Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Filozofia | Psikologja | Sociologjia

Filozofia | Psikologja | Sociologjia Gjithēka qė ka tė bėjė me misterin me emrin "Njeri".

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 19-04-2014, 23:15   #41
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,539
Thanks: 184
Thanked 1,441 Times in 1,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Monolog

egoizmi con boten para
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-04-2014, 22:56   #42
Fleur Blanche
Hiram Abiff
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Posts: 876
Thanks: 0
Thanked 354 Times in 145 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
Fleur Blanche ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Monolog

....jam nė mėdyshje nėse ka "monolog" tė mirėfilltė... duke qenė se ėshtė njė bisedė midis: "Unė" dhe "Mua"
Fleur Blanche nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-04-2014, 23:05   #43
Kulpra
A.
 
Avatari i Kulpra
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: Nė syrin e ėndrrave
Posts: 4,876
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Kulpra ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Monolog

Cdo dite e me teper kuptoj se fjalet nuk kane vlere.
Ndoshta eshte me mire te flas ne gjuhen e heshtur te Sirenave.
Kulpra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2014, 08:52   #44
tété
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Feb 2010
Vendndodhja: Do te me besh gje vizite?
Posts: 1,729
Thanks: 0
Thanked 13 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
tété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Monolog

Ama kesaj i them respekt te temes..
Duhet bere nje monolog? Perse? I them vetes: nqs vijme ketu, eshte ngaqe duam ti evitojme monologjet qe na mbushin diten ne pune, ne shtepi,.. kur duam te shprehemi dhe llogjika na thote qe eshte me mire ta mbyllim. "Inatin e sotem ta leme per neser" thote populli ne keto raste. Dhe monologjet fillojne..
Ne koken tende e ve veten ne poziten ku ti do te pergjigjeshe ashtu sic ta thote kultura, edukata dhe personaliteti yt.. Behet fjale per nje wishfull thinking ngaqe nuk e ben dot sepse zinxhirat e interesave qe te lidhin me boten qe te rrethon jane shume me te forte se deshirat primitive te tuat. Sa here kemi dashur tia thyejme surratin shefit, ti themi te dashures apo te dashurit qe ta sjell ne maje te hundes "Fuck you", nje shitese supermarketi "E perse ma hudh shurren perpjet ti?", nje polici qe na ndalon rruges per te vene nje gjobe "O katunar, shko meso te flasesh shqip para se te kerkosh leke per nje kafe", .... Sa shembuj ka te tille? Me mijera, cdo dite,... Ndonjehere ke qejf te revoltohesh, po per te vajtur ku? A i thua dot shefit ik pirdhu? Te dashurit dhe te dashures "fuck you"?etj, etj,.. Ku do te mbyteshe pastaj? Dhe aty fillon bota imagjinare me monologjet apo dialogjet e instiktit dhe zemres tende... Jane kaq te shpeshta sa te behen nje bote e dyte, nje ilac per trurin, nje vend ku mundohesh te gjesh komfort ndaj kesaj jete stresante...
Monologu... CFare eshte monologu? Nje definicion letersie apo nje mode jete? Kam tendence te mendoj qe eshte me teper kjo e dyta...
tété nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2014, 14:48   #45
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,458
Thanks: 5,977
Thanked 12,375 Times in 4,322 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 374
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Monolog

tété vetem disa nota pianoje mungojn per te mesuar , ndjere akoma me teper monologun e mesiperm.

****

Dua te flas me veten edhe per kte jam ne medyshje a do ket nerva te me lexoje?!
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2014, 16:03   #46
Persona
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 12,242
Thanks: 352
Thanked 2,592 Times in 1,499 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 152
Persona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Monolog

Me kerko c'te duash e une do ta bej. Vetem mos me kerko me per te ngrene, te lutem!
__________________
Patience.
Persona nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2014, 16:09   #47
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,037
Thanks: 899
Thanked 1,541 Times in 1,147 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Monolog

Qe kur ke hequr dore nga buka ke mare nje pamje mjaft terheqese.Asnjehere nuk ha sa te ngopesh dhe kjo te ka bere me pak lakmitar,me te duruar dhe mbi te gjitha,me te ndergjegjshem.
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2014, 16:13   #48
Persona
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 12,242
Thanks: 352
Thanked 2,592 Times in 1,499 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 152
Persona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Monolog

A mund te ulem ne banke me ty shoku tanku?
__________________
Patience.
Persona nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2014, 16:15   #49
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,037
Thanks: 899
Thanked 1,541 Times in 1,147 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Monolog

po si jo,me kenaqesi
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2014, 16:16   #50
Meri
...
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Posts: 11,159
Thanks: 2,061
Thanked 2,323 Times in 1,534 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 353
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Monolog

__________________
M2.
Meri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2014, 16:18   #51
Persona
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 12,242
Thanks: 352
Thanked 2,592 Times in 1,499 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 152
Persona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Monolog

Keshtu do mesohem edhe une te ha me pak
__________________
Patience.
Persona nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2014, 16:18   #52
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,037
Thanks: 899
Thanked 1,541 Times in 1,147 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Monolog

mund te rrime edhe tre veta ne nje banke
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2014, 16:19   #53
Persona
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 12,242
Thanks: 352
Thanked 2,592 Times in 1,499 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 152
Persona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Monolog

Meri po ti si i ke raportet me ushqimin? qe te di nga cila ane te ulem
__________________
Patience.
Persona nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2014, 16:24   #54
chatter
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Vendndodhja: EU and Beyond
Posts: 5
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
chatter do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Monolog

@shoku_tanku
Po c'thua o derman c'thua?
Monolog behej kur nuk kishte njeriu cte mendonte me gjate.
chatter nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2014, 16:58   #55
tété
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Feb 2010
Vendndodhja: Do te me besh gje vizite?
Posts: 1,729
Thanks: 0
Thanked 13 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
tété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Monolog

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beaute Shiko postimin
tété vetem disa nota pianoje mungojn per te mesuar , ndjere akoma me teper monologun e mesiperm.

****

Dua te flas me veten edhe per kte jam ne medyshje a do ket nerva te me lexoje?!
Nqs nuk ej ti qe do te flasesh me veten tende, kush do ta beje? Edhe ata qe mendon qe e bejne, e bejne vetem me vesh.. Asnje nuk merr kohen te kuptoje se kush je ti dhe cfare ke ne koke...
tété nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2014, 17:06   #56
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Monolog

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kulpra Shiko postimin
Cdo dite e me teper kuptoj se fjalet nuk kane vlere.
Ndoshta eshte me mire te flas ne gjuhen e heshtur te Sirenave.
Sirenave ne ē'kuptim,sirene vapori apo treni ?
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2014, 17:48   #57
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,458
Thanks: 5,977
Thanked 12,375 Times in 4,322 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 374
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Monolog

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga tété Shiko postimin
Nqs nuk je ti qe do te flasesh me veten tende, kush do ta beje? Edhe ata qe mendon qe e bejne, e bejne vetem me vesh.. Asnje nuk merr kohen te kuptoje se kush je ti dhe cfare ke ne koke...
Kjo dmth je gati te me degjosh?
Un p.sh do ti degjoja ato tinguj me kenaqesi , por e di qe eshte e pamundur kjo gje.

Pra edhe me mua eshte e njejta gje.
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2014, 17:53   #58
Kulpra
A.
 
Avatari i Kulpra
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: Nė syrin e ėndrrave
Posts: 4,876
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Kulpra ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Monolog

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Sirenave ne ē'kuptim,sirene vapori apo treni ?
Sirenat (sipas versionit Kafkjan)
Ato heshten para Uliksit.
Kulpra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2014, 17:59   #59
Jetmira
💙🌙
 
Avatari i Jetmira
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 2,861
Thanks: 1,772
Thanked 1,272 Times in 530 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Jetmira ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Monolog

Monolog me veten:
- Ajo eshte online!
- E ca pastaj???
- Ti flas?
- E pse ti flas?
- Po i flas
- Jo me le te flasi vete!

... Ajo del nga linja!
- He... Me mir ti kisha fol
Jetmira nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2014, 18:00   #60
Jetmira
💙🌙
 
Avatari i Jetmira
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 2,861
Thanks: 1,772
Thanked 1,272 Times in 530 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Jetmira ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Monolog

Urreme,
do kesh cte besh ne kete bote
do kesh arsye pse te me harrosh
do e kesh me te lehte

Une e duroj barren...ehh u mesova
vec urreme...per ate qe isha e me nuk jam
per ate qe prisje e nuk munda te behesha
per cdo gje qe te shkaktova
une aktorja e madhe...

qe kur qesh ,qaj
qe kur jam moskecarese vuaj
qe kur te anashkaloj koken kthej pas
oh zot e preka them...isha kaq prane

qe kur sillem si e eger
jam e bute
qe kur bej sikur sma ndjen per njeri
vuaj per ty

Por ti me urre
gjeje forcen ne ato pak gjera qe te shkaktova
gjeje forcen ne ate qe nuk mund te isha kurre
sdua te mbese ikone ne mendjen tende
sdua te jem trofe

as kujtim sdua te jem
jo sdua te jem asgje...mendo dicka kalimtare
e takove e preke e jetove
tani i erdhi fundit

Urreme per padrejtesite qe te bera
xhelozine e kote qe krijova
arsyet pa kuptim qe shpika
arsyen pse ika...
Urreme...te pakten do ta kesh me te lehte
mos me kujto...jo sdua te mbes ne mendjen tende
te dy e dime...kujtimet zhduken
sapo dikush tjeter vjen ne jeten tone
dhe ne nisim cdo gje nga e para
dashurojme
lendohemi..qajme...dhe ndoshta kujtojme
ehh ndoshta atehere do te kujtohemi
kur te lenduar do jemi

do kerkosh ndoshta copezat e jetes qe te lashe
kujtimet e vockla kudo...nje poezi
nje leter..nje sms
dhe kur ti mbledhesh bashke
do qeshesh me ato sy
me ato qe me dikur me pe
me ato sy qe me the pa rreshtur"Te dua"


Shkembehemi te dy ne nje vend
e tere inat njeri tjetrin shikojme
ne heshtje qajme une e ndiej
qajme ate qe kurre se patem
"kohen"


Urreme...do te kesh te pakten nje arsye me pak per te me harruar
Jetmira nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur