Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-02-2013, 18:44   #1
BlueBaron
Kalorės i Lirisė
 
Avatari i BlueBaron
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Nė Tironėn e Ondrrave
Posts: 1,310
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
BlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyer
PS - Fushata Elektorale Qershor '13

Shėndetėsia, Rama: Skema e sigurimeve ka falimentuar. Ne, shėrbim pėr tė gjithė.Kreu i Partisė Socialiste, Edi Rama gjatė njė tryeze “Gratė dhe shėndetėsia” tha se shėrbimi i sotėm shėndetėsor ėshtė tėrėsisht i padrejtė.
Sipas tij skema nuk duhet tė bazohet tek sistemi i sigurimeve, por tek parimi qė shėndeti ėshtė njė e mirė publike dhe jo mall, dhe pėr kėtė tė mirė publike garant do tė bėhet shteti.
Ai tha se do tė krijohet agjencia e Shėrbimi
Kombėtar Shėndetėsor.
Rama tha se skema e sigurimeve ka falimentuar, pasi nė njė total qė kapėrcen 800 milionė dollarė qė harxhohen nė Shqipėri gjatė njė viti pėr kujdes shėndetėsor, vetėm 7% vijnė nga sigurimet.
“Sot ne kemi ardhur nė njė moment kur dallimi
midis nesh dhe atyre qė qeverisin ėshtė dramatik. Sepse ėshtė njė dallim nė filozofi dhe nė botėkuptim pėr shoqėrinė qė duam. Pėr ta, shėndetėsia ėshtė mall, dhe si ēdo mall duhet tė blihet, pėr ne ėshtė e mirė publike, dhe si ēdo e mirė publike duhet tė financohet. Janė dy rrugė tėrėsisht tė ndryshme, kur njerėzit duhet tė zgjedhin se cilėn nga rrugėt parapėlqejnė pėr tė ardhmen.”- tha Rama.
__________________
Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!
BlueBaron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-02-2013, 18:49   #2
BlueBaron
Kalorės i Lirisė
 
Avatari i BlueBaron
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Nė Tironėn e Ondrrave
Posts: 1,310
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
BlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: PS - Fushata Elektorale Qershor '13

Nuk e mor vesh ēa thote Vrroma, mgjs tre here e lexova artikullin e PanoramaOnline.

Aktualisht sigurimet mbulojne vetem 7% te 800 mln $ qe eshte shpenzimi per shendetesine, dmth 56 mln $. Po ky ēfare do te beje ???


Larg e larg kam pershtypjen qe do t'a privatizoje shendetesine ...
__________________
Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!
BlueBaron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-02-2013, 19:14   #3
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PS - Fushata Elektorale Qershor '13

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BlueBaron Shiko postimin
Shėndetėsia, Rama: Skema e sigurimeve ka falimentuar. Ne, shėrbim pėr tė gjithė.Kreu i Partisė Socialiste, Edi Rama gjatė njė tryeze “Gratė dhe shėndetėsia” tha se shėrbimi i sotėm shėndetėsor ėshtė tėrėsisht i padrejtė.
Sipas tij skema nuk duhet tė bazohet tek sistemi i sigurimeve, por tek parimi qė shėndeti ėshtė njė e mirė publike dhe jo mall, dhe pėr kėtė tė mirė publike garant do tė bėhet shteti.
Ai tha se do tė krijohet agjencia e Shėrbimi
Kombėtar Shėndetėsor.
Rama tha se skema e sigurimeve ka falimentuar, pasi nė njė total qė kapėrcen 800 milionė dollarė qė harxhohen nė Shqipėri gjatė njė viti pėr kujdes shėndetėsor, vetėm 7% vijnė nga sigurimet.
“Sot ne kemi ardhur nė njė moment kur dallimi
midis nesh dhe atyre qė qeverisin ėshtė dramatik. Sepse ėshtė njė dallim nė filozofi dhe nė botėkuptim pėr shoqėrinė qė duam. Pėr ta, shėndetėsia ėshtė mall, dhe si ēdo mall duhet tė blihet, pėr ne ėshtė e mirė publike, dhe si ēdo e mirė publike duhet tė financohet. Janė dy rrugė tėrėsisht tė ndryshme, kur njerėzit duhet tė zgjedhin se cilėn nga rrugėt parapėlqejnė pėr tė ardhmen.”- tha Rama.
Ri qe ri dhe ky,nuk ri pa thon nai banalitet.Qe shendetesia eshte nje e mire publike,eshte nje zbulim i vertet,prandaj ka rezik te jet edhe ministria e shendetit publik.

Po paska per ta regullu,se do ndroj filozofin e do krijoj Agjencin e sherbimit shendetsor..agjensia natyrisht eshte falas e pagun PS.

"Duhen ndruar qe nga roja te dera e spitalit e deri tek primaret o doktoret".Dhe qe te funsjonoj vertet shendetesia publike,duhen detyruar politikanet,te kurohen,e te shtrohen,veten ne strukturat shendetesore publike.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-02-2013, 19:17   #4
BlueBaron
Kalorės i Lirisė
 
Avatari i BlueBaron
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Nė Tironėn e Ondrrave
Posts: 1,310
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
BlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: PS - Fushata Elektorale Qershor '13

Rama: Berisha, kopjime tė ēoroditura tė programit tonė, koha tė largohet.


TIRANĖ - Kreu i PS-sė, Edi Rama, duke akuzuar kryeministrin pėr kopjim tė ēoroditur tė programit socialist ka thėnė se kjo ėshtė njė nga treguesit pse qeverisė i ka ardhur koha tė largohet.
“Ne qė kemi idetė kemi dhe aftėsinė pėr t’i realizuar kėto ide”- ka thėnė Rama nė mbledhjen e grupit parlamentar tė PS, duke u ndaluar nė pjesėt e programit tė PS-sė, tė marra nga Berisha e tė
deklamuara si iniciativa tė qeverisė sė tij.
“Nė mars tė 2012 ne cuam nė Kuvend projektin pėr heqjen e TVSH pėr imputet bujqėsore dhe reduktim tė TVSh pėr njė pjesė tė tyre, besoj se tė gjithė i kanė parasysh reagimet absurde tė qeverisė dhe kryeministrit qė e akuzoi mė shumė se njėherė PS pėr kėtė propozim, duke pretenduar se ky propozim vinte nga kanalet e interesave tė monopoleve, dhe sot jemi nė kushtet kur vetė Berisha e ka deklamuar me tė madhe adoptimin e kėsaj mase. Nė programin tonė eshtė shkruar qė nė 5 nėntor tė 2011 njė pjesė e planit pėr transformimin e sistemit tė arsimimit nė shėndetėsi dhe u paralajmėrua kthimi i QSUT nė njė universitet mjekėsor, para pak ditėsh kjo ėshtė marrė dhe ėshtė deklamuar si cuarje pėrpara e projektit tė qeverisė”- tha Rama.
Sipas tij, kulmi nė kėtė vazhdė kopjimesh tė ēoroditura dhe pa koherencė ka qenė deklamimi i masės pėr tė hequr tatimin e fitimit tė tė ardhurave personale pėr ata qė fitojnė deri nė 300 mijė lekė.
“Berisha ka rrėzuar vetė tė gjithė ngrehinėn e propagandės kundėr sistemit tė taksimit tė ndershėm”- tha ai.
Rama ka shpalosur projektin sipas tij shumė ambicioz pėr shėndetėsinė. “Sistemi kontributiv ėshtė regresiv, kush fiton mė shumė paguan mė pak, ne ia mundėsojmė falas pėrfituesve dhe ta blejė shteti nga ofruesit e shėrbimeve, shėrbimi shėndetėsor ka njė kosto, por kjo duhet pėrballuar nga shoqėria edhe pėr ata qė e kanė tė pamundur ta pėrballojnė vetė. Sigurisht pėr tė gjithė ata pjesė tė shėrbimit qė qendrat shėndetėsore nuk pėrgjigjen dot, janė ato jo publike qė do tė duhet tė pėrgjigjen duke iu adresuar ne atyre. Ne kemi mbi 1 milionė vetė tė pasiguruar dhe arsyeja ėshtė se janė tė papunė dhe e kanė tė pamundur tė sigurohen pėr shėndetin, ne duhet tė sigurojmė kujdesin shėndetėsor. Skema duhet tė ndryshojė rrėnjėsisht, sistemi i kontributeve ka falimentuar. Ne do tė themelojmė shėrbimin kombėtar shėndetėsor, institucione qė do t’ja ofrojė kėtė shėrbim gjithė qytetarėve pa dallim”- tha Rama. Ai deklaroi se sipas projektit tė PS do tė mundėsohet njė kontroll mjekėsor bazė falas e tė pėrvitshėm pėr grupmosha tė caktuara brenda 2014, ashtu si kontrolle falas vjetore pėr grupmoshat e grave nga sėmundjet tumorale qė anė rritur pėr shkak tė corodisė organizative nė drejtim tė parandalimit.PanoramaOnline
__________________
Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!
BlueBaron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-02-2013, 19:32   #5
BlueBaron
Kalorės i Lirisė
 
Avatari i BlueBaron
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Nė Tironėn e Ondrrave
Posts: 1,310
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
BlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: PS - Fushata Elektorale Qershor '13

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BlueBaron Shiko postimin
Rama ka shpalosur projektin sipas tij shumė ambicioz pėr shėndetėsinė. “Sistemi kontributiv ėshtė regresiv, kush fiton mė shumė paguan mė pak, ne ia mundėsojmė falas pėrfituesve dhe ta blejė shteti nga ofruesit e shėrbimeve, shėrbimi shėndetėsor ka njė kosto, por kjo duhet pėrballuar nga shoqėria edhe pėr ata qė e kanė tė pamundur ta pėrballojnė vetė. Sigurisht pėr tė gjithė ata pjesė tė shėrbimit qė qendrat shėndetėsore nuk pėrgjigjen dot, janė ato jo publike qė do tė duhet tė pėrgjigjen duke iu adresuar ne atyre. Ne kemi mbi 1 milionė vetė tė pasiguruar dhe arsyeja ėshtė se janė tė papunė dhe e kanė tė pamundur tė sigurohen pėr shėndetin, ne duhet tė sigurojmė kujdesin shėndetėsor. Skema duhet tė ndryshojė rrėnjėsisht, sistemi i kontributeve ka falimentuar. Ne do tė themelojmė shėrbimin kombėtar shėndetėsor, institucione qė do t’ja ofrojė kėtė shėrbim gjithė qytetarėve pa dallim”- tha Rama. Ai deklaroi se sipas projektit tė PS do tė mundėsohet njė kontroll mjekėsor bazė falas e tė pėrvitshėm pėr grupmosha tė caktuara brenda 2014, ashtu si kontrolle falas vjetore pėr grupmoshat e grave nga sėmundjet tumorale qė anė rritur pėr shkak tė corodisė organizative nė drejtim tė parandalimit.PanoramaOnline


Ky pasazhi sjell me te plote idene e Vrromes per shendetesine publike.

Vrroma, ēuditerisht nuk e di qe shendetesia publike funksionon si private ne Shqiperi. Pra, si ai qe ka sigurim shendetesor dhe ai qe s'ka sigurim shendetesor eshte i detyruar te paguaje per kujdesin shendetesor.

E dyta, nuk qenkam gabuar fare ne postimin e meparshem kur shkruajta qe Vrroma larg e larg do te privatizoje shendetesine publike.

E treta, Vrroma nuk shpjegon aspak si do t'a financoje projektin e tij te shendetesise.
__________________
Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!
BlueBaron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2013, 20:09   #6
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,349
Thanks: 367
Thanked 667 Times in 485 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PS - Fushata Elektorale Qershor '13

TemA Online Blog

Aliu nga Selenic -- 14 Shkurt, 2013 nė 8:10 pm
EDUART SELAMI JO VETEM MBETJE E FUNDIT, PORE EDHE SKALIONI I FUNDIT I BERISHES.

Berisha tashme eshte konsumuar teresishte nga te gjitha anet,Ai mbajti nje cil sjhpres teke bertimat per nacvionalizmi n pore edhe kjo i deshtoi pa e hapur gojen mire. Deshto pasi kunder ketij nacionalizmi kishte punuar qe diten e pare kur doli ne skenen politike. E keshtu u ven perpara nga uragani popull per festimin e 100 vjetorit te Pavarsise Berisha mendoi ta pulsoi pak ceshtjen kombetar.Pore sa hapi gojen pa qe ai ishte ne bishte te karroceris ne ket ceshtje ndaj te gjith ja diktuan dhe keshtu edhe ne kete ceshtje deshtoi.

Ndofta kjo mbetje e fundit ose skalioni i fundit i luftes politike do te beje qe te “ngjalle “sadopak Berishen, ndaj dhe lutjet e selamit pa dalur ne sken Berisha sikur e diskretitojne ket politike te ndyre.
Eduarti ka kohe qe eshte Laguar, e me qe Yzeiri na kujton luften e Klasave desha ti them edhe une se Selami eshte pjes perberse e kesaj lufte te re klasore i cil ne tere daljet e veta kerkon ta kaloje si nje proces i pa ditur nga ana e Berishes. Naje dhe ne po ja kujtojmne me radhe e sere edhe njeher Selamit duke i quar edhe Selam.!

Eduarti ketu ishte kure Berisha theu embargon e Naftes dhen Serbise. Une nuk e di se si a ka tradheti me te madhe ndaj kombit shqiptar se kjo. Ndofta per Eduartin kjo qenka e pa rendesishme se ndofta edhe ky ka dhene “miratime “ per nje thyrje embargoje.

Berisha jo vetem qe nuk meriton nje mandat te dyte pore duhet te shkoje para drejtesi per te gjitha ato te keqija qe i beri shqiperis dhe shqiptarve.

Eduarti osa ka harruar per keto ose edhe Eduarti paska ren ne prehrin e atyre qarqeve me antishqiptare qe frymesojne sejgemente te tilla.
Ne se Eduarte Selami ingranohet ne krahun e me te keqes atehere munde ta krahasojm si skaliaonin e fundit te ketyre qarqeve per te ruajtur satukojen e tyre ne Shqiperi.

Me qe Eduarti paska harruar se kush eshte Berisha une me kete komente po ja kujtoje dhe i them Eduarti Ja perse nuk duhet te marre nje mandat te tret Berisha.

1.JA Z. SELAMI PERSE BERISHA NUK DUHET TE MARRE NJE MANDAT TE TRETE.FUNDE ANTIKOMBETARIZMIT Z. SELAMI.:. pasi 20 vjeet rrjeshte ka vene ne funksionim lufte e re klasore duke zvensuar instruksionin e KQPPSH me ligjit 24/1 dhe per pasoj akoma jo ligjerisht e zbaton kete ligj.? Duke hequr specialistet me te mire nga puna e kjo ne emer te “Demokracise”.? Dhunimi i Demomokracise a munde te konsiderohet politiken njesh.Referoj ngjarjeve ne Tiran.Drejtori Bashkise rrahe punonjesit duke i larguar nga puna me dhune.?

2 .JA Z. SELAMI PERSE BERISHA NUK DUHET TE MARRE NJE MANDAT TE TRETE.FUNDE ANTIKOMBETARIZMIT Z. SELAMI pasi theu embargon botrore te naftes kunder Serbise Sali Berisha i dha Nafte Serbise , nafte e cila vuri ne levizje maqinerin luftarake te Sllobodan Millosheviēit kunder poullit vlla te Kosoves. Kunder nje populli te pa mbrojtur. . Nafta e Berishes vrau gra ,femij, njerz te pa fajshem. Ne Kosove e Bosnje. A ka humbje nderi te shqiperis me shume se kaq zotri “intelektual”.

3. .JA Z. SELAMI PERSE BERISHA NUK DUHET TE MARRE NJE MANDAT TE TRETE.FUNDE ANTIKOMBETARIZMIT Z. SELAMI pasi, bere , rrenimin ekonomik nepermes firmave piramidale si dhe renjen e shtetit.Kjoskzimi i qyteteve dhe veēanrishte i Tranes.? Nga kjo ngjarje gjeten vdekjen mijra shqipatr te pa fajshem. Ai u talle me kete popull bashk me Fatos Nanon, kur thoshte: Ti Berish, i veshe Nenat shqiptare me te zeza. Ndersa Berisha Nanos, i thoje :ti je klani zemunit. Dhe tani hani bashke.

4 .JA Z. SELAMI PERSE BERISHA NUK DUHET TE MARRE NJE MANDAT TE TRETE.FUNDE ANTIKOMBETARIZMIT Z. SELAMI pasi para 20 vjeteve mashtroj puntoret , ku ne programin e PD-se ishte berja e minatorve puntor bashkohore po ashtu dhe profesione te tjeraBerisha ua mbylli deren e punes puntoreve duke i flaken ne rruge te madhe . Si u be me minatoret e Burrelit.Ku gjenden sot ata.? Si po hiqet shqiperia nga harta industriel , bujqesore dhe po kthehemi me keq se ne vitet 1939.

5 .JA Z. SELAMI PERSE BERISHA NUK DUHET TE MARRE NJE MANDAT TE TRETE.FUNDE ANTIKOMBETARIZMIT Z. SELAMI pasi tentoi te ndryshoj rregjhinmi ne shqiperi, pasi ne forma mashtruese deshi te ndrroje rregjimin duke u shpallur mbret. Ēndodhi me kushtettuten e viti 1995 e cila u hodh poshte me referendum.? Kjo eshte historia prapa krahve

6. .JA Z. SELAMI PERSE BERISHA NUK DUHET TE MARRE NJE MANDAT TE TRETE.FUNDE ANTIKOMBETARIZMIT Z. SELAMI pasi i qellimishte e shkatrroj shtetit ne vitin 1997 Ketu Berisha mobilizoi militantet e PD-se dhe nje pjese te anadollakeve ne veri te shqiperise per te sulmuar Jugun e shqiperise ,te cilet u kthyen me turp Dy rrebelime njihen ne Historine te dhembshme, Rrebelimi i Xhafer Deves ne vitin 1943, kunder Jugut dhe i Sali Berishes ne vitin 1997.Po ne vitin 1998, deshi te marre pushtetin me dhumn duke perdorur edhe kufomen e Azem Hajdarit Ky eshte grushti i shtetit dhe berisha krijoi beri mekatin me te madhe duke perdorur edhe kufomen e te ndjerit Azem, per karrigen e tije..?

7 .JA Z. SELAMI PERSE BERISHA NUK DUHET TE MARRE NJE MANDAT TE TRETE.FUNDE ANTIKOMBETARIZMIT Z. SELAMI pasi me qellime te caktuera e futi vendin tone ne organizaten islamie Berisha po perpiqet te krijoi kushte per talebanet ne shqiperi kjo u vertetua edhe gjate viteve 1992-1997.

8. .JA Z. SELAMI PERSE BERISHA NUK DUHET TE MARRE NJE MANDAT TE TRETE.FUNDE ANTIKOMBETARIZMIT Z. SELAMI pasi Kur bere Shkatrrimi e industrse sone qe u ndertua me mundin dhe djersen tone. Berisha dhe Jozofina e shiti per skrap. Ne se Enveri bente nga nje veper ne ēdo pesvjeēar Saliu dhe Jozofina , vite pas viti qe 20 vjet shkatrroni duke i hequr keto vepra edhe nga harta e Shqiperise.

9 .JA Z. SELAMI PERSE BERISHA NUK DUHET MARRE NJE MANDAT TE TRETE.FUNDE ANTIKOMBETARIZMIT Z. SELAMI pasi. vrau ne Gerdec.?. Dhe qendrimi i qeverise eshte tejet mashtues, fajtoret jo vetem qe nuk denohen pore edhe behen ministra.? A nuk eshte nje histori mekatare , ku Berisha me Gerdecaret , ku nga ky gjeten vdekjen 26 veta dhe 355 te tjer u plagosen Kata nuk u vran se ishin ne lufte pore u vrane per te perfituar vet dhe oborri qeveritar. shqiperi.? Ndofta kjo te duket pake.

10 .JA Z. SELAMI PERSE BERISHA NUK DUHET TE MARRE NJE MANDAT TE TRETE.FUNDE ANTIKOMBETARIZMIT Z. SELAMI pasi Ku hoqe ligjin dhe vendose kanunin duke futur ne hasmeri gjysmen e veriut jane i ngujuar mijra femije shqiptare per efekte te gjakmarrjes femijet, nuk shkojn dote ne shkolle. Berisha qellimishte zv/soi ligjin me kanunin kjo nxiti vllavrasjen duke krijuar nje hasmeri te dyfishte ne njeren ane popull i mes veti dhe nga ana tjeter populli me Sali Berishen. Nga dokumetat e shoqates se pajtimit te gjeqeve deri tani vllavrasja ka marre 10 000 viktima. Pjesen me te madhe e ze veriu i shqiperise nga eshte dhe ky kryeminister fallco dhe vendi i tije Tropoja zen vendin e pare. Ky vet eshte nga Veriu e dine mire psikologjin e malsorit perse nxite vllavrasjen? Apo per tu hutuar ata qe te mos kerkoj llogari.

11. .JA Z. SELAMI PERSE BERISHA NUK DUHET TE MARRE NJE MANDAT TE TRETE.FUNDE ANTIKOMBETARIZMIT Z. SELAMI pasi kur ,favorizon qarqet atishqiptare Greke, sote pas 20 vjetve demokraci u del para shqiptarve dhe u thot. Ja une ua solla Janullatesin ne shqiperi dhe humba autoqefalin e kishes Ortodoksde shqiptare.? Per kete dualet juve te dashur qytetar qe rezuat diktatorin, me duar tona rrezuam nje diktator dhe sollem nje Tirane.? venjen ne krye te kishes autoqefale shqiptare nje prifte Grek te ēuajtur Janullatasi.i cili kurr nuk ka qendruar ne pozicionin e tije fetar por eshte marre me politik te hapur antishqiptare. Konkretishte.

- Ngritja e momerialit te ushtarve grek ne tokat shqiptare. Me kockat e te vdekurve tane.
- Dhenjen e 355 milje det Greqise.
- Lufta e tije per greqizimin e shqiperise ku hape shkolla greke edhe atje ku nuk ka minoritet,grek.
- Regjistrimi i poullsise mbi baz vetdeklarues si dhe rregjistrimi i pasurise se palujtshme te minoritetit grek nga qeveria greke?
-Deklarata e Konsullit Grek ku deklaron qe Korrēa eshte Greqi etj.
-Para realizove 12 pikat e Mici-Tacesit qe ti dhe qe ne vitin 1992. Pra Berisha sot duhet te jape llogari para qytatarve shqiptar dhe para zotit.-Berisha hoqi dore tersishte nga keresa per zgjidhjen e ēeshtjes ēame. Keto kerkesa per rregjistrim jane hjedhur poshte nga 5-se fuqite e medh qe ne vitin 1919 dhe sot ato po vihen ne zbatim nga nje antishjqiptar qe eshte Berish.Po kjo nuk eshte humbje morali,Ky ka humbur shqiperin!

12 .JA Z. SELAMI PERSE BERISHA NUK DUHET TE MARRE NJE MANDAT TE TRETE.FUNDE ANTIKOMBETARIZMIT Z. SELAMI pasi kur nxore shqiperin ne shitje.Shqiperia nje evro . Nje shitje e tille nje mashtrim i tille ka krijuar nje mekat te pa pa pare ndonjeher.Ne keto kushte Serbet turravrap me Fazliēin vazhdojne te gelltisin ekonomin shqiptare dhe me vone edhe te realizojne qellimet e tyre te mbrapshta kunder shqiptarve.Ky eshte makati me i madh qe i bere popullit shqiptar.

13. .JA Z. SELAMI PERSE BERISHA NUK DUHET TE MARRE NJE MANDAT TE TRETE.FUNDE ANTIKOMBETARIZMIT Z. SELAMI pasi Nuk harrohet vjedhja e shqiptarve , me Lule Bashen ne rrugen e kombit. Ne perudhen e berishes lulzoi edhe me shume korrupsioni si rezultat i luftes kunder korrupasioni nga opozita sote jane 4 Ministrat,qe jane te penalizuar ? A nuk eshte mekat te pasurohesh ne kurriz te shqiptarve.? Zoti nuk thot te hash djersen e tjeteri. Ky rezultat beri qe shqiperia te mos afrovet si vende kandida perse.? Se Berisha punoi keq.

14 .JA Z. SELAMI PERSE BERISHA NUK DUHET TE MARRE NJE MANDAT TE TRETE.FUNDE ANTIKOMBETARIZMIT Z. SELAMI Pasi me daten 21 Janar 2011 ne demonstraten e organizuar vrau 4-ter, veta dhe dy te tjer vdiqen pas demonstrates si rezultar i reflekseve te kesaj ngjarje. Pra Berisha krijoi nje , histori te zeze njelloj si Rexzhep mitrovice qe gjakosi rruget e tiranes me 4 shkurt te viti 1944, pra edhe ky gjakosi bulevardin me 21 Janar si Rexhep Mitrovica. Pra ne histori do te ngelet: “Satrapi Berisha dhe bulevardi i pergjakur.”

15. .JA Z. SELAMI PERSE BERISHA NUK DUHET TE MARRE NJE MANDAT TE TRETE.FUNDE ANTIKOMBETARIZMIT Z. SELAMI pasi nuk ka te ndalur.Per te mbajtur pushtetin tashme me pushtim ai vjedh dhe pushton organet e pavarura si gjykat e KQZ per te mbajtur pushtetin me force. vjedhjen e votave nga qeveria dhe mosberjen e transparences. Berisha dhe Meta nuk ben transparencen duke e lene pa legjitimitet qeverin e tyre.Vjedhja e votave eshte kthyer ne sistem nga keto qe thashe me larte. Kjo histori po e ben shqiperin te rrezikoje republiken. Shqiperia ne rrezik nga keta njerz qe historikisht qe 20 vjet vazhdojne ta pushtojn demokracin shqiptare dhe asnjeher ta fitojne.

16. NUK MERITON SALI BERISHA TI KENDOHET TE KENGE LAVDIE pasi Kur berisha e mori popullin shqiptar 95 % ishin te arsimuar tani shqiparve u hoqi diturine.Nuk ka mekat me te dhembshme sa te lejsh nje pjese te femijeve shqiptar pa arsim ku nuk dine te shkruiajne ase emrin e tyre dhe ne vende te firmes do te vendosin gishtin. Aktualishte sot kemi 13 % e te rijve pa arsim fare.

17. .JA Z. SELAMI PERSE BERISHA NUK DUHET TE MARRE NJE MANDAT TE TRETE.FUNDE ANTIKOMBETARIZMIT Z. SELAMI. kur shendetsia shqiptare eshte shkatrruar dhe demtuar totalishte.Populli nuk ka para per ti perballuar problemeve shendetsore. U mbyllen mijra ambulanca ne fshatra, dhjetra qendra shentesore.Sherbimi spitalore u shkatrruar i teri.u fute m mitmarrja ne sherbimin shendetsore ne te ngjkitha kategoeitew etje.

18. .JA Z. SELAMI PERSE BERISHA NUK DUHET TE MARRE NJE MANDAT TE TRETE.FUNDE ANTIKOMBETARIZMIT Z. SELAMI, rehabiletoj tradhetari Mbretin Zog.koloboracionistin dhe tradhetarin e kombit shqiptar, mikun e ngushte Nikolla Pashicit.Lexoni konventen Nikolla Pashic –Ahmet Zog dhe do te bindeni. Ahmet Zohu vrasesi i patrioteve dhe herojve shqiptar, Hasan Prishines ,Bajram Currit, Riza Ceroves, Avdi Rustemit Deputeti i Kosoves, Elez Isufuin, Patriotin dhe firmatarin e Pavarsise se Shqiperise Luigj Gurakuqin e plote te tjere. Ahmet Zogu njelli si Berisha qe shiti Detin dhe ai kishte shitur Shenaumin, Vermoshin dhe si tradhetar ai nadloi cetat luftarake te Kosoves te ankaroheshin ne prapavijen e tyre teke Nena Shqiperi. Imagjinoni vllejze shqiptar c`do te ndodhte me Kosoven ne se Qeveria Socialiste do tu mbyllte kufirin, por jo vetem qe nuk ua mbylli pore dhe i ndihmi deri ne pavarsin e tyre. E ja Pra se c`beri Berish Ja se c`u solli shqiptarve si ndryshim: u degradua ne nivel shume te ulta, ku historikisht nuk munde te krahasohet kurre me historin 50 –vjeēare te sistemit te kaluiar.

19. .JA Z. SELAMI PERSE BERISHA NUK DUHET TE MARRE NJE MANDAT TE TRETE.FUNDE ANTIKOMBETARIZMIT Z. SELAMI pasi la shqiperin pa armaten ashqiptare. Jemi i vetmi vende ne bote qe nuk kemi armate. Berisha “mburret” me hyrjen ne Nato. Pore perse vendet e tjra kan ushtri bile edhe te sofistikuar me tekniken ma moderne te kohes ndersa ne shqiptaret duhet te jemi pa armat si ne kohen e turkut ku shqiperia nuk ishte shtet per te mabajtur ushtri.? A ka mekat me te madh se sa djali shqiptar te jet i privuar nga njohja ushtarake..!

20 .JA Z. SELAMI PERSE BERISHA NUK DUHET TE MARRE NJE MANDAT TE TRETE.FUNDE ANTIKOMBETARIZMIT Z. SELAMI pasi u hoqi akademin e shkencave dhe me tendence per korrigjimin e historise ka tentuar te heqe faqet e historise thesare te shqkelqyera duke u munduar te vej dore deri dhe tek historia e Skenderbut, tek Ismail Qemali e shume te tjera. Ka pordhosur epopen me te lavdishme te luftes Nc-ēl e plote probleme te tjera. Pra Berisha tenton te vej ne histori ato rryma politike qe i kthyen pushken kualicionit antifashit botrore gjate luftes Naciaonal-ēlirimtare. A ka mekat me te madh sa te tallesh me heroit dhe deshkomet e kombit.?

21 .JA Z. SELAMI PERSE BERISHA NUK DUHET TE MARRE NJE MANDAT TE TRETE.FUNDE ANTIKOMBETARIZMIT Z. SELAMI pasi kohet e fundit shiti detin ku po te mose ishte PS e shqiperise qe ta denanconte ne gjykaten kushtetuese neve sopt do te kishjim 355 milje det me pake . 355 milje ajre dhe drit me pak dhe 355 milje tok me pak. pra berisha duhet te jape llogari para poullit shqiptar per keto akete historike, kaq te rende per popullin shqiptare.

22. .JA Z. SELAMI PERSE BERISHA NUK DUHET TE MARRE NJE MANDAT TE TRETE.FUNDE ANTIKOMBETARIZMIT Z. SELAMI pasi e mbushi shqiperin me plehra te evropes.Pa marr parasyshe rreziqet qe i sjell vendit. Do te jete fatekeqesi kombetare z. Selami nese juve ushqeni nje antikombtarizem kaqe te madhe per kombin shqiptar.Une me larte ti rreshtova nje pjes te ketyre aventura qe bien ndesh me interesat tona kombetar.Nev z. Selami pritshi tjeter gje nga ti. Nev pritshim qe te te rreshtohesh perkrah forcave progresiste por nuk na ka shkuar mendja se ti per 18 vjet ne SHBA paske shkuar per tu akmualuar me frymen e antikobetarizmi qe Berisha eshte perfaqesues kryesor i kesaje rryme.

Une e dij qe ne SHBA ku dhe shpresa e shqiptarve eshte mjafte e madhe ka edhe shqiptare te cilet ishin bashkpuntore te nazifashizmit dhe sot ata ne vende qe te punojne per progresin e shqiperise ata po bejne me te keqen per shqiptaret. Ata po i sherbejn qarqeve antishqiptare, madje ata po pergadisin here pase here per nje gjakderdhje ne shqiperi ku Berish dhe sejgmente te tjer jane te gatshem per te ralizuar nje skenare te tille. Une te theM ty dhe atyre shqiptarve atje qe sapo u ka dalur gjumi letargjik, te mos u veje mendja se ata akoma po luftojn ne frot kunder ushtarve te lirise. Jo kan kaluar mbi 70 vjet qe ajo lufte ka mbaruar dhe juve duhet ti kthehen NE shqipoeri me ndertimin dhe jo me shkatrrimet qe bete, duhet ti kethehi shqiperis me unitetin rreth idiealit ton kombetar e jo me fryme e pecarjes , juve duhet te jenui promotor te luftes kunder qarqeve antishqipotare dhe jo te heshteni sic eshte rasti i fundit ndaj kishes autoqefale shqiptar qe akoma nga keta shqiptare qe zv/suan Fano;lin nuk kemi pare nje deklarate ne mbrojtje te kishes autoqefale shqiptare NGA PRIFI ANTISHQIPTAR QE ESHTE Janullatesi.

Ne keto kushte edhe z. Selami mendonim qe ka ardhur me nje fryme te re dhe jo qe edhe ky te kete rene ne pusin e me te keqes te ketyre shqiptarve te shitur atje.

Ne presim reagim te sinqert nga Z.Selami. Z. Selami po beni te keqen me te madhe ne ter historin tuaj politike.

1. E Keqja e jote e pare ishte qe u arratise nga friga e Berishes dhe e le Partin e re Demokratike ne duarte e nje tradhetari

2. E keqja e dyte se ke po te perdor Berisha si mbetje dhe skalion te fundit te deshtimt te tij politike.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-02-2013, 01:39   #7
POKO
V.I.P
 
Avatari i POKO
 
Data e antarėsimit: Nov 2012
Posts: 403
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
POKO ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: PS - Fushata Elektorale Qershor '13

nje carcafe shkrim...bjeri mer shkurt,thuani pa droje,kush behet me berishen,eshte i keq eshte djalle,e kush behet krah i edvin rucit,eshte melhem eshte engjulle...hajt te na rroje nena parti ppsh-ps
POKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-02-2013, 16:16   #8
Brari
V.I.P
 
Avatari i Brari
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 3,558
Thanks: 3
Thanked 35 Times in 18 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Brari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: PS - Fushata Elektorale Qershor '13

lol

pok..
ki aliu i dujrucit eshte nje stalinist i qelbur..
me kte zhgarravine mbush faqet merush bazja i ed rucit..

ha ha ha.
Brari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-02-2013, 20:48   #9
BlueBaron
Kalorės i Lirisė
 
Avatari i BlueBaron
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Nė Tironėn e Ondrrave
Posts: 1,310
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
BlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: PS - Fushata Elektorale Qershor '13

PS, replika nė mbledhje grupi, Dogjani-Ramės: Ju po shkatėrroni strukturat e partisė


TIRANĖ-Kreu i Partisė Socialiste Edi Rama dhe deputeti socialist, Asllan Dogjani shkėmbyen replika tė forta me njėri-tjetrin gjatė mbledhjes sė grupit parlamentar tė PS.
Deputeti i Kukėsit akuzoi Ramėn se po shkatėrron strukturat e PS dhe se po ndėrmerr emėrime dhe shkarkime brenda PS pa u konsultuar me strukturat e partisė. Dogjani ka arritur deri aty sa t’i shprehė nė sy tė tė gjithė deputetėve socialistė se Rama nuk ėshtė i pazėvėndėsueshėm nė postin e kryetarit, madje ai e ka akuzuar atė deri nė kėrcėnime direkte drejtuar socialistėve.
Mėsohet se Rama ka reaguar pas kėtyre akuzave duke u shprehur se nuk u ka bėre asnjė lloj presioni anėtarėve socialistė. Pas debateve Rama ėshtė larguar nga mbledhja. Debatet mes Ramės dhe Dogjanit kanė lindur lidhur me cėshtjen e zgjedhjeve nė PS, Kukės. Por, pėr Ramėn tė drejtėn ia ka dhėnė grupi i strategjisė sė komunikimit dhe ėshtė konsultuar me Gramoz Rucin dhe Blendi Klosin.
Struktura e PS nė rrethin e Kukėsit ėshtė pėrfshirė nė debate tė ashpra prej disa ditėsh. Vetė deputeti i Kukėsit Asllan Dogjani i mbėshtetur nga mbi 250 anėtarė tė bazės kanė kėrkuar qė tė anulohet njė vendim i kreut tė PS, Edi Rama i cili ka shkaktuar kreun aktual tė PS, Ylber Durakun dhe ka emėruar ish-kryetarin e mėparshėm Skėndėr Ahmeti.
Njė gjė ė tille, sic tha Dogjani, bie ndesh me demokracinė e brendshme tė partisė, me statutin e saj dhe pėrbėn njė shkelje.


(d.b/News24/BalkanWeb)
__________________
Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!
BlueBaron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2013, 18:08   #10
lenci
::
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 2,666
Thanks: 160
Thanked 948 Times in 479 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
lenci ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: PS - Fushata Elektorale Qershor '13

Ma derguan dje nga kryesia,po une nuk mbaj pergjegjesi
thjesht po e postoj si informacion


lenci nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2013, 18:45   #11
BlueBaron
Kalorės i Lirisė
 
Avatari i BlueBaron
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Nė Tironėn e Ondrrave
Posts: 1,310
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
BlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: PS - Fushata Elektorale Qershor '13

Debati me Ramėn, Dogjani: Na ke kėrcėnuar nga gratė

Deputeti i PS: Do mė kesh pėrballė nė Kukės .
Zbardhet debati Rama-Dogjani nė Grupin e PS .

Kreu i PS: Po vetėpėrjashtohesh!
Dogjani: Ke kėrcėnuar nga gratė socialistėt kuksianė .

Mbledhja e Grupit Parlamentar tė Partisė Socialiste u pėrfshi dje nga debatet e brendshme me fokus zgjedhjet e 23 qershorit.
“Ti nuk je i pazėvendėsueshėm! Do mė kesh pėrballė nė zgjedhjet e 23 qershorit dhe nė krah tė socialistėve”, i ėshtė drejtuar deputeti i qarkut tė Kukėsit, Asllan Dogjani, kryesocialistit Rama. Problematika nė Partinė Socialiste tė Kukėsit u transferua dje nė mbledhjen e Grupit Parlamentar. Njė javė pas letrės sė 250 socialistėve tė Kukėsit, qė kėrkonin nga Kryesia socialiste dhe kryetari Rama reflektim ndaj emėrimit tė Skėnder Ahmetajt nė krye tė kėsaj dege, deputeti socialist, Asllan Dogjani, ka kėrkuar nga Rama shpjegime pėr kėtė shpėrfillje. Dogjani e akuzoi Ramėn se ka kėrcėnuar nga afėr, por dhe pėrmes telefonit, personat qė kishin firmosur kėrkesėn pėr emėrimin e kreut tė ri tė PS-sė nė Kukės.
Rama, edhe pse ka dashur ta shmangte kėtė debat, ka qėndruar pėr t’u bėrė tė qartė dhe deputetėve tė tjerė, se vendimet pėr emrat e rinj nė listat e kandidatėve pėr deputetė janė tė panegociueshme dhe tė konsultuara sipas tij me grupin e strategjisė sė komunikimit.


PanoramaOnline
__________________
Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!
BlueBaron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2013, 18:50   #12
BlueBaron
Kalorės i Lirisė
 
Avatari i BlueBaron
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Nė Tironėn e Ondrrave
Posts: 1,310
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
BlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: PS - Fushata Elektorale Qershor '13

Rama: Kto grat' do t'i morim partizone !!!


Si mund te kercenohen/t nga gruaja, perveēse do te/t'ju qi gruan/grate !!!


Edhe Vrroma do te behet kryeminister. Pffffff ...
__________________
Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!
BlueBaron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-02-2013, 16:38   #13
lenci
::
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 2,666
Thanks: 160
Thanked 948 Times in 479 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
lenci ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: PS - Fushata Elektorale Qershor '13

Konventa e PS, Rama: Kurorėzojmė rrugėn drejt fitores me forcat tona, pa pasur nevojėn e konsulencės sė huaj

Socialistėt do mblidhen sot e nesėr nė Konventėn e partisė ku do tė prezantohet me detaje programi politik dhe qeverisės i Partisė Socialiste.

Nė njė prononcim pėr mediat para nisjes sė Konventės, kryetari i PS-sė, Edi Rama, ftoi tė gjithė qytetarėt qė tė ndjekin live konventėn kombėtare pėr programin.

“Ftoj tė gjithė shikuesit qė nga ora 16:00 tė ulen pėrpara ekranit tė televizorit dhe tė ndjekin konventėn tonė kombėtare pėr programin qė nis sot dhe vazhdon edhe nesėr paradite nė dy seanca intensive ku do tė paraqitet programi ynė pas njė rruge tė gjatė takimesh, konsultimesh me ekspertė, shoqėrinė civile, grupet e interesit dhe specialistė tė huaj nė prag tė pėrfundimit. Sot qė do tė marrin si sygjerime apo kritika nga ndjekėsit tanė nė rrjetet sociale dhe ēfarė do tė kostatojmė edhe me pėrfaqėsuesit e PS-sė” tha Rama.

Rama tha se Konventa Kombėtare ėshtė faza e parafundit e kurorėzimit tė fitores pėr njė Rilindje Kombėtare, e cila sipas tij realizohet me forcat e socialistėve nė ndryshim nga pala tjetėr qė sipas tij kanė nevojėn e konsulencės sė huaj.

“Ėshtė faza e parafundit dhe kurorėzohet sot nė njė organizim tė veēantė siē ėshtė si gjithmonė qė hapim shtigje tė reja dhe tė tjerėt na ndjekin pas, jemi nė qė kemi mordenizuar rrugėn e komunikimit dhe fushatat ndėrkombėtare, tė tjerėt marrin konsultentė tė huaj dhe ne e bėjmė me forcat tona nė fushatėn e fitores pėr njė Rilindje Kombėtare” shtoi Rama.
lenci nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-02-2013, 19:42   #14
BlueBaron
Kalorės i Lirisė
 
Avatari i BlueBaron
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Nė Tironėn e Ondrrave
Posts: 1,310
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
BlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: PS - Fushata Elektorale Qershor '13

Konventa e PS, Rama: Ja si do ta kthejmė Shqipėrinė nė drejtimin e duhur


TIRANĖ - Konventa Kombėtare e Partisė Socialiste nisi punimet pasditen e sotme me njė fjalim tė shkurtėr tė kryesocialistit Edi Rama, i cili shpjegoi se kjo konventė do tė shėrbejė pėr tu dhėnė pėrgjigje pyetjeve tė qytetarėve dhe pėr t’i njohur ata me angazhimet dhe propozimet e socialistėve, pėr ta kthyer Shqipėrinė, siē tha ai, nė drejtimin e duhur.
“Nė ēfarė Shqipėrie duam tė jetojmė? Si duam tė jetė vendi ynė pas dhjetė vjetėsh? Pas 20 vjetėsh? Pas 30 vjetėsh? Cila ėshtė zgjedhja qė duhet tė bėjnė shqiptarėt nė 23 qershorin qė po afron? Pėrtej ngjyrės sė fanella politike dhe emocioneve tė tifozėve, ku ndryshojnė nė tė vėrtetė vizionet, idetė, rrugėt e tė tjerėve me rrugėn e Partisė Socialiste tė Shqipėrinė? Pse Shqipėria sot shkon nė drejtimin tė gabuar? Pse ne socialistėt nuk e pranojmė taksėn e sheshtė? Si do ta transformojmė sistemin e taksave nga njė sistem qė shkatėrron tė varfrit dhe mbyt shtresėn e mesme nė njė sistem tė ndershėm taksimi? Po taksat pėr 95% tė shqiptarėve si do t’i ulim? Pse kompanitė e biznesit tė madh duhet tė votojnė Partinė Socialiste nė 23 qershor? Po pėr dritat dhe ujin ēfarė do bėhet mė nė fund nė kėtė vend? Cila ėshtė qasja jonė pėr sigurinė energjetike tė vendit dhe pėr mėnyrėn e shfrytėzimit tė burimeve nėntokėsore tė Shqipėrisė? A mund tė ketė njė Shqipėri tė zhvilluar me njė fshat tė braktisur nė mėshirėn e fatit? Si do ta pastrojmė Shqipėrinė nga plehrat dhe si do ta zhbėjmė menjėherė ligjin pėr importin e plehrave? Si do t’u japim atyre qė punojnė tokėn, titujt e pronėsisė? Si do ta trajtojmė ēėshtjen e pronės me pronarėt ende tė pakompesuar aty ku prona ėshtė bėrė e pakthyeshme? Po tė pėrndjekurit pse do tė gjejnė mė nė fund te Partia Socialiste partnerin qė u ka munguar 20 vjet rresht nė krahun tjetėr? Si do tė ndryshojė marrėdhėnia e personave me aftėsi tė kufizuar, paraplegjikė e tetraplegjikė me qeverinė e kėtij vendi pas fitores sė Partisė Socialiste nė zgjedhjet e 23 qershorit? Po vetė marrėdhėnia e kufizuar e Shqipėrisė sė sotme zyrtare me botėn demokratike dhe me rajonin si do tė ngrihet nė nivelet e njė bashkėpunimi tė panjohur mė parė? Sot dhe nesėr ne do tė jemi kėtu pėr t’u marrė me kėto ēėshtje, pėr t’u dhėnė pėrgjigje shumė pyetjeve, pėr tė bėrė njė paraqitje tė pėrmbledhur tė njė pune tė jashtėzakonshme qė po i afrohet fundit, tė gjithė atyre shqiptarėve qė sot duan nga PS pėrgjigjen e fundit pėr tė bėrė zgjedhjen e duhur nė zgjedhjet e 23 qershorit."- u shpreh Rama.
Sipas kreut tė PS-sė, "kėto dy ditė e nė vijim ne do tė mbledhim pyetjen e fundit, sugjerime e fundit, kritika e fundit, ide e reja qė mund tė lindin edhe nė fund. Pastaj do tė vazhdojmė nė ēdo rajon me detajimin e mėtejshėm tė programit sipas vendeve ku do tė shkojmė dhe nevojave tė ēdo qarku nė ēdo komuniteti qė do tė takojmė. Njerėzit thonė se nė politikanėt merremi shumė me imazhin. Nė fakt duhet tė merremi. Nėse njerėzit s’na pėlqejnė tė folurėn, sjelljen, dukjen, rrezikojmė qė tė mos na dėgjojnė fare se ēfarė themi. Por nė fakt ajo qė vėrtet vlen ėshtė pėrmbajtja e atyre qė themi kur komunikojmė me njerėzit.Ja pse kjo konferencė kombėtare ėshtė kaq shumė e rėndėsishme. Tregon, besoj unė, se sa seriozisht ne i marrim njerėzit, se sa pėrgjegjėsi ne ndjejmė ndaj publikut, tė cilit duam t’i pėrcjellim sa mė tė plotė pamjen e asaj qė duam tė jemi dhe duam tė bėjmė si qeverisjen e kėtij vendi pas 23 qershorit." Pėrmes kėsaj konvente, qė pritet tė vijojė punimet edhe tė shtunėn, do tė prezantohet nė detaje programi elektoral i Partisė Socialiste “Pėr njė Rilindje Shqiptare”. Kryetarėt pėrkatės tė grupeve tė punės pėr programin, do tė prezantojnė tė gjithė strategjinė qė Partia Socialiste do tė ndjekė pėr tė arritur atė qė e konsideron si Rilindje tė Shqipėrisė.
Konventa po vijon punimet nė Pallatin e Kongreseve, nė prani tė shumė delegatėve.


Rama: Lotaria Kombėtare, burim financimi pėr sportin.
Pas prezantimit tė programit pėr sportin nga deputeti Fidel Ylli, kryetari i PS-sė Edi Rama theksoi se PS do ta rikthejė Lotarinė Kombėtare tek publiku pėr tė financuar sportin. Sipas Ramės, katėr vjet mė vonė ata qė e kanė shkruar dhe mbėshtetur programin e PS-sė do tė jenė krenarė qė ishin nismėtarėt e hapjes sė njė faqeje te re pėr sportin.
“Nėpėrmjet kthimit tė Lotarisė Kombėtare nė njė burim financimi tė sportit ne do t’i japim vetes mundėsi qė ta rilindim sportin duke filluar nga shkolla, duke filluar nga ajo bazė e jetės shoqėrore, qė ėshtė komuniteti rreth shkollės. Sepse ne sigurisht duam tė mbėshtesim ēdo talent qė nesėr mund tė ngrejė flamurin kombėtar dhe tė lartėsojė imazhin tonė nėpėr botė. Por ne duam njėkohėsisht, qė pėrmes sportit pėr tė gjithė tė mbėshtesim vizionin tonė pėr botėn ku jetojmė, pėr shoqėrinė qė duam, pėr Shqipėrinė qė duam tė rilindim. Vizionin tonė tė bashkėjetesės qytetare, vizionin tonė tė paqes mes vedi dhe tė shpirtit tė garės, qė ėshtė kaq i domosdoshėm pėr kėtė shoqėri, por qė kaq mirė sporti e ushqen duke u dhėnė mundėsi njerėzve qė tė jenė pjesė e njė skuadre dhe tė gjejnė vendin e tyre nė njė skuadėr.”- tha Rama.


Saimir Tahiri: Nė 300 ditėt e para, do kemi njė polici tė shtetit tė rilindur.
“Krimi ėshtė rritur 4-fish. Nė kėto 8 vjet qeverisje, qytetarėt janė 4 fish mė tė pasigurt nė jetėn dhe pronėn e tyre. Krimi komandon nė rrugė e nė zyrat e shtetit, ndėrkohė qė oficerėt e ndershėm tė policisė janė braktisur nė rrugė duke pasur pėrballė e kundėr, jo vetėm kriminelėt, por edhe eprorėt e tyre. Por bashkė me qeverinė, nė pėrfundim tė kėtyre 8 viteve, pas 23 qershorit do tė marrė fund edhe epėrsia e krimit mbi shtetin. Ne jemi tė angazhuar qė tė ndryshojmė kėtė situatė nė mėnyrė radikale, brenda njė kohe rekord, duke luftuar me dorė tė hekurt krimin, por edhe vetė shkaqet e krimit. Premtimi ynė solemn ėshtė i qartė. Nė 300 ditėt e para, ne do tė rivėmė policinė e shtetit nė krye tė detyrės. Nė 300 ditėt e para, do kemi njė polici tė shtetit tė rilindur, pėr tė rilindur njėkohėsisht besimin e publikut tė forca e ligjit. Beteja jonė pėr ligjshmėri do fillojė nga vetė Policia e Shtetit. Qė nė ditėt e para, nuk do ekzistojė mė raca e punonjėsit tė policisė, qė nga nivelet mė tė larta e deri nė bazė, qė do guxojė tė shkeli ligjin apo tė kapėrcejė ligjin. Parimi “Njė Shtet, njė Polici”, do jetė shtrati pėr tė riorganizuar dhe koordinuar ēdo hallkė, nė mėnyrė qė tė mos ndodh mė qė krimi tė marrė rrugėt derisa agjencitė e ndryshme tė mbarojnė lojėn “e ka kush e ka”. Nuk do ketė mė lloj-lloj policish, qė nė kėto 8 vjet, dhe njėra-tjetrės i janė sulur pėr interesa pushteti, por vetėm krimit dhe keqbėrėsve nuk i janė sulur kurrė aq sa duhet, por do jetė vetėm njė polici dhe maksimalisht efektive nė goditjen e pamėshirshme ndaj krimit: Policia e Shtetit Shqiptar. Ne do tė themelojmė Byronė Kombėtare tė Hetimit, si njėsia e specializuar qė do tė pėrqendrojė funksione themelore tė Policisė sė Shtetit; si analiza e tė dhėnave dhe informacionit kriminal; drejtimi i luftės kundėr trafiqeve tė qenieve njerėzore, armėve, drogės, pastrimit tė parave dhe korrupsionit; njėsitė speciale tė agjentėve nė mbulim; antikrimi ekonomik; mbrojtja e dėshmitarit dhe shumė funksione tė tjera me rol
kyē nė luftėn kundėr krimit tė organizuar, antiterrorist, por dhe korrupsionit. Nė mandatin tonė tė parė ne do tė sigurojmė qė inspektori i policisė tė paguhet 570 mijė lekė.Kryeinspektori 632 mijė lekė. Nėnkomisari 727 mijė lekė. Komisari 800 mijė lekė. Kryekomisari 880 mijė lekė. Drejtuesi 1 milion e 12 mijė lekė. Drejtuesi i parė 1 milionė e 113 mijė lekė. Zėvendėsdrejtori 1 milionė e 280 mijė lekė. Drejtori i Pėrgjithshėm tė paguhet 1 milion e 470 mijė lekė. Policia e Shtetit sigurisht nuk mund tė jetė e vetme nė luftėn e saj kundėr krimit, por njė Polici e Shtetit e rilindur pas 23 qershorit, sigurisht do jetė nė ballė tė betejės me krimin, pėr tė fituar si njė skuadėr, nė emėr tė ligjit, sigurisė dhe mirėqenies sė qytetarėve.”

Vasilika Hysi: Dhuna nė familje, ndaj gruas,
krimi nė shifra dhe fakte.
“Krimi ka depėrtuar nė familje shqiptare. Dhuna emocionale, ekonomike, fizike, plagosjet, vrasjet nuk kursejnė gratė, fėmijėt, tė moshuarit, bashkėshortėt, ish- bashkėshortėt, partnerin/ partneren, vėllain ose motrėn, nėnėn ose babanė, nusen ose vjehrrėn. Vrasjet, plagosjet, vjedhjet, vjedhjet me dhunė shkaktojnė viktima tė shumta. Ne nuk dimė numrin real tė shkaktimit tė vetėvrasjeve pėr shkak tė dhunės nė familje, numrin e rasteve tė dhunės nė familje, asaj seksuale, tė vajzave dhe djemve qė trafikohen dhe shfrytėzohen pėr prostitucion, pasi vetėm njė pjesė shumė e vogėl e tyre raportohet. Shumė krime nuk ndėshkohen. Vetėm 1/3 e ēėshtjeve qė procedohet penalisht dėrgohen nė gjykatė, rreth 1/3 e tyre pushohet, 1/3 e tyre pezullohen pasi nuk gjenden ose nuk dihet autori. Tė gjithė kanė nevojė pėr rend dhe siguri tė jetės, familjes pronės sė tyre. Ato duhet dhe mund tė garantohen. Filozofia jonė ėshtė se parandalimi i krimit ėshtė ilaēi mė i mirė, mė i lirė dhe me efektiv. Dhuna nė familje, ndaj grave dhe fėmijėve do tė jetė prioriteti i punės sonė qė nė ditėt e para tė qeverisjes. Ne do tė mundėsojmė shėrbime sociale tė mirėfinancuara, pėr gratė dhe fėmijėn nė nevojė, nė nivel komune dhe bashkie. Ne do tė mundėsojmė rend dhe siguri publike, pėr ēdo qytetar, kudo ku ai banon; ne do tė garantojmė sigurinė e jetės, pronės, familjes; jetėn e fėmijėve, grave, tė personave tė vetėm, tė moshuar dhe ēdo personi tjetėr, tė pasur ose qė jeton nė kushte ekonomike tė varfra. Barazia para e ligjit e kujtdo qė shkel ligjin ėshtė baza e drejtėsisė dhe njė nga elementėt e suksesit tė uljes sė krimit. Ne do tė ndėrtojmė njė sistem ku ēdo qytetar tė kėtė mundėsi t’i drejtohet sistemit tė drejtėsisė; tė mos diskriminohet pėr shkak tė gjendjes ekonomike, pozitės sociale, etnisė, arsimimit. Shėrbimet ligjore dhe sociale pėr viktimat e krimit do tė jenė falas dhe cilėsore. Me ne, pas 23 Qershorit, tė gjithė do tė ndihen tė sigurt!”

Ermonela Felaj: Rivendosja e drejtėsisė dhe
besimit tek drejtėsia.
“Tė gjithė bashkė e pranojmė se duhen mbase 100 kapituj pėr tė folur pėr drejtėsinė, e njė kapitull zgjat njė vit. Realiteti qė ne jetojmė dhe vuajmė sė bashku, na tregon se nuk ka drejtėsi atje ku qeveriset me padrejtėsi! Pikėrisht prej kėtu do tė fillojė rivendosja e drejtėsisė, nga qeverisja e cila nesėr, pas 23 qershorit, do tė prihet vetėm nga sensi i tė drejtės nė ushtrimin e pushtetit. Qeveria sot nuk ėshtė mė njėri pushtet, po ėshtė e njėjta fytyrė nė tė tre pushtetet, legjislativ, ekzekutiv dhe ai i drejtėsisė. Qeveria i pėrket “mė tė fuqishmėve”, atyre qė nuk pėrballen me ligjin, gjykatėn apo ndėshkimin, atyre qė pasurohen duke abuzuar me pasuritė dhe jetėt tona. Qeveria i pėrket Sali Berishės dhe familjes sė tij biologjike qė tė patrazuar nė pandėshkueshmėrinė e tyre, sillen si tė duan nė kėtė vend, i pėrket Sali Berishės dhe bashkėpunėtorėve tė tij nė pushtet, nė gardė e ngado, qė pa kurrfarė brerje ndėrgjegje, hodhėn nė erė 26 vetė nė Gėrdec, u morėn jetėn m’u nė sy tė gjithė Shqipėrisė 4 tė tjerėve. Qeveria u pėrket atyre qė po e rrjepin pa i lėnė kusur Bulqizės, u pėrket Fazlliēėve, Prudentinove e ēdo soji gangsterėsh qė paratė e pista i pastrojnė lirisht nė Republikėn private tė Sali Berishės. Do t’u japim njė jetė tė re institucioneve tė drejtėsisė duke i nxjerrė nga lodhja, apatia, sulmi i vazhdueshėm i poleve tė tjera tė pushtetit dhe krimit. Do tė vendosim njė raport tjetėr, njė raport human mes tyre dhe qytetarėve. Do ta bėjmė kėtė edhe nė drejtėsinė civile e cila na pėrket tė gjithėve nė jetėn tonė tė zakonshme, atė private dhe familjare, nė punė dhe aktivitetin tregtar. Njė drejtėsi qė funksionon dhe zbaton ligjin brenda njė kohe tė arsyeshme do tė jetė garancia pėr tė gjithė, sidomos pėr mė tė dobėtit. Nevoja pėr drejtėsi ėshtė njė prej nevojave mė tė thella nė zemrėn dhe shpirtin e njerėzve, por sot ajo ėshtė thjesht njė e panjohur pėr qeverinė. Ja pėrse ne duam ta rilindim drejtėsinė.Rilindja e drejtėsisė pėr ne nuk ėshtė vetėm programi, ideali, detyrimi moral pėrkundrejt jush, por puna qė do tė kryhet sa mė parė. “

Olta Xhaēka: Rilindja fillon nga gratė.
“Ky program mbėshtetet nė solidaritetin midis tė fuqishmeve dhe tė dobėtėve tė shoqėrisė sonė dhe ai u flet tė gjithėve. I flet ēdo shqiptari, burrė apo grua, qė synon e punon pėr njė tė ardhme mė tė mirė e mė dinjitoze pėr familjen e pėr fėmijėt e tij. I flet ēdo tė papuni, burrė apo grua, qė endet pa shpresė zyrave tė administratės apo biznesit privat qė sa vjen e tkurret nga monopolet e konkurrenca e padrejtė. I flet ēdo tė riu, djalė apo vajze, qė synon tė arsimohet e tė jetė konkurrent nė njė treg pune gjithnjė e mė tė hapur. I flet ēdo pensionisti, burrė apo grua, qė mezi mbyll muajin se s’ia del dot me ēmimet e ujit, dritave e tani edhe ilaēeve tė shtrenjtuara. I flet ēdo vajze qė do tė bėhet nėnė, e ēdo nėne qė meriton tė rrisė fėmijėt e saj nė njė ambient tė pastėr e tė sigurt. I flet 95% tė shqiptarėve qė paguajnė mė shumė taksa, por iu flet edhe 5% tė tyre qė paguajnė me pak po pa asnjė garanci se do mund tė zhvillojnė aktivitetin e tyre privat nė njė klimė tė drejtė e konkurruese. I flet ēdo nėnpunėsi civil, burrė a grua, qė ngjit shkallet e karrierės me meritė e nuk meriton tė flaket sa herė ndėrron pushteti. I flet tė pėrndjekurve, burra e gra, me tė keqtrajtuarit e kėtyre viteve tranzicion. I flet ish pronarėve qė enden zyrave tė legalizimit. I flet burrave dhe grave, qytetarėve tė thjeshtė qė nuk gjejnė drejtėsi nė gjykata. U flet edhe atyre qė janė lodhur se ndjeri tė poshtėruar nga ata qė i bishtnojnė drejtėsisė duke pėrfituar nė kurriz tė tė tjerėve. I flet ēdo gruaje qė vuan dhunėn por edhe shpėrfilljen. Trashėgimia e prapambetja nuk janė arsye qė justifikojnė qeverisjen e keqe, mungesėn e shėrbimeve sociale, mungesėn e politikave favorizuese e stimuluese pėr aftėsimin e punėsimin e grave. Nuk janė justifikime pse nė Shqipėrinė e 1 milion tė papunėve, shumė mė tepėr se gjysma, pothuajse 70% janė gra. Nuk janė justifikime pse nė 30,000 lindje, 17,000 janė tė pasiguruara. Vuajnė shqiptarėt, por mė shumė vuajnė gratė nė Shqipėri. Ndaj ky program u drejtohet edhe atyre me bindjen se nuk ka rilindje tė Shqipėrisė pa rilindur gruaja shqiptare e gruaja shqiptare do tė rilindė vetėm nė saj tė programit tė Partisė Socialiste. Ne do t’i kthejmė dinjitetin grave, dhe dinjiteti ėshtė punė, punė, punė. Ne do tė pėrgjysmojmė papunėsinė femėrore. Tė gjitha grave dhe vajzave do t’u ofrojmė njė shans punėsimi, vetėpunėsimi ose trajnimi brenda njė viti. Do tė zbatojmė politika ekonomike qė do tė krijojnė vende tė reja pune, tė mirėpaguara dhe tė denja pėr ēdo grua. Do tė krijojmė jo mė pak se 75,000 vende tė reja pune ēdo vit dhe do tė punėsojmė me pėrparėsi gratė dhe vajzat duke favorizuar ato mė tė reja, tė arsimuara, pjesėtare tė pakicave dhe individė me aftėsi tė kufizuara. Do tė financojmė programe tė posaēme pėr vetėpunėsim dhe punėsim nė zonat e prapambetura veriore, veri-lindore, zonat e thella malore dhe ato me fluks tė lart emigrimi. Ne do t’i bėhemi krah ēdo studenteje tė shkėlqyer, ēdo gruaje qė ėshtė shembull suksesi nė art, kulturė, sport, shėndetėsi e shkencė por do t’i bėhemi krah edhe ēdo gruaje qė ka nevojė pėr ndihmė pėr tė shkolluar fėmijėt, ēdo nėne qė sjell njė fėmijė nė jetė duke ofruar falas shpėrblimin e barrėlindjes, ēdo zonje shtėpie qė nuk mbyll dot muajin pėr familjen e saj duke i zėvendėsuar kafshatėn e ndihmės ekonomike me mundėsi reale punėsimi, ēdo gjysheje qė nuk ka rritje pensioni nga kėto tė Saliut qė merr parasysh ēmimet e ngritura tė ujit, dritave e ilaēeve tė pleqėrisė. Do t’i bėhemi krah ēdo gruaje qė vuan dhunėn duke e parandaluar e luftuar atė qė ajo tė mos mbjellė farėn e saj tė keqe tek dėshmitarėt e brezit tė ardhshėm. Sė fundmi, ne gratė kemi njė sfide. Sfida ėshtė tė bindim burrat dhe djemtė qė thonė “ku ka gra, s’ka gra”, se gratė vlejnė barazvlefshmėrisht me ta dhe meritojnė vendin qė u takon nė kėtė familje. Nė Shqipėrinė e rilindur, ne do t’a zhbėjmė ekuilibrin e deformuar ku gratė bėjnė gjithė hamallėqet e burrat medemek drejtojnė e do tė synojmė tė jemi njė familje tėrėsisht e ekuilibruar mes burrave e grave, djemve dhe vajzave sikurse duhet tė jetė njė force progresiste si e jona. Rilindja fillon nga gratė. Dhe unė sot ndihem krenare e jam plot shpresė sepse besoj tek forca emancipuese dhe aftėsia qeverisėse e familjes sonė socialiste. Besoj tek programi ynė i cili shpėrfaq gjithė pasionin pėr njė shtet e shoqėri tė drejtė, tė ndėrtuar mbi bazėn e demokracisė sociale qė ka nė epiqendėr ēdo grua a vajze qė ka nevojė pėr mė shumė pėrkujdesje e mbėshtetje sociale dhe ēdo grua a vajzė qė meriton tė ecė pėrpara e tė shkėlqejė.”

Ledi Shamku, arsimi parauniversitar.
“Rilindja e Arsimit nė kėtė vend nuk ėshtė thjesht ēėshtje buxheti, por pikėsėpari ėshtė ēėshtje vullneti. Vullneti ynė politik, vullneti i Rilindjes, beson fort se nė kėtė vend ringrihen vlerat morale, mėkėmbet ekonomia dhe mpaket fort varfėria, po qe se arsimi vendoset i gjithi aty ku duhet tė jetė: guri i qoshit i ngrehinės sė Rilindjes. Kemi kurajėn ta pranojmė se ky vend ka sot mbi 15 pėrqind analfabetizėm real, ndaj kemi edhe vullnetin ta nisim ditėn tonė tė parė tė pėrgjegjėsisė qeverisėse duke luftuar kėtė plagė tė rihapur tė shoqėrisė shqiptare. Motoja e pėrbotshme e sotmja: “No child lef behind” ėshtė tani edhe motoja jonė. Asnjė fėmijė i lėnė mėnjanė! Ēdo vit, afro 30 pėrqind e nxėnėsve mbeten me arsim bazė, vetėm me arsim bazė, pra pa arsimin e mesėm. Afro 30 pėrqind! Ėshtė shumė! Dhe shumica e kėsaj pjese qė shtrėngohet tė ikė nga shkolla janė vajza. Janė nėnat e nesėrme! Pse ikin? S’ka shkolla tė mesme! Janė mė pak se ēereku i shkollave nėntėvjeēare. Dhe kanė mbetur vetėm ato nėpėr qendra qytetesh a komunash. Periferitė dhe fshatrat nuk kanė. As shkolla tė mesme e as transport pėr tek shkolla. Kėtė hendek qė nuk e kapėrcejnė dot ēdo vit mbi 18 mijė bij shqiptarėsh ne do ta mbushim me atė ēka vlen mė shumė pėr ata vetė dhe pėr kėtė vend: Arsim dhe formim profesional. Nė Shqipėri sot ka mbi njė milion tė papunė jo vetėm sepse nuk ka punė, por edhe sepse mungon aftėsimi real pėr punė konkurruese. Brenda mandatit tė parė do ta shpiem nė 40 pėrqind pjesėmarrjen nė shkollat profesionale, atė pjesėmarrje qė sot mezi mbahet ne 14 pėrqind. Kjo do tė jetė edhe sfida jonė e madhe, sfida e Shqipėrisė qė po gatitet tė rritet e tė integrohet nė familjen e vet, falė punės sė ndershme tė gjithsecilit. Vijmė tek prindėrit dhe mėsuesit, tek dy krahėt qė do tė lidhin drejt dhe mirė qeverisjen tonė me shkollėn e rilindur. Ky ėshtė trekėndėshi qė gjithė bota demokratike ka. Ky do tė jetė edhe trekendėshi ynė. Prindėrit nė programin tonė janė pjesė reale e vlerėsimit dhe e gjithė vendimeve qė do tė merren nė shkollėn e ēliruar nga diktati i injorancės politike. Decentralizimi nė arsim do tė jetė puna jonė e mirė, e bėrė mirė dhe ndershėm. Nė fund dua ta them troē edhe thjesht: ky program u shkrua nė njė rrugėtim tė gjatė gjashtėvjeēar, nė dialog me mijėra mėsues, me mijėra prindėr e me po aq shumė ekspertė qė duan Dritėn. Unė sot isha thjesht zėri – fjalėt qenė tė tyret, Ashtu si edhe gjithė ndjesitė e pasionit qė kam tash nė shpirt, nuk janė tė gjitha mijat. Ėshtė pasioni i gjitha atyre qindra mijave qė kanė sytė tek Rilindja. Unė sot kisha fatin tė isha Zėri! Si edhe njėra nga qindra mija zemrat e Rilindjes!”

(er.nu/e.m/BalkanWeb)
__________________
Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!
BlueBaron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-02-2013, 19:58   #15
BlueBaron
Kalorės i Lirisė
 
Avatari i BlueBaron
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Nė Tironėn e Ondrrave
Posts: 1,310
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
BlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: PS - Fushata Elektorale Qershor '13

Programi i PS duket "emocionues". Mungon vetem aspekti kryesor, ēmimi qe duhet paguar.

Sipas kumtuesve duken edhe pozicionet e ministrave hije.
Saimir Tahiri duket se ka kopjuar nje postim timin vite me pare tek FSH per Byrone Kombetare te Hetimit.
Nejse, me pelqeu rroga e policeve. Per mendimin tim duket thjeshtesisht e realizueshme po te dish shifrat e punonjesve te policise. Nga sa kam kuptuar ka shume police qe gezojne grada te pamerituara. Mjafton te krasisesh gradat e policeve dhe rritja e rroges ke 537k leke realizohet me pak sforco.
Ne aspekt te pare duket nje program qeverises shume welfare. Duke pasur parasysh ndarjen e klasave qe PS i ben popullsise duke i meshuar faktit dhe theksuar fort qe varferia po vret Shqiperine, nuk e kuptoj kush do t'i paguaje taksat !!! Dyqonxhit dhe tregtaret e vegjel s'do paguajne, biznesi mesem do kete taksa te arsyeshme, pesha i ngelet biznesit te madh.
Po kush jane biznesi i madh ??? Jane arka apo kuleta e PS, konsideroje si te duash. Jane te ulur ne parlament ne rradhet e opozites se sotshme.
Tom Doshi do paguaje taksa, Tan Dulaku do paguaje taksa apo Fidel Ylli e Sadri Abazi ???

Nqs do te kishim nje program transparent, PS duhet te tregonte menyren e financimit te buxhetit te saj, qe minimalisht duhet te jete 2-fish i te sotshmit.
Sa te ardhura mendon te realizoje PS nga taksat ??? Si do t'i realizoje keto taksa ??? Sa te ardhura parashikon per buxhetin e shtetit ??? Sa % do te rritet PBB gjate ēdo viti (rritja minimalisht duhet te jete me dy shifra) ???

Personalisht sot per sot e gjej kete program vetem nje maske apo tullumbace per te terhequr pas vetes votuesin injorant. Pse ??? Sepse mungon lenda baze, paraja per te realizuar programin. Nuk besoj se emrat e pasanikeve qe permenda me siper te shkrijne pasurine e tyre per te miren e vendit.
__________________
Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!
BlueBaron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-03-2013, 15:21   #16
BlueBaron
Kalorės i Lirisė
 
Avatari i BlueBaron
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Nė Tironėn e Ondrrave
Posts: 1,310
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
BlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: PS - Fushata Elektorale Qershor '13

Deputeti i Beratit reagon nė Facebook.

Braēe: Lista e PS, kjo qė po ndodh s’ėshtė e ndershme.

“U ndjeva keq nė Kuvend kur Berisha dhe Topalli thanė se nuk do jem mė deputet”
Deputeti socialist i qarkut tė Beratit, Erjon Braēe,
reagoi dje nė faqen e tij nė Facebook ndaj prezantimit tė kandidatėve tė PS pėr deputetė tė zgjedhjeve tė 23 qershorit nga Edi Rama. Nė njė postim tė tij, Braēe shprehet se ėshtė ndier keq nga ngacmimet qė Kryeministri Berisha dhe kryetarja e Parlamentit Topalli i bėnė gjatė seancės sė fundit parlamentare pėr emrin e tij nė listat e deputetėve. Braēe shprehet se kjo histori duhet tė marrė fund, duke e konsideruar tė pandershėm dhe joproduktiv prezantimin e kandidatėve pa vendim tė Kryesisė.
“Dje jam ndier keq personalisht! Mė keq se kurrė nė kėto katėr vitet e fundit nė Kuvend! Gjithnjė personalisht! Dy herė! Herėn e parė kur Sali Berisha m’u drejtua duke mė thėnė: ‘Ti nuk do jesh mė deputet! Tė ka hequr’ dhe bėri me dorė shenjėn e thikės qė pret kokėn!! Herėn e dytė kur Jozefina Topalli m’u drejtua duke mė thėnė: ‘Ah mar Erjon, kush pa ta za venin ktu, ti mbase e ke dasht PS, por ai qė po ta za e ka luftu PS!!”, shkruan Braēe nė profilin e tij nė Facebook. Pėr Braēen, dhe pse Kryeministri e kryetarja e Parlamentit nuk vendosin pėr listat e PS, ata kanė mė shumė informacion pėr listėn e deputetėve tė PS se sa vetė deputetėt socialistė. “Natyrisht, unė di dhe besoj se: Sali Berisha dhe Jozefina Topalli nuk vendosin nė PS! S’kanė asnjė lloj mundėsie tė vendosin nė PS!! Kjo ėshtė fare, fare e qartė!! Siē ėshtė e qartė qė nė mungesė tė argumenteve mbi ēėshtjet qė unė dhe kolegėt e mi mbrojtėm dje, posaēėrisht privatizimin e atdheut, zgjodhėn tė mos pėrgjigjen pėr to – s’kishin ē’tė thoshin, e tė merren me listat e PS! Poooor… kjo histori duhet tė marrė fund! Pėr mua e kolegėt e mi! Nuk ėshtė e drejtė, as e ndershme, as parimore, as produktive kjo qė ndodh!! Gojėn Sali Berishės ia tapos vetė!!”, e mbyll Braēe reagimin e tij pėr ēėshtjen e listave tė PS dhe situatėn nė tė cilėn ndodhen deputetėt socialistė pas prezantimit ēdo javė nga kryesocialisti tė kandidatėve tė rinj tė listave.
Ende nuk dihet nėse Erjon Braēe do tė kandidohet pėrsėri nė qarkun e Beratit, por burime pranė PS shprehen se nėnkryetari i Grupit Parlamentar do tė jetė nė listėn e kandidatėve nė qarkun e Tiranės, ndėrsa nė Berat listėn pritet ta kryesojė deputeti Fidel Ylli. Tė tjera lėvizje pasojnė listėn e kandidatėve pėr deputetė tė Partisė Socialiste. Sekretari pėr Rininė dhe Emigracionin, Erion Veliaj, do tė kandidohet nė qarkun e Korēės, Keti Bazhdari nė qarkun e Shkodrės, ndėrsa anėtari i Kryesisė socialiste, Shkėlqim Cani, do tė kandidohet nė qarkun e Dibrės, ku ėshtė dhe i deleguar. Lista e Partisė Socialiste do tė pėsojė lėvizje, ku deputetėt do tė lėvizin nga qarku ku janė aktualisht. Deri tani mėsohet se Bashkim Fino do tė lėrė qarkun e Fierit dhe do tė kandidojė nė Elbasan. Olta Xhaēka do tė largohet nga Korēa dhe do tė jetė pjesė e listės sė Tiranės, Sadri Abazi nga qarku i Dibrės do tė kandidojė nė Tiranė.

PanoramaOnline
__________________
Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!
BlueBaron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-03-2013, 15:21   #17
BlueBaron
Kalorės i Lirisė
 
Avatari i BlueBaron
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Nė Tironėn e Ondrrave
Posts: 1,310
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
BlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: PS - Fushata Elektorale Qershor '13

Hehehehehe, po i kput Ed Vrroma, nji nga nji kto socialistat e vjeter.
__________________
Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!
BlueBaron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2013, 10:06   #18
mesuesi_1
Anėtar
 
Avatari i mesuesi_1
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Vendndodhja: ne shkolle
Posts: 69
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
mesuesi_1 ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: PS - Fushata Elektorale Qershor '13

barono e njeh kete tipin ti ?!...."Rilindasit" e PS pėr pushtet tė lėpijnė ..... edhe dorėn


Merkure, 20 Mars 2013 16:02
Shkruar nga Emi ShahuEthet e fushatės elektorale kanė nisur, ndėrsa kandidatėt e shpallur dhe tė garantuar se do tė jenė nė listat e Partisė Socialiste po vijojnė takimet me banorėt.

Alfred Peza i kandiduari pėr deputet nė Qarkun e Elbasanit, pas shumė vitesh ėshtė rikthyer nė Peqin ku mėsohet se edhe ka marrė njė shtėpi me qera. Nė rrjetin social tė Facebook po qarkullojnė edhe disa prej fotove tė tij nė fushatė ku njėra ka tė bėjė me njė gjest nga kandidati Peza. Me diciturėn “Rilindasit e Ramės, tė lėpijne edhe....... dorėn pėr pushtet......” shoqėroohet njė foto ku kandidati i puth dorėn njė banoreje tė zonės.

http://ex-press.al/index.php?option=...12:lajme-kryes
__________________
"kur tja kapesh gjarperit koken me kembe, shtypja perpara se te te kafshoje"
mesuesi_1 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2013, 10:21   #19
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,769
Thanks: 7,074
Thanked 8,319 Times in 5,335 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PS - Fushata Elektorale Qershor '13

cfare dyftyrsash jan shqiptaret.
per nji cope karrige te lepijn dhe bithen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2013, 11:39   #20
BlueBaron
Kalorės i Lirisė
 
Avatari i BlueBaron
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Nė Tironėn e Ondrrave
Posts: 1,310
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
BlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: PS - Fushata Elektorale Qershor '13

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga mesuesi_1 Shiko postimin
barono e njeh kete tipin ti ?!...."Rilindasit" e PS pėr pushtet tė lėpijnė ..... edhe dorėn


Merkure, 20 Mars 2013 16:02
Shkruar nga Emi ShahuEthet e fushatės elektorale kanė nisur, ndėrsa kandidatėt e shpallur dhe tė garantuar se do tė jenė nė listat e Partisė Socialiste po vijojnė takimet me banorėt.

Alfred Peza i kandiduari pėr deputet nė Qarkun e Elbasanit, pas shumė vitesh ėshtė rikthyer nė Peqin ku mėsohet se edhe ka marrė njė shtėpi me qera. Nė rrjetin social tė Facebook po qarkullojnė edhe disa prej fotove tė tij nė fushatė ku njėra ka tė bėjė me njė gjest nga kandidati Peza. Me diciturėn “Rilindasit e Ramės, tė lėpijne edhe....... dorėn pėr pushtet......” shoqėroohet njė foto ku kandidati i puth dorėn njė banoreje tė zonės.

http://ex-press.al/index.php?option=...12:lajme-kryesCaxxo !!!!


O Presor, m'bone t'a humb respektin per Fred Pezen me kete foto. Ndoshta edhe nga profili shemtut qe paska ...
__________________
Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!
BlueBaron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur