Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 14-05-2019, 13:27   #1
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,645
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė Kosovė


Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Kadri Veseli


Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė Kosovė

02 maj, 2019Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Kadri Veseli, thotė se sė shpejti do tė iniciohet formimi i njė Tribunali, ku do tė gjykohen krimet qė ka kryer shteti i Serbisė gjatė luftės sė fundit nė Kosovė.

Ai kėto komente i bėri nė shėnimin e 20-vjetorit tė masakrės nė Studime tė Vushtrrisė.

“Sot veē kam filluar takimet nė Kuvend, me organet tona tė drejtėsisė, prokurorinė, gjyqėsinė, me shoqatat e tė pagjeturve e tė viktimave tė luftės, pėr tė shkuar deri nė fund, duke nxjerrė njė vendim nga Kuvendi i Republikės sė Kosovės, qė tė ketė njė Tribunal, i cili duhet tė jetė ose i Kosovės, nė rastin mė tė mirė, por nėse ka hezitime, atėherė do tė jetė Tribunal ndėrkombėtar, pėr krimet tė cilat i ka kryer Serbia mbi popullatėn shqiptare”, u shpreh Veseli.

Sipas kryeparlamentarit Veseli, nė Kosovė gjatė luftės sė fundit, janė kryer 186 masakra nga forcat ushtarake, policore dhe paramilitare serbe.

Nė Studime, mė 2 maj tė vitit 1999, forcat serbe vranė 117 persona.

Sipas Fondit pėr tė Drejtėn Humanitare, nė luftėn e fundit nė Kosovė janė vrarė rreth 13,500 persona. Ndėrkaq, tė pagjetur ende konsiderohen mbi 1,600 persona.

Nė vitin 2015, Kuvendi i Kosovės ka miratuar themelimin e Dhomave tė Specializuara dhe Zyrės sė Prokurorit tė Specializuar, tė cilat njihen edhe si Gjykata Speciale. Aty po hetohen krimet kundėr njerėzimit, krimet e luftės, tė cilat pretendohen se janė kryer nga pjesėtarėt e ish-Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, nė periudhėn prej vitit 1998 deri mė 2000. Selia e saj gjendet nė Hagė tė Holandės.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2019, 13:30   #2
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,645
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė Kosovė
Masakrat serbe nė Kosovė, publikohen video - News, Lajme - Vizion Plus
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2019, 13:35   #3
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,645
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė Kosovė
Tė enjten, seancė pėr shqyrtimin e formimit tė Tribunalit pėr krimet e Serbisė

13 maj, 2019
Kuvendi i Kosovės

Kryesia e Kuvendit tė Kosovės njoftoi se tė enjten do tė mbahet seancė pėr krijimin e Komisionit shtetėror pėr themelimin e tribunalit ndėrkombėtar pėr krimet e Serbisė tė kryera gjatė luftės nė Kosovė.

Vendimi u mor nė mbledhjen e Kryesisė sė Kuvendit tė Kosovės, sė bashku me kryetarėt e grupeve parlamentare.

“Seanca do tė mbahet tė enjten dhe pikat qė do tė trajtohen janė shumė, por njė prej tyre do tė jetė propozimi i rezolutės pėr gjenocidin dhe krimet kundėr njerėzimit dhe krimet e luftės sė ish-regjimit shtetėror serb nė Kosovė dhe krijimi i Komisionit shtetėror pėr lancimin e tribunalit pėr krimet e Serbisė nė Kosovė”, bėri tė ditur deputetja e Lėvizjes Vetėvendosje, Albulena Haxhiu.

Kuvendi i Kosovės, nė mesin e muajit prill, ka formuar njė komision tė veēantė 'ad hoc' pėr dėnimin e, siē ėshtė thėnė, krimeve tė luftės, gjenocidit dhe agresionit tė regjimit tė Serbisė, i cili po punon pėr hartimin e rezolutės nė lidhje me kėtė ēėshtje.

Qėllimi pėrfundimtar, siē kanė thėnė mė parė zyrtarėt e Kuvendit tė Kosovės, ėshtė hapja e tribunalit ndėrkombėtar pėr krimet qė Serbia i ka kryer nė Kosovė.

Sipas Fondit pėr tė Drejtėn Humanitare, nė luftėn e fundit nė Kosovė janė vrarė rreth 13,500 persona. Tė pagjetur ende konsiderohen mbi 1,600 persona.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2019, 13:38   #4
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,645
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė Kosovė


Pllaka pėrkujtimore pėr viktimat e masakrės nė fshatin Izbicė. Fotografi nga arkivi.

Gjykime nė mungesė pėr krimet e Serbisė nė Kosovė

12 maj, 2019

Zijadin GashiShumė persona nga Serbia, tė cilėt organet e ndjekjes penale nė Kosovė i shohin si pėrgjegjės pėr krime lufte gjatė periudhės 1998-99, mund tė gjykohen nė mungesė nėn dyshimet pėr krime lufte nė Kosovė, thonė autoritetet nė Prishtinė.

Gjykimet pėr rastet e krimeve tė dyshuara tė luftės, janė kthyer nė njė top-prioritet pėr institucionet e Kosovės, tani 20 vjet pas pėrfundimit tė konfliktit, i cili si pasojė la mė shumė se 13 mijė viktima nė njerėz dhe shumė krime tjera tė pandriēuara.

Video nga arkivi: Sa persona janė vrarė nė luftėn e fundit nė Kosovė?
Embed Shpėrndaje
Sa persona janė vrarė nė luftėn e Kosovės?
Embed Shpėrndaje
The code has been copied to your clipboard.
width px height px

Shpėrndajeni nė Facebook
Shpėrndajeni nė Twitter

The URL has been copied to your clipboard

No media source currently available
0:00 0:02:23
1:24
Linku direkt

Personat qė autoritetet nė Kosovė i shohin pėrgjegjės pėr kėto krime, sipas organeve tė rendit, kryesisht jetojnė nė Serbi, por edhe nė ndonjė vend tjetėr tė rajonit. Sjellja e tyre para drejtėsisė nė Kosovė, konsiderohet gati e pamundshme, pasi qė Serbia nuk e njeh shtetin e Kosovės, andaj rrjedhimisht edhe nuk mund tė ketė njė marrėveshje ekstradimi.

Ministria e Drejtėsisė ka proceduar pėr miratim nė Kuvendin e Kosovės plotėsim ndryshimin e Kodit tė Procedurės Penale, ku ėshtė paraparė edhe dispozita pėr gjykimin dhe dėnimin nė mungesė.

Ministri i Drejtėsisė, Abelard Tahiri, mendon se gjykimi edhe nė mungesė i kėtyre personave e ka domethėnien dhe kuptimin e vet dhe sapo pak shpaguan edhe borxhin ndaj viktimave.

“Ne jemi tė vetėdijshėm se nuk ėshtė e lehtė t’i sjellim nė Kosovė tė gjithė ata qė kanė kryer krime gjatė luftės sė viteve 1998-99, mirėpo ėshtė me rėndėsi tė kalojė kjo predispozitė pėr faktin qė pavarėsisht nėse nuk mund t’i arrijmė t’i nxjerrim fizikisht nė gjykatat tona, kėta njerėz tė marrin dėnimin e merituar dhe tė jenė tė ndjekur nga drejtėsia kosovare qė herė do kur ta vuajnė dėnimin pėr krimet e kryera. Nė fund tė fundit, dėnimi i kriminelėve tė luftės ėshtė e vetmja rrugė pėr tė jetuar sė bashku si komunitete nė Republikėn e Kosovės”, theksoi Tahiri.

Gjatė javės sė fundit, nė Prishtinė, institucionet ndėrmorėn disa nisma qė si qėllim kishin adresimin e ēėshtjeve qė ndėrlidhen me gjykimet pėr krime lufte.

Krahas nismės pėr plotėsim ndryshimin e Kodit tė Procedurės Penale, kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Kadri Veseli po synon qė institucionet e vendit tė angazhojnė jo vetėm agjenci shtetėrore, por edhe kompani ndėrkombėtare pėr tė krijuar, siē ka thėnė ai, njė Tribunal Ndėrkombėtar pėr krime lufte, edhe pse njė nismė e tillė, sipas njohėsve tė Drejtės Penale ėshtė parė gati e parealizueshme, pasi qė kėrkon mbėshtetjen, financimin ndėrkombėtar, pėrfshirė edhe aprovimin nga Organizata e Kombeve tė Bashkuara, pjesė e tė cilės nuk ėshtė ende Kosova.
/**/ /**/ /**/ Memoriali kushtuar personave tė vrarė nė fshatin Marinė tė Skenderajt, fotografi nga arkivi.
Lexoni edhe kėtė:
Formalizohet nisma pėr tribunal pėr krimet e Serbisė

Skeptike pėr nismėn e kryetarit tė Kuvendit, ėshtė shprehur edhe deputetja Saranda Bogujevci.

Mė 28 mars tė vitit 1999 nė Podujevė, pjesėtarė serbė tė formacionit “Shkorpionėt” kanė vrarė 14 persona, nga familjet Bogujevci e Duriqi, nė mesin e tyre gra dhe fėmijė. Pesė fėmijė tė plagosur rėndė kanė mbijetuar, nė mesin e tyre edhe Saranda Bogujevci, aktualisht deputete. Ajo thotė se gjykime duhet tė ketė, por preferon qė kėtė punė ta kryejnė gjykatat e Kosovės.

“Janė disa aspekte sa i pėrket ēėshtjes sė Tribunalit Ndėrkombėtar. E para ėshtė qė njė Tribunal Ndėrkombėtar duhet tė kėrkohet nga dikush, duhet tė financohet nga dikush dhe nė fakt, tash pėr tash ne nuk i kemi kompetencat pėr tė formuar atė. Kėshtu qė kjo mė bėn skeptike pėr realizimin e kėtij qėllimi. Personalisht nuk jam pėr njė Tribunal Ndėrkombėtar, por jam pėr njė gjykatė pėr krime lufte kėtu brenda Kosovės”, tha Bogujevci.

Dhunimet gjatė luftės, pėrbėjnė njė prej krimeve mė tė tmerrshme. Ndonėse kurrė nuk janė publikuar shifra bindėse, nė bazė tė asaj qė e deklarojnė krerėt e institucioneve dhe pėrfaqėsuesit e shoqėrisė civile, del se gjatė konfliktit kishte rreth 20 mijė raste tė dhunimeve.

Feride Rushiti, drejtoreshė ekzekutive e Qendrės pėr rehabilitimin e viktimave tė torturės, thotė se gjykimi i kėtyre krimeve do tė sillte jo vetėm drejtėsi, por edhe do tė vetėdijesonte njerėzit nė Serbi, pėr krimet e tmerrshme qė kanė ndodhur gjatė luftės nė Kosovė.

“Pa drejtėsi, pa ndėshkim tė kėtij krimi nuk ka qetėsi pėr 20 mijė gra e burra, por edhe 100 mijė familjarėt e tyre, sepse edhe familjarėt e tyre vuajnė dhe bartin pasojat. Kėshtu qė ne nuk mund tė ecim pėrpara si shoqėri pa ndėshkuar krimet e tilla tė luftės. Ne nuk mund tė ndėrtojmė as fqinjėsi tė mirė, sepse Serbia duhet ta dinė tė vėrtetėn dhe vetėm duke i gjykuar rastet, ne mund ta mėsojmė tė vėrtetėn si pėr fqinjėt tanė, ashtu edhe pėr gjeneratat qė vijnė”, tha Rushiti.
/**/ /**/ /**/ Instalacioni “Mendoj pėr ty” i artistes Alketa Xhafa-Mripa, kushtuar viktimave tė dhunės seksuale gjatė luftės sė fundit nė Kosovė.
Lexoni edhe kėtė:
Pėr viktimat e dhunės seksuale kėrkohet drejtėsi nga Kombet e Bashkuara

Aktualisht, nė Kosovė ekziston njė Gjykatė Speciale pėr krime lufte me seli nė Hagė tė Holandės, me prokurorė e gjykatės ndėrkombėtarė, por e cila konsiderohet gjykatė vendore, pasi qė funksionon nė bazė tė ligjeve tė Kosovės.

Ajo ėshtė themeluar mbi bazėn e raportit tė senatorit Dick Marty tė prezantuar para Kėshillit tė Evropės, nė tė cilin ngriten dyshime pėr krimet e kryera ndaj civilėve serbė nga ana e ish-Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Por, sado qė kjo gjykatė ėshtė cilėsuar se do tė trajtojė vetėm krimet e supozuara tė ish-pjesėtarėve tė UĒK-sė, nė rast tė ofrimit tė provave dhe dėshmive, besohet se ajo mund tė merret edhe me raste tjera qė ndėrlidhen me fushėn e krimeve tė luftės.​

*Video: Ēka ėshtė Gjykata Speciale?
Embed Shpėrndaje
Ēka ėshtė Gjykata Speciale e Kosovės?
Embed Shpėrndaje
The code has been copied to your clipboard.
width px height px

Shpėrndajeni nė Facebook
Shpėrndajeni nė Twitter

The URL has been copied to your clipboard

No media source currently available
0:00 0:02:24
1:15
Linku direkt

Gjatė vizitės sė parė nė Kosovė, nė vitin 2017, kryetarja e Dhomave tė Specializuara, Ekaterina Trendafilova pati deklaruar se ligji i cili ėshtė vėnė nė fuqi nga Parlamenti i Kosovės thekson se kushdo, qė ėshtė qytetar, shtetas i Kosovės, apo i ish-Republikės Socialiste Federative tė Jugosllavisė, mund tė mbahet pėrgjegjės, nėse ka kryer krime kundėr njerėzimit, krime tė luftės.

Pėrderisa gjykimet nė mungesė nga ana e organeve tė drejtėsisė nė Kosovė shihen si mundėsi reale pėr t’u zbatuar nė praktikė, nisma pėr Tribunalin Ndėrkombėtar nė Prishtinė, edhe pse ende nė fazėn fillestare tė debateve, nuk ėshtė komentuar ende nga askush nga qarqet relevante ndėrkombėtare.
/**/ /**/ /**/ Njė grua duke ecur para njė baneri kushtuar luftės nė Kosovė, i vendosur para Qeverisė sė Serbisė, 22 mars 2019
Lexoni edhe kėtė:
Dokumentimi i krimeve tė luftės, mision i papėrmbushur nė Kosovė

Ndėrkaq, sipas analistėve nė Kosovė, marrė parasysh qė tash e 20 vjet nuk ėshtė ngritur ēėshtja e krimeve tė Serbisė nė Kosovė, ideja pėr themelimin e Tribunalit pėr krimet e Serbisė nė Kosovė, mund tė shihet edhe si tentim pėr krijimin e njė kundėrpeshe karshi Dhomave tė Specializuara dhe Zyrės sė Prokurorit tė Specializuar, qė njihen si Gjykata Speciale pėr krimet e luftės nė Kosovė, e cila do t’i trajtojė krimet e pretenduara se janė bėrė nga ish-Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, pretendime tė cilat janė ngritur nga Dick Marty nė Raportin e tij pėr Parlamentin Evropian.

Sidoqoftė, Kuvendi i Kosovės ka nė procedurė edhe njė draft-rezolutė pėr dėnimin e, siē thuhet, gjenocidit serb nė Kosovė. Ajo pritet tė prezantohet nė versionin final para Kuvendit tė Kosovės.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2019, 15:23   #5
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,645
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė KosovėThirrja e OVL-UĒK: Kush keni fakte pėr krimet e serbėve, na tregoni!


nga:A. R.

Organizatat e Dala nga Lufta ka mbėshtetur fuqishėm krijimin e njė Tribunali i cili do tė gjykojė krimet e serbėve tė bėra nė Kosovė.


Pėrmes njė letre publike, OVL-UĒK ka kėrkuar nga gjithė qytetarėt e Republikės qė posedojnė fakte pėr krimet e serbėve t’i deponojnė.

“Tani jemi para njė kohe qė duhet tė vihen para drejtėsisė dhe tė denohen kriminelet serb pėr kėto masakra dhe qė Serbia tė paditet dhe dėnohet pėr gjenocid tė kryer ndaj popullit shqiptar tė Kosovės. Nė kėtė drejtim ne mbėshtesim ēdo iniciativė tė institucioneve dhe individėve”.

Njoftimi i plotė:

Qytetarėt e Kosovės kėto ditė po shėnojnė pėrvjetorėt e masakrave ndaj familjarėve tė tyre nga shteti okupues serb, nga ushtria,policia, paramilitarėt dhe strukturat tjera tė organizuara prej shtetit serb, pėr tė vrarė, dhunuar, plagosur,shkarėrruar pasurinė dhe tė ardhmen e popullit shqiptar nė Kosovė.

Ato masakra dhe tmerre tė dhunės gjenocidale qė bėri Serbia ndaj qytetarėve tė Kosovės kane shkaktuar vuajtje te secili qytetarė i Kosovės, por edhe i botės demokratike, pėr cka edhe intervenini i NATO-s kishte ndodhur.

Sot 20 vite pas kėtyre masakrave, tė kryera para syve tanė dhe botės e qė janė mė tė tmerrshmet nė Evropė pas luftės se dytė botėrore, mbetėn pa u ndėshkuar. Kriminelėt serbė qė bėn kėto masakra, janė tė lirė dhe menaxhojnė shtetin e Serbisė, siē ishte rasti me paradėn e disa ditėve mė parė. Shteti serb ka logjikėn e njėjtė dhe mohon kėto masakra, fuqizon kriminelėt dhe nxitė urrejtjen. Kjo shton dhimbjen nė plagėt tona por besojmė edhe tė botės sė qytetėruar. Kjo e dėmton paqen dhe drejtėsinė nė rajon.

Gjykata ndėrkombėtare pėr krime tė luftes nė ish Jugosllavi dėshtoj tė gjykojė krimet serbe nė Kosovė, poashtu edhe misionet ndėrkombėtare nė Kosovė si UNMIK-u dhe EULEX-i si dhe drejtėsia vendore qė nga viti 2016 kur mori konpetencat pėr dėnimin e krimeve tė luftės.

Nė vend se tė denohen kėto krime, Kosovės ju imponua e ashtuquajtura gjykatė speciale.

Tani jemi para njė kohe qė duhet tė vihen para drejtėsisė dhe tė denohen kriminelet serb pėr kėto masakra dhe qė Serbia tė paditet dhe dėnohet pėr gjenocid tė kryer ndaj popullit shqiptar tė Kosovės. Nė kėtė drejtim ne mbėshtesim ēdo iniciativė tė institucioneve dhe individėve.

Andaj nė kėtė drejtim, bėjmė thirrje qė institucionet e Kosovės tė bėjnė veprime konkrete nė mbledhjen e faktimin e kėtyre masakrave dhe ndėrtimin e sistemit qė i vė para drejtėsisė kriminelėt serb dhe atė:

Tė krijojnė mekanizma pėrmes institucioneve ndėrkombėtare apo pėrmes shteteve mike pėr padi pėr gjenocid tė Serbise ndaj popullit shqiptar tė Kosovės.

Tė kėrkoj nga OKB, nė veēanti nga SHBA dhe shtetet e UE-sė ta krijojnė njė Tribunal pėr krimet serbe nė Kosovė

E ashtuquajtuara gjykata speciale duhet tė pėrfshijė edhe krimet serbe, duke u amandamentuar ligji ose tė vehet kusht nga institucionet e Kosovės qė tė mos funksionoj njėanshėm

Tė angazhohen ekspert pėr mbledhjen dhe faktimin e krimeve serbe nė Kosovė

Tė gjithė tė mbijetuarit tė ofrojnė fakte dhe dėshmi pėr krimet serbe dhe t’i deponojnė nė Prokuroritė e Kosovės derisa tė themelohet Tribunali pėr krimet serbe

Prokuroritė e Kosovės tė dėshmojnė dhe deponojnė publikisht dosjet e krimeve serbe nė Kosovė

Qeveria e Kosovės tė ndaj buxhet shtesė pėr kėtė qėllim

Organizata e Veteranėve tė Luftės konsideron se ėshtė koha e fundit pėr kėto veprime dhe se nuk mund tė ketė pajtim: pa njohjen e Kosovės nga Serbia, pa ndėshkimin e Serbisė pėr gjenocid nga Gjykata ndėrkombėtare e Drejtėsisė, pa pranimin nga shteti serb tė krimeve serbe qė janė bėrė nė Kosovė, pa kėrkim falje nga shteti serb pėr kėto krime, pa ndėshkim tė kriminelėve serb qė bėn masakra dhe pa kompensimin e dėmeve tė luftės nga Serbia.

Kėto kėrkesa tona janė plotėsisht tė drejta dhe sipas kritereve tė botės demokratike. Cdo qasje tjetėr shton dhimbjet e secilit qytetar tė Kosoves dhe dėmton rėndė tė drejtėn pėr drejtėsi dhe ndėrtimin e paqes nė tė ardhmen. Presim qė institucionet e Kosovės dhe partnerėt ndėrkombėtarė tė marrin veprime konkrete nė kėtė drejtim pėr cka shoqatat janė tė gatshme tė japin kontributin e tyre.

Prishtinė, 14 maj 2019 OVL e UĒK-sė
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2019, 19:10   #6
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,645
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė KosovėMuzeu i Gjenocidit, Veseli viziton lokacionin ku do ndėrtohet


Kryeparlamentari Kadri Veseli ka vendosur qė t’i shtyjė shpejt pėrpara propozimet e fundit tė tij qė lidhen me krimet e Serbisė nė Kosovė.

Kryeparlamentari Kadri Veseli viziton lokacionin ku do tė ndėrtohet Muzeu i Gjenocidit.

Ditė mė parė, Veseli paralajmėroi inicimin e formimit tė njė komisioni shtetėror i cili tashmė pritet tė formalizohet tė enjten nė seancė parlamentare dhe pas punės sė tij do tė rezultojė edhe inicimi i hapave tjerė drejt formimit tė Tribunalit Ndėrkombėtarė.

Po ashtu, Veseli ka paralajmėruar se nė Prishtinė do tė ndėrtohet edhe Memoriali i Gjenocidit, ndėrsa tanimė e ka propozuar edhe vendin ku do tė ndėrtohet.

Veseli ka propozuar qė ky Memorial tė ndėrtohet nė vendin qė njihet si ish-tjegullorja nė kryeqytet, nė njė hapėsirė prej 9 hektarėsh e cila aktualisht menaxhohet nga AKP.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2019, 19:12   #7
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,645
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė KosovėThaēi: Mosdėnimi i serbėve pėr krimet e luftės, fyerje e dinjitetit tė viktimave


14 maj 17:19

Presidenti i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, ka thėnė se mosdėnimi i atyre qė kryen masakra nė Kosovė ėshtė diskriminim dhe fyerje e dinjitetit tė viktimave tė luftės.

“Kosova ka pasur udhėtimin e vetė tė suksesit, lirisė dhe pavarėsisė, por edhe sot kur pritet nė javėt e ardhshme tė shėnojmė 20-vjetorin e fitores mbetėt brengė e madhe pėr tė gjithė ne si institucione tė Kosovės dhe si shoqėri, por mbi tė gjitha nė ndėrgjegjen e bashkėsisė ndėrkombėtare qė edhe sot e kėsaj dite pas 20 viteve me mbi 400 masakra tė kryera askush nga serbėt nuk ėshtė dėnuar dhe kjo ėshtė padrejtėsi, diskriminim dhe fyerje e dinjitetit tė viktimave”, ka thėnė Thaēi nė akademinė pėrkujtimore kushtuar masakrave nė fshatrat Qyshk, Pavlan, Zahaq dhe Llabjan tė Pejės.

Presidenti Thaēi nė kėtė akademi ka pėrmendur rezolutėn e propozuar nga kryeparlamentari Kadri Veseli, pėr krimet e serbėve nė Kosovė.

“Shteti i Kosovės dhe kryetari i Parlamentit, tė gjithė pa dallim do ta nxjerrim rezolutėn qė dėnon krimet e serbėve nė Kosovė. Kjo rezolutė do tė pėrcjellėt drejtė implementimit tė plotė, qė ata qė vranė mbi 13 mijė njerėz tė dėnohen”, ėshtė shprehur Thaēi.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2019, 19:14   #8
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,645
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė KosovėVeseli: Kriminelėt serbė nuk do tė mund t’i ikin drejtėsisė

14 maj 17:07

Kryetari i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, Kadri Veseli, ka thėnė tė martėn se heshtjes ndėrkombėtare dhe mohimit serb duhet t’i pėrgjigjemi si shtet, duke marrė tė gjitha masat nė dokumentimin e gjenocidit serb nė Kosovė dhe duke krijuar kėshtu bazėn faktike pėr t’ia hapur rrugės Gjykatės Ndėrkombėtare pėr Krimet e Serbisė nė Kosovė.

Nė akademinė pėrkujtimore pėr masakrat nė Qyshk, Pavlan, Zahaq dhe Llabjan, tė kryera nga forcat serbe kėtu e 20 vjet mė parė, kryeparlamentari Veseli, ka thėnė se janė 13 500 qenie tė pafajshme njerėzore, tė vrarė e tė masakruar nga forcat serbe, tė cilėt kėrkojnė drejtėsi.

Veseli ka deklaruar se tė gjithė kėta njerėz tė pafajshėm janė vrarė me urdhėr politik nga shteti serb dhe janė ekzekutuar nga organet shtetėrore tė Serbisė nė Kosovė, ushtria dhe policia.

“Kėto 13 500 viktima kėrkojnė drejtėsi. Kėtė po e kėrkojmė sot. Kosova ka tė drejtė tė kėrkojė drejtėsi pėr njerėzit e saj. Dhe drejtėsia duhet tė vijė nė vend. Kriminelėt tė cilėt i kanė kryer kėto krime, duhet tė marrin dėnimin e merituar”, ka theksuar Veseli.

Ai ka thėnė se shteti serb, edhe dy dekada pas luftės, nuk po pushon sė provokuari dhe cenuari shtetin tonė. Sipas tij, ky duhet tė jetė mesazh edhe pėr bashkėsinė ndėrkombėtare, e cila vetėm dy dekada mė herėt, pikėrisht pėr tė larguar njė rrezik tė tillė gjenocidi, kishte intervenuar ushtarakisht.

“Vetėm disa ditė mė parė, njėri nga urdhėrdhėnėsit, pėrkatėsisht ekzekutuesit e kėtyre masakrave, bėri kėrcėnimin e radhės, duke bėrė parada ushtarake me armė dhe duke cenuar kombin tonė. Por kėtė nuk do ta lejojmė. Kėrcėnimit dhe cenimit do t’i pėrgjigjemi me tė njėjtėn monedhė. Por do tė jetė shumė mė e fuqishme se para dy dekadash, kur i jemi pėrgjigjur nė mėnyrė vullnetare me Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės. Tani kemi njėsi tė organizuara dhe tė pėrgatitura ushtarake dhe policore tė shtetit tė pavarur dhe sovran tė Kosovė”, ėshtė shprehur kryeparlamentari Veseli.

Veseli ka thėnė se Kosova ėshtė pėr paqe dhe fqinjėsi tė mirė, nuk do t’i nėnshtrohet asnjė provokimi, por njėkohėsisht as nuk do tė pranojė tė heshtė pėr tė drejtėn e saj.

“Kemi ndėrmarrė njė iniciativė dhe tė gjitha institucionet e Republikės sė Kosovės jemi bashkė. Do tė jemi edhe mė tė bashkuar tė enjten, pėr tė filluar rrugėtimin pėr tė kėrkuar drejtėsi pėr tė gjithė njerėzit tanė tė vrarė e tė masakruar”, ka thėnė Veseli.

Ai ka deklaruar se shteti serb duhet tė dėnohet pėr gjenocidin nė Kosovė dhe tė gjithė kriminelėt tė cilėt kanė kryer krime kundėr shqiptarėve do tė kapen dhe do tė vihen para drejtėsisė.​

/Epoka e re/
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-05-2019, 10:31   #9
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,645
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė KosovėVeseli: Inspirim pėr iniciativat e mia janė familjarėt e tė pagjeturve dhe viktimave

15 maj 11:05

Kryetari i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, Kadri Veseli ka vizituar shoqatėn “Zėri i prindėrve” nė Mitrovicė, ku ėshtė takuar me pėrfaqėsues tė shoqatave tė tė pagjeturve.

Duke iu drejtuar familjarėve tė tė pagjeturve, kryeparlamentari Veseli tha se meritėn kryesore pėr iniciativėn pėr themelimin e gjykatės pėr krimet e Serbisė, e kanė vet familjet e viktimave dhe tė tė pagjeturve, me qėndresėn e tyre prej dy dekadash dhe kėrkesėn e vazhdueshme pėr drejtėsi.

“Qė nė fillim tė punės sime si kryetar i Kuvendit, jam afruar te fotografitė e personave tė pagjetur dhe kam bėrė nderime. Jemi munduar dhe kemi kėrkuar ēdo herė informacione pėr tė pagjeturit, por nuk kemi marrė pėrgjigje. Deri nė vitin 2017 Kosova nuk ka pasur tė drejtė tė trajtojė ēėshtjen e krimeve tė luftės. Mė 2017 pėr herė tė parė kemi nėnshkruar marrėveshje me EULEX-in dhe kompetencat janė bartur te institucionet vendore”, theksoi kryeparlamentari Veseli.

Ai tha se ka hyrė nė kėtė proces shumė tė rėndėsishėm jo vetėm pėr familjet e viktimave, por edhe pėr shtetin.

“Njė populli qė harron, i riciklohet historia. Janė gjėra qė kanė tė bėjnė me tė vėrtetėn tonė. Unė u kam shkruar nga njė letėr tė gjitha parlamenteve nė botė. Duhet tė falenderojmė Kongresin Amerikan, i cili ėshtė i pari qė ka ndėrmarrė kėtė hap. Pėr herė tė parė nė Kongresin Amerikan, pėrkatėsisht nė Komisionin pėr Politikė tė Jashtme, ėshtė mbajtur dėgjim publik pėr dhunimet, vrasjet dhe zhdukjet nė Kosovė. Kėshtu do tė vazhdojmė edhe nė parlamentet e vendeve tė tjera. Jemi nė komunikim tė vazhdueshėm”, theksoi Veseli.

Ai shtoi se ekzistojnė shumė dėshmitarė dhe dėshmi, tė cilat duhet proceduar.

“Qėllimi i iniciativės pėr tribunal ndėrkombėtar pėr Serbinė ėshtė vėnia para drejtėsisė e atyre qė kanė kryer krime. Dhe nuk do t’i lėmė rehat, deri nė fund. Tė enjten do ta marrim vendimin pėr krijimin e komisionit shtetėror. Kam takuar ekspertė juridikė, djem dhe vajza, tė cilėt janė tė sigurtė se kjo iniciativė mund tė shkojė deri nė fund. Besoni nė kėtė proces dhe ne do t’i shkojmė deri nė fund”, theksoi kryeparlamentari Veseli.

Bajram Qerkini nga shoqata “Zėri i prindėrve” tha se po pėrcillet me vėmendje iniciativa e kryeparlamentarit Veseli pėr krijimin e njė gjykate ndėrkombėtare e cila do tė gjykonte krimet serbe mbi popullatėn e pafajshme shqiptare gjatė luftės.

Duke vlerėsuar lart kėtė iniciativė dhe duke ofruar mbėshtetjen e plotė pėr kryeparlamentarin Veseli, Qerkini tha se duhet kontribuuar tė gjithė pėr konkretizimin e saj, nė mėnyrė kriminelėt serbė tė kapen dhe tė japin llogari pėr krimet e kryera.

“E kemi dėgjuar mė vėmendje kryetarin ditėve tė fundit, nė iniciativėn e tij. Kryetari i Kuvendit po ashtu ka bėrė njė punė jashtėzakonisht tė madhe, qė pak kush e ka bėrė, jo nė Kosovė, por nė Evropė, me ekspozitėn pėr tė pagjeturit. Ajo ekspozitė ėshtė parė edhe nė Nju Jork. Po ashtu propozimet konkrete pėr ndėrtimin e Muzeut tė gjenocidit dhe memorialit pėr tė dėbuarit, janė veprime shumė tė qėlluara dhe ne kemi besim tė plotė qė kryeparlamentari Kadri Veseli do t’ia arrijՃ t’i realizojė”, theksoi Bajram Qerkini.​

/Epoka e re/
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-05-2019, 18:54   #10
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,645
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė Kosovė
Mėsohet propozimi i Veselit pėr komision pėr dokumentimin e krimeve tė Serbisė nė Kosovė


Gazeta Express
15 Maj 2019 18:49

Kuvendi i Kosovės do tė mbajė nesėr njė seancė ku pėr pikė tė rendit tė Ditės do tė ketė propozimin e Kryetarit, Kadri Veseli, pėr themelimin e Komisionit Shtetėror pėr dokumentimin e krimeve tė luftės tė regjimit serb nė Kosovė.

Themelimi i kėtij Komisioni ėshtė njė nga hapat e parė tė iniciativės sė Veselit pėr themelimin e njė Tribunali Ndėrkombėtar pėr gjenocidin serb nė Kosovė.

Veseli tashmė propozimin e tij se si do tė duket ky komision, detyrat, dhe hapat e mėtutjeshėm ua ka dėrguar deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės.

“Ky Komision do ta ketė si mision mbledhjen e tė dhėnave, hulumtimin, dokumentimin dhe klasifikimin tė krimeve tė bėra nga Serbia gjatė luftės sė fundit nė Kosovė. Qėllimi i kėsaj iniciative ėshtė qė krimet qė kanė ndodhur nė vendin tonė tė dokumentohen nė bazė tė praktikave ndėrkombėtare dhe nė bazė tė kėtyre fakteve tė kėrkohet themelimi i njė Gjykate qė trajton nė mėnyrė tė paanshme dhe profesionale krimet e bėra nga Serbia dhe forcat e saj ushtarake e paramilitare”, shkruan ndėr tė tjera nė propozimin e Veselit.

Ky komision ėshtė paraparė tė pėrbehet nga pėrfaqėsues tė institucioneve mė tė larta shtetėrore si dhe tė organizatave tė familjeve tė viktimave tė vrara nė luftė.

Propozimi i Veselit:


__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-05-2019, 18:59   #11
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,645
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė KosovėKuvendi nesėr pritet ta miratojė rezolutėn dhe ta formojė komisionin pėr themelimin e tribunalit

15 maj 16:53

Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės nesėr (e enjte) do ta shqyrtojnė propozim-Rezolutėn pėr gjenocidin, krimet kundėr njerėzimit dhe krimet e luftės tė ish-regjimit shtetėror serb nė Kosovė.

Po ashtu nė kėtė seancė, e cila pritet tė fillojė nė orėn 10:00 do tė formohet Komisioni shtetėror pėr krijimin e Tribunalit pėr gjenocidin serb nė Kosovė, si dhe pritet tė caktohet Dita e Gjenocidit.

Rendi i ditės:

1. Koha pėr deklarime jashtė rendit tė ditės,

2. Koha pėr pyetje parlamentare,

3. Shqyrtimi i Propozim-Rezolutės pėr gjenocidin, krimet kundėr njerėzimit dhe krimet e luftės tė ish-regjimit shtetėror serb nė Kosovė,

4. Formimi i Komisionit shtetėror pėr krijimin e Tribunalit pėr gjenocidin serb nė Kosovė,

5. Vendimi pėr ndėrtimin e Muzeut tė Gjenocidit, tek ish – Fabrika e tjegullave,

6. Vendim pėr ndėrtimin e Memorialit tė dėbimit, tek Stacioni hekurudhor i Prishtinės,

7. Caktimi i Ditės sė Gjenocidit.

/Epoka e re/
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 11:29   #12
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,645
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė KosovėVeseli viziton vendin ku ruhen rrobat e mijėra tė vrarėve gjatė luftės nė Kosovė
16 maj 11:15

Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Kadri Veseli, ka vizituar vendin ku ruhen eksponatet e rrobave tė tė vrarėve nė luftėn e fundit nė Kosovė.

Ai ka thėnė se pėr krimet qė kanė ndodhur ndaj shqiptarėve ka pėr t’u pėrgjigjur Serbia.

“Serbia duhet tė distancohet nga krimet qė kanė ndodhur dhe tė dėnohen kriminelėt”, ėshtė shprehur Veseli.

“E kemi pėr obligim qė kėto rroba tė fėmijėve tė vrarė tė mos i varrosim. Ato do tė vendosen nė Muzeun e Gjenocidit. Ne duam paqe, nuk duam konflikt, duam tė ardhme, por nuk do ta lėmė askėnd tė na nguc. S’ka qare pa ardhur drejtėsia. Do tė ndodhė drejtėsia dhe Tribunali ndėrkombėtar pėr gjenocidin serb”, ka thėnė Veseli.

Ndėrsa, drejtori i Institutit tė Mjekėsisė Ligjore, Arsim Gėrxhaliu, ka thėnė se deri nė vitin 2004 kufomat e personave tė vrarė nė luftė janė varrosur bashkė me rroba, por pas kėtij viti ėshtė marrė iniciativa qė nė rastet tjera ato tė duhen nė mėnyrė qė tė dėshmohen krimet qė kanė ndodhur nė Kosovė.

Ai ka thėnė se aktualisht ruhen 948 pako tė personave tė vrarė mė gjėsende dhe rroba.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 11:37   #13
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,645
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė Kosovė

interesant qe 12 postime jan ne ket tem nga une dhe plus nji tem te njejt ma kan mbyll e zhduk krejt
e asnji fjal per gjenocidin e serbve ndaj shqiptarve e as nji fjal per inicuesin per ket tribunal qe e ka inicue per mei denue kriminelet serb qe kan ba krime as nji fjal per 13.000 te vdekur as nji fjal per 1.600 te pagjetur as nji fjal per 20.000 nana e motra tona te dhunuera

a ne raste tiera ku jan temat per ti denue luftaret e liris kemi me dhjetra postime tuj than mire jau kan ba duhet pushkatue keta ter te UĒK-se ndersa ne ket tem sikur u dhimben kriminelet serb keshtu po ngjan e se di te presium veq nja ju kisha lut qe kur te filloim me i zan kriminelet e ti denoim te pakten mos vajtoni per ta e mos na shani neve
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Llapi : 16-05-2019 nė 11:39
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 11:41   #14
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,645
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė KosovėFillon seance plenare pėr gjenocidin serb nė Kosovė
Aktuale maj 16, 2019 - 10:39


Ka filluar seanca plenare e Kuvendit tė Kosovės ku nė rend tė ditės janė: Rezoluta pėr gjenocidin, krimet kundėr njerėzimit dhe krimet e luftės tė ish-regjimit shtetėror serb nė Kosovė; formimi i Komisionit shtetėror pėr krijimin e Tribunalit pėr gjenocidin serb nė Kosovė; vendimi pėr ndėrtimin e Muzeut tė Gjenocidit dhe Memorialit tė Dėbimit; dhe Caktimi i Ditės sė Gjenocidit, raporton “Zėri.info”.

Nė kėtė seancė tė pranishėm janė 65 deputetė.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 11:57   #15
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,645
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė Kosovė12:24 / 16.05.2019
Brovina publikon dėshmi se si serbėt e dhunonin njė grua kosovare

Deputetja e PDK-sė Flora Brovina sot ka paraqitur njė fotografi qė sipas saj dėshmon dhunimin e njė gruaje 35 vjeēare nga ushtarėt serbė gjatė luftės nė Kosovė.

Dhunimi sipas saj ka ndodhur nė sy tė familjes.


"Rasti nė fjalė ėshtė njė fotografi qė ėshtė gjetur nė aparatin e njė ushtari serb qė dėshmon aktin, mėnyrėn se si i kanė dhunuar gratė. Kjo ėshtė vetėm njėra nga mėnyrat kur i kanė detyruar familjarėt qė ta shohin aktin e dhunės seksuale. Shumė raste kemi kur ato janė mbledhur shumė nė numėr dhe sistematikisht janė dhunuar nga ushtarėt serb", tha ajo.

Ajo nuk ka dhėnė detaje se nė cilin vend ka ndodhur ky rast pasi sipas saj duhet ruajtur privatėsia. "Gruaja ėshtė 50 vjeēare kur ka ndodhur ka qenė 35 vjeēare. Tani ėshtė zgjuar vetėdijesimi institucional qė pėr kėto viktima tė ngritėn aktakuza. Serbia ėshtė fajtorja", tha ajo.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 17:39   #16
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,645
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė KosovėBrovina i reagon Bogujevcit tė VV’sė: Fotografinė e publikova me leje tė gruas sė dhunuar

Gazeta Express
16 Maj 2019 17:14

Deputetja e PDK’sė, Flora Brovina, ekskluzivisht pėr emisionin Frontal ka treguar se e ka pasur lejen e gruas qė ėshtė dhunuar nė luftė pėr t’ia publikuar fotografinė derisa e kishin kryer krimin forcat serbe.

Ka pasur shumė reagime pėr publikimin e fotografisė sė gruas kosovare duke u dhunuar nga forcat serbe, nga deputetja Brovina. Deputetja e Vetėvendosjes, Saranda Bogujevci, e ka akuzuar se ka bėrė publike fotografi pa leje tė gruas qė duket aty.

Ajo thotė se ka marrė leje nga familja e gruas dhe tha se identiteti i saj ėshtė mbajtur fshehur.

“Po sigurisht. Prej nėnės kam marrė leje. Kam marrė leje edhe nga vetė personi”, ka thėnė Brovina pėr T7.

Sipas saj, ka qenė e udhės qė tė publikohen faktet pėr krimet e kryera nga serbet.

“Mė befasoi reagimi i disa kolegėve tė mia sepse gjenocidin duhet ta dėshmojmė. Ishte kuvendi ku desha tė dėgjohem”, ka thėnė tutje Brovina. /Express/
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 17:43   #17
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,645
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė KosovėBrovina: Nė Hagė mė kanė thėnė se kanė dėshmi sa njė dhomė pėr gratė e dhunuara nė Kosovė


Gazeta Express
16 Maj 2019 17:21

Deputetja e Kuvendit nga rradhėt e Partisė Demokratike tė Kosovės, Flora Brovina ka marrė shumė kritika pas publikimit tė njė fotografie ku shihen tre ushtarė serbė derisa po e dhunonin njė grua kosovare. Kjo fotografi u konsiderua si gjest jo-etik nga deputetė e organizata qė mbrojnė tė drejtat e grave tė dhunuara nė Kosovė.

Disa kanė thėnė se dėshmitė Brovina duhet qė t’i dorėzojė nė prokurori e gjykatė e jo tė pa cenzoruara para mediave e jo nė kohėn sa kjo grua qė gjendet nė foto ėshtė gjallė.

Por, deputetja Brovin po deklaron se pėr ekzistencėn e kėtyre fotove kanė qenė tė njoftuara organizatat qė merren me kėto gra si dhe fondacioni i ish-presidentes Jahjaga.

“Tė dhėnat e mia nuk janė burgosur. Dėshmitė, historitė e kėtyre njerėzve, qofshin fėmijė, qofshin tė rritur. Janė tė njoftuara pėr tė gjitha kėto qė thash edhe presidentja dhe fondacioni i saj”, ka thėnė ajo.

Brovina ka potencuar se edhe ndėrkombėtarėt i kanė thėnė asaj se kanė dėshmi pėr krimet e luftės qė janė bėrė nė Kosovė nga ana e serbe sa njė dhomė.

“Nga Haga mė kanė thanė se kanė dėshmi sa njė dhomė pėr gratė e dhunuara nė Kosovė”, ka deklaruar ajo.

Brovina, ekskluzivisht pėr emisionin Frontal ka treguar se e ka pasur lejen e gruas qė ėshtė dhunuar nė luftė pėr t’ia publikuar fotografinė derisa e kishin kryer krimin forcat serbe.

Ka pasur shumė reagime pėr publikimin e fotografisė sė gruas kosovare duke u dhunuar nga forcat serbe, nga deputetja Brovina. Deputetja e Vetėvendosjes, Saranda Bogujevci, e ka akuzuar se ka bėrė publike fotografi pa leje tė gruas qė duket aty.

Ajo thotė se ka marrė leje nga familja e gruas dhe tha se identiteti i saj ėshtė mbajtur fshehur.

“Po sigurisht. Prej nėnės kam marrė leje. Kam marrė leje edhe nga vetė personi”, ka thėnė Brovina pėr T7.

Sipas saj, ka qenė e udhės qė tė publikohen faktet pėr krimet e kryera nga serbet.

“Mė befasoi reagimi i disa kolegėve tė mia sepse gjenocidin duhet ta dėshmojmė. Ishte kuvendi ku desha tė dėgjohem”, ka thėnė tutje Brovina. /Express/
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 17:46   #18
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,645
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė KosovėVeseli fton tė gjithė tė bashkohen pėr dėnimin e gjenocidit serb nė Kosovė, shpalos planin e tij

16 maj 17:26

Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Kadri Veseli, nė seancėn e jashtėzakonshme qė ka ftuar ai pėr formimin e Komisionit Shtetėror pėr krijimin e Tribunalit pėr gjenocidin serb nė Kosovė, ka deklaruar se plaga mė e madhe e luftės ėshtė mungesa e drejtėsisė pėr viktimat e gjenocidit, tė cilin shteti serb e ushtroi mbi popullin e Kosovės gjatė luftės.

“Mbi 1 milion shqiptarė u detyruan tė bėheshin refugjatė, ose persona tė zhvendosur. 13.535 u vranė. Nė mesin e tyre, 1230 fėmijė, pėrfshirė foshnje. Mijėra gra u dhunuan. Kjo ishte arsyeja pse bota demokratike mori vendim tė ndėrhynte pėr ta ndalur pikėrisht kėtė gjenocid. Pėrfundimi i luftės gjeti Kosovėn me fatin e pazgjidhur tė jo mė pak se 6.057 personave”, ka thėnė ai.

Veseli ka pohuar se pėr gjitha kėto krime dihen me emra dhe mbiemra kryesit e tyre.

“Dihet kush ishin kryetarėt e komunave. Dihet kush ishin komandantėt e njėsive policore dhe ushtarake. Dihen njėsitė ekzekutuese. Dihen vendet. Madje, dihen edhe orėt e sakta tė krimeve. Ka dėshmi tė bollshme. Ka fakte, dokumente, dėshmitarė. Te gjithė ata presin tė flasin, mos tė heshtet. Ata presin tė dėgjohen. Tė mos harrohen. Ata presin tė veprohet pėr t’i vėnė para drejtėsisė vrasėsit e familjarėve tė tyre, vrasėsit e fėmijėve tė tyre. Ēdo shtėpi, ēdo rrugė, ēdo lagje, ēdo fshat, ēdo qytet, e di dhe do tė flasė! Sepse, tė gjithė dhe gjithēka nė Kosovė ishte target i gjenocidit serb, vetėm pse ishim shqiptarė”, ėshtė shprehur Veseli.

Veseli ka pohuar se deri nė fundin e vitit 2017, drejtėsia ndėrkombėtare ishte e vetmja pėrgjegjėse pėr trajtimin e krimeve tė luftės nė Kosovė.

“Kosova i ka besuar thellėsisht drejtėsisė ndėrkombėtare, nė gjithė kėto vite. Kemi besuar se krimet gjenocidale tė kryera nga Serbia nė Kosovė do tė marrin pėrgjigjen e domosdoshme nga mekanizmat e kėsaj drejtėsie. Por, ne sot ndjehemi thellėsisht tė zhgėnjyer, kur konstatojmė se kjo nuk ka ndodhur”, ka thėnė Veseli.

Veseli ka thėnė se ėshtė nė nderin e Kuvendit tė Kosovės qė tash tė merret vendimi qė drejtėsia pėr kėto krime tė ndodhė.

Kjo, ka thėnė ai, duhet tė ndodhė pėr shumė arsye.

“Nė radhė tė parė, pėr viktimat e gjenocidit. Nė radhė tė dytė, pėr tė garantuar se kėto krime nuk do tė pėrsėriten mė. Nė radhė tė tretė, pėr paqen e qėndrueshme nė Rajon dhe Evropė”, ėshtė shprehur Veseli.

Kryeparlamentari Veseli ka dalė me iniciativėn qė Kosova tė fillojė procesin e mbledhjes dhe dokumentimit tė dėshmive tė gjenocidit serb nė Kosovė. Ai ka propozuar qė tė nisė ky proces dokumentimi, i cili nė njė fazė tjetėr do tė pasohet nga pėrgatitja e akuzave pėr kriminelėt.

“Kam propozuar njė seri nismash konkrete, nė kuadėr tė drejtėsisė tranzicionale, pėr tė zbardhur tė kaluarėn dhe vėnė kriminelėt para pėrgjegjėsisė. Kam propozuar ndėrtimin e njė Muzeu tė Gjenocidit, nė ish-fabrikėn e Tjegullave, i cili do tė zhvillojė veprimtari nė pesė fusha. Kam propozuar pėrcaktimin me ligj tė njė date pėrkujtuese tė gjenocidit, si dhe ndėrtimin e njė memoriali pėr kėtė tragjedi tė popullit tonė. Kam propozuar shndėrrimin e Stacionit tė Trenit tė Prishtinės nė Muze tė Dėbimit”, ka deklaruar Veseli.

Kryetari i Kuvendit, po ashtu, ka thėnė se ka ftuar kėtė seancė tė jashtėzakonshme pėr tė ndėrmarrė nismėn qė lidhet me angazhimin serioz nė vėnien e kriminelėve pėrpara drejtėsisė dhe sigurimit tė drejtėsisė pėr viktimat.

“Propozimi im pėrfshin njė proces ligjor dhe institucional, i cili do tė kalojė nėpėr disa faza deri ne arritjen e ngritjes se Tribunalit ndėrkombėtar pėr gjenocidin serb mbi Kosovėn, duke filluar me Themelimin e Komisionit Shtetėror qė bėn konfirmimin, hulumtimin dhe klasifikimin e krimeve tė luftės qė kanė ndodhur gjatė luftės sė fundit nė Kosovė”, ka thėnė ai.

Veseli i ka ftuar tė gjithė qė tė bėhen bashkė me qėllim pėr tė vendosur drejtėsinė pėr krimet e shtetit serb nė Kosovė.

“Kėtė e presin mijėra familjarė tė viktimave, shqiptarė tė vrarė e tė masakruar, gratė e dhunuara, nėnat dhe baballarėt qė u janė vrarė fėmijėt, e fėmijėt qė u janė vrarė prindėrit e gjyshėrit. Kėtė e pret tėrė Kosova”, ka deklaruar Veseli.

“Gjykata Ndėrkombėtare qė do tė merret me kėto krime, e kam thėnė, dhe dua ta ritheksoj sot kėtė, ėshtė e mundur, ėshtė e domosdoshme, ėshtė e pashmangshme”, ka thėnė Veseli.

Fjalimi i plotė i kryeparlamentarit Veseli:

Tė nderuar deputetė tė Kuvendit tė Kosovės,

Tė nderuar anėtarė tė Qeverisė sė Kosovės,

Tė dashur qytetarė tė Republikės sė Kosovės,

Kjo ėshtė njė seancė, tė cilėn shumė gjatė e kanė pritur qytetarėt e vendit tonė.

Kanė mbetur mė pak se njė muaj, kur vendi ynė kremton 20 vjetorin e ēlirimit pėrfundimtar nga sundimi njėshekullor serb.

Nė kėto 20 vjet liri, vendi ynė ka shėnuar tė arritura tė mėdha. Ato janė tė pėrmasave historike.

Kemi shpallur pavarėsinė, kemi ndėrtuar bazat e njė shteti demokratik, kemi ngritur ekonominė e vendit dhe mirėqenien e qytetarėve, ndėrsa vitin qė shkoi themeluam edhe Ushtrinė e Kosovės.

Edhe si popull i sulmuar, kemi pranuar ēdo ēmim qė na ėshtė kėrkuar, duke iu pėrgjigjur ēdo pretendimi pėr aktakuzė, nė Kosovė e nė Hagė. Kemi krijuar edhe njė Gjykatė Speciale. Kjo ėshtė pjesa e historisė, nė tė cilėn nuk kthehemi prapa.

Por, ndonėse kanė kaluar 20 vjet, e megjithėse kemi shėruar shumė plagė tė luftės, ato mbesin pjesė e pandashme e qenies sonė; si familje dhe si komb.

Dhe plaga mė e madhe ėshtė mungesa e drejtėsisė pėr viktimat e gjenocidit, tė cilin shteti serb e ushtroi mbi popullin tonė gjatė viteve tė luftės.

Lėndinat e fshatrave tė Kosovės u kthyen nė fusha tė vdekjes, ndėrsa trenat qė bartnin njerėzit tanė tė dėbuar me dhunė, bota i kishte parė vetėm nė kohėn e holokaustit tė hebrenjve.

Trajtimi nga forcat ushtarake e policore serbe gjatė luftės ishte ēnjerėzor.

Mbi 1 milion shqiptarė u detyruan tė bėheshin refugjatė, ose persona tė zhvendosur.

13.535 veta u vranė. Nė mesin e tyre, 1230 fėmijė, pėrfshirė foshnje.

Mijėra gra u dhunuan.

Kjo ishte arsyeja pse bota demokratike mori vendim tė ndėrhynte pėr ta ndalur pikėrisht kėtė gjenocid.

Pėrfundimi i luftės gjeti Kosovėn me fatin e pazgjidhur tė jo mė pak se 6.057 personave.

Janė mijėra tė vrarė, tė masakruar, varrosur, zhvarrosur, dhunuar, pėrdhunuar, fyer e poshtėruar, nė mėnyrėn mė mizore dhe sistematike nga shteti serb, politika serbe, policia dhe ushtria serbe.

Pėr tė gjitha kėto krime, dihen me emra dhe mbiemra shumica e kryesve tė tyre.

Dihet kush ishin kryetarėt e komunave. Dihet kush ishin komandantėt e njėsive policore dhe ushtarake. Dihen njėsitė ekzekutuese. Dihen vendet. Madje, dihen edhe orėt e sakta tė kryerjes sė krimeve.

Ka dėshmi tė bollshme. Ka fakte, dokumente, dėshmitarė. Te gjithė ata presin tė flasin, mos tė heshtet. Ata presin tė dėgjohen, tė mos harrohen. Ata presin tė veprohet pėr t’i vėnė para drejtėsisė vrasėsit e familjarėve tė tyre, vrasėsit e fėmijėve tė tyre, dhunuesit.

Ēdo shtėpi, ēdo rrugė, ēdo lagje, ēdo fshat, ēdo qytet, e di dhe do tė flasė! Sepse, tė gjithė dhe gjithēka nė Kosovė ishte target i gjenocidit serb, vetėm pse ishim shqiptarė.

Edhe sot, 20 vjet pas, ende nuk ka kėrkim falje. Nuk ka distancim tė shtetit serb.

Edhe ato pak procese gjyqėsore qė ka organizuar shteti serb kanė qenė improvizime pėr tė mashtruar botėn dhe realisht pėr t’i amnistuar kriminelėt.

Sot, ne kemi ardhur nė njė situatė kur rrezikojmė seriozisht qė tragjedia jonė mė e madhe historike dhe mijėra e mijėra viktimat e saj tė mbesin thjesht statistikė nė ditė pėrkujtimesh.

A duhet tė lejojmė qė tė ndodhė kjo? Sigurisht qė jo!

Pra, qytetarėt e Kosovės me tė drejtė pyesin: A do tė ketė drejtėsi edhe pėr ne?

Deri nė fundin e vitit 2017, drejtėsia ndėrkombėtare ishte e vetmja pėrgjegjėse pėr trajtimin e krimeve tė luftės nė Kosovė. Kosova i ka besuar thellėsisht drejtėsisė ndėrkombėtare, nė gjithė kėto vite.
Kemi besuar se krimet gjenocidale tė kryera nga Serbia nė Kosovė do tė marrin pėrgjigjen e domosdoshme nga mekanizmat e kėsaj drejtėsie.

Por, ne sot ndjehemi thellėsisht tė zhgėnjyer kur konstatojmė se kjo nuk ka ndodhur. Edhe nė shifrat e dėnimeve, faktet janė tronditėse:

Janė dhėnė 189 vjet burgim pėr shqiptarėt dhe vetėm 20 vjet burgim pėr serbėt. Tė dėnuar nė Kosovė janė: 34 shqiptarė, 4 serbė, 1 rom.

Tė dėnuar nė Serbi: 15 serbė, 1 shqiptar dhe qindra tė tjerė shqiptarė me aktakuza tė shtetit serb.

Tė dėnuar nė Hagė: 6 serbė, 2 shqiptarė. Plus, ne e kemi edhe Gjykatėn Speciale.

Brenda nė Kosovė, njėri pas tjetrit, kanė dėshtuar UNIMIK-u, EULEXI, dhe bashkė me ta edhe institucionet tona, qė, duke besuar te drejtėsia ndėrkombėtare, kanė neglizhuar detyrat e tyre ligjore nė kėtė drejtim.

Nė anėn tjetėr, Gjykata e Hagės pėr krimet nė ish Jugosllavi e ka lėnė nė gjysmė drejtėsinė pėr krimet kundėr njerėzimit, tė kryera nga shteti serb nė Kosovė.

Edhe nė rastet e pėrfunduara, ka ndodhur qė krerėt e gjenocidit kanė marrė dėnime shumė minimale.

Disa prej tyre tanimė janė liruar dhe ditėt e fundit i kemi parė duke marrė pjesė nė paradat ushtarake, tė cilat Serbia i organizon pėr tė kėrcėnuar Rajonin.

Dhe pėr ēudi, pėrveē Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, pjesa tjetėr e botės demokratike hesht. Hesht Bashkimi Evropian, institucioni qė nuk do tė duhej tė heshtte.

Ėshtė njė heshtje qė na kujton vitet kur Millosheviqi valėviste flamujt e luftės dhe bota bėnte sikur nuk e shihte. Apo, e shihte Millosheviqin si shpėtimtar tė vetėm paqes dhe historia pastaj tregon se ai u shndėrrua nė kėrcėnimin mė tė madh tė paqes.

Kėtė javė, tė nderuar deputetė, unė kam pėrgatitur njė letėr drejtuar institucioneve mė tė larta tė BE-sė, nė tė cilėn adresoj indiferencėn e Bashkimit Europian karshi gjuhės sė urrejtjes qė shpėrfaqet ēdo ditė nė Serbi.

Tė nderuar qytetarė tė Republikės sė Kosovės,

Nė vend se tė shikojė nga e ardhmja, Serbia po nxjerr pėrpara skenarėt e sė kaluarės, dhe kjo ka njė arsye pse ndodh.

Arsyeja ėshtė se Serbia nuk e ka marrė dėnimin e merituar pėr krimet qė ka kryer nė Kosovė gjatė luftės.

Ėshtė inkurajuar nga qasja toleruese e derisotshme e BE-sė pėr kėtė. E them kėtė, se edhe deri mė sot, Serbia, vendi kandidat pėr BE, tolerohet nga BE tė derdhė qindra miliona euro, ēdo vit, edhe pėr strukturat kriminale nė Kosovėn tonė.

Por, nė Kosovė ėshtė inkurajuar edhe nga kacafytjet tona tė brendshme, qė mė shumė ngjallen ta fusin njėri-tjetrin nė burg sesa vrasėsit e kombit tė tyre. Prandaj, sot, ėshtė nė nderin e kėtij Kuvendi, qė tė merret vendimi qė drejtėsia pėr kėto krime tė ndodhė.

Pėr shumė arsye. Nė radhė tė parė, pėr viktimat e gjenocidit.

Nė radhė tė dytė, pėr tė garantuar se kėto krime nuk do tė pėrsėriten mė. Nė radhė tė tretė, pėr paqen e qėndrueshme nė Rajon dhe nė Evropė.

Tė nderuar deputetė tė Kuvendit tė Kosovės

Tė dashur qytetarė,

Sikurse jeni nė dijeni, nė ditėt e fundit unė kam dalė me iniciativėn qė shteti ynė tė fillojė procesin e mbledhjes dhe dokumentimit tė dėshmive tė gjenocidit serb nė Kosovė.

Puna qė ėshtė bėrė deri mė tash ka qenė fragmentare, e paorganizuar mirė, e pamjaftueshme.

Koha po kalon dhe ne po rrezikojmė tė humbim dėshmitė dhe dėshmitarėt.

Kam propozuar qė tė nisim kėtė proces dokumentimi, i cili nė njė fazė tjetėr do tė pasohet nga pėrgatitja e akuzave pėr kriminelėt nė njė Tribunal Ndėrkombėtar.

Vėshtirė qė tė shkojmė drejt partnerėve tanė tė huaj dhe tė kėrkojmė ndihmė pėr njė gjykatė potenciale pėr krimet e serbėve, nėse Kosova s’bėn gjė pėr vete, pėr ēėshtjen e krimeve dhe dokumentimit tė sė kaluarės.

Prandaj, kam propozuar njė seri nismash konkrete, nė kuadėr tė Drejtėsisė Tranzicionale, pėr tė zbardhur tė kaluarėn dhe vėnė kriminelėt para pėrgjegjėsisė.

Kam propozuar ndėrtimin e njė Muzeu tė Gjenocidit, te ish-fabrika e Tjegullave, i cili do tė zhvillojė veprimtari nė pesė fusha.

Ai do tė shėrbejė pėr pėrkujtimin e krimeve, dokumentimin dhe arkivimin e fakteve, hulumtimin e tyre, edukimin e brezave tė ardhshėm dhe gjetjen e shkaktarėve dhe pėrgatitjen e padive pėr ta. Do tė ketė hapėsirė pėrkujtimi nė kėtė Muze tė Gjenocidit edhe pėr dėshmi nga krime kundėr njerėzimit qė janė kryer kudo nė vende tjera tė botės.

Kam propozuar pėrcaktimin me ligj tė njė date pėrkujtuese tė gjenocidit, si dhe ndėrtimin e njė memoriali pėr kėtė tragjedi tė popullit tonė.

Nuk kam dyshim se datė referuese duhet tė jetė gjithsesi njėra nga masakrat qė ka ndodhur nga shteti serb nė Kosovė, masakra mė e madhe qė ka ndodhur brenda njė dite, gjatė luftės nė Kosovė. Kjo masakėr, sipas tė dhėnave, ėshtė Masakra e Verbovcit, e kryer mė 30 prill 1999.

Kam propozuar shndėrrimin e Stacionit tė Trenit tė Prishtinės nė Muze tė Dėbimit.

Ky do tė jetė njė muze me eksponate, ekspozitė me fotografi, instalacione, video, objekte personale dhe vagonė konkretė tė pėrdorur pėr deportimin e qytetarėve tė Prishtinės.

Po besoj, qė sė shpejti, nė Kuvend do tė vijė iniciativa ligjore e Kryeministrit pėr dėnimin e atyre qė mohojnė gjenocidin serb, nė bazė tė praktikave ndėrkombėtare.

Por, ajo qė ėshtė mė e rėndėsishmja, ėshtė angazhimi ynė institucional, si institucioni mė i rėndėsishėm i demokracisė kosovare.

Prandaj, unė vij sot kėtu, nė Kuvend, pėr tė ndėrmarrė njė tjetėr nismė, mė tė rėndėsishme se ato tė mėparshmet, qė ėshtė konkrete, operacionale, qė lidhet me angazhimin tonė serioz nė vėnien e kriminelėve pėrpara drejtėsisė dhe sigurimit tė drejtėsisė pėr viktimat.

Propozimi im pėrfshin njė proces ligjor dhe institucional, i cili do tė kalojė nėpėr disa faza deri ne arritjen e ngritjes se Tribunalit Ndėrkombėtar pėr gjenocidin serb mbi Kosovėn, duke filluar me Themelimin e Komisionit Shtetėror qė bėn konfirmimin, hulumtimin dhe klasifikimin e krimeve tė luftės qė kanė ndodhur gjatė luftės sė fundit nė Kosovė.

Qėllimi: Komisioni Shtetėror bėn mbledhjen e tė dhėnave dhe dokumentimin e krimeve tė luftės qė ka bėrė Serbia gjatė luftės sė fundit nė Kosovė, mė qėllim qė krimet e dokumentuara tė adresohen nga drejtėsia vendore dhe ndėrkombėtare.

Mandati: Propozohet qė Komisioni Shtetėror tė ketė njė mandat kohor tė pakufizuar.

Baza ligjore: Kuvendi i Republikės sė Kosovės, nė afat sa mė tė shkurtėr, do tė hartojė njė ligj tė veēantė qė pėrkufizon kompetencat dhe mandatin e kėtij organi ndėrinstitucional, ndėrsa Komisioni Shtetėror do tė hartojė njė rregullore tė punės pėr Komisionin Shtetėror.

Buxheti: Kuvendi i Republikės sė Kosovės do tė propozojė njė buxhet tė veēantė nė bazė tė kėrkesės sė Komisionit Shtetėror. Buxheti pėr kėtė institucion ėshtė prioritet pėr shtetin e Kosovės.

Pėrbėrja:

1. Kryetari i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės sipas detyrės zyrtare
2. Nėnkryetarėt (bashkėkryesuesit): deputet i Pozitės dhe deputet i Opozitės
3. Pėrfaqėsues nga ēdo grup parlamentar
4. Pėrfaqėsues nga Zyra e Presidentit
5. Pėrfaqėsues nga Komisioni Qeveritar pėr tė Pagjeturit
6. Pėrfaqėsues nga Ministria e Drejtėsisė, nga MB dhe AKI
7. Instituti i Historisė
8. Instituti i Albanologjisė
9. Kėshilli Gjyqėsor
10. Kėshilli Prokurorial
11. Avokati i Popullit
12. KMLDNj-ja
13. Pėrfaqėsues i Shoqatave tė tė Pagjeturve
14. Pėrfaqėsues i Shoqatave tė dala nga lufta
15. Pėrfaqėsues tė organizatave joqeveritare qė janė marrė me dokumentimin e krimeve

Puna e Komisionit Shtetėror do tė ndahet nė 3 faza:

Faza inicuese: Kjo fazė ka tė bėjė me themelimin dhe funksionalizimin e kėtij institucioni. Nė fund tė kėsaj faze, Komisioni Shtetėror duhet tė jetė funksional me gjithė kapacitet e tij. Rregullorja e Punės, si dhe Ligji i Veēantė miratohen nė Kuvendin e Republikės sė Kosovės. Ekspertė vendorė dhe ndėrkombėtarė angazhohen nė bazė tė organogramit tė propozuar. Tė tri seksionet, nė bazė tė kėtij propozimi, janė tė operacionalizuara.

Faza e dokumentimit: Ėshtė faza mė e ndjeshme e kėtij institucioni. Ajo do tė bėhet nė bazė tė kritereve tė qarta ndėrkombėtare pėr dokumentimin e krimeve. Ėshtė me rėndėsi qė gjatė kėsaj faze Komisionit Shtetėror t’i sigurohet buxhet i mjaftueshėm pėr operim. Kjo fazė fillon nė momentin e parė qė mekanizmat e kėtij institucioni janė plotėsuar me stafin dhe mjetet e duhura.

Faza e lobimit pėr krijimin e Tribunalit: Kjo fazė fillon tė zbatohet nė momentin e parė qė Komisioni Shtetėror i ka tė gatshme raportet e krimeve tė dokumentuara nė bazė tė kritereve ndėrkombėtare. Kjo fazė nuk do tė pushojė sė funksionuari edhe nėse Komisioni Shtetėror e pėrfundon mandatin e tij pėr tė cilėn ėshtė themeluar. Ministria e Drejtėsisė dhe ajo e Punėve tė Jashtme do ta kenė nė vazhdimėsi si pėrgjegjėsi prioritare realizimin e objektivave tė kėsaj faze.

Ky Komision do tė shkojė tė faktojė te ēdo parlament nė botė, ēdo mekanizėm politik, strategjik, ēdo mekanizėm i sė drejtės humanitare, derisa tė arrihet qėllimi final – drejtėsia.

Tė nderuar kolegė deputetė,

Tė dashur qytetarė tė Kosovės,

E kam pėrcjellė me shumė vėmendje debatin publik qė ka nxitur ky propozim i imi.

I falėnderoj si mbėshtetėsit, ashtu edhe skeptikėt.

Ēdo gjė nė jetė – ėshtė e vėshtirė tė arrihet. Edhe liria pėr popuj, edhe drejtėsia ndonjėherė.

As ne si komb nuk bėjmė pėrjashtim.

Por, ka njė mendim te njohur qė thotė se – pesimistėt shohin vėshtirėsi nė ēdo mundėsi, ndėrsa optimistėt shohin mundėsitė nė ēdo vėshtirėsi.

Gjithė jetėn kam qenė me ata qė shohin mundėsitė brenda vėshtirėsive.

Vetė Ushtria Ēlirimtare e Kosovės erdhi nga ky pėrcaktim vizionar.

Historinė e bėjnė vetėm ata qė besojnė te vetvetja, e drejta dhe e vėrteta e kombit tė tyre.

Ky besim ndėrtohet kur tė gjithė bėhemi bashkė rreth qėllimeve tė mėdha tė kombit.

Unė ju ftoj qė edhe sot tė bėhemi bashkė pėr kėtė qėllim tė madh: qėllimin pėr tė vendosur drejtėsinė pėr krimet e shtetit serb nė Kosovė.

Kėtė e presin mijėra familjarė tė viktimave, shqiptarė tė vrarė e tė masakruar, gratė e dhunuara, nėnat dhe baballarėt qė u janė vrarė fėmijėt, e fėmijėt qė u janė vrarė prindėrit e gjyshėrit.

Kėtė e pret e gjithė Kosova.

Gjykata Ndėrkombėtare, qė do tė merret me kėto krime, e kam thėnė dhe dua ta ritheksoj edhe njė herė kėtu, ėshtė e mundur, ėshtė e domosdoshme dhe ėshtė pashmangshme.
Sot ėshtė dita qė ky Kuvend tė marrė njė vendim, i cili i jep mundėsi hapjes sė kėsaj epoke tė kėtij drejtimi. Sė bashku. Si politikė. Si shtet. Si komb.

Ju faleminderit!

/Epoka e re/
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 17:59   #19
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,645
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė Kosovė17:25 / 16.05.2019
​Prokuroria Speciale do tė nisė hetimet pas fotos sė publikuar nga Brovina

Prokuroria Specia
le e Kosovės, ka paralajmėruar se do ta hapė hetimin pas publikimit tė fotos nga deputetja Flora Brovina pėr dhunimin e njė 35-vjeēareje nga ushtarėt serbė gjatė luftės nė Kosovė, ndėrsa do tė ftohet deputetja Brovina pėr dhėnien e informacionit lidhur me viktimėn pėr tė cilėn ajo pohon se ėshtė e gjallė, si dhe, dorėzimin e fotos dhe dėshmive qė ajo pohon se i ka lidhur me kėtė rast dhe raste tė tjera.

Prokuroria Speciale njofton se vetėm pas publikimit tė fotos, e ka kuptuar pėr ekzistencėn e kėsaj dėshmie, pasi qė deri me tani pėr njė fotografi tė tillė nuk ka pasur informata nga askush tjetėr, pėrfshirė edhe deputeten Brovina.

Pėr mė tepėr, Prokuroria Speciale fton tė gjithė ata qė kanė dėshmi tė ndryshme, si video, fotografi apo edhe dėshmi tjera tė rėndėsishme pėr identifikimin e kryerėsve tė veprave penale qė lidhen me krimet e luftės, t’i sjellin nė Prokurorinė Speciale, pasi qė nė njė shtet ligjorė provat dhe dėshmitė pėr krimet tė pretenduara dorėzohen sė pari nė prokurori apo polici e jo pėrmes mediave apo gjatė debateve parlamentare.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 18:05   #20
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,645
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė Kosovė18:39 / 16.05.2019
Tahiri: Instituti pėr Krime Lufte pėr 8 vite asnjė shifėr pėr viktimat

Ministri i Drejtėsisė, Abelard Tahiri duke arsyetuar shuarjen e Institutit pėr Krime Lufte dhe kthimin nė Departament pėr Drejtėsi Tranzicionale, tha se ata asnjėherė prej vitit 2011 nuk kanė mundur tė dalin me njė shifėr tė saktė tė tė gjitha viktimave tė luftės nė Kosovė.

“Prej qershorit tė vitit 2011 deri nė vitin 2018 kanė punuar dhe nuk kanė njė shifėr tė saktė tė viktimave nė Republikėn e Kosovės. Asnjė dokument, asnjė shkronjė tė vetme nuk e kanė sa i pėrket masakrės sė Reēakut, Izbicės, Rezallės, Dubravės, Krushės sė Madhe, tė Vogėl, Studimės, Suharekės, asnjė informacion nuk kanė. Kėta njerėz, ky ekip nė qoftė se ka qenė institut, sepse instituti nuk mundet me u shuar, por ka qenė njė ekip i cili ka pasur njė mandat pėr grumbullimin e materialeve qė lidhet me luftėn e vitit 1998-1999. Realisht kėta nuk kanė mundur me pėrbush njė mandat tė tillė”, tha ministri Tahiri.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur