Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-10-2018, 11:23   #41
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Albin Kurti
Milaim Zeka i shokuar: LVV-ja po lobon kundėr liberalizimit tė vizave


E martė, 16 tetor 2018Lexojeni mė poshtė shkrimin e plotė tė Milaim Zekės:

LVV po lobon kunder liberalizimit te vizave


Skandali perpara ambasadores holandeze

Dje, ne takimin e radhes, Komisioni per Integrime Europiane, kemi pasur rastin qe te takohemi me ambasadoren e Holandes. Te gjitha partite kemi qene unike ne qendrimet tona, kukulla kukullat kemi argumentuar pse qytetaret e Kosoves duhet te udhetojne pa viza.

Per habine e te gjitheve, perfaqesueseja e LVV folloi t i thoshte ambasadores: “A e shihni se si nuk kaloi ne Parlament Ligji Antimafia?!”

Reaguam une dhe deputeti Ilir Deda, duke i thene ambasadores se ai ligj nuk ka kaluar per shkakun se LVV nuk ka qene ne sallen e Kuvendit, edhe se nuk eshte teme diskutimi ēeshtja e punes te Kuvendit.

Kam degjuar ne te kaluaren akuza se LVV po lobon kunder liberalizmit, po te jem i sinqert kurr nuk kam besuar. Dje kam qene deshmitar dhe sinqerishte jam shokuar!!!
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-10-2018, 22:51   #42
Angel69
Bavarez
 
Avatari i Angel69
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,999
Thanks: 1,111
Thanked 1,260 Times in 702 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 51
Angel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Albin Kurti

Midis shifrave qė flasin dhe fjalėve qė deshifrohen

Sot u bėnė gjashtė muaj nga publikimi i Raportit tė Progresit tė Komisionit Evropian pėr Kosovėn i cili mbulonte periudhėn tetor 2016 - shkurt 2018. Prapambetja institucionale dhe mjerimi social vetėm sa janė rritur qė prej atėherė. Sepse, skandalet e keqqeverisjes vetėm sa janė shtuar qė prej atėherė.

Raporti dominohej nga vlerėsime si kėto: politizim i vazhdueshėm i administratės publike, gjyqėsor i nėnshtrueshėm ndaj ndikimit politik, mungesė profesionalizmi, kredibiliteti e pėrkushtimi tė gjykatėsve e prokurorėve pa asnjė rast tė shkarkimit tė tyre, korrupsion gjerė i pėrhapur, asnjė progres nė adresimin e ēėshtjeve mjedisore, emėrime tė tepėrta e nė rritje tė pjesėtarėve tė qeverisė, mungesė e transparencės dhe llogaridhėnies sė qeveritarėve, moszbatim i komasacionit tė tokės, zona ekonomike dhe parqe industriale pa plan dhe pa analizė, sektor i sigurimeve me mbikėqyrje tė dobėt, pa pėrmirėsim nė cilėsinė e arsimit dhe nė hendeqet e shkathtėsive nė tregun e punės, edhe shpenzime shumė tė ulta pėr nxėnės edhe faturė e pėrqendruar te pagat, aspak buxhet pėr hulumtime shkencore, rritje e deficitit tregtar etj.etj. Raporti pėrmbante edhe shifra si kėto: shkalla e kujdesit tė hershėm fėminor ėshtė vetėm 4,4% kurse e regjistrimit nė parashkollor 33,9%, shkalla e pėrgjithshme e punėsimit ėshtė 30%, vetėm 13% tė grave kanė punėsim formal, vetėm 29% tė tė punėsuarve kanė kontrata tė pėrhershme pune, shkallė e lartė e papunėsisė prej 26,7% te tė diplomuarit e arsimit tė lartė, papunėsia te tė rinjtė plot 51,6% ndėrkaq 11% e fėmijėve tė angazhuar nė punė, rritje e aksidenteve nė vend tė punės prej tė cilave 14 nga 50 ishin fatale etj. etj.

Nė shtetin e kapur, qeveria nuk ėshtė as e popullit dhe as pėr popull.
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
Angel69 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2018, 12:16   #43
Angel69
Bavarez
 
Avatari i Angel69
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,999
Thanks: 1,111
Thanked 1,260 Times in 702 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 51
Angel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Albin Kurti

Kroacia dhe Hungaria, por edhe Rumania e Bullgaria, si anėtare tė BE-sė, do t'i bėjnė shumė kėrkesa Serbisė pėr ēėshtje tė kufijve dhe pakicave kombėtare. Madje edhe Bosnja e Hercegovina, Mali i Zi e Maqedonia nuk kanė rregulluar shumėēka me Serbinė. Prandaj shumė siklet e kokėēarje do tė ketė Serbia prej tė gjithė kėtyre nė rrugėtimin drejt anėtarėsimit nė BE. Prandaj asaj po i ngutet pėr marrėveshje me Kosovėn, me viktimėn kryesore tė saj, nė mėnyrė qė kėtė ta pėrdorė si argument se Serbia nuk ėshtė mė ai shteti agresor dhe kriminal, hegjemon e shtypės. Nėse shqiptarėt ia falin Serbisė krimet dhe diskriminimet, borxhet dhe territoret, atėherė ēka kanė kroatėt e hungarezėt, rumunėt e bullgarėt, qė ankohen?! Kjo ėshtė strategjia e Vuēiqit dhe Daēiqit, e cila ka gjetur mirėkuptim nė majen e shtetit tė kapur tė Kosovės, te presidenti ynė sharlatan.
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
Angel69 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2018, 12:24   #44
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,260
Thanks: 16,510
Thanked 9,758 Times in 6,602 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Albin Kurti

VV po pėrgatit projektligjin pėr dokumentimin e krimeve tė luftės.

Lėvizja Vetėvendosje (LVV) ėshtė nė pėrgatitje tė Projektligjit i cili do t’i dokumentonte krimet e Serbisė gjatė luftės sė viteve 1998-1999.

Deputetja e kėsaj partie, Albulena Haxhiu, ka thėnė nė njė intervistė pėr Ekonomia Online se ėshtė fatkeqėsi dhe gabim i madh qė asnjėherė nuk ka pasur tė dhėna zyrtare sa u pėrket krimeve qė Serbia i ka kryer nė Kosovė.

“Nuk e kuptoj se si kanė mundur kėta njerėz qė kanė drejtuar institucionet nė Kosovė tė mos e ndėrmarrin asnjėherė kėtė veprim. Ka shumė vende ku krimet i kanė tė dokumentuara edhe nė faqet e tyre zyrtare. Pėr neve ėshtė e papranueshme qė nuk kanė ndėrmarrė asgjė nė kėtė drejtim”, ka deklaruar Haxhiu.

Haxhiu theksoi se ka pasur shumė organizata tė shoqėrisė civile vendore dhe ndėrkombėtare qė kanė dhėnė informacione pėr krimet, masakrat dhe dėmet e tjera tė Serbisė nė Kosovė.

“Prandaj, kemi konsideruar qė tė kemi njė projektligj tė tillė, jemi nė fazat fillestare, por po ashtu kjo vjen edhe pas mbylljes sė institutit pėr krime tė luftės qė ekziston nė kuadėr tė Ministrisė sė Drejtėsisė. Ky institut nuk ekziston dhe pa asnjė shpjegim ėshtė mbyllur”, ka shtuar ajo.

Haxhiu vlerėson se nė kėtė drejtim do tė duhej qė tė ekzistojė njė ligj edhe pėr njė institut tė ri qė do ta fuqizonte atė, por edhe pėr muzeun e krimeve tė luftės.

“Tė gjitha kėto jemi duke i diskutuar nė strukturat e Vetėvendosjes pėr shkak se ne duhet tė ndėrmarrim veprime pėr ta dokumentuar atė qė Serbia e ka bėrė nė Kosovė”.

Vetėvendosje po insiston edhe nė miratimin e Projektligjit pėr Hetim Parlamentar, i cili, sipas tyre, nuk pėrmban nene qė janė nė kundėrshtim me Kushtetutėn.

Ky projektligj ėshtė shqyrtuar nė vazhdimin e seancės plenare tė premten, por ėshtė kundėrshtuar nga disa deputetė tė PDK-sė me arsyetimin se disa prej neneve tė kėtij projektligji janė kundėrkushtetuese.

“Nė kėtė projektligj nė rrethana normale natyrisht qė do ta pėrkrahnim si tė tillė dhe ajo qė ėshtė bėrė debat nė Komisionin pėr Legjislacion ka tė bėjė vetė me raportin e Prokurorisė me Komisionin Hetimor Parlamentar”.

“Pra, kur njė Komision Hetimor Parlamentar e pėrfundon punėn e tij, ai ia dėrgon atė raport pėrfundimtar me rekomandime Prokurorisė dhe nė kėtė rast Prokuroria obligohet qė ta njoftojė Kuvendin se ku kanė shkuar punėt me rastin konkret”.

Haxhiu thotė se ata qė vlerėsojnė se ky projektligj nuk ėshtė nė pėrputhje me Kushtetutėn janė tė njėjtit qė, sipas saj, kanė kapur sistemin e drejtėsisė.

“…janė pikėrisht ata tė cilėt e kanė kapur sistemin e drejtėsisė dhe tash japin mendime tė tilla qė kinse nė kėtė projektligj po ekzistoka diēka qė ėshtė nė shpėrputhje me Kushtetutėn”.

PS: me sa kam kqyrur ne forum kane hedhur do kadro te sheshelit me peskov....hmmmmmmmmmmmm.

Nuk e nxorren te pafajshem as ruset dhe as Arbeni.

SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2018, 18:24   #45
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Albin Kurti

Albin Kurti: Nuk gjej arsye pėr tė festuar pavarėsinė e Kosovės

https://www.botasot.info/aktuale-laj...ine-e-kosoves/
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2018, 18:51   #46
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,146
Thanks: 8,184
Thanked 3,748 Times in 1,998 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Albin Kurti

Tamam burreshteti. I vetmi ne Republiken e Kosoves.
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2018, 18:58   #47
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,146
Thanks: 8,184
Thanked 3,748 Times in 1,998 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Albin Kurti

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llokumi Shiko postimin
Albin Kurti: Nuk gjej arsye pėr tė festuar pavarėsinė e Kosovės

https://www.botasot.info/aktuale-laj...ine-e-kosoves/
Tre vellezerit e ballkanit :

Pse e quan Thaēi vėlla Erdoganin? (Video)
https://telegrafi.com/pse-e-quan-tha...doganin-video/
__________________________________________________ _____________________
Vuēiqi e quan vėlla Erdoganin
https://telegrafi.com/vuciqi-e-quan-vella-erdoganin/


Perfundimi logjik : thaēi, erdogani dhe vuēiēi jane vellezer.
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2018, 21:27   #48
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,885
Thanks: 4,396
Thanked 4,757 Times in 3,164 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Albin Kurti

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Tre vellezerit e ballkanit :

Pse e quan Thaēi vėlla Erdoganin? (Video)
https://telegrafi.com/pse-e-quan-tha...doganin-video/
__________________________________________________ _____________________
Vuēiqi e quan vėlla Erdoganin
https://telegrafi.com/vuciqi-e-quan-vella-erdoganin/


Perfundimi logjik : thaēi, erdogani dhe vuēiēi jane vellezer.
te gjithe keta jane kopila bastarda kush ka mundur i ka kapur mamajen dhe ja vedhezerit e nje mamaje me 3-4 babaja
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-10-2018, 22:38   #49
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Albin Kurti


  • Ky ėshtė ‘karateisti’ qė iu bashkua VV’sė
13/09/2018


Lėvizjes Vetėvendosje para disa ditės ju ėshtė bashkuar edhe ‘karateisti’ Ajvaz Berisha, ish-dekan i Fakultetit tė Edukimit Fizik si dhe konsull i pėrgjithshėm nė Gjermani.

Ish komandant “Tigri” ka qenė i dyshuar nė lidhje me vrasjes e ish ushtarit tė UĒK-sė, Bedri Curri. Por, kėtė vetė Berisha e kishte mohuar duke thėnė se as qė e kishte njohur kėtė person, shkruan gazetametro.net.

Jo vetėm kaq. Berisha kishte fshehur si shef i Konsullatės sė Kosovės nė Frankfurt, biznesin e tij personal Fitnes Studio “VIP”, tė cilin nuk e kishte deklaruar fare nė formularėt e Agjencisė Kundėr Korrupsionit (AKK), ndonėse njė veprim i tillė ėshtė i obliguar me ligj.

Ditė mė parė Lėvizja Vetėvendosje pėrmes njė komunikatė kishte njoftuar pėr ardhjen e Berishės nė VV, por nuk ka pėrmendur edhe tė kaluarėn e dyshimtė tė tij

“Ėshtė bashkuar nė Vetėvendosje, ish-komandanti i Njėsisė Speciale pranė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, z. Ajvaz Berisha. Ai ka qenė dekan i Fakultetit tė Edukimit Fizik si dhe konsul i pėrgjithshėm nė Gjermani. Gatishmėria e tij pėr tė dhėnė kontribut nė Lėvizjen Vetėvendosje dhe pėr tė ndihmuar nė punėt qė na presin janė vlerė e shtuar dhe energji e re pėr Lėvizjen”, thuhet nė njoftimin e VV-sė.

Ish-Komandant Tigri, punoi edhe si polic hetues nė Shėrbimin Policor tė Kosovės, akuzohet nga Prokuroria pėr veprėn penale “vrasje nė tentativė, nė ndihmė”./gazetametro.net
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-10-2018, 15:56   #50
Angel69
Bavarez
 
Avatari i Angel69
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,999
Thanks: 1,111
Thanked 1,260 Times in 702 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 51
Angel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Albin Kurti

Emėrimi i drejtorit tė AKI-sė dhe drejtorit tė Policisė sė Kosovės, janė direktiva tė Presidentit tė pranuara nga Kryeministri, i cili nuk dimė se ēfarė mori si shpagim nė pazar. Kur Kryeministri thotė t'ia lėmė kėtė ēėshtjen ‘Maxhuni' organeve tė rendit a sistemit tė drejtėsisė, ai po thotė "na e leni kėtė punė neve", thua se bėhet fjalė pėr ēėshtje private dhe jo publike. Kapėsit e shtetit e kanė ndarė popullsinė nė familjarėt e tyre tė paprekshėm dhe qytetarėt e tjerė tė pambrojtur. Paanshmėria, objektiviteti dhe profesionalizmi i organeve shtetėrore matet pikėrisht nė raste tė kėtilla siē ishte ai ‘Maxhuni’ i 12 tetorit (i publikuar vetėm njė javė mė pas), e jo nė rastet e hajnave tė pulave. Shpėrputhjet midis deklaratave tė policisė dhe prokurorisė nė rastin ‘Maxhuni’ janė dėshmi e ndėrhyrjeve nga lart.

Kosova nuk ka nevojė vetėm pėr reformė tė drejtėsisė, por edhe pėr reformė tė sigurisė. Pra, Kosovės i nevojitet jo vetėm reforma e vetingu i gjyqėsorit dhe prokurorisė, por edhe ai i policisė dhe inteligjencės. Reformat nė organet e rendit e tė sigurisė nuk bėhen me rokada dostash qė kryejnė favore private nga pozitat publike. Nė polici ka njerėz tė mirė e me integritet, profesionistė e patriotė, por ata mbi kokė i kanė tė kėqinjtė, kapėsit e shtetit, pushtetin qė i shėrben vetvetes, familjarėve tė tyre e miqve biznesmenė. E, me tė tillėt nuk ka as drejtėsi e as siguri.
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
Angel69 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-10-2018, 16:51   #51
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Albin KurtiAlbin Kurti pin kafe me tė dhe e ngritė nė qiell, e ky deklarohet kundėr Ushtrisė sė Kosovės.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-10-2018, 00:25   #52
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,260
Thanks: 16,510
Thanked 9,758 Times in 6,602 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Albin Kurti

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llokumi Shiko postimin
Albin Kurti: Nuk gjej arsye pėr tė festuar pavarėsinė e Kosovės

https://www.botasot.info/aktuale-laj...ine-e-kosoves/
DJALE i ZGJUAR ALBAN Kurti.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2018, 22:33   #53
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Albin Kurti


Albin Kurti

  • Letėr publike Albin Kurtit

Nga: N.H Mė: 27 tetor 2018 Nė ora: 18:39

Letėr nga ish kryetari i VV-sė nė Lipjan

Ish kryetari i VV-sė, Qendra nė Lipjan, Selatin Ratkoceri, i ka shkruar letėr publike kryetarit tė Vetėvendosjes, Albin Kurti.

Ratkoceri pėrmes kėsaj letre shkruan se ka disa javė qė emiri i tij po lakohet nėpėr ndeja, forume zyrtare e jozyrtare, kafene, oda e lokale tjera publike.

Ne ketė leter, ai thotė se aktivistėt dhe anėtrasia e gjėrė e VV-sė nė Lipjan e mė gjėrė e njohin kontributin e tij.

"Tė gjithė qytetarėt, aktivistėt dhe anėtrasia e gjėrė e VV-sė nė Lipjan e mė gjėrė e njohin kontributin tim para e pas lufte, e njohin edhe kontributin e dhėnė pėr rritjen dhe zgjerimin e Lėvizjes Vetėvendosje nė Lipjan".

"I nderuar kryetar Albin Kurti si ka mundėsi tė harrohet e nėpėrkėmbet kontributi i njė aktivisti tė cilin e gjetėt pikrish ju edhe ate nėn dritėn e qiriut, e lutėt shumė duke angazhuar edhe shumė njerz e aktivist tė ēėshtjes kombėtare, e vendosėt edhe kryetar dhe tani na doli se tė njejtin duhet larguar urgjentisht nga partia sepse ky nuk po pėrfaqson interest e VV-sė. Isha unė i njejti edhe kur e mora ta udhėheqi LVV-nė Qendra nė Lipjan.Ky subjekt ishte rasformuar dhe kur unė erdha nė krye tė saj Qendra nuk kishte asnjė Pikėaktive, ishte pa kryesi, pa kėshill tė qendrės, thėnė troq ishte komplet inekzistente", ka shkruar ndėr tjerash ai.

Ja letra e plotė:

I nderuar kryetar i LVV-sė Qendra nė Lipjan, shoku Avni Jashari,

I nderuar kryesues i Kėshillit tė Qendrės z.Rabit Konjufca,

Tė nderuar anėtar tė kryesisė, Sekretar i Qendrės, kryetar tė pikave tė LVV-sė,

I nderuar kryetar i LVV-sė shoku Albin Kurti,

Tė nderuar aktivist, anėtar dhe qytetar tė komunės sė Lipjanit,

Ka disa javė qė emiri im po lakohet nėpėr ndeja, forume zyrtare e jozyrtare, kafene, oda e lokale tjera publike. Tė gjithė qytetarėt, aktivistėt dhe anėtrasia e gjėrė e VV-sė nė Lipjan e mė gjėrė e njohin kontributin tim para e pas lufte, e njohin edhe kontributin e dhėnė pėr rritjen dhe zgjerimin e Lėvizjes Vetėvendosje nė Lipjan. Disa muaj mė parė vendosa tė largohem nga pozita e kryetarit tė Qendrės sė Lėvizjes Vetėvendosje nė Lipjan, paraqita dorėheqjen time nė instancat e larta partiake kumenjė letėr arsyetova largimin tim nga pozita e tė parit tė partisė. Arsyetimi kryesor ishte pakėnaqėsia ime me rezultatet zgjedhore nė zgjedhjet e pėrgjithėshme dhe nė ato lokale.Ekzistonte njė rregull normė juridike nė Lėvizjen Vetėvendosje, qė nė rastet kur vlerėsohet se ke qenė i pasuksesėshėm me njė proces tė caktuar, duhet tė japėsh dorėheqje ose pason shkarkimi i juaj nga pozita nė tė cilėn ke dėshtuar tė arrish rezultatet e pritura.

Duke marrė nė konsideratė edhe dėshprimin eventual, tė familjes, miqėve, shoqėrisė, antarėsisė dhe shumė aktivistėve, isha i detyruar qė tė largohem nga pozita e tė parit tė VV-sė Qendra nė Lipjan.Krejt kjo pėr tė liruar rrugė pėr kuadrot e reja, djemt dhe vajzat entuziast tė cilėt si duket nuk kanė nevojė pėr eksperiencėn dhe pėrvojėn e mė tė moshuarve e nė kėte rast as pėr mua. Ky veprim i imi moral dhe vetkritik nė vend qė tė duartrokitet e tė pėrshendetet nga antarėsia e gjėrė e sidomos nga kryesia e Lipjanit, pėr qudi menjėher pas kėtij akti do tė thoja njerzor dhe moral filluan sulmet dhe akuzat krejt tė paarsyeshme. Pas kėtij akti unė nuk prisja tė sulmohem, etiketohem, gozhdohem, atakohem, tė pėrdhosen veprat dhe vlerat personale, shkuan deri aty sa kėrkuan hapur qė unė tė largohem duke u dorėhequr nga tė qenit tim anėtar i thjesht i kėsaj partie. Edhe pse i liruar e i dorėhequr nga pozita e tė parit tė LVV-sė nė Lipjan nuk parashihja tėrheqjen time tė plotė nga ky subjekt sė paku si anėtar i thjesht dhe me librezėtė anėtarit tė VV-sė.

I nderuar kryetar Albin Kurti si ka mundėsi tė harrohet e nėpėrkėmbet kontributi i njė aktivisti tė cilin e gjetėt pikrish ju edhe ate nėn dritėn e qiriut, e lutėt shumė duke angazhuar edhe shumė njerz e aktivist tė ēėshtjes kombėtare, e vendosėt edhe kryetar dhe tani na doli se tė njejtin duhet larguar urgjentisht nga partia sepse ky nuk po pėrfaqson interest e VV-sė. Isha unė i njejti edhe kur e mora ta udhėheqi LVV-nė Qendra nė Lipjan.Ky subjekt ishte rasformuar dhe kur unė erdha nė krye tė saj Qendra nuk kishte asnjė Pikėaktive, ishte pa kryesi, pa kėshill tė qendrės, thėnė troq ishte komplet inekzistente. Filluam nga zeroja, duke punuar me pėrkushtim dhe me vullnet tė paparė, nė dukje tė parė krijohej pėrshtypja se kemi grumbulluar disa aktivist dhe entuziast tė moshes kryesisht tė re tė cilėt me ndihmėn time dhe tė dy tre aktivistėve tjerė me mė pėrvojė do tė kėndellemi dhe do tė arrijmė objektivat e pėrcaktuara me planin e veprimit. Angazhimi serioz i njė pjese tė kryesisė u shpėrblye me sukses. Arritėm tė organizojmė takime e tubime me qytetar, takuam djem, vajza, tė rinjė e tė reja, burra e gra tė cilėt ishin tė gatshėm tė na bashkohen dhe tė formojmė strukturat e LVV-sė. Brenda njė kohe tė shkurtėr kemi mbajtur 26 kuvende zgjedhore dhe arritėm tė formojmė 26 Pika duke pėrfshirė kėtu lokalitetet ma tė mėdha tė komunės.Paralelisht me daljen nė teren kemi organizuar edhe shumė pritje dhe anėtarsime nė zyrat e Qendarėsnė Lipjan.Nė arkivin e subjektit kemi qindara fotografi dhe formular tė antarėsimit qė qytetarėt vullnetarisht antarėsoheshin.Kemi mbajtur sė paku 8mbledhjetė kėshillit tė Qendrės, morėm pjesė nė tė gjitha protestat e organizuara nė Prishtinė, nga organizimi imirėi Qendrės sė VV-sė u tėrbuan konkurrentėt tonė politik. Aktiviteti dhe puna e madhe qė ishte bėrė, Qendrėn e LVV-sė nė Lipjan e shėndrruam nė njėren prej tre forcave kryesore politike nė komunė.Rezultatet ishin evidente dhe tė prekshme ku nė zgjedhjet e pėrgjithėshme arritėm ma shumė se trefishimtė rezultatit zgjedhor krahasu me zgjedhjet paraprake. Derisa nė zgjedhjet lokale qė u mbajtėn brenda tė njejtit vit dyfishuam rezultatin zgjedhor duke u renditur si subjekti i tretė politik ma i madhi nė Lipjan.

Para se tė pranoja kandidaturėn pėr kryetar tė Qendrės sė VV-sė nė Lipjan isha nė moratorium politik dhe kisha vendosur qė mos tė merrem mė me politikė.Shumė miq dhe kolegė tė idealit mė kishin vėnė nė shėnjestėr pėr tė parin e VV-sė nė Lipjan.Duhet tua them tė vėrtetėn asnjėherė nė jetė nuk kisha menduar ti bashkangjitem kėtij subjekti duke menduar se konceptet dhe ideologjia ime politike nuk pėrputhej me VV.Ky ishte mendimi personal tė cilin edhe ia kasha shprehur mikut tim Rabitit, sė paku unė vlerėsoja se nuk mundem ti qėndroj karshi kėtij koncepti dhe mendoja se mė mungon kondicioni dhe elani pėr tė pėrmbushur kėrkesat dhe aktivitetet e kėrkuara.Brenda forumeve dhe antarėsisė sė LVV-sė takova demokrat tė vėrtet, socialdemokrat, socialist, komunist, ekstremist fetar, fetar tė devotshėm, tė majt ekstrem, konzervativ, liberal, tė djatht ekstrem me njė fjalė aty gjeta tė gjitha bylmetet por mė sė paku gjeta ate qė kėrkoja pėr shumė kohė nuk gjeta demokracinė dhe larinė e shprehjes e tė mendimit.

Gjatė karrierės sė gjatė politike gjithėnjė kam pėrfaqėsuar interesat e popullit tim, asnjėherė nuk e vėra interesin personal para atij shoqėror, ska pasur subjekt politik qė tė mund tė mė tjetėrsoj, individi i caktuar kushdo qė tė ketė qenė ai nuk ka mundur tė mė adaptoj dhe tė mė pėrdorė pėr tė realizuar interesat personale, nuk i kam shėrbyer kurr liderit partiak, grupit brenda cilitdo subjekt politik qė unė e kam pėrfaqėsuar. Bindjen time politike, orjentimin, ideologjinė, konceptin, idetė, vizionin dhe pikėpamjet personale i kam shfaqur lirshėm dhe pa frigėn qė pėr kėte do tė paragjykohem, etiketohem, akuzohem e anatemohem.

Tani kur po flasim pėr Vetėvendosjen po del se vlerėsimi im nė kohėn kur unė vendosa ti pėrgjigjem pozitivisht thirrjes sė Albin Kurtit, mė doli tė jem vėrė nė lajthitje dhe mora vendimin e gabuar sepse tė pranosh aktivizimin nė Lėvizjen Vetėvendosje duhet tė heqėsh dorė nga shumė atribute dhe veti individuale, nė Vetėvendosje duhet tė tjetėrsohesh, tė pėsosh metamorfozė totale, tė pėrshtatesh me situatėn, tė vehesh nė shėrbim tė kauzės sė liderit, tė jesh i diciplinuar, aktivist i ndėgjueshėm, tė jesh shok e jo zotri, tė mos jesh refuzues i detyrave qė ti cakton partia, tė kesh koncepte apo orjentim tė tė majtės ekstreme dmth.tė jesh komunist dhe partizan i subjektit politik qė e pėrfaqėson dhe e ke pranuar programin e saj.

Mė duhet tė falenderoj por edhe gjykoj pėr insistimin e tyre tė vazhdueshėm qė tė aderoj nė VV, edhe pse z.Rabit Konjufca, Glauk Konjufca e Fatmir Gashi kanė njohur personalitetin dhe konceptin politik qė unė pėrfaqėsoj. Kėta ishin inicuesit dhe insistuesit kėmbėngulės qė tė ju bashkangjitem nė Vetėvendosje. Angazhim tė madh pėr tė mė rekrutuar nė Lėvizje kishte edhe i respektuari baca Gani Krasniqi, pastaj Xhevat Bislimi, Izet Ibrahimi, Shemsi Syla, Shemsi Elezi, Shpend Ahmeti dhe Dardan Sejdiu me tė cilėt kisha bashkėpunim shumė tė mirė gjatė kohės sa unė ushtrova detyren e UD-sė sė KE-sė nė Ujėsjellėsin e Prishtinės, edhe Donika Kadaj e Visar Ymeri ishin kėmbėngulės qė tė aderoj nė Lėvizje. Akti final dhe vendimtar ishte takimi me ju i nderuar Albin nė takim me ne ishte edhe atėherė kryetari e LVV-sė z.Visar Ymeri dhe me sa kujtoj unė ka qenė edhe sekretari organizativ Dardan Molliqaj. Pėrkundėr hamendėsimit dhe pasigurisė qė ndjeja pėr tė udhėhequr me VV-nė nė Lipjan, fjalėt tua Albin ishin koxha premtuese, mė ngjallėn shpresė, mė motivonin dhe mė bindėn ti them po marrjes sė pėrgjegjėsisė tė tė parit tė Qendrės sė Lėvizjes Vetėvendosje nė Lipjan.

Me keqardhje duhet pranuar se nga jashtė kur vet nuk isha i kyqur nė kėte subjekt sikur mendoja se nė kėte subjekt ka njė lloj demokracie, liri tė shprehjes sė mendimit, zgjedhje tė brendshme demokratike, tolerancė, harmoni dhe kolegialitet. Unė si njė anėtar i ri dhe me pėrvojė tė shkurtėr nė Lėvizjen Vetėvendosje, por me pėrvojė tė gjatė nė jetėn politike nė vend, gjeta kurajon dhe forcėn tė punoj, veproj, tė djersitem dhe tė sfidohem aq shumė sa nuk e kisha bėrė pėr shumė kohė nė subjektin tjetėr politik qė i takoja pėr disa vite.

Dėshprimi i parė te unė ishte kur hyra dhe pashė se VV-ja nė Lipjan nuk ishte e konsuliduar, nuk kishte strukturė organizative, pa Qendėr, pa Pika funkcionale, pa kryesi, pa kryetar, pa kėshill tė Qendrės, asnjė pikė funkcionale nėper vendbanime, thėnė shkurt e me njė fjalė ishte komplet e pastrukturuar dhe e paorganizuar. Shpejt u organizuan zgjedhjet formale sipas vlerėsimit tim falco pėr kryetar tė Qendrės ku kandidat isha vetėm unė, nuk e di sa demokratike ishte kjo. Pėr ta zgjedhur kryetarin shumė po besoj se dolėn ndoshta diku afėr 100 aktivist nė tė gjitha fshatrat dhe nė qytet. Qytetarėt do tė duhej tė dalin masovikisht pėr ta votuar drejtpėrdrejt kryetarin popullor, ska rėndėsi qė dolėn 100 votues e kryetari u zgjodh me 300 vota prej tė cilave tė gjitha ishin PRO. Pėr tė mos e kontestaur procesin dhe pėr tė mos dalur nė publik dėshtimi, u detyruam tė pranojmė votimin familjar duke hequr dorė nga votimi ma demokratik njė qytetar njė vote.Pse mos ta pranojmė demokracinė familjare ku kryefamiljari voton pėr tė gjithė anėtarėt e familjes, demokraci e vertetė, pse mos tė krenoheshim si subjekti i vetėm demokratik qė e zgjedh kryetarin drejtėpėrdrejt nga qytetarėt.Edhe unė ashtu u zgjodha kryetar i Qendrės sė VV-sė pa asnjė Pikė aktive.

Shumė shpejt erdhen zgjedhjet e pėrgjithėshme tė 11 qershorit 2017, pastaj zgjedhjet lokale pėr kryetar komune dhe Kuvend komunal tė 22 tetorit 2017, brenda kėsaj kohe tė shkurtėr organizuam edhe zgjedhjet e brendshme pėr kryetar tė Lėvizjes Vetėvendosje. Krejt kėto ishin vetėm disa nga sfidat me tė cilat u pėrballapėr kėtė kohė, pak ma shumė se njėvit apo 1.5 vjet.Pėr gati njė vit e gjysmė provova, u mundova, kontribova shumė pėr ta rritur dhe afirmuarsa ma tepėr Vetėvendosjen nė Lipjan pse jo edhe nė nivel vendi me aq sa kam pasur fuqi, dije e mundėsi.Arritėm tė formojmė tė gjitha trupat organizative, komitetet, zgjodhėm kryetarin, sekretarin, kryetarin e kėshillit tė qendrės, kryesuesen e sekretariatit tė gruas, nėnkryetarėt, kryesitė dhe kryetarėt e 26 pikave nėpėr fshatra dhe qytetin e Lipjanit, zgjodhėm edhe delegatėt e kėshillit qendror me njė fjalė u kompletuam e u strukturuam komplet me tė gjitha organet partiake dhe na doli nami si subjekt shumė mirė i organizuar nė komunėn e Lipjanit.

Fillimi ishte i mbarė, po shkonte mirė aktiviteti, dukej se kishim filluar tė punonim si njė grup i mirė nė kryesi dhe po kombinoheshin relativisht kėnaqshėm gjeneratat, mosha e re dhe ajo e mesme brenda kryesisė. Krejt kjo ishte njė mashtrim optik, njė farsė, qė shiquar nga retrospektiva ishte e pėrgatitur dhe udhėhequr shumė mirė nga njėri prej njerzėve tanė tė rėndėsishėm nė SP, e kysipas neve ėshtė Adnan Rrustemi i cili ēdo veprim tė tij e bėnte pėr tė treguar forcėn dhe autoritetin qė ai e kishte nė Prishtinė. Kyzyrtar i lartė i VV-sė, prej momentit qė unė e kam marrė pėrgjegjėsinė e udhėheqjes sė Qendrės ka tentuar qė me ēdo kusht ta ketė ndikimin dhe tė vendos pėr tė gjitha pozitat udhėheqėse brenda Qendrės sė Lipjanit. Ai impononte emrat, CV-nė e atij qė duhet tė jetė nėnkryetari i parė, e kush i dyti, emrin e sekretarit, kryesuesittė kėshillit tė Qendrės, i njejti insistonte qė me ēdo kusht sekretariatin e gruas ta udhėheq gruaja e tij Albulena Kelmendi. Adnani nuk kishte arritur asnjėherė qė prej themelimit tė pikave ta formoj pikėn e VV-sė nė vendbanimin apo bazėn e tij deleguese qė e ka nė Rufcin e Vjetėr. Ėshtė e vėrtetė se Adnani ka ndihmuar nė formimin e Pikave nė Dobrajė tė Madhe dhe Magurė ku na kishte siguruar kryetar tė Pikave pa integritet dhe personalitete jo tė pranueshme pėr popullatėn. Adnani pengonte dhe nuk dėshironte ta riaktivizoj asnjėherė pikėn e Rrezes-Leletiqit e cila nė kohėn sa kishte qenė aktive e nėn udhėheqjen e Flamur Sylejmanit kishte qenė pika ma e mirė jo vetėm nė Lipjan por ka mundėsi tė jetė edhe ma e mira nė nivel vendi. Adnani nga mania apo friga se Flamuri mund tė jetė rrezik potencial pėr te duke ecur drejt forumeve tė larta organizative tė subjektit, por edhe duke e parėsi konkurrent nė afėrsinė qė Flamuri kishte me Albinin, ai nė mendjen e tij kishte krijuar mendimin e rrezikut potencial nga ky aktivist dhe bėnte krejt ēka kishte mundėsi pėr ta penguar aktivizimin nė strukturat e VV-sė.Ky aktivist shumė i njohur pėr kryesinė ka tentuar tėrė kohėn qė tė kontrolloj por edhe tė dirigjoj veprimet dhe punėn time si kryetar. Finalja e sė keqės pėr mua dhe subjektin ka arritur kur Adnani ma ka ndarė kryesinė nė dy grupe, njėrin grup ate joformal e udhėhiqte ai vet duke u grumbulluar thuajse gjithėnjė nė orarin e mbledhjeve tė kryesisė, ai mbante mbledhje jo zyrtare nė kafene dhe restorante ku kujdesej tė shpenzonteato pak para qė merrnim nga Prishtina, kurse grupin tjetėr formal e udhėheqja unė qė takimet e rregullta mbanim nė zyrat e partisė.

Grupi joformal i udhėhequr nga kryetari nėn hije pėrbėhej prej: 1.Adnan Rrustemit-kryetar nėn hije, 2.Alban Salihu-anėtar, 3.Egzon Konxheli-anėtar me korespondencė, 4.Albulena Kelmendi-anėtare, 5.Labėrie Nishori-anėtare, 6.Ermira Gashi-anėtare e dy grupeve dhe 7.Fatmir Fetahu-anėtar i pėrkohėshėm kur mbledhjet mbaheshin tek kafja e tij, nė raste tė caktuara kur nuk ėshtė mbledhur kryesia kėtij grupi ju ka bashkangjitur edhe ndonjėri prej anėtarve tė kryesisė qė e konsideronte vehten institucionalist.

Grupi formal i udhėhequr prej kryetarit tė zgjedhur ishte: 1.Selatin Retkoceri 2.Rabit Konjufca-anėtar, 3.Xhelal Haliti-nėnkryetari i parė, 4.Berat Reēica-nėnkryetari i dytė, 5.Fadil Spahiu-sekretar, 6.Belkize Teqolli-anėtare,7.Xhevdet Xani-anėtar, 8.Ermira Gashi-anėtare e dyfisht, 9.Labėrie Nishori-anėtare e dyfisht, 10.Albulena Kelmendi-anėtare e dyfisht, 11.Shkelzen Bislimi, 12 Valenton Amerllahu dhe 13.Petrit Gashi.

Krejt ky dualizėm tani mė i demaskuar dhe i njohur pėr tė gjithė e qė kishte filluar aktivietin shkatrrues qysh nė zgjedhjet e pėrgjithėshme ku kishin bojkotuar e organizuar mosvotimin e kandidatit tė tyre pėr deputet tė Kuvendit tė Kosovės qė nė kėte rast isha unė Selatin Retkoceri. Personalisht nuk shpresoja se do tė zgjidhem deputet i KK, e sidomos kur e dija se isha iri nė Lėvizje dhe do tė jetė e vėshtirė pėr mua qė ta bindi elektoratin qė tė ma japin votėn mua kur nė listė kishte aktivist tė hershėm qė e meritonin ma shumė se unė votėn e qytetarėve dhe aktivistėve. Tė vertetėn e hidhur se brenda kryesisė nuk i kemi punėt si duhet e kemi kuptuar kur kryesuesjae sekretariatit tė gruas publikisht nė mbledhje tė kryesisė ka deklaruar se vota e saj pėr deputet tė kuvendit do tė shkoj pėr 5 kandidat, qė sipas saj pėrfaqsojnė interest e saj e tė shumicės sė aktivistėve ndėr tė cilėt ka pėrmendur Driton Qaushin dhe Albulena Haxhiun sigurisht edhe tre emra qė ajo nuk i ka pėrmendur nuk ka figuruar emri im e as i Glauk Konjufcės. Deklarata e Albulenės nuk do tė merrej me shqetėsim po tė mos ishte dyshimi ynė se kjo zonjė po deklarohet jo vetėm pėr vehte por po deklaron vullnetin e tėrė grupit joformal qė udhėhiqej nga bashkėshorti i saj Adnan Rrustemi.

Kryetar mė duhet ta pėrkujtoj njė dėshtim timin qė e pata me rastin e pėrmbylljes sė fushatės pėr zgjedhjet lokale nė Lipjan, juve ju kujtohet se unė lexoja njė fjalė rasti nė foltorėn e shtėpisė sė kultures nė Lipjan. Ska mundėsi qė ju mos ta keni vėrejtur dėshtimin tim nė ate tubim final. Tė gjithė ata qė ishin nė sallė por edhe unė vet e pash dėshtimin sepse nuk isha mėsuar ma parė qė ta luaj rolin e suflerit, ciceronit apo spikerit. Fjalimi mė ishte pėrgatitur nga Adnani, mu lėshua nė dorė pak para fillimit tė tubimit, ishte hera e parė qė pranova diēka tė gatshme nga njė aktivist i Lėvizjes i cili ka insistuar vazhdimisht edhe nė tė kaluarėn qė tė imponohet dhe tė mė diktoj platformėn e tij dhe tė mė udhėzoj ēka mund e ēka nuk mund tė flas nė debate televizive, tubime qendrore dhe nė takime me qytetarėt. Udhėzimet e tij ishin qė gjuha ime tė jetė sa ma shumė fyese e sharje pėr kryetarin aktual, mohim i gjithēkaje qė ka punuar kryetari e tė ngjajėshme.

Duke qenė nė korent me ngjarjet nė Lipjan por edhe me ndryshimet nė Qendrėn e Vetėvendosjes nė Lipjan, ju uroj pėr zgjedhjen e kryetarit tė Qendrės z.Avni Jashari. Personalisht do tė ndjehem i gėzuar me rezultatet e kėtij subjekti nė nivel lokal dhe qendror. Megjithate dėshiroj tė ju informoj se nė Lipjan nuk e keni punėn mirė nė aspektin organizativ. Kryetari ėshtė ndėrruar, tani mė e keni njė kryetar ma tė ri nė moshė se sa qė isha unė, por problemet vazhdojnė nė Vetėvendosjen e Lipjanit, ato tani janė shumė ma tė mėdha se qė ishin sa unė isha kryetar. Shumė pika pėr mos me thėnė tė gjitha tani mė janė jofunksionale, kryesia vazhdon tė punoj nė dy grupe siq punonte edhe nė kohėn time, kėshilli i qendrės i cili kishte mbi 100 delegat vėshtirė se do tė jetė nė gjendje tė tubohet pėr njė kohė tė gjatė. I nderuar kryetar merrni masat dhe veprimet e duhura pėr ta shpėtuar kėte Qendėr tė Vetėvendosjes tė cilėn e ke pasur ma tė organizuarėn gjatė viteve 2016/17.

Pėrkundėr dėshtimit nė punėn kolektive tė kryesisė rezultati i zgjedhjeve ishtebefasi. Unė dhe njė pjesė e konsideruar e kryesisė u gėzuam shumė qė Vetėvendosje mori 5,760 vota, pėr ēka i urova tė gjithė dhe falenderova qytetarėt, por nuk kam arritur dhe ende nuk e kuptoj pse u dasht tė gėzohen dhe lumturohen aq shumė njė pjesė e kryesisė, qė kandidati i tyre i vetėm pėr deputet e qė nė kėte rast ishte edhe kryetar (unė) mori vetėm 1,350 vota nė Lipjan. Informatat fillestare veq erdhen nga tereni, aktivistėt, votuesit, simpatizantėt e kryetarit e tė VV-sė filluan tė mė pyesin direkt dhe pa ekuivoke duke mu drejtuar: pse kryetar nė cedulat e vogla prej letre qė morėm nga aktivistėt e VV-sė nuk figuronte emri apo numri i juaj dhe i Glaukut. Kėtu unė nuk pata pėrgjigjėje tjetėr pėr qytetarėt e interesuar pėrveq tė ju deklarohem se unė nuk isha i interesuar tė zgjedhem deputet i Kuvendit tė Kosovės, kjo do thoja ishte njė pėrgjigjėje metaforike dhe shumė demagogjike, kurse pėr Glaukun thash se merr vota nė tėrė Kosovėn dhe ska nevojė pėr votat tona.

Sindromi i pėrqarjes qė kishte fillu nė Prishtinė, e qė unė pėr kėte pėrqarje as qė dija gjė, por brenda kryesisė kishte pasur anėtar kryesie e sidomos Adnan Rrustemi, qė dintekomplet ngjarjen qė po zhvillohej nė Prishtinė. Kishin filluar skenarėt pėr tė dobėsuar pozicionin e kryetarit, por duke shfrytėzuar pėrvojen e gjatė nė politikė kamė arritur qė deri ngafundi ta mbaj njė farė fryme dhe bashkėpunimi brenda strukturave lokale tė Qendres.Kuptohet qė nė ndihmė direkte pėr ta pėrballuar pėrqarjen e kisha kryesuesin e Kėshillit tė Qendrės, Sekretarin dhe disa anėtar tė kryesisė.Shpėrfaqja e hapur e thyerjeve nė Prishtinė dhe dorėheqjeve tė shumėta e sidomos e figurave ma tė rėndėsishme dhe shumė prej tyre themelues dhe vijues tė tė gjitha shkollave dhe trajnimeve interne ka ndikuar pashmangshėm edhe nė acarimin e raporteve brenda kryesisė, kėshillit tė qendrės, kryetarėve tė pikave dhe antarėsisė.

Personalisht kam pritur pėr tė tėrė kėta muaj pas dorėheqjes qė tė mė ftoni nė njė takim ju shoku Albin Kurti, pėr fat tė keq njė ftesė tė tillė nga i pari i VV-sė nuk e kam marrė edhe pse unė personalisht tė kam shkruar email e sms por pėrgjigjėje nuk kam marrė. Tė gjithė liderėt tjerė nga subjektet tjera politike mė kanė ftuar nė bisedė dhe hapur kanė kėrkuar pėr t’ju bashkangjitur.Ju i nderuar kryetar dhe askush nga kryesia qendrore e VV-sė nuk ka marrė mundin tė mė ftoj nė takim. Nuk mė ftuat as tė mė ngushėlloni pėr humbjen nė zgjedhjet lokale, as nuk u interesuat pėr shpenzimet, borxhet dhe obligimet qė krijuam gjatė dypalė zgjedhjeve. Ėshtė e pakuptueshme se si u vendos qė Qendra jonė tė marr nga Prishtina vetėm 1,700.00€.kjo vlerė iu dha sekretarit Fadil Spahiut, ne kishim formuar edhe komisionin pėr finacimin e fushatės tė cilėt nuk kanė arritur tė grumbullojnė as edhe njė euro tė vetme (0). E vėrteta qėndron se shpenzimet ditore nė kohė fushate, ka pasur raste kur kanė arritur deri nė 400.00€. Duke marrė parasyshė se fushata pėr zgjedhjet lokale zgjati gati dy muaj do tė duhej dikush tė na tregonte a mjaftuan 1,700.00€ pėr tėrė kėte proqes.Falenderojmė katėr apo pesė miq personal, biznesmen dhe vėllezėrit qė me shuma modeste ndihmuan dhe mbėshtetėn sadopak fushatėn e kryetarit por shpenzimet i krijuan aktivistėt dhe kryesia.Pėr ta ruajtur konfidencialitetin e biznesmenėve nuk po i publikojmė emrat dhe shumat qė kėta dhanė por e rėndėsishme ėshtė qė sekretari dhe nėnkryetari i dytė e din dhe i kanė tė regjistruara si tė hyra ashtu edhe shpenzimet financiare gjatė fushatės.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-11-2018, 00:06   #54
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Albin KurtiDeputetėt dyshojnė qė VV organizoi ‘tollovinė’ pėr punėsim nė Gjemani, pėr tė dėmtuar liberalizimin

Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės kanė ngritur dyshime se organizimi pėr punėsim nė Gjemani, qė ndodhi ditė mė parė nė Prizren, ėshtė i organizuar nga Lėvizja Vetėvendosje me qėllim tė mos liberalizimit tė vizave.

Fillimisht ishte deputetja Luljeta Veselaj-Gutaj ngriti ēėshtjen e kompanisė gjermane qė ofronte mundėsi punėsimi nė Prizren.

“Disi pa paragjykuar konsideroj se ishte njė zhvillim aspak normal e mė sė paku i duhur pėr rrethanat nė tė cilat po kalojmė si shtet por pėrtej kėsaj shoh edhe qėllime tė caktuara nė kėtė ngjarje….dua tė dijė nga udhėheqėsit e nivelit qendror dhe nivelit lokal, a janė nė dijeni pėr njė organizim tė tillė nė ēfarė cilėsie ėshtė organizuar njė mobilizim i tillė pėr punė jashtė vendit, a kanė leje kėta persona apo kjo kompani, a duhet organet shtetėrore tė analizojnė cilėsinė e organizime tė tilla duke pas parasysh qė kėto organizime e sfidojnė nė tersi edhe aparatin shtetėror tė vendit“, ka thėnė ai.

Edhe deputeti i Nismės socialdemokrate, Milaim Zeka, tha se kanė fakte qė njerėzit e Lėvizjes Vetėvendosje po i organizojnė kėto gjėra nė Prizren.

“Ka fakte dhe na kanė ardhur informacione qė njerėzit e Lėvizjes Vetėvendosje po i organizojnė kėto gjėra nė Prizren dhe ata duhet ta marrin pėrgjegjėsinė, janė kėta njerėz qė duan ta ulin nė zero imazhin e Kosovės para ndėrkombėtarėve pėr mos liberalizimin e vizave, sepse kėta jetojnė vetėm nė skandale, kaos dhe turbullira. Lėvizja Vetėvendosje jeton vetėm kur qytetarėt i nxit pėr gjėra qė nuk kanė tė bėjnė me realitetin. Mbi bazėn e kėsaj dola pėr tė thėnė se ka informacione dhe ėshtė shumė mirė qė Policia e Kosovės dhe hetuesit e prokurorėt po merren me ngjarjet nė Prizren mbrapa tė cilave ka dyshime qė janė njerėzit e Lėvizjes Vetėvendosje”, tha ai.

Po ashtu, Zeka ka kėrkuar qė ēdo tė burgosuri t’i kthehet e drejta pėr paketa, ushqim, pasi kjo e drejt e njeriut iu ka hequr atyre. Ndėrsa, me ligjin pėr paga ka kėrkuar qė gardianėt tė kenė pagėn e policit.
border=
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2018, 19:38   #55
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Albin Kurti


Fisnik Ismaili
Aktivistėt e LVV'sė e godasin me vezė gruan e Fisit, ky tėrbohet nė FB


GazetaExpress E diel, 04 Nentor 2018 19:34​Deputeti i Kuvendit tė Kosovės nga radhėt e Partisė Socialdemokrate, Fisnik Ismaili, ka qenė cak i njė sulmi me vezė, nė mbrėmjen e sė dielės.

Lajmin e ka bėrė tė ditur vetė ai, nėpėrmjet njė shkrimi nė llogarinė e tij, nė rrjetin social Facebook, nė internet.

Ai ka thėnė se nga goditja me vezė ka pėsuar gruaja e tij.

Pėr sulmin, Ismaili e ka fajėsuar Lėvizjen Vetėvendosje, parti nė tė cilėn bėnte pjesė deri vonė.

Ai ka thėnė se sulmi me vezė ndaj tij tregon, siē ėshtė shprehur ai, qyqarllėkun e ish-kolegėve tė tij.

Ismaili ka thėnė se sulmet me vezė ndaj kundėrshtarėve i ka kundėrshtuar edhe gjatė kohės sė ka qenė pjesė e partisė sė Albin Kurtit.

Nė shkrimin e tij nė Facebook pėr sulmin me vezė, ai ka pėrdorur, siē bėn shpesh, gjuhė vulgare. /Express/

Ju pshurrsha burrninė, Lėvizja VETĖVENDOSJE!

Me gjue me voe gjithmonė mu ka dukė gjest qyqanash. Gjithmonė e kam kundėrshtue atė veprim pėrbrenda. Edhe nė Kuvend, kur mė kanė urdhnue me e gjuejtė Isa Mustafėn me voe, s'pata pranue. Njeri 2 metra, ish luftėtar, me kapė me e gjue me voe plakun me nji kambė nė vorr ish kundėr ēdo parimi njerėzor pėr mue, pavarėsisht se ēka ka ba ai.

Nėse do me u konfrontue me dikė, konfrontohu si burrė. Dilėm pėrpara, e shkrepe alltinė, ēoje dorėn e sjell, amo sigurohu se me tė parėn mė rrėzon, sepse bani mbeta nė kambė, edhepse kurrė nė jetė s'jam rrehė me njeri, kam me tė ba me i ra pishman se je gjallė.

Sot, ishim me Nitėn nė Zllatar te familja Dehari, me i vizitue pėr pėrvjetorin e humbjes sė Astritit. Me Nitėn, pėrveē respektit pėr familjen edhe pėr vėllezėrit qė s'janė ma, jemi mundue me i ndihmue axhės Avni nė botimin e librit tė tij, ku Karrota i pat faqosė, e Nita i pat realizue ilustrimet e bukura qė u botuen vjet. Edhe pavarėsisht diferencave politike qė i kemi, me axhėn Avni pėrjetė kam me ruejtė raport tė mirė.

Vendosėm me u kthye nė kambė nė shpi, edhe, s'po di se a na kanė pėrcjellė prej Zllatari, apo mbasi e takova njė aktivist tė Lėvizjes nė njė market nė lagjen Mati (e qė mezi mė foli), por as 10 minuta mė vonė, nė rrugėn C, prej njė veturės nė lėvizje na gjujti njė prej qyrrave qynana me voe edhe e goditi Nitėn nė kambė. Veja u thye nė tokė, Nitės iu ba kamba ēivit.

More majmuna. O kurva meshkuj. O ju qė mut nė bothė s'keni me m'dalė pėrpara. A burrni po ju duket me gjue me voe, sa jam duke ecė nė ditėn e diel me grue teme? A s'po mujshi me m'gjetė naj ditė vetėm, e me m'konfrontue veē mue, por na gjueni, si mutat qė jeni, prej kerrit nė lėvizje? Me e pas goditė nė futyre me atė hez, e kishit lanė pa sy, o kurva mashkuj.

Allahile a po kujtoni qė me kėtė gjest po m'tutni, a? S'iu tuta shkaut nė luftė, e s'iu tuta me vjet SHIK-oviqe qė edhe nė shpi mė kanė hy nė 4 tė mjesit sa isha nė gjumė, pėr me m'ba zullum, e po i tutna do qyrrave qė mezi i kanė ba do pare me i ble do voe, e ia vjedhni babės kerrin me dalė e gjue hallk nėpėr shehėr, a? Qyrra qė, me marrė vesh baba pse po ia vjedhni kerrin, shpulla gojės ju rrehė.

Allahile a po kujtoni qė veē pse m'gjuni me voe, mė barazoni me njerėz tė kėqij qė e shkėrrdhejnė Kosovėn, a? Harrone, o muta. Njė ditė para pėrvjetorit tė Astritit, e goditni me voe gruen qė ka ba ma shumė pėr atė familje se krejt ju bashkė, bre zdrala. Sepse ju jeni pikėrisht ata qė e banėt FET tuj e keqpėrdorė emnin e Astritit vend e pa vend, me i arsyetue idiotėsitė tueja.

Allahile a po kujtoni qė m'tutni me dalė me ecė lirshėm nėpėr qytet temin, a? Edhe tuj e pa ēfarė debillash jeni, e shkoni qaq larg sa me m'lėndue edhe kur dal me bicikletė, unė prapė kam me dalė. E ju vazhdoni merrnu me neve vogėlsirave qė s'po i marrim as 2%, e kqyrni qysh pe merrni pushtetin najherė. Leshin keni me e marrė, se edhe fashista tė lodhtė po dilni.

O kurva meshkuj, qė thirrni nė Albinin e rrehni gjyks pėr trima, pse s'u ndalėt mbasi e gjujtėt njė grue me voe, po ikėt si zogj pule? A i raportuet Xhelal frizurės me dosta pėr aksionin e suksesshėm edhe a ju shpėrbleu tipi me keksa?

Phu, bre, ropt, po rod i flliqtė ishit kanė. Pėr pėrvjetor tė Astritit, qyre ēka bani. Gjueni qytetarė qė kanė dalė me ecė njė tė diele, edhe goditni gra. Me pas qenė Astriti gjallė, nė ftyrė ju kish pshtye.

E unė, sa t'jam gjallė, s'kam me ua harrue kėtė natė. Me m'pas goditė mue, nuk e kisha marrė kaq tragjike kėtė punė, tuj e dijtė ēfarė mutash jeni. Por, qė ma prekėt familjen, s'kam me ua falė pėrjetė. Nita Qena ka me ju kujtue sa herė qė ju qepoj, e fort ka me ju dhimtė, gjithmonė kur e pritni ma sė paku.

S'jom tutė prej Hashimit kur ke ma i votuemi nė Kosovė, e e kish fuqinė me i hjekė flamė njerėzve, e po kujtoni qė tutna pi do qyrrave fashista tė lodhėt si ju, a? Bring it on, assholes!
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2018, 19:42   #56
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,992
Thanks: 3,612
Thanked 699 Times in 551 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Albin Kurti

Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2018, 22:28   #57
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Albin KurtiShpend Ahmeti shkarkon dy drejtorė tė Vetėvendosjes

07 nėntor 22:24

Kryetari i Prishtinės, Shpend Ahmeti ka shkarkuar nga pozita e drejtorit tė shėndetėsisė Arben Vitinė dhe Nora Kelmendin nga Drejtoria e Kadastrit, tė dy anėtarė tė lėvizjes Vetėvendosje.

Kėtė pėr “Klan Kosova” e ka konfirmuar vetė i pari i kryeqytetit Shpend Ahmeti.

@Relacioni PSD-VV nuk mund tė vazhdojė pa marrėveshje e kjo po shkakton edhe telashe nė qeverisje me ose pa dashje. Derėn e kanė hapur por jo kėshtu”, ka thėnė Ahmeti.

Ndėrsa Yll Rugova, drejtor i Kulturės nuk ėshtė shkarkuar por ai pėrmes njė statusi nė “Facebook” ka treguar se do tė bisedojė me partinė pėr tė marrė njė qėndrim nėse do tė vazhdojė tė jetė ende drejtor nė komunė tė udhėhequr nga Ahmeti.

Rugova shtoi se ka pak gjasa tė vazhdojė mė tutje punėn nė komunė.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2018, 14:21   #58
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Albin KurtiAlbi Mall i reagon VV'sė: Ndalni shpifjet, kemi leje pėr ndėrtimin e objektit


GazetaExpress E diel, 18 Nentor 2018 11:30Anėtari i Lėvizjes Vetėvemndosje, Liburn Aliu ka akuzuar kryetarin e Komunės sė Prishtinės, Shpend Ahmetin se ėshtė pėrfshirė nė ndėrtime pa leje, derisa ka ngritur pikėpyetje edhe pėr qendrėn tregtare “Albi Mall”, tė cilėn ka thėnė se ndoshta Ahmeti mund tė ketė aksione apo ndonjė familjar tė punėsuar.

Pas kėsaj ka reaguar Ahmeti, i cili ka thėnė se nuk i komenton kėto akuza qesharake, kur edhe vetė Aliu ka dhėnė leje pėr Albin, duke shtuar se inatet personale mbizotėrojnė arsyen.

Ndėrsa njė reagim e ka bėrė edhe kompania Albi, tė cilėt kanė pėrgėnjeshtruar tė gjitha pretendimet e Aliut se zgjerimi i aneksit tė ri tė Albi Mall ėshtė pa leje ndėrtimi.

“Kompania Albi si biznes familjar e themeluar me 05.09.1990, me indinjatė reagon dhe pėrgėnjeshtron pohimet e disa personave tė caktuar se gjoja zgjerimi i aneksit tė ri tė Albi Mall-it, qenka pa leje ndėrtimi! Ne si subjekt ekonomik qė afaron pėr 28 vite kėrkojmė qė tė na kurseni nga kėto shpifje dhe tė na lini tė qetė tė merremi me punėt dhe obligimet tona”, shkruan nė reagimin e kompanisė Albi.

Ndėrtimet pa leje nė Komunėn e Prishtinės dhe akuzat ndaj Shpend Ahmetit se ėshtė aksionar nė Albi Mall ishin temė e konferencės sė mbajtur tė shtunėn nga Lėvizja Vetėvendosje/GazetaExpress
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2018, 14:31   #59
Angel69
Bavarez
 
Avatari i Angel69
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,999
Thanks: 1,111
Thanked 1,260 Times in 702 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 51
Angel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Albin Kurti

"Thaēi kot negocion me Vuēiqin, sepse ne nuk do tė lejojmė qė kjo tė ndodhė nė llogarinė tonė. Ai ėshtė i vetmuar, nuk e ka pėrkrahjen e popullit, sikur qė nuk e ka as mandatin e Kuvendit pėr ēfarėdo negociatash. Thaēi e ka humbur edhe kredibilitetin edhe autoritetin."

"Kancelarja Merkel nė disa raste ka theksuar se Gjermania nuk e pėrkrahė ndėrrimin e kufijve, e qėndrim tė ngjajshėm kanė edhe qeveria britanike dhe ajo franceze. Fjala ėshtė pėr shtete kyēe tė BE-sė qė e kanė njohur Kosovėn nė kufijtė ekzistues. Duetin Thaēi-Vuēiq eventualisht e pėrkrahin qarqe tė caktuara tė sė djathtės ekstreme", thotė nė intervistėn pėr Istinomer, Albin Kurti, kryetar i VETĖVENDOSJE!-s opozitare. Ai vlerėson se idea e delimitimit mund tė duket tėrheqėse pėr disa rryma brenda BE-sė, sepse Serbia duhet ta pėrmbushė artikullin 35 nė negociatat pėr anėtarėsim, qė nėnkupton definimin e territorit dhe tė kufijve, mirėpo qė Kosova nuk mund tė heqė dorė nga territori i saj dhe nga interesat e saj jetike pėr shkak tė Serbisė. Pėrkujton qė Serbia duhet ta njohė Kosovėn, kurse nė anėn tjetėr BE duhet qė, pėr shkak tė ruajtjes sė paqes nė tėrė rajonin dhe prosperitetin e Ballkanit Perėndimor, t'i anėtarėsojė tė gjitha vendet sė bashku.

- Si i komentoni ngjarjet mė tė reja nė lidhje me negociatat e Kosovės me Serbinė - nga njėra anė vėnjen e doganės pėr mallrat nga Serbia, kurse nė anėn tjetėr paralajmėrimin e Vuēiqit qė nuk do t'i vazhdojė negociatat deri sa Prishtina nuk e tėrheq, siē ka thėnė aktin kundėrjuridik?

Serbia na do neve, qytetarėve tė Kosovės, si konsumatorė tė mallrave tė saj, derisa prodhuesit tanė praktikisht nuk kanė shans tė eksportojnė nė Serbi. Qėndrimi ynė ėshtė pėr reciprocitet tė plotė me Serbinė. Reciprociteti nė marrėdhėnie ėshtė parimi real. Negociatat nė mes tė Kosovės dhe Serbisė i duhen mė shumė Vuēiqit sesa neve.

- A mund tė kuptohet takimi i Thaēit me Putinin si njė hap diplomatik i Kosovės, pėrkatėsisht a ėshtė e mundur marrėveshja me Beogradin pa pajtimin e Rusisė?

Kur ėshtė fjala pėr Kosovėn, takimi i Thaēit me Putinin ka kuptim, ashtu siē kam thėnė, vetėm nėse ai negocion pėr azilin poltik personal nė Federatėn Ruse. Pėrndryshe Putini e urren Evropėn dhe idhulli i tij ėshtė Stalini. Ėshtė e ditur qė Rusia i financon rrymat neofashiste nė truallin e Bashkimit Evropian.

- Disa herė e keni komentuar se ndikimi i Rusisė nė Ballkan vjen nėpėrmjet Serbisė. Nė kėtė kontekst keni thėnė se Serbia e do bosnjėzimin e Kosovės, kurse Moska rusizimin e Bosnjės. Ēka konkretisht nėnkuptoni me kėtė?

Bosnjėzimi i Kosovės do tė ndodhte me formimin e etnitetit serb nė Kosovė, sikur projekti i 'Zajednicės', e cila do tė kishte ingerencat e veta autonome dhe organet ekzekutive. Kjo do tė ishte njė lloj Republike Serbe nė Kosovė, gjegjėsisht shtet brenda republikės, e cila nė atė rast do t'i humbte tė drejtat e shtetit tė centralizuar. Nė B&H ėshtė situatė e ngjajshme, ku e keni republikėn brenda shtetit, tė cilit i ėshtė pamundėsuar republika (si rend). Rusizimi i Bosnjes dmth. ndikim i drejtėpėrdrejtė i Rusisė me anė tė financimit dhe krijimit tė lidhjeve direkte politike tė Republikės Serbe me Moskėn, e cila ėshtė edhe investuesi mė i madh nė RS. P.sh.Lista Serbe menjėherė pas hyrjes nė Qeverinė e Kosovės ka shkuar nė vizitėn e parė jashtė vendit nė Moskė. Satelitėt e Serbisė nė Ballkan, me kohė bėhen edhe satelitė rusė.

- Ēka prisni nga ShBA, mikut tradicional tė Kosovės? Shtypi kosovar shkruan se Trump dhe Putin janė marrė vesh rreth ndarjes sė Kosovės dhe qė Kosova duhet tė jetė e gatshme tė gėlltisė pilula tė dhimbshme. Sipas jush cila ėshtė pėrbėrja e kėtyre pilulave?

Nė ShBA thonė qė pėr ta nuk ka vija tė kuqe kur ėshtė fjala pėr pėrmbajtjen e negociatave, mirėpo kjo nuk do tė thotė qė amerikanėt do tė pranojnė ēfarėdo rezultati tė kėtyre negociatave. Cili ėshtė qėllimi i hyrjes nė njė proces, pėrfundimi i tė cilit (me gjasė) nuk do tė pranohet! Mendoj qė qėndrimi i ShBA nė esencė nuk ka ndėrruar, veēse po i testojnė kėta dy presidentė. Ēėshtja ėshtė se Kosova duhet t'i bind partnerėt e saj strategjikė se ndėrrimi i kufinjve nuk ėshtė zgjidhje dhe se veriu i Kosovės ėshtė edhe ekonomikisht edhe strategjikisht jetik pėr ne. ShBA-tė janė partneri ynė strategjik, por nuk mund tė bėjnė ata mė shumė pėr ne sesa ne bėjmė pėr vete.

- Edhe pse Kosova ėshtė nė rend dite tė KS tė OKB-sė, po duket qė nuk ėshtė nė listėn e prioriteteve nė planin global?

Kosova nuk ėshtė mė problem urgjent dhe i jashtėzakonshėm. Mirėpo, Kosova ka shumė probleme. Njėri ndėr mė tė mėdhenjtė ėshtė qė Serbia po e mohon pavarėsinė e Kosovės dhe po mundohet ta bllokojė funksionalitetin e saj nė planin ndėrkombėtar nėpėrmjet pengimit tė njohjeve tė reja dhe anėtarėsimit nė organizata ndėrkombėtare. Nuk e kam pėrshtypjen qė nė KS tė OKB-sė, ku na pėrfaqėson UNMIK-u, po adresohen problemet tona. E vetmja gjė e mirė ėshtė se aty shihen interesat e vendeve tė ndryshme dhe arroganca e Serbisė.

- Shpesh deklaroni se Vuēiq dhe Thaēi nė fakt janė marrė vesh qė mė parė, por edhe nė darkat sekrete nė Paris e New York qė kanė ndodhur kėtė vit, bile edhe qė kanė inskenuar trazira nė veri tė Kosovės. Mbi ēfarė baze e thoni kėtė?

Kemi shikuar mjaftueshėm kiē filma tė shkurtėr nė kėto dy vitet e fundit, nė produksionin e pėrbashkėt tė tyre. Ata dy e ndihmojnė njėri-tjetrin para opinioneve publike tė veta. Shembuj janė treni ruso-serb qė u nis pėr Kosovė dhe ndaloi, arrestimi spektakular i Marko Gjuriqit, vizita nė liqenin e Ujmanit... Mirėpo, krejt kjo nuk do tė thotė qė Vuēiqi dhe Thaēi kanė marrėveshje tė qartė qė do tė pasojė nė fund. Ata janė plotėsisht tė harmonizuar kur ėshtė fjala pėr mėnyrėn autoritare nė tė cilėn i udhėheqin shtetet e veta, mirėpo nuk i kanė harmonizuar marrėdhėniet e jashtme tė shteteve tona nė mes vete. Kanė kontakte dhe marrėveshje tė pėrjavshme, por ato janė nė funksion tė pushtetit tė tyre e jo tė qytetarėve tė tė dy shteteve. Mendoj qė me kohė kanė filluar t'i ngjajnė njėri-tjetrit, por kjo nuk do tė thotė qė janė marrė vesh pėr zgjidhje. Ngjajshmėria e ndėrsjelltė nuk ėshtė marrėveshje.

- Si e vlerėsoni situatėn nė veri tė Kosovės, a do tė thoshit qė ėshtė njė vend i qetė dhe i sigurtė e pa probleme?

Normalisht qė jo. Larg asaj. Veriu i Kosovės ėshtė shndėrruar nė mishėrim tė paligjėsisė. Ajo pjesė nuk ėshtė nėn kontrollin e pushtetit tė Kosovės, por atje qeverisin strukturat paralele, tė cilat janė nėn kontrollin e Serbisė. Nė veri veprojnė kriminelėt sikur bandat e Veselinoviqit dhe Radojēiqit, nėpėrmjet tė cilėve pushteti serb ndėshkon ēdo padėgjueshmėri tė serbėve lokalė, derisa pushteti kosovar negocion me ta pėr potezat e Listės Serbe, e cila ėshtė nė koalicionin qeverisės nė Kosovė.

- Sa e dinė qytetarėt e Kosovės dhe tė Serbisė se pėr ēka nė tė vėrtetė ėshtė arritur marrėveshje nė Bruksel pėr ēka po negociohet?

Gjatė dialogut gjashtėvjeēar nė mes tė Kosovės dhe Serbisė (2011-2017), i fituam 33 marrėveshje. Disa janė zbatuar pjesėrisht, tė tjerat fare nuk respektohehen, gjersa disa aplikohen por pa ndonjė ndikim konkret. Tė gjitha kėto marrėveshje do t'i shqyrtojmė sė shpejti nė Kuvendin e Kosovės, nė bazė tė raportit 38 faqėsh, tė cilin e ka pėrpiluar Qeveria e Kosovės. Kur ėshtė fjala pėr marrėdhėniet zyrtare nė mes tė Kosovės dhe Serbisė kėto marrėdhėnie ekzistojnė nė Bruksel, i cili ndėrmjetėson me to. Esenca ėshtė se pėr detajet e kėtyre bisedimeve shumė pak dihet. Pėr kėtė nuk dinė as deputetėt nė Kuvendin e Kosovės, e as opinioni publik. Nė fakt, nė masė tė madhe informatat nga Brukseli kufizohen nė spekulime, qėllimi i tė cilave ėshtė qė ta heqin vėmendjen nga problemet socio-ekonomike dhe ta lodhin popullin.

- Nga deklaratat e Ramush Haradinajt duket se edhe vet kryeministri nuk ėshtė i informuar me negociatat, ose sė paku nuk ka qėndrim tė njėjtė me Presidentin e Kosovės. Si ėshtė e mundur qė Presidenti dhe Kryeministri kanė pikėpamje tė ndryshme tė zgjidhjes? Dhe, pse Haradinaj ėshtė, siē keni thėnė i marrė "me qera"?

Qeveria e Kryeministrit Haradinaj ėshtė qeveri e dobėt e pakicės, kurse vet Haradinaj ėshtė kryeministėr i marrė "me qera" si ushtrues i kėsaj detyre nga ana e Hashim Thaēit. Numri i partive nė qeveri ėshtė dy herė mė i madh se sa numri i deputetėve tė partisė sė kryeministrit. Ai nė zgjedhje i ka fituar vetėm 10 deputetė nė Kuvend, ndėrsa pjesėmarrjen e Listės Sebe nė koalicionin qeveritar e ka siguruar duke negociuar me Radojēiqin, kriminelin i cili vepron nė veri tė Kosovės. Fakti qė Qeveria Haradinaj varet nga votat e Partisė Demokratike tė Kosovės dhe nga votat e Listės Serbe, do tė thotė qė ėshtė e varur nga Thaēi dhe Vuēiqi. Kosova e pavarur kurrė nuk ka patur qeveri mė tė varur.

- A do tė mund tė bashkėpunonit me Haradinajn, sė paku pėr temėn e delimitimit tė kufinjve, duke e pasė pasė parasysh se sė paku pėr kėtė ēėshtje qėndrimet iu pėrshtaten?

Vėshtirė, sepse ai i frikėsohet Thaēit, i cili mund t'ia rrėzojė qeverinė dhe nė tė njejtėn kohė e ka tė qartė qė kurrė mė nuk do tė mund ta merr karrigėn e kryeministrit. Nė gjithė karrierėn e tij, Thaēi sot ėshtė nė nivelin mė tė ulėt, kur ėshtė fjala pėr pėrkrahjen qytetare, pėr ēka flasin matjet nė opinionin publik. Ėshtė paradoksale, mirėpo pika mė e fortė e kėtij presidenti tė dobėt ėshtė pikėrisht kryeministri i dobėt. Shėrbimi mė i madh qė Haradinaj sot mund t'i bėj vendit ėshtė tė dalė nga koalicioni qeveritar, me ēka do tė shkaktonte zgjedhje tė reja. Njė akt i tillė do ta delegjitimonte komplet Thaēin, i cili pėrveē asaj qė ėshtė i korruptuar, nė tė njejtėn kohė ėshtė i shantazhuar. Nė kėtė kuptim ai ka hall fatin e tij, jo fatin e Kosovės.

- Mirėpo, edhe ju pėrfaqėsoni standarde tė dyfishta. Jeni kundėr ndėrrimit tė kufijve me Serbinė, por tė hapur pėr ndėrrim tė kufijve me Shqipėrinė. Pse ėshtė Shqipėria e Madhe nė rregull, derisa veriu i Kosovės nė Serbi nuk ėshtė. Edhe njėra edhe tjetra nėnkuptojnė ndėrrim kufijsh?

Unė thėrras pėr tė tė drejtėn pėr vetėvendosje tė popullit nė Kosovė, me tė cilėn me anė tė referendumit populli do tė shprehej pėr fatin e vendit. Vetėvendosja si parim u jep tė drejtė shteteve tė bashkohen, apo tė hyjnė nė konfederata ose federata. Nė rastin e Kosovės dhe Shqipėrisė, njė akt i tillė do tė realizohej me rezultatin pozitiv tė referendumit tė popullit nė tė dy vendet, si mjet demokratik. Njė union i tillė do tė ishte garant i paqes dhe i stabilitetit nė rajon. Nė anėn tjetėr, veriu i Kosovės nuk ėshtė shtet. Ai ėshtė pjesė e Kosovės ku janė koncentruar strukturat paralele, tė cilat kanė bėrė spastrim etnik, nė mėnyrė qė ilegalisht tė bllokojnė funksionimin e shtetit nė atė pjesė. Vetėvendosja i pėrket popujve e jo territoreve. Dhe, vetėvendosja duhet tė ketė karakter ēlirimtar. Nė fund tė fundit, serbėve nė veri tė Ibrit edhe ashtu iu duhet ēlirim nga Serbia e jo nga Kosova. Nė kėtė kontekst e parashtroj edhe pyetjen - kush e vrau Oliver Ivanoviqin nė veri tė Mitrovicės?

- Pėrgjigjen nė kėtė pyetje gjithsesi se tė gjithė e presin, si nė Kosovė, po ashtu edhe nė Serbi. Kur ėshtė fjala pėr serbėt nė Kosovė nuk jam e sigurt se do tė pajtoheshin me propozimin tuaj pėr bashkim me Shqipėrinė. Mirėpo, tė kthehemi te negociatat. Sikur tė ishit ju nė pozitė tė udhėheqni me ekipin negociator? Pėrkujtojmė qė pas zgjedhjeve parlamentare tė vitit 2017, konsideroheshit si negociatori kryesor. Me kė dhe me ēfarė kushtesh do tė negocionit?

Ne si Lėvizje VETĖVENDOSJE! kemi definuar katėr hapa tė cilėt duhet kaluar para fillimit tė negociatave me Serbinė. I pari, Kuvendi i Kosovės do tė duhej tė shqyrtonte dialogun e vjetėr nga viti 2011 deri mė 2017 dhe tė shihet se ēka ėshtė fituar nga ai dialog, ēfarė kanė qenė marrėveshjet, sa nga kjo ėshtė implementuar dhe e gjithė kjo a ka ndikuar nė jetėn mė tė mirė tė qytetarėve. I dyti, le tė orientohemi nė atė se ēka nė tė vėrtetė ne duam dhe kėtė ta shndėrrojmė nė kėrkesa tė cilat do t'i paraqiteshin Serbisė, edhe ajo me siguri do tė bėnte kėrkesa pėr ne. Thjesht, na duhet seriozitet dhe sinqeritet qė procesi tė jetė i drejtė dhe tė ēojė kah zgjidhja afatgjate. I treti, duhet ta krijojmė platformėn me parime nė procesin negociator. Ta dini, unė jam kundėr ēfarėdo skenari tė gatshėm, ku ne jemi vetėm aktorė mekanikė me tė cilėt udhėheq njė regjisor i ashpėr. Rezultati i negociatave nuk do tė mund tė dihet paraprakisht, ai duhet tė jetė pasojė e negocimit mbi parime tė caktuara. Dhe, i katėrti, Kosovės i duhet njė ekip negociator me lider kredibil dhe me strategji pėrkatėse. Dy hapat e parė ėshtė e mundur tė bėhen edhe para zgjedhjeve, kurse dy tė fundit vetėm pas zgjedhjeve tė reja, pas formimit tė pushtetit tė ri me legjitimitet tė ri.

- Nga zgjedhjet nė 2017 i keni humbur 12 deputetė tė cilėt dolėn nga VETĖVENDOSJE! dhe e formuan grupin e tyre parlamentar. Para ca kohe iu braktisi edhe Kryetari i qytetit tė Prishtinės, Shpend Ahmeti. Si mendoni qė pėr qėndrimet e juaja t'i pėrfitoni edhe deputetėt por edhe qytetarėt, kur partinė ua braktisin deputetėt?

Populli na i dha 32 mandate deputetėsh nė bazė tė programit dhe qėndrimeve qė i kemi paraqitur para opinionit. Mirėpo, dikush na i rrėmbeu 12 mandate, sepse suksesi i Lėvizjes sonė nė zgjedhjet e kaluara iu ka penguar shumė qarqeve tė caktuara. Me rrėmbimin e deputetėve po mundohen tė na dobėsojnė dhe tė na lėndojnė. Nė njė kuptim, pak na kanė penguar, sepse tani jemi nė njė situatė qė numrin e madh tė votuesve ta pėrfaqėsojmė me mė pak deputetė, mirėpo, nė tė njejtėn kohė, njė numėr i madh i njerėzve po anėtarėsohet nė VETĖVENDOSJE! dhe kjo tregon se jemi nė rrugėn e drejtė dhe se nė zgjedhjet e reja do tė jemi edhe mė tė suksesshėm. Deputetėt qė na braktisėn ja morėn vetes legjitimitetin, sepse sipas anketave nuk kanė mė shumė se 2% pėrkrahje.
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
Angel69 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2018, 18:01   #60
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Albin Kurti

ka dasht zoti e populli edhe miqet tan qe jan mjaft syqelur dhe kurren e kurres nuk do te vin ne pushtet terroristet e vv-se ne krye me kryetradhtarin albin-koshtunicen qe e mbajten dhe e trajnuen per merak neper hotele te serbis gjat kohes se luftes dhe kot perpiqeni ti mashtroni popullin nuk u shitet ma u duel boja u ndat u bat pik e pes me shok ju ia zbuluat njeri tjetrit qe ne zyrat e vv-se jan zhvillue keso pun te flliqta:
Nė Vetėvendosje: Orgji nė treshe dhe drogė nė zyra


Kriza nė Vetėvendosje po vazhdon tė nxjerrė nė publik edhe gjera tė rėnda qė kanė ndodh brenda. Tash akuzat kanė filluar tė bėhen edhe pėr seks nė treshe dhe drogė nė zyra.

Deklarata e fundit e liderit tė VV’sė, Albin Kurti, se nė Lėvizje ka pasur ngacmime seksuale ka ngjallur reagime tė mėdha.

Vetė aktivistėt e VV’sė janė duke bėrė akuza publike se aty ka pasur orgji nė treshe dhe drogė nė zyra.

“Linqim aaaaa!!!! Janė kėta tė Zyreve tė cilźt pėr deri sa Albini e ne tė tjerėt pervilnim krahėt duke u takuar me Qytetarėt e duke dėgjuar hallet e tyre kėta bėnin sex nė treshe dhe i qeponin barit nepėr Zyre”, ka shkruar nė njė status nė Facebook Fadil Robelli , aktivist i VV’sė.

-----------------------------------------------------------------------------

Arbana Xharra

Arbana Xharra, Vetėvendosjes: Ishalla jeni kėnaq me orgji e seks nė treshe!
Ish gazetarja Arbana Xharra, tash kėshilltare e Kadri Veselit nė Kuvend, thotė se tė dy V-tė (krahėt) e Vetėvendosjes janė duke bėrė luftė tė ulėt.

“Treguat qė s’keni pas ide politike. Ju keni qenė thjeshtė njė grup tinejxherėsh anarkist, qė veē llugė keni kqyrė me e bo. Keni folė vend e pa vend pėr bashkim duke e devalvu tėrėsisht si kauzė. Por, e keni rritė me tė madhe sentimentin anti Kosovė”, shkruan Xharra.

Ajo ka folur edhe pėr orgjitė qė po pėrmenden se kanė ndodhur nė Lėvizjen Vetėvendosje.

“Sa pėr orgji e 3-e, hiē s’ka rėndėsi, ishalla jeni kėnaqė, bile! Moti e kam thėnė, ju jeni sekt qė keni shpėrla trurin e tė rinjve me metoda sikurse tė imamėve radikal nėpėr xhami, vetėm se ju sexhdet i keni shtru brenda partisė!”, ka shkruar nė fund ajo. /Lajmi.net/
--------------------------------------------------------------------


Pse Vetėvendosje ėshtė kaq e lidhur me seksin?

Nėse njė parti mund tė konsiderohej e “ndershme”, ajo ishte Vetėvendosje. Tė gjithė nė njė vijė pas treshes qė vendoste, koordinonte gjithēka: Albin Kurti, Visar Ymeri e Dardan Molliqaj, qė po e drejtonin Organizatėn nė rrugėn e drejtė nė tė mirė tė vendit. Krejt ajo ndershmėri u rrėnua para syve tė gjithėve, me daljen e njė mesazhi, ku Aida Dėrguti kur kishte ofenduar Kurtin. Pas saj, s’la gjė pa dalė. Madje, plotė histori seksi.

Filluan anėtarė tė thjeshtė e zyrtarė tė lartė tė partisė tė akuzojnė njėri-tjetrin pėr ngacmime seksuale, shfrytėzim tė femrave nė Lėvizje, orgjinė, seksin nė treshe, pėrdorimin e hashashit, deri nė frekuentimin e klubeve, qė e solli sot nė vėmendje komisari Abazi, duke ia pėrmendur jetėn e natės Visar Ymerit dhe Donika Kadaj-Bujupit.

Deri atėherė askush nuk e kishte akuzuar Vetėvendosjen pėr diēka tė tillė. Akuzat filluan nga brenda partisė dhe pėr njėri-tjetrin.

Gjithēka nisi – publikisht - nė natėn kur Albin Kurti nė njė intervistė dhėnė pėr “Jeta nė Kosovė”, tha se ka pasur raste kur vajzat nė Vetėvendosje janė ngacmuar nga burrat, djemtė e kėsaj partie.

“Kemi raste kur vjen njė vajzė nė Lėvizjen Vetėvendosje. Vjen njė herė, vjen dy herė… edhe nuk vjen mė", ėshtė shprehur ai. Aty ka ca burra, djem qė i lėshojnė fjalė”, kishte deklaruar Kurti.

Tutje u hap debat i gjerė nė rrjetet sociale se kush kė e kishte ngacmuar dhe burrat e cilit grup tė VV’sė nuk po i linin rehat vajzat qė vijnė nė parti.

Dy ditė pas kėtij debati qė nuk po pushonte, njė nga aktivistėt solli diēka qė nuk kishim dėgjuar asnjėherė publikisht pėr skenėn tonė politike; Akuza pėr seks nė treshe e hashash, krejt kėto nėpėr zyret e VV’sė.

“Linqim aaaaa!!!! Jan? kėta tė Zyreve tė cilźt pėr deri sa Albini e ne tė tjerėt pervilnim krahėt duke u takuar me Qytetarėt e duke dėgjuar hallet e tyre kėta bėnin sex nė treshe dhe i qeponin barit nepėr Zyre”, kishte shkruar nė njė status nė Facebook Fadil Robelli , aktivist i VV’sė, i cili aludonte se kėto i kishin bėrė krahu i Molliqajt sa ishin nė parti.

Edhe nė komunėn e Prishtinės, tė vetmen ku qeveriste VV mandatin e kaluar shpėrthyen aferat.

Njė gazetė on line publikoi njė histori pėr lidhjen jashtėmartesore qė ish-drejtori i Drejtorisė sė Infrastrukturės nė Prishtinė, Hysen Durmishi, kishte me njė nga punonjėset e komunės. Durmishi i cili ėshtė mbėshtetės i Albin Kurtit, u raportua se do tė ketė fėmijė me punonjėsen e komunės, e cika ishte shtatzėnė.

Mė herėt, para se tė dilnin nė pah pėrēarjet e thella, shumė tė thella tė Vetėvendosjes, ishte raportuar rreth lidhjeve brenda Vetėvendosje, e njė e tillė kishte qenė ajo e motrės sė Dardan Molliqajt, Leonidėn qė mė parė kishte qenė nė lidhje me deputetin Frashėr Krasniqin. Nuk ishte konfirmuar nėse kjo ishte e vėrtetė, por ishte mėsuar se Leonida mė vonė ishte nė lidhje me deputetin Driton Ēaushi e edhe po bashkėjetonin nė lagjen “Ulpiana”.

Se brenda partisė kishte afera, madje edhe nė nivel deputetėsh, deklaroi sė fundmi njė aktiviste tjetėr, Diellėz Arifi, qė ėshtė motra e ish-kandidatit pėr deputet, Atdhe Arifit, i cili ėshtė i akuzuar pėr sulmin ndaj Kuvendit me zollė.

Arifi kishte reaguar pasi deputeti Faton Topalli kishte folur pėr barazinė gjinore. Sipas saj, deputeti i krahut tė Molliqajt, nuk e trajton gruan e tij me dinjitet, e ka edhe lidhje jashtėmartesore me njė nga deputetet.

“Faton Topalli po flet pėr barazinė gjinore por kishte qenė mirė qė ta fillojė nga shtėpia e vet, ta trajtojė gruan e tij me dinjitet. Apo ndoshta e konsideron qė duke ia bėrė njė ortake deputete i kontribuon barazisė gjinore?? Hipokritėt janė t’padurueshėm”, kishte shkruar Arifi.

E debati derisa po pėrflitet pėr dashnoren deputete tė Topallit, se kush ėshtė ajo nuk ka munguar pėrmendje e emrave. Por, deri mė tani emri mbetet njė mister.

(Kosova Sot)

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Llapi : 18-11-2018 nė 18:07
border=
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur