Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 06-02-2019, 18:08   #21
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,565 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AAO Shiko postimin
Une te jem si Rama do i kisha ngri negociatat me BE deri ne nje sqarim dhe ndjese publike per dekleratat e djeshme te zedhenses se BE. Si mund ti kerkohet Kosoves nga BE te perfshi dhe Serbine ne bisedimet e trepces kur minierat e saj ndodhen ne jug shumica , dhe fabrika e shkrirjes ne veri (t'me korigjoje dikush nese e kam gabim). Te mblidhen kto m.t Shqiptaresh politikan ne Prizren apo ne Tirane dhe te behen bashke njehere te vetme per te miren e kombit.

Loje shume e piset ku Shqiptaret nqf se nuk reagojne do ngelen me gisht n'goje.
Shqiptarėt e Kosovės e kan pėsuar gjithmonė nga politikat antikombėtare tė Tiranės. Tė ishe ti si Edi Rama do veprojė si Edi Rama . Ti do tė th7ash sikur tė ishe nė pozitėn e Edi Ramės.
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-02-2019, 20:13   #22
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,855
Thanks: 2,560
Thanked 2,539 Times in 1,322 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 132
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Snake dhe Luli ja lan gacat ne dore Rambos. Tash ka ardh ne situat hyp se te vrava zhdryp se te vrava. Nuk eshte as me heq taksen as me mbajt.

Po lojtar te fort dyshja Snake-Luli. Cfare rotacionesh bejne neper zgjedhje, njeher me LDK ne aleanc vetem te ngele ne qeveri, ket here me koalicionin PAN lol, dhe e futen Rambon ne krye. Per dallaverxhi, dilinxhi, hileqar e heqi kapelen. Jan profesional. Por per sende produktive ne qeveri jane zero.
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Hawk : 06-02-2019 nė 20:16
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-02-2019, 21:11   #23
Samiu
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 6,352
Thanks: 4,989
Thanked 3,167 Times in 1,572 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
Samiu ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hawk Shiko postimin
Snake dhe Luli ja lan gacat ne dore Rambos. Tash ka ardh ne situat hyp se te vrava zhdryp se te vrava. Nuk eshte as me heq taksen as me mbajt.

Po lojtar te fort dyshja Snake-Luli. Cfare rotacionesh bejne neper zgjedhje, njeher me LDK ne aleanc vetem te ngele ne qeveri, ket here me koalicionin PAN lol, dhe e futen Rambon ne krye. Per dallaverxhi, dilinxhi, hileqar e heqi kapelen. Jan profesional. Por per sende produktive ne qeveri jane zero.
Haha Leo...ne diplomaci e politike kjo eshte aftesia e njeriut. Asgje t`keqe ktu, mendoj une. Te merresh me poltike do me thon me rrotullu e c`rrotullu sa e si te mundesh ma mire...pra per interesat e tua se pari personale e pastaj te nje grupi, shoqerie apo e me gjere...

P(o).s(htoj). Shif Albinin tani me Mustafen...edhe kta dy kan fillu me ia pregadit kurthin...
__________________
Mos ma vritni dėshirėn qė t ju dua, aman.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Samiu : 06-02-2019 nė 21:16
Samiu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-02-2019, 16:50   #24
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,161
Thanks: 16,458
Thanked 9,740 Times in 6,588 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Duke ju bazuar....zanit te malsise.

AMBASADORI AMERIKAN NĖ PRISHTINĖ, PHILIP KOSNETT: TĖ DĖNUARIT PĖR KRIME LUFTE NUK KANĖ VEND NĖ QEVERINĖ E KOSOVĖS.

Ambasadori amerikan nė Prishtinė, Philip Kosnett, tha tė mėrkurėn mbrėma se kriminelėt e dėnuar tė luftės nuk kanė vend nė qeverinė e Kosovės, ndėrsa u bėri thirrje udhėheqėsve tė Kosovės qė tė mos mbėshtesin individėt e tillė.

Ai i bėri kėto komente pėrmes njė statusi nė rrjetin twitter, duke i bėrė jehonė njė komunikate tė organizatės Nisma e tė Rinjve pėr tė Drejtat e Njeriut nė Kosovė dhe Serbi, e cila e dėnoi emėrimin e ish komandantit tė shtabit tė pėrgjithshėm tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, Sylejman Selimi, nė postin e kėshilltarit tė kryeministrit Ramush Haradinaj.

Ambasadori Kosnett shkroi se “kriminelėt e dėnuar tė luftės nuk kanė vend nė qeverinė e Kosovės. Udhėheqėsit e tė gjitha palėve duhet t’i japin fund mbėshtetjes sė individėve tė tillė. Njė mbėshtetje e tillė e vė nė dyshim pėrkushtimin e e Kosovės pėr sundimin e ligjit. I kėnaqur tė shoh grupe nga komunitete tė ndryshme duke folur mė njė zė.”, shkroi ai.

Organizatat Nisma e tė Rinjve pėr tė Drejtat e Njeriut nė Kosovė dhe Nisma e tė Rinjve pėr tė Drejtat e Njeriut nė Serbi dėnuan vendimin e kryeministrit tė Kosovės, Ramush Haradinaj pėr emėrimin e ish-komandantit tė UĒK-sė, Sylejman Selimi, si kėshilltar politik.

Nė komunikatėn e tyre thuhet se “deri mė 25 janar tė kėtij viti, kur edhe u lirua me kusht, zoti Selimi ishte nė burg duke vuajtur dėnimin e tij prej 7 (shtatė) vitesh pėr veprėn penale krime lufte kundėr popullatės civile gjatė viteve 1998-1999”.

Dy organizatat kanė shprehur shqetėsimin siē thuhet edhe pėr deklaratat e udhėheqėsve tjerė tė institucioneve tė cilėt e kanė cilėsuar si hero tė popullit shqiptar. “Emėrime dhe deklarata tė tilla pėr ne janė jashtėzakonisht shqetėsuese dhe si rrjedhojė, tė papranueshme. Personat qė kanė kryer krime lufte duhet tė qėndrojnė larg institucioneve shtetėrore qė u shėrbejnė tė gjithė qytetarėve tė Kosovės, pa dallim etnie. Vendimi pėr emėrimin e zotit Selimi si kėshilltar politik, tregon pėr mos seriozitetin dhe mungesėn e pėrkushtimit tė qeverisė pėr drejtėsi, pajtim dhe paqe”,thuhet nė komunikatė.

Mė 25 janar tė kėtij viti, ish-komandanti i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, Sylejman Selimi u liria nga burgu. Zoti Selimi i cili njihej me emrin e luftės Sulltani, ishte dėnuar nė vitin 2015 nėn akuzat pėr keqtrajtim tė civilėve gjatė luftės.

Lirimi i zotit Selimi ndodhi nė njė periudhė kur njė numėr bashkėluftėtarėsh tė tij janė ftuar dhe intervistuar nga prokuroria e posaēme pėr krime lufte me seli nė Hagė, e cila do tė trajtojė pretendimet pėr pėrfshirje tė pjesėtarėve tė UĒK-sė nė krime tė luftės dhe pasluftės nė Kosovė.

Edhe zoti Selimi, ėshtė intervistuar tė mėrkurėn nė Prishtinė nga Gjykata e Posaēme pėr krime lufte.

February 7, 2019.

PS....komentet i beni juve.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-02-2019, 17:00   #25
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,742
Thanks: 3,762
Thanked 3,024 Times in 2,052 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Citim:
PS....komentet i beni juve.
Epo mbahuni mos u merzisni u thuaj, se do ta rregullojme. Po edhe po u merziten....
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-02-2019, 17:06   #26
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,822
Thanks: 4,376
Thanked 4,722 Times in 3,142 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

UQK, UQK, UQK madafacka Hamerika facka, facka mada oll night and day
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-02-2019, 17:14   #27
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,467
Thanks: 15,894
Thanked 13,432 Times in 8,504 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 718
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Kėtė temėn: Rusia dhe arma e saj me re-shtrigat!
E lexova : "Ramushi dhe arma e saj mė e re shtrigat"
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-02-2019, 17:28   #28
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,161
Thanks: 16,458
Thanked 9,740 Times in 6,588 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Problemi eshte...kush ka qene qlirimtar dhe terrorist.

Komentet i beni juve.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-02-2019, 18:01   #29
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,219
Thanks: 1,418
Thanked 2,356 Times in 1,336 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Problemi eshte...kush ka qene qlirimtar dhe terrorist.

Komentet i beni juve.
Atė e di daja.... dhe partia....
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-02-2019, 21:18   #30
Dredhza
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 830
Thanks: 9
Thanked 406 Times in 282 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Intervista e fundit

Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-02-2019, 23:49   #31
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,822
Thanks: 4,376
Thanked 4,722 Times in 3,142 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

po, qashtu

__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2019, 07:01   #32
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,917
Thanks: 813
Thanked 511 Times in 306 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

*

Ani, Ramush, ku e lamė e ku na mbeti muhabeti...

Ēakorri, Ēakorri... e hėngri maēorri...

https://www.facebook.com/EverydayKos...wODU1NDIxNTAw/

*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga TerraN : 11-02-2019 nė 07:06
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2019, 14:04   #33
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,055
Thanks: 2,034
Thanked 2,951 Times in 1,645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Tė gjtha pikat e marrėveshjes Kosovė-Serbi: Merret Presheva, ēfarė ndodh me Mitrovicėn!
Disa nga pikat kyēe tė draft marrėveshjes sė propozuar tė “traktit tė miqėsisė dhe fqinjėsisė sė mirė” ndėrmjet Serbisė dhe Kosovės. Palėt kanė rėnė dakord me dokumentin zyrtar prej 22 pikash nėn ndėrmjetėsimin e SHBA-ve,Rusisė dhe Francės!, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonė”.

Palėt nė pėrfundim tė miratimit tė kėsaj marrėveshje firmosin traktatin e miqėsisės dhe fqinjėsisė sė mirė!

Tė dyja shtetet e reja me kufinjtė e rinj njihen mes veti dhe bėhen anėtare tė OKB-sė nė tė njėjtėn kohė.

Kufiri perėndimorė mes dy shteteve ėshtė tėrė vija gjatėsore e Liqenit Ujman/Gazivod. Nga ana kosovare nė linjėn: Vitkovigje – Bėrnjak – Rezallė – Kovaē – Zubin Potok.

Nga ana serbe pjesa mbi Zubin Potok deri nė kufirin aktual.

Serbisė i kalon territori nė linjėn Zubin Potok – Zupēe – Zveēan – Zheronicė – Banjskė – Vuēe – Leposaviq – Zemanicė.

Mitrovica – bashkohet, merr statusin e “FREE CITY” me afat kohor prej 35 vjetėsh jo mė shumė se 99 vjeēare dhe pėrfshin rrethin me kufinjtė: Zemanicė – Dren – Ceraj – Maxhere – Stari Tėrg – Bajgor – Kqik i Madh – Koshutovė – Zupēe.

Administratori/Kryetari i qytetit ėshtė me Presidium: njė serb, njė shqiptarė dhe njė i caktuar nga Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė me mandat 5 vjeēarė.

Qyteti ka edhe KUVENDIN e vet me 50 asambleist, tė ndarė pėrgjysėm dhe 5 tė huaj tė caktuar nga Administratori i huaj. Qyteti ka buxhetin, policinė, letėrnjoftimet dhe pasaportat e veta, kurse ushtria NATO-sė ruan sigurinė. Monedha qė pėrdoret ėshtė EURO.

BUJANOCI merr statusin SPECIAL DISTRIKT pėr 35 vjet jo mė shumė se 99 vite me kėtė linjė rrethore: Bozhinjevc – Zhuzeljic – Srpska Kuca – Davidovac – Ristovac – Karadnik – Rakovac – Ternoc i Madhe – Konēul – Lluēan – Nesalcė – Borovac – Somolice.

Qyteti ka Presidium prej 3 anėtarėsh, Kuvendi me 30 anėtarė pėrgjysėm, 3 tė huaj. Policia ėshtė e pėrzier prej 3 anėtarėsh, buxheti financohet nga Serbia, Kosova dhe BE proporcionalisht. Monedhat e lejuara janė EURO dhe DINARI.

Letėrnjoftimet dhe Pasaportat janė me simbole tė BE-sė, por qytetarėt zgjedhin edhe njė tjetėr nė mes Serbisė dhe Kosovės si dokumente tė dyta. Qyteti merr edhe statusin e “FREE TAX ZONE”.

Presheva hyn tėrėsisht nė Kosovė me kėtė linjė kufitare: Slavujevc – Ljanik – Svinjishte – Sebrat – Kustice – KLENIKE – Trejak – Bogdanovac – Somolicė – Letovicė.

Baza ushtarake “JUG” nė CEPOTIN bėhet bazė e SHBA-ve, por e pėrzier, e cila do tė ketė rreth 1700 ushtarė, prej tyre 50 pėr qind serb dhe 50 pėr qind shqiptarė me status civil mbikqyrės dhe kėshillues.

Korridori 10 pėr 15 vite ėshtė i mbrojtur nga NATO dhe lėvizin lirshėm gjitha palėt.

Serbia me financim tė BE-sė ndėrton Korridorin e ri qė ndjek linjėn Davidovac – Ristovac – Krsevice – Klinoc – Sv.Petka – Klenike – Starac dhe del nė Pelince (MKD).

Medvegja si qytet mbetet nėn Serbi me ca fshatra. Nė Kosovė kalojnė : Vrapce, Svirce, Sijarina, Stara Banja, Marovc, Tupalle, Kapiti. Janė nė negocim me Banjėn e Sijarines dhe Retkocerin.
Palėt nuk kanė pretendime pėr reparacione lufte.

TREPĒA merr STATUS SPECIAL, me krijimin e Konzorciumit tė pėrbashkėt nga kapitali amerikan – francez – rus – kinez, pėr 99 vite nė shfrytėzim. Nga kontributet 15% i ndahen Mitrovicės, 35% pėr Serbinė dhe 50% pėr Buxhetin e Kosovės.

Ujmani/Gazivoda bėhet pronė e pėrbashkėt serbo-shqiptare me administrim sipas konventave ndėrkombėtare.

Investimet dhe administrimi teknik i jepet njė Kompanie angleze dhe gjermane pėr 99 vite.

Elektroenergjetika ndahet nė proporcion 75% pėr Kosovėn dhe 25% pėr Serbinė, pėr shkak tė DAB-eve dhe Interkonjeksioneve. Administrimi amerikan, austriak dhe gjerman. Modalitetet tjera akoma tė pazgjidhura.

Patriarkana e Pejės dhe Kisha e Deēanit marrin status EKSTRATERRITOR(EX-PATRIA).

Kisha e Prizrenit dhe Manastiri i Graēanicės merr status Ekstraterritorial nė territor tė Kosovės.

Kishat e tjera mbesin pa status. Formohet Asociacioni i Komunave Serbe nė Kosovė pa fuqi ekzekutive, por vetėm si KĖSHILL NACIONAL pėr tė adresuar problemet nė qeveri.

Tė gjitha pikat kufitare mes dy shteteve do tė jenė TĖ INTEGRUARA me njė kalim.

Serbia merr statusin shtet anėtarė i BE-sė brenda vitit 2021-2022, kurse Kosova brenda vitit 2030.

Serbia pėrfiton Njė Plan Marshall me investime prej 3.5 miliardė euro pėr infrastrukturė moderne dhe investime strategjike. Kosova pėrfiton nga ky Plan investiv prej 1.2 miliardė euro.

Tė dyja shtetet brenda 10 viteve obligohen tė heqin nga tekstet shkollore terminologjitė raciste dhe denigruese pėr njėri- tjetrin.

Njihen pensionet dhe sigurimet ndėrmjet dy palėve, qytetarėt pavarėsisht gezojnė tė drejtat respektive nė tė dyja shtetet.
Kjo marrėveshje garantohet nga Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė, BE-ja dhe NATO-ja.

Nė negocim janė edhe tri ēėshtje tjera:

Serbia kėrkon qė tė njoh Kosovėn nė emrin e saj kishtarė si Kosova e Metohija pėr nevoja tė saj lokale, kurse nė OKB do ta njoh si Kosovo, pra don ta regjistroj me dy emra.

Asnjė shtet nuk ka drejtė tė bashkohet me shtetin tjetėr, apo territorin tjetėr pėr 99 vjet
(zgjidhet kriza nė Bosnjė dhe Hercegovinė dhe Maqedoni).

Palėt obligohen qė tė kenė votė unanime nė OKB pėr ēėshtjet e caktuara (pėr ēėshtjet
teknikisht ende tė hapura).

Tė gjitha pikat e marrėveshjes duhet tė mbarojnė deri nė datėn 15 Maj 2019.

Marrėveshja finale firmoset nga data 28 qershor deri 13 korrik 2019. Deri nė fund tė tetorit 2019, parlamentet e tė dyja shteteve e bėjnė ratifikimin dhe i ndryshojnė Kushtetutat e tyre.

Zbatimi i plotė i kėsaj marrėveshje fillon mė 01 Nėntorė 2019.

__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2019, 16:30   #34
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,068
Thanks: 11,521
Thanked 6,250 Times in 2,972 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Kėrrrrrkkkkk! Turqisht kerrek thone dyzet.

Demka moti e ka pas hapur nje teme: KOSOVA DUHET TE QUHET SHQIPERI!

P.S. Ky statusi: as e imja as e jotja asht pshurr n’tā!
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 23-02-2019 nė 16:32
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2019, 16:52   #35
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,822
Thanks: 4,376
Thanked 4,722 Times in 3,142 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Kush be Kusova Shqiperi, keta po ta ndajne, qe as per lesh te nje ēorape, nuk po te ngelet, ti dashke edhe xhemperen te thurresh pdhus edhe nje shalle
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-02-2019, 02:12   #36
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,068
Thanks: 11,521
Thanked 6,250 Times in 2,972 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Haradinaj shprehet i bindur pėr dhėnien e territoreve
26 Shkurt 2019 LAJME, Rajoni 10 Shikime

E ndėrsa u shpreh edhe sot i palėkundur nė qėndrimin e tij pėr taksėn ndaj mallrave qė vijnė nga Serbia dhe Bosnja e Herzegovina, pas mbledhjes sė qeverisė, Kryeministri i Kosovės Ramush Haradinaj, gjithashtu ka komentuar paralajmėrimin e presidentit Thaēi, i cili ka theksuar se do tė japė dorėheqjen nėse Kuvendi nuk pėrkrah marrėveshjen me Serbinė pėr Bashkimin e Preshevės.

Haradinaj u shpreh e tha: “Ne e kemi njė kufi Kosovė-Serbi; Janė kufijtė e pranuar edhe prej Serbisė, tė respektuar, duke qenė se ata patrullohen nė tė dy anėt. Nuk e di se nė ēfarė konteksti e ka shpjeguar presidenti ēėshtjen e Luginės sė Preshevės, por me kushtetutėn e vendit tonė, nuk kemi pretendime territoriale edhe kuptohet, nuk e kėrkojmė njohjen duke dhėnė territor, pra nėse ēmimi pėr njohje ėshtė duke dhėnė territor, nuk kemi nevojė pėr njohje, madje mundemi me prit ende, pra mundemi edhe pa marrėveshje.”

Haradinaj refuzoi tė komentonte sėrish njė deklaratė tė Thaēit, sipas tė cilit taksa po rrezikon shtetin. Ai i shpreh kėshtu: “Presidentin e dua shumė edhe mendimi i tij ėshtė pėr t’u respektuar, nuk kom ndonjė koment mė tė gjatė.” Kryeministri kosovar tha se shpreson qė taksa tė anullohet sa mė shpejt, por sipas tij, nevojitet njė kontratė pėr njohje reciproke, dhe se e njėjta nuk bazohet nė ndryshim tė kufijve dhe tė territoreve. Haradinaj vijoi duke thėnė: “Pra janė dy elemente qė po i mungojnė kėrkesės pėr pezullim, ėshtė kontrata vetė, kualiteti i kėsaj kontrate, ēfarė ėshtė kontrata, marrėveshja pėrmes sė cilės do tė merren vesh Kosova e Serbia, si edhe aspekti kohor. Pėr Serbinė deri mė tani ėshtė shfrytėzuar njė proces i dialogut, me dobėsu Kosovėn edhe me i bo dėm Kosovės. Ne nuk preferojmė mė tutje qė procesi i tillė me na kushtu vetėm neve, na kushton tė dy palėve, dhe tė vetėdijesohemi tė dy palėt. Pra, jemi pėr me i’u rikthy dialogu, sa mė shpejt, pa e lidhur me taksėn. Jemi pėr me arrit tek njė marrėveshje obligative ligjore, gjithėpėrfshirėse pėr njohje reciproke Kosovė-Serbi, mirėpo jo pėr njė marrėveshje qė e ka pėr bazė, apo merr pėr bazė ndryshimet e kufijve tė territoreve. Ky ėshtė njė kthim prapa, hapja e ēėshtjes sė kufijve dhe territoreve nė Ballkan, ėshtė pikėrisht ajo qė ne e dimė, agjendė e Vladimir Putinit, pra pėr me mbajt Ballkanin hapur, se askush nuk tė garanton kur tė hapet njė kufi ēka ndodh me tė pastaj. Dhe hapja e kufijve nuk mendoj qė ėshtė hapje e thjeshtė, hapje e mbyllje, por ėshtė hapje, kriza edhe tragjedi.”
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-02-2019, 04:02   #37
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,137
Thanks: 8,154
Thanked 3,740 Times in 1,991 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Haradinaj shprehet i bindur pėr dhėnien e territoreve
26 Shkurt 2019 LAJME, Rajoni 10 Shikime

E ndėrsa u shpreh edhe sot i palėkundur nė qėndrimin e tij pėr taksėn ndaj mallrave qė vijnė nga Serbia dhe Bosnja e Herzegovina, pas mbledhjes sė qeverisė, Kryeministri i Kosovės Ramush Haradinaj, gjithashtu ka komentuar paralajmėrimin e presidentit Thaēi, i cili ka theksuar se do tė japė dorėheqjen nėse Kuvendi nuk pėrkrah marrėveshjen me Serbinė pėr Bashkimin e Preshevės.

Haradinaj u shpreh e tha: “Ne e kemi njė kufi Kosovė-Serbi; Janė kufijtė e pranuar edhe prej Serbisė, tė respektuar, duke qenė se ata patrullohen nė tė dy anėt. Nuk e di se nė ēfarė konteksti e ka shpjeguar presidenti ēėshtjen e Luginės sė Preshevės, por me kushtetutėn e vendit tonė, nuk kemi pretendime territoriale edhe kuptohet, nuk e kėrkojmė njohjen duke dhėnė territor, pra nėse ēmimi pėr njohje ėshtė duke dhėnė territor, nuk kemi nevojė pėr njohje, madje mundemi me prit ende, pra mundemi edhe pa marrėveshje.”

Haradinaj refuzoi tė komentonte sėrish njė deklaratė tė Thaēit, sipas tė cilit taksa po rrezikon shtetin. Ai i shpreh kėshtu: “Presidentin e dua shumė edhe mendimi i tij ėshtė pėr t’u respektuar, nuk kom ndonjė koment mė tė gjatė.” Kryeministri kosovar tha se shpreson qė taksa tė anullohet sa mė shpejt, por sipas tij, nevojitet njė kontratė pėr njohje reciproke, dhe se e njėjta nuk bazohet nė ndryshim tė kufijve dhe tė territoreve. Haradinaj vijoi duke thėnė: “Pra janė dy elemente qė po i mungojnė kėrkesės pėr pezullim, ėshtė kontrata vetė, kualiteti i kėsaj kontrate, ēfarė ėshtė kontrata, marrėveshja pėrmes sė cilės do tė merren vesh Kosova e Serbia, si edhe aspekti kohor. Pėr Serbinė deri mė tani ėshtė shfrytėzuar njė proces i dialogut, me dobėsu Kosovėn edhe me i bo dėm Kosovės. Ne nuk preferojmė mė tutje qė procesi i tillė me na kushtu vetėm neve, na kushton tė dy palėve, dhe tė vetėdijesohemi tė dy palėt. Pra, jemi pėr me i’u rikthy dialogu, sa mė shpejt, pa e lidhur me taksėn. Jemi pėr me arrit tek njė marrėveshje obligative ligjore, gjithėpėrfshirėse pėr njohje reciproke Kosovė-Serbi, mirėpo jo pėr njė marrėveshje qė e ka pėr bazė, apo merr pėr bazė ndryshimet e kufijve tė territoreve. Ky ėshtė njė kthim prapa, hapja e ēėshtjes sė kufijve dhe territoreve nė Ballkan, ėshtė pikėrisht ajo qė ne e dimė, agjendė e Vladimir Putinit, pra pėr me mbajt Ballkanin hapur, se askush nuk tė garanton kur tė hapet njė kufi ēka ndodh me tė pastaj. Dhe hapja e kufijve nuk mendoj qė ėshtė hapje e thjeshtė, hapje e mbyllje, por ėshtė hapje, kriza edhe tragjedi.”
Gaxherri: Thaēi ka hyrė nė pazare shumė tė rrezikshme me Serbinė e me Rusinė

Deputetja e Kuvendit tė Kosovės nga radhėt e Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Besa Gaxherri, ka kundėrshtuar planin e presidentit tė vendit, Hashim Thaēi, pėr “korrigjim kufijsh” mes Kosovės dhe Serbisė.
Gaxherri ka thėnė nė emisionin “DPT Te Fidani”, nė televizionin T7, se Thaēi “ka hyrė nė pazare shumė tė rrezikshme me Serbinė, me Rusinė, dhe me Mogherinin nė BE”.
Sipas Gaxherrit, Thaēi “po punon ēdo ditė” pėr ta realizuar planin e tij, qė sipas saj, do tė sillte ndarjen e Kosovės.
Prekja e kufijve, ka vlerėsuar Gaxherri, do ta hapte “Kutinė e Pandorės”.
Plani i Thaēit ėshtė “rrezik shumė i madh pėr Kosovėn, dhe kjo gjė duhet tė mbyllet njė herė e pėrgjithmonė”, ka deklaruar deputetja e LDK’sė.
Luftė mund tė shkaktohet nėse hapet tema e kufijve, ka parashikuar Gaxherri nė T7. /Express/
_________________________________________
https://www.gazetaexpress.com/lajme/...rusine-630709/
___________________________________________

Plani i Thaēit ėshtė “rrezik shumė i madh pėr Kosovėn, dhe kjo gjė duhet tė mbyllet njė herė e pėrgjithmonė”.


Ky individ tradhetar, sikur millosheviēi, po do me ia shkaktue Republikes se Kosoves nje lufte te re. Idene e copetimit te Kosoves dhe rrjedhimisht luftes qe ajo shkakton e kundershtojne 100% e shqiptareve dhe te gjitha partite politike te Kosoves ne perjashtim te partise se minoritetit serb, pdk te ciles i perket edhe vete minoritari serb, hasim taci.
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-02-2019, 08:01   #38
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,610
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

po kush ta pyet rambushin e gagjerken more
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-02-2019, 23:49   #39
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,610
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!
AAK -ja nuk pėrfaqson asgjė nė Kosovė , ky subjekt minoritar pėrfaqsin 1 / 8 e qytetarve tė Kosovės dhe asgjė mė shum . Kėshtu sikurse Aak -ja kishin vepru talibanet nė Afganistan nė Luftėn e vitit 1984 kur Amerika e kishte ndihmu Afganistanin tė Ēlirohej nga pushtimi Sovjetik nė fund ja kthyen shpinen Amerikanve.
Harun T Syla
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-02-2019, 00:22   #40
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,068
Thanks: 11,521
Thanked 6,250 Times in 2,972 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kashta Shiko postimin

AAK -ja nuk pėrfaqson asgjė nė Kosovė , ky subjekt minoritar pėrfaqsin 1 / 8 e qytetarve tė Kosovės dhe asgjė mė shum . Kėshtu sikurse Aak -ja kishin vepru talibanet nė Afganistan nė Luftėn e vitit 1984 kur Amerika e kishte ndihmu Afganistanin tė Ēlirohej nga pushtimi Sovjetik nė fund ja kthyen shpinen Amerikanve.
Harun T Syla
Pėrfaqėson a nuk pėrfaqėson gjė kėtė nuk e di, vec di tė them se Ramush u dal Dem, qė dem do tė thotė terak ... t'ia ka dh* pazaret kėtij qė s'po ia pėrmendi emrin, t'ia ka ba punėn buqkurush!

Ramush, he DEM
Ramush, he TERAK!
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 28-02-2019 nė 01:25
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur