Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-09-2019, 19:01   #1
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,642
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim Thaēi
Thaēi takohet me guvernatorin Kyotos, flasin pėr bashkėpunimin ndėrmjet dy vendeve

10 shtator 15:53

Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, gjatė vizitės zyrtare nė Japoni ėshtė takuar me guvernatorin e Prefekturės sė Kyotos, Takatoshi Nishiwaki , i cili ėshtė edhe kryesues i kompanisė “Kyocera”, me tė cilin ka biseduar pėr bashkėpunimin ndėrmjet Kyotos dhe komunave tė Kosovės.

“Me guvernatorin e Prefekturės sė Kyotos, Takatoshi Nishiwaki, nėnkryetarin e Odės Ekonomike, i cili ėshtė edhe kryesues i kompanisė “Kyocera”, kemi biseduar pėr bashkėpunimin ndėrmjet Kyotos dhe komunave tė Kosovės. Biseduam pėr mundėsinė e bashkėpunimit ndėrmjet kėsaj komune dhe qytetit tė Prizrenit. Kyoto dikur ishte kryeqytet i Japonisė pėr 1000 vjet, sot paraqet ndėrthurje tė bukur tė tradicionales dhe bashkėkohores, mė shumė se ēdo qytet tjetėr nė Japoni, njėjtė si Prizreni nė Kosovė”, ka shkruar Thaēi nė llogarinė e vet nė “Facebook”.

/Epoka e re/
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-09-2019, 19:20   #2
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,642
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim Thaēi


Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, gjatė vizitės zyrtare nė Japoni

__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 12:12   #3
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,642
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim Thaēi


Presidenti Thaēi i kėrkoi investime Toyotės nė Kosovė
11 shtator 12:18

Presidenti i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, nė ditėn e dytė tė vizitės shtetėrore nė Japoni ka takuar pėrfaqėsues tė lartė tė kompanisė mė tė madhe automobilistike nė botė “Toyota”.

Nė takimin me zėvendėspresidentin ekzekutiv tė Korporatės Toyota, Mitsuru Kawai dhe menaxhmentin e fabrikės sė prodhimit nė Toyota City, presidenti Thaēi, ka kėrkuar nga ta qė tė shqyrtojnė mundėsinė e zgjerimit tė tregut nė Kosovė dhe pėrmes saj nė vendet e Ballkanit Perėndimor dhe Evropės.

“Ishte njė mundėsi e jashtėzakonshėm pėr tė biseduar pėr mundėsinė e zgjerimit tė tregut tė Toyotės nė Kosovė. Nė jemi vend i sigurt pėr investime, me ligje evropiane dhe fuqi punėtore tė talentuar. Pas kėsaj vizite do tė kemi takime tjera pėr tė thelluar kėtė bashkėpunim”, ka thėnė ai.

Sipas tij, nė kėtė takim ėshtė mirėpritur ideja pėr krijimin e njė qendre tė bizneseve japoneze nė Kosovė.

Nga ana tjetėr, zėvendėspresidenti ekzekutiv i Korporatės Toyota, Mitsuru Kawai ka mirėpritur idenė pėr tė shikuar mundėsinė e bashkėpunimit me Kosovėn.

Ai ka theksuar se fillimisht duhet tė rritet numri i pėrdoruesve. “Prandaj misioni i parė dhe kėrkesa pėr popullin e Kosovės ėshtė qė tė vozisin sa mė shumė Toyota”, ka shtuar ai.

Gjatė vizitės nė Japoni, presidentit Thaēi i ėshtė organizuar njė vizitė nė tempujt tė vjetėr tė qytetit tė Kyotos. Ai po ashtu ka takuar dy studentė kosovarė, tė cilat janė duke studiuar nė Osaka dhe Kyoto.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 13:09   #4
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim Thaēi

Prodhimi i Toyotes ne Kosove. Fuck yeah!

Kerkese sa me e lag gojen, kinse po bej dicka.

Nje inxhinier qe po na duhej per nje proces te thjeshte te prodhimit nuk e gjetem ne gjithe kosoven. Si perfundim e morem nje ukrainas.

Ata pak qe i kishim iken me kohe, pikerisht nga hashimat.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 13:48   #5
Venom
Chill
 
Avatari i Venom
 
Data e antarėsimit: May 2018
Vendndodhja: Albania
Posts: 5,659
Thanks: 2,916
Thanked 2,915 Times in 1,624 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 152
Venom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėm
Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim Thaēi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Prodhimi i Toyotes ne Kosove. Fuck yeah!

Kerkese sa me e lag gojen, kinse po bej dicka.

Nje inxhinier qe po na duhej per nje proces te thjeshte te prodhimit nuk e gjetem ne gjithe kosoven. Si perfundim e morem nje ukrainas.

Ata pak qe i kishim iken me kohe, pikerisht nga hashimat.
Mbase prodhojne vetem llamarinat, skrap ka boll.
Venom nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 19:11   #6
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,642
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim Thaēi

Thaēi takon anėtarėt e Lidhjes sė Miqėsisė, fton pėr thellim tė bashkėpunimit

11 shtator 18:34

Presidenti i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, nė ditėn e dytė tė vizitės shtetėrore nė Japoni, ka takuar anėtarėt e Lidhjes sė Miqėsisė nė Kuvendin e Japonisė.

Nė kėtė takim, presidenti Thaēi ka theksuar se Lidhja e Miqėsisė ėshtė rritur dhe pėrtėrirė me deputetė tė rinj dhe i ftoi ata qė tė vizitojnė Kosovėn.

Sipas tij, hapja e Ambasadės sė Japonisė qė do tė bėhet sė shpejti nė Prishtinė, ėshtė njė dėshmi tjetėr e bashkėpunimit dhe thellimit tė miqėsisė ndėrmjet dy shteteve.

“Raportet me Japoninė janė duke shėnuar pėrmirėsim tė hovshėm pėr ēfarė mė duhet tė falėnderoj kryeministrin Abe, Ministrin e Punėve tė Jashtme dhe juve miq tė nderuar”, ka shtuar ai.

Presidenti Thaēi ka folur edhe pėr aspiratat e Kosovės pėr anėtarėsim sa mė tė shpejt nė NATO dhe nė Bashkimin Evropian.

“Nė Kosovė ka konsensus tė plotė qė anėtarėsimi nė NATO dhe BE nuk ka alternativė, duke iu bashkuar vlerave perėndimore”, ka thėnė ai.

Nga ana tjetėr, Ryu Shionoya, kryetar u grupit tė miqėsisė me Kosovėn, ka theksuar se tė gjithė deputetet, anėtarė tė kėtij grupi do tė angazhohen pėr tė rritur bashkėpunimin tregtar dhe ekonomik ndėrmjet dy shteteve.

Nė darkė ishin edhe ministri i Lojėrave Olimpike tani nė detyrė tė re nė partinė LDP, deputeti Eto i rizgjedhur 13 herė, zėvendėsministrja e punėve tė jashtme znj. Abe e cila ka vizituar Kosovėn nė shkurt, kėshilltari i kryeministrit Abe pėr siguri z. Sonoura dhe deputeti Nakajama nga Osaka deri vonė kryetar i komisionit pėr politikė tė jashtme.

Nė kėtė takim ishte edhe deputeti, Kenji Wakamyia, kryesues i Komisionit pėr Punė tė Jashtme nė Parlamentin e Japonisė, ndonėse nuk ėshtė anėtar i Lidhjes, shprehu kėnaqėsi pėr angazhimin pėr thellim tė bashkėpunimit, veēanėrisht nė ekonomi.

Presidenti Thaēi, nesėr do tė vazhdojė agjendėn e tij me takime tė ndryshme me pėrfaqėsues tė shtetit tė Japonisė.

/Epoka e re/
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2019, 12:41   #7
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,642
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim ThaēiPėr nder tė Thaēit, Tokio mbushet me flamuj tė Kosovės

Mė: 12 shtator 2019 Nė ora: 11:45
Pėr nder tė Thaēit, Tokio mbushet me flamuj tė Kosovės

Njė ditė para takimit ndėrmjet Presidentit tė Kosovės, Hashim Thaēi me Perandorin dhe kryeministrin Abe, kryeqyteti japonez ėshtė mbushur me flamuj tė Kosovės.

Nė foto qė ka postuar presidenti Thaēi nė profilin e tij nė Facebook, shihen flamujt e Kosovės nė rrugė tė Tokios.

Edhe nė njė video tė siguruar nga KosovaPress shihen flamujt e Kosovės tė vendosur nėpėr rrugėt e Kosovės.

Presidenti Thaēi nesėr do tė zhvillojė takime me Perandorin e Japonisė si dhe kryeministrin Abe.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2019, 12:43   #8
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,642
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim ThaēiThaēi takon kryetarin e Kuvendit tė Japonisė Tadamori Oshima
12 shtator 10:20

Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi ėshtė pritur sot nė takim nga kryetari i Kuvendit tė Japonisė, Tadamori Oshima.

Nė kėtė takim ėshtė biseduar pėr mundėsinė e thellimit tė bashkėpunimit bilateral dhe rritjen e shkėmbimit tė ideve dhe projekteve konkrete ndėrmjet dy parlamenteve tė shteteve tona.

Shkrimi i plotė i Thaēit nė “Facebook”:

Nė ditėn e tretė tė vizitės shtetėrore nė Japoni, u prita nga Kryetari i Kuvendit tė Japonisė, Tadamori Oshima, me tė cilin biseduam pėr mundėsitė e thellimit tė bashkėpunimit ndėrmjet dy parlamenteve tė shteteve tona. Kryetarin Oshima e falėnderova pėr mbėshtetjen e vazhdueshme qė Japonia i ka dhėnė Kosovės nė tri dekadat e fundit, sidomos nė procesin e shtetndėrtimit dhe forcimin e subjektivitetit ndėrkombėtar, derisa theksova nevojėn qė pas kėsaj vizite tė formohen grupe nė kuadėr tė Qeverive dhe Parlamenteve pėr tė projektuar njė strategji afatgjate tė bashkėpunimit ndėrmjet dy shteteve. Hapja e Ambasadės sė Japonisė nė Prishtinė ėshtė njė hap konkret nė rritjen e kėtij bashkėpunimi, duke shikuar nga afėr mundėsitė pėr rritjen e shkėmbimit tregtar dhe ekonomik ndėrmjet dy vendeve.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-09-2019, 12:06   #9
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,642
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim Thaēi
12:44 / 15.09.2019
Vizita e Thaēit merr vėmendje nė mediat japoneze

Mediat japoneze kanė raportuar pėr vizitėn e presidentin Hashim Thaēi nė Japoni, i cili ka zhvilluar takime tė shumta nė Tokio, Osaka dhe Kjoto.

Televizioni publik i “NHK” ka transmetuar drejtpėrdrejt konferencėn pėr media tė kryeministrit tė Japonisė, Shinzo Abe dhe tė presidentit Thaēi.

Ky medium ka raportuar pėr vizitėn e presidentit nė Japoni tė cilėn e ka pėrshkruar se pėrcaktuese pėr krijimin e njė dinamike tė ndėrmjet Kosovės dhe Japonisė.

NHK po ashtu ka raportuar se kryeministri Shinzo Abe do tė mbėshtes edhe mė tutje Kosovėn, pėr tė punuar sė bashku pėr tė pėrmirėsuar mjedisin qė kompanitė japoneze tė zgjerojnė investimet nė Kosovė.

Abe sipas NHK, i ka premtuar presidentit tė Kosovė se Japonia do tė vazhdojė tė mbėshtes Kosovėn nė anėtarėsimin e saj nėpėr organizata ndėrkombėtar dhe nė forcimin e subjektivitetit ndėrkombėtar.

Edhe Agjencia e Lajmeve e Japonisė “Kyodo”, e ka pėrshkruar vizitėn e presidentit Thaēi nė Japoni si tė rėndėsishme pėr rritjen e shkėmbimit tregtar dhe ekonomik ndėrmjet dy shteteve.

“Nė njė takim me presidentin e Kosovės, Hashim Thaēi, Abe zbuloi njė plan pėr hapjen e njė zyre diplomatike nė kėtė vend nė muajin janar, duke theksuar se shkėmbimet midis dy vendeve janė rritur ndjeshėm gjatė dekadės sė kaluar qė nga krijimi i lidhjeve diplomatike nė 2009”, ka shkruar Agjencia “Kyodo”.

Sipas kėsaj agjencie, Abi ka theksuar tė jetė i vendosur qė tė punojė ngushtė me presidentin Thaēi pėr t’i bėrė lidhjet tona dypalėshe mė tė forta dhe tė synojmė paqen dhe stabilitetin nė Ballkanin Perėndimor.

Gazetat nė Japoni kanė raportuar edhe pėr takimin ndėrmjet Perandorit Japonez, Naruhito dhe Presidentit Thaēi. Presidenti kosovar sipas mediave japoneze ėshtė liderėt e parė qė kanė takuar Perandorin, pasi mori fronin nė maj tė kėtij viti.

Mediat nė Japoni kanė paralajmėruar se nė tetor tė kėtij viti do tė mbahet ceremonia e madhe e kurorėzimit tė Perandorit, ku pritet tė marri pjesė rreth 200 lider nga mbarė bota.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-09-2019, 15:22   #10
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,139
Thanks: 8,166
Thanked 3,741 Times in 1,992 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim Thaēi

Peci: Thaēi tentoi qė eshtrat e Isa Boletinit tė mos varrosen nė Boletin pėr shkak tė ndryshimit tė kufijve

Kandidati pėr deputet nga radhėt e Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Faton Peci, i ftuar nė T7 ka lėshuar akuza tė rėnda drejt presidentit tė Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēit.
Ai deklaroi se me rastin e rivarrosjes sė eshtrave tė heroit kombėtar, Isa Boletinit, Thaēi ka tentuar qė ta ndryshojė lokacionin.
Sipas tij, Thaēi ka tentuar qė eshtrat e Isa Boletinit tė varrosen nė Shqipėri e jo nė Boletin, pėr shkak se nėse do ndodhte ndryshimi i kufijve ato do tė mbeteshin jashtė Kosovės.
“Eshtrat e Isa Boletinit ka dashur t’i varrosė nė Shqipėri pėr shkak tė ndjeshmėrisė sė rastit e tė mos i dėrgojė nė Boletin” tha Peci.
Tutje ai deklaroi se ka pasur bisedė me Thaēin dhe se pėrmes bisedave, kjo bisedė ėshtė hedhur poshtė.

“Kam pasur bisedė me tė dhe jam krenar qė e kemi mposhtur kėtė ide” deklaroi ai.
___________________________________
https://zeri.info/zgjedhjet-2019/287...it-te-kufijve/
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-09-2019, 19:49   #11
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,642
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim ThaēiThaēi nga Japonia nė Bjeshkėt e Sharrit

Aktuale shtator 15, 2019 - 14:18


Presidenti i vendit, Hashim Thaēi, kėtė tė diele i ka vizituar Bjeshkėt e Sharrit.

Kujtojmė se sė fundmi ai ka zhvilluar njė vizitė edhe nė Japoni ku ėshtė takuar me investitorė japonezė.

“Me tė vyeshmin Jahir Kosumi nga Gaēka e Ferizajit, i cili mbledh boronica nė Bjeshkėt e Sharrit, nė kėtė ditė fundvere me diell”, ka shkruar Thaēi nė Facebook.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2019, 12:35   #12
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,642
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim Thaēi


Presidenti Thaēi udhėton pėr SHBA, merr pjesė nė pritjen e presidentit Trump


nga:A. R.

Presidenti i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, sot ėshtė nisur pėr nė SHBA, ku do tė ketė takime zyrtare nė Iowa dhe New York.

Nė Des Moines, kryeqytetin e Iowa-s, me tė cilin ėshtė binjakėzuar Kosova, presidenti Thaēi do tė vizitojė pjesėtarėt e FSK-sė qė janė duke ndjekur trajnime nė Gardėn Kombėtare tė shtetit tė Iowa-s.

Ai po ashtu do tė takojė studentet kosovare qė kanė shkuar tė ndjekin studimet postdiplomike nė kuadėr tė programit “Gratė nė energji” tė “MFK”.

Ndėrsa, nė New York, presidenti Thaēi do tė ndjek punimet e Asamblesė sė Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara.

Takimi kryesor ėshtė pritja te Presidenti i Shteteve tė Bashkuar tė Amerikės, Donald Trump.

Presidenti Thaēi do tė marrė pjesė edhe nė darkėn e shtruar nga Pėrfaqėsuesja e Lartė e BE-sė, Federica Mogherini, pėr liderėt e Ballkanit Perėndimor.

Nė kuadėr tė punimeve tė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara, presidenti Thaēi pritet tė takojė krerė shtetesh tė vendeve nga bota dhe liderė tė organizatave ndėrkombėtare.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2019, 19:56   #13
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,642
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim ThaēiVideo e rrallė e Thaēit duke ngrenė pite me uniformė tė UĒK-sė (Video)

Kosova Ime Lajme

Por, gjatė natės sė sotme ėshtė publikuar njė video e Presidentit Thaēi ku ai shihet duke ngrenė pite.

Portali qė e ka publikuar, Ballkani.info, shkruan se kjo video ishte bėrė gjatė nėntorit tė vitit 1998 nga H. Morina.

Presidenti Thaēi shihet i veshur me uniformė tė UĒK-sė.

Kujtojmė qė gjatė fjalim tė mbrėmshėm nė OKB, Thaēi evokoi kujtime nga koha e luftės 1998 ku tha se pikėrisht para 20 viteve ai ishte duke e luftuar “regjimin e Milosevicit nė Kosovė” dhe se ishte krenar pėr tė kaluarėn e tij. /GazetaExpress/
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2019, 19:11   #14
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,642
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim Thaēi19:00 / 19.09.2019
Presidenti Thaēi nė SHBA takon Guvernatoren Kim Reynolds

Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, ėshtė duke qėndruar nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.

Thaēi atje ka takuar Guvernatoren Kim Reynolds, tė cilėn ka bėrė tė ditur se e ka falėnderuar pėr pėrkrahjen e vazhdueshme qė ky shtet i ka ofruar Kosovės.

”Nė Iowa tė SHBA-sė, takova Guvernatoren Kim Reynolds, tė cilėn e falėnderova pėr pėrkrahjen e vazhdueshme qė ky shtet i ka ofruar Kosovės dhe vazhdon t’i ofrojė. Bashkėpunimi qė kishte nisur me FSK-nė, tani ėshtė zgjeruar nė fusha tė tjera, si edukim dhe nė programe tė specializuara, siē ėshtė “Women in Energy”. Po ashtu, janė vėnė hapat e parė pėr krijimin e parakushteve pėr ardhjen e investimeve tė drejtpėrdrejta tė kompanive nga Iowa nė sektorin e energjisė nė Kosovė. Jemi tė bekuar qė kemi miqėsinė me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. HTH”

__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-09-2019, 17:35   #15
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,642
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim ThaēiNė Gardėn Kombėtare tė shtetit Iowa nė SHBA, i shpreha mirėnjohje Gjeneralmajorit Benjamin Corell pėr pėrkrahjen e vazhdueshme qė ka dhėnė pėr Forcėn e Sigurisė sė Kosovės dhe pėr Kosovėn nė pėrgjithėsi. Na bėn krenar tė gjithėve tė shohim sukseset e pjesėtarėve tė FSK-sė kudo nė botė. Sot i urova pėr sukseset e tyre katėr pjesėtarė tė FSK-sė qė po i ndjekin trajnimet nė Gardėn Kombėtare nė Iowa. HTH
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-09-2019, 17:58   #16
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,642
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim Thaēi
Hashim Thaēi takon Kolinda Grabar-Kitaroviqin


Gazeta Express
23 Shtator 2019 18:24

Presidenti i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi ėshtė takuar me presidenten kroate, Kolinda Krabar-Kitaroviq, nė kuadėr tė punimeve tė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė OKBS’sė.

Sipas njoftimit, Thaēi ka biseduar pėr mundėsinė e thellimit tė bashkėpunimit ekonomik dhe tregtar.

“Kroacia ėshtė njė shembull i mirė i suksesit pėr rrugėn qė duhet ndjek Kosova drejt anėtarėsimit nė NATO dhe Bashkim Evropian”, ka thėnė presidenti Thaēi pas takimit, thuhet nė njoftim.

Ndėrsa nė anėn tjetėr, presidentja kroate e ka konfirmuar se marrėdhėniet mes dy vendeve janė shumė tė mira dhe se Kroacia do tė japė mbėshtetjen pėr Kosovėn.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-09-2019, 04:56   #17
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,229
Thanks: 16,496
Thanked 9,751 Times in 6,597 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim Thaēi

GECI: NĖ UĒK KA PASUR NJERĖZ TĖ SERBISĖ.

Ish-deputeti i LDK-sė, Gani Geci, ka deklaruar se nė Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės ka pasur njerėz tė infiltruar nga Shėrbimi Informativ i Serbisė.

Ai me Sami Lushtakun nė T7 kanė thėnė se Shėrbimi Informativ i Serbisė ka qenė i fortė dhe ka fut njerėz tė vet nė UĒK.

Shėrbimi Informativ i Serbisė ka qenė shumė i fortė dhe ka fut njerėz tė vet nė UĒK, ka thėnė Lushtaku.


Ka pasur njerėz tė Serbisė tė infiltruar direkt nė UĒK, ėshtė shprehur ish-deputeti.

Derisa Gani Geci tha se tė tillė kishte edhe nė Shtab tė Pėrgjithshėm tė UĒK’sė.

… Madje edhe nė Shtab tė Pėrgjithshėm tė UĒK’sė, konfirmoi Geci.

8 ore me pare.

PS......SHUME PISANJOSER paska ne kosovo.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-09-2019, 17:27   #18
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,642
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim Thaēi


Hashim Thaēi dhe Pietro Parolin


Presidenti Thaēi kėrkon njohjen e Kosovės nga Selia e Shenjtė

Mė: 24 shtator 2019 Nė ora: 15:47


Presidenti i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, nė kuadėr tė punimeve tė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara, ka zhvilluar njė takim me Sekretarin e Shtetit tė Selisė sė Shenjtė, Pietro Parolin.

Kreu i vendit tonė fillimisht e ka falėnderuar sekretarin Paroli pėr mbėshtetjen qė Selia e Shenjtė i ka dhėnė popullit tė Kosovės para, gjatė dhe pas luftės, duke thėnė se njohja formale e Kosovės Vatikani do tė kurorėzonte krejt angazhimin e saj pėr sigurimin e paqes dhe stabilitetin nė Ballkanin Perėndimor dhe Evropė.

“Populli i Kosovės gjithmonė ėshtė udhėhequr nga vlerat e Shėn Terezės, vlera tė tolerancės, paqes dhe bashkėjetesės. Jemi mirėnjohės pėr mbėshtetjen qė Selia e Shenjtė i ka dhėnė popullit tė Kosovės. Krejt ēfarė ka mbetur ėshtė njoha nga Vatikani”, tha Thaēi.

Presidenti Thaēi, e ka informuar sekretarin Parolin pėr harmoninė fetare nė Kosovė, pėr bashkėjetesėn ndėrmjet komuniteteve, vlera mbi tė cilat ėshtė ndėrtuar shteti i Kosovės.

Nga ana tjetėr, sekretari i Shtetit tė Selisė sė Shenjtė, Pietro Parolin ka thėnė se Selia e Shenjtė ėshtė e pėrkushtuar pėr paqen, tolerancėn dhe stabilitetin nė Kosovė.

Ndryshe, nė kuadėr tė punimeve tė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara, presidenti Thaēi do tė vazhdojė takime tė shumta me pėrfaqėsues tė shteteve pjesėmarrėse nė kėtė eveniment.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-09-2019, 19:02   #19
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,642
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim Thaēi
Ėshtė koha qė Kosova dhe Greqia tė thellojnė marrėdhėniet ndėrmjet dy vendeve. Kryeministrin e ri tė Greqisė, Kyriakos Mitsotakis e kam falėnderuar pėr mbėshtetjen qė ky shtet i ka dhėnė Kosovės nė perspektivėn euroatlantike. U pajtuam qė tė shikojmė mundėsitė e rritjes sė bashkėpunimit ekonomik dhe tregtar. HTH
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-09-2019, 20:12   #20
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,642
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim Thaēi
19:30 / 24.09.2019
Maurer: Zvicra pėrkrah Kosovėn nė aspiratėn pėr anėtarėsim nė BE

Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, ka takuar homologun e tij zviceran Ueli Maurer, nė kuadėr tė punimeve tė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara nė Nju Jork.

Ai me kėtė rast ėshtė shprehur i kėnaqur me bashkėpunimin nė mes tė dy vendeve, duke thėnė se Zvicra vazhdon tė mbetet ndėr pėrkrahėsit mė tė mėdhenj tė Kosovės.

“Komuniteti kosovar-zviceran ėshtė urė lidhėse nė mes nesh”, u shpreh presidenti Thaēi.

Ndėrsa, presidenti Maurer tha se vendi i tij vazhdon tė pėrkrahė Kosovėn nė aspiratėn pėr anėtarėsim nė Bashkimin Evropian.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur