Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-09-2015, 07:29   #21
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e Kosoves

Ēollaku: Pa viza, mė 2016Ēollaku: Pa viza, mė 2016 GazetaExpress E mėrkurė, 16 Shtator 2015 08:05​Shoqėria civile e ka dorėzuar dje te pėrfaqėsuesi i Bashkimit Evropian nė Kosovė, Samuel Zhbogar, dhe te ministri pėr Integrim Evropian, Bekim Ēollaku, peticionin me 54 mijė e 829 nėnshkrime tė qytetarėve tė Kosovės pėr liberalizim tė vizave.

Tė gjithė kėto nėnshkrime janė mbledhur brenda njė muaji dhe pėrmes tij qytetarėt e Kosovės kanė dashur qė t’i dėrgojnė mesazh Bashkimit Evropian se nuk janė tė kėnaqur me izolimin.

“Na trajtoni me drejtėsi” dhe “Dua qė tė garoj ndėrkombėtarisht, por ku ėshtė liria ime e lėvizjes?” kanė qenė dy prej motove tė kėtij peticioni brenda kėtij muaji. Sidoqoftė, nė pranimin e dokumentacionit nga pėrfaqėsuesi i BE-sė pėr Kosovėn, Samuel Zhbogar, dhe ministri i Integrimit Evropian, Bekim Ēollaku, tashmė ka nisur tė shihet drita nė fund tė tunelit pėr liberalizimin e vizave.

“Mesazhi qė unė mundem t’ua kthej qytetarėve tė Kosovės, tani pasi pashė dhe dėgjova lidhur me ndjenjat e kosovarėve, ėshtė se mė duhet tė rikonfirmoj se ka shpresė dhe se po shihet drita nė fund tė tunelit”, ka thėnė Zhbogar. Sidoqoftė, pėrfaqėsuesi i BE-sė ka thėnė se kjo ėshtė simbolike, por ėshtė e rėndėsishme qė ėshtė njė proces qė po vazhdon. /Zeri
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-09-2015, 07:54   #22
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,769
Thanks: 7,076
Thanked 8,319 Times in 5,335 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e Kosoves

po republikė metet si ne kohen e titos.

e ka knoq kryeleshqimtari.
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-09-2015, 08:41   #23
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,229
Thanks: 16,496
Thanked 9,751 Times in 6,597 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e Kosoves

Kur ata qe jane me ne, ta shikojne te aresyeshme, do na i japin!
Persa kohe nuk i dihet.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-09-2015, 08:51   #24
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,769
Thanks: 7,076
Thanked 8,319 Times in 5,335 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e Kosoves
min. e 4
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2015, 00:15   #25
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e KosovesUshtria, pa u ndryshuar Kushtetuta

16.09.2015 | 17:37
Qeveria e Kosovės ka zgjedhur njė rrugė tė re pėr transformimin e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės nė ushtri.
Meqenėse “Lista Serbe” nuk po pranon, qė ushtria e Kosovės tė krijohet nėpėrmjet ndryshimeve kushtetuese, ku janė tė nevojshme edhe votat e minoriteteve, kryeministri Isa Mustafa, ka kėrkuar nga ministrat dhe ekspertėt e fushės sė sigurisė, tė gjejnė modalitete tė tjera qė mundėsojnė krijimin e ushtrisė.
“Top Channel” ka mėsuar nga burime brenda Qeverisė se, tashmė ėshtė hartuar plani i ri, nėpėrmjet tė cilit synohet qė Forca e Sigurisė sė Kosovės tė transformohet nė ushtri, duke shmangur ndryshimet kushtetuese.
Njė zyrtar i lartė qeveritar, qė ėshtė marrė me pėrgatitjet pėr ndryshimet ligjore, ka treguar se transformimi do tė bėhet duke ndryshuar vetėm ligjin pėr Forcėn e Sigurisė sė Kosovės, ku do tė shkrihet e gjithė pėrmbajtja e projektligjit pėr Forcat e Armatosura tė Kosovės.
Ndryshimi i statusit tė Forcės sė Sigurisė do tė bėhet nė pėrputhje me nenin 126 tė Kushtetutės, ku thuhet se organizimi i brendshėm i Forcės sė Sigurisė tė Kosovės rregullohet me ligj.
Nė ligjin e ri qė po pėrgatitet, FSK-ja do tė marrė misionin e ushtrisė me tė gjitha kompetencat ushtarake, siē ishte parashikuar nė ligjin pėr Forcat e Armatosura tė Kosovės.
Sipas burimit tė “Top Channel”, e vetmja gjė qė nuk do tė ndryshojė aktualisht ėshtė emri, i cili do tė mbetet i njėjtė, pasi ashtu ėshtė parashikuar me Kushtetutė.
Pėrgatitjet pėr krijimin e ushtrisė sė re i ka konfirmuar pėr “Top Channel” edhe zėdhėnėsi i qeverisė, Arban Abrashi. “Koalicioni qeverisės ėshtė duke punuar pėr transformimin e FSK-sė nė njė ushtri tė Kosovės, e cila do t’u shėrbejė tė gjithė qytetarėve tė Kosovės, pa ndasi. Jemi duke punuar nė modalitete teknike tė realizimit tė kėsaj dhe besoj se, nė kohė rekord do tė dalim edhe me propozime konkrete sesi do tė arrijmė deri te kjo”, ka thėnė Arban Abrashi, zėdhėnės i Qeverisė sė Kosovės.
Abrashi ka shtuar se, pėr modalitetet e reja mbi transformimin e FSK-sė janė konsultuar edhe ekspertė tė NATO-s, por edhe pėrfaqėsues tė minoriteteve nė Kosovė.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2015, 01:59   #26
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e KosovesBashkimi i opozitės nuk ėshtė jetėgjatė

16.09.2015 | 21:41
Ish-kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci, ka deklaruar se bashkimi i opozitės nuk ėshtė jetėgjatė.
“Nuk do tė doja tė isha nė krye tė kėsaj opozite. Tėrėsinė e krijuar nuk e kanė funksionale. Nuk do tė ketė jetė tė gjatė”, ka thėnė Daci nė emisionin “Zona B” nė “Klan Kosova”. Ai ka theksuar se nuk do tė kishte dėshirė ta shihte veten nė njė foto me liderėt e opozitės. “Egoja individuale dhe grupore po e lenė mbrapa Kosovėn”, ka theksuar Daci. “Nuk do tė kisha vullnet tė isha nė fotografi tė tilla, nuk jam kundėrshtar por mendoj qė nė asnjė mėnyrė nuk po mund ta gjejmė rrugėn e shtetit qė po e duam tė gjithė. “Nuk po mundemi tė lirohemi nga egot personale ose grupore. Qasja kaq e kundėr e pozitės dhe opozitės ėshtė e pamundshme tė gjendet njė zgjidhje qė iu flenė qytetarėve tė Kosovės”, ka theksuar Daci.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2015, 02:01   #27
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e Kosoves
Bizneset kroate tė interesuara pėr investime nė Kosovė

16.09.2015 | 14:54
Forumi Ekonomik Kosovė Kroaci, ėshtė mbajtur tė mėrkurėn nė Prishtinė, nė tė cilin mbi 30 kompani nga Kroacia dhe qindra nga Kosova kanė diskutuar pėr mundėsitė e bashkėpunimit dhe thellimit tė marrėdhėnieve biznesore ndemjet dy vendeve.
Kryetari i Odės Ekonomike tė Kosovės (OEK), Safet Gėrxhaliu, ka deklaruar se Kosova dhe Kroacia, si dy vende mike, kanė marrėdhėnie shumė tė mira politike, tė cilat fatkeqėsisht nuk janė duke u pėrcjellė me marrėdhėnie ekonomike tė nivelit tė njėjtė. Sipas tij, duhet angazhim maksimal tė qeverive tė dy vendeve pėr tė krijuar kushte sa mė volitshme pėr tė bėrė biznes. “Ekziston disbalanc nė kėmbimet tregtare nė mes tė dy vendeve nė dėme tė Kosovės dhe se ky Forum Ekonomik ka pėr qėllim pėrveē tjerash edhe intensifikimin e marrėdhėnieve ekonomike nė mes tė dy vendeve dhe bizneseve tė tyre”, ka thėnė kreu i OEK-ut, Safet Gėrxhaliu.
Ndėrkaq kryetari i Odės Ekonomike tė Kroacisė (OEK), Lluka Buriloviq, ka deklaruar se marrėdhėniet e mira tradicionale nuk janė duke u pėrcjell me rezultate tė tilla nė bashkėpunimin ekonomik. “Kosova dhe Kroacia janė dy vende mike tė lidhura me tė kaluarėn historike tė mirėkuptimit tė dy popujve, ndėrsa Kroacia ėshtė ndėr vendet e para qė e kanė njohur Kosovės e pavarur”, ka thėnė ai. Buriloviq, ka vlerėsuar se duhet qė tė kemi njė reflektim pozitiv qė tė kemi edhe bashkėpunim ekonomi. “Pakica kombėtare kroate nė Kosovė dhe ajo shqiptare nė Kroaci me angazhimin e vet mund tė i kontribuojnė lidhjes sė mė tejme tė dy shteteve tona”, ka theksuar kryetari Burilloviq. Sipas tij, kėmbimi i tanishėm tregtar ėshtė modest, eksporti kroat nė vitin 2014 ishte 69.7 milionė euro ndėrsa eksporti i Kosovės nė Kroaci 2.5 milionė euro. “Mu pėr kėtė konsiderojmė se ka vend dhe mundėsi qė ky bashkėpunim tė jetė shumė mė i lartė krahasuar me indikatorėt aktual”, ka pohuar Burilloviq.
Ai ka shtuar se Oda Ekonomike e Kroacisė do t’u drejtohet odave ekonomike tė vendeve tė regjionit qė bashkėrisht ta pėrkrahin anėtarėsimin e OEK-ut nė Asociacionin e Odave Ekonomike tė Evropės.
Kurse ambasadori i Republikės sė Kroacisė nė Kosovė, Zoran Vodopija, ka theksuar se Kroacia i ka dhėnė Kosovės pėrkrahje nė tė gjitha etapat e zhvillimit tė saj, por, sipas tij, Kroacia si vend anėtar i Unionit Evropian do tė pėrkrah edhe nė tė ardhmen Kosovėn.
Ndėrkaq ambasadorja e Republikės sė Kosovės nė Kroaci, Shkėndije Geci-Sherifi ka shprehur kėnaqėsinė se nė kėtė forum janė tubuar njė numėr kaq i madh i kompanive kosovare dhe kroate dhe ka shprehur bindjen se ky do tė jetė njė kontribut shtesė pėr forcimin e bashkėpunimit ekonomik nė mes tė dy vendeve. Zėvendėsministrja e Zhvillimit Ekonomik, Besa Zogaj-Gashi, ka theksuar se prioritet i Qeverisė ėshtė zhvillimi ekonomik i vendit. Sipas saj, ndėr prioritet janė krijimi i kushteve tė tė bėrit biznes, lėmi i energjisė, telekomunikacionit, shoqėrisė informative dhe tjera.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2015, 03:43   #28
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e Kosoves

Lajme nga republika e kumpirave, meqe bananet nuk behen atje...
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2015, 07:41   #29
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,769
Thanks: 7,076
Thanked 8,319 Times in 5,335 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e Kosoves

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
eshte llapi
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2015, 07:56   #30
Samiu
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 6,352
Thanks: 4,989
Thanked 3,167 Times in 1,572 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
Samiu ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e Kosoves

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Kur ata qe jane me ne, ta shikojne te aresyeshme, do na i japin!
Persa kohe nuk i dihet.
"...prit gomar, sa t`del bar...", i thone ksaj pune Beni. E keqja edhe me madhe eshte se keta qe deklarojne kshtu, po kan ku t`i shesin kto pordhe tani...nejse...une kam humb besimin. Qofsha gabim...per hater t`popullit.

Gjesi Beni
__________________
Mos ma vritni dėshirėn qė t ju dua, aman.
Samiu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2015, 07:58   #31
Samiu
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 6,352
Thanks: 4,989
Thanked 3,167 Times in 1,572 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
Samiu ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e Kosoves

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
eshte llapi
Komedi shume e mire. Me pelqen mua shume...ama ti per sherr e ki...ju hoxhollaret veq per sherr jeni ...

Gjesi edhe ty, i nderuar.
__________________
Mos ma vritni dėshirėn qė t ju dua, aman.
Samiu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2015, 08:02   #32
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,769
Thanks: 7,076
Thanked 8,319 Times in 5,335 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e Kosoves

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Samiu Shiko postimin
Komedi shume e mire. Me pelqen mua shume...ama ti per sherr e ki...ju hoxhollaret veq per sherr jeni ...

Gjesi edhe ty, i nderuar.
mirmjes Sami Agaa
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2015, 08:10   #33
Samiu
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 6,352
Thanks: 4,989
Thanked 3,167 Times in 1,572 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
Samiu ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e Kosoves

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
mirmjes Sami Agaa
Prite Llapin tani kur t`bojne Isis-terrorist....
__________________
Mos ma vritni dėshirėn qė t ju dua, aman.
Samiu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2015, 08:13   #34
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,769
Thanks: 7,076
Thanked 8,319 Times in 5,335 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e Kosoves

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Samiu Shiko postimin
Prite Llapin tani kur t`bojne Isis-terrorist....
llapi mendon: mire kta t'Kosoves po ky i Shqipnis pse ma shan shefin?
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2015, 08:15   #35
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,961
Thanks: 822
Thanked 1,087 Times in 386 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e Kosoves

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
llapi mendon: mire kta t'Kosoves po ky i Shqipnis pse ma shan shefin?
he po ti c'ke ti sje mo as i shqipnis
ana_gend nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2015, 09:33   #36
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e KosovesMarrėveshje pėr punėsimin e kosovarėve nė ZvicėrNė Cyrih, sot nė orėt e mbrėmjes, ėshtė nėnshkruar marrėveshja ndėrmjet Konsullatės sė Republikės sė Kosovės dhe Qendrės pėr Pėrkujdesje tė Personave tė Moshuar tė Qytetit tė Cyrihut.
Sipas kėsaj marrėveshjeje, parashihet pranimi i kosovarėve pėr punė praktike nė shtėpitė pėr persona tė moshua.

Tė punėsuarit do tė kenė kontrata tė rregullta pune; do tė paguhen dhe do ta kenė tė rregulluar ēėshtjen e banimit dhe ushqimit gjatė kohės sė qėndrimit nė Zvicėr.

Pėr realizimin e kėtij projekti paraprakisht ėshtė nėnshkruar njė memorandum i pėrbashkėt mes Ministrisė sė Jashtme tė Kosovės dhe Ministrisė sė Punės dhe Mirėqenies Sociale tė Kosovės si garanci pėr marrjen e pėrgjegjėsive.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2015, 17:38   #37
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e Kosoves
Hamiti ndėrprenė seancėn, kryesia vendos tė hėnėn


(E plotėsuar) ​Nėnkryetari i Kuvendit tė Kosovės, Sabri Hamiti ėshtė detyruar ta ndėrpresė seancėn e sotme tė Kuvendit tė Kosovės pėr shkak tė protestės sė opozitės nė Kuvend.

Hamiti vendosi pėr njė pushim dhjetė minutėsh, por pas pak doli dhe njoftoi qė seanca e sotme ka pėrfunduar.
“Seanca e sotme ka pėrfunduar. Kryesia e Kuvendit vendos tė hėnėn pėr seancėn e ardhshme tė Kuvendit”, ka thėnė ai.

Kjo erdhi pasi opozita nuk lejoi Hamitin qė tė hedh nė votim kėrkesėn e kryeministrit Mustafa qė tė mos raportojė sot por mė 22 shtator lidhur me marrėveshjet e arritura nė Bruksel.

Opozita kėrkonte qė kryeministri Mustafa tė raportojė sot para deputetėve, pasi qė ky raportim ka qenė kėrkesė e vet kryeministrit.

Kryesia e Kuvendit vendos tė hėnėn pėr seancėn e ardhshme tė Kuvendit.

Aida Dėrguti zė karrigen e kryetarit tė Kuvendit

Nėnkryetarja e Kuvendit tė Kosovės, Aida Dėrguti ėshtė ulur nė karrigen e drejtuesit tė seancės sė sotme nė Kuvendin e Kosovės.

Ajo kėtė veprim e ka bėrė posa kryesuesi Sabri Hamiti ka dhėnė 10 minuta pushim pėr tė vazhduar me votimin qė LDK-ja dha pėr shtyrje tė seancės me kėrkesė tė kryeministrit.

Por partitė opozitare e kanė kundėrshtuar kėtė propozim duke pamundėsuar ecurinė e seancės.

Ata e kanė rrethuar kryesuesin Sabri Hamiti duke e penguar qė tė vazhdojė me kryesimin.

Hamiti ndėrprenė seancėn: Kėta zotėrit po duan tė rrinė kėtu

Nėnkryetari i Kuvendit tė Kosovės, Sabri Hamiti ka ndėrprerė seancėn pėr dhjetė minuta pėr shkak se nuk po iu lejohet nga opozita, kryesisht Vetėvendosje qė tė vazhdojė seancėn e Kuvendit tė Kosovės

Derisa Hamiti filloi tė hedh nė votim kėrkesėn e kryeministrit pėr t’u shtyrė raportimi i tij para deputetėve, opozita doli duke mos lejuar Hamitin tė vazhdojė seancėn. Ata ia morėn edhe mikrofonin, derisa Hamiti tentoi disa herė qė tė vazhdoi seancėn.

“Dhjetė minuta pushim sepse kėta zotėrit po duan tė rrinė kėtu”, ka thėnė ai.

Opozita bllokon Hamitin, pamundėson mbajtjen e seancės

Deputet tė opozitės kanė ka reaguar duke mos lejuar kryesuesin e seancės, Sabri Hamiti qė tė vazhdojė seancėn e sotme nė Kuvendin e Kosovės.

Ata reaguan pasi Hamiti deshi ta hedhė nė votim kėrkesėn e kryeministrit Isa Mustafa qė raportimi i tij nė Kuvend tė bėhet mė 22 shtator.

Vetėvendosje pamundėson mbajtjen e seancės

Deputeti i Lėvizjes Vetėvendosje Glauk Konjufca ka kundėrshtuar kėrkesėn e kryeministrit Isa Mustafa qė diskutimi pėr marrėveshjet e Brukselit tė shtyhet pėr seancėn e ardhshme.

“Kryeministri thotė se nuk e ka Hashim Thaēin kėtu. Isa Mustafa edhe vetė po dyshon a ėshtė kryeministėr apo jo. Ai po fshihet pas Hashim Thaēit i cili nuk ndodhet kėtu, por ėshtė nė Londėr”, tha Konjufca.

“Do ta pamundėsojmė vazhdimin e mėtejmė tė seancės nėse kryeministri nuk vjen. Nuk kemi ardhė me fol kėtu pėr marka tregtare , kur po na shkojnė 30 pėrqind tė territorit”.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2015, 21:13   #38
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e Kosoves


Njė shkrim pozitiv pėr Kosovėn nė "The Independent", ēmend zyrtarėt serbė

Njė shkrim pozitiv pėr Kosovėn nė "The Independent", ēmend zyrtarėt serbė GazetaExpress E enjte, 17 Shtator 2015 11:11


​Drejtori i Zyrės pėr Kosovėn nė Qeverinė e Serbisė, Marko Gjuriq, i ka shkruar letėr redaksisė sė gazetės autoritative britanike “The Independent” pėr shkak tė njė teksti tė publikuar nė kėtė gazetė ku thuhet se nė Kosovė mbretėron harmoni.

Reagimi ka tė bėjė me udhėpėrshkrimin e Peter Duncan, me titull “Kosovo: Harmony prevails in this corner of the Balkans“ (Kosova: Harmonia mbretėron nė kėtė cep tė Ballkanit), tė publikuar tė hėnėn te “The Independent”.

Gjuriq ka shkruar se udhėpėrshkrimi i autorit Peter Duncan “bie ndesh aq shumė me realitetin”, kėshtu qė ishte i detyruar tė “tėrhiqte vėrejtjen”.

Sipas tij, ėshtė hipokrizi tė thuhet se nė Kosovė ka harmoni ndėrmjet komuniteteve, derisa 200 mijė serbė tė dėbuar nga Kosova nuk mund tė kthehen ende nė shtėpitė e tyre.

Megjithatė, ai ka shkruar se nuk do tė hyjė “nė debat politik mbi statusin juridik ndėrkombėtar tė Kosovės e Metohisė, krahinės jugore tė Republikės sė Serbisė”.

“Jemi tė vetėdijshėm pėr faktin se nuk mund tė pajtohemi lidhur me kėtė ēėshtje, siē nuk pajtohemi pėr tė njėjtėn ēėshtjes as me qeverinė e Londrės”, citohet tė ketė shkruar Gjuriq nga agjencia serbe e lajmeve, Tanjug, transmeton Illyriapress.

Peter Duncan, gazetar i britanikes “The Independent”, nė shkrimin “Kosova: Harmonia mbretėron nė kėtė cep tė Ballkanit”, ndėr tė tjera shkruan se si traumat e luftės sė fundit i motivojnė qytetarėt e Kosovės tė punojnė shumė pėr tė ardhmen e tyre.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2015, 11:43   #39
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e Kosoves
Ramush Haradinajt ia kthen shpinėn edhe Ernest Luma (DOKUMENT)
GazetaExpress E premte, 18 Shtator 2015 12:22Anėtari i Kryesisė sė AAK’sė, Ernest Luma pėrfundimisht ėshtė larguar nga Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės.

Largimin e tij e ka bėrė pėrmes njė letėr dorėheqje, me tė cilėn e ka njoftuar Kryetarin e AAK’sė.

Luma nuk ka treguar arsyet e largimit, por, burime tė Express, kanė treguar se gjuha e pėrdorur nga lideri i AAK’sė, kohėve tė fundit, kanė qenė arsyet e largimit.

Luma, ka mbajtur pozita tė rėndėsishme nė AAK. Ka qenė Zėdhėnės i kėsaj partie deri nė zgjedhjet e fundit.

Nė letrėn e dorėheqjes, Luma u ka dėshiruar suksese kolegeve partiak.

AAK, ėshtė nė mandatin e tretė si parti opozitare. Ka humbur pushtetin nė shumicėn e komunave tė Kosovė derisa nėn udhėheqje ka vetėm Junikun, Deēanin e Obiliqin. Ka vetėm 9 deputetė nė Kuvendin e Kosovės.

Mė herėt nga AAK ėshtė larguar edhe njėri prej udhėheqėsve tė kėsaj partie, Blerim Shala.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2015, 12:36   #40
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e Kosoves

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postiminRamush Haradinajt ia kthen shpinėn edhe Ernest Luma (DOKUMENT)
GazetaExpress E premte, 18 Shtator 2015 12:22Anėtari i Kryesisė sė AAK’sė, Ernest Luma pėrfundimisht ėshtė larguar nga Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės.

Largimin e tij e ka bėrė pėrmes njė letėr dorėheqje, me tė cilėn e ka njoftuar Kryetarin e AAK’sė.

Luma nuk ka treguar arsyet e largimit, por, burime tė Express, kanė treguar se gjuha e pėrdorur nga lideri i AAK’sė, kohėve tė fundit, kanė qenė arsyet e largimit.

Luma, ka mbajtur pozita tė rėndėsishme nė AAK. Ka qenė Zėdhėnės i kėsaj partie deri nė zgjedhjet e fundit.

Nė letrėn e dorėheqjes, Luma u ka dėshiruar suksese kolegeve partiak.

AAK, ėshtė nė mandatin e tretė si parti opozitare. Ka humbur pushtetin nė shumicėn e komunave tė Kosovė derisa nėn udhėheqje ka vetėm Junikun, Deēanin e Obiliqin. Ka vetėm 9 deputetė nė Kuvendin e Kosovės.

Mė herėt nga AAK ėshtė larguar edhe njėri prej udhėheqėsve tė kėsaj partie, Blerim Shala.
Si duket eshte vet AAK qe e largoi kete, por qe t'ia shpetonin fytyren ja kane ofruar mundesine qe kinse te jep ky vet doreheqje. Koheve te fundit nuk ishte shume stabil per nga tepja e krese ky Luma.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur