Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-06-2012, 21:46   #41
lindi03
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 90
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
lindi03 ėshtė i njohur nė kėtė pikė
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga amator99 Shiko postimin
Maqedonas me duket juve?
jo,Senegalez jam ,ke dicka kunder ???
lindi03 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-07-2012, 22:48   #42
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,555
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e KosovėsDell: Kosova mė ka hyrė nė zemėr

“Kosova mė ka hyrė nė zemėr dhe unė admiroj gjithė atė qė keni arritur”, ka deklaruar ambasadori amerikan nė Prishtinė Kristofer Dell nė njė pritje tė organizuar pėr 236 vjetorin e pavarėsisė sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.

Nė pritje, ishin ftuar pėrfaqėsuesit mė tė lartė tė institucioneve tė Kosovės dhe ata tė pranisė ndėrkombėtare.

Me kėtė rast, Dell tha se Shtetet e Bashkuara gėzimet e tilla i ndajnė zakonisht me miq, ndėr tė cilėt janė edhe kosovarėt.

“Gjatė kėsaj kohe, Kosova mė ka hyrė nė zemėr dhe unė admiroj gjithė atė qė keni arritur. Shpresoj qė pas 200 vjetėve, historia do tė tregojė se tė gjithė kėtu ishin pjesė e tė shkruarit tė historisė qė mundėsoi themelet e forta pėr njė Kosovė demokratike e plot jetė, e cila shėrben si pishtar i lirisė nė Ballkan”, ka thėnė ambasadori Dell, i cili pas pesė vitesh ėshtė nė fund tė mandatit tė tij si ambasador i SHBA-sė nė Prishtinė.

“Me 2 korrik 1776, nė njė ditė pėrcėlluese nė Filadelfia, Kongresi i dytė kontinental votoi pėr tė miratuar Deklaratėn e Pavarėsisė nga Britania. Me 2 korrik 2012 nė ditėn mė tė nxehtė tė matur ndonjėherė nė Vjenė, Grupi Drejtues Ndėrkombėtar votoi pėr tė miratuar fundin e mbikėqyrjes sė Pavarėsisė sė Kosovės”, tha nė fjalimin e tij Dell.

”Ka qenė nder pėr t`i shėrbyer vendit tim nė vendin tuaj. Kjo mund tė jetė mundėsia ime e fundit pėr t’ju pėrshėndetur si ambasador,” theksoi ambasadori amerikan.

Si zakonisht, ai ndau lutjet e tij pėr dy vendet mike duke thėnė: “Zoti e bekoftė Kosovėn dhe Zoti e bekoftė Amerikėn”.

Nė emėr tė institucioneve tė Kosovės nė kėtė pritje ka folur presidentja Atifete Jahjaga.

“Idealin amerikan se liria nuk sėhtė zgjedhje, por njė e drejtė e pa mohueshme, askush nuk mund ta kuptojė mė mirė se populli i Kosovės” , ka deklaruar Jahjaga.

Ajo ka falėnderuar edhe njėherė SHBA-tė pėr mbėshtetjen e vazhdueshme qė i jep Kosovės, kurse ambasadorit Dell iu drejtua me zemėrgjerėsi, se ai ėshtė i mirėseardhur gjithmonė nė Kosovė.

Pėr nder tė 4 Korrikut, Ditės sė Pavarėsisė sė SHBA-sė, nesėr nė Kosovė organizohen edhe disa aktivitete nga komunat dhe qytetarėt e Kosovės.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2012, 02:14   #43
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,022
Thanks: 16,362
Thanked 9,690 Times in 6,555 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postimin


Dell: Kosova mė ka hyrė nė zemėr

“Kosova mė ka hyrė nė zemėr

Me kėtė rast, Dell tha se Shtetet e Bashkuara gėzimet e tilla i ndajnė zakonisht me miq, ndėr tė cilėt janė edhe kosovarėt.

Shpresoj qė pas 200 vjetėve, historia do tė tregojė”Ka qenė nder pėr t`i shėrbyer vendit tim nė vendin tuaj.

Si zakonisht, ai ndau lutjet e tij pėr dy vendet mike duke thėnė: “Zoti e bekoftė Kosovėn dhe Zoti e bekoftė Amerikėn”.


Amen llapi.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2012, 13:49   #44
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,555
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės

Thaēi pėrgėzon Obamėn pėr Ditėn e Pavarėsisė
Tėrhequr mė 03 Korrik 2012

Thaēi pėrgėzon Obamėn dhe popullin amerikan me rastin e 236 vjetorit tė Pavarėsisė sė SHBA-sė

Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi pėrgėzon Presidentin e SHBA-sė, Barak Obama dhe popullin amerikan me rastin e 236 vjetorit tė Pavarėsisė sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.

Nė tekstin e mesazhit thuhet:

I nderuar Shkėlqesi, President Obama,

Kam nderin dhe privilegjin e veēantė qė nė emėr tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės dhe nė emėr tė tė gjithė qytetarėve tė vendit tonė, tė Ju uroj 4 Korrikun, 236 vjetorin e Pavarėsisė sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.

Kjo datė historike ka bėrė qė Shtetet e Bashkuar tė Amerikės tė fillojnė njė perspektivė tė jashtėzakonshme tė lirisė, demokracisė, zhvillimit kulturor e teknologjik nė pėrmasa globale.

Dita e Pavarėsisė sė SHBA na kujton historinė e pasur tė vendit tuaj qė u bė simbol i lirisė sė individit, i lulėzimit tė mirėqenies dhe i ndikimit tė fuqishėm nė arenėn ndėrkombėtare.

Falė kapaciteteve tė pashtershme tė SHBA-ve, sot bota gėzon siguri globale, qarkullim tė vlerave, ideve, mallrave dhe tė mirave tė tjera teknologjike dhe shkencore.

Shtetet e Bashkuara tė Amerikės nė ēdo periudhė historike kanė mbrojtur popujt e vegjėl, popujt liridashės, nė mesin e tė cilėve edhe popullin e Kosovės, duke e ndihmuar nė realizimin e ėndrrės sė lirisė.

Dy ditė para pėrvjetorit tė 236-tė tė SHBA-sė, Kosova me sukses e mbylli kapitullin e Mbikėqyrjes sė Pavarėsisė, duke shėnuar edhe njė hap nė drejtim tė konsolidimit tė shtetit t tonė tė lirė, sovran dhe demokratik.

Shembulli i fuqisė, parimeve dhe rrezatimit global tė SHBA-ve ėshtė frymėzues dhe udhėrrėfyes edhe pėr institucionet dhe qytetarėt e Kosovės, qė me vendosmėri janė orientuar drejt integrimeve euroatlantike.

Duke uruar lulėzimin edhe mė tė madh tė vendit Tuaj dhe tė popullit amerikan, shpreh edhe njė herė konsideratėn e lartė pėr Ju z. President, me premtimin se Kosova dhe qytetarėt e saj kanė qenė dhe vazhdojnė tė jenė ndėr miqtė mė tė sigurt dhe tė pėrhershėm tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2012, 22:44   #45
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,330
Thanks: 362
Thanked 658 Times in 478 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jamais Shiko postimin
Sh.mire ka bere Thaqi.
Sh.mire dhe qe u postua ketu.
E ca pastaj ?

Sa qindra - mijra telegrame i shkojne sot Obam-es...
Ky eshte vetem protokoll.
Ke thene nje te vertete te madhe - protokolli i rendomte perben lajm ne Shqiperi/Kosove.

Shohim TV, lajme ne radio, ne web - ne asnje nga vendet fqinje nuk permendet as edhe flitet per letra e gjera te kesaj natyre protokollare.

Nje urim a pershendetje protokollare shitet prej medias publike e private si "mbeshtetje", "miratim", "inkurajim" etj i pozites/opozites, sipas rastit.

Eshte nje reminishence e mjerueshme e propagandes puniste me telegramet m-l te zhoaos, pol-potit, mugabes, gedafit e soji tyre.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2012, 22:53   #46
trestenik
Heavy Metall
 
Avatari i trestenik
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 735
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
trestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės

Amerika esht mik i joni po ishalla rrin besnika ndaj neve se ktyne hiq sju dihet
__________________
po-jo-jo-po
trestenik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2012, 23:33   #47
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,555
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės

Miqėsi tė pėrhershme me SHBA-nė
Pėrvjetori i 236-tė i Ditės sė Pavarėsisė sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, si rėndom nė vitet e pasluftės, pėrkatėsisht tė ēlirimit tė Kosovės, nė Kosovė po kremtohet me manifestime tė ndryshme
Postuar: 21:20; 04/07/12 • Share

Prishtinė- Nė Sheshin “Bill Clinton” nė Prishtinė, tė mėrkurėn pjesėtarėt e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, pranė shtatores sė ish-presidentit amerikan, Bill Clinton, kanė ngritur flamurin amerikan, nė shenjė nderimi pėr kontributin e madh tė Shteteve tė Bashkuara nė ēlirimin e Kosovės.

Ndėrkohė tė mėrkurėn nė mbrėmje, nė sheshin qendror tė Prishtinės, “Nėna Terezė”, ėshtė mbajtur koncerti tradicional pėr 4 Korrikun, ku janė paraqitur bende dhe kėngėtarė tė njohur kosovarė, raporton Koha.

Me rastin e Ditės sė pavarėsisė sė SHBA-sė ambasadorit amerikan nė Kosovė i arritėn urime tė shumta, ku theksohej miqėsia e fortė dhe e pėrhershme mes dy popujve.

Urime pos tjerėsh dėrgoi edhe Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, e cila pos ambasadorit Dell uroi edhe stafin diplomatik amerikan nė Kosovė, pjesėtarėt e KFOR-it, popullin dhe qeverinė e Shteteve tė Bashkuara.

“AAK dhe populli i Kosovės do t’i jenė pėrherė mirėnjohės popullit dhe qeverisė sė SHBA-sė pėr mbėshtetjen e dhėnė vendit tonė, nė pėrpjekjet tona tė djeshme pėr tė fituar lirinė dhe nė kėto tė sotmet pėr tė ndėrtuar shtetin dhe demokracinė e vėrtetė nė Republikėn e Kosovės, andaj festa e SHBA-sė ėshtė edhe festė e jona”, thuhet pos tjerash nė urimin e AAK-sė.

Njė ditė mė parė, telegrame urimi pėr ditėn e pavarėsisė, autoriteteve mė tė larta tė shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, iu kanė dėrguar edhe presidentja Atifete Jahjaga dhe kryeministri Hashim Thaēi, tė cilėt kanė vlerėsuar se shembulli i fuqisė, parimeve dhe rrezatimit global tė SHBA-ve, ėshtė frymėzues dhe udhėrrėfyes edhe pėr institucionet dhe qytetarėt e Kosovės, qė me vendosmėri janė orientuar drejt integrimeve euroatlantike. Lajmonline
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2012, 23:55   #48
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,022
Thanks: 16,362
Thanked 9,690 Times in 6,555 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jamais Shiko postimin
Sh.mire ka bere Thaqi.
Sh.mire dhe qe u postua ketu.
E ca pastaj ?

Sa qindra - mijra telegrame i shkojne sot Obam-es...
Ky eshte vetem protokoll.
Po me Jam keshtu i bie.
<e kam per nder ti sherbeje vendit time,ne trojet e juaja>.
Por inshallah na ngelet besnike
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2012, 02:08   #49
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,555
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e KosovėsThaēi “emėron” Dellin ambasador tė Kosovės nė Washington
Foto: Astrit IbrahimiFoto: Astrit Ibrahimi
Thaēi “emėron” Dellin ambasador tė Kosovės nė Washington


Nga Express 23 Korrik 2012 21:47

Kryeministri Hashim Thaēi ka shtruar sonte njė darkė lamtumirėse pėr Ambasadorin amerikan Christopher Dell nė Restorantin “Rron” nė Veternik tė Prishtinės.

Dell pėrfundoi misionin nė Kosovė dhe ditėve tė ardhshme kthehet nė atdhe.

Ai gjatė kėtyre viteve ka punuar ngushtė me Qeverinė dhe pėr kėtė shkak njerėzit e Thacit janė pėrkujdesur qė takimi lamtumirės mos tė jetė njė darkė e thjeshtė, por njė mbrėmje me ushqim dhe muzikė tė zgjedhur.

Gjithēka ėshtė drejtuar nga Ministrja Vlora Citaku, derisa tė pranishėm, pėrveē Presidentes Jahjaga, kanė qenė edhe disa ministra dhe deputetė.

Nė fjalėn e tij, Kryeministri Hashim Thaēi, si rrallė herė, ėshtė pėrkujdesur tė lėshojė batuta.

“Unė dėshiroj qė ju Chris tė vini sėrish nė Prishtinė, si Ambasador i SHBA’sė nė Kosovė pėr herė tė tretė”, ka thėnė Thaēi.

E, nėse kjo nuk ndodh, atėherė Kryeministri propozoi diēka tjetėr.

“Nėse nuk kthehesh sėrish, atėherė unė me gjitha fuqitė e mija kushtetuese do tė mundohem t’ju emėrojė Ambasador tė Republikės sė Kosovės nė Shtetet e Bashkuara”, ka thėnė Thaēi, duke nxitur tė qeshura nė sallė.

Dhe, ka vazhduar me batuta.

“Kur erdhe kėtu kishe mė shumė flokė, por tash kur po tė shoh, po e vėrejė se t’i kam rralluar pak”, ka thėnė ai.

“Thėnė tė drejtėn, kur erdhe kėtu edhe unė kisha mė pak thinja”, ka vazhduar Thaēi.

Me tė njėjtėn dozė humori ka vazhduar edhe Ambasadori Dell.

“Hashim, kam frikė se Kosova do tė bėhet shteti i 51-tė i SHBA’sė e nuk do tė keni mundėsi tė mė emėroni Ambasador tė Kosovės nė Washinton”, ka thėnė ai.

Teksa fliste Dell, njė mormullim e madhe u dėgjua nė sallė.

“Dikush prej Durrėsit po na ēon mormullima... Paramendojeni po tė vija Ambasador kėtu pėr herė tė tretė, do tė na ēonte termet”, ka thėnė ai, duke e lidhur kėtė me Veton Surroin, njeriun me tė cilin nė fund tė mandatit kishte njė histori tė keqe.

Tė pranishmėve iu ėshtė drejtuar edhe Presidentja Jahjaga, e cila ka falėnderuar z. Dell pėr kontributin e tij dhėnė nė Kosovė.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2012, 18:19   #50
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,555
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės

http://www.youtube.com/watch?v=fm6SnER93UY
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2012, 18:51   #51
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,022
Thanks: 16,362
Thanked 9,690 Times in 6,555 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės

Ky Idioti nuk e kupton qe ka interesa dhe jo miqesi.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2012, 19:57   #52
Meri
...
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Posts: 11,159
Thanks: 2,061
Thanked 2,323 Times in 1,534 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 353
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės

Citim:
mike e patundur
..

Pince !
__________________
M2.
Meri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2012, 22:20   #53
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,555
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Ky Idioti nuk e kupton qe ka interesa dhe jo miqesi.
ky idioti ta paloft motren qysh din ai vet
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2012, 22:58   #54
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 59 Times in 55 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Askushi ka mbyllur reputacionin
Re: SHBA, mike e patundur e Kosovės

SHBA mike perjete me shqiptaret
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-11-2012, 17:05   #55
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,555
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e KosovėsMadeleine Albright do tė shpallet “Qytetare Nderi” e Mitrovicės
Prishtinė, (Kosovapress) 22 Nėntor 2012 16:54

Kėshilltarėt e Kuvendit Komunal tė Mitrovicės kanė miratuar tė enjten nė mėnyrė unanime propozim vendimin pėr shpalljen e znj. Madeleine Albright “Qytetare nderi e Komunės sė Mitrovicės”. Nga kėshilltarėt u vlerėsua lart kontributi i saj dhėnė popullit tė Kosovės.

Kryetari i Komunės Avni Kastrati, tha se ndjehet i priviligjuar qė znj. Albright iu dha ēmimi “Qytetare Nderi e Mitrovicės” gjatė mandatit tė tij.

“Edhe pas mandatit tė saj si sekretare e shtetit amerikan ajo vazhdoi pėrkrahjen e shtetit tė Kosovės nė ndėrtimin e shtetėsisė dhe promovimin e vlerave demokratike, duke u bėrė mike e pėrjetshme e popullit shqiptar”, ka thėnė Kastrati.

Sipas tij, ajo nė momentet mė tė vėshtira ishte pranė popullit tė Kosovės dhe me veprimet e saja tė guximshme ndali gjenocidin serb ndaj popullit tė pafajshėm shqiptar.

Ndėrsa, kryetari i Shoqatės “Miqtė e Amerikės”, Agim Rexhepi, ka shprehur respektin pėr mikpritjen dhe mbėshtetjen e ofruar nga drejtuesit komunalė.

“Kemi dashur qė Mitrovicės t’i jepet primati sepse qyteti i Mitrovicės kėtė nderim e meriton”, ka thėnė Rexhepi.

Gjatė kėsaj seance u diskutua po ashtu pėr aktivitetet dhe pėrgatitjet pėr vėllazėrimin e qytetit tė Mitrovicės me qytetin e Vlorės.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-12-2012, 17:25   #56
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,555
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: SHBA, mike e patundur e KosovėsObama emėron Kerry-n pėr Sekretar shteti
21.12.2012 17:53
Obama emėron Kerry-n pėr Sekretar shteti

Presidenti amerikan Barack Obama pritet tė emėroj senatorin demokrat John Kerry nė postin e sekretarit tė shtetit.

Ky lajm ėshtė publikuar nga mediat amerikane tė cilat citojnė zyrtarė tė lartė tė Adiministratės sė Shteteve tė Bashkuara, tė cilėt thonė se presidenti Obama do ta bėjė kėtė emėrim gjatė orėve tė vona tė sė premtės.

Njė gjė e tillė ėshtė konfirmuar edhe nga vet senatori Karry i cili do tė trashėgoj pozitėn e Hillary Clinton.

Emėrimi i Kerry-it pritet tė vij vetėm pak ditė pasi ambasadorja amerikane Susan Rice tėrhoqi emrin e saj nga shqyrtimi pas kritikave tė ashpra nga republikanėt tė bėra nė Kongres.

Analistėt presin qė emėrimi i Kerry-t nė kėtė pozitė tė miratohet nga kolekėt e tij nė Senat. Kerry gjatė zgjedhjeve tė vitit 2004, kishte kandiduar pėr president, mirėpo ishte mposhtur nga kundėrshtari i tij republikan George W. Bush.

Ai ka qenė mbrojtės kryesor nė Kongres pėr iniciativat e politikės sė jashtme tė Obamės.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-12-2012, 18:18   #57
Sistem44
Guest
 
Posts: n/a
Pėrgjigje e: Re: SHBA, mike e patundur e Kosovės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postimin


Obama emėron Kerry-n pėr Sekretar shteti
21.12.2012 17:53
Obama emėron Kerry-n pėr Sekretar shteti

Presidenti amerikan Barack Obama pritet tė emėroj senatorin demokrat John Kerry nė postin e sekretarit tė shtetit.

Ky lajm ėshtė publikuar nga mediat amerikane tė cilat citojnė zyrtarė tė lartė tė Adiministratės sė Shteteve tė Bashkuara, tė cilėt thonė se presidenti Obama do ta bėjė kėtė emėrim gjatė orėve tė vona tė sė premtės.

Njė gjė e tillė ėshtė konfirmuar edhe nga vet senatori Karry i cili do tė trashėgoj pozitėn e Hillary Clinton.

Emėrimi i Kerry-it pritet tė vij vetėm pak ditė pasi ambasadorja amerikane Susan Rice tėrhoqi emrin e saj nga shqyrtimi pas kritikave tė ashpra nga republikanėt tė bėra nė Kongres.

Analistėt presin qė emėrimi i Kerry-t nė kėtė pozitė tė miratohet nga kolekėt e tij nė Senat. Kerry gjatė zgjedhjeve tė vitit 2004, kishte kandiduar pėr president, mirėpo ishte mposhtur nga kundėrshtari i tij republikan George W. Bush.

Ai ka qenė mbrojtės kryesor nė Kongres pėr iniciativat e politikės sė jashtme tė Obamės.
Ti deficent duhet te kqyresh shume.
  Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-02-2016, 14:31   #58
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,555
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės
Kėshilltari i Thaēit sulmon ashpėr Kurtin dhe Ymerin

Botapress, 20 Shkurt
Kėshilltari politik i zėvendėskryeministrit Thaēi, Abelard Tahiri, i ka sulmuar shumė ashpėr Kurtin dhe Ymerin.

Tahiri, pėrmes njė postimi nė Facebook, ka thėnė se kėta anti-imperialistė, sė shpejti do tė kėrkojnė edhe largimin e plotė tė prezencės amerikane nga Kosova, kurse Lėvizjen Vetėvendosje e ka quajtur si streh tė mbetjeve tė fundit tė Jugosllavisė nė Kosovė dhe tė mbeturinave enveriste.

“Duke u nisur prej deklaratave tė majta anti-imperialiste tė ish liderit tė Vetėvendosjes dhe tė kėtij trockistit, qė tash e drejton formalisht, nė lidhje me qasjen e politikės amerikane ndaj Kosovės dhe angazhimin e tyre pėr tė bėrė njė peticion pėr largimin e ambasadorit amerikan, besoj se nuk do tė jetė e largėt dita qė kėta njerėz tė kėrkojnė largimin e plotė tė prezencės amerikane nga Kosova dhe izolimin e vendit tonė prej aleancės perėndimore.

Ēdo ditė e mė shumė po shohim nė kėtė lėvizje sesi po mblidhen mbetjet e fundit jugosllave nė Kosovė, qė duke u bashkuar me mbeturinat enveriste kanė nisur fushatė kundėr orientimit tonė perėndimor.

Ėshtė mjerane kur sheh njerėz tė mbėshtetur, financuar dhe arsimuar nga SHBA-tė, si Shpend Ahmeti, Ilir Deda e tė tjerė brenda Vetėvendosjes, qė nuk kanė kurajon apo vullnetin qė tė dalin kundėr kėsaj sjellje radikale tė majtė.
Ballafaqimi ynė me kėtė fenomen tė trashėguar nga regjimi i kaluar nuk do tė jetė as i lehtė dhe as afatshkurtėr, mirėpo njė gjė ėshtė e sigurt, qė bashkėjetesa nė kėtė vend e politikės pro-perėndimore tė lirisė, demokracisė dhe asaj tė obskurantizmit lindor nuk ėshtė e mundur.

Ballafaqimi sa mė i hershėm me kėta anti-perėndimorė, ėshtė i nevojshėm dhe i shėndetshėm pėr shoqėrinė tonė, pa marrė parasysh koston qė do tė ketė ky ballafaqim”, ka shkruar kėshilltari i Thaēit, Abelard Tahiri.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-02-2016, 14:38   #59
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,555
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e KosovėsPallaska: Armiqėsia me SHBA-nė e dėrgon vendin nė vetizolim
20.02.2016 15:19

Pallaska: Armiqėsia me SHBA-nė e dėrgon vendin nė vetizolim

Avokati Dastid Pallaska ka komentuar thėnė se armiqėsia me SHBA’nė e ēon Kosovėn nė vetizolim tė modelit tė diktatorit Enver Hoxha.

Ai ka thėnė se politika e SHBA’sė ėshtė e qartė: “qofshin ata tė korruptuarit e pozitės apo tė dhunshmit e opozitės - nuk e kanė vendin nė institucione por nė burg!”.

“Tė gjithė ata qė nė rrjetet sociale me lehtėsinė e njė adoleshenti tė llastuar po mbjellin armiqėsi kundėr aleatėve tanė qė janė kundėr dhunės nė Kuvend le ta mbajnė nė mend se sot – 8 vite pas pavarėsisė – janė pikėrisht kėta aleatė qė garantojnė, ruajnė dhe mbrojnė kufijtė e kėtij vendi. Gjuha qė po pėrdoret e dėrgon vendin nė vetizolim tė modelit tė Enver Hoxhės”, ka shkruar Pallaska.

Ky reagim i Pallaskės vjen pas inicimit tė njė peticioni nga shoqėria civile nė Kosovė pėr largimin e Ambasadorit Amerikan nė Kosovė, Greg Delawie, i cili ka dėnuar dhunėn nė Kuvendin e Kosovės.

Lexojeni tė plotė reagimin:

Pėrpjekja e elitės politike pėr pėrvetėsim tė meritave pėr ēlirimin dhe pavarėsimin e vendit i ka bėrė ata dhe disa mendjelehtė si ata qė tė besojnė nė gėnjeshtrėn e tyre dhe tė harrojnė se ky vend u krijua dhe ekziston pėr shkak tė aleancės tonė me demokracitė kryesore perėndimore, nė krye me Shtetet e Bashkuara.

Tė gjithė ata qė nė rrjetet sociale me lehtėsinė e njė adoleshenti tė llastuar po mbjellin armiqėsi kundėr aleatėve tanė qė janė kundėr dhunės nė Kuvend le ta mbajnė nė mend se sot – 8 vite pas pavarėsisė – janė pikėrisht kėta aleatė qė garantojnė, ruajnė dhe mbrojnė kufijtė e kėtij vendi. Gjuha qė po pėrdoret e dėrgon vendin nė vetizolim tė modelit tė Enver Hoxhės.

Kjo ndjenjė e armiqėsisė ndaj aleatėve tanė ėshtė rezultat i drejtpėrdrejtė i mungesės sė guximit tė elitės politike nė vend pėr me u marrė vetė me vendimet e vėshtira kėto 8 vite. Nė secilin sfidė, sado e vogėl qė ka qenė, kėta “trima” e “patriotė” vendimet e vėshtira dhe jopopullore ia kanė faturuar aleatėve tanė. Kjo sjellje e papėrgjegjshme duhet tė dėnohet po aq sa edhe pėrpjekjet e politikės aktuale qė aleancat tona strategjike t’i sakrifikojnė nė garėn e tyre pėr mbrojtje tė pushtetit apo ardhje nė pushtet.

E pėr ata qė ende kanė dilema, politika amerikane nė Kosovė ėshtė shumė e thjeshtė: tė gjithė ata qė shkelin ligjin - qofshin ata tė korruptuarit e pozitės apo tė dhunshmit e opozitės - nuk e kanė vendin nė institucione por nė burg!
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-02-2016, 14:45   #60
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,555
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės
Departamenti Amerikan i Shtetit: Qėndrimet e ambasadorit Delawie janė tė SHBA-sė!

Departamenti Amerikan i Shtetit ka komentuar sulmet kundėr ambasadorit amerikan Delawie nga politikanė tė opozitės dhe sė fundmi edhe peticionin online kundėr tij, nė tė cilin po shkruajnė kryesisht militantė tė Vetėvendosjes.

Korrespodenti i RTK-sė nė Washington, duke i thirrur nė njė reagim tė DASH-it,ka thėnė se ambasadori Delawie nuk ėshtė vetėm njė individ, por ai pėrfaqėson interesat dhe politikat e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė Kosovė.

“Nė Kosovė ka tė pakėnaqur me kritikat e ambasadorėve perėndimorė lidhur me mjetet qė po pėrdorin deputetėt e opozitės pėr tė penguar mbarėvajtjen e seancave tė Kuvendit tė Kosovės, e sidomos me deklaratat mė tė zėshme tė ambasadorit amerikan, Greg Delawie. Deklaratat e z. Delawie janė qėndrime tė diplomacisė amerikane nga Washingtoni, janė tė Departmentit tė Shtetit dhe tė Shtėpisė sė Bardhė. Janė qėndrimet qė i ka thėnė nė fund tė nėntorit nė Prishtinė edhe vetė kryediplomati amerikan, Sekretari i Shtetit, John Kerry. Ndėrkaq ‘neveria’ e thėnė nga ambasadori Delawie dje ėshtė thėnė mė shumė se njėherė nė zyrat e Departmentit tė Shtetit nė Foggy Bottom. Kjo ‘neveri’ ėshtė pėrkthyer edhe nė moslejim tė hyrjes nė SHBA tash njė vit tė gjithė atyre deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės qė janė identifikuar si tė dhunshėm”, ka konfirmuar korrespodenti i RTK-sė, Sulejman Gashi.

Ditė mė parė ishte raportuar se edhe lideri i AAK-sė, Ramush Haradinaj, ėshtė futur nė Visa-Ban, gjė qė edhe ia kishte pamundėsuar shkuarjen nė SHBA pėr Lutjet e Mėngjesit.

Sipas korrespodentit tė RTK-sė, ambasadorėt amerikanė emėrohen nga Presidenti dhe njė ambasador mund tė jetė njė zyrtar i karrierės nga Shėrbimi i Jashtėm ose njė i emėruar politik. “Ambasadori Delawie ėshtė njė zyrtar i karrierės me mbi 30 vjet nė shėrbimin e jashtėm dhe deklaratat qė jepė nuk i ka vetėm vlerėsime individuale”, ka thėnė ai.

Duke e paraqitur si qėndrim tė Departamentit tė Shtetit amerikan, korrespodenti i RTK-sė ka thėnė se kėrkesa pėr ndėrrimin e njė ambasadori ėshtė njė gjest i rėndė diplomatik, qoftė nėse vjen edhe nga opozita apo ‘analistė tė pavarur’ dhe mund t'i kushtojė shumė Kosovės dhe marrėdhėnieve tė saj me Shtetet e Bashkuara.

Ambasadori Amerikan nė Prishtinė ka thėnė se ‘protestat e dhunshme tė opozitės e dėmtojnė shumė tė ardhmen e Kosovės, duke ua pėrkujtuar kosovarėve se “17, 18 vjet mė parė, mijėra qytetarė tė Kosovės kanė vdekur pėr liri dhe pavarėsi.’

Njė gjė qė nuk e ka thėnė ambasadori amerikan, e qė sipas korrespodentit tė RTK-sė, sigurisht e kishte ndėrmend ėshtė se 17 vjet mė parė, Shtetet e Bashkuara, me ndėrhyrjen e tyre ushtarake duke udhėhequr sulmet e NATO-sė ishin vendimtar nė ēlirimin e Kosovės. Pikėrisht pėr kėtė fakt, sipas tij, Shtetet e Bashkuara dhe ambasadori amerikan i japin tė drejtė vetes ‘tė ndėrhyjnė’ nė ecuritė politike dhe shtetndėrtimin nė Kosovė.

“Stabiliteti i Kosovės ėshtė interes i SHBA, ndėrsa jostabiliteti cenon sigurinė dhe interesat amerikane. Dhe kjo ėshtė arsyeja qė SHBA duan tė ruajnė pavarėsinė dhe sovranitetin e Kosovės, investimin e tyre mė tė madh politik, ushtarak, diplomatik dhe financiar nė gjysmėshekullin e fundit nė Ballkan”, ka thėnė ai.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur