Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 03-07-2019, 13:30   #421
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,730
Thanks: 3,753
Thanked 3,019 Times in 2,049 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush di?/ ose/ Si i thonė nė gjuhėn shqipe?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Ėshtė turqisht dhe shishkebap, s'ka fjalė nė shqip pėr atė
E di qė ėshtė fjalė turke por nė Shqip kėtė fjalė pėrdorim, tashmė ėshtė pjesė e gjuhės tonė.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-07-2019, 13:32   #422
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,730
Thanks: 3,753
Thanked 3,019 Times in 2,049 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush di?/ ose/ Si i thonė nė gjuhėn shqipe?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga busavata Shiko postimin
Shishkebap i thojn turqisht ..
Edhe shashlik turqisht mė tingėllon.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-07-2019, 17:53   #423
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,914
Thanks: 805
Thanked 503 Times in 303 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Kush di?/ ose/ Si i thonė nė gjuhėn shqipe?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
po i familjes sė kungullit ėshtė:
te ne ka tri lloj emėrtimesh pėr kungujt: misir, kungull i zakonshėm ( me ta qitet kungulluer), pacėrka dhe bublarė ( kunguj dekorativė )!
Tė bardhėve (me ngjyrė tė ēeltė e mė tė mėdhenj) ne iu themi hutin, kurse tė "zive" (me ngjyrė jeshile tė mbyllur) kungull. Edhe fjalėn misir (qė d.t.th. Egjipt) e kam dėgjuar.

*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2019, 16:22   #424
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,433
Thanks: 2,620
Thanked 2,157 Times in 818 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush di?/ ose/ Si i thonė nė gjuhėn shqipe?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Edhe shashlik turqisht mė tingėllon.
Shashlik osht ne gjuhen ruse .
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2019, 06:14   #425
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,730
Thanks: 3,753
Thanked 3,019 Times in 2,049 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush di?/ ose/ Si i thonė nė gjuhėn shqipe?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga busavata Shiko postimin
Shashlik osht ne gjuhen ruse .
Prapashtesa me duket si turqisht prandaj thashe qe me tingellon turqisht si fjale.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga King Bardhyl : 05-07-2019 nė 06:23
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-07-2019, 18:05   #426
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,083
Thanks: 16,417
Thanked 9,713 Times in 6,567 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Kush di?/ ose/ Si i thonė nė gjuhėn shqipe?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga TerraN Shiko postimin
Tė bardhėve (me ngjyrė tė ēeltė e mė tė mėdhenj) ne iu themi hutin, kurse tė "zive" (me ngjyrė jeshile tė mbyllur) kungull. Edhe fjalėn misir (qė d.t.th. Egjipt) e kam dėgjuar.

*
Mısır buğdayı....Sot thjesht i thonė Mısır, qė ėshtė Egjipti.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-09-2019, 20:09   #427
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,051
Thanks: 11,492
Thanked 6,243 Times in 2,970 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Kush di?/ ose/ Si i thonė nė gjuhėn shqipe?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Militantat, i dashtun Adem, jan fraksion i te keqes qe ka gulu n'troje tona, jan si dramcat. Felat (thelat) e "mdhona" jan prej nomenklatures dje, sot n'pushtet!
I dashtun Duaje si veten edhe unė po tė pėrgjigjm nė gegėnisht, se nganjiherė mė merr malli pėr gegėnishten, madje edhe e njoh goxha mirė, se edhe gegėnishtja ka pasun dikur nji standard dhe cdo fjalė qė nuk pėrdoret nė gjuhėn standarde nuk do tė thotė se āsht gegėnisht ...
Cooli e shkruen mirė gegėnishten - nė stilin fishtjan. E lexoj me andje.

E paskekonstatue mirė punė e militantėve se janė fela ( fele ), po ndoshta pahiri po del kjo fjalė goxha qė u pėrshtatet k'tyne tipave.

Andej, po e shtroj ket pyetje:

Kujna i thonė "fela"/"fele" nė trevėn tėnde? ( mund tė pėrgjegjet secili qė e lexon ket' pyetje)
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-09-2019, 20:16   #428
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,695
Thanks: 371
Thanked 635 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Kush di?/ ose/ Si i thonė nė gjuhėn shqipe?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Ėshtė turqisht dhe shishkebap, s'ka fjalė nė shqip pėr atė
Ne qoftese nuk ka le ta shqiperojme.

Hellza!
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-09-2019, 20:18   #429
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,695
Thanks: 371
Thanked 635 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Kush di?/ ose/ Si i thonė nė gjuhėn shqipe?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
I dashtun Duaje si veten edhe unė po tė pėrgjigjm nė gegėnisht, se nganjiherė mė merr malli pėr gegėnishten, madje edhe e njoh goxha mirė, se edhe gegėnishtja ka pasun dikur nji standard dhe cdo fjalė qė nuk pėrdoret nė gjuhėn standarde nuk do tė thotė se āsht gegėnisht ...
Cooli e shkruen mirė gegėnishten - nė stilin fishtjan. E lexoj me andje.

E paskekonstatue mirė punė e militantėve se janė fela ( fele ), po ndoshta pahiri po del kjo fjalė goxha qė u pėrshtatet k'tyne tipave.

Andej, po e shtroj ket pyetje:

Kujna i thonė "fela"/"fele" nė trevėn tėnde? ( mund tė pėrgjegjet secili qė e lexon ket' pyetje)
"Thela" i thone, nese te kam kuptuar drejte.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-09-2019, 20:24   #430
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,432
Thanks: 15,872
Thanked 13,403 Times in 8,482 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 717
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Kush di?/ ose/ Si i thonė nė gjuhėn shqipe?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Ne qoftese nuk ka le ta shqiperojme.

Hellza!
Po edhe hell nė vetvete ka rrezik ėshtė e huazuar ndoshta nga fjala ferr me qė hyn nė zjarr.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-09-2019, 20:41   #431
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,695
Thanks: 371
Thanked 635 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Kush di?/ ose/ Si i thonė nė gjuhėn shqipe?

Eshte shume e veshtire te jete e huazuar fjala hell.

Megjithese mendoj, qe nuk eshte theshte sinonimi apo koincidence fjala hell ne anglisht me fjalen tone hell. Shume drejte e ke kapur lidhjen, por sipas logjikes time jane anglezet qe e kane huazuar prej nesh.

Anglezet jane qytetrim teper i vone dhe kane huazuar shme fjale nga kultura romake. Jo pa qellim po them nga kultura romake dhe jo latinishtja. Kultura romake ka qene gjuha e folur prej romakeve te thjesht, qe akoma nuk dihet me siguri trajta qe kishte kjo gjuhe. Por duke u bazuar tek perberja e ushtareve te romes qe kryesisht ishin Ilir, te bene te mendosh qe ka shume huazime te anglishtes nga keto forma morfologjike shqiptare por qe ne nuk jemi te zotet te nxjerrim e te mbrojme autorsin.

Pervec kesaj gjuha jone ka afrimitet burimor me gjuhet gjermanike dhe ky term mund te kete nje burim te perbashket ndoshta me ne thellesit e shekujve te meparshem. Pra mund ta kemi perdorur bashke kur kemi qene nje popull me ta ndoshta para 800 apo 1000 brezash njerzor.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2019, 12:03   #432
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,330
Thanks: 362
Thanked 658 Times in 478 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Re: Kush di?/ ose/ Si i thonė nė gjuhėn shqipe?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
I dashtun Duaje si veten edhe unė po tė pėrgjigjm nė gegėnisht, se nganjiherė mė merr malli pėr gegėnishten, madje edhe e njoh goxha mirė, se edhe gegėnishtja ka pasun dikur nji standard dhe cdo fjalė qė nuk pėrdoret nė gjuhėn standarde nuk do tė thotė se āsht gegėnisht ...
Cooli e shkruen mirė gegėnishten - nė stilin fishtjan. E lexoj me andje.

E paskekonstatue mirė punė e militantėve se janė fela ( fele ), po ndoshta pahiri po del kjo fjalė goxha qė u pėrshtatet k'tyne tipave.

Andej, po e shtroj ket pyetje:

Kujna i thonė "fela"/"fele" nė trevėn tėnde? ( mund tė pėrgjegjet secili qė e lexon ket' pyetje)
Fel(e/a) zakonisht i kena pas than nji pjes, cope mishi te nji gjallese, por edhe ka konotacion me ndjesin e bollekut, ndoshta edhe tepri.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2019, 19:57   #433
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,695
Thanks: 371
Thanked 635 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Kush di?/ ose/ Si i thonė nė gjuhėn shqipe?

DS thela nuk eshte domosdoshmerisht cop mishi. Mund te jete dhe portokalle. Mund te jete bile dhe limon. Mos te arrijme aq larg por edhe Shalqi mund te jete.

E ndava apo e preva thela-thela... Thela nenkupton nje ndarje te nje njesie ushqimore.
Clidhje ka bolleku ketu mo DS. Bile do thosha ka konotacion te kundert me bollekun duke huazuar shprehjen tende "Konotacion" per te nenkuptuar shprehjen e bukur shqipe Koncept. Pershembull ne shprehjen " Emorra sa nje thele mishi dhe e rrita e bera burre".
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2019, 20:10   #434
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,432
Thanks: 15,872
Thanked 13,403 Times in 8,482 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 717
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Re: Kush di?/ ose/ Si i thonė nė gjuhėn shqipe?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
DS thela nuk eshte domosdoshmerisht cop mishi. Mund te jete dhe portokalle. Mund te jete bile dhe limon. Mos te arrijme aq larg por edhe Shalqi mund te jete.

E ndava apo e preva thela-thela... Thela nenkupton nje ndarje te nje njesie ushqimore.
Clidhje ka bolleku ketu mo DS. Bile do thosha ka konotacion te kundert me bollekun duke huazuar shprehjen tende "Konotacion" per te nenkuptuar shprehjen e bukur shqipe Koncept. Pershembull ne shprehjen " Emorra sa nje thele mishi dhe e rrita e bera burre".
Thelė ėshtė njė copė e shkėputur nga e tėra pėr ēdo gjė.
Ka edhe kuptime figurative veē tė tjerave kur thua: "Hyr drejt e nė thela" dmth tregohu i drejtpėrdrejtė mos i bjer rrotull e rrotull....
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2019, 20:21   #435
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,695
Thanks: 371
Thanked 635 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Kush di?/ ose/ Si i thonė nė gjuhėn shqipe?

Me kete "Hyra drejre e ne thela" me ngaterove...
Kete e perdorte Zanua, komshiu im kur kishte hyre nje here drejte e tek thelat e Farushes. "Me kishte shejtania dy thela" me thoshte.

Tani duke u mbeshtetur tek teoria jote "Thelė ėshtė njė copė e shkėputur nga e tėra pėr ēdo gjė." Kush do kete qene kjo e tera me dy thela per te cilen e ka patur llafne Zanua o Akrep... di gje ti se mu be koka dhall mua e spo kuptoj gje.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2019, 21:38   #436
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,051
Thanks: 11,492
Thanked 6,243 Times in 2,970 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Kush di?/ ose/ Si i thonė nė gjuhėn shqipe?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Fel(e/a) zakonisht i kena pas than nji pjes, cope mishi te nji gjallese, por edhe ka konotacion me ndjesin e bollekut, ndoshta edhe tepri.
Qė mos tė zgjatem mė shumė dhe ju, gjithashtu mos tė prisni mė gjatė po jap shpjegimin se me cfarė kuptimi peØrdoret fjala felė -felat nė trevėn time.

Fela/fele nė trevėn time u thonė "tuleve" tė pasme ( dy pjesėt ) tė njeriut, po herė herė edhe "tulit" tė pėrparmė ( buzėve).

Nė vend tė fjalės "thela", nė trevėn time, por qė ka shtrirje edhe nė gjithė Kosovėn pėrdoret fjala: "grishė/grishkė", dmth kur merret njė pjesė e vogėl nga tėrėsia... p.sh.: dama ( mė ndaj) njė grishė/grishkė mollė!

ose: e preu mollėn grisha - grisha ( thela - thela )
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 17-09-2019 nė 21:56
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2019, 23:13   #437
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 1,159
Thanks: 46
Thanked 429 Times in 253 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Kush di?/ ose/ Si i thonė nė gjuhėn shqipe?

Cfare domethene karravésh?
__________________
Shes rrush per dhelpra
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2019, 23:17   #438
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,695
Thanks: 371
Thanked 635 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Kush di?/ ose/ Si i thonė nė gjuhėn shqipe?

Here e pare qe e lexoj, per te degjuar se kam degjuar asnjehere.
Me fal, po nuk te ndihmoj dot!
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2019, 19:40   #439
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 1,159
Thanks: 46
Thanked 429 Times in 253 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Kush di?/ ose/ Si i thonė nė gjuhėn shqipe?

karravésh --> Shkop i gjate qe ka ne maje nje kerrabe dhe perdoret per te afruar deget e pemeve kur i vjelim ose per te keputur kokrrat me te nje nga nje.

Faqe 793
__________________
Shes rrush per dhelpra
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2019, 18:35   #440
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,083
Thanks: 16,417
Thanked 9,713 Times in 6,567 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Kush di?/ ose/ Si i thonė nė gjuhėn shqipe?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Eshte shume e veshtire te jete e huazuar fjala hell.

Megjithese mendoj, qe nuk eshte theshte sinonimi apo koincidence fjala hell ne anglisht me fjalen tone hell. Shume drejte e ke kapur lidhjen, por sipas logjikes time jane anglezet qe e kane huazuar prej nesh.

Anglezet jane qytetrim teper i vone dhe kane huazuar shme fjale nga kultura romake. Jo pa qellim po them nga kultura romake dhe jo latinishtja. Kultura romake ka qene gjuha e folur prej romakeve te thjesht, qe akoma nuk dihet me siguri trajta qe kishte kjo gjuhe. Por duke u bazuar tek perberja e ushtareve te romes qe kryesisht ishin Ilir, te bene te mendosh qe ka shume huazime te anglishtes nga keto forma morfologjike shqiptare por qe ne nuk jemi te zotet te nxjerrim e te mbrojme autorsin.

Pervec kesaj gjuha jone ka afrimitet burimor me gjuhet gjermanike dhe ky term mund te kete nje burim te perbashket ndoshta me ne thellesit e shekujve te meparshem. Pra mund ta kemi perdorur bashke kur kemi qene nje popull me ta ndoshta para 800 apo 1000 brezash njerzor.
Hell eshte....i ndritshem.
Clarus ne latinisht.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur