Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Filozofia | Psikologja | Sociologjia

Filozofia | Psikologja | Sociologjia Gjithēka qė ka tė bėjė me misterin me emrin "Njeri".

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 23-04-2014, 18:01   #61
Jetmira
💙🌙
 
Avatari i Jetmira
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 2,861
Thanks: 1,772
Thanked 1,271 Times in 529 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Jetmira ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Monolog

E dashur mami.

E di qe je e merzitur me mua, qe nuk arrita ta plotesoja deshiren tende ne kohe, qe nuk te isha prane kur kishe nevoje...te me falesh.
Po te shkruaj sepse kam nevoje ta dish qe je ne mendjen time. E mban mend kur rrinim ne oborr te dyja, kur te kam thene qe nuk do te bej kurre me dhimbje koke. E mban mend atehere qe kur u semura me erdhe ne spital. Ishte gusht, gusht i zi e pas tre vjetesh ti shihje nje femije tjeter tendin keq...por ti prapeseprape me mbajte prane. I mban mend beharet, cepin e nimit ku rrije gjithmone ulur dhe prisje ne, kafene qe ēuditerisht ta beja te mire. Per te gjitha keto, me ka marre shume malli e dashur mami.
Do doja te ishe me mua, kam shume gjera per te thene. Doja te me keshilloje si te vishesha kur shkova tek shtepia e atij djalit, nuk ishte asnje te me keshillonte, nuk ishe as ti!
Do doja te ishe ketu se kam nje gezim, e ti nuk je. E une jam e merzitur me ty. Pse nuk je?! Ndoshta do mesohem me mosqenien tende, por nuk do kuptoj kurre pse-ne, e mbi te gjithe nuk do harroj kurre ty e dashur mami.
Jetmira nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2014, 23:17   #62
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,609
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Arrow Pėrgjigje e: Monolog

........


Po prezantohem : Jam Heshtja !

Ju lutem ! Mė lejoni njėherė tė vetme tė marr fjalėn .
E di qė ėshtė paradoksale tė flasi heshtja . Ėshtė kundėr karakterit tim tė trembur dhe tė rezervuar .
Por e ndjej tė nevojshme tė flas : Ju njerėzit nuk mė njihni mjaftueshėm .
Pra , ja diēka rreth meje .

Ndėrkohė rrėnjėt e mia tė origjinės janė shumė fisnike .
Pėrpara se bota tė ishte , kudo mbretėronte Heshtja .
Nuk ishte njė heshtje e zbrazėt , jo , por , njė heshtje e tejmbushur .
Aq e tejmbushur sa , njė fjalė e folur brenda meje , bėri gjithēka .
Por , mė pas , mu desh tė laja hesapet me njė thikė tė padukshme , qė mė preu pėrbrenda : Zhurmėn !
E pra ,mė lejoni t'jua them shpejt :
Nuk e imagjinoni ēfarė humbisni duke mė lėnduar !
Zhurma nuk ju ndihmon kurrė , ndėrsa unė po !

Unė jam njė ofiēinė , nė tė cilėn fabrikohen idetė mė tė thella ,ku ndėrtohen fjalė qė bėjnė tė lėvizi diēka ...
Unė jam si veza e gardelinės :
Shijuese e tė kėnduarit dhe e tė fluturuarit . Simpatike apo jo ?
Unė shėnoj momentet mė tė bukura tė jetės :atė tė nėntė muajve , tė pėrkėdheljeve , tė shikimit tė tė dashuruarve .
Shėnoj edhe momente tė rėnda : , dhimbje , vuajtje , vdekje ,..

Jo , nuk po vlerėsoj vetveten , thjesht po them tė vėrtetėn .
Ngjitėm nė lartėsitė ku shqiponjat ndėrtojnė foletė .
Zbres nė thellėsitė e oqeaneve . Unė numėroj yjet ...
Dhuroj momente paqje , ēudira , mrekulli !

Unė jam rruga qė tė ēon nė vendin e shpirtit .

Mė falni nėse ju ndėrpreva zhurmat dhe bisedat !
Por , pėrpara se t'ju lė , mė lejoni tė pėrmbledh gjithēka nė katėr fjalė :

Mė mbroni dhe do t'ju mbroj !
Mė shijoni dhe do fitoni !!

..........
__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-05-2014, 02:42   #63
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,892
Thanks: 9,245
Thanked 2,903 Times in 1,479 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 196
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Monolog

"Absence Of Evidence Is Not Evidence Of Absence.."

..because I get restless sometimes, or I became a fictional character.
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-05-2014, 02:44   #64
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,892
Thanks: 9,245
Thanked 2,903 Times in 1,479 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 196
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Monolog

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ēaushi Shiko postimin
........


Po prezantohem : Jam Heshtja !

Ju lutem ! Mė lejoni njėherė tė vetme tė marr fjalėn .
E di qė ėshtė paradoksale tė flasi heshtja . Ėshtė kundėr karakterit tim tė trembur dhe tė rezervuar .
Por e ndjej tė nevojshme tė flas : Ju njerėzit nuk mė njihni mjaftueshėm .
Pra , ja diēka rreth meje .

Ndėrkohė rrėnjėt e mia tė origjinės janė shumė fisnike .
Pėrpara se bota tė ishte , kudo mbretėronte Heshtja .
Nuk ishte njė heshtje e zbrazėt , jo , por , njė heshtje e tejmbushur .
Aq e tejmbushur sa , njė fjalė e folur brenda meje , bėri gjithēka .
Por , mė pas , mu desh tė laja hesapet me njė thikė tė padukshme , qė mė preu pėrbrenda : Zhurmėn !
E pra ,mė lejoni t'jua them shpejt :
Nuk e imagjinoni ēfarė humbisni duke mė lėnduar !
Zhurma nuk ju ndihmon kurrė , ndėrsa unė po !

Unė jam njė ofiēinė , nė tė cilėn fabrikohen idetė mė tė thella ,ku ndėrtohen fjalė qė bėjnė tė lėvizi diēka ...
Unė jam si veza e gardelinės :
Shijuese e tė kėnduarit dhe e tė fluturuarit . Simpatike apo jo ?
Unė shėnoj momentet mė tė bukura tė jetės :atė tė nėntė muajve , tė pėrkėdheljeve , tė shikimit tė tė dashuruarve .
Shėnoj edhe momente tė rėnda : , dhimbje , vuajtje , vdekje ,..

Jo , nuk po vlerėsoj vetveten , thjesht po them tė vėrtetėn .
Ngjitėm nė lartėsitė ku shqiponjat ndėrtojnė foletė .
Zbres nė thellėsitė e oqeaneve . Unė numėroj yjet ...
Dhuroj momente paqje , ēudira , mrekulli !

Unė jam rruga qė tė ēon nė vendin e shpirtit .

Mė falni nėse ju ndėrpreva zhurmat dhe bisedat !
Por , pėrpara se t'ju lė , mė lejoni tė pėrmbledh gjithēka nė katėr fjalė :

Mė mbroni dhe do t'ju mbroj !
Mė shijoni dhe do fitoni !!

..........
Wow, great!
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-05-2014, 02:49   #65
ODEON
.
 
Avatari i ODEON
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 6,316
Thanks: 213
Thanked 653 Times in 361 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
ODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Monolog

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ēaushi Shiko postimin
........


Po prezantohem : Jam Heshtja !

Ju lutem ! Mė lejoni njėherė tė vetme tė marr fjalėn .
E di qė ėshtė paradoksale tė flasi heshtja . Ėshtė kundėr karakterit tim tė trembur dhe tė rezervuar .
Por e ndjej tė nevojshme tė flas : Ju njerėzit nuk mė njihni mjaftueshėm .
Pra , ja diēka rreth meje .

Ndėrkohė rrėnjėt e mia tė origjinės janė shumė fisnike .
Pėrpara se bota tė ishte , kudo mbretėronte Heshtja .
Nuk ishte njė heshtje e zbrazėt , jo , por , njė heshtje e tejmbushur .
Aq e tejmbushur sa , njė fjalė e folur brenda meje , bėri gjithēka .
Por , mė pas , mu desh tė laja hesapet me njė thikė tė padukshme , qė mė preu pėrbrenda : Zhurmėn !
E pra ,mė lejoni t'jua them shpejt :
Nuk e imagjinoni ēfarė humbisni duke mė lėnduar !
Zhurma nuk ju ndihmon kurrė , ndėrsa unė po !

Unė jam njė ofiēinė , nė tė cilėn fabrikohen idetė mė tė thella ,ku ndėrtohen fjalė qė bėjnė tė lėvizi diēka ...
Unė jam si veza e gardelinės :
Shijuese e tė kėnduarit dhe e tė fluturuarit . Simpatike apo jo ?
Unė shėnoj momentet mė tė bukura tė jetės :atė tė nėntė muajve , tė pėrkėdheljeve , tė shikimit tė tė dashuruarve .
Shėnoj edhe momente tė rėnda : , dhimbje , vuajtje , vdekje ,..

Jo , nuk po vlerėsoj vetveten , thjesht po them tė vėrtetėn .
Ngjitėm nė lartėsitė ku shqiponjat ndėrtojnė foletė .
Zbres nė thellėsitė e oqeaneve . Unė numėroj yjet ...
Dhuroj momente paqje , ēudira , mrekulli !

Unė jam rruga qė tė ēon nė vendin e shpirtit .

Mė falni nėse ju ndėrpreva zhurmat dhe bisedat !
Por , pėrpara se t'ju lė , mė lejoni tė pėrmbledh gjithēka nė katėr fjalė :

Mė mbroni dhe do t'ju mbroj !
Mė shijoni dhe do fitoni !!

..........
Kete e kam lexuar diku ne nje faqe psikologjie, eshte e bukur por do kisha deshire ta njihja autorin? Thjesht si emer nese eshte e mundur.

E GJETA QUHET RETA
ODEON nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-12-2014, 21:12   #66
e panjohura
Super Moderator
 
Avatari i e panjohura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Atje ku mė le!
Posts: 7,229
Thanks: 4,523
Thanked 4,980 Times in 1,931 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
e panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Monolog

-Jame e mbushur .. Thjesht dua qetesi! Dua qe te jem e qet.
E di cfar dua ?
Dua nje dite te veteme, vetem nje. Ku mund te bej ate qe une dua.
Te zgjohem nen trokitjet e lehta te nje shiu mbi xhamin e dritares time, te rri ashtu shtrir bashk me ngrohtesin e krijuar gjat nates.
Dhe te perseris ne mendje ato momente kur isha bashk me te..
Me pelqen ti kujtoj edhe pse e di qe me bejn keq. Nuk eshte se nuk provoj te ēfrenoj veten, provoj. Provoj por pa asnje rezultat, eshte e kot, deshira per te pasur 'ate' pran eshte me e madhe se deshira per te ndaluar vuajtjen time. Thjesht nuk mundem.

E di si ishte ? Sikur per her te pare mund te merrja frym lirshem dhe plotsisht. Ishte sikur atje gjeta 'qetsin' qe cdo dit kerkoja.

xxxx...
__________________
,,Askush nuk tė dėmton mė shum se vetėvetja''!
Nganjehere mendoj se: asnje tingull nuk eshte me shurdhues se sa heshtja e njeriut qe do....
e panjohura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2015, 23:06   #67
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,609
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Arrow Pėrgjigje e: Monolog

..............

Bija ime e dashur!

Tė drejtohem ty qė nesėr do tė jesh grua. Nuk dua tė tė flas pėr dhunėn ndaj grave. Kur nuk gjej fjalė t'ia shpjegoj vetes, si mund tė ta shpjegoj ty?
Dua tė tė them vetėm diēka dhe do tė ta them mijėra e mijėra herė tė tjera qė tė mos e harrosh: Ti je SPECIALE !
Do tė takosh nė jetė shumė meshkuj tė cilėt do marrosen pas teje por dhe meshkuj pas tė cilėve do tė humbasėsh mendjen, do tė lotosh pėr ta. Do tė lotosh pėr fjalėn ''pėrgjithmonė'' qė do tė zgjasė sa njė ėndėrr. Do mbledhėsh copėzat e zemrės shumė herė e ēdo herė do pyesėsh veten si ėshtė e mundur ta mbushėsh pėrsėri edhe pse ėshtė plot shenja krisjeje.
Disa meshkuj do tė bėjnė tė qeshėsh, disa tė mendohesh.
Qaj nėse tė duhet tė qash, por mos lejo kurrė askėnd tė tė lėndojė!
Mos lejo askėnd tė tė thojė se je pa vlerė!
Mos lejo qė dikush tė tė lėndojė me fjalė apo vepra!
Mos e beso atė qė tė thotė se e je dobėt!
Dobėsia e vėrtetė ėshtė e atyre njerėzve qė njohin veē dhunėn, sepse tregon qė nuk njohin gjuhė tjetėr pėr tė mbrojtur idetė e tyre.
Ti je kaq e mirė!
Je kaq e dlirė!
Dhe nėse kjo gjė shpesh mė mbush me krenari, nuk e mohoj qė edhe mė tremb, sepse tė mirėt shumė shpesh nuk i vlerėsojnė.
Tė mirėt shpesh bėhen shėnjestėr.
Asnjėherė mos rresht sė menduari se ''nuk ka rėndėsi nėse nuk ėshtė i bukur, pėr mua ka rėndėsi mirėsjellja'', sepse kėto mendime janė ato qė tė bėjnė ty njė qenie kaq speciale.
Njė ditė do tė jesh grua dhe do zbulosh se jo tė gjithė janė tė mirė.
Do tė zbulosh qė ekziston dhuna dhe se do tė ketė gjithmonė njerėz qė dinė tė buzėqeshin pavarėsisht gjithēkaje.
Ndonjėherė dua tė tė mbyll nė njė sferė tė qelqtė tė tė mbroj nga e keqja, por dhe kjo njė lloj formė dhune ėshtė.
Ec rrugės tėnde me kokėn lart!
Buzėqesh e para dhe do tė ta kthejnė buzėqeshjen.
Ji mikesha e besuar e kujtdo qė ka njohur dhunėn dhe kėrko ndihmė.
Mos harro kurrė kush je dhe sa vlen!
Mos lejo askėnd tė tė privojė buzėqeshjen!


Me dashuri
Mami!
| Stefania Pin D’Elia |
__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-05-2016, 00:00   #68
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,609
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Monolog

..............

,,Murmurima nuk shihet as vetėtima nuk dėgjohet’’
Iku mesnata. Se kupton si ndjehem unė qė tė pres nė takim, nga dje nė ora 14 e ti su bėre i gjallė, as njė mesazh nuk e shkrove qė tė arsyetohesh. Dhe tani fle i qetė.
Tė merr gjumi...?
Ti edhe pse e pohon, ta them unė, qė se kupton si ndjehet njė nėnė qė i flasin pėr mbrojtjen e kafshėve tė egra, a asaj egėrsirat ia shqyen fėmijėn...
Dhe tani do tė thuash, po mirė pse tė quaj mik, dhe do tė mendosh se nuk jam nė terezi unė.
Eh miku im.
Unė e quaj mik atė, qė unė e dua pėr mik...
Unė e quaj tė dashur atė qė unė e dua...
Jeta ėshtė e thjeshtė mik i dashur. Ka njerėz qė nuk janė tė aftė ta shohin as thjeshtėsinė. Dhe mėsyjnė pas mbėrthimeve tė qėllimta. Me shpresė se aty fshihet diēka. Qė vetėm ata si ti, e kuptojnė...
,,Murmurima nuk shihet as vetėtima nuk dėgjohet’’.
Dhe do tė mendosh tani miku im; phua ēfarė filozofie.
Ta them unė Miku im, se kjo nuk ka lidhje me filozofi as artė.
Ėshtė vetėm mbėrthim fjalėsh, qė nė shikim tė parė duken filozofike.
Filozofia nuk ndėrtohet me rrokopenla. Arti asesi, miku im.
Tė merr gjumi miku im...?! Flejė miku im, flejė.
Se edhe ashtu ditėn qė do tė vdesėsh, s'do tė jetosh mė.


S.H
__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-05-2016, 00:12   #69
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,609
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Monolog

................

Fillova ti humb tė gjitha kur mė erdhe, ndaj tė dua.
Kur jam me ty ndjehem mirė edhe pse nuk i di ato qė i dinė tė Mėdhenjtė. Ata e ato e din secili prej tyre edhe ē’far ėshtė UEFA, edhe poezia, edhe parlamenti edhe mekanika, edhe periodat. Pėr kėtė tė fundit nuk iu besoj atyre tė gjinisė mashkullore. Flasin me tė dėgjuar. Ku di unė i ziu, ndoshta kėta njerėz edhe i din tė gjitha. Sa kohė pyesja pėr hallin tėnd, mė thoshin se ti tė jesh varg duhet tė kalosh nėpėr do far redaktura, lektura, recensura, e ..ura tjera.
Nė klasėn e shtatė fillore pyeta pėr herė tė parė njė femėr; a je e lirė. Mu bė se m’plasi diēka nė ballė nga turpi..
Dhe kur hoqa turpin t'u them; e po mė bėni ketė tregim tė duket ashtu si thua, avullohen...
Ndoshta presin tu paguhet, mė tha njė miku im, por se di ē’far tė paguaj... unė skam parė gjė...
Deri mesit tė 70_tave, nuset bliheshin me para, e Gjyshja ime e ndjerė thoshte: veē ni sen paguhet pa u pa...
- Deli Maculi, ashtė ma i rani, as katėr vetė sun e qojn, foli Enveri.
- Ma i ran se Toma qė po na shet boza nė Ujmirė nuk asht, nguli kėmbė Nikolla. Menxi pe qon treni kur po vjen nga qyteti tė Premteve.
Treni doli nga tuneli i Aēarevės, dhe i afrohej Ujmirit, derisa ne shikonim nga kodra. Azizi shfrytėzoi rastin tė dilte fitimtarė kur tha:
- Treni asht ma i rani, as edhe njėmijė burra smun e qojn...
Isha i vogėl mes tyre. Ata kishin mbaruar klasėn e shtatė atė verė, e unė tė tretėn. Por ja qė pėr dreq e thash me bindjen se do tė jam fitimtari. Do ti mund tė tre tė mėdhenjtė.
E pse jo. Nė tė gjitha pėrrallat, tė vegjlit fitonin.
- Unė e di ni sen ma t’ran, ama se kam pa kurrė ēka asht, as nuk e di qysh doket.
Me shikuan me njė shpėrfillje si bėjnė zakonisht tė mėdhenjtė ndaj tė vegjėlve. Me kėmbėngulje fola duke ngritur zėrin, se mbrėmė pasi u fik llamba, unė qė flija nė mes, e nė njėrin skaj flinte gjyshi, derisa gjyshja nė skajin tjetėr tė dhomės, dėgjova gjyshen kur e pyeti: - A ki najsen plako?
- Po oj plakė, e kam ni sen qė ta dhash besėn as krejt bota smun e qojnė, foli gjyshi.
Pėrkundėr kėrkesės sime nga tė Mėdhenjtė tė mė ndihmojnė ta gjejmė atė sen, qė qenka mė i rendi sipas tij e unė i besoja gjyshit tim, ata mė injoruan me tė qeshura.
Tani mė as mė kujtohet sa kohė kam kėrkuar atė send, nėpėr tavan e pas koshit. Tė kashta, e nėpėr vrima tė ndryshme.. por kot...
Derisa u rrita unė, ata u bėn shumė tė mėdhenjė. Edhe ashtu nuk kishin interes pėr senin e gjyshit qė se qonte e gjithė bota...
Edhe pse erdhe vonė nė jetė, tė dua si Plaku fėmijėn e tij. Shpresėn e vetme tė tij, qė tė lė njė gjurmė mbi tokė.
Mjaftohu me dashurin time, vargu im i vogėl...dashurin e plakut.

S.H
__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-05-2016, 00:17   #70
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,609
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Monolog

................


Fqinja virtuale.
- Skender, po si je more burrė?
Derisa dukesh mashkull ndoshta je homo, thash me vete.
- Harroj shumė se di pse, i them Doganierit si arsyetim qė nuk e njoh
- Mos u mundo, se nuk njihemi, vetėm pyeta kot.
- Epo ē'far janė kėto pyetje private, do tė bėhemi miq apo ku e ke hallin?
- Kam hall tė ndihmoj kėtė mikun nga Durrėsi tė shkoj nė shtėpinė e tij.
- Po fol mor burrė se unė pėr hallet e tjerėve kam dal kaq vonė nė rrugė...
Nisemi rrugės, atėbotė nuk ishte Rruga e Kombit, nga Morina pėr nė Durrės. Dhe flasim tema nga mė tė ndryshmet. Dhe flasim pėr absurdet qė kishin ndodhur nė rrethin ku u rrita unė dhe ku ishte rritur ai. Dhe pas ēdo absurdi pohonim qė kishim dėgjuar tjetrin, me njė: - Aaa, edhe ju do jeni shqiptarė, se edhe tė ne...
Nė hyrje tė Durrėsit, zbriti miku, anonim thjesht. Vazhdova rrugės sime dhe atė se pash mė as nė pasqyrė kur shihja prapa, derisa hyra nė rrugė...
Sa mė doli gjumi, u ndjeva keq qė ora kishte ikur afėr nėntė, aq sa mu bė qė dėgjova kollėn e thatė tė Babait, diku nėpėr oborr, si shenjė, qė zgjimi im po vonon. U ndjeva se jam jetim. Dje mora vesh se edhe vehbiu sikur shpeni e beli e kishte gjallė dhe tė fortė tė atin.
Ngushėllova veten. Im atė iku diku nėpėr qiej qė para njezet vitesh, me kollen e tij, e cila sa mė pak dėgjohej aq mė larg ikte ai, dhe nuk kam si te mos them: Ati yn qe je ne qiej...
- Atė ditė kur sun kullna mo, pėr mu ditė kush kullet ktu, baba ja shkel pėr atė botė, kishte then se e sa herė muajt e fundit tė jetės sė tij...
Nė fb paska ndryshuar emrin njė mikja virtuale nga qyteti im. Jemi miq virtual dhe jetojmė nė fqinjėsi. Harroj shumė se di pse. Tė lakmoj nėse harron shumė gjėra nga jeta, mė dhimbsesh nėse i harron edhe gjėrat qė tė krijuan kėnaqėsi, fqinja ime virtuale. Njė ,,Anonim thjesht'' mė paska ofruar miqėsi. Do tė pranoja por atėherė do tė ishte anonim ½, pasi mua mė njeh. Dhe ja pėr dreq mė ra ndėrmend Beli qė su bė i gjallė qė nga pardje. Mė thotė njėherė qė kėto villat janė pėr fshehjen e turpit, mes tė njohurve.
Bjeshkėt sot i paskan futur nė gji retė, lutėm tė jetė lojė dashurie e natyrės. Sido qė tė jetė, do largohet mjegulla dhe retė, qė tė na shfaqet para syve bukuria...
E shtune anonime nė Pejė. Anomiteti hiqet nga qyteti im vetėm nė mesnatė... Atėherė zbulohen lakuriq gjėrat qė ndodhėn ditėn qė iku. Dhe dita e re fillon me tė sajat.
Qyteti im ka harmoni. Nuk ndodhė asnjėherė qė ditėt tė grinden mes veti pėr radhėn e tyre...

S.H
__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-05-2016, 00:21   #71
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,609
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Monolog

....................

Jam me grip ose i ftohur. Paskam fjetur nga ora pesė deri tani. Sa hapa kompjuterin iken dritat...
Iken dritat thoshte edhe nje halla ime kur mesoi kete fjal gjate pesė muajsh sa qendroi afer Tiranės. Ishte e dashur dhe u bė e dashur pėr tė gjthė ata, ku qendroi.
Tre muaj pasi vdiq halla, takova Xanin, njėrin nga ata ku kishte lenė pėrshtypje tė mira. Pinim unė e Xani e llafosnim. Ai edhe ashtu erdhi nga njė dasem ku ishte, tė mė takoj. Shih pėr kėtė u gėzova se do ta mundi mė lehtė ne zbrazjen e kupave. Me Xanin nuk jemi pajtuar kurr kur thoshte per ndonjė femėr se kjo eshtė nga ato qė thuhet: me njė kupė. Derisa une ngulja kėmb qė vetėm duhet lagur buzėt deri sa te sosi kupa...
- Emo si ėshte Halla, mirė ė, mė pyeti Xani plot hare.
- Halla vdiq o Xani
- Aa, kur ashtu?!?
- Ka tre muaj, i thash i zėn ngusht, se nuk ishin lajmėruar fare nga ata, qė dikur gjetėn strehim tė familja e tyre.
- Aa u, motrėn i ... , po si more vdiq....
Sonte jam me grip ose i ftohur. Tek jam ngop gjumė e mė iken dritat....

S.H
__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-05-2016, 22:42   #72
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,609
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Monolog

................

Dy djemtė zunė vendet nga e djathta, nė ballin tjetėr gruaja, afėr saj, e bija. Shihte karrigen boshe afėr tij. Ndjeu boshllėk nė gjoks. Ishte ende i bukur, dhe pse mbi tė pesėdhjetat. Aq sa dhe vajza te reja mund tė dashurohen nė tė. Si ajo qė dukej jo mė e vjetėr se 22 vjeēe, e cila erdhi nė postėn e qytetit nga shtatori i vitit qė iku. E dinte dhe gruaja. Sa herė kish punė nė postė, ajo e pyeste pėr tė. Mori frymė thellė, aq sa tre fėmijėt e pyeten njėzėri; a je mirė. Gruaja tek e zuri qė i kishte ngulur sytė karriges boshe tha:

- Ashtė dashuru babi, po nuk ka vend as edhe pėr njė fėmijė nė familjen time, se le mo pėr ni budallicė..
_I erdhi se dėgjoi, zėrin e gruas qė kishte pėr letra, e cila edhe pse shtatė vite mė e vjetėr se ky, e zhgėnjeu vetėm herėn e fundit, kur vendosi tė ndahej nga ajo. E sikur tė them qė jam shtatzėnė?.. kishte pyet. Ky i dinte gėnjeshtrat e femrave, qė nė kėtė formė tė mbajnė burrin. E kishte dashur Liseloten. Por njė dashuri e mbetur pezull, e cila mezi priste qė ky tė rregullonte letrat, nuk mund ta linte. Njė shqiptare s’mund tė linte, pėr njė tė huaj, e cila kishte njė dashuri tė lėnė. Ajo qė tradhtoi zviceranin, mė tradhton edhe mua, mendoi pėrfundimisht.

Vajza, fėmija i fundit, qė sot i festonin 14 vjetorin, i lindi nė Pejė. I bėri dredhi gruas, duke humbur pasaportat. Qė njė fėmijė ti lind nė atdheun e lirė...
I ndikuar pas, asaj vajzės nga posta, kishte filluar tė dyshonte nė gruan e tij.
Iu bė se ajo zuri vend nė karrigen afėr, pasditen me diell tė sė dielės sė parė tė kėtij prilli...

Kamerieri po ashtu shqiptarė, pyeti: Ju zonjushė doni tė porositni?
Iliri u zbeh nė fytyrė tek shihte Nadien, vėrtet afėr tij. Tre fėmijėt shihnin herė zonjushėn, herė tė atin.
Tė gjithė mbetėn pa fjalė, pėrveē kamerierit, kur ajo e panjohur pėr fėmijėt iu drejtua Ilirit:

- Papa, darf ich auch was bestellen?! Ky ndjeu se po i nxehej koka, nga veshėt sipėr kokės, pėr tė shpėrthyer nė vaj mė zė kur ajo lexoi nga njė letėr: Babi, a guksoj me porozit diēka si vllėcėrit e motra...
Tė nesėrmen, nė spitalin kantonal Zug, derisa i mbante dorėn, kjo i rrėfente:

- Kur kuptoj qė mė kanė caktuar posta e Lozanes tė vij kėtu tė mėsoj gjuhėn gjermane, mama e cila thoshte se babi ishte shqiptarė, qė ka ikur nė luftė ku ėshtė vrarė, kėrkoi falje. Mė tregoi se je gjallė dhe jetoni kėtu. Ajo tė kishte pėrcjellė gjithė jetėn. Kish qenė disa herė tinės, tė shihte. Mbante fb tėnde dhe tė fėmijėve tuaj, e miqėsuar me emėr tė rrejshėm.

- Mund tė mė falėsh ti mua, se besoj?? pyeti Iliri nė njė frėngjishte tė mundimshme.
- Tė kam falė tani mė, pas shtatė muajsh luftė me veten time...
Iliri flinte, ajo fliste pa ndal, kur hyri gruaja me dy djemtė dhe vajza, qė mbante dorėn s Liselotes.
- Tė dua Babi. Mė nė fund edhe unė kam baba. Por ku ti gjej shoqet dhe shokėt e fėmijėrisė tu tregoj se edhe unė kam baba. Tė dua, se mė solle nė kėtė jetė, ku edhe pse ndodhin gjėra tė shėmtuara, ėshtė aq e bukur...


SH.

__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2016, 22:49   #73
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,609
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Monolog

..............

..shka deshti qė m'foli...
Miqtė ikėn nė punėt e tyre
Kur ti nuk flet, e thua pse tė flas, unė nuk tė njoh, mė mbjellė frikė. Mbeta vetėm nė tavolinė, ti vjen dhe ulesh nė tavolinėn tjetėr, njerėz vijnė e shkojnė se nuk ka vende. Pse nuk ulesh pran meje tu bėsh vend tė tjerėve. Ti burrė i panjohur mė mbjell frikė...
Bėhesh tapė dhe nuk flet tjetėr vetėm fjalė koti, si ato qė je nė gjendje tė pish shumė, mė mbjell frikė. Jemi nė ashensor sė bashku dhe nuk mė flet, mė mbjell frikė. Kalojmė pran njeri tjetrit nė korridor dhe nuk flet, mė mbjell frikė. Ke halle e mė merr mua tė dėgjoj llafe por jo mbi hallet tua, mė mbjellė frikė. Kėrkon apo e pranon miqėsinė time nė fb dhe nuk mė flet, mė mbjellė frikė. Kur tė pyes diēka, e mė pėrgjigjesh krejt tjetėr nga intuita jote se ē’far do ky qė mė pyet, mė mbjellė frikė.
Kur... e kur...
Mė sė shumti mė mbjellė frikė ti burrė i panjohur qė tė pėrshėndes, dhe kėrkon nėpėr kokėn tėnde, se nga njihemi...
Dhe ti grua qė tė flas, dhe pyet vetėn; athu shka deshti qė m’foli...
Kam frikė jo nga ti, por pėr ty. Kam frik se me ty diēka nuk ėshtė nė rregull...
Kafshėt e racės sė njėjtė, qė nuk njihen mes veti, i marrin erė njėra tjetrės si pėrshėndetje. Njeriu tė flet nga dashuria pėr jetėn, nga mirėsjellja. Njeriu nuk tė merr erė, i mjafton era e tij. Njeriu nuk ėshtė kafshė ti marri erė atyre nga raca e tij.
Njeriu pėrshėndet. Se ka frikė racėn e tij. Dhe nuk mbjellė frikė ne racėn e tij...

S.H
__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2016, 22:51   #74
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,609
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Monolog

..............

Do tė doja tė mė besoje. Nėse je burrė, do tė isha mik pėr jetė.
Nėse je femėr, do tė isha i dashuri yt, vėrtet.
Tė me besoje, edhe sikur tė isha i verbėr.
Tė besoje, se kur nuk do shihja rrugėn do tė pyesja, ty qė mė beson.
Do ta falja jetėn pėr njeriun qė me beson.
Nuk kėrkoj shumė, apo po e dashur. Vetėm tė mė besosh.
Kėrkesė e madhe ėshtė kjo e dashur, se besimi ėshtė dashuri, e dashuria ėshtė dėshirė e paarritshme. Dėshirat e paarritshme janė ėndrra. Lum kush e kap ėndrrėn...
E di qė s’pajtohesh as ti e dashur, qė secili nga ne mund tė dimė sa e duam apo sa na donė dikush, pėrmes besimit. Ti mat dashurin me xhelozi. Ke bindjen, sa mė xheloz tė jam, aq mė shumė tė dua.
Pėr tė gjitha ka masa e dashur, edhe pėr dashurin. Dhe janė tė qarta.
Xhelozia ėshtė sėmundje psiqike, jo masė pėr matjen e dashurisė. S’jam i sėmur e dashur...
Besimi ėshtė masa pėr matjen e dashurisė.
Sa njerėz ka ky qytet qė tani po flenė, qė i besojnė njėri tjetrit...?
Sa njerėz ka bota qė i besojnė njėri tjetrit...?
Aq ka dashuri!
Sa do tė doja tė me besoje, edhe po tė isha i verbėr...

S.H
__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2016, 01:37   #75
Ema
V.I.P
 
Avatari i Ema
 
Data e antarėsimit: Dec 2013
Posts: 1,242
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Ema ka shumė pėr tė qenė krenarėEma ka shumė pėr tė qenė krenarėEma ka shumė pėr tė qenė krenarėEma ka shumė pėr tė qenė krenarėEma ka shumė pėr tė qenė krenarėEma ka shumė pėr tė qenė krenarėEma ka shumė pėr tė qenė krenarėEma ka shumė pėr tė qenė krenarėEma ka shumė pėr tė qenė krenarėEma ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Monolog

Shoh siluetėn tėnde tė hedhur nė shikim tė parė, por fort tė mplakur nga t’bėmat e tua, e tė shtrėngon fort liria ime nyjet qė m’lidhe rreth fytit, rreth hapit e frymės.
Mplakja tė vie nga pafuqia pėr t’lidhur edhe mė lirinė e shpirtit, pėr t’lidhur dashuritė…ato mė t’mirat nė t’cilat thirresh por t’cilat i bėn futė kudo qė qėndron trupi yt i lehtė e me hije “vrasėse” futė tė rėndė…pa besim e besė…pa pik gjak njerzie…ashtu hije monstrumi vetmuar n’kėrkim viktimash, t’pa dėgjueshme, pėr ti varur medaljonė meritash n’gjokset e gjakatarėve…
Liria ime, e atij, e asaj ty t’vret krenarinė e t’ban t’mbahesh qė tani pėr fijen tėnde tė kashtės nė ditėn e gjykimit kur do gėlltisėsh t’gjitha netėt e zeza t’pa gjum, e do ndjesh dhimbjet e nyjeve tua, qė ua vure viktimave tua, ditėve me dritė tė jetėve me shpresė…e do klithėsh nga shtrėngimet e shpirtave tė lirė qė kurrė nuk ia dole ti robėrosh taman, as me nyjet e tua nė t’cilat pėrditė je duke u ngujuar ashtu siq iu dėshirove tė tjerėve…
Ai, ajo, unė me pėllumbat e bardhė nė gjoks dashurojmė, dehemi nga e bukura, shijojmė ngjyrat, detin. Gėzohemi me fėmijėt, burrat e gratė ndėrsa ti vėshtron me hijen tėnde tė rėndė shtigjet e shėmtuar qė po le pas vehtes...


E gjeta tė shkruar nė maj 2008 si dėshmi e njė kohe pa kohė tė perėduar tashmė...
Ema nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2016, 22:25   #76
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,609
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Monolog

...................

E jeta shkon...

Derisa humb kohe tė tregohesh krijesė e pėrsosur, jeta shkon kot. Pėrsosmėria e individit arrin kur dhe vdekja.
Derisa flet e ēirresh sa vėshtirė jetohet nė vendin tandė, jeta shkon. E nuk sheh, se luftohet pėr paga, jo pėr punė.
Derisa flet pėr mjerimin, jeta shkon dhe nuk sheh se asnjė nga lypėsit nuk duan bukė, por para tė gatshme...Derisa... derisa jeta shkon.

S.H

........................
__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2016, 22:38   #77
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,609
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Monolog

................

Ndoshta do tė jetė njė natė si sonte. E do tė shohėsh termometrin qė tregon zero gradė. E do tė mėsysh shtratin me shpresė se nesėr do tė jetė mot i mirė, sigurisht disa herė mė ngrohtė se sot. Derisa nuk din si ta shtjellosh sa ėshtė ajo disa herė mė ngrohtė se zero gradė, tė kap njė rrufe dhe teshtinė aq fortė sa pėr njė moment ke marramendje. E tė kujtohem se nga njė teshtimė vdiqa unė...

Ndoshta tė kujtohen atėherė fjalėt e mia; ec, nėse jo para ec prapa, por pėr tė ecur, ec...
Ndoshta tė kujtohem kur nuk ke kujt ti thuash natėn e mirė, as me veten tėnde kur tė mbulohesh kėmbė e krye si sonte, kur temperatura tregon zero gradė. Ndoshta...

S.H
..............
__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2016, 22:46   #78
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,366
Thanks: 1,912
Thanked 2,142 Times in 1,595 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 161
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Monolog

Shkruaj une shkruaj nga mbrapa me vijne, hedh syte cte shoh, mish me sy dhe nje gomine.

maj monolog
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2016, 22:46   #79
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,609
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Monolog

..................

Larg diku, ndoshta pas shtatė rrugėve, kėndon Ēakthi, me atė ,,ēuuukh’’ e tij tė ėmbėl. Dikujt i mbjellė frikė kjo kėngė. Ėshtė ndjellakeqe kjo, sipas smirėzinjve. E sipas tyre sonte atje, do tė vdes dikush. Por vdekja nuk shihet askund nėpėr rrugėt e qytetit. Vdekja nuk vjen me muzikė e fishkėllima, ēuuukh, rrugės...
Vdekja dhe dashuria janė tinėzare.
Tė dyja i pret njeriu. Tė dyja vijnė papritur.
Tė dyja vijnė nga nuk i pret.
Tė dyja tė lėnė pa frymė, dhe ketu dallojnė.
Derisa dashuria tė zė frymėn me qėllim qė tė japi nga e vetja, vdekja pėrkundrazi, ta merr frymėn dhe s’ta kthen mė...
Tė shtėpia nė fshatė dėgjoheshin mė shumė mėllenja. Kėndonin nė kor nga dy e tri. Ju qė urreni ketė shpend tė bukur, keni menduar njėherė, si mund tė urrehen kėngėtaret. Vallė vetėm se janė tė zeza.
E sot para dite takova fqinjin nga fshati.
- Asnjėherė nuk dita tė zė hapin me kohėn. Nuk dita as si zėnė njeriu njė dashnore. Mė duket se edhe gruaja vetėm ėshtė lidhur nyje si nyejt e familjes, se moti ma kish futė shkelmė b...., tha ndėr tė tjera fqinji im i mirė, pėr tė vazhduar:
- Sikur ti qė nuk reagon, kur dikush tė shkon nė nerva, ti plotėsosh dėshirėn e tij tė mjerė, qė tė mendoj se ia arriti qėllimit, ashtu bėra dhe unė sot. Por Sahiti, se besoj qė e bėri me qellim, ama unė edhe pse mė mbuluan djerset nga frika se do vdes, prapė nuk ndėrhyra.
Fliste fqinji, unė dėgjoja. E kishte thumbuar njė grerėz, nga ato tė medhajat, nė qafė. Kur i duket se ka marramendje i hip makinės dhe nisėt pėr nė spitalin e qytetit. Sa del mes fshatit, Sahiti, fqinji i tij i bėn me shenjė tė ndalet, dhe hip nė makinėn tė tij.
- Unė gati u tranova nga frika, se po vdes, ai mė pyeti ku po shkon. I thash nė spital. As nuk mė pyeti pse, as kush asht smut. Pa e pyet fare mė tha:
- valla unė po shkoj tė ata miqtė atje rrėzė bjeshke, se ju kish vdekė njė grua. Interesant more burrė, e kish thumbu ni grejzė n’qafė, kish pas marramendje nja dy orė, e kish ra dekt e n’tokė.....


S.H
__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-05-2016, 22:40   #80
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,609
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Monolog

.....................

Mbi Pejė sonte shndritė hėna. Dhe fryn njė erė e ftohtė. Ēakthi dhe zogjtė tjerė, tė cilėt pėr dallim nga njerėzit natėn i kėndojnė dashurisė, tė cilėn e pėrjetojnė ditėn, sonte nuk dėgjohen askund. Me siguri e kanė ftohtė. Unė kyēa nxehjen nė banesė, por ata nuk vijnė brenda. Kanė frikė nga unė, pasi ata nuk i dallojnė njerėzit.

Pėr zogun, gjithė njerėzit janė dhunues e mashtrues. Njerėzit nuk ua shesin dokrrat e tyre zogjve. Edhe pse kanė prejardhjen e njėjtė, nga vetė. Por atyre me ve tė fshehura nuk iu besohet.
Dhe, si ti besohet njeriut.
Njeriu pėr interesat nga mė banalet, bėn ēmenduri.

Luanim dikur lojėra nga me te ndryshmet. P.sh, nėse ta jap njė gjėsend nė dorė pasi kemi filluar lojėn, e ti nuk thoshe: E di, atėherė unė thosha, Jadec, dhe ti ishe humbėsi. Zakonisht humbja ishte njė vezė, tė cilėn ne fėmijėt pastaj duhej t’ia vidhnim pulės.

Pėr ēudi frikoheshim nga etėrit tanė, sikur tė ishin vetė e tyre. Nuk e kuptoja pse atė lojė nuk e quanim: ta lėshova, derisa humbja pasonte saktėsisht kur ta lėshonte tjetri a tjetra nė dorė...

At pasdite tė ftohtė edhe pse me diell, pėr herėn e parė mora pjesė nė njė varrim. E nisėn kufomėn e Saliut, atij burrit qė ishte me gungė nė shpinė, si trashėgimi nga i ati i tij. Ky paska gėnjyer njė oficer serbė, duke u betuar rrejshėm se Azem Bejta nuk ishte njė natė mė parė nė konak tė fqinjėt e tij. Dhe plaka Shere, e dinte saktėsisht se pėr pasoj tė betimit tė rremė, tė nesėrmen i kishte lindur i biri, Saliu, me gungė nė shpinė...

Saliun e vendosur mbi tabut e mbanin katėr burra, dy para e dy prapa mė dorėn nė lartėsi tė krahut, duke shtrėnguar mbajtėsen. Ndėrroheshin pas ndonjė tridhjetė metrash, kur tė tjerėt afroheshin afėr, e kėta ua lėshonin nė dorė mbajtėsen...
Derisa Halimi, iu afrua Pjetrit nga fshati nė tė majtė tė fshatit tanė, ky momentin qė i lėshoi mbajtėsen nė dorė, i thotė tė veshi: Jadec, dhe doli nga radha.

- Aa, o magar, thirri Halimi mė zė tė lartė, duke u kthyer nga Pjetri.
Tė tjerėt nuk ndaluan e ky derisa rrėzohej i tha se nuk e kem bo me gjenaze lojėn. Njė tjetėr qė u gjend afėr, derisa kapi dorėzėn e mbajtėsit tė Tabutit, Saliu i ndihmuar edhe nga gunga, ra nga tabuti nė tokė.

S.H
__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur