Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 22-05-2013, 22:18   #1
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,629
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Kryehajni i Llapit Agim Veliu Kryetari i Komunes te Besianes


Kryehajni i Llapit agim Veliu
PODUJEVĖ (Lajme-Llapi) | 18 MAJ, 2013, 17:30

Ėshtė shqetėsuese tendenca e pushtetit komunal nė Podujevė, qė pėrmes Drejtorisė pėr Buxhet e Financa tė fshehė manipulimet dhe keqpėrdorimet e buxhetit komunal, buxhet qė vjen nga taksat e qytetarėve Llapjan, edhe ashtu me gjendje tė dobėt ekonomike, por tė pėrgjegjshėm nė kontributet e tyre ndaj institucioneve tė vendit.

Qytetarete e Podujevės, ēdo herė kanė pėr ta ngritur zėrin pėr kėto keqpėrdorime tė bėra nga kryetari i komunės sė Podujevės, Agim Veliu, dhe stafi i ti.

Nė linjėn buxhetore tė Veliut, pėr shpenzime tė derivateve pėr vitin 2011 janė 35.228,10 euro, ndėrkaq mė 02.03.2011 ėshtė bėrė pagesa nė vlerė prej 34.999,72 euro. Ndėrsa, vetėm riparimi i automjetit, nė linjėn buxhetore tė Zyrės sė Kryetarit, kemi 11.985 euro, shumė prej tė cilės, mė 03.06.2011 ėshtė bėrė pagesa nė vlerė prej 11.925,98 euro.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2013, 22:19   #2
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,629
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kryehajni i Llapit Agim Veliu Kryetari i Komunes te BesianesPODUJEVĖ (Lajme-Llapi) | 22 MAJ, 2013, 14:00

Si pasojė e politikave tė mbrapshta tė instaluara nga anarkia e Agim Veliut qyteti dhe qytetari i Podujevės nė vazhdimėsi ka humbur shumė. Dėmet janė tė pa riparueshme nė secilin aspekt tė jetės sonė. Pa dyshim edhe nė sport...!
Krenaria e Podujevės, KF “LLAPI” dikur akademia kombėtar e futbollit sot ėshtė nė fund tė tabelės dhe as qe ka shanc tė hyj nė super ligė.! Kjo natyrisht jo me fajin e tyre, por pėr qėllimin e hajnave qė sot qeverisin Podujevėn. Tė cilėt pėr arsyeje korruptive kanė shkel njė kontratė me Komisionin Evropian (rasti i nderteses sė Komunės sė re) tė cilėt pas kėsaj kanė ngri raportet me Komunėn e Podujevėn dhe njėkohėsisht i kanė tėrheq gjitha fondet pėr Podujevėn, me kėtė rast edhe fondet pėr renovimin e stadiumit tė Llapit. Tė njėjtat fonde i ka dėrgu pėr stadiumin nė Vushtrri.

Eh sot stadiumi i krenarisė sonė ėshtė shndėrruar nė djerrinė ku kullosin delet !!!

”Faleminderit” Agim Veliu !!!
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2013, 22:20   #3
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,629
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kryehajni i Llapit Agim Veliu Kryetari i Komunes te BesianesNė shkollėn fillore e kemi pasė njė arsimtarė tė lėndes sė Kimisė, i cili i njihėte shumė mirė pasuritė nėntokėsore dhe mbitokėsore tė Kosovės e sidomos te treves se Llapit. I nderuari kurė spjegonte se ēfarė pasurishė ka vendi ynė syt i’u mbusheshin me lotė, ndėgjoni ore nxėnėsa thoshte, token tonė shkau po e vjelė, thengjillin, arin, hekurin, plumbin, tė gjitha po i shfrytėzon Serrbia, Kosova po punonė Serrbia po ndėrtohet, Trepēa ėshtė gjiganti ma i madhė nė Balkanė, kėto pasuri qė i kemi ne, veq Zoti qė ka ditė me na e dhanė, pėr fat tė keq nuk po i shfrytėzojmė ne, po tė tjerėt. Dhashtė Zoti e ta fitojmė lirinė keni pėr ta parė se si pėrparonė Kosova thoshte me plotė optimizėm e me lotė ne sy arsimtari. Kosova e fitoi lirinė, po ku i ka pasuritė e veta se?! Kosova sot fle pėrmbi ari por ėshtė e varfėr, shumė e ēuditėshme, ky ėshtė rastė “Suigeneris” siē thotė Z.Kryetarė.

Kurgjo s’ėshtė pasuria e Kosovės ēka i ka tė pasurit Agim Veliu.

Kah i erdhi e gjithė kjo pasuri, nuk besoi se Agim Veliu nuk ka pas as Zaztava tė Serrbisė . Por ne Podujeve ka dal prej Bradashi me autobus, po sot spo i’u zhdryp Xhipave, Landroverave, Mercedesave, X5, Tauregave etj. Qe besa i mban afėr vetit edhe ka tre-katėr boadygarda, ta merrė mendja qė po e rrezikon a po e vret kush aqė mirė qė po punon pėr Podujevė e pėr Kosovė! U’a pav hajrin do farė tenderave po thon!

Hallall bre te koftė u’a ke siguruar edhe nipave t’nipave, kujna po ja ndien a kanė populli bukė, ujė,rrymė, vende tė punės, a ēka i kanė punėt, ēka po bahet me ta ose fėmijėt e dėshmorėve a kanė pėr tė ngrėn a pėr tė pirė, a kanė kulmė mbi kokė, veteranėt e invalidėt e UĒK-sė, a kanė ndonjė tretmanė mjekėsorė ose ndonjė barnė pėr ta kaluar muajin !? Veq Agimi mos te na hjek se nuk bon!
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2013, 22:22   #4
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,629
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kryehajni i Llapit Agim Veliu Kryetari i Komunes te BesianesPODUJEVĖ (Lajme-Llapi) | 15 MAJ, 2013, 15:30

Tė dyja anėt e rrugės tė mbushura me mallra tė ekspozuara nė trotuar, qumėsht, produkte tė mishit, pemė e perime nė njė ambient tė rrethuar mė mbeturina, e papastėrti. Kjo pamje nuk ėshtė nė ndonjė pjesė tė periferisė sė Podujevės, as nė ndonjė lagje tė largėt, por nė qendėr, vetėm disa metra larg objektit tė Kuvendit Komunal tė Podujevės, madje nė derėn e hymjės sė Gjykatės.
Kuvendi Komunal i Podujevės tash katėrmbėdhjetė vjet pas luftės, nuk ka arritur tė rregullojė ēėshtjen e shitėsve tė rrugės qė nė mėnyrėn mė tė papėrgjeshme, pa dhėnė llogari dhe pa u penguar nga askush vazhdojnė tė shesin nė asfalt dhe trotuare. Derisa produktet e ndryshme tė ushqimit edhe mė tej vazhdojnė tė shiten nėpėr rrugė nė kushte tė tmerrshme higjienike, brenda pazarit, shumė pak tezga shfrytėzohen nga shitėsit, edhe ata pak kryesisht merren me tekstil ose sanitari.
Zyrtarėt e Kuvendit Komunal thonė se kjo nuk ėshtė punė e tyre, bile e konsiderojnė kėtė hapėsirė publike si pronė private. Kurse shitėsit zihen mes vete se kush kujt po i pengon tė bėjė biznes.
Shitėsit ambulantė tė vendosur jashtė tregut kryesisht nėpėr rrugė dhe trotuare akuzohen nga shitėsit qė kanė vendosur qė t’u pėrmbahen rregullave dhe tė shesin brenda tregut aty ku ėshtė e paraparė hapėsira pėr ta. Ndėrkohė qė fajin kryesor i drejtohet inspeksionit komunal i cili sipas tyre ėshtė i korrutuar si mos ma keq.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2013, 22:24   #5
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,629
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kryehajni i Llapit Agim Veliu Kryetari i Komunes te BesianesPODUJEVĖ (Lajme-Llapi) | 14 MAJ, 2013, 11:30

Gjendja e rėndė e infrastrukturės nė Podujevė ėshtė pasqyrė e manipulimeve tė zyrtarėve komunal me paranė publike. Investimet komunale pa kurrfarė kriteri dhe mbikėqyrje qė janė bėrė nė rrugė, ujėsjellės dhe nė kanalizime nė shumicėn e rasteve nuk kanė rezultuar me heqjen e gropave, me sigurimin e ujit dhe me largimin e ujėrave tė zeza nėpėr vendbanimet e ndryshme.
Kjo tablo e infrastrukturės nė komunėn e Podujevės tregon mirėfilli se pėrfituesit e investimeve kapitale nė infrastrukturė nuk janė qytetarėt hallexhinj por pushtetarėt dhe kompanitė e kontraktuara.
Nė Komunėn e Podujevės deri mė tani tenderėt i kanė marrė vetėm operatorėt ekonomik qė udhėhiqen nga militantėt e partisė nė pushtet. Madje ka raste qė vetė zyrtarėt komunal kanė marrė tenderė tė ndryshėm me kompanitė qė nuk janė tė regjistruara nė emrat e tyre. Duke qenė kėshtu, organet mbikėqyrėse tė emėruara nga Komuna e kanė pranuar punėn e kompanive pa u zbatuar obligimet e kontratės. Kėto fakte e pėrligjin dyshimin tonė se zyrtarėt komunal iu marrin mito kompanive pėrfituese. Kompanitė qė i marrin tenderėt nga Komuna, me qėllim qė pėrfitimi i tyre tė jetė mė i lartė pėrdorin material tė lirė, ndėrkaq nė fatura tė tyre figurojnė shifra tė shtrenjta. Tė gjitha kėto lloje tė keqpėrdorimeve kanė bėrė qė infrastruktura nė pėrgjithėsi tė ketė mungesė tė theksuar tė cilėsisė.
Rrugėt qė janė asfaltuar nė komunėn e Podujevės nga udhėheqėsit komunal nė mandatet e kaluara dhe nė kėtė mandat janė shumė tė dėmtuara dhe pėrplot me gropa.
Rrugėt nė fshatrat e Llapit janė tė dėmtuara aq shumė sa qė njė rrugė e shtruar me zhavorr do tė ishte shumė mė e mirė. Kėto dhe rrugė tė tjera po shkaktojnė aksidente, dėmtim tė automjeteve transportuese tė qytetarėve, si dhe vonesa nė kalimin e tyre. Shumica e rrugėve lokale paraqesin rrezik pėr kėmbėsorėt, veēmas pėr fėmijėt, pėrkatėsisht nxėnėsit, ngase nuk kanė trotuar.
Qytetarėt e Podujevės do ta ndėshkojnė kėtė qeverisje tė papėrgjegjshme dhe tė korruptuar me tė gjitha format e lejuara demokratike. Njė mundėsi e mirė pėr t’i dhėnė fund kėsaj keqqeverisje janė zgjedhjet lokale qė pritet tė mbahen nė vjeshtėn e kėtij viti.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2013, 22:27   #6
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,629
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kryehajni i Llapit Agim Veliu Kryetari i Komunes te BesianesPODUJEVĖ (Lajme-Llapi) | 13 MAJ, 2013, 11:20

Punėsimi nė institucione publike nė Podujevė mbi baza tė lidhjeve familjare, ryshfetit dhe pėrkatėsisė partiake.

Edhe qytetari i rėndomtė vlerėson se mandati i pushtetit lokal i Veliut nė Podujevė po identifikohet me tri ēėshtje kryesore: papunėsia, varfėria dhe korrupsioni. Rreth 77% tė qytetarėve vlerėsojnė se kėto tri probleme si mė tė rėndat nė Podujevė nė vitet e fundit.

Punėsimi nė institucione komunale dhe nė shkolla po bėhet mbi baza tė lidhjeve familjare, ryshfetit dhe pėrkatėsisė partiake. Anketat e fundit nga organizata ndėrkombėtare, tregojnė se ky punėsim ėshtė bėrė nė bazė tė lidhjeve familjare dhe miqve nė 42% tė rasteve, ryshfetit nė 30% tė rasteve dhe pėrkatėsisė partiake nė 28% tė rasteve.

Si rezultat, administrata publike ėshtė bėrė jo profesionale dhe e mbushur me militantė partiakė. Qytetarėt dhe bizneset nė Podujevė duhet ta dinė se taksat e tyre, nė vend qė tė pėrdoren pėr tė nxitur punėsimin, po pėrdoren pėr tė paguar militantėt partiakė tė LDK-sė.

Qytetarėt nė Podujevė kanė nevojė pėr projekte zhvillimore qė nxisin punėsimin nė sektorin privat dhe bujqėsinė nė veēanti. Nė vend qė tė investohet nė projekte tė tilla, gjysma e investimeve publike shkojnė nė infrastrukturė rrugore ku ka tendera dhe keq perdorime nga udhheqsit komunal ne Podujevė.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2013, 22:29   #7
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,629
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kryehajni i Llapit Agim Veliu Kryetari i Komunes te BesianesVetėm zyra e kryetarit Agim Veliu, pėr vitin 2012, ka shpenzuar 218 mijė euro, shumė kjo tepėr marramendėse. Pėr tre vite e gjysmė Veliu, vetėm njė herė ka paraqitur raport pėr gjendjen ekonomiko-finaciare tė Komunės para Kuvendit, duke bėrė shkelje tė rėnda statutare e ligjore.Nė saje tė mungesės sė projekteve dhe paaftėsisė sė Komunės mbesin mbi 890 mijė euro sificit, mjete buxhetore tė pashpenzuera kur kihet parasysh fakti se nevojat e qytetarėve nė Llap janė shumė tė mėdha nė tė gjitha sferat e jetės.Raporti finaciar i komunės sė Besianės pėr vitin 2012, i paspecifikuar dhe tepėr skandaloz, atij i mungonte edhe transparenca – Opozita kundėr aprovimit tė raportit ajo pasi mbivotohet braktisė seancėn duke kėrkar raport nga auditorėt e brendshėm dhe tė jashtėm…
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2013, 22:32   #8
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,629
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kryehajni i Llapit Agim Veliu Kryetari i Komunes te BesianesJo ēdo kush e din se gjatė luftės bėheshin disa aventura nga njerėzit e LDK-sė, kur njerėz tė posaēėm krijonin lista se cilat fshatra duhet te sulmoheshin nga forcat serbe! Cilat fshatra sipsa tyre ishin rebeluar kunder LDK-se dhe vijes “instutucionale”.
...Neve s’na mbetet tjetėr veēse tė falėnderojmė UĒK -ėn, Amerikėn, Gjermaninė dhe vendet tjera tė Perėndimit demokratik qė pėrmes NATO-s e sulmuan Serbinė antishqiptare, duke ia prishur planin aleancės sllavo-ortodokse, dhe pse jo, edhe jugosllavo-komunistėve tė Kosovės, tė strehuar nė LDK. Fati ynė qė doli nė skenė UĒK-ja dhe hyri NATO-ja nė Kosovė. Po tė mos hynte NATO, jugosllavėt e Kosovės (komisjonete LDK-sė) kishin berė lista per Serbin t’i vrasin nė mėnyra tė ndryshme, jo vetėm ata qė i vranė, por edhe 300 mijė shqiptarė tjerė qė ishin nė anėn e UĒK -sė. Nė listė figuronin emra nga fshatari i thjeshtė, bujku, bariu, rojtari, gazetari, mėsuesi, profesori, akademiku, ish i burgosuri politik, mėrgimtari, polici e tjerė, duke i pėrfshirė edhe tė gjithė ata qė ishin tė rreshtuar nė radhet e UĒK -sė.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2013, 22:34   #9
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,629
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kryehajni i Llapit Agim Veliu Kryetari i Komunes te Besianes

__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2013, 22:37   #10
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,629
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kryehajni i Llapit Agim Veliu Kryetari i Komunes te Besianes
PODUJEVĖ (Lajme-Llapi) | 24 PRILL, 2013, 13:20

Qytetarėt nė Podujevė, pėrveē qė kohė pas kohė kanė shpreh mospajtime me autoritetet komunale, pėrkatėsisht me kryetarin e komunės Agim Veliu nė realizimin e disa projekteve komunale tė ndėrmarr nga kėta tė fundit, ata sė fundi po thonė se janė disa projekte infrastrukturore tė realizuara nga Drejtoria e Shėrbimeve Publike qė “po u vije era korrupsion”.
Qytetarėt Llapjan, i kanė porositur zyrtarėt komunal, e nė veēanti kryetarin e komunės Veliu, qė le t’i vizitojnė dy fshatra e Komunės sė Podujevės, fshatin Murgullė e fshatin Sfeqėl e ta shohin korrupsionin qė lidhet me realizimin e dy projekteve kapitale infrastrukturore.
“Po thonė se ku ka korrupsion... Shkoni nė fshatin Murgullė e nė fshatin Sfeqėl e shini korrupsionin. Shihni se si i keni rregullu ato rrugė ku akoma pa i bėrė njė vit janė bėrė gropa gropa. Kėto rrugė menjėherė kanė gufu sikurse ka q’u uri. Tani pyesin autoritete se ku ėshtė korrupsioni, shkoni aty e kėqyrni ēka ėshtė korrupsioni,”, ka porositur njė qytetar Llapjan.
“Po ashtu shumė projekte tjera infrastrukturore janė nė zhagitje, lihen hapur gropat, rrinė ashtu me javė tė tėra, revoltohen qytetarėt, ku pėr njė gjendje tė tillė do duhej tė shqetėsohen edhe zyrtarėt komunal”, ka deklaruar ai.
Nė anėn tjetėr “kėtė korrupsion” nė njėrėn apo mėnyrėn tjetėr e kanė pranuar edhe autoritetet komunale, pėrkatėsisht njė drejror i Drejtoris...
“Disa qyetar po folin me tendencė pėr poena politike, por edhe nė disa ēėshtje qė ata i ngrisin edhe unė pajtohem”, ka deklaruar me kėtė rast ky drejtor qe deshi tė jetė anonim. “Kėto raste janė pasi njė kompani qė i ka shtru dy rrugė atė nė fshatin Murgullėe Sfeqel, por nuk janė kryer punimet si duhet. Por na ka premtuar punėkryerėsi se brenda njė afati tė shkurtėr kohorė ato punime do t’i pėrmirėsojė”, ka theksuar derejtori anonim.
Ndėrkaq, rreth punimeve tė atyre rrugėve kohė mė parė kanė shpreh revoltėn edhe banorėt e fshatrave Murgullė , tė cilėt kanė kėrkuar ndėrhyrjen e autoriteteve komunale.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2013, 22:38   #11
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,629
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kryehajni i Llapit Agim Veliu Kryetari i Komunes te Besianes

PODUJEVĖ (Lajme-Llapi) | 19 PRILL, 2013, 09:20

Nė gjysmėn e drejtorive nė kuvendin komunal, janė nėn hetime pėr afera korruptive dhe kriminale. Kjo ėshtė shqetėsuese pėr qytetarėt e Podujevės dhe partnerėt ndėrkombėtar qė e kanė mbėshtetur projekete nė komunėn tonė.

Fatkeqėsisht po vėrtetohen paralajmėrimet tona se institucionet komunal nė Podujevė, Agim Veliu i ka vėnė nė shėrbim tė grupeve kriminale dhe korruptive. Procedimi penal dhe gjykimi i kėtyre rasteve ėshtė me rėndėsi jetike pėr tė ardhmen tonė.

Pėr ne qytetaret e thjeshtė tė Podujevės shqetėsues ėshtė fakti se nė disa raste hetimet janė zvarritur nėn presionin e grupeve tė caktuara tė lidhura me LDK-nė, krahun e Agim Veliut. Kjo ka bėrė qė tė bėjėm thirrje qė kėto raste tė merren nė shqyrtim nga EULEX-i.

Qytetari Llapjan bėnė thirrje qė policia, prokuroria dhe gjykatat tė kryejnė obligimin e tyre ligjor. Kėto organe tė mos bien nėn ndikimin e Agim Veliut dhe grupeve kriminale qė kanė pėr qėllim pasurimin e tyre nė kundėrshtim me ligjin.

Qytetari Llapjan do tė vazhdoi qė me ngulm tė kėrkoj implementimin e shtetit tė sė drejtės. Qytetari Llapjan po i bėnė tė gjitha pėrgatitjet qė sapo tė vije zgjedhjet me veprim qyetarar tė ndėrmarrė njė sėrė reformash pėr tu siguruar se grupet kriminale dhe shkelėsit e ligjit tė pėrballen me drejtėsinė dhe jo mė tė zgjidhen si pėrfaqesus tė komunės sė Podujevės.

Shumica e popullsis sė Podujevės vlerėson se vetėm me njė qeverisje nga njerėzit e sakrificės me duar tė pastra, ēfarė mund tė ofrojėn partit opozitare nė Podujevė, komuna e jonė mund tė ketė perspektivė evropiane.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2013, 22:40   #12
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,629
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kryehajni i Llapit Agim Veliu Kryetari i Komunes te BesianesPODUJEVĖ (Lajme-Llapi) | 15 PRILL, 2013, 11:30

Kryetari i Komunės Agim Veliu nė kabinetin e tij qeverisės kritikohet pse nuk ka asnjė femėr nė nivel drejtoreshe.
Kjo rrethanė ka ndikuar qė shumė femra qė merren me politik qoftė nga pozita apo opozita ta ndien vetėn tė fyera e tė papėrfillura nga ky veprim i kryetarit, ngase nuk po u jepet mundėsia pėr mė shumė pėr qeverisjen e Podujevės ku ato pėr shumė vite punojnė e veprojnė.
Pėrveē kėsaj femrat politikane vlerėsojnė se kryetari me kėtė trajtim ndaj femrės ka dėshtuar ta qeveris Podujevėn nė mėnyrė demokratike.
Madje pėr kėtė situatė pakėnaqėsi kanė shfaqur edhe femrat politikane qė vijnė nga i njėjti subjekt politik i kryetarit Veliu, nga LDK-ja.
“Kėtė e kam potencuar disa here... fyhem shumė me kėtė situatė qė nė kabinetin e kryetarit nuk ka asnjė femėr nė nivel drejtoreshe. Flas nė emėr tė shumė femrave tjera qė janė kuadro tė afta, profesionaliste dhe shumė tė zonja pėr tė qenė udhėheqėse”, ka deklaruar njė aktiviste e LDK-sė.
“Kur mė pyesin se a mendon se a ka femra tė zonja brenda subjektit qė i takoj, unė them jo qė ka tė tilla, por ka qė edhe qind pėr qind me mire e me mė efikasitet se shumė burra drejtorė drejtorive aktual do ta kishin kryer punėn”, thotė aktivistjae LDK-sė.
Disa shkojėn edhe mė largė duke diskutuar edhe pėr orjentimin seksual tė kryetarit Agim Veliu, duke thėnė se “Miku-mikuti i ngjan 100 vjete mė herėt”, me aludimin se kryetari Agim Veliu gruan e ka prej rrethit tė Gjakovės!!!
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2013, 22:44   #13
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,629
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kryehajni i Llapit Agim Veliu Kryetari i Komunes te BesianesEdhe Agim Veliu po thotė se ma ka lan amanet postin e kryetarit tė Komunės sė Podujevės, dhendrri Dragani...
Ka punuar pėr rreth 30 vjet nė Komunėn e Podujevės dhe nuk ka pritur pėr mė pak se dy vjet pėr t’u pensionuar. Gjashtėdhjetekatėrvjeēari, Ismet Shabani, e ka pasur njė arsye pėr kėtė. Ani pse ka punuar nė institucion publik, postin prej zyrtari tė tė hyrave komunale nė Drejtorinė pėr Buxhet dhe Financa ia ka lėnė “trashėgim” tė birit. Nuk i ėshtė dashur shumė tė mendojė pėr “dorėheqjen”. Ka thėnė se “ėshtė i sėmurė dhe nuk mund tė vazhdoj mė”. Kjo ėshtė arsyeja, sipas komunarėve, qė e kishte deponuar Ismeti bashkė me “dorėheqjen”. Por, nuk ka marrė pushim mjekėsor, siē i takon me Ligjin e punės. Nuk janė menduar shumė as komunarėt e Podujevės pėr t’ia rehatuar tė birin, Valonin, posa e ka lėnė punėn Ismet Shabani.

Burime tė “Kohės Ditore” kanė thėnė se Ismeti, qė ka punuar rreth 30 vjet nė financa nė Komunėn e Podujevės, ėshtė “pensionuar” para kohe pėr t’ia liruar vendin tė birit. Bile, sipas tė njėjtit burim, Valon Shabanin e kishin “shpėrblyer” komunarėt me mė sė shumti poenė nga 17 konkurrentėt e konkursit pėr zyrtar tė tė hyrave komunale nė Drejtorinė pėr Buxhet dhe Financa.

“Sapo e ka lėnė punėn Ismeti, menjėherė e kanė angazhuar djalin e tij (Valonin) nė tė njėjtin post, para se tė shpallet konkursi. Ai (Valoni) ka filluar tė punojė dhe njėkohėsisht ka konkurruar kur ishte shpallur konkursi. Kur i kanė shpallur rezultatet e testit atė e kishin radhitur tė parin me mė sė shumti pikė”, ka thėnė njė zyrtar komunal nė kushte anonimiteti, i cili dyshon se ka pasur manipulime.

Komunarėve tė Podujevės sapo t’u pėrmendet emri i Ismet Shabanin, u shkon buza nė gazė. Disa mundohen ta arsyetojnė e disa nuk flasin. Variantin e dytė e ka zgjedhur edhe drejtori pėr Buxhet dhe Financa, Isuf Latifi, edhe pse Ismeti ka punuar nė Drejtorinė qė ai udhėheq.

“Unė pėr Drejtorinė time pėrgjigjem, por pėr atė (Ismetin) jo. Ajo ėshtė ēėshtje e personelit dhe shkoni bisedoni me shefin e personelit. Kjo nuk mė takon mua...”, ka thėnė shkurt Isuf Latifi.Ismeti i vjetruar, i biri perfekt!E shefi i personelit nė Komunėn e Podujevės, Ahmet Ahmeti, e ka pranuar se deri nė njė masė mund tė ketė qenė Ismet Shabani qė ka ndikuar pėr t’ia punėsuar tė birin. Por, ka thėnė se kėtu nuk ka nepotizėm.

“Ismeti nuk ka dalė nė pension, por me vetėdėshirė dhe pėr shkaqe shėndetėsore qe 2-3 muaj e ka lėshuar punėn. Ėshtė ardhur momenti qė nuk ka mund tė punojė mė dhe e ka lėshuar punėn. Nuk ka shkuar nė pension tė parakohshėm, se edhe 1 vit e 2 a 3 muaj nuk do tė mund tė pensionohet. Por, me atė program (kompjuterik) pėr Ismetin 64 vjet ėshtė vėshtirė tė punojė me teknologji informative”, ka thėnė Ahemti.

Sipas tij, pas daljes sė Ismetit nga puna e kanė shpallur konkursin dhe e kanė pranuar njė person “me kualifikim adekuat”- ekonomist nė pozitėn e njėjtė, zyrtar i tė hyrave komunale.

“Nė kėtė pozitė ėshtė pranuar Valon Shabani. Ky ka pasur performancė mė tė mirė. Me gjasė, nė bazė tė testit ai e ka plotėsuar sikur tė kishte pėrvojė, por pėrvojė nuk ka pasur. Nė bazė tė vlerėsimit me shkrim, ka pasur vizion mė tė mirė dhe ėshtė vlerėsuar sikur tė kishte pėrvojė pune, se pėrvojė pune nuk ka pasur”, ka theksuar ai.

Kur pyetet kush e ka zėvendėsuar Ismetin derisa ishte shpallur konkursi dhe fituesi i kėsaj pozite, Ahemet Ahmeti thotė se nja 2- 3 javė e kanė angazhuar me kontratė mbi vepėr pikėrisht Valonin. Por duke llogaritur kohėn e shpalljes sė konkursit dhe intervistimin, i bie qė ai ka punuar mbi njė muaj.

“Ėshtė njė vend i punės qė duhet gjithqysh me mbulu, ėshtė njė vend i pėrhershėm, njė vend frekuentues i nevojshėm pėr publik. S’kem pas ēare pa e pas dikė. Kjo ėshtė kontratė mbi vepėr qė lejohet nė raste tė caktuara”, ėshtė shprehur shefi i personelit nė Komunėn e Podujevės.

Ahmet Ahmeti ka thėnė se ėshtė kėnaqėsi pėr ta kur u shkojnė njerėz tė rinj pėr punėsim. Sepse, sipas tij, dallimi midis atyre tė vjetėrve dhe tė rinjve nė teknologji informative ėshtė si “nata me ditė”.

“Kontaktet ne i mbajmė, sepse ne prej vitit tė kaluar deri tash i kemi diku 145 fakultetlinj qė e kanė kryer praktikėn nė Komunė, e Komuna si institucion i pushtetit lokal iu ofron mundėsi tė kryejnė njė pėrvojė, njė performancė nė afatin njėmujor. Unė foli me shefat drejtpėrdrejtė, ku ekonomistat i dėrgoj nė sektorin e Ekonomisė, nė sekorin e Planifikimit dhe te zyra e tatimit nė pronė dhe tė biznesit. Faktikisht pas njė muaj dite nė konsultim me drejtorėt, ku ata e ushtrojnė praktikėn, pėrveē pozitės sė drejtorit, ne tė tjerat i mbulojmė me praktikantė”, ka thėnė Ahmeti. “Po dua tė them qė ne shpesh rastisim nė disa persona qė nė praktikė qysh thotė populli na i lajnė sytė ēelė dhe i angazhojmė kur kemi nevojė”.Ndikimi i arsyeshėm, “njerėz jemi”!Ai e pranon se Valon Shabani ėshtė i biri i Ismetit. Por, nuk e quan nepotizėm, pasi thotė se personalisht nuk ka lidhje familjare me ta, edhe pse janė tė tė njėjtit fshat, Llapashticės.

“Tash na jemi njerėz e nashta edhe pėr Ismetin...por tash ndikim qė na lidh diēka, ndikim nė formė tė nepotizmit qė ėshtė, tė lidhjes familjare teme diēka nuk lidh. Ose i pėrcaktimit partiak qė kėtu nuk qon peshė. Po tash dorėn nė zemėr nashta ėshtė pak njė sekuencė edhe ajo se jemi njerėz. Ama ai djalė ka qenė larg mė i mirė se tė tjerėt, shumė i mirė”, ka thėnė Ahmeti.

Vetė Valon Shabani nuk ka qenė shumė i gėzuar kur ka parė gazetarė tė interesohen pėr mėnyrėn e punėsimit tė tij. Nė ndihmė i kanė dalė edhe tri koleget e tij tė zyrės ku ka nisur punėn e re. Kur i ėshtė kėrkuar kontakt me babanė e tij, qė e ka bėrė me punė, Valoni ka thėnė se “nuk mund tė kontaktoni me te, se ėshtė nė Gjermani”. Ai nuk ka pranuar tė tregojė arsyet e “dorėheqjes” se babait tė tij, Ismetit nga pozita qė tash e ka trashėguar vetė. Kur pyetet qe sa ka filluar punėn, ai fillimisht thotė qe 3 muaj, kohėn kur e ka lėnė punėn i ati. Por, pasi e “pėrmirėsojnė” koleget e zyrės, Valoni fillon ta kėrkojė vendimin e punės.

“Mė 28.02.2013”, e lexon datėn njėra nga koleget e tij.

Megjithėse ka dhėnė pak pėrgjigje, ato nuk kanė ngjasuar me ato tė shefit tė personelit, Ahmet Ahemti. Pėrderisa Ahmeti ka thėnė se Valoni nuk ka pasur pėrvojė pune, por ka bėrė praktikė nė Komunė. Vetė Valoni ėshtė pėrgjigjur krejt nė tė kundėrtėn.

“Pėrvojė kam 10 vjeēare tjetėr kund, por jo nė Komunė”, ka thėnė Valon Shabani, i cili nuk ka dashur tė tregojė se ku e ka bėrė atė pėrvojė.

“Nuk e shoh tė arsyeshme me tė treguar se ku kam punuar”, ka qenė pėrgjigja e tij.

Raste tė keqpėrdorimit tė punės zyrtare nė Komunėn e Podujevės ka pasur edhe mė herėt. Nė vitin 2011 gazeta ka raportuar se si Ruzhdi Namani kishte marrė pagėn e ofiqarit pėr pesė vjet (1999-2004) pa bėrė asnjė ditė punė dhe gjashtė tė tjera si librar. Ai e ka pranuar se nuk kishte punuar nė Zyrėn e vendit nė Orllan (nė kohėn kur kjo nuk ekzistonte), por ishte arsyetuar se nuk kishte pasur kushte pėr punė. Pėr tė njėjtėn pozitė ishte paguar edhe Ruzhdi Aliu, i cili i kryente punėt nė ndėrtesėn komunale tė Podujevės. Pasi ishte hapur Zyra nė Orllan nė vitin 2005, kėtu ishte punėsuar tjetėr kush, por Ruzhdi Namanin komunarėt nuk e kishin lėnė pa punė. Ai ishte punėsuar si librar nė bibliotekėn e shkollės sė Orllanit, por qė nga viti 2005 ai vazhdon tė marrė pagėn nga Prishtina, ku edhe jeton. Ndėrsa komunarėt nuk kanė ndėrmarrė asnjė masė ndaj tij, shkruan sot Koha Ditore.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2013, 22:46   #14
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,629
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kryehajni i Llapit Agim Veliu Kryetari i Komunes te BesianesPODUJEVĖ (Lajme-Llapi) | 25 MARS, 2013, 18:00


KFOR-i ka bėrė rinovimin e objektit shkollor nė fshatin Turuēicė, nė 50 vjetorin e themelimit tė kėsaj shkolle fillore, e cila tani funksionon si paralele e ndarė e shkollės fillore “Zahir Pajaziti” nė Orllan.
Nė ceremoninė e pėrurimit tė objekti tė rinovuar shkollor nė Turuēicė, ishin tė pranishėm drejtori i Drejtorisė sė Arsimit tė Komunės sė Podujevės, Nexhmi Rudari, Komandanti i Batalionit tė KFOR-it portugez, Nėnkolonel Zhoze (Jose) Talambas, Bajram Pajaziti, i vėllai i Heroit tė Kombit Zahir Pajaziti, nxėnės, mėsues dhe qytetarė tė shumtė.
Rinovimi i kėsaj shkolle, si dhe i shkollės tjetėr nė fshatin Brainė ėshtė financuar nga KFOR-i portugez.
Komandanti Talambas, nė emėr tė KFOR-it portugez u uroi nxėnėsve dhe mėsimdhėnėsve suksese nė objektin e rinovuar qė tani mė posedon kushte shumė mė tė mira pėr procesin mėsimor.
Drejtori i Drejtorisė sė Arsimit e falėnderoi KFOR-in portugez pėr kėtė ndihmė tė ēmuar. Falėnderimet i pėrcollėn drejtori i shkollės Zijadin Zeqiri dhe Bajram Pajaziti.
Nė procesin e rinovimit tė shkollės sė fshatit Turuēicė ėshtė bėrė suvatimi i mureve tė jashtme dhe ngjyrosja, ndėrtimi i njė aneksi, intervenime nė pjesėn e brendshme tė objektit, ndėrtimi i rrethojave tė oborrit, shtigjeve dhe ndėrtimi i fushės sportive, ndėrsa nė shkollėn e fshatit Brainė ėshtė vendosur dyshemeja e re, fasadimi dhe ngjyrosja e mureve tė jashtėm, si dhe rrethoja. Tė gjitha kėto kanė kushtuar rreth 20 mijė euro.
Njė fat tė tillė para dy viteve e ka pas edhe shkolla nė fshatin Metregovc, renovim dhe meremetim, por vitin e kaluar Drejtoria e Arsimit tė Komunės sė Podujevės e ka mbyllė, edhe pse nė kėtė fshat janė 30 nxėnės, tė cilėt janė tashė tė detyruar qė mėsimet t`i vijojn nė Bėrvenik.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2013, 23:04   #15
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,629
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kryehajni i Llapit Agim Veliu Kryetari i Komunes te Besianes
PODUJEVĖ (Lajme-Llapi) | 14 MARS, 2013, 17:00

Komunarėt e Podujevės do tė ishte dashur qė tash punėt t’i kryenin nė objektin e ri tė Komunės, i cili ėshtė donacion i Komisionit Evropian. Por, objekti i nisur nė dhjetor tė vitit 2011 nuk ėshtė gati.

Mosmarrėveshjet ndėrmjet kontraktuesit, qė nė kėtė rast ėshtė Zyra e BE-sė nė Kosovė, dhe kompanisė punėkryese, ka bėrė qė punėt nė kėtė ndėrtesė tė ndėrpriten qė nga viti i kaluar. Sipas planifikimit, ndėrtesa e re e Komunės sė Podujevės do tė duhej tė pėrfundonte 15 muaj pas fillimit tė punimeve, por aty pos punėve tė vrazhda dhe aty-kėtu kornizave tė dritareve, asgjė tjetėr nuk ėshtė punuar.

Zyrtarėt komunalė nuk kanė dashur tė pėrgjigjen rreth kėsaj ēėshtjeje me arsyetimin se “ky ėshtė donacion i Komisionit Evropian dhe se pėrgjigjet duhet tė merren atje”.

“Pėr shkak tė disa mosmarrėveshjeve midis kontraktorit dhe mbikėqyrėsit, i cili ėshtė caktuar tė mbikėqyrė aktivitetin nė vendpunim, punimet aktualisht janė ndėrprerė nė mėnyrė tė njėanshme nga ana e kontraktorit. Zyra e BE-sė si Autoritet Kontraktues i kėtij projekti nė bashkėpunim me mbikėqyrėsin e caktuar po bėjnė gjithēka qė ėshtė e mundur pėr tė gjetur zgjidhje tė duhur dhe pėr t’i vazhduar punimet sipas obligimeve qė dalin nga kontrata”, ka qenė pėrgjigjja e vetme e pėrfaqėsuesit special tė BE-sė, Samuel Zhbogar, dėrguar nėpėrmjet zyrtares pėr media, Fatmire Tėrdevci. Megjithatė, zyrtarėt e BE-sė nuk kanė treguar nėse ėshtė marrė ndonjė masė ndėshkuese ndaj kompanisė dhe as kur do tė pėrfundojė ky objekt.

Guri themeltar i kėtij objekti ishte vėnė mė 5 dhjetor 2011. Kreu i Komunės, Agim Veliu, para se tė hidhte betonin e parė kėtu, kishte thėnė se me pėrfundimin e kėtij objekti, zyrtarėt komunalė do tė kenė kushte shumė mė tė mira pėr punė dhe gjithashtu qytetarėt shėrbime shumė mė efikase, tė cilat do t’i marrin brenda njė objekti.

“Aktualisht Komuna e Podujevės ėshtė e shpėrndarė nė 7 objekte dhe qytetarėt janė tė hutuar se ku duhet t’i marrin shėrbimet. Besojmė se edhe kompania do t’i ekzekutojė punimet brenda afatit tė paraparė. Dhe nė fillim tė vitit 2013 tė jemi bashkėrisht nė kėtė objekt”, ka theksuar Agim Veliu.

Ndėrkohė, pėrfaqėsuesi i kompanisė “Albes” tė kontraktuar nga KE-ja pėr ndėrtimin e kėtij objekti, Burim Llullaku, kishte thėnė se ky objekt do tė ketė njė sipėrfaqe prej 4 mijė metrave katrorė.

“Objekti do tė ketė bodrumin, katin pėrdhes dhe dy kate tjera. Vlera e tij ėshtė mbi 1 milion euro dhe pritet tė pėrfundojė brenda 15 muajve. Aktualisht janė duke punuar 15 punėtorė, por pritet qė mė vonė kėtu tė punojnė 40”, ka theksuar Llullaku.

Komuna e Podujevės ėshtė njėra nga gjashtė pėrfitueset e Komisionit Evropian. Me nga njė ndėrtesė tė administratės komunale kanė pėrfituar edhe Komuna e Vushtrrisė, e Fushė- Kosovės dhe e Obiliqit, ndėrsa Mitrovica ėshtė pėrfituese e ndėrtimit tė njė sheshi dhe Gjilani pėrfitues i njė biblioteke. I tėrė ky donacion pėr tė gjashtė komunat ka vlerėn e mbi 7 milionė eurove.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2013, 23:06   #16
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,629
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kryehajni i Llapit Agim Veliu Kryetari i Komunes te BesianesPODUJEVĖ (Lajme-Llapi) | 12 MARS, 2013, 13:00

Komuna e Podujevės funksionon si oborr privat i LDK-sė. Hulumtimi i ynė, ėshtė bllokuar totalisht nga ana e punonjėsve tė Komunės sė Podujevės , duke mos ofruar as informacione qė do tė duhej tė ishin publike . Megjithatė, ne, kemi arritur tė hulumtojė shpėrndarjen e miliona eurove nė tenderė publikė nga viti 2007-2012. Hulumtimi nxjerr nė pah se afro 35 % e kėsaj shume u ėshtė ndarė kompanive qė kanė pasur borxhe ndaj komunės, e kanė mashtruar atė, i kanė shkelur kontratat me tė ose kanė vazhduar tė marrin tenderėt pėrkundėr faktit qė pėr to u nisėn hetime pėr korrupsion nė komunė.
Nė komunėn e Podujeves, miliona euro i pėrfituan financuesit e LDK-sė dhe kompanitė e ndėrlidhura me kėtė parti. Hulumtimi tregon qė Komuna e Podujevės, nuk ėshtė aspak imune ndaj keq-pėrdorimeve me paranė publike dhe favorizon kompani tė caktuara qė kanė lidhje me kreun e saj. Nė kėtė hulumtim shihet se kompani ose konzorciume qė kanė pasur pronarė tė njėjtė kanė konkurruar nėpėr tenderė dhe i kanė fituar ato. Madje nė rastin e licencės pėr radio taksin “..... Taxi”, kreu i komunės del tė jetė shumė ngushtė i lidhur me kėtė licencė. Derisa Komuna qė tradicionalisht udhėhiqet nga LDK-ja vazhdon tė jetė e mbyllur, pėr fillimin e hetimeve pėr korrupsion pritet tė nisin shumė shpejtė...
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2013, 23:18   #17
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,629
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kryehajni i Llapit Agim Veliu Kryetari i Komunes te BesianesĖshtė 17 shkurti i vitit 2013, pesė vjetori i Pavarėsisė sė Kosovės, por njė gjė e tillė nuk vėrehet nė qytetet e Podujevės dhe Leposaviqit. As njė flamur, asnjė bilbord, apo ndonjė dekorim, qė do tė tregonte se ėshtė pesė vjetori i Pavarėsisė, nuk shihet nė kėto qytete.

Sė paku kėshtu e pasqyrojnė gjendjen nė qytetet e Podujevės dhe Leposaviqit, fotot e realizuara nga ekipi i yne, i cili nė mėngjesin e sė dielės ka bėrė kėto foto.

“Kryetari i Komunes ne Podujeve, Agim Veliu nuk e ka parė tė arsyeshme qė tė festohet pėr kėtė pėrvjetor, sepse nuk ka arsyje, sepse nuk ka ndjenja per Kosoven”, kėshtu sė paku shprehen mllefin disa qytetarė.

Ne Podujeve flamujt shtetėror, por edhe kombėtar, shihen vetėm nė rrugė, ku shitėsit ambulantor, i kanė ekspozuar pėr qytetarėt qė janė tė interesuar qė nė kėtė pėrvjetor ta kenė njė tė tillė.

Megjithatė, edhe pse nė pamje Podujeva nuk pasqyron frymėn e festės,populli eshte vete organizuar nė kėtė qytet ne aktivitetet pėr shėnimin e pesė vjetorit tė Pavarėsisė kanė filluar dje me homazhe te varrezat e dėshmorėve, pėr tė pėrmbyllur ditėn me garat e recituesve, qė janė mbajtur nė hollin e sallės sė kulturės.

Nderas Komuna e Leposaviqit thone se nuk e kan parė tė arsyeshme qė tė shpenzon para pėr kėtė pėrvjetor.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2013, 23:29   #18
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,629
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kryehajni i Llapit Agim Veliu Kryetari i Komunes te Besianes
PRISHTINĖ (Lajme-Llapi) | 19 MARS, 2013, 10:00

Keqqeverisja, korrupsioni, harxhimet enorme pėr telefona, udhėtimet zyrtare dhe drekat e darkat me shuma marramendėse, qeverinė lokale tė Podujevės e kanė shndėrruar nė qeverinė mė tė keqe dhe mė tė korruptuarėn nė Kosovė. Qeveria lokale qė vjedh pėrditė paratė e qytetarėve tė Podujevės papėrgjegjėsinė e saj e ka kthyer nė arrogancė kundėr qytetarėve.Rruga e Livadicės, Shtedimit dhe Merdarit e cila ka tėrhequr vėmendjen e opinionit pas bėrjes publike nga ana e jonė tė keq pėrdorimeve tė mundshme, edhe pėrkundėr dyshimeve, tė hetuara nga policia pėr krime ekonomike. Papėrgjegjėsia e pushtetit lokal e kthyer nė arrogancė, po terrorizon banorėt e Livadicės, tė cilėt jetėn e pėrditshme e kalojnė nė rrugė me gropa nėn “mjegullėn” e pluhurit gjatė stinės verės dhe tė fundosur nga lloqi gjatė stinės sė dimrit, ku me automjete nuk mund tė hyjnė as nė oborret e tyre. Prandaj edhe qarkullimi i pėrditshėm nė kėtė rrugė fatkeqėsisht ėshtė shndėrruar nė ankth tė pėrditshėm pėr banorėt. Ne me tė drejtė dyshojmė se kjo rrugė vazhdon tė fsheh njėrėn nga aferat e vazhdueshme korruptive tė kryetarit Veliu", thonė njerėzit e kėti fshati.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2013, 23:34   #19
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,629
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kryehajni i Llapit Agim Veliu Kryetari i Komunes te Besianes
PODUJEVĖ (Lajme-Llapi) | 25 SHKURT, 2013, 12:00

Komuna e Podujevės minimizon borxhet e saj tė grumbulluara ndėr vite. Komuna nuk po afron raporte tė arsyetuar pėr borxhet qė ajo ka, por ajo ka ofruar njė raport vetėm tė drekave dhe darkave pėr 4-5 vjetėt e fundit. Komuna e Podujevės po e tejkalojnė shumėn prej 558 710 eurosh, sa ka gjetur Raporti i Auditorit... mė 2011, ndėrsa nuk jepen tė dhėna pėr mėnyrat se si janė paguar kėto borxhe.

Njė raport qė Drejtoria e Buxhetit ka nxjerrė sipas kėrkesave tė anėtarėve tė KK-sė, thuhet se Komuna ka rreth 5,657.80 euro borxhe tė papaguara. Por, kjo shifėr nuk ėshtė reale. Aty nuk janė futur tė gjitha obligimet e sektorėve tė tjerė, siē janė, arsimi, shėndetėsia, etj.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2013, 23:37   #20
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,629
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kryehajni i Llapit Agim Veliu Kryetari i Komunes te BesianesNxėnėsit e shkollės “Pavarėsia” nė Sibofc tė Podujevės, po bojkotojnė mėsimin, pasi iu mungojnė kushtet elementare. Nė pesė klasė tė shkollės-barakė mėsojnė 320 nxėnės, nė tri ndėrrime, me orė tė shkurtuara.
Nxėnėsit e shkollės “Nuhi Gashi” nė Bradash tė Podujevės, po i vijojn mėsimin, pasi i kan kushtet.
Nė nentė klasė tė shkollės mėsojnė 300 nxėnės, nė nje ndėrrime, me orė tė plota, dhe pese klas tjera ne objektitn tjeter shkollor qe eshte jo me larg se 1.5 km ne po te njejtin fshat mesojn edhe 150 nxėnės me nje ndrrim me ore te plota. Per lakmi femija e Bradashit.
Ka qe tri vite qe Ministria e Arsimit kishte nda buxhet qe te ndertohej nje shkoll ne fshatrat e Podujeves, aty ku ka nevoj. Ishte planifikuar qe ajo shkoll te ndertohej pikrisht ne Sibofc te Podujeves. Por kryetari i komues se Podujeves Agim Veliu, nuk lejoj qe kjo shkolle te ndertohej ne Sibofc por e dergoi ne fshatin e tij te lindjes ne Bradash. Edhe Bradashi tash i ka dy shkolla te reja me 450 nxėnės. As nje shkolle ne Podujeve nuk i ka ato kushte si kjo ne Bradash. Kur te pyesesh pse kjo? Injoratet thone, “kur nuk je per vete nuk je per as kon”, me te vertet injorance.
Shkolla e Sibofcit u ndertua te lagjja e Spahiovite ne fshatin Bradash, sepse ligji i xhungles thote ashtu si thot i “forti”.
Turp o Agim Veliu! Edhe tash mundohesh te lusha me ndjenjata e femijve dhe te fshatarve hallegjinje te Sibofcit. Dil e tergoju te verten dhe mos rrej permes klyshit tende N. Rudari. Tregoju fshatarve te Sibofcit dhe fshatrave per rrethe se shkollen ti ua vodhe para tri viteve dhe e dergove ne Bradash edhe pse atje nuk kishte nevoj.
Shkolla e fundit nė fshatin Sibofc ishte ndėrtuar nė vitin 1925. Inspeksioni i Ministrisė sė Arsimit, pėr shkak tė kushteve tė kėqija, e kishin mbyllur shkollėn nė vitin 2008 dhe nxėnėsit ishin vendosur nė njė objekt - barakė, tė cilin ua kishte dhuruar KFOR-i ēek, si zgjidhje tė pėrkohshme. Mirepo kur u ndan mjete nga Ministria e Arsimit per kete shkolle, ju ndryshua destinacioni dhe shkoj per Bradash!!!
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur