Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 17-08-2019, 11:31   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,126
Thanks: 8,137
Thanked 3,730 Times in 1,984 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Nė mes tė Tiranės ndodhet njė memorial pėr ushtarėt serbėStudiuesi Kastriot Dervishi publikoi njė foto tė marre nė varrezat e Sharrės ku tregohet njė memorial i vitit 1939 kushtuar ushtarėve serbė tė vravrė nė Shqipėri nė vitet 1912-1913, vite qė njihen pėr masakrat ē’njerėzore tė ushtrisė serbe ndaj shqiptarėve.
“Kjo fotografi qė sihkoni ėshtė njė memorial kushtuar 522 ushtarėvė tė vrarė nė Shqipėri nė vitet 1912-1913. Ėshtė fotografuar prej meje para njė jave. Ndodhet nė varrezėn e Sharrės nė Tiranė. Duhet tė jetė ndėrtuar nė vitin 1939 pas pushtimit fashist tė Shqipėrisė, nė njė kohė kur marrėdhėniet midis Italisė dhe Jugosllavisė ishin tė mira.
Ėshtė i ēuditshėm fakti se si ka mundėsi tė jetė treguar kaq kujdes pėr kėtė memorial nga regjimi komunist, sepse ky regjim shkatėrrues dhe varrezat i zhduku nga faqja e dheut. Memoriali si duket ėshtė zhvendosur me kujdes nga vendi i dikushrėm (ndoshta Varri i Bamit) te varrezat e reja nė Sharrė, nė kohėn kur kėto varreza janė hapur nė fundin e viteve ’50 apo fillimin e viteve ’60.
Ushtarėt i takojnė Batalionit tė dytė tė Kėmbėsorisė sė Brigadės sė Moravės dhe janė nga qyteti serb i Shumadijes. Ushtria serbe pasi pushtoi nė atė kohė territorin shqiptar bėri masakra tė shumtta mbi popullsinė shqipėtare, dogji dhe vodhi pasurinė e shqiptarėve. Pėr tė gjitha kėto dhe historinė e tė dy vendeve, ky memorial ėshtė i papranueshėm tė qėndrojė jo nė Tiranė, por as nė Shqipėri, sepse ėshtė nderim i krimit dhe i masakrave serbe” shkruan Dervishi.
_______________________________________
https://www.gazetaexpress.com/ne-mes...shtaret-serbe/
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-08-2019, 12:30   #2
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,805
Thanks: 4,357
Thanked 4,708 Times in 3,135 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Nė mes tė Tiranės ndodhet njė memorial pėr ushtarėt serbė

Te varrezat e sharres, me sa di une, jane edhe varrezat e Tiranes.

Kadhezoj Fshatundar, ketyre nga Kosova qe ikin ne det, te ndalojne ke pazari ne Tirone, blene nje ēekan me ē te forte ama

Me 4 te goditura i bene memorialin KO, qe nuk ēohet me ne kembe te veta perjete
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-08-2019, 15:21   #3
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,067
Thanks: 16,412
Thanked 9,710 Times in 6,565 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs down Re: Nė mes tė Tiranės ndodhet njė memorial pėr ushtarėt serbė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin


Studiuesi Kastriot Dervishi publikoi njė foto tė marre nė varrezat e Sharrės ku tregohet njė memorial i vitit 1939 kushtuar ushtarėve serbė tė vravrė nė Shqipėri nė vitet 1912-1913, vite qė njihen pėr masakrat ē’njerėzore tė ushtrisė serbe ndaj shqiptarėve.
“Kjo fotografi qė sihkoni ėshtė njė memorial kushtuar 522 ushtarėvė tė vrarė nė Shqipėri nė vitet 1912-1913. Ėshtė fotografuar prej meje para njė jave. Ndodhet nė varrezėn e Sharrės nė Tiranė. Duhet tė jetė ndėrtuar nė vitin 1939 pas pushtimit fashist tė Shqipėrisė, nė njė kohė kur marrėdhėniet midis Italisė dhe Jugosllavisė ishin tė mira.
Ėshtė i ēuditshėm fakti se si ka mundėsi tė jetė treguar kaq kujdes pėr kėtė memorial nga regjimi komunist, sepse ky regjim shkatėrrues dhe varrezat i zhduku nga faqja e dheut. Memoriali si duket ėshtė zhvendosur me kujdes nga vendi i dikushrėm (ndoshta Varri i Bamit) te varrezat e reja nė Sharrė, nė kohėn kur kėto varreza janė hapur nė fundin e viteve ’50 apo fillimin e viteve ’60.
Ushtarėt i takojnė Batalionit tė dytė tė Kėmbėsorisė sė Brigadės sė Moravės dhe janė nga qyteti serb i Shumadijes. Ushtria serbe pasi pushtoi nė atė kohė territorin shqiptar bėri masakra tė shumtta mbi popullsinė shqipėtare, dogji dhe vodhi pasurinė e shqiptarėve. Pėr tė gjitha kėto dhe historinė e tė dy vendeve, ky memorial ėshtė i papranueshėm tė qėndrojė jo nė Tiranė, por as nė Shqipėri, sepse ėshtė nderim i krimit dhe i masakrave serbe” shkruan Dervishi.
_______________________________________
https://www.gazetaexpress.com/ne-mes...shtaret-serbe/
Ti PESHTARAK AMFIBE covjece...ku e di ti,ka bi vorri i bomit apo varrezat e sharres.kastriot dervishi....ofendoj IQ-ne TIME po nuk ishte ..SHKERDHAPATARUC zenaQIRE serb.ky FEKALJA ben historine e Shqiperise.Prandaj kjo e fundit eshte....VARREZE.
PS: dulla ja u ka lujte...FENE disave,ne ka bo ..SHUME MIRE.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-08-2019, 15:24   #4
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,067
Thanks: 16,412
Thanked 9,710 Times in 6,565 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs down Re: Nė mes tė Tiranės ndodhet njė memorial pėr ushtarėt serbė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Te varrezat e sharres, me sa di une, jane edhe varrezat e Tiranes.

Kadhezoj Fshatundar, ketyre nga Kosova qe ikin ne det, te ndalojne ke pazari ne Tirone, blene nje ēekan me ē te forte ama

Me 4 te goditura i bene memorialin KO, qe nuk ēohet me ne kembe te veta perjete
ti mos merr merita qe nuk te perkasin.Kqyr...bukoshnat.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-08-2019, 15:41   #5
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,067
Thanks: 16,412
Thanked 9,710 Times in 6,565 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Nė mes tė Tiranės ndodhet njė memorial pėr ushtarėt serbė

Studiuesi Kastriot Dervishi publikoi njė foto tė marre nė varrezat e Sharrės ku tregohet njė memorial i vitit 1939 kushtuar ushtarėve serbė tė vravrė nė Shqipėri nė vitet 1912-1913, vite qė njihen pėr masakrat ē’njerėzore tė ushtrisė serbe ndaj shqiptarėve.
“Kjo fotografi qė sihkoni ėshtė njė memorial kushtuar 522 ushtarėvė tė vrarė nė Shqipėri nė vitet 1912-1913. Ėshtė fotografuar prej meje para njė jave. Ndodhet nė varrezėn e Sharrės nė Tiranė. Duhet tė jetė ndėrtuar nė vitin 1939 pas pushtimit fashist tė Shqipėrisė, nė njė kohė kur marrėdhėniet midis Italisė dhe Jugosllavisė ishin tė mira.
Ėshtė i ēuditshėm fakti se si ka mundėsi tė jetė treguar kaq kujdes pėr kėtė memorial nga regjimi komunist, sepse ky regjim shkatėrrues dhe varrezat i zhduku nga faqja e dheut. Memoriali si duket ėshtė zhvendosur me kujdes nga vendi i dikushrėm (ndoshta Varri i Bamit) te varrezat e reja nė Sharrė, nė kohėn kur kėto varreza janė hapur nė fundin e viteve ’50 apo fillimin e viteve ’60.
Ushtarėt i takojnė Batalionit tė dytė tė Kėmbėsorisė sė Brigadės sė Moravės dhe janė nga qyteti serb i Shumadijes. Ushtria serbe pasi pushtoi nė atė kohė territorin shqiptar bėri masakra tė shumtta mbi popullsinė shqipėtare, dogji dhe vodhi pasurinė e shqiptarėve. Pėr tė gjitha kėto dhe historinė e tė dy vendeve, ky memorial ėshtė i papranueshėm tė qėndrojė jo nė Tiranė, por as nė Shqipėri, sepse ėshtė nderim i krimit dhe i masakrave serbe” shkruan Dervishi.

1-ka bere nje foto ky SHKINA pa gen.
2-duhet te jete ndertuar(apriori)mbas pushtimit te Shqiperise.
3-memorialin nuk e ka ngritur rregjimi komunist,pra kaq KOLLAJ nuk ma shket dot,MUA PERSONALISHT.
4-Ne HISTORI NUK KA...Memoriali si duket ėshtė zhvendosur me kujdes nga vendi i dikushrėm (ndoshta Varri i Bamit) te varrezat e reja nė Sharrė.
5-Pra me ngjau,me duket,me thane,ka te ngjare apo LLAPAQENERIRA,nuk quhen.

HISTORIA bazohet ne FAKTE.

PS....nje FAKT....RUSET e futen ne TROJE...KRIMENE.

.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga SystemA : 17-08-2019 nė 15:44
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-08-2019, 15:49   #6
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,723
Thanks: 3,750
Thanked 3,018 Times in 2,048 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Nė mes tė Tiranės ndodhet njė memorial pėr ushtarėt serbė

Pėr mendimin tim nuk duhej shkruar si artikull por duhej raportuar diku si rast dhe pa zhurmė duhej hequr.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-08-2019, 15:50   #7
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,805
Thanks: 4,357
Thanked 4,708 Times in 3,135 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Nė mes tė Tiranės ndodhet njė memorial pėr ushtarėt serbė

Sytema, na e beje nje te mire vedhai, une kam qene njehere nga ato varrezat e sharres, ama keta tjeret nuk e dijne nga i bie dhe kur te ikesh heren tjeter ne Holidya ke Tirona Monumentcountry e grushtshteteve, okupatoreve, perdhunuesve, bastardeve, ik edhe na e beje cope e cope kete monumentin, pdhus qe nuk ka te beje fare me ruset.

Ta paguajme edhe bileten pdhus nuk i tregojme njeriut qe ishe ti
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-08-2019, 16:03   #8
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,067
Thanks: 16,412
Thanked 9,710 Times in 6,565 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Nė mes tė Tiranės ndodhet njė memorial pėr ushtarėt serbė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Sytema, na e beje nje te mire vedhai, une kam qene njehere nga ato varrezat e sharres, ama keta tjeret nuk e dijne nga i bie dhe kur te ikesh heren tjeter ne Holidya ke Tirona Monumentcountry e grushtshteteve, okupatoreve, perdhunuesve, bastardeve, ik edhe na e beje cope e cope kete monumentin, pdhus qe nuk ka te beje fare me ruset.

Ta paguajme edhe bileten pdhus nuk i tregojme njeriut qe ishe ti
Po habitem qe....Stalinin dhe Leninin i hoqen....paska njel kjo....SERBJA.

Thua rastesi??????????????????
Pa vajtur te arvanitasit monumentales greqiris!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-08-2019, 16:05   #9
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,067
Thanks: 16,412
Thanked 9,710 Times in 6,565 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Nė mes tė Tiranės ndodhet njė memorial pėr ushtarėt serbė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Pėr mendimin tim nuk duhej shkruar si artikull por duhej raportuar diku si rast dhe pa zhurmė duhej hequr.
Mendoj ndryshe....m.q-se u hap ti shkojne deri ne RREZE.Por JO dervishat...HISTORIANET.
Kte popull AMFIB e manipulon...FALAS.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-08-2019, 17:23   #10
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 9,011
Thanks: 7,798
Thanked 6,567 Times in 2,786 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 212
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Re: Nė mes tė Tiranės ndodhet njė memorial pėr ushtarėt serbė

Shpresoj EAP [Ekipi per Ambient te Paster] t'i kushtoj vemendje edhe kesaj dukurie, ashtu sic veproi shume profesionalisht edhe ne jug.
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-08-2019, 17:50   #11
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 1,159
Thanks: 46
Thanked 429 Times in 253 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Nė mes tė Tiranės ndodhet njė memorial pėr ushtarėt serbė

Ne behemi trima me spanjollet, kurse serbet mbase kane lene ndonje bakshish ne lokalin mbrapa memorialit...
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-08-2019, 19:32   #12
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,539
Thanks: 184
Thanked 1,441 Times in 1,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Re: Nė mes tė Tiranės ndodhet njė memorial pėr ushtarėt serbė

Ne baze te nje lloje marveshjeje nderkombetare cdo shtet ka te drejte te ngrere memoriale te ushtareve te vete aty ku ata kane rene. Dmth nese serbet kane rene ne shqiperi atehere ata mund te varrosen aty dhe tu ngrihet nje mémorial.
VerrezA te tilla ne shqiperi kane greket, italIanet, anglezet etj etj.

Turqit ne kete rast kane rene ne turqi kundėr nje grushti shteti, nje problčmi te brendshem ne politiken turke.
Shqiperia dhe territori shqipetare nuk kane as edhe nje lidhje me kete histori.
Mund te themi se mémoriali i turqeve eshte teresisht i pavend ne kete rast.

Mémoriali i serbeve edhe pse sna pelqen respekton rreullat nderkombetare pasi ata sic thuhet ne artikull kane rene ne territorin shqipetar.
Keto d'y raste nuk mund te barazohen dhe as mund te justifikojne njeri tjetrin.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-08-2019, 19:55   #13
Zana
e....Thjeshte
 
Avatari i Zana
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 24,404
Thanks: 6,371
Thanked 6,961 Times in 3,343 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 280
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Nė mes tė Tiranės ndodhet njė memorial pėr ushtarėt serbė

E mira eshte qe ti ngrene k'to varre .. e ti dergojne ne token e tyre, perndryshe ne te kundert nuk mban askush pergjegjesi edhe nese i vene flaken.
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-08-2019, 20:01   #14
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,723
Thanks: 3,750
Thanked 3,018 Times in 2,048 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Nė mes tė Tiranės ndodhet njė memorial pėr ushtarėt serbė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
Ne baze te nje lloje marveshjeje nderkombetare cdo shtet ka te drejte te ngrere memoriale te ushtareve te vete aty ku ata kane rene. Dmth nese serbet kane rene ne shqiperi atehere ata mund te varrosen aty dhe tu ngrihet nje mémorial.
VerrezA te tilla ne shqiperi kane greket, italIanet, anglezet etj etj.

Turqit ne kete rast kane rene ne turqi kundėr nje grushti shteti, nje problčmi te brendshem ne politiken turke.
Shqiperia dhe territori shqipetare nuk kane as edhe nje lidhje me kete histori.
Mund te themi se mémoriali i turqeve eshte teresisht i pavend ne kete rast.

Mémoriali i serbeve edhe pse sna pelqen respekton rreullat nderkombetare pasi ata sic thuhet ne artikull kane rene ne territorin shqipetar.
Keto d'y raste nuk mund te barazohen dhe as mund te justifikojne njeri tjetrin.
Ai serbi ka vrarė e ka prerė, ēa memoriali do ti ngresh atyre? Po kėshtu edhe me grekun. Ndėrsa anglezėt janė vrarė duke luftuar nė krah tė shqiptarėve kundėr gjermanėve dhe ėshtė normale qė njė memorial do ti lejosh qė ta ngrenė. Janė situata tė ndryshme.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-08-2019, 20:17   #15
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,539
Thanks: 184
Thanked 1,441 Times in 1,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Re: Nė mes tė Tiranės ndodhet njė memorial pėr ushtarėt serbė

Mémoriali i gjermaneve ne normandi.
Te gjithe e dime Kush jane nazistet gjithashtu e dime se cfare kane qene ata per francezet. Por cuditerisht ata kane memorialin e tyre mu aty ne normandi, aty ku zbarkuan aleatet dhe aty ku u vendos fati i europes ndoshta gjithe botes.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/La_C...n_war_cemeterySystéma, Kingbardhyl dhe ndonje tjeter ka ndonje gje per te thene ? !!!!
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-08-2019, 20:24   #16
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,805
Thanks: 4,357
Thanked 4,708 Times in 3,135 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Nė mes tė Tiranės ndodhet njė memorial pėr ushtarėt serbė

ja edhe nga une dy dhafa kanina. Kjo e serbeve me memorialet e atyre ushtareve te rene, nuk krahasohet askund. Qe ja ke huqur, ja ke huqur me krahasimin mes Normandise dhe ketyre te sharres.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-08-2019, 20:27   #17
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,723
Thanks: 3,750
Thanked 3,018 Times in 2,048 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Nė mes tė Tiranės ndodhet njė memorial pėr ushtarėt serbė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
Mémoriali i gjermaneve ne normandi.
Te gjithe e dime Kush jane nazistet gjithashtu e dime se cfare kane qene ata per francezet. Por cuditerisht ata kane memorialin e tyre mu aty ne normandi, aty ku zbarkuan aleatet dhe aty ku u vendos fati i europes ndoshta gjithe botes.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/La_C...n_war_cemeterySystéma, Kingbardhyl dhe ndonje tjeter ka ndonje gje per te thene ? !!!!
Po, kam pėr tė thėnė. Ato dy vende tani janė aleatė dhe janė baza e Europės. Ato nuk janė nė gjėndje lufte me njėri tjetrin dhe nuk hartojnė platforma se si ta zhdukin fizikisht fqinjin e tyre. Je gabim. Po flet pėr dy realitete krejt tė ndryshme.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-08-2019, 08:01   #18
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,067
Thanks: 16,412
Thanked 9,710 Times in 6,565 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Question Re: Nė mes tė Tiranės ndodhet njė memorial pėr ushtarėt serbė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
Ne baze te nje lloje marveshjeje nderkombetare cdo shtet ka te drejte te ngrere memoriale te ushtareve te vete aty ku ata kane rene. Dmth nese serbet kane rene ne shqiperi atehere ata mund te varrosen aty dhe tu ngrihet nje mémorial.
VerrezA te tilla ne shqiperi kane greket, italIanet, anglezet etj etj.

Turqit ne kete rast kane rene ne turqi kundėr nje grushti shteti, nje problčmi te brendshem ne politiken turke.
Shqiperia dhe territori shqipetare nuk kane as edhe nje lidhje me kete histori.
Mund te themi se mémoriali i turqeve eshte teresisht i pavend ne kete rast.

Mémoriali i serbeve edhe pse sna pelqen respekton rreullat nderkombetare pasi ata sic thuhet ne artikull kane rene ne territorin shqipetar.
Keto d'y raste nuk mund te barazohen dhe as mund te justifikojne njeri tjetrin.
Ta paska dhene pergjigjen moderatori.Une po shtoj....pemet e paqes kane arritur lartesine....600 cm.Tashti kam une nje pyetje...kane memoriale shqiptaret te rene ne serbi dhe greqiris??????
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-08-2019, 08:21   #19
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 9,011
Thanks: 7,798
Thanked 6,567 Times in 2,786 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 212
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Re: Nė mes tė Tiranės ndodhet njė memorial pėr ushtarėt serbė

Ushtria gjermane nuk ka histori gjenocidiale ne France. Nuk eshte bere gjenocid ndaj popullit francez.
Metutje, memoriali i ushtareve gjermane i kushtohet vetem atyre ushtareve qe rane gjate nje lufte mbrojtese dhe kryesisht kunder amerikaneve dhe britanezeve gjate ofanzives se tyre ushtarake ne France, qe quhet D - day landing.

Kanina nuk ka krahasim.
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-08-2019, 08:23   #20
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,067
Thanks: 16,412
Thanked 9,710 Times in 6,565 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Re: Nė mes tė Tiranės ndodhet njė memorial pėr ushtarėt serbė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Ushtria gjermane nuk ka histori gjenocidiale ne France. Nuk eshte bere gjenocid ndaj popullit francez.
Metutje, memoriali i ushtareve gjermane i kushtohet vetem atyre ushtareve qe rane gjate nje lufte mbrojtese dhe kryesisht kunder amerikaneve dhe britanezeve gjate ofanzives se tyre ushtarake ne France, qe quhet D - day landing.

Kanina nuk ka krahasim.
DREJTE....<frajer>.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur