere tė botės nė New York. Clinton nė pėrshėndetjen e saj me presidenten Jahjaga tha se ajo po e pėrfaqėson dhe prezanton nė mėnyrė tė denjė Kosovėn, thuhet nė kumtesėn e Presidencės pėr kėtė takim.

Clinton pėrsėriti se SHBA-ja do tė jetė pėrkrah Kosovės nė ēdo hap dhe po i jep krah nė rrugėn e saj pėrpara. Sekretarja amerikane tha se ėshtė bėrė njė punė e rėndėsishme me BE-nė pėr ofrimin e kandidaturės pėr Serbinė dhe nė veēanti pėr hapjen e perspektivės evropiane pėr Kosovėn.

Clinton shtoi se ndihma e SHBA-sė pėr Kosovėn do tė jetė e vazhdueshme nė tė gjitha fushat

Duke e falėnderuar sekretaren amerikane, Jahjaga tha se mbėshtetja qė SHBA-ja vazhdon t’i japė Kosovės ėshtė e njė rėndėsie tė posaēme qė ndihmon tė gjitha proceset nė vend.

Presidentja tha se marrėveshjet e arritura me Brukselin do tė ndihmojnė edhe Republikėn e Kosovės dhe Republikėn e Serbisė nė rrugėn e tyre pėrpara drejt integrimeve evropiane.

Ajo tha se bashkėsia ndėrkombėtare insistoi mė shumė nė angazhimin e Republikės sė Serbisė nė pėrmbushjen e obligimeve ndėrkombėtare dhe nė veēanti nė shuarjen e strukturave tė jashtėligjshme nė tri komunat nė veri tė Kosovės.

Dy bashkėbisedueset folėn edhe pėr njė numėr ēėshtjesh tė tjera, nė veēanti pėr masat e gjithėmbarshme nė luftimin e korrupsionit dhe angazhimin mė tė madh tė misionit evropian pėr sundimin e ligjit, EULEX, pėr arritjen e rezultateve mė tė mira nė gjithė territorin e Kosovės.

Presidentja Jahjaga ka folur edhe sot nė njė prej forumeve tė konferencės sė madhe tė grave organizuar nė New York. Aty asaj i ėshtė konfirmuar se ėshtė bėrė pjesė e Kėshillit tė Grave Lidere tė Botės.Jahjaga takon Clintonin, SHBA-ja pėrkrah KosovėsNew York, 10 mars - Presidentja Jahjaga takoi sekretaren e shtetit tė SHBA-sė, Hillary Clinton, nė kuadėr tė takimit tė grave lidere tė botės nė New York. Clinton nė pėrshėndetjen e saj me presidenten Jahjaga tha se ajo po e pėrfaqėson dhe prezanton nė mėnyrė tė denjė Kosovėn, thuhet nė kumtesėn e Presidencės pėr kėtė takim.

Clinton pėrsėriti se SHBA-ja do tė jetė pėrkrah Kosovės nė ēdo hap dhe po i jep krah nė rrugėn e saj pėrpara. Sekretarja amerikane tha se ėshtė bėrė njė punė e rėndėsishme me BE-nė pėr ofrimin e kandidaturės pėr Serbinė dhe nė veēanti pėr hapjen e perspektivės evropiane pėr Kosovėn.

Clinton shtoi se ndihma e SHBA-sė pėr Kosovėn do tė jetė e vazhdueshme nė tė gjitha fushat

Duke e falėnderuar sekretaren amerikane, Jahjaga tha se mbėshtetja qė SHBA-ja vazhdon t’i japė Kosovės ėshtė e njė rėndėsie tė posaēme qė ndihmon tė gjitha proceset nė vend.

Presidentja tha se marrėveshjet e arritura me Brukselin do tė ndihmojnė edhe Republikėn e Kosovės dhe Republikėn e Serbisė nė rrugėn e tyre pėrpara drejt integrimeve evropiane.

Ajo tha se bashkėsia ndėrkombėtare insistoi mė shumė nė angazhimin e Republikės sė Serbisė nė pėrmbushjen e obligimeve ndėrkombėtare dhe nė veēanti nė shuarjen e strukturave tė jashtėligjshme nė tri komunat nė veri tė Kosovės.

Dy bashkėbisedueset folėn edhe pėr njė numėr ēėshtjesh tė tjera, nė veēanti pėr masat e gjithėmbarshme nė luftimin e korrupsionit dhe angazhimin mė tė madh tė misionit evropian pėr sundimin e ligjit, EULEX, pėr arritjen e rezultateve mė tė mira nė gjithė territorin e Kosovės.

Presidentja Jahjaga ka folur edhe sot nė njė prej forumeve tė konferencės sė madhe tė grave organizuar nė New York. Aty asaj i ėshtė konfirmuar se ėshtė bėrė pjesė e Kėshillit tė Grave Lidere tė Botės.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2012, 21:05   #19
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,642
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e KosovėsObama: Kosova ka tė ardhme premtuese
Ambasadori Akan Ismaili, u takua me Presidentin e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės Barack Obama dhe zyrtarisht ia dorėzoi Letrat Kredenciale si Ambasador i Republikės sė Kosovės nė SHBA.
Presidenti Obama i uroi Ambasadorit dhe familjes sė tij mirėseardhje dhe tha se pret qė tė punojnė sė bashku nė thellimin e marrėdhėnieve tashmė tė afėrta nė mes tė dy vendeve.
Mė tej, nė fjalėn e tij, Presidenti Obama theksoi se Kosova ėshtė shtet i ri me tė ardhme premtuese. Sipas tij, nė katėr vitet qė nga pavarėsia, Kosova ka pasur arritje tė mėdha, duke i realizuar obligimet e veta pėr krijimin e njė shteti sovran, tė pavarur dhe pėr tė ndėrtuar institucione demokratike dhe multietnike nė shėrbim dhe mbrojtje tė interesave tė tė gjithė qytetarėve.
Ai shtoi se mbetet edhe shumė punė pėr t’u bėrė, dhe se iu bėn thirrje liderėve tė Kosovės qė tė mbeten tė pėrkushtuar pėr vazhdimin e pėrparimit. Sipas Presidentit Obama, Shtetet e Bashkuara do tė mbeten pėrkrahė Kosovės nė pėrmbushjen e detyrave tė vėshtira tė domosdoshme pėr avancimin e reformave.
Ai poashtu shtoi se Shtetet e Bashkuara mbeten tė pėrkushtuara pėr sovranitetin, integritetin territorial dhe pavarėsinė e Kosovės.
Sipas tij, SHBA-tė do tė vazhdojnė tė ofrojnė mbėshtetjen e tyre pėr integrimin e plotė tė Kosovės nė institucionet rajonale dhe ndėrkombėtare, qė tė mund tė marrė vendin e saj qė i takon brenda Evropės, e tėrėsishme, e lirė dhe nė paqe.
Nė fjalėn e tij, Ambasadori Ismaili pėrcolli pėrshėndetjet e Presidentes Jahjaga dhe urimet e sinqerta tė popullit dhe tė qeverisė sė Kosovės.
Ai poashtu ritheksoi orientimin e pėrhershėm tė Kosovės qė si shtet i pavarur dhe demokratik tė vazhdojė tė zhvillojė marrėdhėnie sa mė tė afėrta me SHBA-tė, bazuar nė miqėsinė dhe respektin e pėrhershem pėr popullin amerikanė dhe SHBA-tė.
Nė ceremoninė nė Shtėpinė e Bardhė, Ismaili u shoqėrua nga bashkėshortja dhe femijėt e tij.
Qė nga arritja e tij nė kryeqytetin e SHBA-ve, Akan Ismaili tashmė i ka dorėzuar kredencialet tek zėvendės sekretarja e Departamenti tė Shtetit Wendy Sherman. Ambasadori Ismaili ėshtė Ambasadori i dytė i Kosovės nė SHBA, thuhet nė njoftimin e Ambasadės.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2012, 21:22   #20
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 362
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
fegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės

....................................
fegi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur