Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 18-09-2015, 16:20   #41
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e KosovesBekim Ҫollaku


Sot prita nė takim njė delegacion tė senatorėve italianė, tė kryesuar nga z. Vannino Chiti, kryetar i Komisionit pėr Politika tė BE-sė nė Senatin e Italisė. I falėnderova senatorėt pėr mbėshtetjen e vazhdueshme qė Italia i ka ofruar Kosovės. I konfirmova se Kosova ka pėrmbushur tė gjitha obligimet dhe me tė drejtė pret qė BE-ja tė lėviz me nėnshkrimin e MSA-sė dhe rekomandimin pozitiv pėr liberalizimin e vizave. Gjatė takimit nėnvizova se ēelės i stabilitetit ėshtė integrimi i vendeve tė Ballkanit Perėndimor nė Bashkimin Evropian. Kurse kryesuesi i delegacionit tė senatorėve italianė nė Komisionin pėr Politika tė BE-sė, z. Vannino Chiti rikonfirmoi mbėshtetjen e Italisė pėr rrugėn integruese tė Kosovės nė BE e nė veēanti pėr dy prioritetet kryesore tė agjendės evropiane qė lidhen me liberalizimin e vizave dhe MSA-nė.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2015, 19:11   #42
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e KosovesJa letra e Obamės pėr Kosovėn
18.09.2015 | 11:00
Presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės (SHBA), Barack Obama e ka vlerėsuar si historike marrėveshjen pėr demarkacion nė mes tė Republikės sė Kosovės dhe Malit tė Zi.
Po ashtu, Obama ka thėnė se marrėveshjet e arritura nė Bruksel nė mes tė Prishtinė dhe Beogradit do tė forcojnė shtetin e Kosovės. Kėto komente presidenti Obama i ka bėrė gjatė ceremonisė zyrtare tė dorėzimit tė letrave kredenciale nga ana e ambasadores se re tė Kosovės nė Uashington, Vlora Ēitaku.

Mė poshtė e mund tė gjeni pėrmbajtjen e letrės qė presidenti Obama ia dorėzoi ambasadores Ēitaku me rastin e pranimit tė letrave kredenciale:

“E nderuara Ambasadore,

Ėshtė kėnaqėsi e veēantė qė tė pranojė letrat e juaja kredenciale, pėrmes tė cilave ju bėheni ambasadore e jashtėzakonshme dhe fuqiplotė e Republikės sė Kosovės.
Po ashtu ju njoftojė se kam pranuar letrėn e tėrheqjes pėr pararendėsin tuaj ambasadorin, Akan Ismaili, i cili ka bėrė punė tė jashtėzakonshme nė pėrfaqėsimin e Kosovės nė ShBA. Ju shpreh mirėseardhje tė ngrohtė dhe pres me padurim, qė tė punojė bashkė me ju, nė thellimin e marrėdhėnieve tashmė tė afėrta nė mes dy vendeve tona.
Kosova dhe ShBA-tė ndajnė njė partneritet tė fuqishėm dhe tė qėndrueshėm. Ne jemi tė lumtur qė kemi qenė ndėr tė parėt, qė kemi njohur Kosovėn, si shtet tė pavarur dhe sovran, nė vitin 2008 dhe mbesim tė pėrkushtuar qė tė punojmė pėrkrah jush, pėrderisa ju vazhdoni tė punoni nė fuqizimin e institucioneve demokratike dhe multietnike.
Vendi juaj ka demonstruar shpejtė se ėshtė anėtarė i besueshėm i bashkėsisė ndėrkombėtare dhe vend i pėrkushtuar nė thellimin e stabilitetit rajonal dhe zbatimin e standardeve ndėrkombėtare.
Kosova ka ndėrmarrė disa vendime tė vėshtira dhe sfiduese kėtė verė. Kėto vendime kanė avancuar perspektivėn euroatlantike tė Kosovės. Ne pėrgėzojmė Qeverinė e Kosovės dhe Parlamentin pėr miratimin e amendamenteve Kushtetuese dhe legjislacionit pėr themelimin e Gjykatės sė Speciale, e cila do t’i adresojė krimet e pretenduara, pas konfliktit nė Kosovė nė vitin 1999. Ky veprim, ka qenė vendimtar nė afirmimin e Kosovės, si shtet i pėrcaktuar pėr rend, ligj dhe pajtim. Lidershipi juaj, po ashtu ka ndėrmarrė hapa tė rėndėsishėm drejt normalizimit tė marrėdhėnieve me fqinjin tuaj Serbinė.
Kėto marrėveshje do tė fuqizojnė shtetin tuaj dhe do tė ēimentojnė paqen dhe stabilitetin nė rajon. Nėnshkrimi i Marrėveshjes historike pėr demarkacionin e kufirit nė mes Kosovės dhe Malit tė Zi me 26 gusht, demonstroi edhe mė tutje pėrcaktimin e Kosovės pėr marrėdhėnie tė mira fqinjėsore dhe vendosshmėrinė Tuaj, qė ēėshtjet rajonale tė adresohen nė frymėn e dialogut dhe bashkėpunimit.
Pėrcaktimi i Kosovės qė sfidat e lartpėrmendura t’i adresojė nė mėnyrė tė pėrgjegjshme dhe konstruktive ka vėnė Kosovėn nė njė rrugė solide drejt rritjes sė stabilitetit, sigurisė dhe prosperitetit nė njė Evropė tė plotė, tė lirė dhe nė paqe.
Ka shumė punė nė rrugėn drejt fuqizimit tė demokracisė dhe ekonomisė dhe drejt integrimit nė Institucionet rajonale dhe ndėrkombėtare. ShBA-tė do tė vazhdojnė t’ju mbėshtesin nė kėto sfida dhe nė sfida tjera.
Zonja Ambasadore,
Pres me padurim qė tė punojė bashkė me Ju nė avancimin e agjendės tonė tė pėrbashkėt dhe nė thellimin dhe fuqizimin e miqėsisė nė mes dy popujve tanė. Ėshtė kėnaqėsi t’ju mirėpres nė Uashington”.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2015, 19:30   #43
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,404
Thanks: 217
Thanked 211 Times in 150 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e Kosoves

genjeshtra,afera korruptive,nepotizem,degjenerim shoqror,kallauzo-Udbasho politike...kto jon lajmet nga Kosova e Adem Demqes.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2015, 19:38   #44
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e Kosoves

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ganimet Shiko postimin
genjeshtra,afera korruptive,nepotizem,degjenerim shoqror,kallauzo-Udbasho politike...kto jon lajmet nga Kosova e Adem Demqes.
kush thot keshtu
serbska radio- rashka
reporter novinar tanjuga
Ganimetpo a mos po bahet ma zi per ty a jo bre jo ska qa bahet ma keq per ty
se meu niek prej vendit te lindjes me ka krejt
e me e pas te ndaluem
e tash thuej qfar te duesh kush nuk ta sheh per te madhe ty
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2015, 12:12   #45
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e KosovesAsociacioni nuk ka rrezik, sjelljet e opozitės tė dėnueshme

Asociacioni i komunave me shumicė serbe nė Kosovė ka ngjallur jo pak debat nė politikėn e Kosovės por edhe mjaft panik e paqartėsi tek qytetarėt.

Megjithatė analistėt dhe ekspertėt nuk shohin asnjė rrezik dhe frikė nė kėtė marrėveshje, pėr aq kohė sa nga pikėpamja konstitucionale, nga pikėpamja kushtetuese, kompetencat e asociacionit janė tė kufizuara, nuk pengojnė zhvillimin institucional tė Kosovės dhe madje nuk dalin pėrtej parashikimeve tė planit Ahtisari.

Kėshtu nė njė intervistė pėr KosovaPress-in e analizon Asociacionin e komunave eksperti dhe studiuesi i ēėshtjeve tė rajonit Enver Bytyēi, aktualisht drejtor ekzekutiv i Institutit tė Evropės Juglindore. Ai thotė se aspektet kryesore tė kėsaj marrėveshje janė autonomia nė fushėn e arsimit; tė kulturės dhe tė shėndetėsisė, autonomia e administrimit financiar tė kėtij asociacioni; bashkė-vendimmarrja me institucionet e Kosovės, sa i pėrket pranisė sė policisė dhe tė gjykatave, ku pėr tė dy palėt parashikohen kompetenca tė caktuara.

"Kohėt e fundit ėshtė bėrė njė debat shumė i madh lidhur me kėtė marrėveshje. Marrėveshja e fundit besoj nė pėrgjithėsi i pėrmbahet kushteve dhe detyrimeve tė marrėveshjes sė 19 prillit tė vitit 2 013. Ėshtė njė marrėveshje e cila ka evituar kompetencat ekzekutive tė kėtij asociacioni. Natyrisht tingėllon disi jo mirė pėr popullatėn shqiptare nė Kosovė, fakti qė ky asociacion do tė ketė njė president, do tė ketė njė kėshill, por gjithsesi ēdo organizatė qeveritare mund tė ketė president dhe emri president nuk duhet tė trembė askėnd. E rėndėsishme ėshtė kompetencat qė ka asociacioni dhe kėshilltarėt e komunave qė do tė pėrbėjnė kėtė kėshill tė asociacionit tė komunave serbe nė veri tė Kosovės. Pėr mendimin tim kompetencat e tyre janė deri diku tė kufizuara, por ka edhe kompetenca evazive tė cilat mund tė shfrytėzohen nė kushte dhe rrethana tė favorshme pėr Serbinė qė tė bėjnė presion mbi shtetin e Kosovės, mbi institucionet e Kosovės, krijojnė njė avantazh tė tillė pėr Serbinė dhe serbėt nė Kosovė, pra nė kėtė aspekt duhet tė jemi shumė tė sinqertė. Por duke qenė se nga pikėpamja konstitucionale , nga pikėpamja kushtetuese, kompetencat e asociacionit, nuk pengojnė zhvillimin institucional tė Kosovės dhe madje nuk dalin pėrtej parashikimeve tė planit Ahtisari, zhurma dhe beteja e madhe qė zhvillohet sot nė Kosovė lidhur me kėtė ēėshtje pėr mua ėshtė deri diku e pakuptimtė," tha Enver Bytyēi, lidhur me asociacionin e komunave me shumicė serbe nė Kosovė.

Bytyēi i dėnon sjelljet e opozitės tė shfaqura sė fundmi nė Parlamentin e Kosovės, duke theksuar se dėmtojnė imazhin e Kosovės, dhe i prezantojnė shqiptarėt nė sytė e botės si tė paaftė pėr tė bėrė shtet; e pėr tė bashkėpunuar pėr tė ardhmen e vendit tė tyre.

"Sigurisht qė ngjarje tė tilla siē ndodhėn nė Parlament para pak ditėsh, me sjelljen e opozitės dhe tė Vetėvendosjes kundrejt Kryeministrit tė Kosovės Mustafa e dėmtojnė imazhin e Kosovės, por mė shumė imazhi i Kosovės dėmtohet me akte tė tjera dhune siē ishte ajo e vendosjes sė gjembave pėr tė shpuar gomat e Kryeministrit ose sulmet e tjera kundėr institucioneve tė Kosovės, Parlamentit zyrave tė qeverisė e kėshtu me radhė. Ndonjė ditė do tė shkojnė tė gjuajnė edhe zyrat e Presidentes Jahjaga. Kėto veprime pėr mendimin tim, jo vetėm e dėmtojnė imazhin e Kosovės por rikthejnė nė vėmendjen e propagandės serbe, atė qė ata pėr 100 vjet e kanė propaganduar se shqiptarėt nuk janė tė aftė tė bėjnė shtet, nuk janė tė aftė tė bashkėpunojnė, nuk janė tė aftė tė merren vesh; nuk janė tė aftė tė ndėrtojnė njė konsensus politik pėr zhvillimin e vendit tė tyre," thotė Bytyēi.

Edhe zhurmnaja qė po krijon opozita pėr ēėshtjen e asociacionit ėshtė e pabazė, sidomos tani kur marrėveshja ka marrė jetė. Opozita nėse kishte kundėrshtime, thotė Bytyēi, duhet tė kishte dalė mė herėt dhe tė prezantonte njė draft-alternativė pėrballė qeverisė dhe tė tregonte se ku ēalon marrėveshja dhe ēfarė duhet ndryshuar.

"Nė percpetimin tim opozita duhet tė ketė alternativė mė shumė. Nėse opozita vėrtet ėshtė e vendosur pėr marrėveshjen e asociacionit tė komunave serbe nė veri tė Kosovės atėherė do tė duhej qė nė periudhėn e diskutimit, pėr firmosjen e kėsaj marrėveshjeje tė kishte paraqitur njė draft tė saj; tė kishte thėnė qė ky draft qė ju keni ka kėto problematika tė cilat ne i gjykojmė si tė dėmshme pėr shtetin e Kosovės, pėr funksionimin e kėtij shteti dhe pėr institucionet e tij, prandaj ne mendojmė qė kryeministri nė detyrė; kryeministri Mustafa dhe qeveria e tij; parlamenti njėkohėsisht tė marrin parasysh draftin tonė i cili ėshtė ky. Kėshtu bėhet lufta politike dhe kėshtu duhet tė bėhet edhe nė Shqipėri edhe nė Kosovė ndėrsa mbas Kuvendit ėshtė njė fjalė e urtė popullore nuk duhen mend. Mbas nėnshkrimit tė marrėveshjes ata mund ta ndezin Kosovėn nė flakė por marrėveshja ėshtė nėnshkruar, ėshtė njė marrėveshje ndėrkombėtare, nuk mund ta ndryshojė asgjė," thotė Enver Bytyēi.

Ai thekson mė tej se opozita nė Kosovė po e pėrdor politikisht situatėn, marrėveshjen e asociacionit, por nuk duhet qė inatet personale qė opozita e sotme ka me kryeministrin e Kosovės tė shtrihen deri tek dėmtimi i interesave tė vendit.

Bytyēi: Opozita nuk duhet tė dėmtojė interesat e vendit, pėr inate personale me kryeministrin
video:
"U nė besoj se opozita po e pėrdor politikisht situatėn. Nuk jam pėrkrahės gjithnjė i vendimeve tė qeverisė sė Kosovės, por pėrdorimi politik i ēėshtjeve shumė sensibile pėr opinionin e Kosovės, pėr qytetarėt e Kosovės, vetėm sa e dėmton ēėshtjen, kauzėn, dhe shtetndėrtimin dhe shtetformimin nė Kosovė. Unė nuk besoj qė inatet personale qė opozita e sotme ka me kryeministrin e Kosovės duhet tė shtrihen deri tek dėmtimi i interesave tė vendit. Duhet tė kemi parasysh se Kosova sot nuk e ka atė situatė tė favorshme qė e kishte nė vitin 1998-1999. Serbia sot ėshtė nė avantazh nė raport me Kosovėn, sa i pėrket pėrpunimit tė opinionit ndėrkombėtar. Kosova ėshtė nė disavantazh. Sa mė shumė kohė tė kaloj aq mė shumė Serbia do tė zgjerojė hapėsirat e veta nė intervenimin e saj kundėr Kosovės, ndėrsa Kosovės do ti ngushtohen kėto hapėsira pėr shkak se Kosova nuk ka dėshmuar deri mė sot njė vullnet tė hekurt dhe njė pėr kushtim tė plotė sa i pėrket ndėrtimit tė shtetit, funksionimit tė shtetit,"tha Enver Bytyēi.
Lidhur me idenė e krijimit tė njė asociacioni tė ngjashėm edhe pėr komunat shqiptare nė Serbi, Bytyēi thotė se nuk ėshtė momenti, pasi njė veprim i tillė do tė nxiste diskutimin e kėmbimit tė territorit me Kosovėn. Ajo ēka duhet tė bėjnė shqiptarėt nė Luginėn e Preshevės, sipas tij, ėshtė qė tė kėrkojnė fort tė drejtat e tyre ekonomike dhe sociale, dhe tė mos largohen nga vendi i tyre, pasi duke ikur, vendi mbetet bosh e asgjė nuk pėrmirėsohet.

"Njė asociacion i shqiptarėve nė Luginėn e Preshevės pėr momentin gjykoj qė nuk i shėrben ēėshtjes shqiptare pėr arsye se njė asociacion i shqiptarėve nė Serbi do tė nxiste diskutimin e kėmbimit tė territorit me Kosovėn. Kėmbimi i territoreve me Kosovėn ėshtė i dėmshėm pėr Kosovėn dhe pėr Shqipėrinė. Nė fund tė fundit nėse i referohem njė analisti tė shquar Patrik More ai thotė se; Serbia nuk e ka problem Kosovėn, as manastiret e Kosovės, problemi i Serbisė janė pasuritė e veriut tė Kosovės. Nė kėtė kuptim unė do tė thosha qė humbėsit mė tė mėdhenj nė kėmbimin e territoreve me Serbinė do tė ishin shqiptarėt. Pėr mendimin tim shqiptarėt nė Luginėn e Preshevės duhet tė kėmbėngulin fort nė tė drejtat pėr zhvillimin ekonomik, pėr autonomi ekonomike, sociale, nė shėndetėsi, dhe pėr fonde dhe zhvillim tė vazhdueshėm nė kėto fusha. Tė kenė mundėsi tė jetojnė mirė, tė mos detyrohen tė largohen nga trojet e tyre. Ky ėshtė problemi mė i madh nė Luginėn e Preshevės; ėshtė emigrimi dhe lėnia e territorit bosh," tha Enver Bytyēi lidhur me mundėsinė e krijimit tė njė bashkėsie nė komunat shqiptare nė Serbi.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2015, 19:27   #46
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e KosovesDelegati apostolik nga Vatikani nesėr nė Kosovė

27 Shtator 2015 - 17:28
Kreu i Kuvendit tė Kosovės, Kadri Veseli nesėr do tė ketė njė mysafir tė veēantė.

Nga zyra e tij bėhet me dije se “nesėr, me datė 28.09.2015, kryetari i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, Kadri Veseli, pret nė takim Juliusz Janusz, delegat apostolik i Vatikanit pėr Republikėn e Kosovės”.

Takimi fillon nė orėn 10:00.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2015, 21:37   #47
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e KosovesMustafa zhvillon takime tė nivelit tė lartė nė Nju Jork
27.09.2015 | 19:19
Kryeministri i Kosovės, Isa Mustafa, ka filluar sot takimet e nivelit tė lartė nė kuadėr tė vizitės qė po zhvillon nė Nju Jork, i ftuar nga presidenti i SHBA-ve, Barack Obama, nė Samitin Global tė Liderėve Kundėr ISIS-it dhe Ekstremizmit tė Dhunshėm.

Tė dielėn, kryeministri Isa Mustafa, i shoqėruar nga zėvendėskryeministri i parė, njėherėsh ministėr i Punėve tė Jashtme, Hashim Thaēi dhe ministri i Integrimit Evropian, Bekim Ēollaku, kanė zhvilluar takime tė ndara me kryeministrin e Luksemburgut, Xavier Bettel, si dhe shefin e delegacionit tė Norvegjisė nė punimet e AP tė KB-ve, ministrin e Jashtėm tė Norvegjisė, Borge Brende. Gjatė takimeve, kryeministri Isa Mustafa i njoftoi pėr progresin nė Kosovė si dhe pėr prioritetet e Programit Qeveritar pėr zhvillimin ekonomik tė vendit. Duke vlerėsuar pėrkrahjen qė Luksemburgu dhe Norvegjia kanė dhėnė deri mė tani, kryeministri Mustafa kėrkoi mbėshtetje tė mėtejshme pėr zhvillimin ekonomik si dhe fuqizimin e subjektivitetit ndėrkombėtar tė Kosovės nėpėrmjet anėtarėsimit nė organizata ndėrkombėtare, me prioritet tė veēantė nė UNESCO dhe INTERPOL, si dhe agjendėn integruese evropiane.
Kryeministri Mustafa ka theksuar pėrkushtimin maksimal tė Qeverisė sė Kosovės pėr proceset integruese evropiane, duke bėrė tė ditur se Kosova tashmė i ka pėrmbushur kriteret pėr liberalizimin e vizave dhe nėnshkrimin e Marrėveshjes sė Stabilizim Asociimit dhe se pret finalizimin e kėtyre proceseve. Mustafa gjatė takimeve ka shprehur pėrkushtimin e Qeverisė sė Kosovės pėr zgjerimin e bashkėpunimit bilateral me Luksemburgun dhe me Norvegjinė.
Kryeministri i Luksemburgut, Xavier Bettel, ka vlerėsuar progresin qė po arrihet nė Kosovė, duke shprehur pėrkrahjen e shtetit tė tij pėr Kosovėn. Betteli ka theksuar pėrkrahjen e Luksemburgut pėr proceset integruese tė Kosovės si dhe ka shprehur vullnetin pėr thellimin e bashkėpunimit ndėrmjet dy vendeve.
Edhe ministri i Jashtėm i Norvegjisė, Borge Brende, gjatė takimit ka theksuar pėrkrahjen e Norvegjisė pėr zhvillimin ekonomik si dhe pėr anėtarėsimin e Kosovės nė organizata ndėrkombėtare
Kryeministri Isa Mustafa po qėndron nė Nju Jork, ku ėshtė ftuar nga presidenti i SHBA-ve, Barack Obama, qė tė marrė pjesė nė Samitin Global tė Liderėve Kundėr ISIS-it dhe Ekstremizmit tė Dhunshėm qė do tė mbahet mė 29 shtator.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2015, 21:51   #48
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e KosovesJahjaga nė takimin Clinton Global Initiative

27.09.2015 | 19:08
Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga, nė ditėn e parė tė vizitės sė saj nė Nju Jork, nė kuadėr tė aktiviteteve me rastin e Asamblesė sė Pėrgjithshme tė OKB-sė, mori pjesė nė hapjen e takimit vjetor tė Clinton Global Initiative.
Presidentja Jahjaga mori pjesė edhe nė pritjen e veēantė tė presidentit Bill Clinton pėr liderėt e shteteve dhe tė qeverive nga shumica e shteteve tė botės. Nė fjalimin e tij qė shpalli tė hapur punimet e Iniciativės, presidenti Clinton spikati edhe pėrparimin e Republikės sė Kosovės, duke thėnė se “fakti qė Kosova ka njė presidente, tregon shumė pėr progresin qė Kosova ka arritur”.
Presidentja Jahjaga ėshtė laureate e ēmimit pėr Lidership Publik tė Clinton Global Inititative, i cili i ėshtė ndarė vitin e kaluar. Takimi i Clinton Global Initiative tubon kėtė vit shumė liderė shtetesh dhe qindra udhėheqės ekzekutivė botėrorė pėr t’i diskutuar sfidat globale dhe ndėrtimin e partneriteteve pėr tė bėrė ndryshime pozitive sociale. Kjo iniciativė kėtė vit i kushtohet "Tė ardhmes sė ndikimit".
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2015, 21:53   #49
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e KosovesKosovės t’i ofrohet liberalizimi i vizave

27.09.2015 | 17:35
Ish-ministri i Jashtėm i Kosovės, Enver Hoxhaj, ka kėrkuar qė t’i ofrohet sa mė parė rrugė e qartė Kosovės drejt liberalizimit tė vizave dhe dhėnien e lejeve tė pėrkohshme pėr punė, nė mėnyrė qė tė ndalet emigrimi i parregullt i qytetarėve.
Nė njė emision tė televizionit austriak “ORF 1” nė Vjenė, Hoxhaj ka debatuar pėr refugjatėt nga Siria dhe migrimin ilegal nga Ballkani nė vendet perėndimore.
Hoxhaj ka thėnė se arsyet kryesore tė largimit tė qytetarėve tė Kosovės drejt BE-sė kanė tė bėjnė me izolimin e vendit dhe me zhvillimin e ngadaltė ekonomik, por natyrisht edhe nga faktor tė tjerė.
“Kosovės duhet t’i ofrohet sa mė parė rrugė e qartė drejt liberalizimit tė vizave, nė mėnyrė qė tė ndalet emigrimi i parregullt i kosovarėve”, ka thėnė Hoxhaj.
Nė debatin me gazetarėt Franziska Augstein tė “Süddeutsche Zeitung”, Adelheid Wölfl, “Der Standard” dhe profesorin Florian Bieber, Hoxhaj ka thėnė se BE-ja dhe shtetet anėtare tė saj duhet qė tė mendojnė edhe pėr format legale tė migrimit ku qytetarėt nga Kosova do tė pajiseshin me viza pune pėr punėsime sezonale nė vendet perėndimore.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2015, 22:13   #50
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,404
Thanks: 217
Thanked 211 Times in 150 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e Kosoves

ka edhe lajme te mira
E Panjohura po na e mbron temen e diplomes...
Magjistre e ardhshme qe shumn shpejt do ta njohim
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2015, 23:13   #51
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e Kosoves

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ganimet Shiko postimin
ka edhe lajme te mira
E Panjohura po na e mbron temen e diplomes...
Magjistre e ardhshme qe shumn shpejt do ta njohim
prit se tash ta dergoi nji lidhje ku munesh me i shique edhe lajme nga ty te interesoin shum nga shumadia ku ti kie shum shok e miq
ket tem ketu mos e vizito shpesh se kie meu smur keq se ketu ka lajme veq nga Republika e Kosoves
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2015, 00:15   #52
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e KosovesBill Clinton: Kosova ka arritur progres tė madh

27 Shtator 2015 • 18:55 •

Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga, nė ditėn e parė tė vizitės sė saj nė Nju Jork, nė kuadėr tė aktiviteteve me rastin e Asamblesė sė Pėrgjithshme tė OKB-sė, mori pjesė sot nė hapjen e takimit vjetor tė Clinton Global Initiative nė Nju Jork.

Presidentja Jahjaga mori pjesė edhe nė pritjen e veēantė tė Presidentit Bill Clinton pėr liderėt e shteteve dhe tė qeverivė nga shumica e shteteve tė botės.

Nė fjalimin e tij qė shpalli tė hapur punimet e Iniciativės, Presidenti Clinton spikati edhe pėrparimin e Republikės sė Kosovės, duke thėnė se “fakti qė Kosova ka njė Presidente grua tė re, tregon shumė pėr progresin qė Kosova ka arritur".

Prasidentja Jahjaga ėshtė laureate e ēmimit pėr lidership publik tė Clinton Global Inititative, i cili i ėshtė ndarė vitin e kaluar.

Takimi i Clinton Global Initiative tubon kėtė vit shumė lidere shtetesh dhe qindra udhėheqės ekzekutiv botėror pėr tė diskutuar sfidat globale dhe ndėrtimin e partneriteteve pėr tė bėre ndryshime pozitive sociale. Kjo iniciativė kėtė vit i kushtohet "Ndikimit tė sė ardhmes".
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2015, 00:20   #53
Oqeani
V.I.P
 
Avatari i Oqeani
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Posts: 8,692
Thanks: 2,336
Thanked 1,262 Times in 840 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e Kosoves

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postimin


Bill Clinton: Kosova ka arritur progres tė madh

27 Shtator 2015 • 18:55 •

Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga, nė ditėn e parė tė vizitės sė saj nė Nju Jork, nė kuadėr tė aktiviteteve me rastin e Asamblesė sė Pėrgjithshme tė OKB-sė, mori pjesė sot nė hapjen e takimit vjetor tė Clinton Global Initiative nė Nju Jork.

Presidentja Jahjaga mori pjesė edhe nė pritjen e veēantė tė Presidentit Bill Clinton pėr liderėt e shteteve dhe tė qeverivė nga shumica e shteteve tė botės.

Nė fjalimin e tij qė shpalli tė hapur punimet e Iniciativės, Presidenti Clinton spikati edhe pėrparimin e Republikės sė Kosovės, duke thėnė se “fakti qė Kosova ka njė Presidente grua tė re, tregon shumė pėr progresin qė Kosova ka arritur".

Prasidentja Jahjaga ėshtė laureate e ēmimit pėr lidership publik tė Clinton Global Inititative, i cili i ėshtė ndarė vitin e kaluar.

Takimi i Clinton Global Initiative tubon kėtė vit shumė lidere shtetesh dhe qindra udhėheqės ekzekutiv botėror pėr tė diskutuar sfidat globale dhe ndėrtimin e partneriteteve pėr tė bėre ndryshime pozitive sociale. Kjo iniciativė kėtė vit i kushtohet "Ndikimit tė sė ardhmes".
Vertete po sa milionera ka be ky shtet = matrapaza leshi !!!!
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2015, 08:01   #54
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e Kosoves

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Oqeani Shiko postimin
Vertete po sa milionera ka be ky shtet = matrapaza leshi !!!!
nuk i ka ba per ty por per popullin e kosoves
edhe ti po e dishe ma mire se amerikanet qy
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2015, 09:03   #55
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e Kosoves‘Apex’ biznesi me shantazhe e kėrcėnime dhe lidhja me Haradinajn

Autori: Lajmi.net
Lajme, Nacionale
8:41, 28 September 2015

Dy pronarėt e “Apex” (Play4Ėin) dhe nėntė bashkėpunėtorėt e tyre, tė hėnėn (sot), do tė ulen nė bankat e tė akuzuarve. Ata dyshohen pėr krim tė organizuar, tė zhvilluar nė kuadėr tė njė grupi kriminal qė synonte qė pėrmes kėrcėnimeve e shantazheve, tė eliminonin tė gjithė konkurrentėt e tyre.

Duke pėrdorur shantazhe e kėrcėnime nga mė tė ndryshmet, vėllezėrit Arben dhe Astrit Krasniqi pėr vite tė tėra e kanė mbajtur si biznes nė Kosovė kompaninė e kazinosė “Apex”.

Kėtė biznes e kanė mbajtur duke pėrdorur mėnyra tė ndryshme pėr t’i eliminuar konkurrentėt e tyre.

Nuk i kanė kursyer as rrahjet, as thyerjet e lokaleve e as pėrdorimin e njerėzve me ndikim, vetėm e vetėm tė jenė “bosėt” e vetėm tė “Apex”-it nė Kosovė.

Por veprimtaria e tyre ėshtė ndėrprerė mė 23 tetor tė vitit 2013 kur dy vėllezėrit sė bashku me Arben Nezirin ishin arrestuar, ndėrsa ishin bastisur bizneset dhe lokacionet e tyre tė banimit.

Tashmė kur kanė kaluar dy vjet qė nga aksioni policor qė ishte zhvilluar me kėrkesė tė prokurorit tė misionit EULEX, vėllezėrit Krasniqi dhe nėntė tė dyshuar tė tjerė, tė hėnėn pritet tė ulen nė bankėn e tė akuzuarve.

Pėrgjimet qė zbuluan grupin kriminal

E tėrė veprimtaria kriminale e grupit ėshtė zbuluar si rezultat i pėrgjimeve telefonike tė kėrkuara nga Prokurorja e tė urdhėruara nga gjykata. Janė pėrgjuar tė gjithė tė pandehurit por mė sė shumti vėllezėrit Krasniqi, tė cilėt kėrcėnime i kanė bėrė pėrmes telefonit dhe pos tyre i kanė udhėzuar edhe personat e tjerė qė tė veprojnė nė mėnyrė qė askush tjetėr tė mos ushtrojė veprimtarinė e njėjtė, e sidomos ta zhvillojnė veprimtarinė e tyre nė afėrsi tė lokaleve ku i kanė pasur vėllezėrit Krasniqi.

“Vallahi s’guxon njeri i gjallė me shti Apex nė Kosovė”, thuhet mes tjerash nė njė bisedė telefonike tė realizuar nė qershor tė 2013-ės nė mes tė Astritit dhe njė personi tė quajtur Mustafė, person i cili e kishte telefonuar atė pėr t’i treguar se donte tė sillte disa makina tė kazinove “Apex” nė Kosovė.

“Okej unė veē t’thirra me t’informue daja jem, respekt, me t’kallxu qė qeshtu qeshtu o puna” ia kishte krhyer Mustafa atij.

“Nuk ka ktu respekt”, ia kishte kthyer Astriti. Por Mustafa kishte insistuar edhe mė tej qė tė sillte “Apex” nė Kosovė.

“E ti bone ata tonen e na i kemi shti edhe ko mi shti… tash ti bone tonen, veē mos thirr najkah tjetėr me interveu naksen, po t’kallxoj se unė nuk shkoj pėrma”, ia kishte kthyer Mustafa.

“Mos shit ti mu filma ktu, pėr Apeks e vras njerin, a je t’u marrė vesh”, e kishte kėrcėnuar Astriti-Mustafėn nė njė bisedė tjetėr tė zhvilluar pas pak ēastesh.

Astriti i afėrt me me Haradinajn

Mustafa, sipas aktakuzės ėshtė nip i Ramush Haradinajt, ndėrsa tetė ditė mė vonė ai e kishte telefonuar Astritin pėr tė biseduar me tė, nė lidhje me njė aparat tė kazinosė qė ia kishin thyer njerėzit e Astritit.

“Thash t’takohem qė e lam, se sot aty ishin shku, a e din qė e lam mu taku qė jemi marrė vesh, e u kanė njė aprat i hjekun nė rrymė, a din qysh i laj, ishin shku dikush e kishin thy edhe e kishin lanė selamin qė gjoja prej juve vjen”, i kishte thėnė Mustafa. Astrit Krasniqi nuk kishte thėnė asgjė, por vetėm ia kishte kaluar telefonin Daut Haradinajt qė tė bisedojė me nipin e Mustafės.

“Hajt bre dajė shko merru me naj punė tjetėr ma t’meēme”, i kishte thėnė Haradinaj, Mustafės.

Biseda ishte ndėrprerė, ndėrsa nė numrin e Astritit menjėherė kishte ardhur njė mesazh nga njė person i quajtur Princ Dobroshi. “Nuk ishte njė gjė e mirė pėr ju tė thyeni aparatet”, kishte shkruar ai. /Zėri
- See more at: http://lajmi.net/apex-biznesi-me-sha....hkB0tdbk.dpuf
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2015, 20:10   #56
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e KosovesThaēi dhe Ēollaku flasin pėr kompletim tė strukturės sė sigurisė


28 Shtator 2015 • 18:48 •

Zėvendėskryeministri, njėherėsh Ministėr i Jashtėm i Kosovės, Hashim Thaēi, dhe Ministri i Integrimit Europian, Bekim Ēollaku, kanė takuar Todd Chapman, Zėvendėsi i Parė i Nėnsekretarit nė Zyrėn pėr Ēėshtje Politike-Ushtarake tė Shteteve tė Bashkuara.

Nė takim me zyrtarin e lartė shtetėror tė SHBA ėshtė diskutuar pėr bashkėpunimin e Kosovės dhe SHBA-sė nė fushėn e sigurisė dhe kompletimin e tėrė strukturės sė sigurisė tė Kosovės, thuhet nė njoftimin e Ministrisė sė Jashtme.

Zėvendėskryeministri Thaēi u shpreh se Kosova ėshtė gati tė formojė Forcat e Armatosura tė Kosovės dhe se pėr kėtė ka marrė pajtimin e NATO-s dhe tani po kėrkon edhe pėlqimin e Kuvendit tė Kosovės.

Formimi i Forcave tė Armatosura tė Kosovės, pėrfshirja nė programin e Partneritetit pėr Paqe dhe vendosja e dialogut politik me NATO-n, janė prioritet i Kosovės nė fushėn e sigurisė.
Lufta kundėr ISIS-it dhe kundėr radikalizmit si dhe pjesėmarrja aktive e Kosovės nė Koalicionin Global Kundėr Terrorizmit ishin temė bisedimi, gjithashtu.

"Ju sigurojmė se do tė mbesim tė pakompromis nė luftimin e terrorizmit dhe radikalizmit", citohet tė ketė thėnė Thaēi.

Zėvendės-nėnsekretari Chapman u shpreh se bashkėpunimi i mirė qė SHBA-ja ka me Kosovėn do tė vazhdojė edhe mė tutje dhe do tė marrė forma edhe mė konkrete tė bashkėpunimit nė tė ardhmen.

Formimi i Forcave tė Armatosura tė Kosovės dhe thellimi i bashkėpunimit me NATO-n dhe partnerėt e tjerė tė Kosovės do ta konfirmojnė rolin qė Kosova po luan tani si eksportuese e stabilitetit nė rajon dhe mė gjerė, konkludoi zėvendėskryeministri Thaēi.

Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2015, 20:31   #57
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,636 Times in 1,043 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e Kosoves

Shyqyr qe keni Thacin se do vdiste tere Kosova per buke.
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2015, 20:33   #58
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e Kosoves

Po eshte e vertet
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2015, 21:27   #59
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,636 Times in 1,043 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e Kosoves

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postimin
Po eshte e vertet
Qashtu asht. Te na rroj Hashimi sa malet!!
Te na prij nga fitore ne fitore!!
Lum moj Kosove qe ke vigan si Hashimi!
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2015, 22:58   #60
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e KosovesArrihet marrėveshje pėr vendosjen e tabelave pėr adresa

GazetaExpress E martė, 29 Shtator 2015 21:06U nėnshkrua njė marrėveshje mirėkuptimi pėr vendosjen e tabelave me emra rrugėsh dhe numra shtėpish nė disa Komuna tė Republikės sė Kosovės.

Agjencia Kadastrale e Kosovės, Zyra e Bashkimit Evropian nė Republikėn e Kosovės dhe autoriteti norvegjez pėr kadastėr dhe hartografi “Staten Kartverk” kanė nėnshkruar njė marrėveshje mirėkuptimi pėr vendosjen e tabelave me emra rrugėsh dhe numra shtėpish nė disa Komuna tė Republikės sė Kosovės, nė vlerė prej njė milion euro, njoftoi AKK.

Disa nga obligimet pėr palėt nėnshkruese tė marrėveshjes janė si vijon; marrėveshja parasheh qė Zyra e BE-sė nė Kosovė tė financojė dhe tenderojė projektin, Agjencia Kadastrale e Kosovės do tė kujdeset pėr implementimin ne terren tė projektit, do tė monitorojė implementimin, ndėrsa autoriteti norvegjez do tė financojė angazhimin e dy ekspertėve, si dhe aktivitete tjera qė do tė rrjedhin gjatė implementimit tė projektit.

Projekti do tė zhvillohet nė tre faza, ku e para do tė pėrfshijė Komunat Gjakovė, Mitrovicė e Jugut, Suharekė, Kllokot, Gllogoc dhe Ranillug ndėrsa vlera e investimeve nė kėtė fazė do tė jetė 400.000 euro.

Nė fazėn e dytė do tė pėrfshihen komunat Podujevė, Malishevė, Dragash dhe Rahovec me po tė njėjtėn vlerė prej 400.000 eurosh. Pėr shumėn e mbetur prej 200.000 eurosh Komunat tjera tė cilat njėherė nuk janė tė pėrcaktuara. Projekti pritet tė pėrfundojė kah mesi i vitit 2016, thuhet nė njoftim.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur