Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 23-10-2018, 17:06   #41
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Luli(Kadri Veseli) ishte trim e vizionar edhe nė kohė lufte


I lumtur qė me buxhetin e vitit tė ardhshėm do tė ketė rritje tė pensioneve, si rezultat i njė menaxhimi efikas tė buxhetit tė shtetit dhe rritjes sė vazhdueshme ekonomike.

Pėr pensionet bazike do tė ketė 20 pėr qind rritje, ndėrsa pėr pensionet kontributdhėnėse do tė ketė 15 pėr qind rritje. Ky ishte njė premtim dhe marrėveshje qė kishim bashkė me partnerėt e koalicionit dhe jam i lumtur qė kjo po realizohet. Pėr kėtė, falėnderoj Kryeminstrin Ramush Haradinaj dhe Ministrin e Financave, Bedri Hamza.

Pėrkujdesja ndaj kategorive tė ndryshme sociale ėshtė e domosdoshme. Por, Kosovės i duhet njė vizion pėr kapitalizėm modern, me politika fiskale qė lehtėsojnė bizneset nga tatimet, ndėrsa fuqizojnė ndėrmarrėsit dhe prodhimin vendor qė mundėson hapjen e vendeve tė reja tė punės. Ky orientim minimizon skemat sociale dhe rrit ekonominė e vendit.
Kadri Veseli
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2018, 17:29   #42
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Luli(Kadri Veseli) ishte trim e vizionar edhe nė kohė lufte

Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-10-2018, 17:39   #43
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Luli(Kadri Veseli) ishte trim e vizionar edhe nė kohė lufte
Veseli thotė se BE dhe SHBA s’e presin Kosovėn, paralajmėron ndarjen e Shtetit nėse s’ka unitet politik
28/10/2018

Kryeparlamentari Kadri Veseli, nė njė adresim tė tij pėr qytetarėt, ka deklaruar se status-quo lidhur me Dialogun ėshtė duke e dėmtuar Kosovėn dhe se kjo gjendje ėshtė e papranueshme pėr Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe Bashkimin Europian.

Nė njė video tė postuar nė profilin e tij nė Facebook, Veseli ka thėnė se mungesa e unitetit po e rrezikon Kosovėn nė kėtė proces.“Kemi ardhur nė njė moment kur dallimet tona tė brendshme rrezikojnė seriozisht vendin tonė nė kėtė proces, duke e fuqizuar Serbinė nė arenėn ndėrkombėtare dhe duke e dobėsuar Kosovėn. Kėtė, ne nuk duhet ta lejojmė”, ėshtė shprehur Veseli.

Ai ka tėrhequr vėrejtjen se SHBA dhe BE nuk do tė presin pafundėsisht, pėr shkak tė dallimeve dhe kalkulimeve tė brendshme politike.

“Me asnjė ēmim, nuk duhet tė lejojmė qė t’i humbim partnerėt tanė ndėrkombėtarė, me tė cilėt kemi ardhur bashkė deri kėtu. Nuk duhet tė lejojmė qė agjendat e brendshme ta dominojnė agjendėn shtetėrore. Nė tė kundėrtėn, mungesa e unitetit dhe kriza potenciale e besimit – e ndan Kosovėn mė shumė pėrbrenda sesa rreziku nga jashtė. Prandaj, rreziku i ndarjes pėrbrenda – rėndon dhe rrezikon ndarjen edhe nga jashtė”, ka thėnė Veseli.

Mė tutje, nė adresimin e tij, Veseli ka thėnė se koha ėshtė shumė e rėndėsishme pėr Kosovėn dhe ajo nuk duhet tė nėnēmohet. Ai ka kėrkuar qė urgjentisht tė adresohen ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me Kosovėn, duke treguar maturi dhe pėrgjegjėsi shtetėrore.

“Sot, mė shumė se kurrė, duhet tė kemi besim nė vete dhe nė shtetin tonė. Nė Dialog me Serbinė shkojmė si shtet i pavarur dhe sovran dhe me integritet territorial tė paprekshėm, pėr njohjen, ulėsen nė OKB dhe anėtarėsim nė NATO e BE, pėr paqe dhe stabilitet, pėr integrim tė komuniteteve, e jo pėr ndarje, jo pėr pushtet tė tretė, jo pėr Asociacion me kompetenca ekzekutive”, ka deklaruar Veseli.

Veseli ka pėrsėritur se qėndrimet e Kosovės nė Dialog janė tė qarta dhe tė palėkundura dhe si tė tilla ato duhet qė urgjentisht ta bashkojnė pozitėn dhe opozitėn nė platformė dhe ekip.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-10-2018, 19:12   #44
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Luli(Kadri Veseli) ishte trim e vizionar edhe nė kohė lufteKadri Veseli: Pėr mua dhe Thaēin, Mitrovica ėshtė e shenjtė

Partia Demokratike e Kosovės, ka hapur procesin e brendshėm zgjedhor nė Mitrovicė e Vushtrri, ku i pranishėm ishte edhe kreu i PDK-sė, Kadri Veseli.

I pari i PDK-sė tha se sa mė e fuqishme dhe mė e madhe tė jetė PDK-ja, aq mė e fuqishme do tė jetė Mitrovica dhe gjithė Kosova.

Ai tha se vendi po kalon nėpėr sfida shumė tė rėndėsishme.
“Do tė flas nė mėnyrė mė tė veēantė, pėr shkak tė pozicionit gjeografik. Mund tė dėgjoni nė tė majtė e nė tė djathtė, por tė jeni tė sigurt se Mitrovica ėshtė e shenjtė, aq sa ėshtė pėr secilin flamuri kombėtar. Ėshtė e shenjtė, aq sa ėshtė i shenjtė varri i Isa Boletinit. Ėshtė i shenjtė sovraniteti, integriteti i shtetit tė pavarur dhe sovran, jo vetėm nė Mitrovicė, por flamuri i Kosovės duhet tė valėvitet edhe nė Zveēan e nė Leposaviq. Dua tė them edhe diēka tjetėr, sa ėshtė e shenjtė pėr ju, ėshtė e shenjtė edhe pėr mua, edhe pėr Hashim Thaēin”, tha Veseli.

Lideri i PDK-sė ftoi tė gjithė qytetarėt e Mitrovicės qė tė bashkohem me PDK-nė gjatė procesit zgjedhor partiak, pėr tė punuar sė bashku nė zhvillimin e qytetit tė Mitrovicės.
“Ka nevojė Kosova pėr njė adresė tė sigurt politike, e cila i krijon siguri, e cila i krijon zhvillim, emancipim. Pėr t’i arritur sukseset nė sfidat e reja politike, Kosova ka nevojė pėr njė adresė tė fuqishme politike. Njė adresė e cila ka vizion, gatishmėri, ka dashuri pėr shtetin, ka dashuri pėr njerėzit e Kosovės. E kjo ėshtė platforma jonė e Dekadės sė Re, pėr besim, zhvillim e integrim, kjo ėshtė platforma e PDK-sė”, tha Veseli, ndėrsa theksoi se nuk do tė lejojė qė asnjė njeri me elemente korruptive tė jetė pjesė e PDK-sė.
“Ata qė e shkelin ligjin, do tė pėrballen me ligjin. Nuk do tė lejoj Partia Demokratike e Kosovės asnjė element korruptiv dhe asnjė tė korruptuar brenda partisė”, tha Veseli.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2018, 12:08   #45
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Luli(Kadri Veseli) ishte trim e vizionar edhe nė kohė lufteKadri Veseli


Mjekėt dhe i gjithė stafi shėndetėsor nga viti i ardhshėm do ta marrin pagėn me rritje. Gjatė diskutimit qė pata sot me drejtuesit e Sindikatės sė Shėndetėsisė, konfirmova se me njė pako fiskale dhe Ligjin pėr Buxhetin 2019, do tė pėrfshihet kjo rritje, por edhe investime tė tjera qė transformojnė gjendjen nė sektorin e shėndetėsisė. Po ashtu, do t’i pėrgjigjemi njė shqetėsimi tė infermierėve tė ngritur nga kjo sindikatė. Shėndetėsinė e kemi prioritet. Dua ta pėrgėzoj Ministrin Uran Ismaili dhe gjithė stafin shėndetėsor pėr punėn qė kanė bėrė dhe po bėjnė nė kthimin e besimit tė qytetarėve tanė nė shėrbimet publike shėndetėsore.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2018, 12:15   #46
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Luli(Kadri Veseli) ishte trim e vizionar edhe nė kohė lufteKadri VeseliNė mėngjesin e sotėm u ngjitem nė kodrat e fshatit Llashticė tė Gjilanit. Me Agjencinė e Pyjeve tė Kosovės nisėm ripyllėzimin nė disa zona tė Gjilanit, projekt ky qė do tė vazhdojė edhe nė komunat tjera. Vetėm kėtė vit do tė pyllėzohen rreth 300 hektarė tokė. Ruajtja e ambientit, rivitalizimi i zonave pyjore ėshtė jetike pėr vendin, pėr shėndetin. Prandaj duhet qė secili nga ne tė tregojmė kujdes maksimal pėr vendin ku jetojmė, qė ai tė jetė sa mė i pastėr dhe sa mė i mbrojtur.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2018, 12:46   #47
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,269
Thanks: 16,518
Thanked 9,763 Times in 6,606 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Talking Pėrgjigje e: Luli(Kadri Veseli) ishte trim e vizionar edhe nė kohė lufte

Vlera e kulles me 2001
Dhe me 2009 se toku shkojne=222.000 euro.
Nuk perfshihen te ardhurat e tjera.
http://www.akk-ks.org/declaration/20...dri_Veseli.pdf

Qe thoni juve....Agencija protiv Korupcije
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2018, 14:51   #48
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Luli(Kadri Veseli) ishte trim e vizionar edhe nė kohė lufte

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Vlera e kulles me 2001
Dhe me 2009 se toku shkojne=222.000 euro.
Nuk perfshihen te ardhurat e tjera.
http://www.akk-ks.org/declaration/20...dri_Veseli.pdf

Qe thoni juve....Agencija protiv Korupcije :kafka:
hahaha ti do te kishe pas deshir qe ky e familja e ti te vdesin nga uria a po ku e ke hallin ti
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2018, 19:25   #49
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,269
Thanks: 16,518
Thanked 9,763 Times in 6,606 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Luli(Kadri Veseli) ishte trim e vizionar edhe nė kohė lufte

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llokumi Shiko postimin
hahaha ti do te kishe pas deshir qe ky e familja e ti te vdesin nga uria a po ku e ke hallin ti
Edhe po te ngordhte mua sdo me rruhej...
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2018, 19:49   #50
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Luli(Kadri Veseli) ishte trim e vizionar edhe nė kohė lufte

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Edhe po te ngordhte mua sdo me rruhej...
nuk thash per ty se e di qe jeni tuj e mallkue serbin qe si ka vra krejt Ēlirimtaret mos fol se i dim te gjitha
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2018, 10:22   #51
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Luli(Kadri Veseli) ishte trim e vizionar edhe nė kohė lufteKadri Veseli


Pagat e punonjėsve tė institucioneve tė kulturės dhe tė trashėgimisė kulturore, nga ky muaj janė rritur pėr 50 pėr qind. Premtimi i dhėnė ėshtė mbajtur. Vetėm me trajtim dinjitoz dhe meritor mund tė arrihen rezultate nė punė dhe nė ngritjen e nivelit tė krijimtarisė kulturore. Pėrgėzoj Ministrin e Kulturės, Kujtim Gashi, pėr kujdesin ndaj artistėve, por edhe pėr pėrkushtimin pėr investime nė infrastrukturėn kulturore.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2018, 11:11   #52
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Luli(Kadri Veseli) ishte trim e vizionar edhe nė kohė lufteVeseli: Lisa Serbe nuk mund ta shantazhojė as PDK-nė, as koalicionin

12:22 / 12.11.2018
Veseli: Lisa Serbe nuk mund ta shantazhojė as PDK-nė, as koalicionin

Kryeparlamnetari i Kosovės, Kadri Veseli ka thėnė se PDK nuk do lejojė qė tė shantazhohet nga Lista Serbe, tė cilėt kanė deklaruar se me votat e tyre mund tė rrėzohet Qeveria e Kosovės.

Veseli tha aps mbledhjes sė Kryesisė sė Kuvendit se koalicioni qeverisės ėshtė i vendosur tė vazhdojė punėn e saj deri nė vitin 2021 dhe se nuk pranojnė asnjė kushtėzim nga askush.

“Ky vend e ka vetėm njė sovran, nė momentin qė cenohet ose dikush tenton tė cenojė shtetin tonė sovran, karriga s’na intereson asnjė moment, e bartim vullnetin tek qytetarėt.

Nuk pranojmė shantazhime apo kushtėzime nga askush. Ne si partner tė koalicionit jemi tė vendosur tė ēojmė deri nė vitin 2021 dhe kėshtu do vazhdojmė dhe nuk pranojmė shantazhime, sidomos nga Lista Serbe. Pra ajo nuk mund ta shantazhojė PDK-nė”, ka thėnė Veseli.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Llapi : 12-11-2018 nė 11:33
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2018, 02:26   #53
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Luli(Kadri Veseli) ishte trim e vizionar edhe nė kohė lufte

Kadri Veseli - Biografia dhe Rruga ne politkė

Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-11-2018, 12:48   #54
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Luli(Kadri Veseli) ishte trim e vizionar edhe nė kohė lufteEpoka e Re
E hėnė, 19 nėntor 2018Veseli: Tė punojmė qė fėmijėt tė mund tė krenohen me vendin e tyreMe rastin e shėnimit tė Ditės Ndėrkombėtare pėr tė Drejtat e Fėmijėve, kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Kadri Veseli, ka thėnė se Kosova ėshtė e pėrkushtuar qė tė krijojė perspektivė pėr gjeneratat e reja, ngase, siē tha ai, ajo ka potencial tė jashtėzakonshėm, duke pėrfshirė kėtu potencialin njerėzor.

Veseli ka theksuar se niveli me tė cilin respektohen tė drejtat e fėmijėve tregon vetė nivelin e zhvillimit dhe demokratizimit tė shoqėrisė.

Nė prezencė tė disa ministrave, shefes sė Zyrės sė BE-sė nė Prishtinė, pėrfaqėsuesve tė tjerė tė institucioneve vendore, si dhe fėmijėve tė shumtė, kryetari i Kuvendit falėnderoi kėta tė fundit pėr vizionin tė cilin ata po e tregojnė pėr veten dhe tė ardhmen e tyre.

“Kosova duhet tė krijojė perspektivė pėr kėtė gjeneratė. Ne kemi nevojė pėr njė rini tė pėrgatitur. Pėrveē dashurisė tradicionale qė ushqejmė ndaj fėmijėve, si dhe pėrkushtimit institucional, ne duhet tė kemi edhe pėrkushtimin strategjik”, ka deklaruar kryeparlamentari Veseli.

Kreu i Kuvendit tė Kosovės ka thėnė se duhet pėrgatitur fėmijė konkurrentė dhe nė hap me zhvillimet e kohės, tė gatshėm pėr tu ballafaquar me sfidat e sė ardhmes.

Veseli ka pohuar se fenomenet e dhunės janė tė patolerueshme, ngase, sipas tij, krijojnė trauma nė ambientin nė tė cilin rriten fėmijėt.

Ai ka thėnė se ky takim duhet tė jetė mesazh qė tė ndalet dhuna.

“Tė rinjtė duhet t’i largojmė nga rruga dhe t’i integrojmė. Investimi nė mirėqenien e fėmijėve, respektimi rigoroz i tė drejtave tė tyre, ėshtė investimi pėr tė ardhmen e shtetit tonė. Tė punojmė qė fėmijėt e Kosovės nesėr tė mund tė krenohen me prindėrit dhe vendin e tyre”, ėshtė shprehur kryeparlamentari Veseli.

/Epoka e re/
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-11-2018, 18:35   #55
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Luli(Kadri Veseli) ishte trim e vizionar edhe nė kohė lufte


Veseli takoi Grupin e Miqėsisė Belgjikė-Kosovė

Kryetari i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, Kadri Veseli, nė kuadėr tė vizitės nė Bruksel, ka takuar sot Grupin e Miqėsisė Belgjikė-Kosovė, tė kryesuar nga David Geerts, zėvendėspresident i kėtij grupi.

Siē njofton zyra e kryeparlamentarit, Veseli i njoftoi senatorėt belgė pėr reformat qė po bėnė Kosova nė rrugėn drejt integrimeve evropiane.

Nė takim u diskutua pėr nevojėn e vendimmarrjes sė shpejtė nga ana e Kėshillit tė Ministrave tė BE-sė pėr liberalizimin e vizave pėr qytetarėt e Kosovės, pasi janė pėrmbushur tė gjitha kriteret e kėrkuara.

Nė takim u diskutua po ashtu pėr mundėsitė e thellimit tė bashkėpunimit ndėrparlamentar, ndėrshtetėror, si dhe pėr rritjen e kėmbimeve tregtare midis dy vendeve.

Kryeparlamentari Veseli dhe senatorėt belgė u pajtuan se grupet e miqėsisė tė tė dyja parlamenteve mund tė shėrbejnė si ura tė rėndėsishme bashkėpunimi midis Kuvendit tė Kosovės dhe Senatit tė Belgjikės, ndėr tė tjera, pėr tė bartur edhe pėrvojėn parlamentare tė kėtij tė fundit nė punėn e pėrditshme tė Kuvendit tė Kosovės.​
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-11-2018, 18:37   #56
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Luli(Kadri Veseli) ishte trim e vizionar edhe nė kohė lufteKadri Veseli

Mbretėria e Belgjikės do tė vazhdojė mbėshtetjen pėr Republikėn e Kosovės nė tė gjitha fushat e zhvillimit dhe nė procesin e integrimeve evropiane. Gjatė takimeve me krerėt e Dhomės sė Pėrfaqėsuesve, Komisionit pėr Punė tė Jashtme dhe Grupit tė Miqėsisė, u vlerėsuan tė arriturat qė ka bėrė shteti i Kosovės nė dekadėn e parė tė pavarėsisė si dhe pėr portencialin qė ka vendi ynė pėr zhvillim ekonomik.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-11-2018, 18:39   #57
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Luli(Kadri Veseli) ishte trim e vizionar edhe nė kohė lufteKadri VeseliNė takim me kryetaren e Senatit tė Belgjikės, Christine Defraigne, diskutuam pėr bashkėpunimin ndėrmjet dy vendeve tona dhe pėr zhvillimet politike nė rajonin tonė. Senati i Belgjikės mbėshtet rrugėn e reformave evropiane tė Kosovės. Shteti ynė ka nevojė pėr pėrkrahjen e shteteve mike, nė kėtė rast tė Belgjikės, nė pėrmbylljen e procesit tė liberalizimit tė vizave pėr qytetarėt e Kosovės.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2018, 22:56   #58
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Luli(Kadri Veseli) ishte trim e vizionar edhe nė kohė lufte

Veseli: Nė nėntorin kuq e zi, tė gjitha rrugėt ēojnė nė Prekaz
26 nėntor 18:18

Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Kadri Veseli, pas homazheve me delegacionet e dy qeverive, tė Kosovės dhe Shqipėrisė, nė Kompleksin Memorial “Adem Jashari” ka thėnė se nė nėntorin kuq e zi tė gjitha rrugėt tė ēojnė nė Prekaz.

“Nė nėntorin kuq e zi tė kombit tonė, tė gjitha rrugėt ēojnė nė Prekaz”, ka shkruar Veseli nė llogarinė e vet nė “Facebook”.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-11-2018, 22:09   #59
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Luli(Kadri Veseli) ishte trim e vizionar edhe nė kohė lufteVeseli: 28 Nėntori pėrmban gjithė kuptimin e historisė sonė kombėtare

28 nėntor 19:42

Kryetari i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, Kadri Veseli, ka thėnė se 28 nėntori ėshtė datė e shenjtė pėr tė gjithė shqiptarėt, ngase ajo, siē tha ai, pėrmban nė vete gjithė kuptimin e historisė sonė kombėtare dhe identitetin e njė populli, i cili ndėr shekuj asnjėherė nuk hoqi dorė nga ėndrra pėr liri dhe fund ia doli ta bėjė atė realitet.

Nė fjalėn e tij gjatė pritjes sė organizuar nga Ambasada e Shqipėrisė nė Kosovė pėr nder tė 106-vjetorit tė shpalljes sė pavarėsisė sė Shqipėrisė, kryeparlamentari Veseli tha se nė shumė raste historia ka ditur tė jetė e ashpėr me shqiptarėt.

“Ne ditėm dhe mundėm tė mbijetojmė stuhitė e saj. Ditėm tė ruajmė emrin tonė, identitetin tonė dhe vizionin e duhur pėr tė ardhmen. Si asnjėherė mė parė gjatė historisė, sot shqiptarėt janė tė sigurtė dhe tė orientuar drejt si komb. Sot shqiptarėt janė zotėr tė fatit tė tyre. Dhe fati ynė ka njė emėr tė vetėm: integrim nė familjen e madhe tė demokracive perėndimore”, tha kryetari Veseli.

Ai shtoi se integrimi euro-atlantik i shqiptarėve nuk ėshtė vetėm interes gjeopolitik, por mė shumė se kaq: ėshtė orientim i natyrshėm i njė populli, i cili nė gjeografi dhe nė identitet ka qenė dhe do tė mbetet popull evropian.

Kreu i Kuvendit tha se shqiptarėt besojnė nė vlerat perėndimore tė lirive njerėzore, demokracisė dhe ekonomisė sė tregut.

“Ne duam qė kėto vlera t’i kemi tė pėrbashkėta edhe me fqinjėt tanė, tė cilėt i respektojmė dhe duam tė respektohemi njėsoj prej tyre. Ne besojmė dhe punojmė pėr ta bėrė fqinjėsinė e mirė identitet tė rajonit tonė. Gėzuar 28 nėntori tė gjithė shqiptarėve kudo qė jetojnė e punojnė”, tha kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-11-2018, 03:05   #60
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Luli(Kadri Veseli) ishte trim e vizionar edhe nė kohė lufteKadri Veseli dhe djali i tij sot bėnė homazhe tek varri i Isa Boletinit.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur