Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 26-05-2013, 23:30   #1
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,644
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
“Biografia sekrete” e Sali Berishės

“Biografia sekrete” e Sali Berishės


Dokumentat dhe faktet e paraqitura mė poshtė janė pjesė nga njė seri artikujsh qė janė botuar nė gazetėn “Koha Ditore”, Prishtinė, nė vitin 1998. Si dhe dėshmi tė njė shqiptari qė ndodhet nė Amerikė(SHBA). Autori: A.D

Kush ėshtė Sali Berisha?

Nė tė kaluarėn e herėshme familja e tij ėshtė shkėputur nga zonat e Detit Kaspik nė Rusi, , tė cilėt kanė emigruar gjatė shekullit tė 19- tė. Atėherė shumė aradha u larguan nga Rusia duke u dyndur nė Evropė, e sidomos nė Serbi. Mė pas shumica e tyre u zhvendosėn nė Francė.
Nė kėtė kuadėr nga mbeturinat e mėsipėrme ngelėn edhe nė Shqipėri disa familje tė rusėve tė emigruar, ku njė prej tyre ėshtė familja Sali Berisha (mbiemri i tė cilit ėshtė i huazuar dhe i marrė si mė i pėrdorshmi nė Kosovė dhe Shqipėri, pėr shkak se mbiemri i tyre ka qenė sllav mė pėrpara.
Mbas vendosjes nė fshatin Vuēidol tė Tropojės dhe sistemimit fillon edhe veprimtaria e tyre. Tė parėt e Sali Berishės i kanė vėnė dy herė zjarrin Malsisė sė Gjakovės, fakt ky qė njihet nė Tropojė. Qė nė atė kohė persona tė kėsaj familje kanė qenė tė lidhur me serbėt dhe kanė vepruar historikisht kundėr interesave tė kėsaj zone. Sali Berisha nė vitin 1962 erdhi nė universitetin e Tiranės nė degėn e mjekėsisė. Pasi e mbaroi fakultetin u mbajt nė spitalin e Tiranės si mjek zemre dhe mė vonė kirurg. Nė kėtė kohė Sali Berisha filloi tė pėrgatiste dokumentat pėr t’u futur nė parti. Njė vėlla i tij mėsues me emrin Selim kishte mik kryetarin e Degės sė Tropojės, Idriz Shehun. Ky i kėrkoi Idrizit ta ndihmonte tė vėllain pėr t’u pranuar nė parti. Idrizi i pėrgjigjet se nė kushtet e Sali Berishės pėr t’u pranuar nė parti duhej qė edhe ai tė ndihmonte shtetin, prandaj duhej takuar ai dhe t’i merrej mendimi nėse ishte dakort. Pas kėtij takimi i vėllai (sot nuk jeton ka vdekur nga zemra dhe ishte i vetmi person pozitiv nė fisin e Sali Berishės) pasi mori miratimin e Sali Berishės u kthye nė Tropojė.

Tė dy u nisėn me makinėn e Degės sė Brendėshme Tropojė pėr nė Tiranė dhe u takuan me persona tė Ministrisė sė Punėve tė Brendėshme, tė cilėt e tėrhoqėn nė bashkėpunim Sali Berishėn me pseudonimin “Penicilina” dhe mė pas iu miratua kėrkesa pėr tė hyrė nė parti. Nė atė kohė ishte rregull qė dosja e personit qė bashkėpunonte me Sigurimin e Shtetit mbahej nga drejtori i Drejtorisė sė Punėve tė Brendėshme. Kur erdhi nė pushtet jo mė kot Sali Berisha e futi nė burg ish drejtorin Zef Loka, njė burrė i ndershėm, i cili e kishte ndihmuar shumė Sali Berishėn pėr ēdo problem familjar qė ka pasur.

Me kėtė bazė shpjegohet edhe fakti qė i nipi i Idriz Shehut, Baki Shehu, ish gjeneral nė kohėn e PP-sė, drejtues i PS-sės, njė ditė tė bukur bėhet deputet i PD-sė.

Gjatė kėsaj kohe Sali Berisha u bė njė nga personat mė tė ethshėm pėr pushtet, duke zbatuar me pėrpikmėri mėsimet e PP-sė, deri nė zgjedhjen e tij si sekretar partie. Gjatė kėsaj kohe filluan t’i shfaqen shėnjat e para tė sėmundjes psikike, si deliri i madhėshtisė, hakmarrjes. Pėr shkak tė kėsaj sėmundje ai ėshtė dėrguar edhe nė Austri pėr mjekim nga PP-ja. Sėmundja kurohej nga kolegu i tij psikiatėr Ylvi Vehbiu. Nė kohėn kur partia merrte nisma pėr tė ndihmuar Veriun shkonin edhe mjekė. Nė njė mbledhje tė zhvilluar nė atė kohė, sekretari i partisė sė spitalit, Ilir Gjylbegu, ndėrmjet tė tjerash bėri edhe njė kėrkesė qė Ilvi Vebiu tė qėndronte nė Tiranė dhe tė mos shkonte nė veri. Pas kundėrshtimit tė kėsaj kėrkese nga antarėt kėrkuan shkakun. Iliri shpjegoi se ky nuk duhet tė shkonte pasi nuk ka kush tė mjekojė Sali Berishėn nė Tiranė. Kjo thėnie doktor Gjylbegut i kushtoi shumė pas 25 vjetėsh, kur Sali Berisha u bė kryetar i PD dhe President. Ky i fundit e hoqi nga profesioni dhe u desh ndėrhyrja e disa kolegėve tė tij qė t’i mbushej mendja Sali Berishės, i cili e lejoi tė vazhdonte vetėm pas 3 vjetėsh. Gjylbegu ishte specialisti mė i mirė nė Shqipėri. Ndėrsa Ylvi Vebiu me ardhjen e Sali Berishės nė pushtet, pa u ndjerė iku nė Amerikė, sepse duke e ditur sėmundjen e Sali Berishės do tė bėhej kurbani i parė i tij. Para se tė ikte nė Amerikė u ka thėnė disa shokėve tė ngushtė “mjerė Shqipėria”. Sali Berisha bėri cmos pėr tė gjetur Ylviun.

Gjatė kėsaj kohe Sali Berisha martohet me Liri Rexhep Ramėn. Rexhepin pas clirimit tė vendit, shteti shqiptar bashkė me disa studentė tė tjerė i dėrguan me studime nė Jugosllavi nė institutin e fiskulturės. Kur u prishėn marrėdhėniet me Jugosllavinė, tė gjithė studentėt u kthyen nė Shqipėri, ndėrsa Rexhepi ėshtė kthyer pas disa vjetėsh, ku ai u martua me Milicėn nė Kosovė dhe lindėn njė vajzė, qė ja vunė emrin Sllobodanka. Kur erdhėn nė Shqipėri ia ndėrruan emrin dhe ja vunė Liri.

Nė Jugosllavi vjerri i Sali Berishės u tėrhoq nė bashkėpunim nga UDB. Kjo lidhet me faktin se motra e Milicės, gruas sė Rexhepit dhe tezes sė Lirisė, ka qenė gjatė luftės oficere e OZNES (pararendėse e UDB) dhe pas clirimit tė Jugosllavisė, kolonele e UDB dhe mbėshtetėse e Rankovicit dhe operacioneve tė tij pėr shfarosjen e shqiptarėve. Ndėrsa djali i saj gjatė luftės nė Bosnje ishte kėshilltar ekonomik i Miloshevicit. Me kėtė shpjegohet edhe fakti qė krahas detyrave tė ngarkuara Sali Berisha ngriti shoqėrinė “Shqiponja” pėr furnizimin me naftė tė makinės ushtarake vrasėse tė Miloshit.

Mbas kėtyre tė dhėnave, operacioneve tė brendėshme tė zhvilluara nga Sigurimi i Shtetit, ėshtė zbuluar veprimtaria agjenturore e Rexhep dhe Milica Ramės nė shėrbim tė UDB-sė, ku dosja e tij ėshtė 1200 faqe dhe e gruas 700 faqe dhe ndodhen ne arkivin e SHISH. Kur Sali Berisha erdhi nė pushtet nuk mundi t’i zhdukte, por me anė tė Gazidedes arriti tė pakten tė zhdukė dosjen e tij. Edhe Gazidede ishte i rekrutuar nga UDB-ja, i tėrhequr nė bashkėpunim kur ishte mėsues nė Peshkopi. Jo mė kot Sali Berisha kėtij personi i dha njė pushtet tė pakufishėm para viteve 97, pėr shkak se ai dinte shumė pėr tė. Bashkė me Gazideden, Sali Berisha ka zhdukur edhe shumė dosje tė tjera, tė cilat i janė dorėzuar UDB-sė.

Fatmirėsisht tė dhėnat e mėsipėrme pėr lidhjet familjare tė Sali Berishės dhe gruas sė tij, nga vitet 97-98 janė botuar edhe nė gazetėn kosovare “Koha Ditore”.

Tė kthehemi nė kohėn qė Sali Berisha ka qenė mjek. Nė rrethanat qė ndodhej pėr tė arritur piksynimet e tij mėsoi se e vetmja rrugė ishte puna kėmėngulėse, aktivizimi intensiv nė mbėshtetje tė detyrave tė ngarkuara nga partia dhe bashkėpunimi me organet e sigurimit. Sa e sa herė Sali Berisha ka pėrgatitur ambjentet e spitalit dhe ka zbatuar me pėrpikmėri detyrat e ngarkuara pėr operacionet e brendėshme qė kryente sigurimi i shtetit duke vendosur teknikėn operative pėrgjuese ndaj kosovarėve tė arratisur nga Kosova si grupe irredentiste. Nė njė rast kur njė djalė kosovar qė rridhte nga njė familje patriotike dhe fisi i tij kishte vuajtur nė burgjet e Goli Otokut ishte shtruar nė spital, u bėnė veprime pėr tė identifikuar personalitetin e tij me anė tė Sali Berishės. Ky e identifikoi atė si serb. Kur ky do t’u dorėzohej jugosllavėve nė kufi, para se tė shkonte nė kufirin jugosllav, u hodh nga ura qė ishte nė terrirtorin shqiptar dhe theu kėmbė e brinjė vetėm pėr tė mos rėnė nė dorė tė UDB-sė. Kosovari nuk u dorėzua dhe kur u verifikua mė vonė doli se ishte vėrtet ndryshe dhe u mbajt nė Shqipėri. Nuk janė tė paktė mjekėt qė ka spiunuar Sali Berisha gjoja pėr veprimtari tė dyshimtė dhe armiqėsore. Qė nga kjo kohė filluan dyshimet ndaj Sali Berishės si agjent i UDB-sė jugosllave. Nė vitin ’91-’92 nė Shqipėri u dyndėn serb tė Kosovės qė e flisnin mirė gjuhėn shqipe. Ata ishin udhėzuar nga UDB qė duke u hequr si kosovarė dhe nė bashkėpunimm me agentėt e saj nė Tiranė tė krynin veprime, duke ndikuar nė popullin shqiptar kundėr kosovarėve dhe nė fakt nė njė farė mase UDB ja arriti qėllimit, me anė tė seksit, hapjes sė lokaleve, shitjes sė mallrave me ēmime tė shtrenjta, nė njė kohė kur nė Shqipėri kishte varfėri. Nė atė kohė Sali Berisha dhe Mehmet Elezi kanė marrė takim me disa prej tyre.

Me kėto ngarkesa nė biografi Sali Berisha e dinte se nuk mund tė ecte duke punuar nė mjekėsi dhe pėr kėtė hodhi hapin e parė duke rregulluar qė stėrvitjen ushtarake ta kryente nė Brigadėn rezerviste tė Gardės. Pas kėtij hapi, duke shfrytėzuar Dine Abazin, qė ishte doktor i Hysni Kapos, arriti ta zevendėsonte atė kur mungonte. Kur ishte provizor tek Hysni Kapo, filloi t’i thoshte djalit tė tij Besnikut, qė ta hiqnin Dinen dhe tė merrnin Sali Berishėn si doktor tė familjes. Kėtė bisedė Besniku ia thotė Dines dhe pas kėsaj Sali Berishėn e vunė nė dispozicion tė familjes sė Simon Stefanit.

Gjatė kėsaj kohe Sali Berisha shkonte jashtė shtetit pėr tė bėrė analizat e antarėve tė Byrosė Politike. Dhe mė vonė me specializime nga 6-12 muaj.

Duke ditur dhe lidhjet e mėsipėrme nė kėtė kohė UDB-ja filloi pėrpunimin e tij nė Francė dhe mė 30 dhjetor 1974 tėrhiqet nė bashkėpunim nga shėrbimi i zbulimit jugosllav me pseudonimin e dosjes “Bisturia” (Pseudonim i cili duhet tė jetė ndryshuar). Bisturia ėshtė dosja personale e Sali Berishės e ndodhur nė arkivat e UDB-sė, ku janė tė depozituara tėrė kontributet e tij nė interes tė UDB-sė.

Mė vonė zbulimi shqiptar i dėrgon informacion kundėrzbulimit se nė Shqipėri veprojnė dy kanale tė UDB-sė. Njė kanal kalon nga fshati Vuēidol dhe drejtohet nga njė mjek kardiolog dhe njė kanal tjetėr vepron nė Shkodėr. Ky dokument firmoset nga zvėndėsdrejtori i Sigurimit tė Shtetit Sulejman Abazi. Jo mė kot me tė marrė pushtetin Sali Berisha urdhėroi menjėherė arrestimin e tij.

Mė ardhjen e demokracisė Sali Berisha filloi tė shkruante dhe tė botonte disa artikuj pėr demokracinė dhe shoqėrohej shumė me Mehmet Elezin, i cili kishte lidhje tė ngushta me Elez Biberajn. Nė kėto rrethana Perėndimi duhej tė zgjidhte njė kandidaturė tė besuar qė tė kishte lidhje tė forta qė mė pėrpara me vendet perėndimore, tė ishte nga Veriu, meqėnėse emigracioni mė i madh ishte po nga Veriu dhe Kosova , Mali i Zi dhe Maqedonia. Nė kėtė kohė perėndimi kishte paraqitur tre kandidatura tė cilėt ishin Ylli Vejsiu me lidhje familjare nė SHBA, Aleksandėr Meksi me lidhje nė Greqi, ku gjyshi i tij prift ishte kolonel i asfalisė greke dhe Neritan Ceka me mbėshtetjen gjermane.

Por amerikanėt me anė tė Rajersonit, i cili ishte komandant i grupeve tė emigracionit nė Beograd rekomandoi Sali Berishėn pėr kryetar partie tė PD tė cilin e mbajtėn si tė besuarin e tyre dhe e pėrkrahėn mė shumė se tė gjithė udheheqėsit e Ballkanit, por qė nė fund ky i tradhėtoi.

Sipas informatave UDB-ja pėrdori tė gjitha metodat dhe format qė Sali Berisha tė zgjidhej kryetar i PD-sė duke pėrdorur Rajersonin, pėr shkak se atėherė CIA financonte Jugosllavinė me fonde pėr tė ushtruar propagandė pėr tė tėrhequr bashkėpunėtorė per vete nga vendet e Ballkanit. UDB-ja ka rekomanduar edhe Sali Berishėn.

Nė garėn pėr kryetar partie midis Meksit, Cekės, Vejsiut dhe Sali Berishės u ndėrhy qė tė fitonte Sali Berisha. por nė fakt si kryetar i PD-sė u zgjodh Meksi. Ėshtė dashur kėmėngulja e Azem Hajdarit qė zgjedhjet tė pėrsėriteshin duke dhėnė dorėheqjen Meksi dhe duke dalė nė krye Sali Berisha. Meksit i premtuan postin e kryeministrit dhe zėvendės tė bėhej Pashko nė qeverinė e stabilitetit. Pashko ishte ai qė gjatė vizitės nė Greqi nė takimin me Micotaqisin tha se qeveria shqiptare nuk ka pretendime pėr Camėrinė.

Sali Berisha ishte beniamin i Amerikės ndėr udheheqėsit e lindjes, por ai nuk e justifikoi kėtė, pėr shkak se ai drejtohej nga UDB-ja dhe pas ardhjes nė pushtet e ktheu Shqipėrinė nė njė vend ku strehohej fondamentalizmi islamik, ku nė bashkėpunim me Gazideden strehoi terroriste shumė tė rrezikshėm. Pėr kėtė ai e lejoi atė tė krijonte shoqatėn islamike dhe tė bėhej kryetar i saj, si dhe e antarėsoi Shqipėrinė nė Konferencan Islamike. Nga fondamentalizmi islamik ai ka marrė qindra mijra dollarė bakshishe e shumė tė ēmuara pėr gruan qė i mbajnė vetėm gratė e sheikėve dhe qė shkojnė me miliona dollarė. Kėto probleme i di ish ambasadori ynė nė Malejzi, Ferit Hoti.

Sali Berisha ka marrė disa miliona dollarė pėr t’u ēuar armė palestinezėve nė vitin 1996. Ai i nisi avionėt me armė, tė cilėt u zbritėn me detyrim nė Ēad(Afrik) dhe u ndaluan. Urgjentisht ka ardhur nė aeroportin e Rinasit, Arafati nė mėnyrė sekrete dhe ka biseduar me Sali Berishėn pėr gati njė orė, ku ėshtė kėrcėnuar se nė rast tė mosdhėnies sė armėve ose dollarėve do ta likujdonte edhe fizikisht. Nė kėtė kohė dollarėt ishin pėrdorur pėr qėllime tė tjera. Pėr kėtė shkak ai ndėrtoi dhe strategjinė se si do t’i siguronte prap kėto dollarė. Nė shtator 1996 ai jep konferencė pėr shtyp ku deklaron se paratė e shqiptarėve nė firma janė mė tė pastrat, kur disa ditė mė parė FMN-ja kishte dhėnė sinjalin pėr mbylljen e tyre. Pas kėsaj pati njė vėrshim tė parave tė popullit nga e cila u morėn lekėt dhe u shlye Arafati, tė tjerat u grabitėn nga brenda.

Sali Berisha dha urdhėr tė arrestohej Sudja, iu morėn lekėt ku pjesa mė e madhe u fut nė bodrumet e Presidencės, njė pjesė u bllokua dhe njė sasi u grabit nga tė tjerė funksionarė. Pas disa ditėsh ndėrhyn nė emėr tė Sali Berishės, Tritan Shehu, ish ministėr i Jashtėm dhe kryetar i RD-sė, tek Meksi pėr ta liruar Suden, i cili i pėrgjigjet se nuk e kishte futur ai atė nė burg.

Sali Berisha ėshtė krijuesi i firmės piramidale Gjallica me Shemsie Kadrinė, e cila ka qenė shoqe e ngushtė e motrės sė Liri Berishės. Ndėrsa Gani Kadria ka qenė oficer i zbulimit, i cili ka qenė pėrfaqėsues tregėtar nė Split tė Jugosllavisė, mik i ngushtė i Sokrat Plakės dhe kishte tė dhėna se ishte tėrhequr nė bashkėpunim nga UDB-ja. Pikėrisht me kėtė lidhet fakti qė motra e Liri Berishės ishte shoqe e ngushtė me Shemsie Kadrinė, e cila pas njė udhėtimi nė Jugosllavi e mė pas nė Gjermani, si dhe lidhja me ish valiun e Stambollit, tė cilit i kishin falimentuar bizneset e tij, bėri tė mundur krijimin e firmės piramidale Gjallica. I gjithė ky veprim u inicua dhe u kamuflua nga UDB-ja.

Ndaj Sali Berishės ka vepruar dhe vepron me intensitet UDB-ja. Zbulimi serb dhe ai grek nė bashkėpunim me njeri tjetrin dhe me ndihmėn e Sali Berishės kanė shkatėrruar dhe po shkatėrrojnė Shqipėrinė. Ata nuk shkatėrruan vetėm ekonominė nga Veriu nė Jug, por krahas kėsaj duan tė shkatėrrojnė edhe Kombin Shqiptar. Serbėt nga Veriu dhe grekėt nga Jugu filluan zbatimin e planit tė tyre. UDB-ja pėrgatiti 2 prillin 1991 dhe vranė nė bashkėpunim me politikanė tė PD-sė (Pjetėr Arbėnorin, Ali Spahia , Azem Hajdari dhe Zef Perjakun) nė Shkodėr, Arben Brocin. Azemi kėmbėnguli dhe detyroi Brozin tė vinte nė protestė. Pėrpara se tė niste protesta kur sheshi para komitetit tė partisė ishte bosh ishin vėnė aparatet e filmimit dhe tė televizionit nė gatishmėri ēka tregonte se dicka do tė ndodhte. Gjatė protestės kur Brozi ėshtė qėlluar me njė pistoletė njė person i quajtur Islam qė ishte afėr me Arben Brocin, dėgjoi kėto fjalė: Zef pse ma bėrė kėtė? Kur ky person pa qė ra nė tokė Broci i mbuluar me gjak, e mori nė krah dhe e ēoi nė spital, ku mjek roje ishte bashkėpunėtori i sigurimit Ali Spahia. Sipas Islamit…deri nė spital Broci nuk kishte vdekur, por ishte gjallė. Ai dyshoi se Spahia realizoi vdekjen e Brocit, pėr arsye se Spahia tha vdiq, prandaj cojeni trupin nė shesh. Pra tė gjitha kėto fakte tregojnė pėr njė plan tė parapėrgatitur nė mėnyrė tė hollėsishme. Jo mė kot pas disa ditėsh nė tė gjitha muret e Shkodrės u shkruajtėn parrulla se Arben Brocin e vranė Pjetėr Arbėnori dhe Azem Hajdari si pėrfaqėsues tė Sali Berishės.

Sali Berisha futi gjakmarrjen midis fiseve tė cilėt pėr dhjetra vjet UDB-ja nuk kishte mundur t’i bėnte agjentė tė saj. Tė vrarėt nė Tropojė nga ky sherr janė me dhjetra. Pse nuk shkon Sali Berisha nė vendlindjen e tij? Ndėrsa grekėt nė jug filluan tė shkatėrrojnė ekonominė dhe tė bėjnė gjithēka sipas synimeve tė tyre aneksioniste.

Plani i tyre pėr shkatėrrimin e kombit shqiptar ishte konflikti Veri – Jug. Pėr kėtė u ngritėn firmat piramidale, u lejua fondamentalizmi islamik. Kunati i Sali Berishės Agim Rama, drejtor prej shumė vitesh nė Bankėn e Shtetit, ėshtė pronar pallatesh ku pėrfiton qera tė majme, pronar i teleferikut nė malin e Dajtit, pronar i telesportit (i fshehur pas Met Malajt) Po kush ėshtė ai person qė e bėri kaq tė fuqishme kėtė familje? Mbėshtetja e tyre ka qenė UDB-ja.

Sali Berisha, Azemi, Pjetri dhe Ali Spahia kanė shkuar nė Francė nė vitin 1994 dhe ilegalisht janė futur nė ambasadėn jugosllave dhe janė takuar me oficerė tė UDB-sė. Nė aeroport ata janė pėrcjellė vetėm nga shoferi i ambasadės, por qė nuk ishte serb por shqiptar. Ky person kur i ka parė nė televizion kėta persona ka thėnė se i njoh dhe kėta kanė marrė nė ambasadėn jugosllave 17 milion dollarė dhe janė tradhėtarė tė kombit shqiptar. Kėtė e vėrteton edhe diskutimi qė ėshtė bėrė nė parlamentin jugosllav ku Shesheli i kėrkoi Millosheviēit se ku kanė shkuar 17 milion dollarėt dhe ky i fundit iu pėrgjigj: “Shikoje Shqipėrinė si ėshtė djegur dhe se vriten me njeri tjetrin dhe ne mund t’i pushtojmė vetėm me shoqatėn e gjuetarėve tė Serbisė”. Po tė jepnin dorėheqjen Sali Berisha dhe Meksi nė ’97-tėn dhe tė dorėzohej pushteti nė mėnyrė institucionale nuk do tė kishin ndodhur ngjarjet qė shkatėrruan Shqipėrinė. Kjo kėrkon analizė mė tė hollėsishme nė tė ardhmen.

Sali Berisha pėr tė marrė pushtetin ka bashkėpunuar me pėrfaqėsues tė zbulimit grek, serb dhe vendeve arabe dhe ka bėrė pėr kėtė cdo lėshim. Ai i ka paguar shoqėrie amerikane pėr t’i bėrė fushatėn 28 milion dollarė, ku ndėrmjetės ka qenė Mero Baze. Sipas njė burimi shumė tė besuar shumė shpejtė lobi shqiptar nė Amerikė do ta hedhė nė gjyq kėtė firmė.

Sali Berisha ėshtė njė agjent i vėrtetuar i UDB-sė qė ka hartuar strategjinė e shkatėrrimit tė kombit shqiptar dhe po e bėn atė realitet. Ai ka kohė qė ėshtė bėrė emisar i Serbisė sė bashku me disa bashkėpunėtor tė tij. Ai po e mban situatėn destruktive dhe gjerndjen e tensionuar nė Shqipėri, pėr tė sabotuar pavarėsinė e Kosovės dhe zgjidhjen e cėshtjes came dhe pronave tė shqiptarėve nė tėrėsi.
Pėrgatiti: Pellazgilirarbėr/Proletari.Com

Shėnim: Nė mungesė tė njė pėrgenjeshtrimi(ne nuk jemi nė disponim) nga ana e tė cituarit nė kėtė artikull, Proletari.Com vendosi ta publikoj nė bazė tė rregullit tonė kryesor, kundėr censurės sė informacionit.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-05-2013, 23:49   #2
gladiola
V.I.P
 
Avatari i gladiola
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Shqiperi...Korce
Posts: 2,150
Thanks: 1,000
Thanked 631 Times in 263 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
gladiola i pazėvėndėsueshėmgladiola i pazėvėndėsueshėmgladiola i pazėvėndėsueshėmgladiola i pazėvėndėsueshėmgladiola i pazėvėndėsueshėmgladiola i pazėvėndėsueshėmgladiola i pazėvėndėsueshėmgladiola i pazėvėndėsueshėmgladiola i pazėvėndėsueshėmgladiola i pazėvėndėsueshėmgladiola i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “Biografia sekrete” e Sali Berishės

Bobobobobo namiii...
gladiola nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-05-2013, 05:54   #3
BlueBaron
Kalorės i Lirisė
 
Avatari i BlueBaron
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Nė Tironėn e Ondrrave
Posts: 1,310
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
BlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: “Biografia sekrete” e Sali Berishės

Pjesa mo e bukur e "biografise se paautorizuar", Sala qenka rus !!! Tashi ka per te more nje lum me vota tek bastionet e PS ne jug ...
__________________
Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!
BlueBaron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-05-2013, 08:36   #4
Brari
V.I.P
 
Avatari i Brari
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 3,558
Thanks: 3
Thanked 35 Times in 18 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Brari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: “Biografia sekrete” e Sali Berishės

kjo biografi eshte e pergatitur nga seli roza qe ne mbremjen e famshme pas takimit te ramizit me intelektualet e tiranes ku berisha i shokoi te pranishmit me deklaraten e tij guximtare..se ..shqiperia ka nevoj per pluralizem te vertete..
qe ate nate shqipot u ndan ne dy taborre..
taborri qe perkrahu shpirterisht guximin e fjalen e berishes..
dhe taborri enverist..
dhe kjo ndarje vazhdon dhe sot..
kuptohet se me taborrin enverist u solidarizua menjihere qe ate nate dhe vegla e perjetshme e ppsh-se.. lpk-ja enveriste kosovare me degzat e saje ne bote e ne kosove..
komisaret e lpk-se e shperndan kudo kte biografi.. dhe e publikojne shpesh here sa her qe nuhasin se ppsh-ja dmth ps-ja ka nevoje per kontrim.utin e tyre..
fill mbas 92 kur pd fiton.. e ne shqiperi u realizua pluralizmi.. ps dhe lpk (ku llapi militon) fillojn te organizojn revanshin..
pra te pergatiten per te rrezuar guximtarin sali berisha..
dhe ja mbrrijne qellimit am e bije..pra ps dhe lpk qe me nje revolucion caushist qosisto kanibalist ta rrezojne berishen me 97-te..
mirpo am e bij e kuptonin se berisha kish rrenj te forta ne popull te shqiperise e se nje dit demokratet e rrezuar barbarisht do te ri-marrin vehten..
prandaj am e bij pra ps e lpk .. ben te pamunduren qe te zgjatej "gjendja koma" e pd-se..
e vran hajdarin.. duke menduar se me vrasjen e tij do ja fusin friken ne palce demokrateve..
por kjo nuk mjaftonte..
duhej paralizuar mundesia e pd-se per ri marrjen e vehtes..
nje shtab shum fanatik i lpk-se.. me lidhje te vjetra me kreret e ppsh-se e ps-se gjen nje zgidhje per te krijuar ate situat politike ne shqiperi qe do ti a lidh duart pd-se per te synuar perseri pushtetin..
kuptohet ky shtab merr miratimin dhe mbeshtetjen e seli rozes..
cfar ishte zgjidhja ose djallezia e ketij shtabit "gjermano-zviceran" ose sic e quan brari.. rognerist apo 15 kaco-ist..
ishte futja e kosoves nen barbarin serbe..
duke e futur kosoven nen barbarin serbe ky shtab vriste dy zogj..
asgjesonte ldk-ne qe e konsideronin si aleate te pd-se.. dhe i jepnin kohe regjimit qe u instalua ne shqiperi me revolucion te vonuar.. qe ti celnikose mire gjith hallkat e pushtet-mbajtjes..
plani ishte fantastik e me pak harxhime..
dmth mund te asgjesohej kosova e ldk-ja pa u lodhur shume..
si dhe mund ti pritej hovi per ardhje ne pushtet pd-se kur ne kosove do kishim gjendje masakre e genocidi.. sepse do i thuhej.. dale.. se kemi problem kosove nashti..o sali..
dhe u eci puna sahat..
plani ishte i shkelqyer..
mjaftonte vetem nje tre germesh..asgje tjeter..se tjerat i kryente tjeter kush..
tre germat u gjeten kollaj fare..
ca enveristo qosiste moren porosi..
do dilni diku ku ka popull e do shpallni tre germat..
dhe dalin ne varrim te msusit ne llahushe 3 kopila e thone.. kemi uck ..o sllobodan..
ne se ai sndin mire do ta perserisim ne nga rogner hamburger zyrih llondoni.. ooo sllob a na ngoniiii.. kemi ucekeeeeeeeeee..
kaq duhej..
dhe tregermeshja LPK hodhi ne treg tregermeshin UCK..
dhe kusurin e di poplli se cfar ndodhi..
zogu nr 1 ..Kosova u genocidua..dhe me kosov te genociduar u cfaros dhe partia-front popullor i qendreses..ldk e rugoves..
zogu nr 2.. Shqiperia u ri-fut nen sundim te rehatshem te PPSH-se..
Dhe keshtu LPK ja mbrriti qellimit..

ka sjelle prishtinasi ktu.. nji intervist te sulltan selimit..
lexoni me kujdes..
mes tjerash gazetari i porositur e pyet..
ku ishe ti o selim kur u vra Adem Jashari..

ai thot.. un isha ne x vend e u nisa per y vend e pastaj i hypa kerrit me dal ne filan vend mirpo kolonat serbe dulen ne fistek vend etjetj..
mirpo ai thot mes tjerash dhe kte..
tek ne at dit ishte dhe rremi.. dmth komandanti i famshem..
remi thot sulltani nuk kishte pushk..
po.. le te bejm pak analiza..

Prekazi po rrethohet..
Rrethimi i Prekazit ndodh 1 vit mbas shpalljes se UCK-se..
Dhe Komandant Rremi 1 vit e ca mbas shpalljes se UCK-se ska nji pushk ne dore..

kuptoni gja o trejma?

Kurse Komandanti legjendar dmth Ademi.. 1 vit e ca mbas shpalljes se UCK-se..pra 1 vit e ca mbasi LPK lajmeroj Slloben.,. se Jem gati e se kem Ushtri..Qlirimotare.. nuk i ka as 2 ushtar mbas vehtes qe me ba nji far lufte i ngrati..
ai eshte i vetem me baben e vet me nji nip e me disa gra e fmij e qika te vogla..
dhe ashtu asgjesohen krejt te ngratet..

llap..kan ba hajgare te fort shefat e tu..
shum te pahijshme..
shum tragjike..
hajgare.. qe e cfarosi kosoven fareeee..

po shyqyr shyqyr.. qe qilloj qe kish nji zot e ai zot ndiu per at masaker qe po perjetonte nji popull i pa mbrojtur.. dhe ja bani nji xerr me celular ne shpirt.. dy burrave te mdhej.. Billit e Blerit..
dhe..

sot kem kosov..vazhdoni ju ne sherbim te taborrit enverist..me kto biografit e shkrume pi brahos e bedrive e klos kelmend havive..

mirpo..


..

LAVDI NATOS

.

"gjerman-zviceran".. ka kuptimin.. dy deget e forta enveriste kosovare.. ne diaspore..

..
Brari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-05-2013, 09:03   #5
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,350
Thanks: 367
Thanked 667 Times in 485 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “Biografia sekrete” e Sali Berishės

Citim:
kjo biografi eshte e pergatitur nga seli roza qe ne mbremjen e famshme pas takimit te ramizit me intelektualet e tiranes ku berisha i shokoi te pranishmit me deklaraten e tij guximtare..se ..shqiperia ka nevoj per pluralizem te vertete..
...
ky eshte nje shtremberim, kthim per se mbrapshti i se vertetes ...

sali berish, i zgjedhuri i nomenklatures ne kulisat e komitetit central, ka folur ne ate takim, jo per nevojen e pluralizmit te vertete, por per lejimin e pluralizmit, duke ri-konfirmuar me force se ppsh do te ishte fituese e zgjedhjeve te lira ...

ky eshte realiteti, kjo eshte pjesa e skenarit punisto-sigurims, o mashtrues diten per diell ...

nuk genjehet dot nje popull i tere pergjithmone ... ju e dini kush e ka thene ...
Duaje Siveten ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-05-2013, 11:31   #6
juanito02
V.I.P
 
Avatari i juanito02
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 899
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 44 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
juanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: “Biografia sekrete” e Sali Berishės

Ka kohe qe ka dale kjo biografi e Salise.
Gjithsesi perseritja nena e dijes qe ti hapen syte shqiptarve e tu dale e keqja e komunizmit nga trute e njeriut te ri.
__________________
Albania Uber Alles
juanito02 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-05-2013, 13:01   #7
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,404
Thanks: 217
Thanked 209 Times in 149 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: “Biografia sekrete” e Sali Berishės

Sali nuk po thot se une jom rus,Edvini nuk po e fsheh identitetin ,madje hapur thot se te paret e mi vijn nga Spanja..nji pjes vajten ne Bukursht e pjesa tjeter mbeten ne Tiran.Pra jehud i para 100 vjete,i lar e shperlar her si grek e her si rumun u katandis i shkreti per pushtet.Saliu mban nji far balance me Gjkanoviqet ne raport kundrejt Rames me Ranina e Simitisa e papulasa.Shqiperia nuk ka rrezik nga Serbija se ka Kosoven ne mes,ndersa Greku vetem sa tia hap deren shoku kristaq.
Po te ishte vertet rus nuk besoi se do ta harronin gjuhen.se Italishten e flet bukur me ndihmen e Berluskonit kte e di ..madje qalon pak edhe ne greqisht.

A mund te na e sjelli kush Jelcinin e vogel hahaha.http://www.youtube.com/watch?v=vHfbpL0NDmw
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-05-2013, 13:31   #8
Brari
V.I.P
 
Avatari i Brari
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 3,558
Thanks: 3
Thanked 35 Times in 18 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Brari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: “Biografia sekrete” e Sali Berishės

dujdull..

po tregon se dhe ti qe at nate.. qenke mobilizuar ne taborrin bllokqeno-enverist..

e ndoshta je ne grupin hartues te "biografise" se berishes qe.. taborri khmer rruzh e perdor tash 23 vjet..

thėnks per sinkeritetin..


..
Brari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-05-2013, 14:38   #9
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,404
Thanks: 217
Thanked 209 Times in 149 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: “Biografia sekrete” e Sali Berishės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Brari Shiko postimin
dujdull..

po tregon se dhe ti qe at nate.. qenke mobilizuar ne taborrin bllokqeno-enverist..

e ndoshta je ne grupin hartues te "biografise" se berishes qe.. taborri khmer rruzh e perdor tash 23 vjet..

thėnks per sinkeritetin..


..
Jo mo jo une kom shum respekt per Berishen.As qe e ve ne pikpytje gjenezen e Saliut prej shqiptari.Vet i kom vujtur pasojat e jom identifikuar per shkak se tjert na kan qujtur serb per shkak te besimit ,traditave si ortodoks.U kom then elektoratit mos shiqoni tragun,ja ku e keni lepurin duke pandehur per Edvinin.Jo se jom i knaqur me pushtetin e Saliut...Kom then dhe mbes ne ate qe kom then... Saliu e shet shqiperin po perfitoj njinjiqind leksh kurse Edvinua jep 1 milion dollar vetem ta zhbej shqiperin.
Pra Saliu esht me i mir se Edvinua,sepse Edvini investon nga paraja e vet per shkatrrimin e Shqiperis.Saliu nuk e ben nji gje te till.Me ato varresat e maskarenjeve grek ke Korqa ka perfituar ca lek Saliu qe te mos u rrenohen e te i lejojn te ngritin tjera.Edvinua jap lek nga gjepi i tij per ndertimin e monumenteve te grekkosve.
Prandaj mos u acaro o brari se ka dallime te medhaja mes te duve nga pershkrimi im ,vetem sa i bashkon lakmija per lekun Rame e Saliun dhe nuk ja kan hallin shqiperis as njeri as tjetri.Kan ber kontrat ata ...Mue me dhimbeset qytetari i Shqiperis Saliu e Edua jon mir,kure Shqiperia esht keq.

Dhe O Brar me duhet te them se nuk po perbahem sa do qe do doja te mbyllja gojen e te mos flisa kurre.Saliu ka leshuar qakojt e tija te lehun pas eres e jo mbas tragut te gjahut.I ka porositur ata qe te shajn Saliun se eshte Prej Karpateve qe tu thuhet shkiptarve se jon fundrrina e jon dorzuar para nji klishi te vobekt te Jelcinit.,po sesht problemi aty jo,mbase as You nuk e keni kuptuar thelbin e meseles jo.Shqiperia nuk vuan nga Saliu nga se nuk esht shqiptar ,pore vuan nga se ne Shqiperi ke nji polici hajdute e nji shendetsi qe te pret mjeku ne qaf per lek e per experienc.te i verbojn shqiptaret e te lihen pa dinjitet siq edhe jone ,kure nji grek i vret e dhunon kure te doj e si te doj,kure nji grek i shfrytezo qytetaret shqiuptar e ne vend kompensimi me lek i kompeson me gjymtim me sopata e lopata .
E di se edhe Saliu nuk e ka leht te punoj persembari,sepse puna e tij i ngjan demeve te urithit ne fush ,ku sa do bujku i eliminon prap urithi me vullkanet e tij dekoron.Krejt "dekoret" vijn nga socialistet qe dit e nat punojn kunder interesave komtare.Ua ka len Tosua embel me gjepat plot qytetarve shqiptar ne kohen e piramidave,ani pse as sot nuk e marin vesh se pulat pjekura restoranteve te Tiranes ngelen me bisht .
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-05-2013, 19:39   #10
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Re: “Biografia sekrete” e Sali Berishės

Kush i shkruan keto artikuj duhet te jet injorant.Jane njerez qe nuk ja kan haberin se ēfare eshte Shqiperia e kush eshte Sali Berisha.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-05-2013, 08:38   #11
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,404
Thanks: 217
Thanked 209 Times in 149 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Re: “Biografia sekrete” e Sali Berishės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Kush i shkruan keto artikuj duhet te jet injorant.Jane njerez qe nuk ja kan haberin se ēfare eshte Shqiperia e kush eshte Sali Berisha.
Kush esht Saliu dhe Edvini...per shqiperin mbase e dim shumica?Na e thuaj o Sero se na berem merak!
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-05-2013, 22:58   #12
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,644
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: “Biografia sekrete” e Sali Berishės


Nė shkollėn e fėmijėve me tė meta mendore!


“Ju jeni e ardhmja e Shqipėrisė!”


Sali Berisha
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-05-2013, 01:32   #13
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,350
Thanks: 367
Thanked 667 Times in 485 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “Biografia sekrete” e Sali Berishės

SHQIPTARJA

Humnerat e kryeministrit
Alba Maltezi

Eshtė vėrtetėtuar qė mirėqėnia materiale ndihmon njerėzit tė ngrihen nė nivele mė tė larta shpirtėrore. I nxit tė kėrkojnė tė tjera maja.

Kush gjatė ekzistencės sė tij, ka fatin tė arrijė njė plotėsim tė dėshirave primare ushqimore, materiale, seksuale, nė moshė madhore mund tė nisė e tė mendojė pėr tė tjera: pėr shembull muzikėn, natyrėn, kėrkimet nė shpirt, pėr t’u bėrė mė i mirė.

Eshtė e vėshtirė qė njė njeri qė rėndohet nga probleme tė mėdha ekzistenciale si urija, etja, sėmundjet, tė mendojė shumė pėr bukurinė e natyrės, drejtėsinė, mirėsinė. E ka tė vėshtirė tė mendojė pozitiv. Prandaj nė botė, zgjidhja e shumė problemeve do tė vinte me zgjidhjen pėrfundimtare tė kėrkesave primare tė njerėzimit, e sidomos mirėqėnien fillimisht materiale tė seicilit individ.

Mendohet se njerėzit, pikėrisht pasi plotėsojnė nevojat primare pėr mbijetesė, - mė tė mirėt, - synojnė tė perfeksionohen si individė. Jo tė gjithė e arrijnė. Kėrkojnė tė ndriēohen pėr tė gjetur sensin e jetės dhe tė ekzistencės.

Kur njeriu, pas kėrkimeve jashtė vetes sė tij, pas eksplorimeve nė Botė, punės frenetike pėr t’u pasuruar, pėr karriėrėn, nis udhėtimin brenda vetes, udhėtim drejt tė vėrtetės sė ekzistencės, bėhet i mirė. Eshtė e dukshme pėr tė gjithė: Ka njė shkėlqim, paqje, mirėsi konstante.

Njerėzit lindin tė gjithė tė mirė, prandaj fėmijėt janė aq tė mrekullueshėm, aq tė pastėr, tė bukur, tė lehtė, tė qeshur, me dėshirėn e pafundme pėr tė luajtuar dhe argėtuar. Gjėrat ndryshojnė kur nis rrugėn e edukimit, mėsimit, njohjes.

Shumė tė rritur nisin e shėmtohen nga informacionet e dogmat e gabuara, nuk qeshin kurrė, humbin harmoninė me veten dhe me Universin. Jeta ėshtė njė shans i bukur pėr tė gjithė, por pak e kapin sensin e vėrtetė tė saj.

Shumica e njerėzve janė tė detyruar nga tė tjerė njerėz tė mos arrijnė nė Ndriēim, nė mirėqėnien absolute, ėshtė e pamundur, janė tė shtrėnguar; por pėr disa tė tjerė, qė i kanė tė gjitha mundėsitė, e megjithatė sėrish vazhdojnė tė qėndrojnė nė honet e errėta e tė frikshme tė ligėsisė, padrejtėsisė dhe intrigave, ėshtė e pafalshme.

Nė kėto hone qėndron akoma, fatkeqėsisht, njė nga njerėzit mė tė pushtetshėm tė Shqipėrisė, kryeministri Sali Berisha. Dhe nė kėto hone tė shėmtuara mban e kėrkon tė tėrheqė dhe shumė njerėz rreth tij.
Duaje Siveten ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-05-2013, 02:57   #14
Brari
V.I.P
 
Avatari i Brari
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 3,558
Thanks: 3
Thanked 35 Times in 18 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Brari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: “Biografia sekrete” e Sali Berishės

thenks o dujbllok qe solle ..se cthot alba bollino malltezua.. mantenuta e mafiozit italan karlo bollinos.. mikut te mafiozit edvino..
eshte firm e njohur qo malltezja ..ish drejtoresh e gazetes shqiptare dikur.. mike e anile bishe bashes.. dhe e bandes hakmarrja..e sherbetore e palodhur e bllokqenerise..
nga qo kuptojme se vazhdon te jet berisha me i miri perderisa vazhdon qelbesira alba malltez ta urreje..

thenks..
Brari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-05-2013, 10:57   #15
juanito02
V.I.P
 
Avatari i juanito02
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 899
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 44 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
juanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: “Biografia sekrete” e Sali Berishės

Bernd Fischer: Berisha ka frikė nga arrestimi. Vizat me SHBA? Berisha kėrkon tė largojė shqiptarėt nga vendi


Profesori i njohur dhe studiuesi amerikan Bernd Fischer, nė njė intervistė pėr gazetėn Dita, thotė se Sali Berisha ka frikė nga arrestimi nėse humbet pushtetin, ndaj edhe kėrkon qė tė mbesė nė pushtet pėrsa kohė qė mundet.

“Unė mendoj gjithashtu se ai e sheh interesin e vet si interes shtetėror- pra ēfarė ėshtė e mirė pėr zotin Berisha, ėshtė e mirė pėr Shqipėrinė,” thotė Fischer.

Profesori thotė se mandati i fundit i Berishės ka qenė tėrėsisht negativ. Ai shton se Berisha ka vėnė nė rrezik demokracinė, ndėrkohė qė gjendja ekonomike ėshtė pėrkeqėsuar dhe shumė shqiptarė jetojnė nė varfėri.

Sa i pėrket premtimit pėr heqjen e vizave me SHBA, Fischer thotė se Berisha shpreson qė tė largojė shqiptarėt nga vendi, pasi nuk mund tė pėrqendrohet nė inkurajimin e shqiptarėve pėr tė qėndruar nė Shqipėri.

Fischer thotė se Rama ėshtė shumė mė i pėrgatitur se Berisha nė vitin 1992 pėr tė marrė pushtetin. Ai shton se shpreson qė Rama tė qeverisė pėr popullin dhe jo pėr ata qė do tė fitojnė.

Ndėrkohė Fischer paralajmėron ndėrkombėtarėt se duhet tė jenė tė rreptė me Shqipėrinė, pasi tashmė bashkėsia ndėrkombėtare ėshtė bėrė shumė pak efektive, sepse vijat nė rėrė qė ka hequr janė shkelur gjithmonė.

Profesori thotė se Shqipėria ėshtė njė autoritarizėm demokratik, ku ka zgjedhje, por nuk janė tė lira dhe tė ndershme, ku qeveris vetėm njė parti. Fischer thotė se Berisha ka minuar institucionet e pavarura, pėrfshi KQZ-nė.

Fischer thotė se nėse FRD dhe AK nuk bashkohen me Berishėn, ka njė shans qė opozita tė marrė pushtetin.

Fischer shton se zgjedhjet e qershorit janė mė tė rėndėsishmet nė Shqipėri. Profesori amerikan thotė se ka shumė pak demokraci brenda partive dhe kjo u pa edhe tek partitė e reja si Aleanca Kuq e Zi./ep
__________________
Albania Uber Alles
juanito02 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-05-2013, 12:01   #16
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,229
Thanks: 16,496
Thanked 9,751 Times in 6,597 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “Biografia sekrete” e Sali Berishės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Brari Shiko postimin
thenks o dujbllok qe solle ..se cthot alba bollino malltezua.. mantenuta e mafiozit italan karlo bollinos.. mikut te mafiozit edvino..
eshte firm e njohur qo malltezja ..ish drejtoresh e gazetes shqiptare dikur.. mike e anile bishe bashes.. dhe e bandes hakmarrja..e sherbetore e palodhur e bllokqenerise..
nga qo kuptojme se vazhdon te jet berisha me i miri perderisa vazhdon qelbesira alba malltez ta urreje..

thenks..
Sales i ka ardhur koha te dali ne pension!
Nuk e di perse tutet?????????????????
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-05-2013, 14:20   #17
Brari
V.I.P
 
Avatari i Brari
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 3,558
Thanks: 3
Thanked 35 Times in 18 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Brari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: “Biografia sekrete” e Sali Berishės

nuk ben te dal sala ne pension..sepse o nuredin.. shoku edvin.. po e mori.. ministrin e brendshme te enverit nga sirtari e nxorri.. dhe fillon shqiperia vitin 1960-te..
bile..mos me keqė..
ki eshte problemi..

fillojn arrestimet gjykimet denimet..litari hanxhari.. spaci burreli.. aldo bar bedeli altin arapi shef sigurimi.. zan caushi shef burgjesh.. jaho mulosmani.. kryegardiani.. gjinushi me klosin.. bejn enverin e hysni kapo-shin.. rucua ben mehmet shehnė e kreshnik spahiu e shals balla bejne nevzat hasned-pinca shufer skuqur-dana.. neper biruca..hatana..

kte po prisni o nure..

dhe shoki jani kte po pret..
dhe ki masoni e tjer..

prandaj.. kete her..

duhet votuar..qe te mos na vij prap shoki enver..

..
Brari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-05-2013, 14:33   #18
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,229
Thanks: 16,496
Thanked 9,751 Times in 6,597 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “Biografia sekrete” e Sali Berishės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Brari Shiko postimin
nuk ben te dal sala ne pension..sepse o nuredin.. shoku edvin.. po e mori.. ministrin e brendshme te enverit nga sirtari e nxorri.. dhe fillon shqiperia vitin 1960-te..
bile..mos me keqė..
ki eshte problemi..

fillojn arrestimet gjykimet denimet..litari hanxhari.. spaci burreli.. aldo bar bedeli altin arapi shef sigurimi.. zan caushi shef burgjesh.. jaho mulosmani.. kryegardiani.. gjinushi me klosin.. bejn enverin e hysni kapo-shin.. rucua ben mehmet shehnė e kreshnik spahiu e shals balla bejne nevzat hasned-pinca shufer skuqur-dana.. neper biruca..hatana..

kte po prisni o nure..

dhe shoki jani kte po pret..
dhe ki masoni e tjer..

prandaj.. kete her..

duhet votuar..qe te mos na vij prap shoki enver..

..
E ke gabim.
Edi Rama ka lindur ne kohe tjeter!
Pa e provuar nuk mund te shkruash apriori!
O IDIOT me ty do merrem une,qe vetem tela me gjemba shef!
Dhe ti pisanjos keto i di shume qe nuk ndodhin.
Kjo propaganda jote mua me vjen te vjelle!
DUA qe EDI RAMA tju kthej ne ORIGJINE.
Mos ki dajte,nuk ndodh!
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-05-2013, 14:36   #19
BlueBaron
Kalorės i Lirisė
 
Avatari i BlueBaron
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Nė Tironėn e Ondrrave
Posts: 1,310
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
BlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: “Biografia sekrete” e Sali Berishės

Sa me shume e shajne Salen lukunia e qelbet enverist-socialiste-terbac-kurveshelore aq me fort poplli voton Salen ...
__________________
Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!
BlueBaron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-05-2013, 14:37   #20
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,229
Thanks: 16,496
Thanked 9,751 Times in 6,597 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “Biografia sekrete” e Sali Berishės

Kur shkruajne bucet me qerpice.
Besohet
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur