Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-06-2019, 21:51   #361
Metarch
homo aspirans
 
Avatari i Metarch
 
Data e antarėsimit: Sep 2016
Posts: 90
Thanks: 13
Thanked 49 Times in 29 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Metarch ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Kosova ka respekt te veēante per ish kryetarin e shteti

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Ushtria ishte funksionale dhe kompetente deri sa ra sistemi.

Ky eshte fakt.

Ashtu sic jane fakte ndertimi i hekirudhave, hidrocentraleve, kanaleve ujitese dhe bonifikuese, serave dhe vrshtave, univeristetece, qindra fabrikave , akademise etj ( edhe pse e deformoi historine)

Une prej teje pres nje analize me te thelle.

Te thuash qe arsyeja eshte se " shqiptaret e kane vjedhjen ne gjak" nuk eshte analize por banalitet.

Historia na tregon qe shqiptaret kane udheheq dhe drejtu qindra beteja dhe perandori boterore, prandaj i hap une edhe keto tema.

Kafsheria e Saliut ne 6 vitet e para eshte e papare ne historine e shqiptareve.
Per te shtypur dhe dhunuar popullin e vet ndoshta, por si ushtri e mirefillte me indentitetin dhe krenarine e vet absolutisht jo. Eshte statistike e thjeshte, nese cdo aspekt tjeter i shoqerise eshte ne degjenerim dhe kolaps te plote, cfare qenkan shancet qe ushtria e vetme te jete mrekullisht kompetente? 0. Pabuksat do te ishin thyer edhe nga nje grupim amatoresh, kete gje e them me besim te plote.

Une e kam shume te veshtire te besoj qe jo vetem Berisha, por edhe shume prej drejtuesve te tjere te ketyre 30 viteve, duke perfshire edhe kete te sotmin, te kene qene kaq ordinere dhe te pa inspiruar sa te vidhnin me vetedije te plote dhe ne menyre vetsherbyese. Rralle here eshte realiteti kaq bajat. Vjedhja sistematike, si cdo tendence tjeter ne nivel shoqeror, buron gjithnje nga poshte. Ky eshte edhe kuptimi i te qenit ne gjak. Eshte vjedhur ne menyre autonome ne hallkat e poshtme te zinxhirit, nga njerez qe kane prezumuar ti japin vetes lejen ne emer te liderit suprem. Keta njerez kane perfituar nga pandershkueshmeria. Pandershkueshmeria ka mbizoteruar sepse ne jetojme ne nje shoqeri feudale, ku nuk ka pasur asnjehere sens tu biesh te tuve kur nuk i bie dot as kundershtarit. Nuk po kerkoj ta justifikoj kete realitet, thjesht ta paraqis si thelbesor dhe pertej influences se nje personi te vetem.

Kjo eshte nje krize shoqerore, nje percartje shekullore e nderlidhur me mediokritetin e te qenit shtet ghetto. Banaliteti i vertete do te ishte te personifikohej ky fenomen kolektiv me fytyren e cilitdo njeri sa per te kenaqur pa ndonje dobi mllefet e deleve, kur ekziston nevoja emergjente ti kushtohet vemendje e kthjellet ketij kanceri qe ka gerryer cdo aspekt te shoqerise.
Metarch nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2019, 22:19   #362
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,536
Thanks: 275
Thanked 465 Times in 359 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Kosova ka respekt te veēante per ish kryetarin e sh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Metarch Shiko postimin
Per te shtypur dhe dhunuar popullin e vet ndoshta, por si ushtri e mirefillte me indentitetin dhe krenarine e vet absolutisht jo. Eshte statistike e thjeshte, nese cdo aspekt tjeter i shoqerise eshte ne degjenerim dhe kolaps te plote, cfare qenkan shancet qe ushtria e vetme te jete mrekullisht kompetente? 0. Pabuksat do te ishin thyer edhe nga nje grupim amatoresh, kete gje e them me besim te plote.

Une e kam shume te veshtire te besoj qe jo vetem Berisha, por edhe shume prej drejtuesve te tjere te ketyre 30 viteve, duke perfshire edhe kete te sotmin, te kene qene kaq ordinere dhe te pa inspiruar sa te vidhnin me vetedije te plote dhe ne menyre vetsherbyese. Rralle here eshte realiteti kaq bajat. Vjedhja sistematike, si cdo tendence tjeter ne nivel shoqeror, buron gjithnje nga poshte. Ky eshte edhe kuptimi i te qenit ne gjak. Eshte vjedhur ne menyre autonome ne hallkat e poshtme te zinxhirit, nga njerez qe kane prezumuar ti japin vetes lejen ne emer te liderit suprem. Keta njerez kane perfituar nga pandershkueshmeria. Pandershkueshmeria ka mbizoteruar sepse ne jetojme ne nje shoqeri feudale, ku nuk ka pasur asnjehere sens tu biesh te tuve kur nuk i bie dot as kundershtarit. Nuk po kerkoj ta justifikoj kete realitet, thjesht ta paraqis si thelbesor dhe pertej influences se nje personi te vetem.

Kjo eshte nje krize shoqerore, nje percartje shekullore e nderlidhur me mediokritetin e te qenit shtet ghetto. Banaliteti i vertete do te ishte te personifikohej ky fenomen kolektiv me fytyren e cilitdo njeri sa per te kenaqur pa ndonje dobi mllefet e deleve, kur ekziston nevoja emergjente ti kushtohet vemendje e kthjellet ketij kanceri qe ka gerryer cdo aspekt te shoqerise.
Ceshtja e ushtrise eshte teme e gjate por der ne mes te viteve 80 ishte ushtri e fuqishme dhe u hidh ne skrap mbss 90s dhe nuk ahkoi asgje ne arken e shtetit.

Jam dakord me analizen tende.

Te keshilloj te lexosh librin e Shinasi Rames " Perrallat e Tranzicionit Shqiptar" .

Nuk jam dakord me disa ekzsagjerime ne numra atje por 90% e librit eshte e sakte.

Pyetjet e mia jane keto:

1) Nese lideri suprem do ishte i sakte a nuk do ndikonte kjo ne gjithe hallkat me poshte?

2) Si zgjidhet gjithe kjo krize kaq e rende shoqerore qe po rrezikon tashme ekzistencen tone?
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-06-2019, 15:36   #363
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: “Biografia sekrete” e Sali Berishės“Shota e Haklajve” sfidon Sali Berishėn: Tė dalim pėrballė e ta mėsojnė tė gjithė shqiptarėt tė vėrtetėn

Gazeta Express
3 Qershor 2019 16:07

Zylfije Haklaj, e vetmja e mbijetuar e familjes Haklaj, i ka bėrė njė sfidė tė hapur ish- kryeministrit Sali Berisha pėr njė pėrballje nė njė studio televizive.

“Shota e Haklajve” ka shkruar pėrmes njė postimi nė rrjetin social, ku i bėn thirrje ish kryeministrit qė tė pėrballet me tė nė lidhje me vrasjet e katėr vėllezėrve tė saj, Shkėlqim, Halil, Ylli e Fatmir Haklaj.

Prej vitesh Zylfije Hakja jeton nė Suedi dhe ėshtė person i kėrkuar nga Interpol pėr njė vrasje nė Bajram Curri, me motiv hakmarrjen ndaj vėllezėrve tė saj. Historia e konfliktit mes ish- kryeministrit Berisha e Zylfije Haklajt daton nė vitet 90’, dhe kjo e fundit akuzon Berishėn pėr vrasjen e vėllezėrve tė saj dhe gjakun e derdhur nė Tropojė gjatė viteve 98′- 2000.

POSTIMI
Jam e gatshme nga ky moment nė cilėndo studio televizive tė pėrballem me Berishėn. Nėse dėshiron le ta zgjedhė vetė studion televizive.
Meqenėse Sali Berisha kurrė nuk na dha njė mundėsi sqarimi ose arsyetimi familjes tonė, i kėrkoj debat televiziv ku tė gjithė ata qė janė tė interesuar do ta mėsojnė tė vėrtetėn e rrjedhės sė ngjarjeve deri nė ditėt e sotme nė mes tė familjes tonė dhe Sali Berishės. Dua qė dhe vetė Berisha tė mėsojė, meqenėse kurrė nuk e diti tė vėrtetėn nga kush u pėrdor kundėr familjes tonė.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-06-2019, 18:51   #364
lenci
::
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 2,666
Thanks: 160
Thanked 948 Times in 479 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
lenci ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Kosova ka respekt te veēante per ish kryetarin e shteti

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Metarch Shiko postimin
Per te shtypur dhe dhunuar popullin e vet ndoshta, por si ushtri e mirefillte me indentitetin dhe krenarine e vet absolutisht jo. Eshte statistike e thjeshte, nese cdo aspekt tjeter i shoqerise eshte ne degjenerim dhe kolaps te plote, cfare qenkan shancet qe ushtria e vetme te jete mrekullisht kompetente? 0. Pabuksat do te ishin thyer edhe nga nje grupim amatoresh, kete gje e them me besim te plote.

Une e kam shume te veshtire te besoj qe jo vetem Berisha, por edhe shume prej drejtuesve te tjere te ketyre 30 viteve, duke perfshire edhe kete te sotmin, te kene qene kaq ordinere dhe te pa inspiruar sa te vidhnin me vetedije te plote dhe ne menyre vetsherbyese. Rralle here eshte realiteti kaq bajat. Vjedhja sistematike, si cdo tendence tjeter ne nivel shoqeror, buron gjithnje nga poshte. Ky eshte edhe kuptimi i te qenit ne gjak. Eshte vjedhur ne menyre autonome ne hallkat e poshtme te zinxhirit, nga njerez qe kane prezumuar ti japin vetes lejen ne emer te liderit suprem. Keta njerez kane perfituar nga pandershkueshmeria. Pandershkueshmeria ka mbizoteruar sepse ne jetojme ne nje shoqeri feudale, ku nuk ka pasur asnjehere sens tu biesh te tuve kur nuk i bie dot as kundershtarit. Nuk po kerkoj ta justifikoj kete realitet, thjesht ta paraqis si thelbesor dhe pertej influences se nje personi te vetem.

Kjo eshte nje krize shoqerore, nje percartje shekullore e nderlidhur me mediokritetin e te qenit shtet ghetto. Banaliteti i vertete do te ishte te personifikohej ky fenomen kolektiv me fytyren e cilitdo njeri sa per te kenaqur pa ndonje dobi mllefet e deleve, kur ekziston nevoja emergjente ti kushtohet vemendje e kthjellet ketij kanceri qe ka gerryer cdo aspekt te shoqerise.
Simetria e njė shoqėrie,nė princip nuk mund tė kundėrshtojė ligjet e natyrės,pėr vetėformim dhe funksione.
Nė njė piramidė idetė dhe mundėsitė ndjekin rrjedhėn llogjike,ēdo ngjyrė nga lart pasqyrohet,ēdo rast pandėshkueshmėrie lart shumėzohet me dhjetėra poshtė.
Ėshtė fluks i pandalshėm.Sado i larmishėm tė jetė fenomeni nė shtresat e ulėta,lart nėn petkun e ligjit ēdo gjė ėshtė e mundur.
Unė akoma nuk arrij tė konceptoj faktin qė personat nė fjalė nuk arrijnė tė shohin limitin e tyre duke vjedhur dhe grabitur shoqėrinė shqiptare.
lenci nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-06-2019, 20:10   #365
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,807
Thanks: 3,780
Thanked 3,058 Times in 2,075 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “Biografia sekrete” e Sali Berishės

Thuhesh dikur, nė kohėn e merhumit, dullės, "ēfarė tė bėjmė, uji del i pastėr nga burimi por turbullohet rrugės, ata poshtė e kanė fajin qė nuk na kuptojnė".
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-06-2019, 21:40   #366
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: “Biografia sekrete” e Sali Berishės“UDB-ja kėmbėkryq nė Tiranė”

June 3, 2019 10:46


Intervistoi Erion Habilaj

Rrėnjėt e hershme tė konfliktit aktual me Hashim Thaēit dhe Sali Berishės. E vėrteta sipas Bedri Islamit, shkodranit qė nė vitet 90-tė iu besua drejtimi i organizatės ilegale.

Takimi sekret me Ramiz Alinė dhe dy njerėzit qė ai caktoi pėr lidhjet e fshehta me grupet e rezistencės. Kur Gazidede ėshtė takuar personalisht me Zhelko Raznatoviēin, Arkanin dhe ēfarė i ndodhi Adem Jasharit pas atij takimi. Dėrgesat financiare tė Miloshevicit nė 1991 nė Shqipėri, agjentėt e UDB-sė qė u bėnė deputetė tė Partisė Demokratike, dhe cilat janė lokalet nė Tiranė dhe Durrės tė hapura nga UDB-ja. Dėshmi dhe dokumente sekrete mbi disa veprime tė Sali Berishės nga ‘92-nė ’97. Dokumenti komprometues “AT 317-b” i datės 21 janar 1996, mes zv.shefit tė SHISH-it dhe Berishės qė provon trekėndėshin Prishtinė-Tiranė-Beograd dhe njė komunikatė serbe mbi vrasjen e Zahir Pajazitit qė implikon Sali Berishėn. Pėrse Sali Berisha ėshtė tronditur nga akuzat e Thaēit?

Si dihet tashmė, “dueli” mes Berishės dhe Thaēit, si nuk ėshtė pritur, ėshtė ashpėrsuar sė tepėrmi. Madje, duke e cilėsuar njėri tjetrin si mjete tė shėrbimit tė fshehtė serb, ata kanė shkuar edhe mė tej. Berisha, kohėt e fundit, kėrkoi qė Thaēi t’i jepet Gjykatės Speciale tė Hagės. Pėrse Berisha kėrkon dėrgimin nė Gjykatėn Speciale tė Hagės tė mikut tė tij tė djeshėm, me tė cilin pėrqafohej edhe nė mes tė tuneleve dhe armikut tė tashėm?

Tema e dėrgimit tė Hashim Thaēit nė Gjykatėn Speciale nuk ėshtė e re, as e shpikur fillimisht nga Berisha. Si kam shkruar ditėn e djeshme, Thaēi ėshtė dėnuar nga Gjykata serbe e instaluar nė Kosovė me dhjetė vite burg. Ėshtė dėnuar pikėrisht pėr shkak tė aktivitetit tė tij, ashtu si janė dėnuar edhe dhjetra tė tjerė, pjesė e formimit dhe ngritjes sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, si Bajrush Xhemajli, Xhavit Haziri – njeriu i caktuar pėr tė ngritur strukturat e para tė luftės, Nait Hasani, etj.

Berisha dhe Thaēi, pėr mendimin tim, janė pėrfshirė vonė nė njė debat qė duhej, ose tė ishte bėrė me kohė, ose tė mos ishte bėrė fare.

Meqenėse ky debat u nxit nga pėrlidhjet e reja politike tė shqiptarėve, nė dy anėt e kufirit, pėrlidhje qė tregojnė se sa meskine dhe e cekėt ėshtė klasa jonė parapolitike, Berisha u fut nė kėtė debat si mund tė futet vetėm ai: me tė gjithė energjitė e tij, pa menduar nėse ka tė drejtė apo jo dhe kėtė gjė ai e bėn gjithmonė me pasion deri nė vetēartje.

Lufta ėshtė luftė, nuk ėshtė piknik i sė dielės dhe as llogje parlamenti. Nė luftė ose do tė tė vrasin, ose do tė vrasėsh. Shumė luftėtarė janė dėnuar, sipas bindjes sime, padrejtėsisht, dhe si duket, ende nuk i ka dalė fundi kėsaj pėrndjekjeje.

Nėse Thaēi ka bėrė krime gjatė luftės ose pas saj, atė nuk e gjykon dot as Berisha e askush tjetėr, veē strukturave tė posaēme, tė cilat janė ngritur edhe pas insistimit tė Thaēit, atėherė shefi i qeverisė sė Kosovės.

Perceptimi se Thaēi mund tė bėjė lėshime politike e kombėtare pėr tė shpėtuar nga gjykimi ėshtė sipas parametrave shqiptarė, nė Kosovė dhe nė Shqipėri. Ata i mendojnė strukturat e veēanta tė drejtėsisė si njė vegėl politike dhe nuk duan tė besojnė pavarėsinė e tyre. Jam nė dijeni se edhe lideri i Bosnjės nė luftėn kundėr shtetit fashist serb, Alija Izetbegoviē, do tė gjykohej nė tribunalin e Hagės.

Akuzat ndaj Thaēit janė ngritur nė media tė ndryshme, forume etj. Por kėto nuk i saktėson askush tjetėr. Vetėm njė organ i specilizuar. Me sa jam nė dijeni , ai nuk ėshtė nėn hetim dhe as nuk ėshtė hapur ndonjė dosje pėr aktivitetin e tij.

Berisha ėshtė nė kėtė mes nė tė njėjtėn linjė me kėrkesat e Beogradit, tė Dik Martyt, Karla del Pontes, prokurorit tė posaēėm serb, strukturave tė veēanta serbe, tė cilat, me sa kam dijeni, kanė dorėzuar mijra faqe “hetime” dhe videoregjistrime tė atyre qė nesėr mund tė jenė dėshmitarė tė mbrojtur.

Dėshira e Beogradit pėr tė dėnuar Thaēin, Haradinajn, Veselin, drejtuesit e luftės nė Drenicė, nė Llap, nė Dukagjin, etj ėshtė e pazakontė dhe e kuptueshme nga ana e tyre, si humbėsit mė tė mėdhenj nė fundin e shekullit tė shkuar.

Unė kam bashkėpunuar shumė kohė me to, kemi qenė pjesė tė sė njėjtės organizatė politike ēlirimtare, kemi pasur tė njėjtat bindje dhe tė njėjtin vizion.

Cilido prej nesh, duke futur edhe veten, qė ka bėrė jashtė pėrcaktimit politik, kombėtar dhe njerėzor tė ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare, qė ka marrė pjesė nė krime, qė ka ushtruar dhunė, burgosur, qė ka nxitur dhunė etnike apo ndaj kundėrshtarėve politikė, duhet tė pėrgjigjet.

Por, si thashė, lufta nuk ėshtė shėtitje. Qindra civilė serbė, duke menduar se erdhi koha pėr tė larė hesapet me fqinjėt e tyre autoktonė shqiptarė, u bėnė paramilitarė, u uniformuan, vranė, vodhėn, pėrdhunuan, grabitėn, hynė nė luftė dhe disa prej tyre edhe u vranė. Familjet e tyre tani, nė Kosovė apo jashtė saj, pėr qėllime tė njohura, ngritėn versionet se njerėzit e tyre nuk u vranė si kriminelė, nė luftė, por se ata u grabitėn nė mesnatė, u vranė dhunshėm , etj.

Mos tė harrojmė se shpifja ėshtė motiv kombėtar serb dhe ata mburren pėr kėtė.

Mendoj se rruga ku ka hyrė Berisha me dėshirėn e tij pėr tė dėrguar nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Hagės njėrin nga drejtuesit kryesorė tė luftės nė Kosovė, nuk i bėn nder atij.

Njėjtė sikur njė ditė tė kėrkohet qė vetė Berisha tė gjykohet pėr ngjarjet e vitit 1997 dhe tė akuzohet pėr krime kundėr njerėzimit.

A ka tė drejtė Hashim Thaēi nė akuzat e tij dhe pse reagon kaq ashpėr Berisha?

Nuk mendoj se Berisha mund tė reagojė ndryshe. Ai ėshtė njeri pasionant dhe nė luftė futet me gjithēka ka me vete, me ato qė di dhe me ato qė nuk di; me tė vėrtetat dhe tė pavėrtetat, me sajimet e ēastit dhe dėgjimet e rastit.

Berisha nuk mund tė luftojė ndryshe.

Thaēi u duk shumė mė i pėrmbajtur dhe mė i qetė nė fillimin e kėtij dueli politik. Pastaj, ngjarjet morėn rrjedhė tjetėr dhe tani edhe ai ka hapur gjithēka di.

Nė vitin 1996, nė fundin e tij, gjendja nė Shqipėri ishte para katastrofės dhe pritej shpėrthimi, tė cilin e dinte edhe vetė Berisha se mund tė vinte.

Ushtria Ēlirimtare e Kosovės ishte nė fazėn e strukturimit tė saj, nė ngritjen e zonave tė para operative, mbledhur rreth disa figurave tė rėndėsishme, Adem (Rafalla) e Hamzė Jasharit, Mujė Krasniqit (Kapuēi), Daut Haradinaj (Davidi), Rustem Mustafa (Remi), Luan Haradinaj (Adriani), Rexhep Selimi (Agroni), Kadri Veseli (Luli), Hashim Thaēi (Selimi fillimisht e pastaj Gjarpėri), Zahir Pajaziti (Ismeti), Nait Hasani (Abazi), Ali Ahmeti (Abaz Gjuka), Lahi Ibrahimi (Magjupi), Ramush Haradinaj (Smajli). Po organizohej lėvizja studentore, ku ishin liderė Bujar Dugolli, Muhamet Mavraj, Dritan Lajēi, Albin Kurti dhe rektori i Universitetit, Ejup Statovci.

Pikėrisht nė kėtė kohė, kur Kosova nuk ishte e gatshme pėr luftė, Berisha bėri pėrpjekjen pėr tė ndezur konfliktin nė Kosovė, i eksportuar nga Shqipėria dhe kjo do tė ishte fatkobe.

Ai thirri nė Tiranė, fillimisht Hydajet Hysenin, asaj kohe nėnkryetar i LDK-sė dhe Adem Demaēin, pėr tė nxitur rezistencėn aktive, demonstratat, aksionet, pėrleshjet, ēka do tė kishin ndezur njė vatėr lufte, kundrejt sė cilės Bosnja do tė ishte dukur lojra fėmijėsh.

Kėtu filloi edhe ndarja e Rugovės me Berishėn. Ai nuk ia fali Berishės kėtė prerje nė besė, lėvizje nga vija e tij dhe kalimi tek njė vijė e kuqe.

Pra, distancimet dhe pėrdallimet kanė filluar mė herėt dhe unė mendoj, pėr mė tepėr, jam i bindur se, nė shumė nga deklarimet e tij, Thaēi ėshtė nė tė drejtė, ashtu si ka edhe gjėra qė nuk mendoj se ėshtė nė tė drejtėn e tij.

Zoti Islami, ju keni qenė njė nga aktivistėt dhe figurat mė tė njohura tė lėvizjes kosovare nė ilegalitet, Lėvizjes Popullore tė Kosovės. Si ndodhi qė u bashkuat me kėto struktura?

Nė nėntorin e vitit 1992 unė u largova nga Shqipėria. Pėr njė gazetar tė “Zėrit tė Popullit”, sidomos nga Shkodra, ishte njė periudhė e vėshtirė, aq mė tepėr kur, shumė nga gazetarėt kryesorė, qė mbulonin udhėheqjen, pra Komitetin Qendror dhe Byronė Politike, u larguan dhe, befas, u ndjenė opozitarė.

Shndėrrimi i papritur i karakterit ishte pa asnjė dyshim njėra nga veēantitė e kohės. Pėr kėtė mund tė pyesni mė mirė Fahri Balliun. U largova nga Shqipėria edhe nga shkaku i presionit tė kohės, por edhe nga njė kėrkesė pėr tė punuar pėr njė gazetė shqiptare nė Perėndim.
Nė janarin e vitit 1993, kur po pėrkujtoheshin vrasjet e vėllezėrve Gėrvalla e Kadri Zeka, u njoha me pėrfaqėsues tė kėtyre strukturave, megjithėse deri aso kohe dija fare pak pėr to.

Njė vit mė pas isha pjesė pėrbėrėse e tyre. Dy njerėz kanė qenė, si tė thuash, “kumbarėt” e kėsaj pune: Fehmi Lladrovci, pa dyshim figura mė komplekse e luftės ēlirimtare nė Kosovė, dhe miku im, Ali Ahmeti, njėri ndėr themeluesit e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Iu pėrgjigja ftesės sė tyre, u bėra pjesė e lėvizjes ilegale qė po pėrgatiste luftėn ēlirimtare, u zgjodha mė pas natyrshėm nė organet drejtuese tė saj, dhe kur lufta ishte nė fillimet e saj, unanimisht u zgjodha kryetar i Lėvizjes Popullore tė Kosovės.

Pėr ata qė nuk e dinė, Lėvizja Popullore e Kosovės ishte themeluese e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, por edhe e Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare, udhėheqėse politike e saj, mbėshtetėse kryesore dhe thuajse tė gjithė liderėt e luftės ishin anėtarė tė saj. Nė kėtė lėvizje klandestine bėnin pjesė qė nga Adem Jashari, Hashim Thaēi, Ramush Haradinaj, Xhavit Haliti, Ali Ahmeti, Jakup Krasniqi, Fehmi Lladrovci, Bardhyl Mahmuti, Azem Syla, Rexhep Selimi, Ilaz Kodra, dhe fillesa e saj, themelimi i saj, ishte bėrė pikėrisht nga Jusuf Gėrvalla dhe Kadri Zeka. Pa dyshim ishte organizata mė e rėndėsishme klandestine nė Kosovė dhe viset e saj.

Si ka qenė raporti i kėsaj Lėvizjeje nė vitet 90-tė me shtetin shqiptar?

Kushdo qė mund tė ketė menduar se ēėshtja shqiptare nė Kosovė mund tė zgjidhej pa Shqipėrinė do tė ishte jo vetėm i gabuar, por edhe i papėrgjegjshėm.

Nuk ishte thjeshtė shteti amė, por edhe e vetmja mundėsi pėr tė lėvizur, pėr tė siguruar njė mbėshtetje, politike, logjistike dhe nė diplomacinė ndėrkombėtare, do tė ishte prapavija e saj, qė shumė thjeshtė mund tė shndėrrohej nė vijėn e parė, si edhe ndodhi. Lidhjet e para janė tė vitit 1990 dhe 1991, kur ende nuk kishte filluar ndėrrimi i sistemit. Ai ėshtė bėrė me presidentin e kohės, Ramiz Alia dhe mė pas me strukturat e pėrcaktuara prej tij.

Takimi ėshtė bėrė nė presidencė, ka qenė i fshehtė, nuk janė mbajtur shėnime protokollare dhe as nuk janė bėrė incizime, ėshtė mbajtur vetėm njė dokument i shkurtėr, sipas tė cilit, shteti shqiptar do tė mbėshteste veprimtarinė politike e ushtarake tė grupeve tė rezistencės. Nė kėtė kohė ende nuk ishte krijuar UĒK-ja, por kishte disa grupe nė kuadėr tė Lėvizjes. UĒK-ja do tė formėsohej mė pas, vendimi pėr tė ėshtė i Mbledhjes sė IV tė Pėrgjithshme tė LPK-sė; por ėshtė krijuar mbi bazėn e kėtyre grupeve qė vepronin edhe mė herėt.

Nga zoti Alia u caktuan dy vetė pėr kontaktet dhe mbėshtetjen e Lėvizjes, gjeneral Adem Ēobani, kėshilltari i tij ushtarak, dhe Shaban Sinani, kėshilltari i tij politik. Mė pas, nė kėto vite janė bėrė disa takime, jo mė nė presidencė, por nė vende private, natyrisht tė fshehta dhe disa gjėra kanė filluar tė lėvizin nga vendi. Tė gjitha kėto u fashitėn, pasi ngjarjet nė Shqipėri kishin zhvillime tė tjera, shumė tė rėndėsishme, dhe, si tė thuash, Kosova doli nė planin e pestė.

Nė ē’kuptim doli nė planin e pestė?

Kur them se doli nė planin e pestė, pėr tė mos thėnė nė planin e fundit, i referohem njė periudhe tė caktuar, nga viti 1992 deri nė fundin e vitit 1997, dhe e gjithė kjo lidhet me njė periudhė tė caktuar, gjendjen e zotit Berisha si President i Shtetit Shqiptar.

Nė njė intervistė pėr “DITA“-n, njėri ndėr themeluesit e UĒK-sė, Qerim Kelmendi, ka akuzuar ashpėr ish-Presidentin Berisha se ka punuar kundėr Lėvizjes kosovare nė vitet 90-tė. Ju ē’mendim keni?

Qerim Kelmendi ishte njėra nga figurat e para tė Lėvizjes qė u bė pjesė e UĒK-sė. Ėshtė nė tė njėjtėn kohė edhe i plagosuri i parė i kėsaj lufte. Pra ishte nė dijeni tė gjėrave, kjo edhe sepse, pėr njė kohė tė gjatė ishte pjesė e sektorit tė Logjistikės sė UĒK-sė. Nė radhėt e Lėvizjes ėshtė i njohur me emrin “Shpirtmadhi”, e mė pas nė radhėt e UĒK-sė njihej me emrin “Dema”.

Nėse doni tė flasim shkoqur mund tė them pa asnjė droje se, nėse ka pasur shtetar nė Shqipėri, i cili ashpėrsisht e brutalisht, nė tė gjithė kohėn kur ka sunduar, them sunduar e jo drejtuar, qė ka qenė kundėr Lėvizjes klandestine nė Kosovė dhe nė viset e saj, dhe qė ka bėrė gjithēka pėr shuarjen e saj, ky ėshtė Sali Berisha. Kėtė e them pa asnjė lloj mėdyshje. E gjithė veprimtaria e tij ka qenė e drejtuar kundėr lėvizjes sė armatosur nė Kosovė dhe nė vise, dhe kjo ka qenė njė pėrpjekje e shfrenuar politikisht, organizativisht, pėrmes shėrbimeve tė tij tė inteligjencės dhe pėrmes lidhjeve tė fuqishme qė kishte me klanet UDB-ashe nė Kosovė e jashtė saj.

Nėse ka njė shtetar, nė ndėrgjegjen e tė cilit duhet tė rėndojnė edhe krimet qė bėnė serbėt nė Kosovė ndaj shqiptarėve vendas, ai njeri ėshtė pikėrisht Presidenti i asaj kohe, Sali Berisha. Mos ju dukem i ashpėr? Nuk e besoj. Le tė sjell disa shembuj pėr tė bėrė tė qartė konkluzionin tim.
Sipas njė marrėveshjeje me zotin Ramiz Alia e qė mė pas u vazhdua edhe me zotin Berisha, nė Shqipėri do tė stėrviteshin grupe tė ndryshme ushtarake.

Ata u dėrguan si nga qeveria e Bukoshit, si nga Lėvizja Popullore e Kosovės, megjithėse kjo e fundit duke qenė ilegale, nuk ishte e njė mendje qė gjėrat tė bėheshin kaq haptas. Por ishte koha e trullosjes, sepse Berisha erdhi nė pushtet me parullėn e Bashkimit Kombėtar. Atėherė kam bėrė njė shkrim mosbesues ndaj tij, pasi, ai, nė tė njėjtėn kohė bėnte thirrje e aspironte pėr hyrjen e Shqipėrisė nė Helsinki, e po nė tė njėjtėn kohė pėr Bashkim Kombėtar, ēka pėrjashtonin njėra-tjetrėn. Por, parullat e tij, ngjallėn entuziazėm. Regjimi i vjetėr u shemb jashtėzakonisht shpejt, regjimi i ri po vinte pėrmes dėshirės sė njerėzve, por edhe shkatėrrimit.

Grupet e militantėve qė u stėrvitėn nė Shqipėri kishin thuajse tė gjitha tė njėjtin fat: ata u burgosėn sapo shkelėn nė Kosovė ose u detyruan tė marrin arratinė.

Regjimi serb kur i arrestonte ua dinte jo vetėm se ku kishin qėndruar nė Shqipėri, por edhe numrin e armės, me cilėt kishin qėndruar, etj. Pra ishte gjithēka e dekonspiruar. Shėrbimi i fshehtė i Gazidedes kishte bashkėpunuar direkt ose indirekt me shėrbimin e fshehtė serb. Direkt pėrmes lidhjeve qė kishin, indirekt pėrmes strukturave tė UDB-sė nė Prishtinė. Vetėm dy grupe rezistuan dhe, as nuk ikėn nė mėrgim, si donte klani titist nė Kosovė dhe nė Tiranė, dhe as nuk dorėzuan armėt. Njėri ishte grupi i Drenicės, ku printe Adem Jashari, tjetri ishte grupi i Llapit, njė pjesė e tij, ku ishte drejtues Zahir Pajaziti.

Kėto dy grupe ishin pjesėt mė thelbėsore pėrbėrėse tė UĒK-sė sė ardhshme. Tani, mendoni vetė, po sikur tė mos kishte pasur dekonspirim, shkurt tradhti nga brenda, ēfarė do tė kishte ndodhur nė Kosovė kur ishin stėrvitur qindra vetė pėr fillimin e luftės? Do tė kishte pasur njė pamje krejt tjetėr, ushtria do tė ishte shumė mė mirė e pėrgatitur, humbjet do tė ishin mė tė pakta, njerėzit do tė kishin besuar mė shpejt nė organizimin e saj. Kjo nuk ndodhi. Nė vend tė saj erdhėn arrestimet e bujshme dhe largimet e mėdha. Kjo solli nė Kosovė shembjen e mitit tė luftės, disfatizėm, hutim, dhe u humb mjaft kohė deri nė ngritjen e strukturave tė tjera. Tani dihet se Gazidede ėshtė takuar personalisht me Zhelko Raznatoviēin, Arkanin.

Ėshtė larg mendsh tė mendohet se ai ėshtė takuar pa marrė bekimin e Berishės. Pėrse janė takuar? Pėrse pas kėtij takimi represioni nė Kosovė ndaj lėvizjes ilegale ėshtė shtuar? Pėrse Arkani u bė pjesė e rrethimit tė tretė tė Adem Jasharit? Qė ka pasur njė bashkėpunim nė trekėndėshin Tiranė-Prishtinė-Beograd, kjo ėshtė e qartė tashmė, megjithėse pėr ne ka qenė e qartė gjithnjė. Por humbjet qe kanė ardhur nga ky bashkėpunim kanė qenė tė ndjeshme.

Ēfarė dinit ju qė ishit kaq tė qartė?

Po ju sjell njė shembull tjetėr. Ėshtė pak i njohur nė Shqipėri, por unė e kam trajtuar nė librin tim, “Enigma e njė vrasje tė trefishtė”. Mė 31 janar1997 u vranė nė njė pritė tė organizuar Zahir Pajaziti, anėtar i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė, Edmond Hoxha, lider i Lėvizjes Studentore dhe Hakif Zejnullahu. Nė dhjetor 1996, Zahiri, sė bashku me Qerim Kelmendin ishin pėr disa javė nė Shqipėri.

Qėllimi i tij ishte tė hetonte nėse do tė mund tė bėhej diēka mė shumė nga shteti amė, megjithėse pėrvoja e tij ishte e hidhur. Disa kohė mė parė ai ishte arratisur nga Kosova, kishte ardhur nė Shqipėri, por autoritet shqiptare ia kishin dorėzuar pushtetit serb. Por ai e donte Shqipėrinė dhe besonte se diēka mund tė bėhej.

Nė Shqipėri, sipas tė gjitha dėshmive, ai ėshtė ndjekur nga klani i Gazidedes, sepse, qarqet UDB-ashe me tė cilat bashkėpunonte Gazidede, e njihnin atė. Kthehet nė Kosovė nga 20 janari i vitit 1997 dhe pas pak ditėsh bie nė pritė. Pushtuesit serb nė komunikatėn pėr vrasjen e tij, megjithėse ilegalisht njihej si Ismeti, japin emrin e saktė tė tij, lėvizjet qė kishte bėrė, udhėtimin nė Shqipėri etj.

Tė dhėna tė ēuditshme. Edhe nga drejtuesit e Lėvizjes nuk dihej se kush kishte marrė pjesė nė aksionet luftarake, kjo ishte njė temė “Tabu” pėr udhėheqjen politike, pasi kishte njė strukturė brenda saj qė dinte gjithēka, e kjo ishte e mjaftueshme, por lėvizjet e tij, tė bėra tė njohura nga njė komunikatė vrastare, jepnin mė shumė se kaq.

Sė dyti, dėmi i madh qė solli politika e Berishės ndaj lėvizjes klandestine ēlirimtare nė Kosovė ėshtė edhe nė lejimin qė, herė haptas e herė fshehtas, i bėri pėrhapjes sė strukturave UDB-ashe nė Shqipėri. Le tė lemė mėnjanė faktin se tė gjithė ata qė ishin dėnuar nė Shqipėri gjatė periudhės komuniste si agjentė tė UDB-sė, u rehabilituan, u quajtėn tė pafajshėm e u bėnė edhe deputetė tė Partisė Demokratike apo zunė vende tė larta drejtuese.

Tė dukej sikur nė Shqipėri nuk kishte pasur kurrė agjenturė serbe e nuk do tė kishte edhe mė pas. Qė nė janarin e vitit 1991 nė Shqipėri do tė vijnė emisarė tė Millosheviēit, tė cilėt do tė sjellin edhe financimet e para. Por , kur nė Kosovė, jo rastėsisht, filluan aksionet e para luftarake, kjo agjenturė nė Tiranė gjeti vatrėn e saj tė ngrohtė. Kjo agjenturė u mirėprit nė Shqipėri.

Nga kush u mirėprit? Nė cilėn Odė e mirėpritėn kėtė agjenturė zoti Islami?

Ndryshe nga UĒK-ja qė nė Shqipėri u shtri pėrmes njerėzve tė thjeshtė, qė hapėn portat e shtėpive pėr tė, shėrbimi i fshehtė serb nuk mund tė kalonte kėshtu. Atėherė ai vendosi tė bėnte diēka krejt tjetėr, e mbuluar nė mėnyrė tė pėrsosur dhe nė dukje krejt e zakonshme. Mendoi tė hapte disa lokale nė Tiranė, ndonjė nė Durrės dhe rrugės pėr nė veriun e vendit. Ato do tė ishin pikė-stacionet e mbledhjes dhe tė kalimit tė tė dhėnave.

Ato dėrguan edhe njė njeri tė tyre si koordinator, i cili kishte lidhje tė ngushta me SHIK-un e Gazidedes, quhej Ramė M. Fillimisht paraqitej si njė njeri nė nevojė, mė pas do tė kishte njė banesė nė Laprakė, e jo shumė kohė mė vonė do tė kishte njė dyqan nė qendrėn e Tiranės, pėrballė “Hotel Dajtit”, ngjitur me lokalin e njohur tė asaj kohe, qė ndodhej po ashtu pėrballė, me emrin “Nikolino“.

Aty, afėr tyre, si rastėsisht, ishte vendosur edhe njė telefon, i cili u shėrbente shqiptarėve tė Kosovės pėr tė folur me familjet e tyre. Pėrmes kėsaj linje, jo rrallė, pėr njerėz qė dyshonin si ishin tė ingranuar nė lėvizjet ilegale, bėhej pėrgjimi dhe regjistrimi i bisedave. Duke e ditur se lokali “Nikolino” ishte njė lokal serioz, ku shkonin ilegalė tė ndryshėm, edhe nė lokalin tjetėr, qė ishte nė anėn e djathtė, pra nė restorantin “Kumanova“ kishin dėrguar njė njeri tė tyre.

Kjo nuk ishte e mjaftueshme. Atėherė ngritėn njė bazė tė UDB-sė edhe nė restorantin “Prizreni“. Ishte njė rrethim pėrmes restorantesh, dyqanesh, kioskash, ku jo rrallė do tė uleshin edhe njerėz tė luftės. Pėrmes lidhjeve qė kishte aso kohe shėrbimi i fshehtė i Lėvizjes dhe i UĒK-sė u arrit tė bėhej identifikimi i kėtij rrjeti dhe tė sinjalizohej shteti shqiptar.

Mirėpo kjo vazhdoi, deri sa u shembėn edhe vetė strukturat e shtetit. Pėrveē kėtyre informacioneve tė punės operative tė UDB-sė nė terren ka dhe dokumente shkresore qė vėrtetojnė lidhjet mes UDB-sė, SHIK-ut tė Gazidedes dhe strukturave tė tyre partnere nė Prishtinė.

Pėr ēfarė dokumentesh e keni fjalėn zoti Islami?

Ekziston edhe njė dokument tjetėr, kopje e tė cilit ėshtė edhe nė arkivėn tonė. Ai mban datėn 21 janar 1996, ėshtė skeduar nėn numrin “AT 317-b”, ėshtė protokolluar tri ditė mė vonė dhe nė cepin e tij, lart nė tė majtė, ėshtė vėnė shėnimi i ish-Zėvendės Shefit tė SHISH-it: “Tė kalojė pėr informim nė Presidencė…“
Nė njė informacion qė ka paraqitur njė inspektor i Shėrbimit Informativ tė Shqipėrisė, A.K, pas bisedės nė pėrfaqėsinė e Kosovės, nė Tiranė, mes tė tjerave, shefi i tij ka nėnvizuar:

“Mendimi i zyrtarėve tė Prishtinės ėshtė se kemi tė bėjmė me njerėz tė organizuar mirė dhe qė kanė disa baza nė Shqipėri, sidomos nė Tiranė, Durrės-Plazh dhe nė Tropojė.

Veprimet e deritanishme tė saj, qė e quan veten UĒK, kanė qenė tė pėrqendruara nė Drenicė dhe nė rajonin e Dukagjinit, qė mund tė pėrkufizohej nė vijat Prizren-Shtimje dhe nė rrugėn Pejė-Mitrovicė. Tash, me aksionet qė janė zhvilluar para pak ditėsh, zyrtarėt e Prishtinės mendojnė se ajo po vepron nė njė hapėsirė krejt tjetėr, qė ėshtė mė e gjerė.

Gjithnjė sipas tyre, UĒK-ja ėshtė nė tri zona, mirėpo nuk kanė dijeni tė sakta se cilat janė shtrirjet e zonave, vetėm se, mė parė, zoti A.A, u kishte thėnė se zona e dytė ėshtė nė Maqedoni. Nė takimin qė ka pasur njeriu i tyre, R.Gj, me njė pėrfaqėsues tė qeverisė serbe ėshtė pasur parasysh se aksione terroriste duhen pritur edhe nė tė ardhmen.

Mendimi i tyre ėshtė se fjala vjen pėr disa njerėz tė veēantė, qė mblidhen nė organizata ilegale e qė duhen survejuar, sidomos nė Tiranė. Disa prej tyre nuk duhen lejuar tė veprojnė nė Shqipėri. Pas kėrkesės sime, zyra e Kosovės do tė na paraqesė njė listė tė emrave tė njerėzve qė dyshojnė se fshihen pas kėsaj organizate terroriste”.

Ky dokument ėshtė botuar edhe mė parė, asnjėherė nuk ėshtė hedhur poshtė. Ai sjell dėshminė e njė trekėndėshi, i cili ka njė qendėr nė Prishtinė e qė shtrihet mė pas nė Tiranė dhe nė Beograd. Nė tė vėrtetė, pak ditė pas kėtij informacioni, zyra e pėrfaqėsisė sė Kosovės nė Tiranė ka paraqitur njė listė me emrat e personave qė mendohet se kryejnė veprimtari ilegale subversive.

Ashtu si ėshtė e vėrtetė se disa ditė mė pas, disa nga tė dhėnat qė i ishin afruar nga Shėrbimi Informativ Shqiptar do tė shfaqeshin nė njė informacion tė pėrgatitur nga ish-Shėrbimi Ushtarak Jugosllav, KOS, nė tė cilin janė shtuar edhe disa karakteristika tė tjera, si gjendja shoqėrore e atyre qė pėrbėjnė Grupin e Drenicės, arsimi i tyre, vendndodhja, karakteristikat e zonės, etj.

Shumė pak ditė mė pas, kur lufta do tė kishte njė ngjitje tė menduar nga lėvizja klandestine, por tė paparashikuar nga jashtė saj, zoti Berisha do tė bėjė dy deklarata ogurzeza; njėra e trajtuar edhe mė parė, e tjetra e harruar.

Ai do tė deklarojė se, UĒK-ja ėshtė organizatė terroriste, e lidhur me Arkanin, kjo e thėnė edhe nė organet e medies gjermane, ku pritej njė faktorizim i shpejtė i lėvizjes guerile. Me thėnė tė drejtėn, meqenėse asokohe isha nė strukturat drejtuese tė luftės, kjo thėnie nuk na prishi punė, sepse njerėzit tashmė i njihnin ata qė po luftonin.

Thėnia e tij e dytė, e cila nga qarqet UDB-ashe nė Prishtinė u amplifikua ishte se “UĒK-ja po lufton pėr tė mbrojtur pragun e shtėpisė” dhe solli si shembull se Adem Jashari kur u vra, a nuk u vra nė shtėpinė e tij(?). Kjo ishte njė ndėr thėniet mė tė rrezikshme, sepse sillte copėzimin e luftės, krahinorizmin e saj, katundarizimin e saj, copėtimin. Dhe nė fakt, kjo edhe solli dėme fillimisht, sepse njerėzit, sidomos ato qė ishin tė lidhur me njė tjetėr politikė, hezitonin tė luftonin fillimisht jashtė fshatit tė tyre.

Pėrfundimisht mund tė them me pėrgjegjėsi se, pėr Kosovėn dhe UĒK-nė e saj, ishte njė fat i madh qė nė kohėn e luftės nuk drejtonte nė Shqipėri Sali Berisha, nė tė kundėrtėn nuk do tė kishte luftė ēlirimtare. Ai do e pengonte deri nė fund atė.

E gjithė paraloja e fillimit tė luftės dėshmon pėr kėtė. Dhe duhet thėnė po ashtu se ishte njė fat i bardhė qė pushteti u ndėrrua, qė gjėrat dolėn jashtė kontrollit e pėrcaktimit tė tij. Me qeverinė socialiste kemi pasur probleme, kemi pasur mosmarrėveshje, por gjėrat kanė shkuar shumė mė ndryshe e disa prej pėrfaqėsuesve tė tyre, sidomos pas marsit tė vitit 1998, duhen falėnderuar pėrzemėrsisht.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-06-2019, 00:28   #367
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: “Biografia sekrete” e Sali Berishės
Sali Berisha i sėmurė rėndė, nėn kontrollin e rreptė tė Mentor Petrelės. Pritet mjeku austriak


Sali Berisha i sėmurė rėndė, nėn kontrollin e rreptė tė Mentor Petrelės. Pritet mjeku austriak

Shėndeti i tij ėshtė rėnduar qė para njė jave, pėr shkak tė stresit tė krijuar, riaktivizimit tė sėmundjes sė vjetėr dhe aritmisė sė zemrės. Po mbahet nėn kontroll nga doktor Petrela dhe ėshtė lajmėruar me urgjencė dhe pritet tė vijė nga Vjena mjeku austriak, tek i cili bėn “remontin” e pėrvitshėm shėndetėsor. Problemet shėndetėsore tė Berishės janė shfaqur nė ēdo protestė, por kėtė tė shtunė kanė qėnė mė tė dukshme, teksa ndodhej para kryeministrisė bashkė me badigardėt e tij tė shumtė. Me sa duket nuk ka mundur ta pėrballojė kėtė situatė trupi dhe truri i tij i lodhur nga vitet por dhe nga maskarallėqet, pėr shkak tė tė cilave ėshtė i detyruar tė jetė nėn njė presion tė fortė e nėn ruajtje tė rreptė, pėr tė evituar ndonjė hakmarrje tė mundshme.

Ish kryeministri Sali Berisha ėshtė nė gjendje tė rėndė shėndetėsore, dhe gjendet nėn kontrollin e rreptė tė mjekėve tė neurokardiologjisė.

Burimet afėr tij bėjnė me dije se shėndeti i tij ėshtė rėnduar qė para njė jave, pėr shkak tė stresit tė krijuar, riaktivizimit tė sėmundjes sė vjetėr dhe aritmisė sė zemrės qė i ėshtė krijuar dhe pėr shkak tė problemeve tė moshės.

Mėsohet se ėshtė nėn kujdesin direkt tė mikut tė tij, mjekut tė shquar neuro-kardialog Mentor Petrela, i cili e ka mbajtur gjatė gjithė kohės nėn kontroll tė rreptė mjekėsor.

Ndėrkohė qė ėshtė lajmėruar me urgjencė dhe pritet tė vijė nga Vjena mjeku austriak, tek i cili Sali Berisha bėn “remontin” e pėrvitshėm shėndetėsor.

Burimet pranė Berishės bėjnė me dije se pėr shkak tė pėrdorimit tė fortė tė ilaēeve gjendja e tij po mbahet nėn kontroll, por qė konsulta mė e gjėrė dhe me mjekun austriak dhe ndryshimi i trajtimit me ilaēe pritet qė ta riktheje nė gjendje afėrisht normale ish kryeministrin shqiptar.

Problemet shėndetėsore tė Berishės janė shfaqur nė ēdo protestė, por nė ditėn e sotme kanė qėnė mė tė dukshme, teksa ndodhej para kryeministrisė bashkė me badigardėt e tij tė shumtė.

Me sa duket nuk ka mundur ta pėrballojė kėtė situatė trupi dhe truri i tij i lodhur nga vitet por dhe nga maskarallėqet, pėr shkak tė tė cilave ėshtė i detyruar tė jetė nėn njė presion tė fortė dhe nėn ruajtje tė rreptė, pėr tė evituar ndonjė hakmarrje tė mundshme.

Ndonėse burimet afėr tij mundohet ta paraqesin situatėn sa mė pak alarmante, mėsohet se Berisha ėshtė nė njė gjendje tė rėndė shėndetėsore, dhe i janė riaktivizuar tė gjithė parametrat negative tė sėmundjes sė vjetėr, bashkė me stresin dhe problemet e papėrballueshme pėr vetė moshėn qė ka.

Pritet qė nė orėt e ditėt e ardhshme tė kemi njė situatė mė tė qartė pėr shėndetin e ish kryeministrit, ndonėse stafi i tij i afėrt dhe ai mjekėsor nuk jep garanci se Berisha do tė qėndrojė pa marrė nė dorė tabletin pėr tė postuar ndonjė mesazh apo “qytetar dixhital”.

Nė mungesė tė tij kėtė gjė mund ta bėjė dhe stafi i afėrt qė menaxhon adresėn e tij nė rrjetin social, pėr tė treguar se gjendja shėndetėsore e Berishės ėshtė pėrmirėsuar./Pamfleti
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-06-2019, 10:18   #368
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,344
Thanks: 7,463
Thanked 3,411 Times in 1,393 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “Biografia sekrete” e Sali Berishės

"Erdogani ėshtė njeriu qė shkoi nė zyrėn e Sali Berishės dhe tha: ‘Ku e morėt kėtė fotografi tė Gjergj Kastriotit? Ai ėshtė tradhtar. Hiqeni!’, Dhe, ēka bėri ai? E largoi."

Joseph J. DioGuardi

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-06-2019, 20:47   #369
Metarch
homo aspirans
 
Avatari i Metarch
 
Data e antarėsimit: Sep 2016
Posts: 90
Thanks: 13
Thanked 49 Times in 29 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Metarch ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: “Biografia sekrete” e Sali Berishės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Ceshtja e ushtrise eshte teme e gjate por der ne mes te viteve 80 ishte ushtri e fuqishme dhe u hidh ne skrap mbss 90s dhe nuk ahkoi asgje ne arken e shtetit.

Jam dakord me analizen tende.

Te keshilloj te lexosh librin e Shinasi Rames " Perrallat e Tranzicionit Shqiptar" .

Nuk jam dakord me disa ekzsagjerime ne numra atje por 90% e librit eshte e sakte.

Pyetjet e mia jane keto:

1) Nese lideri suprem do ishte i sakte a nuk do ndikonte kjo ne gjithe hallkat me poshte?

2) Si zgjidhet gjithe kjo krize kaq e rende shoqerore qe po rrezikon tashme ekzistencen tone?
Shof qe Shinasi Rama u referoheshka tezave te Mero Bazes. Fort e veshtire te kaperdihet ne retrospekt, po do vazhdoj ta lexoj gjithesesi.

Lideri suprem as nuk formohet dhe as nuk ekziston ne nje vakum. Poshte tij qendron nje infrastrukture shoqerore nga e cila buron fuqia e tij dhe prodhohet lloji i tij, qe ne rastin ideal duhet te jete e shendetshme ne virtyte dhe dinjitoze ne tradite. Ne rastin tone qe pretenduam te rifillojme shoqerine nga viti zero, i pari u nxorr lideri dhe me pas u ndertua rreth tij infrastruktura. Natyrisht nxitimi dhe papjekuria i dhane kesaj infrastrukture trajten e nje qyteti barakesh, nje "shanty town" parazitues. Sa kapacitet ka nje njeri i dale dhe i mbeshtetur prej saj te sulmoje dhe reformoje vete origjinen e legjitimetetit te tij nuk e di. Po aq sa ka nje femije te reformoje prinderit e tij, ma merr mendja. Te metat vec sa perforcojne njera tjetren deri ne absurditet. Vetem nepermjet ndonje rastesie statistikore mundet nje sistem i keqndertuar te rregulloje vetveten, asgje tjeter.

Zgjidhja eshte njekohesisht pa aq e thjeshte sa dhe e veshtire. Ne rradhe te pare duhet cmontuar deri ne tullen e fundit armiku kryesor i shqiptareve sot qe flasim, qyteti Tirane dhe gjithe degjenerimi moral, qytetar e kulturor qe ka kultivuar. Kjo eshte thjeshte ndalja e gjakderdhjes dhe fashimi i plages. Zgjidhja e vertete eshte ne ndertimin e asaj infrastrukture te lartpermendur. Veshtiresia qendron ne faktin se themelet e saj duhen ndertuar mbi nje sakrifice rozafiane. Ata qe do te hedhin hapat e para do tu duhet ti hyjne nje jete perpjekjesh te vazhdueshme, shpesh ne dukje dhe te pashpresa, pa pritshmerine e ndonje shperblimi qofte material qofte social ne fund te rruges. Ne mungese te perfitimit te menjehershem, une nuk e di se cfare force tjeter mund te levize qenien e degjeneruar te botes moderne drejt mundimit dhe sakrifices, di vetem qe duhet te jete nje abstraksion shume i fuqishem. Mesjetaret e zgjidhen kete problem nepermjet zotit, ne nuk kemi gje tjeter vec vullnetit tone, dhe ai ben mire te jete i hekurt.
border=
Metarch nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-06-2019, 18:23   #370
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: “Biografia sekrete” e Sali Berishės

SALI BERISHA PĖR MIKU E TIJ TĖ SOTĖM, ILIR META!

Sali Berisha ka thėnė:

“Pėr PD, Ilir Meta ėshtė njeriu qė pėrfaqėson klanin mė tė rrezikshėm tė trafiqeve nė Shqipėri, tė trafikut tė drogės, tė trafikut tė fėmijėve dhe tė trafikut tė vajzave tė mitura. Nė historinė e vendit, ky mbetet njeriu qė me bandat e tij ngjiti Shqipėrinė nė krye tė listės sė vendeve tė planetit, tė trafiqeve tė skllavėrisė sė seksit, tė fėmijėve tė drogės dhe armėve. Mbi kėta tė dy (pėr Ilir Metėn dhe bashkėshorten e tij) rėndojnė dy varre dhe dy krime tė fshehura pas malit tė Dajtit). Nuk do tė jetė e largėt dita kur Ilir Meta do ta mbylli jetėn e tij pas hekurave tė burgjeve”.

Pėr hetė tė parė Sali Berisha ka akuzuar Ilir Metėn pėr vjedhjen e floririt nė Krrabė, nga ku dyshohet se buron njė pjesė e pasurisė sė Ilir Metės.

“Nė qoftė se dikush mendon t’u vjedhė floririn shqiptarėve dhe tė lajė duart si Ponc Pilati, gabon shumė rėndė, ka bėrė llogari tė gabuara. Kėrkoj me insistim dorėheqjen e Ilir Metės. Ai tjetri nė fund nuk quhet Ilir Meta, por Ilir Floriri”. Si shumė pėr ngjarje tė tjera, edhe pėr kėtė skandal, njė ndėr mė tė rėndėt nė historinė e pluralizmit shqiptar, nuk ka asnjė pėrgjegjės.

Bedri Zenel Islami
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-06-2019, 20:38   #371
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,260
Thanks: 16,510
Thanked 9,758 Times in 6,602 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “Biografia sekrete” e Sali Berishės

Vdes ish presidenti i Malit tė Zi.

Ish presidenti i Malit tė Zi Momir Bullatoviq ka vdekur sot nė moshėn 63 vjeēare.

Bullatoviq ka qenė president i Malit tė Zi prej vitit 1990 deri nė vitin 1998.

Po ashtu Bullatoviq ka qenė president i Qeverisė Federale tė Jugosllavisė nga viti 1998 deri nė vitin 2000, shkruan Vijesti e Malit tė Zi.

Siē shkruan kjo media malazeze besohet se Bullatoviq ka vdekur nga sulmi nė zemėr.


PS....sale berisha duhet te shkoj ne varrim ose ti ngushelloje te afermit,sepse e ka pasur mik....apo DA???????????????????????
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-07-2019, 12:12   #372
Musachia
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jan 2015
Posts: 62
Thanks: 26
Thanked 30 Times in 18 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Musachia ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėMusachia ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėMusachia ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėMusachia ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėMusachia ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėMusachia ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: “Biografia sekrete” e Sali Berishės

vetem kur te largohet sali berisha nga skena e politikes ne do jemi ne gjendje si popull te sherohemi nga plaget e mbartura 30 vjecare te tranzicionit, berisha eshte fantazma e te shkuares qe rri si mjergull mbi te ardhmen, eshte misherimi I zvarritjes tone qe I ngjan nje saga pa fund, fundi I tij to perkoj me driten ne fund te tunelit, eshte I fundit I llojit te vet dhe nje plage e hapur.
Musachia nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-07-2019, 19:51   #373
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,936
Thanks: 892
Thanked 1,693 Times in 990 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 173
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “Biografia sekrete” e Sali Berishės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Musachia Shiko postimin
vetem kur te largohet sali berisha nga skena e politikes ne do jemi ne gjendje si popull te sherohemi nga plaget e mbartura 30 vjecare te tranzicionit, berisha eshte fantazma e te shkuares qe rri si mjergull mbi te ardhmen, eshte misherimi I zvarritjes tone qe I ngjan nje saga pa fund, fundi I tij to perkoj me driten ne fund te tunelit, eshte I fundit I llojit te vet dhe nje plage e hapur.
Hajde thuaju kte 400 e kusur mije votuesve te PD.

Berisha mbolli injorance , dhe te tjeret e pasuan.
Nuk ka te ardhme me kaq shume injorance ne qarkullim.

Shembull ke protesten e neserme.
Ne pikepamje te pare ska asgje te keqe , ku ta gjesh te protestohet , por problemi eshte qe masat po terhiqen prej hundesh nga hajdut te paskrupullt me bllok ne dore. A nuk eshte injorance kjo?
__________________
Always loud & always proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-07-2019, 21:04   #374
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 5,124
Thanks: 0
Thanked 1,745 Times in 1,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ā“Biografia sekreteĀ” e Sali Berishės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AAO Shiko postimin
Hajde thuaju kte 400 e kusur mije votuesve te PD.

Berisha mbolli injorance , dhe te tjeret e pasuan.
Nuk ka te ardhme me kaq shume injorance ne qarkullim.

Shembull ke protesten e neserme.
Ne pikepamje te pare ska asgje te keqe , ku ta gjesh te protestohet , por problemi eshte qe masat po terhiqen prej hundesh nga hajdut te paskrupullt me bllok ne dore. A nuk eshte injorance kjo?
Duke lexuar tani ketu, duke rifreskuar informacione te karakteristikes sekrete te SB qe i kam lexuar vite me pare, duke pare se c'ka thene per Meten (tani shkon e puthet) dhe duke j'u kujtuar te gjitheve qe te hyje ne Bllok si doktor do kaloje ne vrime te gjilperes... pra qe mos t'a zgjas. Shqipot jane komb qe harron kollaj. Mbaj mend qe dikur me nje shoqen time qe kishte vuajtur nen socializem i thashe. Ti e di kush eshte SB? E di shume mire me tha. Por mamase cfare t'i bej? Ajo(mamaja e saj) e shihte SB si figuren e kundert te ish socialisteve apo komunisteve. Pra fatkeqesia e shqiptareve ku demokracine e bene dhe vazhdojne t'a bejne ish kasta e komunisteve, te shohin si figure antikoministe nje ish sekretar te komitettit te partise dhe doktor i besuar ne bllok. Sot po beja muhabet me nje grek . Packa se cfare mendojne shqipot apo dhe ju ketu ne forum. Ai greku e dinte dhe e njihte mire situaten e sotme ne Shqiperi (ndoshta dhe per shkak te profilit te punes qe ka). E di cme tha? Perderisa PD iku nga parlamenti ,perderisa nuk hyri ne zgjedhje, me cfare te drejte del sot apo dje dhe thote zgjedhje nje partiake apo me nje kandidat ? Ti e kishe shancin dhe nuk deshe te hyje ne zgjedhje. Kaq. Problemi eshte se ne si komb nuk kemi as politikane as klase intelektuale. Shoh ketu ne forum qe vazhdoni bini me zell pacavure gazetash apo analistesh , ku te gjithe duan te bejne kritizerin dhe nuk japin zgjidhje.... Demokracia funksionon me vote. Te themi teorikisht. Ed Rama eshte njesoj me Lulen ne mos dhe me i keq sepse eshte bashkepunetor me te. Ne momentin qe Lule del ne revolte te dhuneshme, apo Monika apo bejne skandale me bomba dhe boje ne parlament i thuhet troc. Te themi une jam ne vend te tij (qe une kurre nuk do isha Edi dhe as Lule) , por po ve veten ne kete post. Pra . Une ne kete post kam ardhur me votat e shumices. Demokracia funksionon keshtu. Cdo 4 vjet behen zgjedhje. Po qe se shumica prap vendos qe mos te me besoj me , me voton kundra. Nuk ka rruge tjeter ne demokraci te hypesh apo te zbresesh dike ne pushtet. Lule apo dhe Edi jane sot te kenaqur apo te pakenaqur neser, por kjo nuk i jep te drejte te mbledhin 100 apo qofte dhe 100.000 mije njerez ( qe nuk perfaqesojne te gjithe votuesit) dhe ti vene zjarrin gjithckaje. Keq apo mire... PD nuk hyri ne votime. Ishte zgjedhja e saj, qe une e gjykoj gabimin me te madh te PD. Nuk je i sigurte se zgjedhjet do jene te ndereshme apo jo.... nuk ka menyre tjeter prove t'a vertetosh kete vetem duke hyre. Kaq. Nuk ka menyre tjeter te kerkosh te vish ne pushtet pervcse votes. Cdo menyre tjeter eshte e kundraligjeshme. Nuk me interson ne eshte Edi sot, sepse nuk do jete neser. E kam thene ne forum qe mekatet e Edit kane filluar qe kur u be minister e mos dhe me pare. Por kjo pune e : ik ti te vij une se nuk me pelqen mua apo une mendoj se perfaqesoj me te mirin... po te themi se pas 6 muajsh do beje po te njejten gje PS? Ne kete forum une kam sjelle postime per t'ju rikujtuar se ckane bere socialistet nja 10 vjet me pare ( nuk hynin ne parlamnet) dhe cfare ben PD sot. Zgjedhjet qe u bene(votimet) te mira apo te keqija, u bene, Kush deshi te hynte ne to apo dhe te paraqiste kandidat e beri. Kush nuk donte nuk e beri. Po j'u them . Pak rendesi ka se sot ndodhi qe eshte PS ne pushtet , sepse ka ndodhur po e njejta gje e ngjashme kur ka qene PD ne pushtet. Per mua personalisht dhe kete e them me plot gojen , PD dhe LSI po vazhduan me teorite Rama ik me mitingje si ai qe pritet ne date 10 korrik , po ndjekin nje rruge apo strategji antikushtetuese dhe antiligjore. Per mua personalisht, PD dhe LSI duhen nxjerre jashte ligjit apo konsideruar si organizata terrorriste. Ne parlament ishe dhe nuk ndejte. Dole ne rruge dhe dogje cfare deshe. Ne zgjedhje nuk hyre. Po atehere ? Do mbash kete vend peng se te do bytha ? Lule dhjeu ne breke me gjithe Monen kur ju dha ultimatumi nga USA.Lule dhe Mona Edi dhe te tjere kane thase me leke. Femije qe i shkollojne ku i dpo trapi. Dhe ngihen shqipot kokepalare me nje mije halle dhe i shkojne nga pas. SHoh shume ketu ne forum qe as nuk e vini hic ne llogari kete? A e meodnoni ju ore forumas se ata kane thase me para . Kane euro me peshe sa peshon e gjithe familja juaj fizikisht? Dhe ju si dhe plot analiste dhe mendje shkurter vini ketu dhe psotini budalliqe ? Nuk morri Edi ndihma ? Po kush do hedhe investime ne Shqiperi kur shikon se cfare behet? Ik ti te vij une ? Ne rrjetet sociale nej demokrat i thishte Lulit sot. Erdhen dikur ndihma dhe i vodhe ti. Sot nuk i dhane Shqiperise ndihme. Ti per cfare gezon? Se nuk i dhane Shqiperise apo se nuk do i vjedhe Edi sic i ke vjedhur ti apo sic i ka vjedhur a vete ? A ju shkon ne mendje njeriu ketu ne forum apo shqipove se pse Luli kerkon medoemos rremuje prap tani pas zgjedhjeve? Kaq trim eshte Luli dhe Monika, qe e harruan cfare ju tha USA (ambasada) jo me shume se 2 jave me pare ? Ku e gjejne kete guximin te fillojne prape nga e para, kur nuk deshen te hynin ne zgjedhje per te pasur apo jo votat e ligjeshme ? Pra . Ku e gjejne guximin ? Ka dy aresye. Nje eshte SB qe i ka futur ne pazare por dhe i ka shtrenguar koqet ne bige Lules , Mones dhe te tjereve , por e dyta eshte qe per Lulen dhe Monen qe kane ceshtje te hapura me drejtesine menyra e vetme te shpetojne eshte organizimi i rremujave , duke perdorur mendje shkrutesine e shqipove se na udheheqin narko trafikantet dhe korrupsioni( e harruar Lazaratin dhe korrupsionin ne kohen e PD)? Ky popull i shkon nga pas sepse eshte popull jo se do drejtesi por se eshte popull pa moral, dembel, i korruptuar apo pa virtute! Kjo eshte e verteta o Popull. Mundohuni te arsyetoni se nuk eshte kaq e veshtire. Se cfare duan apo se cfare aspirojne shqiptaret dhe kosovaret eshte tjeter gje. Shqiperia eshte han pa porta. Sherbimi sekret shqiptar eshte inegzistent ose jo aktiv per t'a marre zvarre SB , Lulen apo Monen apo dhe Edin e te tjere ti vere para fakteve, per t'i cuar ne burg. Per ata qe e njohin Greqine, sot ai greku shpresonte qe qeveria qe do fitoje sot ne zgjedhje, te parin ligj qe do abrogoje eshte: te zhveshe Universitetet nga mos kontrolli i policise (qe prej vitit 1953 egziston nje ligj,qe policia nuk ka te drejte te hyje ne ambjentet universitare packa se aty mund te jene plot me terroriste). Kjo i ka bere universitetet greke apo dhe ambjentet universitare vende te sigurta per te strehuar lloj-lloj muti ne Greqi.

Nejse.... dhe nje here po ju kujtoj. Ju si forumas dhe shqiptareve. Zgjidhni mire se kujt i shkoni pas apo ke mbroni me diskutimet tuaja. Si i beri parate SB , Edi, Lule, Mona ....po ju ckeni ? Shumica e shqipove kane vetem lesht e curres. Shkojini pas , besojini, mbeshtesni apo dhe beni politiken e atyre qe ju mendoni se jane si ju .
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 07-07-2019 nė 21:21
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-10-2019, 22:38   #375
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerI biri i Remzi Hoxhės: Bota do ta marrė vesh se si shteti shqiptar vrau veprimtarėt e ēėshtjes kombėtareI biri i ish-veprimtarit shqiptar Remzi Hoxha, Ardiani, ka folur rreth ngjarjeve qė rrodhėn nė kėto 24 vjet qė nga zhdukja e atit tė tij.

Ndėrsa tregon pėr angazhimet e tij pėr tė zbardhur rastin e zhdukjes sė babait tė tij, hedh akuza ndaj ish-krerėve tė lartė tė Shqipėrisė, njofton Klan Kosova.

”Ne e dimė tė gjithė qė drejtėsia nė Shqipėri ka qenė nė njė mėnyrė e kapur nga Sali Berisha. Edhe Prokuroria edhe sistemi gjyqėsor i drejtėsisė kanė qenė tė kapura nga ai, ndaj dhe do tė bėhet ky vettingu. Duke qenė ai urdhėrdhėnėsi dhe njerėzit e tij qė kryen urdhrin, ne besojmė qė po tė vijė pala tjetėr do tė ketė vullnet politik pėr ta zbardhur rastin”.

”Njerėzit e Partisė Socialiste, deputetė e sulmonin Partinė Demokratike pėr krimin qė ka bėrė, dhe Sali Berisha ēdo herė e ka mohuar duke thėnė se atė se e njeh. Pas 5 javėsh kur u bė kryeministėr Edi Rama, unė, xhaxhai dhe vėllai im Kushtrimi e takuam Edi Ramėn dhe na tha qė do tė angazhohet duke thėnė se i duhet pak kohė”.

”Ne e analizuam atė kohė se ishte president Bujar Nishani dhe gjatė gjithė kėtyre viteve Edi Rama ėshtė munduar t’ua heq kompetencat presidentit. Mė 2005 mora informacion qė e kishin torturuar, rrahur babin tim – dhe qė ishte i gjallė e ishte nė Shqipėri. Me tė marrė kėtė informacion i shkrova prapė mesazh Edi Ramės se ‘’kam informacion dhe mund ta zgjidhim shpejt kėtė ēėshtje’’.

”Shkova nė Tiranė, Edi Rama mė drejtoi tek Saimir Tahiri dhe ia shpjegova gjithė ēėshtjen, ia dėrgova gjithė dosjen pėr mundėsinė e kapjes sė Erion Meces, por si duket s’kanė bėrė asgjė. E morėm informacionin qė ai ka ndėrruar jetė si pasojė e vdekjes natyrore. Ka dėshmitar tė gjallė, Armend Zelxhini dhe Armend Koldashi – jetojnė nė Tiranė janė tė lirė, por kėta kanė arrit qė me prokuroren punonjės tė Sali Berishės ta pengojnė procesin gjyqėsor dhe tė lihen jashtė dėnimit”.

”Gjithė dėnimin ja kanė lėnė Ilir Kumbaros, ai ėshtė me identitet tė rremė dhe jeton diku nėpėr botė”.

Ardian Hoxha pėr Klan Kosovėn, tha se pėr zbardhjen e sė vėrtetės pėr zhdukjen e babait tė tij ėshtė kėrkuar edhe nga institucionet e Kosovės.

Por sipas tij asnjėra qeveri nuk ka ngjallur interes dhe angazhim pėr tė nxjerrė nė pah tė vėrtetėn.

”Babai im ka qenė banor i Kosovės para luftės. E gjithė veprimtaria e tij ka pasur tė bėjė me ēlirimin e Kosovės. E ndjera edhe Nekibe Kelmendi e ka ngrit si ēėshtje nė Parlamenti i Kosovės, por asnjėherė nuk kemi parė angazhim nga tė gjitha qeveritė. Por s’ėshtė ndėrmarrė asgjė nga askush – nga asnjėra qeveri”.

Ai tha se tashmė do tė shfaqin pėr publikun edhe dy dokumentarė pėr figurėn e babait tė tij Remzi Hoxhės, me qėllimin qė t’i tregojnė botės se si ėshtė sjellur shteti shqiptar me veprimtarėt e ēėshtjes kombėtare, njofton Klan Kosova.

”Kemi nis tė merremi me dy dokumentarė, njė tė tregojmė pėr figurėn e babit tim, qė tė hiqen tė gjitha dilemat tė tregohet saktė veprimtaria e tij”.

”Me njė dokumentar tė tillė do rritet presioni publik”.

”Njė dokumentar do jetė me informacione si kronikė, dhe njė dokumentar po mendojmė ta shfaqim nėpėr festivale gjithandej qė e gjithė bota ta merr vesh se ēfarė krime bėnė shteti shqiptar dhe si vet shteti shqiptar vrau ndėrvite veprimtarėt tė cilėt kanė vepruar pėr ēėshtjet kombėtare”.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-10-2019, 23:02   #376
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer


Hashim Thaēi: Remzi Hoxha kishte video-n e takimit Berisha-Millosheviē-Gligorov, ja ēfarė mė tregoi gazetari Ali Uka!


nga:A. R.

Survejimi i Remzi Hoxhės, ėshtė lidhur me njė takim tė mundshėm mes presidentit shqiptar tė kohės Sali Berisha, presidentit serb Slobodan Millosheviē dhe atij maqedonas Kiro Gligorov.

Ajo qė flitet prej afro 3 dekadash ėshtė se Remzi Hoxha i ka filmuar, por prova pėr zhvillimin e takimit nuk janė zbuluar kurrė. I vetmi pėr tė cilin thuhet se kishte informacione tė sakta lidhur me kėtė episod ishte gazetari Ali Uka. Ai, do tė masakrohej nė apartamentin ku jetonte nė Tiranė nė rrethana tė mistershme.

“Sipas Ali Ukės qė fliste hapur nė atė kohė me mua, arsyeja e vrasjes ishte ajo se Remzi Hoxha kishte arritur tė siguronte njė dėshmi, video inēizim tė njė takimi tė fshehtė mes Sali Berishės dhe Slopodan MIlloshevicit dhe Gligorovit nė Ohėr. Mendoj se dy njerėz e kanė pasur atė video, Azem Hajdari dhe Ali Uka, asnjėri prej tyre nuk jeton, dhe kėtė mund ta thotė vetėm, Sali Berisha se ku ndodhet”, tregon ish – komandanti I UĒK-sė, Hashim Thaēi.

“Nė njė nga udhėtimet qė babi kishte bėrė me Shefqet Maliqin dhe Basri Zukėn, nė kuadėr tė sindikatės, nė tė kthyer nga Tushėmishti pėr nė Shėn Naum. Me tė mbėrrirė nė kufi, polici u thotė qė duhet tė shkonin nga ana tjetėr, nga Qafė Thana pasi kufiri ishte mbyllur. Nė tė kthyer i ndalon njė polic civil dhe u thotė qė duhet tė ndaloni derisa tė kalojė konvoi i presidentit. Nė lajmet kryesore del si inforamacion qė Slobodan Millsiheviē takohet me Gligorov nė Shėn Naum. Nė tė njėjtėn kohė e bėjnė lidhjen qė edhe Berisha paska shkuar nė atė takim”, tregon Ardian Hoxha, djali i Remzi Hoxhės.

Pra, Remziu dhe dy miqtė e tij, ishin shkėmbyer me eskortėn e presidentit Berisha pranė pikės kufitare me Maqedoninė nė tė njėjtėn ditė kur u zhvillua takimi Milloshevic-Gligorov fare pak kilometra mė larg.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2019, 00:15   #377
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,882
Thanks: 4,396
Thanked 4,756 Times in 3,163 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
a nurmall kush shkon ne vendin qeter me survejuar me dylbi e me ndreqe qashtu filma arkivash per seriale e qashtu episode, nuk ja garanton njeri aktivitetin ne menyre te 100 %
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2019, 18:56   #378
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer

“Zhdukja e Remzi Hoxhės” - Ky dokumentar tregon tė vėrtetėn e kėsaj ngjarje - Top Story
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur