Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-05-2019, 18:08   #21
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,794
Thanks: 4,354
Thanked 4,690 Times in 3,129 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė Kosovė

paqeter, paqeter, ke do ēoj ne Tribunal si deshmi luliqka e vockel, futojen e nenes se tij, shtrire te livadhi !

Gati po plas lufta tjeter ne ballkan, keta tribunala ēobanesh do bejne pas 20 viteve!!!
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 18:11   #22
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,555
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė KosovėKuvendi miraton Rezolutėn pėr gjenocidin e kryer serb nė Kosovė


Me 79 vota pėr dhe asnjė kundėr deputetėt kanė votuar rezolutėn qė dėnon krimet nga forcat serbe gjatė luftės nė Kosovė.

Kryetari i Komisionit parlamentar ad hoc, Bilall Sherifi, ka paraqitur para deputetėve harmonizimin e rezolutės me disa nga sugjerimet e deputetėve.

Ai ka thėnė se pas njė debati tė gjerė tė zhvilluar nė seancėn plenare kanė arritur tė fusin nė rezolutė sugjerimet e deputetėve tė bėra nė debatin e sotėm.

Ai para deputetėve ka lexuar rezolutėn nė tė cilėn pėrfshihen krimet serbe nė Kosovė gjatė vitit 1998-1999.

“Duke u nisur nga fakti se viti 2019 shėnon 20-vjetorin e krimeve tė kryera nė Kosovė, me qėllim zhdukjen e shqiptarėve, duke dėbuar rreth 1 milion persona, duke vrarė rreth 12 mijė civilė tė pa mbrojtur tė tė gjitha etnive e kryesisht shqiptar”,ka thėnė ai.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 18:17   #23
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,555
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė KosovėThaēi: Rezoluta dhe Komisioni pėr gjenocidin serb, punė e menēur nga Kuvendi


Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, e ka pėrkrahur nismėn e kryetarit tė Kuvendit, Kadri Veseli pėr krijimin e Tribunalit pėr gjenocidin serb, duke thėnė se kjo ėshtė puna mė e menēur qė mund tė bėjė Kuvendi i Kosovės.

Ai kėrkoi qė tė gjithė tė bėhen sė bashku pėr tė dėnuar gjenocidin serb nė Kosovė, nė mėnyrė qė autorėt e krimeve tė dalin para drejtėsisė, transmeton KP.

“Debati i sotėm dhe mundėsia e nxjerrjes sė rezolutės dhe formimi i njė komisioni janė punėt mė tė menēura tė mundshme qė mund tė bėjė kuvendi i Republikės sė Kosovės . Ėshtė njė ide shumė e mirė e kryetarit Veseli dhe besoj qė tė gjithė do tė jenė sė bashku tė dėnojnė gjenocidin, spastrimin etnik tė Serbisė, dhe njerėzit qė kanė kryer kėto krime, njerėzit e aparatit shtetėror tė Serbisė tė dalin para drejtėsisė”, tha ai.

Kėtė deklaratė, Thaēi e ka thėnė pasi ėshtė pyetur nga gazetarėt sot kur nė Kuvend pritet tė formohet komisioni shtetėror pėr krijimin e Tribunalit pėr gjenocidin serb nė Kosovė.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 18:27   #24
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,555
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė Kosovė


Identifikohen kriminelėt, janė zyrtarė shtetėrorė tė Kosovės!
Mė: 16 maj 2019 Nė ora: 17:04


Deputetja e Kuvendit tė Kosovės, Flora Brovina, ka shpalosur disa fotografi tė grave tė dhunuara gjatė luftės nga forcat paralimitare serbe.

Mėsohet se personat tė cilėt janė tė shfaqur nė fotografi janė zyrtarė shtetėrorė tė Kosovės, njeri ish zyrtar Policor nė Shterpc, dy tjerė zyrtarė shtetėror nė Zubin Potok dhe tjetri i punėsuar nė Ministrinė pėr Komunitete nė Republikėn e Kosovės.

Njėri nga personat qė shihet nė fotografi, Dejan Stankovic, ėshtė nga Ferizaji (Urosevac) ndėrsa nė profilin e tij nė facebook shihen pėrputhshmėri tė pamjes sė tij me fotogrfinė e shpalosur nga deputetja Brovina.

__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 18:30   #25
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,794
Thanks: 4,354
Thanked 4,690 Times in 3,129 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė Kosovė

Ja edhe qetra, qe tregon sa te interesuar ishin te benin Tribunal, uqka kapitan kumanantat

Zeka nuk beson se do tė krijohet Tribunal Ndėrkombėtar pėr krime serbe
Mė: 16 maj 2019 Nė ora: 18:46


Milaim ZekaNė seancėn e Kuvendit tė Kosovės po zhvillohet seanca pėr gjenocidin serb nė Kosovė.

Gjatė kėsaj seance fjalėn e ka marrė edhe deputeti Milaim Zeka i cili ėshtė shprehur se nuk mund tė arrihet kurrė drejtėsia qė ėshtė neglizhuar ndėr vite.

Kjo ėshtė njė pjesė e fjalimit tė tij:
Po tė na kishte thirrur kryeparlamentari Kadri Veseli nė zyrėn e tij do ia kisha thėnė nė sy.

Ai thotė sė ne do tė lobojmė ndėrkohė qė ai nuk ka lobuar as tek deputetėt.

Nuk ėshtė pronė e asnjė individi as muzeu i gjenocidit, as Tribunal, as gjykata, as instituti, kjo ėshtė lojė me neve dhe familjarėt e tonė tė zhdukur.

Unė nuk do tė flas pėr masakrėn e Abrisė ku ia kanė mbushur me gjak cucllen e bebes me gjakun e nėnės sė tij.

Do tė ndalem tek tema, kemi ardhur kėtu sepse klasa politike kanė heshtur kur UNMIK-u e mbylli njė gazetė ditore pse gazetarja e zbuloi qė njė kriminel kishte bėrė vrasje.

Heshtėm kur pranvera e fshatit Beleg, 16 vjeēare, e para femėr shqiptare I intervistuar nga unė e transmetuar nė BBC dhe televizone tė Suedisė.

Ajo tha qė nėnat na kanė mbuluar me pleh mos me na pėrdhunuar, dhe ajo tregoi qė I kanė pėrdhunuar 48 orė para familjarėve tė saj e ua kanė sosė gjoksin me cigare.

Por temė u bė Vasfije Krasniqi sepse kėtyre iu interesojnė ēėshtjes politike.

Nė heshtėm edhe kur u tha se me trupat e shqiptarėve u bė asfalt sepse nuk na u deshėn pėr vota.

Krimineli nuk ka identitet, krimineli ėshtė vetėm kriminel dhe kjo klasė politike kanė lėnė nė krye tė institucioneve njerėz qė kanė punuar nė policinė e Slobodan Milosheviqit.

Ne po duam tė bėjmė drejtėsi? Kur nė shkollat tona nuk mėsohet as 0000.1 pėr qind as pėr luftė e as pėr gjenocidin serb nė Kosovė.
Zeka tha se Gjykata Speciale mund tė bėhet vetėm nė Kėshillin e Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara.

U fol pėr institutin e drejtėsisė, por ai institut ėshtė krijuar tė zbutet papunėsia, aty vetėm janė punėsuar njerėz, ėshtė punėsuar Zejnullah Gruda qė asnjėherė as 2 minuta nuk ka dalur nga zyra.
Nė kėtė vend asnjė iniciativė qė ka shkuar nė mbledhje tė fakteve tė gjenocidit serb nuk ėshtė mbėshtetur nga institucionet.

Ėndrra e parė me kriju republikė tė Burdushit dhe ėndrra e dytė ka qenė me u pasuru e me u ba multimilionera.

Ky Tribunal asnjėherė nuk do tė krijohet, Tribunal vendor po, por ndėrkombėtar jo.


https://www.botasot.info/aktuale-laj...r-krime-serbe/
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 20:38   #26
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,555
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė KosovėBrovina: Fotografia ėshtė autentike dhe pėr kėtė ju garantojė
16 maj 21:22

Deputetja e PDK-sė, Flora Brovina ėshtė deklaruar pasi fotografia tė cilėn e publikoi sot po dyshohet tė jetė e manipuluar.

“Fotot janė autentike dhe pėr kėtė ju garantojė”.

“Sot nuk kam folur por herave tė tjera. Fotografinė tjera nuk i dėshmova pėr shkak tė ndjeshmėrisė por do t’i dorėzoj nė Prokurori. Me zyrėn e dhunimit bashkėpunoj, jam nė dispozicion qė krimet e luftės t’i dėshmojė nė ēdo moment. Tė mos bimė pre e atyre qė s’duan t’i publikojnė krimet e Serbisė nė Kosovė”, ka thėnė Brovina pėr “TVDukagjini”.

Tutje, ajo ka thėnė se nuk ka frikė nga e vėrteta.

“Nuk kam frikė nga e vėrteta, nė vend se tė merren me krimin merren me personalitetin tim, kjo ėshtė qesharake dhe e palogjikshme. Do ta kontaktoj Prokurorinė e shtetit. Kam kontaktuar me telefon dhe do ta caktoj ditėn kur do t’ia dorėzoj dėshmitė tjera. Edhe pėr kėtė kam dėshmi edhe i kam ruajtur me shumė xhelozi”, ka pėrfunduar Brovina.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 20:59   #27
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,173
Thanks: 1,410
Thanked 2,347 Times in 1,329 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė Kosovė

Kamenicė, emra rrugėsh me kriminelė serbė


Banorėt e Komunės sė Kamenicės sė fundmi kanė shfaqur pakėnaqėsi pėr emėrtimet e rrugėve, madje disa prej tyre edhe i kanė fshirė me ngjyrė, pasi qė sipas tyre nuk po i njohin personazhet tė cilat janė tė vendosur nė tabelat e rrugėve. “Asllan Berisha. Kush ėshtė ky? Kėshtu po e shpreh pakėnaqėsinė, Hafez Basha, banor i fshatit Hodonovc tė komunės sė Kamenicės , pėr emėrtimet qė sė fundmi ka bėrė kjo komunė. Pakėnaqėsi me emėrtimet kanė edhe banorė tė tjerė.

“Nuk e di ēfarė simbolizon “11 Maji pėr fshatin tonė”, deklaroi pėr RTV Dukagjini Muharrem Kallaba. Madje Amir Jakupi nga shoqėria civile, tregoi se kishte banorė qė i ishin adresuar me shqetėsimin se kishin parė rrugė me emra kriminelėsh serbė. “Banorėt janė tė pakėnaqur edhe me disa emra nė lokalitetet serbe, qė janė vendos emra kriminelėsh qė kanė bėrė krime gjatė kohės sė luftės”, tha Amir Jakupi.

Kėto emėrtime tė rrugėve janė bėrė nė vitin 2014, ndėrkaq ish-anėtari i Komisionit pėr emėrtimin e rrugėve Valon Maliqi tha kėto pakėnaqėsi janė pėr faktin se ish-kryesuesi i atėhershėm i ka vendosur emrat sipas dėshirės. “Ėshtė dashur tė merren parasysh edhe propozimet tjera nga banorėt qė nuk kanė qenė prezentė. Kryetari i atėhershėm i Komisionit Komunal pėr sistemimin e adresave ka vendosur emrat vetė”, deklaroi Valon Maliqi.
Maliqi poashtu bėri tė ditur se ka kėrkuar nė Kuvendin Komunal qė tė formohet njė komision i vecantė pėr kėto emėrtime, mirėpo njė gjė e tillė nuk do tė ndodhė deri sa kėtyre emrave tė ju vendoset edhe numri, projekt i cili akoma nuk ka filluar, bėhet e ditur nga qeverisja e tanishme. “Kanė mundėsi tė bėhet njė peticion ku kėrkohen mbi 50% tė nėnshkrimeve dhe t’u drejtohen institucioneve, ku pas kėsaj kėrkese ne duhet t’i hyjmė procesit tė ndryshimit tė emrave”, tha Meriton Ramabaja. Banorė tė kėsaj komune poashtu paralajmėruan edhe protesta nė rast se nuk ndryshohen emrat e kėtyre rrugėve.

/RTV Dukagjini/
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 21:34   #28
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,794
Thanks: 4,354
Thanked 4,690 Times in 3,129 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė Kosovė

Tani qe ju doli falsifikatorja e pdk qenefave, po te kish qedhuar me e re ajo Flora, e lyp me ja ndreqe nje qashtu hardcore ne midis te lulave te xhehnemit edhe para saj me i nxjerre surratin e Hushimit, luliqkes edhe krejte kriminelave pronto qenefatore, duke pare porno dhajf!

Po rrace muti e pa pike dinjiteti kishi qene ! Edhe rropt gjitheve qe na perzieni e kerkoni bashkangjitje me juve ne shtetin pronto-qenef!

Marsh pizda vam materina!
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 21:41   #29
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,173
Thanks: 1,410
Thanked 2,347 Times in 1,329 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Tani qe ju doli falsifikatorja e pdk qenefave, po te kish qedhuar me e re ajo Flora, e lyp me ja ndreqe nje qashtu hardcore ne midis te lulave te xhehnemit edhe para saj me i nxjerre surratin e Hushimit, luliqkes edhe krejte kriminelave pronto qenefatore, duke pare porno dhajf!

Po rrace muti e pa pike dinjiteti kishi qene ! Edhe rropt gjitheve qe na perzieni e kerkoni bashkangjitje me juve ne shtetin pronto-qenef!

Marsh pizda vam materina!
Ndiq burimin e fotos dhe e gjen se kush e kurdis kėtė lojė tė shpifur...
Nuk besoj se deputetja ka qenė nė dijeni, dikush e ka bindur pėr autenticitetin... Le tė hetohet dhe..... tė shohim
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 21:48   #30
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,794
Thanks: 4,354
Thanked 4,690 Times in 3,129 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Ndiq burimin e fotos dhe e gjen se kush e kurdis kėtė lojė tė shpifur...
Nuk besoj se deputetja ka qenė nė dijeni, dikush e ka bindur pėr autenticitetin... Le tė hetohet dhe..... tė shohim
keta jane partia e argateve te serbit, qe i bejne argatin edhe sot e kesaj dite dhe me plote te drejte edhe i ndjeri president Rugova i quante dore e zgjatur e serbit, kur filluan te paraqiten keta uqka mutantat e epopejave te lavdishme ne bisht te sharkise.

Jo, po do bejne edhe Tribunalin e krimeve! Pas 20 viteve !!! tani qe viktimat u perbuzen dhe poshteruan nga serbet, u poshteruan dhe u tallen edhe nga shqipfolesit per here te dyte, ndersa per te treten here do tallen nga shteti kriminel serb, shiko me faka foto na akuzojne.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 22:40   #31
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,555
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė Kosovė

sa interesant si kan reague advokatet e kriminelve serb ne ket forum
ne vend qe ta pergezoin per punen humane qe e ban humanistja me e madhe shqiptare pas Nene Terezes Flora Brovina keta e gjykojn pse po ju zbulon te zezat kriminelve serb

.................................................. .........................
22:41 / 16.05.2019
Fotografia kontestohet, Brovina insiston nė vėrtetėsi, kėrkohet AKI

Ėshtė kontestuar fotografia e publikuar sot nga deputetja e PDK-sė, Flora Brovina, pėr krimet e Serbisė nė Kosovė. Kurse Brovina ka insistuar se fotografia ėshtė nga lufta nė Kosovė.

“Fotografia qė e ka publikuar sot deputetja e PDK’sė, Flora Brovina, tė njė gruaje kosovare qė ėshtė dhunuar nga forcat serbe, gjenden nė njė sajt pornografik tė Irakut”, ka shkruar Express.

Por Brovina ėshtė shprehur ndryshe. “E vėrteta ėshtė ajo qė e thash nė foltoren e Kuvendit”, ka thėnė Brovina.

Deputetja ka mohuar se fotografia mund tė gjendet nė sajte pornografike, sic ėshtė raportuar mbrėmjen e sotme, dhe thotė se ajo e di ku ka ndodhur nė Kosovė.

“Mund tė jetė vetėm nėse e ka bėrė ndonjė foto ndonjė ushtar tjerėr serb”, ka thėnė ajo.

Ajo ka pohuar se e njeh viktimėn prej kohėsh.


Kryetari i Kuvendit Kadri Veseli ka thėnė se Serbia ka kryer gjenocid dhe dhunime nė Kosovė, kurse ėshtė AKI qė tė vėrtetojė ēdo lajthitje tė mundshme.

“Ėshtė AKI qė duhet tė shikojė”, ka theksuar Veseli.

Deputetja e Vetėvendosjes, Saranda Bogujevci, kishte thėnė se ka marrė kėrkesė nga familja e gruas qė shihet nė fotografi, qė fotografia tė mos publikohet.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2019, 18:23   #32
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,555
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė KosovėFlora Brovina sot ėshtė paraqitur nė Prokurori, dhe ėshtė intervistuar nė cilėsinė e dėshmitares, pas publikimit tė fotografisė qė ka bėrė dje nė Kuvendin e Kosovės.

Ajo ka thėnė se nuk i besohet qė njė fotografi e tillė mund tė jetė e falsifikuar, duke treguar se e posedon qė nga viti 2003.

Ajo thotė se atė ia kishte dhėnė ish-deputetja e LDK-sė, qė nė atė kohė mbante postin e nėnkryetares sė Komisionit pėr tė Zhdukur, Mevlyde Saraēi.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-05-2019, 09:37   #33
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,555
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė Kosovė
Tahiri: 900 lėndė pėr krime lufte s’morėn epilog pėr shkak tė pengesave ligjore

18/05/2019


Kryerėsit e krimeve gjatė luftės sė fundit nė Kosovė po synohet qė tė gjykohen nė mungesė. Pėrmes ndryshimit tė Kodit tė Procedurės Penale, ministria e Drejtėsisė ka paraparė edhe dispozita pėr gjykimin dhe dėnimin nė mungesė.

I pari i Drejtėsisė nė vend, Abelard Tahiri, thotė se kanė diskutuar me ekspertėt ndėrkombėtar nėse ky propozim ėshtė nė pajtim me konventat ndėrkombėtare apo ėshtė shkelje e tė drejtave tė njeriut.

Sipas tij, ky propozim nuk bie ndesh me konventat ndėrkombėtare dhe sa i pėrket tė drejtave tė njeriut.

“Ėshtė diskutuar shumė edhe me ekspertė ndėrkombėtarė qė kemi pas tė involvuar nė ridraftimin e Kodit tė Procedurės Penale dhe ėshtė diskutuar mjaft nėse ėshtė nė pajtim me konventat ndėrkombėtare apo ėshtė shkelje e tė drejtave tė njeriut”.

“Unė mendoj qė kemi bėrė njė propozim tė drejtė i cili nuk bie nė ndesh me konventat ndėrkombėtare dhe sa i pėrket tė drejtave tė njeriut dhe mendoj qė ka qenė njė nevojė e kohės qė njė propozim tė tillė ta dėrgojmė nė Kuvendin e Republikės sė Kosovės”.

Ai ka treguar se deri mė tash rreth 900 lėndė pėr krime lufte tė cilat s’kanė mund me pas epilog pikėrisht pėr shkak tė mungesės sė tė akuzuarve.

“Ėshtė njė propozim shumė me vend, nė kohėn e duhur qė kėta njerėz qė kanė kryer krime qoftė edhe nė mungesė tė marrin dėnimet e merituara. Deri tash mund tė them se janė rreth 900 lėndė pėr krime lufte tė cilat s’kanė mund me pas epilog pikėrisht pėr shkak tė mungesės sė tė akuzuarve”.

Tahiri e pranon se institucionet nuk kanė arritur qė tė kryejnė punė ė tyre se i pėrket gjykimit tė kėtyre krimeve, por qė nuk lė pa fajėsuar edhe Serbinė qė nuk ka bashkėpunuar nė kėtė drejtim.

“Republika e Kosovės nuk ka arritur deri mė tash, kemi arritur shumė pak tė bėjmė nė dėnimin e kriminelėve tė luftės dhe bashkėpunimi i shtetit serb ka qenė, pothuajse s’ka ekzistuar fare, s’kanė pas vullnet me bashkėpunua me Republikėn e Kosovės nė sjelljen para drejtėsisė tė atyre kriminelėve qė kanė kryer krime gjatė luftės nė Kosovė nė vitet 98-99”.

Edhe Avokati i Popullit, Hilmi Jashari i tha Ekonomia Online, se Kėshilli i Evropės ka njė konventė qė i referohet kėsaj ēėshtje qė vazhdon tė jetė nė fuqi.

“Shumė organizma ndėrkombėtar kanė mekanizma tė tillė, vet Kėshilli i Evropės ka njė konventė qė i referohet kėsaj ēėshtje qė vazhdon tė jetė nė fuqi, prandaj si e tillė ėshtė nė pajtueshmėri tė plotė me standardet ndėrkombėtare pėr tė drejtat dhe liritė e njeriut”.

Por sipas tij, krejt varet sa se do tė funksionojė dhe do tė zbatohet kjo iniciativė, por thotė se kėto procese edhe mė herėt ka pasur mundėsi qė tė gjykohen.

“Nė anėn tjetėr, a bėn me qenė njė mekanizėm efektiv apo jo, ėshtė ēėshtje krejtėsisht tjetėr qė ka tė bėjė jo vetėm me rrethanat nė Kosovė por edhe mė gjerė, eventualisht nė Serbi dhe kudo qė kėta persona mund tė ndodhen, varet nga bashkėpunimi ndėrkombėtar. Ka pas mundėsi edhe mė herėt dhe s’ka pas asnjė pengesė edhe mė herėt qė kėto procese tė organizohen dhe tė gjykohen”.

“Nė aspektin ndėrkombėtar nuk mendoj qė ka asnjė pikė dyshimi sa i pėrket kėtij mekanizmi, ndėrsa nga ana tjetėr sa aplikohen dhe a jemi entuziastė pėr tė zbatuar kėtė standard ėshtė ēėshtje tjetėr qė nė radhė tė parė duhet pėrgjigjen njerėz kompetentė qė i pėrkasin sistemi tonė, duke filluar nga prokurorėt”.

Ndryshimi i Kodit nuk ėshtė votuar nė Kuvend nė mungesė tė kuorumit.

Kosova nė vitin 2015 ka formuar Gjykatė Speciale pėr krime lufte me seli nė Hagė tė Holandės, me prokurorė e gjykatės ndėrkombėtarė, e cila funksionon nė bazė tė ligjeve tė Kosovės.

Kurse institucionet vendėse ndėrmorėn disa nisma qė si qėllim kishin adresimin e ēėshtjeve qė ndėrlidhen me gjykimet pėr krime lufte.

Sė fundi erdhi propozimi i kreut tė Kuvendit, Kadri Veseli pėr formimin e njė Tribunali pėr krimet serbe nė Kosovė.

Tė enjten ka votuar pėr gjenocidin, krimet e kundėr njerėzimit dhe krimet e luftės tė ish-regjimit shtetėror serb nė Kosovė.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-05-2019, 22:38   #34
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,555
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė Kosovė17:01 / 18.05.2019
BE-ja e pėrkrah nismėn e Veselit pėr krijimin e Tribunalit Ndėrkombėtar

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, ka nisur iniciativėn pėr formimin e Tribunalit ndėrkombėtar pėr dėnimin e krimeve serbe tė kryera gjatė luftės nė Kosovė.

Tė enjten, Kuvendi miratoi projektrezolutėn pėr gjenocidin dhe krimet serbe tė kryera gjatė luftės sė fundit nė Kosovė.

Kjo nismė u duk se u zbeh pas publikimit tė fotografisė nga deputetja e subjektit tė Veselit, Flora Brovina, me tė cilėn ajo pretendonte se ishin tre ushtarė serbė qė dhunonin njė grua kosovare, mirėpo e njėjta mė pas doli tė mos jetė fotografi origjinale.

Sidoqoftė, Veseli duket se e ka edhe pėrkrahjen e BE-sė pėr kėtė iniciativė.

Nė njė pėrgjigje dhėnė pėr Lajmi.net nga Maja Kocijanēiq, zėdhėnėse e pėrfaqėsueses sė lartė tė BE-sė, Federica Mogherini theksohet qartė se qėndrimi i BE-sė ėshtė se duhet tė ketė pėrgjegjėsi nga tė gjitha palėt pėr krimet e kryera gjatė luftės sė fundit nė Kosovė.

“Pozita e qartė e BE-sė ėshtė se duhet tė ketė pėrgjegjėsi pėr tė gjitha krimet e kryera gjatė konflikteve nė ish-Jugosllavinė e viteve tė 90-tė, dhe se vetėm bashkėpunim kuptimplotė rajonal dhe fqinjėsia e mirė janė vendimtare pėr tė nxitur besimin dhe pėr tė kapėrcyer trashėgiminė e sė kaluarės”, thuhet nė pėrgjigjen e Kocijanēiq.

Nga Bashkimi Evropian tutje theksojnė se ngjarjet e viteve tė 90-tė kanė lėnė shumė viktima, familjet e tė cilave janė nė kėrkim tė drejtėsisė dhe ato familje presin hapa konkret nė kėtė aspekt.

“Ngjarjet e viteve tė 90-tė kanė lėnė shumė viktima dhe familjet e tyre nė kėrkim tė drejtėsisė dhe njohjes sė vuajtjeve tė tyre. Tė gjitha komunitetet duhet tė shohin hapa konkret dhe tė vėrtetė”, thekson tutje Kocijanēiq.

Sipas kėsaj tė fundit, liderėt politik nė rajon duhet tė kontribuojnė pėr stabilitet dhe njė klimė tė favorshme pėr adresimin e ēėshtjeve tė hapura dhe ēėshtjeve nga e kaluara.

Kocijanēiq tutje thekson se kjo pėrfshin edhe shmangien dhe dėnimin e ēfarėdo deklarate apo veprimi qė do tė nxiste tensione ndėretnike.

“Udhėheqėsit politik nė rajon duhet tė kontribuojnė nė stabilitet, pajtim dhe njė klimė tė favorshme pėr adresimin e ēėshtjeve tė hapura bilateral dhe trashėgiminė e sė kaluarės. Kjo po ashtu pėrfshin shmangien dhe dėnimin e ēfarėdo deklarate apo veprimi qė do tė nxiste tensionet ndėretnike”, ka theksuar nė fund Kocijanēiq.

E pas ‘turbulencave’ tė fundit tė shkaktuara nga publikimi i fotografisė nga deputetja Brovina, Kuvendi i Kosovės do tė vazhdojė seancėn tė hėnėn, ku edhe pritet votimi i Komisionit Shtetėror pėr Trbunalin Ndėrkombėtar pėr krimet serbe nė Kosovė.

Ndėrkohė, ka qenė edhe vetė kryetari i PDK-sė, Kadri Veseli ai i cili kishte shprehur besimin e tij tė plotė se iniciativa e tij ėshtė e pėrkrahur edhe nga ndėrkombėtarėt.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2019, 11:18   #35
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,555
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė Kosovė
Deputetėt e LDK-sė dhe VV-sė e braktisin seancėn e Kuvendit ku pritej tė formohej tribunali kundėr Serbisė

20/05/2019

Deputetet e Lėvizjes Vetėvendosje dhe Lidhjes Demokratike tė Kosovės, kanė braktisur seancėn e Kuvendit tė Kosovės nė tė cilėn ishte paralajmėruar debati pėr themelimin e Tribunalit Ndėrkombėtar pėr krime lufte tė Serbisė nė Kosovė.

Braktisjen e paralajmėroi shefi i Grupit Parlamentar tė Vetėvendosjes, Glauk Konjufca, i cili pėr vonesėn e themelimit tė kėtij Tribunali, e akuzoi siē tha ai, pushtetin aktual i cili, sipas tij, ėshtė vonuar 20 vjet me iniciativėn pėr themelimin e kėtij Tribunali.

Pas kėtij deklarimi deputetėt e dy partive opozitare, LDK dhe VV braktisėn seancėn.

Para Glauk Konjufcės ishte Avdullah Hoti, shef i Grupit Parlamentar tė LDK-sė i cili kundėrshtoi propozimin e Kadri Veselit pėr themelimin e kėtij Tribunali, duke e akuzuar kryetarin e Kuvendit, se nė vend tė koordinimit me partitė parlamentarė pėr themelimin e kėtij Tribunali, ai zgjodhi skutat e Prishtinės pėr tė mbajtur, siē tha ai, konferenca pėr shtyp.

Pas largimit tė deputetėve tė kėtyre dy partive, shefi parlamentar i PDK-sė, Memli Krasniqi, adresoi kritika tė ashpra ndaj deputetėve qė lėshuan mbledhjen.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2019, 11:23   #36
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,555
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postiminDeputetėt e LDK-sė dhe VV-sė e braktisin seancėn e Kuvendit ku pritej tė formohej tribunali kundėr Serbisė

20/05/2019
qyri sterrvinat serbo-komuniste qfar bajn i mbroin kriminelet qetnik me qa kan fuqi nuk e deshiroin ligjin qe i denon kriminelet serbo-qetnik sepse jau prish kumarin e hershme dhe bashkpunimin tregtar te tashem keta jan horat e LDK-dr dhr Vtfundosjes populli po i sheh mire
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2019, 11:37   #37
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,555
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė KosovėKrasniqi ‘godet’ LDK-nė dhe VV-nė: Jeni bėrė si ata sqė po e mohojnė gjenocidin, turp pėr ju


11:46 | 20 Maj 2019
Vllesa rryma

LDK dhe Vetėvendosje e kanė lėshuar sallėn ku po flitet pėr krijimin e njė Tribunali ndėrkombėtarė pėr gjenocidin serb nė Kosovė.

Deputeti i Partisė Demokratike tė Kosovės, Memli Krasniqi, tha sot gjatė fjalimit tė tij nė seancė, se qėndrimi i Lidhjes Demokratike tė Kosovės dhe Lėvizjes Vetėvendosje, ėshtė qėndrim i frikshėm pėr tė.

“Ėshtė vėshtirė me gjet fjalė qė ta klasifikoj mentalitetin hezitues tė ikjes sė pėrgjegjėsisė. Qėndrimi i tyre ėshtė mė shumė i frikshėm se i turpshėm. Pėr mua ėshtė i frikshėm qėndrimi i LDK’sė dhe VV’sė, duke mos guxuar tė marrin pėrgjegjėsi pėr si deputet, pėr iniciativėn pėr dėnimin e gjenocidit serb” tha Krasniqi.

Ai i akuzoi dy partitė opozitare, se tė gjithė kėtė po e bėjnė pėr ta rrėzuar pushtetin, ndėrsa nuk i intereson pėr zbardhjen e krimeve serbe.

“Verbėrimi i kėtyre njerėzve ėshtė nga etja pėr pushtet” shtoi ai.

Madje Krasniqi akuzoi se opozita ia ka marrė anėn atyre qė tani e 20 vjet e kanė mohuar gjenocidin serb nė Kosovė.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2019, 18:27   #38
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,555
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė KosovėKMDLNj: Mos e linēoni Flora Brovinėn

Gazeta Express
20 Maj 2019 17:52

Kėshilli pėr Mbrojtjen e tė Drejtave e tė Lirive tė Njeriut ka reaguar siē e kanė quajtur ata fushatės linēuese ndaj deputetes Flora Brovina, duke thėnė se ėshtė e pamoralshme, e papranueshme dhe e dėnueshme qė dikush t’i nėnshtrohet linēimit dhe gjykimit publik , pa njė proces gjyqėsorė tė drejtė , fer dhe tė paanshėm, sidomos qė rasti i deputetes Brovina tashmė ėshtė duke u trajtuar para organeve tė drejtėsisė.

KMDLNj thotė se nuk ėshtė herė e parė kur linēimi publik ėshtė zbatuar pamėshirshėm ndaj personave tjerė e qė pastaj janė liruar nga ēdo pėrgjegjėsi, mirėpo askush nuk ua ka kompensuar dėmin e madh moral qė u ėshtė shkaktuar atyre si dhe familjeve tė tyre.

Reagimi i plotė i KMDLNj:

Gjatė seancės sė Kuvendit tė Kosovės tė datės 16 maj 2019 ku diskutohej pėr nismėn pėr themelimin e njė Tribunali Ndėrkombėtar qė do tė gjykonte krimet – gjenocidin qė e ka bėrė Serbia nė Kosovė dhe i cili , kryesisht ka mbetur i pandėshkuar , deputetja Flora Brovina doli para gazetarėve me njė “ fotografi” ku shihej njė situatė ku disa ushtarė e dhunonin njė femėr nė prani tė anėtarėve tė familjes . Doli pastaj qė kjo fotografi tė jetė krejt e njė konteksti tjetėr. KMDLNj , atė “ fotografi “ e ka parė pėr herė tė parė nė bufenė e Kuvendit tė Kosovės dhe i ka sugjeruar deputetes Brovina ta largojė si tė pavlerė pėr faktin se ajo ishte njė fletė letre e printuar apo e fotokopijuar dhe nė asnjė kontekst nuk mund tė provohej se ėshtė e vėrtetė. Pasi u kuptua se kjo fotografi ėshtė e kundėrta e asaj qė ishte prezentuar , me tė drejtė pati reagime tė cilat , pėrveē egzagjerimit tė tepruar , m ė vonė kaluan nė njė fushatė linēuese ndaj deputetes Flora Brovina . Nė kėtė fushatė linēuese tė gjithė deshėn tė pėrfitojnė nga kėrma e njė dezinformimi , politikanėt u munduan dhe po mundohen ta materializojnė nė aspektin politik kurse individė qė merren me “ mbrojtjen “ e tė drejtave tė viktimave tė dhunės seksuale e kanė pėrdorur fjalorin mė tė rėndė tė mundshėm ndaj deputetes Brovina kurse disa tė tjerė po e keqpėrdorin njė fatkeqėsi tė viktimave tė dhunės seksuale pėr ngritje tė fondeve. Shumė veta u kyēėn nė vallen e dezinformimit duke kėrkuar qė kjo foto tė largohet pėr faktin se po ndjehen tė fyera familjet e viktimave tė dhunės seksuale nė pėprgjithėsi si dhe familja e “ viktimės “ sė “ dhunės “ nga fotoja , nė veēanti. KMDLNj , ėshtė treguar e pėrmbajtur dhe nuk ka reaguar deri nė kohėn kur deputetja Brovina ka deklaruar se kush ia paska dhėnė kėtė ” foto “ , ish deputetja Mevlud e Saraēi dhe se kush i paska dhėnė leje , pėrmes telefonit ta pėrdorė kėtė foto , njė aktivist i kėshillit pėr mbrojtje tė drejtave tė njeriut nga Gjakova por se nuk i kujtohet emri. KMDLNj , edhe nė reagim ka qenė i matur duke e mohuar kategorisht autorėsinė e kėsaj “ fotografie “ e qė ėshtė 100% e vėrtetė sepse po ta kishim atė fotografi do t’ia tundnim hundėve kriminelit Millosheviq dhe kriminelėve tjerė serbė para Gjykatės sė Hagės , ku , nė mesin e shumė dėshmitarėve tė KMDLNj –sė , ka qenė edhe kryetari i NKMDLNj pėr Gjakovėn i cili , me ekipin e vet ka bėrė punė tė jashtėzakonshme pėr dokumentimin e krimeve serbe nė Gjakovė e qė e kėtė e vėrtetuar nė mėnyrė tė shkėlqyer edhe si dėshmitar para Tribunalit pėr Krime Lufte nė Hagė. KMDLNj ia pėrkujton opinionit se nė mesin e shumė dėshmitarėve kundėr Millosheviqit dhe kriminelėve tjerė serbė dhe jugosllavė e qė janė dėrguar nga KMDLNj , dėshmitari kyē i dhunimit seksual ka qenė i KMDLNj –sė ; rastin e ka trajtuar shkėlqyeshėm Halit Barani ndėrsa zyra e KMDLNj –sė e ka strehuar viktimėn e dhunės seksuale deri sa nga Haga kanė ardhur dy hetues nga Tribunali ( nė cilėsi tjetėr pėr faktin se Serbia nuk i lejonte ndryshe ), tė cilėt e kanė intervistuar njė kohė tė gjatė pėr tė dėshmuar pastaj para Tribunalit tė Hagės. Nuk ishte ky njė rast i vetmuar .

Deputetja Flora Brovina sikur edhe Flaka Surroi , Vjosa Dobruna , Shukrije Gashi dhe tė tjera ishin anėtare dhe bashkėpunėtore shumė tė vyera tė KMDLNj –sė dhe shumė kanė kontribuar nė dokumentimin e dhunės tė shtetit serb kundėr shqiptarėve dhe qytetarėve tjerė tė Kosovės e qė nuk ishin serbė , deri sa nuk u morėn me aktivitete tjera. Deputetja Flora Brovina ka qenė bashkėpunėtore e ngushtė e Bacės Adem Demaēi dhe asnjėherė nuk i ėshtė larguar aktivitetit tė KMDLNj- sė , deri sa ėshtė kyēur nė politikė.

Se Flora Brovina ka deklaruar se atė “ foto “ e ka marrė nga njė aktivist i kėshillit pėr tė drejtat e njeriut ėshtė njė kornizė logjike pėr faktin se nė atė kohė vetėm KMDLNj ka pasur brumė pėr dhunėn serbe e tė cilėt tė gjithė, qoftė individė apo organizata e kanė gatuar sipas recetės sė tyre e cila ka qenė e motivuar kryesisht pėr pėrfitime materiale. Nė kėtė kontekst , KMDLNj ia bėnė me dije opinionit se shumė herė ka bashkėvepruar me QIK –un ( Qendra Informative e Kosovės ) , dhe , nė rast kur ndonjė gazetar i QIK-ut apo politikan i LDK-sė ėshtė zėnė me ndonjė material nga policia serbe , gjithmonė kanė deklaruar se i kanė marrė nga KMDLNj e pėr ēka shumė herė kemi paguar me aktivistė tė arrestuar , tė rrahur e nė disa raste kanė pėrfunduar tragjikisht. Edhe sekretarin e atėhershėm tė KMDLNj –sė , Sami Kurteshin , policia serbe e pati keqtrajtuar nė mėnyrėn mė shtazarake tė mundshme. Prej denoncimeve qė i kanė bėrė KMDLNj-sė , rasti i Flora Berovinės ėshtė mė i lehti ndonėse KMDLNj ėshtė implikuar nė kėtė ēėshtje nga deputetja Brovina pa pasur nevojė.

Tash , pasi kanė dalur ne shesh faktet se kėtė “ foto “ deputetja Brovina e paska ekspozuar edhe nė vitin 2012 nė lokalin “ Dit e Nat “, nė prani tė njė auditori vendorė dhe ndėrkombėtar e qė nuk ka pasur asnjė reagim as nga organizatat qė edhe nė atė kohė janė marrė me “ mbrojtjen “ e viktimave tė dhunės seksuale , pse tash i tėri ky reagim ?! Nė foton e vitit 2012 , nė dy krahėt e deputetes Flora Brovina janė dy aktiviste qė janė marrė me viktimat e dhunės seksuale gjatė luftės sė fundit e qė janė shumė tė zėshme edhe sot .

Ėshtė e pamoralshme , e papranueshme dhe e dėnueshme qė dikush t’i nėnshtrohet linēimit dhe gjykimit publik , pa njė proces gjyqėsorė tė drejtė , fer dhe tė paanshėm sidomos qė rasti i deputetes Flora Brovina tashmė ėshtė duke u trajtuar para organeve tė drejtėsisė dhe ēdo presion qė i bėhet kėtij procesi pėrmes linēimit publik tė Flora Brovinės ėshtė ndėrhyrje nė punėt e hetuesisė . Ēėshtja e pėrgjegjėsisė morale dhe politike ėshtė personale dhe varet nga individi si do tė veprojė dhe dallon nga pėrgjegjėsia eventuale penale.

KMDLNj nuk hynė nė atė se cili ka qenė motivi i veprimit krejtėsisht tė gabuar tė deputetes Flora Brovina dhe se si do tė reagojė deputetja pas kėsaj por kėrkon qė organet e drejtėsisė ta kryejnė punėn nė pėrputhje me ligjin dhe vetėm pas administrimit tė provave , gjykata pėrkatėse , me njė vendim tė mbėshtetur nė fakte mund ta caktojė shkallėn e pėrgjegjėsisė pėr deputeten Brovina apo ta lirojė atė nga pėrgjegjėsia . Nuk ėshtė herė e parė kur linēimi publik ėshtė zbatuar pamėshirshėm ndaj personave tjerė e qė pastaj janė liruar nga ēdo pėrgjegjėsi mirėpo askush nuk ua ka kompensuar dėmin e madh moral qė u ėshtė shkaktuar atyre si dhe familjeve tė tyre. Ndonėse e kemi njė sistem tė drejtėsisė ende tė pakonsoliduar , siē duam dhe si e kėrkojnė standardet ndėrkombėtare , megjithatė duhet tė mėsohemi dhe tė fillojmė t’i besojmė . Apo linēimin publik tė bėjmė si shenjė identifikuese dhe ven dosėse tė Kodit Penal tė Kosovės .
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2019, 18:51   #39
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,555
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė KosovėTahiri: Kurtin e tmerron ideja se autor i nismės pėr tribunalin ėshtė kryetari i PDK-sė

20 maj 16:17

Ministri i Drejtėsisė, Abelard Tahiri, ka thėnė se qasjen e opozitės pėr tė penguar funksionalizmin e Tribunalit ndėrkombėtar, qė ka pėr qėllim hetimin dhe ndėshkimin e atyre qė kryen krime nė Kosovė nė vitin 1998-1999, asgjė nuk e pasqyron mė mirė se sa qėndrimi i shprehur sot nga Albin Kurti.

Tahiri nė llogarinė e vet nė “Facebook” ka shkruar se Kurtin e tmerron ideja se autor i kėsaj nisme ėshtė kryetari i PDK-sė, Kadri Veseli, si dhe mundėsia qė kjo iniciative tė ketė sukses

Postimi i plotė i Tahirit:

Qasjen e opozitės pėr tė penguar funksionalizmin e Tribunalit Ndėrkombėtar, qė ka pėr qėllim hetimin dhe ndėshkimin e atyre qė kryen krime nė Kosovė nė vitin 1998-1999, asgjė nuk e pasqyron mė mirė se sa qėndrimi i shprehur sot nga Albin Kurti. Me anė tė kėtij rrėfimi ai tenton ta justifikoj bllokimin qė ėshtė duke i bėrė nismės pėr themelimin e kėtij Tribunali.

Nė mėnyrė manipulative, ai pohon se me anė tė kėsaj iniciative tė ndėrmarrė nga Kryetari i Kuvendit, tentohet tė suspendohet kapaciteti i mekanizmave juridik shtetėror pėr tė dėnuar krimet serbe nė Kosovė. Mashtrim mė tė madh se kaq nuk mund tė ketė. Sepse themelimi i njė institucioni tė tillė vetėm sa i forcon potencialet e institucioneve tona pėr tė adresuar kėtė ēėshtje.

Albin Kurtin e tmerron ideja se autor i kėsaj nisme ėshtė kryetari i Partisė Demokratike tė Kosovės, si dhe mundėsia qė kjo iniciative tė ketė sukses. Ashtu siē i janė shndėrruar nė makth ēlirimi i Kosovės dhe pavarėsia e saj, tė cilat u fituan si rezultat i bashkėpunimit me partnerėt ndėrkombėtar, bashkėpunim ky tė cilin dikur Albin Kurti bėnte thirrje qė tė sabotohej, me tė njėjtėn logjikė qė i sulmonte atėherė kėto procese ai e atakon edhe sot kėtė nismė.

Pra pasi dėshtoj qė ta pengoj fitimin e kėtyre dy qėllimeve madhore pėr shqiptarėt e Kosovės, sot i ėshtė veshur punės qė ta pengojė dokumentimin ndėrkombėtar tė krimeve serbe qė kanė ndodhur nė Kosovė.

Sepse vetėm nė kėtė mėnyrė e ka mė lehtė tė manipuloj me plagėt e kėsaj shoqėrie.

/Epoka e re/
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-05-2019, 11:57   #40
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,555
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Veseli: Do tė formohet njė Tribunal pėr krimet e serbėve nė KosovėSot 20 vjet nga masakra e Dubravės, mbahet seancė e veēantė

Aktuale maj 21, 2019 - 08:13


Kuvendi i Kosovės do tė mbajė seancė tė veēantė nė pėrvjetorin e 20-tė tė masakrės sė Dubravės.

Kuvendi i Kosovės sot do tė mbajė seancė tė veēantė pėr 20 vjetorin e masakrės sė Dubravės.

Deputeti i PDK-sė, Nait Hasani, i cili ishte edhe vetė i mbijetuar i kėsaj masakre, ka ftuar tė gjithė ish-tė burgosurit t’i bashkohen kėsaj seance.

Ajo mbahet sot nė orėn 11:00.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur