Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 07-11-2019, 12:17   #221
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,352
Thanks: 368
Thanked 669 Times in 486 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Re: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Citim:
Edi Rama jep versionin e tij: Haradinaj kokėfortė, refuzoi ofertėn marramendėse tė presidentit francez!
Ki edveri osht trim mbas lufte, e i squet mbas gjyqit ...

Ramushi ia ka bo aq mir makaronit sa me s'bahet!
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2019, 12:22   #222
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
llapi ka me i mungue forumit sepse n'burgun e nišit s'lejohen kompjuteret!

PS : nisma e mjere+akr jane nis po nuk e kaluen pragun e 5% , kurse rrugaēet e psd-se (tradhetaret e Vetevendosjes) kan met rrugeve!
mue edhe 20 vite pas lufte me quan shpiun i serbis e tash po tu dhimkna demek qe albini paska mem shti ne burg po le veq per ket po ty po tu dhimsha edhe qe ne burgun e nishit nuk po u lejojka interneti e paske harrue qe une jam shpiun i serbve dhe i kam te gjitha te mirat si albini ni koh kur e paten mbajt serbet ne hotel e juve ju rrejke se kinse eshte ne burg e ju e vajtoishi
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2019, 14:24   #223
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,098
Thanks: 11,539
Thanked 6,269 Times in 2,982 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
llapi ka me i mungue forumit sepse n'burgun e nišit s'lejohen kompjuteret!

PS : nisma e mjere+akr jane nis po nuk e kaluen pragun e 5% , kurse rrugaēet e psd-se (tradhetaret e Vetevendosjes) kan met rrugeve!
sic e dėgjova pak mė parė nė lajme, u tha, se VV do t'i ketė 33 deputetė dhe LDK-ja 29... sipas njė matematike a po i bjen qė vetėm kėto tė dyja t'i kenė 62 deputetė?
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 10:21   #224
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!


Ramush Haradinaj


Ramush Haradinaj – kryetar i ri i OVL UĒK?

Valon Rogova Nga Valon Rogova Mė 8 nėntor 2019 Nė ora: 10:03

Ramushi duhet ta kuptojė sa mė parė qė nuk ėshtė pėr politikė

Ramush Haradinaj, kryetari i pėrhershėm i AAK-sė, humbi keq nė kėto zgjedhje. Qytetarėt ia treguan vendin pas njė varg skandalesh e mbrapshtish qė i bėri sa ishte kryeministėr.


Haradinaj fryhej se do t’i fitonte krejt zgjedhjet. Fryhej pa marre se kishte qeverisur mirė, se kishte marrė vendime e se e kishte ēuar pėrpara vendin tonė. Por, nuk ia bleu askush kėto gjėra sepse njerėzit janė mbushur mend. Politika s’ka tė bėj veē me muskuj e mburrje, por me jetėn tonė. Dhe boll duruam qė njerėz tė tillė, pa pikė pėrgjegjėsie, tė na shisnin mend e tė na qeverisnin si mos mė keq.

Ramushi me t’u emėruar kryeministėr thirri nė zyrėn shtetėrore halla e teze, familjarė tjerė e bile edhe qiraxhi qė ndoshta ia sollėn edhe ndonjė peshqesh. Kjo e tregon se sa tė prapambetur e kishim kryeministrin. Kjo tregon se sa tė prapambetur ishim edhe ne vetė.

Gjėrat ndryshuan. Ramushi i mori veē 75 mijė vota dhe pėsoi debakėl nė zgjedhjet e 6 tetorit. Qytetarėt treguan se nuk mund t’i zėnė besė dikujt qė nuk e mban besėn. E Ramushi u tregua i pabesė. Nuk po i rendis kėtu tė gjitha skandalet e tij, tė gjitha pabesitė, sepse na merr kohė shumė dhe na janė bėrė bajat ē’ėshtė e vėrteta. E pse tė lodhemi mė tė, kur qytetarėt e dinė mirė se kush ėshtė ai.

Ata qė e votuan, nuk ėshtė se besuan qė ishte mė i miri. Jo. Ata, pėrgjithėsisht, thjesht kishin marrė njė vend pune a ndonjė favor prej tij, ishin bėrė veteranė apo kushedi ēka. Nuk ėshtė se ia ēmon dikush trimėrinė e tij. A e patė se ēka i bėri presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan? E poshtėroi publikisht duke e qortuar ashpėr pėr komentet e tij ndaj rastit tė gylenistėve. E ēka bėri trim Ramushi? E paloi i trembur dhe tha “e respektojmė” e s’di ēka.

Jo, Ramushi nuk na pėrfaqėson mė. Ramushi duhet ta kuptojė sa mė parė qė nuk ėshtė pėr politikė. Ai mund tė jetė biznesmen, mund tė rikthehet t’i punojė arat e tij nė Gllogjan, e ēkado, por jo t’i rras hundėt nė problemet tona jetike. Nė jetėn tonė.

Ēdo lider politik duhet t’i ketė disa dijeni elementare sepse duke qenė i padijshėm mund ta marrė nė qafė njė popull tė tėrė. Ramushi nuk merr erė dhe prandaj duhet tė largohet.
Me tė nė politikė, vullneti politik i shumė qytetarėve nga Dukagjini dhe nga mbarė Kosova mbetet i shkelur. Ata duhet tė jenė tė lirė qė tė votojnė kėnd tė duan, tė votojnė pėr jetėn e tyre, tė marrin pushtet tė shėndosh pėr fatin e tyre. Njerėzit qė e votojnė Ramushin nuk janė tė lirė.
Nuk ėshtė se kėta njerėz thjesht humbėn. I morėn disa mijėra vota. Dhe siguruan ekzistencėn nė skenėn politike – diēka qė nuk e meritojnė. Derisa tė largohen krejt nga skena politike – nuk ėshtė se do tė jemi tė lirė, e se do tė ketė ndryshim kardinal nė vendin tonė.

Kėta do tė jenė nė opozitė, merreni me mend, njerėzit qė nuk lanė tė zezė pa i bėrė vendit. Ata duhet ta qortojnė e ta kritikojnė Kurtin dhe LDK-nė edhe pse nuk kanė trohė legjitimiteti. Edhe pse e kanė dėshmuar qė nuk dinė tė qeverisin.

Ramushi me tė tijėt e tė ngjashmit, na lanė pa opozitė – dhe demokracia ėshtė nė rrezik. Sepse pushteti po, qeveria po, mazhoranca po, por opozita nuk ekziston. Kadriu e Ramushi nuk ėshtė se dinė ta bėjnė njė punė tė tillė. Nuk e kanė atė zotėsi. Nuk kanė as kredibilitet. Prandaj, e mira e sė mirės do tė ishte qė tė shporreshin prej kėtu e tė bėheshin njėmend pėrfaqėsues tė vlerave tė luftės, domethėnė njėri kryetar i OVL-UĒK-sė e tjetri nėnkryetar.

Nuk janė pėr mė shumė!

Nacionalizmi i tyre sot nuk ėshtė mė shumė se njė strehė horrash. Lufta ē'lufta, uēk e ē’uēk duhet tė mos i marrim parasysh – nė emėr tė luftėtarėve tė drejtė, e tė cilėve s’jua dimė as emrin e mbiemrin. Sot nacionalizmi ka tė bėj me dashurinė e vendit tonė nė zhvillim e nė pėrparim.

E me Rambon, nuk do tė ketė diēka tė tillė.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2019, 23:06   #225
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!“Ti je rrenc i madh, Rexhep Selimi ka shpėtu pa asnjė therr nė kėmbė”, pėrplasja e madhe mes “Dhjetėshit” dhe “Smajlit”

Nga: N.H Mė: 10 nėntor 2019 Nė ora: 18:28
Ramush Haradinaj dhe Rexhep Selimi

Gazeta “Bota sot”, gjatė ditės ka raportuar ish-gjenerali i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe njėherėsh deputet i Lėvizjes Vetėvendosje, Rexhep Selimi, ėshtė ftuar nga Gjykata Speciale, nė cilėsinė e tė dyshuarit.

E pėr Selimin shumė figura tė lartė shtetėrore kishin deklaruar se ka “shpėtuar” mirė pasluftės.

Pikėrisht kryeministri nė largim, Ramush Haradinaj, muaj mė parė kishte njė pėrplasje tė madhe me ish-shokun e luftės, Rexhep Selimin, i njohur gjatė luftės si “Dhjetėshi”.

Kryeministri nė shkuarje e kishte rėnduar aq shumė Selimin, sa qė e kishte quajtur rrenc ish-bashkėluftėtarin e tij.

“Rexha ėshtė njė djalė shumė i meqėm, prej qė ja ka nisė lėvizjes pėr liri ėshtė aktiv, por therr si ka hi, pėrnjėmend njė therr si ka hi dikund Rexhep Selimit. Ka shpėtu vet, djalė i menēur, edhe pasluftės ka shpėtu mirė. As nuk e ka bėrė njė ditė burg, asnjė problem si ka ndodhur”, ishte shprehur Haradinaj.

Kujtojmė se Rexhep Selimi i VV-sė edhe nė vitin 2004 ishte intervistuar nga hetuesit e Tribunalit tė Hagės.

Ai atė botė ishte marrė nė pyetje pėr aktivitetin e tij nė Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės ndėrsa gjatė asaj kohe, ishte pjesė e AAK-sė.

Ndėrkaq, Gjykata Speciale me ftesat e saj edhe sot e ka vazhduar punėn e saj, ndėrsa vetėm gjatė ditės sė djeshme ka ftuar tre ish ushtarė tė UĒK-sė pėr intervistim, njė prej tyre edhe ish-pjesėtarin e UĒK-sė, Halil Ēadrakun.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur