Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-10-2019, 11:19   #1
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,645
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Richard Grenell, i dėrguar i SHBA-sė pėr dialogun Kosovė-Serbi
Richard Grenell, i dėrguar i SHBA-sė pėr dialogun Kosovė-Serbi


Presidenti Trump njoftoi tė enjten se do tė emėrojė ambasadorin amerikan nė Gjermani, Richard Grenell si tė dėrguarin e tij tė posaēėm pėr bisedimet e paqes midis Kosovės dhe Serbisė.

Richard A. Grenell ėshtė ambasador i Shteteve tė Bashkuara nė Gjermani qė nga muaji maj i vitit tė kaluar. Zoti Grenell, ekspert i politikės sė jashtme, ėshtė themelues i firmės "Capitol Media Partners" nė vitin 2010, qė ofron konsulencė pėr ēėshtje tė jashtme.

Ambasadori Grenell, ka qėnė zėdhėnės i ambasadės sė Shteteve tė Bashkuara nė OKB pėr shtatė vjet, 2001-2008, duke e mbajtur kėtė post mė gjatė se ēdo ambasador tjetėr, duke shėrbyer pėr katėr ambasadorė tė ndryshėm.

Ai mban gradėn Master pėr Administratėn Publike nga universiteti i Harvardit. (VOA).
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2019, 12:49   #2
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,774
Thanks: 3,775
Thanked 3,042 Times in 2,063 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Richard Grenell, i dėrguar i SHBA-sė pėr dialogun Kosovė-Serbi

Cfare dime ndonje gje me teper per kete?
Po Palmer do vazhdoje te kete rol?
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2019, 17:01   #3
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,225
Thanks: 0
Thanked 730 Times in 602 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Richard Grenell, i dėrguar i SHBA-sė pėr dialogun Kosovė-Serbi

Nga hunda, si cifut qenka me duket.
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2019, 17:03   #4
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,229
Thanks: 16,496
Thanked 9,751 Times in 6,597 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Re: Richard Grenell, i dėrguar i SHBA-sė pėr dialogun Kosovė-Serbi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga doganieri Shiko postimin
Nga hunda, si cifut qenka me duket.
Eshte homoseksual dhe ARROGANT specie.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2019, 17:07   #5
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,225
Thanks: 0
Thanked 730 Times in 602 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Richard Grenell, i dėrguar i SHBA-sė pėr dialogun Kosovė-Serbi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Eshte homoseksual dhe ARROGANT specie.
Aha, nga shiu ne bresher.

Se edhe ki Palmeri arrogant eshte.
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2019, 17:10   #6
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,225
Thanks: 0
Thanked 730 Times in 602 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Richard Grenell, i dėrguar i SHBA-sė pėr dialogun Kosovė-Serbi

Arrestohet autorja e RAI qė kėrcėnonte ish-ambasadorin e BE nė Shqipėri
KĖNDEJ RROKULL
Nga Klodiana 5 orė mė herėt0


Policia italiane ka arrestuar autoren e RAI TV, 41-vjeēaren Valentina Pizzale, e cila akuzohet se ka kėrcėnuar dhe shantazhuar ish-ambasadorin e BE nė vendin tonė, Ettore Sequi.

Mediet italiane raportojnė se 41-vjeēarja i ka bėrė ish-ambasadorit njė telefonatė duke i thėnė: “Do t’i tregoj tė gjitha dhe do tė tė shkatėrroj”. Ky ėshtė vetėm njė ndėr mesazhet dėrguar politikanit Sequi, i cili ėshtė bėrė pjesė e kabinetit tė qeverisė italiane, prej muajit shtator.

Gjitahstu mediat italiane shkruajnė se nė vitin 2017 Ettore Sequi dhe skenaristja kishin pasur njė lidhje tė shkurtėr, por qė ishte mbyllur shpejt. Ai kishte tentuar ta mbante larg vėmendjes publike tensionin qė pasoi kėtė mbyllje tė raportit, por u detyrua tė denonconte, pas kanosjeve tė vazhdueshme qė i bėnte gruaja. Ajo donte qė ai tė vijonte raportin, gjė qė Sequi nuk e donte mė.

Raportohet se pas arrestimit skenaristja 41-vjeēare ėshtė lėnė nė arrest shtėpie.

https://roma.corriere.it/notizie/cro...f9a38071.shtml
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2019, 17:10   #7
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,229
Thanks: 16,496
Thanked 9,751 Times in 6,597 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Re: Richard Grenell, i dėrguar i SHBA-sė pėr dialogun Kosovė-Serbi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga doganieri Shiko postimin
Aha, nga shiu ne bresher.

Se edhe ki Palmeri arrogant eshte.
E gjen shume kollaj ce cfar tipi eshte(e kam fjalen per flamurtaret).

Dhe FAKT eshte KY....po u be PAZARI apo MARREVESHJA nuk ja u hedh me fajin ruseve.Duan apo sduan ne forum!
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2019, 19:19   #8
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Re: Richard Grenell, i dėrguar i SHBA-sė pėr dialogun Kosovė-Serbi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Cfare dime ndonje gje me teper per kete?
Po Palmer do vazhdoje te kete rol?
Palmer vazhdon te jete perfaqesues i posacem per tere ballkanin perendimor.

Ky tjetri vetem per dialogun Kosove - Serbi.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2019, 19:21   #9
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,225
Thanks: 0
Thanked 730 Times in 602 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Richard Grenell, i dėrguar i SHBA-sė pėr dialogun Kosovė-Serbi

Vec ka nje ndryshim te vogel, kete e ka caktuar presidenti, ate palmen sekretari i shtetit.
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2019, 19:36   #10
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,774
Thanks: 3,775
Thanked 3,042 Times in 2,063 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Richard Grenell, i dėrguar i SHBA-sė pėr dialogun Kosovė-Serbi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Palmer vazhdon te jete perfaqesues i posacem per tere ballkanin perendimor.

Ky tjetri vetem per dialogun Kosove - Serbi.
Dakord. Une pyeta sepse fare pak kohe me pare u tha qe Palmer do ishte njeriu i Amerikaneve qe do merresh me kete ceshtje, te pakten une keshtu e kam kuptuar. Tani doli ky tjetri.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
border=
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2019, 19:54   #11
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Re: Richard Grenell, i dėrguar i SHBA-sė pėr dialogun Kosovė-Serbi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Dakord. Une pyeta sepse fare pak kohe me pare u tha qe Palmer do ishte njeriu i Amerikaneve qe do merresh me kete ceshtje, te pakten une keshtu e kam kuptuar. Tani doli ky tjetri.
Kjo i zuri te gjithe ne befasi.

Trump si gjithmone i pa parashikueshem.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2019, 19:58   #12
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,225
Thanks: 0
Thanked 730 Times in 602 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Richard Grenell, i dėrguar i SHBA-sė pėr dialogun Kosovė-Serbi

Edhe trump, perfaqson interesa te caktuara. Problemi eshte qe shqiptaret(udheheqewit qe i perfaesojne), ne kete kohe jane te dhene shume pas berjes se parave, dhe jo te forcimit te shtetit dhe kombit.
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2019, 20:58   #13
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,229
Thanks: 16,496
Thanked 9,751 Times in 6,597 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Question Re: Richard Grenell, i dėrguar i SHBA-sė pėr dialogun Kosovė-Serbi


PS....po deshiruat kemi dhe hulumtime nga ruset dhe gjermanet per ket caubojsin ne dardani.

Kam nje pyetje per juve qe keni flamur dhe kufij tjeter: si e kqyrni kete emerimin e ketij???????????????????????????????????????
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2019, 10:26   #14
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,139
Thanks: 8,166
Thanked 3,741 Times in 1,992 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Re: Richard Grenell, i dėrguar i SHBA-sė pėr dialogun Kosovė-Serbi

Serwer ka dyshime pėr Grenell: Do tė ringjallė idenė e korrigjimit tė kufijve mes Kosovės dhe Serbisė


Eksperti i Ballkanit Perėndimor dhe ish-diplomati amerikan, Daniel Serwer, thotė se i dėrguari i posaēėm i Shtėpisė sė Bardhė, Richard Grenell, do tė marrė dominues nė qasjen e SHBA-sė nė dialogun Serbi-Kosovė dhe do ta shtypė Matthew Palmer, Pėrfaqėsuesi Special i Departamentit tė Shtetit pėr Ballkanin Perėndimor.
Nė njė postim nė blogun e tij qė e shkroi lidhur me emėrimin e Grenell, si dhe nė njė intervistė pėr Zėrin e Amerikės, Serwer e quajti tė ēuditshėm vendimin pėr emėrimin e Grenell pėr pėrfaqėsues special nė dialogun Kosovė-Serbi.
Ai thotė se, ‘edhe pse Grenell ėshtė diplomat dhe ambasador, ai pėrfaqėson qartė Shtėpinė e Bardhė’.
“Vetėm pak javė mė parė, ata e emėruan Matthew Palmer si Pėrfaqėsues Special pėr Ballkanin. Grenell ėshtė i njė rangu mė tė lartė se Palmer pėr dy arsye: ai ėshtė ambasador dhe ka lidhje direkte me Shtėpinė e Bardhė. Pėr mua ėshtė shumė e qartė se planifikojnė qė ai tė marr funksionin e pėrfaqėsuesit Special pėr Ballkanin – qė do tė thotė se do tė merret me Beogradin dhe Prishtinėn. Vėrtet ėshtė e ēuditshme. Mendoj se ky ėshtė njė paralajmėrim pėr ringjallet ideja e shkėmbimit tė territorit midis Kosovės dhe Serbisė, qė ėshtė njė ide e tmerrshme, e cila vdiq nga njė vdekje natyrale disa muaj mė parė dhe ėshtė njė plan i keq pėrpjekja pėr ta ringjallur atė”, ka deklaruar Serwer, pėr Zėrin e Amerikės, edicioni nė gjuhėn serbe, pėrcjell Telegrafi.
__________________________________________
https://telegrafi.com/serwer-ka-dysh...it-te-kufijve/
______________________________________

Ideja e shkembimit te territoreve qe ēon ne zhberjen e shtetit te Kosoves eshte e tmerrshme.
Shqiptaret duhet te dine mire autoret e kesaj ideje :

hasim taci, edi rama, kadri veseli, aleksander vucic.
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Fshatari : 05-10-2019 nė 10:35
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2019, 10:35   #15
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,229
Thanks: 16,496
Thanked 9,751 Times in 6,597 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Richard Grenell, i dėrguar i SHBA-sė pėr dialogun Kosovė-Serbi

KESHTU i.............BIE.Vendos=BANKA.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2019, 10:41   #16
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,139
Thanks: 8,166
Thanked 3,741 Times in 1,992 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Re: Richard Grenell, i dėrguar i SHBA-sė pėr dialogun Kosovė-Serbi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Kjo i zuri te gjithe ne befasi.

Trump si gjithmone i pa parashikueshem.

Te gjithe perjashto tacin, ramen, veselin dhe vucicin. Jane keta 4 legena qe kane kerkue grenellin. Trump as qe di ku ndodhet Kosova.
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2019, 10:47   #17
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,139
Thanks: 8,166
Thanked 3,741 Times in 1,992 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Re: Richard Grenell, i dėrguar i SHBA-sė pėr dialogun Kosovė-Serbi

Republika e Kosoves zyrtare eshte e gatshme te rifilloj dialogun pa kushte.
Epilogu i dialogut duhet te jete njohja reciproke serbi-Kosove ne kufinjte e 17 Shkurtit 2008.
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2019, 11:20   #18
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,645
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Richard Grenell, i dėrguar i SHBA-sė pėr dialogun Kosovė-Serbi
Shtėpia e Bardhė: Trump ka besim tė madh ndaj Grenellin, prandaj e emėroi emisar pėr negociatat

04/10/2019 - 21:15


Presidenti amerikan, Donald Trump, sot e ka emėruar ambasadorin e SHBA’sė nė Gjermani, Richard Grenell si emisar nė dialogun mes Kosovės e Serbisė. Nė Shtėpinė e Bardhė tregojnė se pse u zgjodh pikėrisht ky diplomat tė ndėrmjetėsojė nė negociatat e Ballkanit.

Njė zyrtar i lartė i Shtėpisė sė Bardhė i tha Zėrit tė Amerikės se presidenti Trump e emėroi ambasadorin Grenell si tė dėrguarin e tij tė posaēėm pėr shkak tė besimit tė madh qė ka tek ai.

Emėrimi i njė zyrtari tė kėtij niveli tė lartė dhe pėrfaqėsuesi tė aftė pasqyron angazhimin e presidentit Trump pėr tė arritur njė marrėveshje paqeje afatgjatė midis Serbisė dhe Kosovės.

Ndėrsa Kosova pritet tė zgjedhė sė shpejti njė qeveri tė re, emėrimi i Grenell nėnvizon rėndėsinė qė tė dyja palėt tė hedhin hapa drejt rifillimit tė dialogut, u shpreh zyrtari amerikan i pyetur nga Zėri i Amerikės lidhur me emėrimin e Grenell.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2019, 11:29   #19
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,139
Thanks: 8,166
Thanked 3,741 Times in 1,992 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Re: Richard Grenell, i dėrguar i SHBA-sė pėr dialogun Kosovė-Serbi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postiminShtėpia e Bardhė: Trump ka besim tė madh ndaj Grenellin, prandaj e emėroi emisar pėr negociatat

04/10/2019 - 21:15


Presidenti amerikan, Donald Trump, sot e ka emėruar ambasadorin e SHBA’sė nė Gjermani, Richard Grenell si emisar nė dialogun mes Kosovės e Serbisė. Nė Shtėpinė e Bardhė tregojnė se pse u zgjodh pikėrisht ky diplomat tė ndėrmjetėsojė nė negociatat e Ballkanit.

Njė zyrtar i lartė i Shtėpisė sė Bardhė i tha Zėrit tė Amerikės se presidenti Trump e emėroi ambasadorin Grenell si tė dėrguarin e tij tė posaēėm pėr shkak tė besimit tė madh qė ka tek ai.

Emėrimi i njė zyrtari tė kėtij niveli tė lartė dhe pėrfaqėsuesi tė aftė pasqyron angazhimin e presidentit Trump pėr tė arritur njė marrėveshje paqeje afatgjatė midis Serbisė dhe Kosovės.

Ndėrsa Kosova pritet tė zgjedhė sė shpejti njė qeveri tė re, emėrimi i Grenell nėnvizon rėndėsinė qė tė dyja palėt tė hedhin hapa drejt rifillimit tė dialogut, u shpreh zyrtari amerikan i pyetur nga Zėri i Amerikės lidhur me emėrimin e Grenell.
Shtepia e Bardhe e ka njohur Kosoven shtet te pavarur e sovran me 17 Shkurt te vitit 2008.
Kishe mujt ti me na tregue ēka parasheh ajo marreveshje paqeje ?


Nese ti s'e di , pyete padronin tand, tacin e shantazhuem nga serbia, e te tregon ai se vete ka propozue me kethye Kosoven brenda serbise. Ky individ e ka tradhetue shtetin e Kosoves...

"Sna ka faj askush, na i kemi fajet konkretisht kali i trojes (brojes)" : e ka fjalen per hashim thacin qe rrjedh nga katuni brojes.
Kali Trojes eshte sinonim i tradhetise.

https://telegrafi.com/dy-te-vdekur-d...brahim-rugova/
______________________________________

taci,vucici dhe rama kane pas kontakte te perhershme me grenell duke menjanue perhere kancellaren Merkell.
Mbeshtetesi kryesor i partive ekstremiste te krishtera evropiane quhet grenell.
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Fshatari : 05-10-2019 nė 11:46
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2019, 11:52   #20
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,139
Thanks: 8,166
Thanked 3,741 Times in 1,992 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Re: Richard Grenell, i dėrguar i SHBA-sė pėr dialogun Kosovė-Serbi

DW: A ėshtė komplikim pėr dialogun emėrimi i Richard Grenell i dėrguar special i SHBA-sė pėr Serbinė dhe Kosovėn?

Emėrimi i ambasadorit tė SHBA-sė nė Gjermani si i ngarkuar special pėr Ballkanin dėshmon se SHBA vazhdojnė tė jenė tė interesuara pėr zgjidhjen e konfliktit, por ai mund tė sjellė mė shumė ngatėrresa pėr dialogun.
Presidenti Donald Trump i SHBA-sė caktoi ambasadorin amerikan nė Gjermani, Richard Grenell, si tė dėrguarin special tė administratės sė tij pėr dialogun e normalizimit mes Serbisė dhe Kosovės, njoftoi tė enjten Shtėpia e Bardhė.
Ky emėrim e ripėrsėsit edhe njėherė vėmendjen e veēantė tė Uashingtonit pėr zgjidhjen e konfliktit tė gjatė midis fqinjėve ballkanikė, i thanė DW qarqe diplomatike nga Berlini. Emėrimi i Grenellit vjen pas emėrimit tė Mathew Palmerit nga ana e Departamentit tė Shtetit si pėrfaqėsues Special i SHBA-sė nė Ballkanin Perėndimor muajin e kaluar.
Megjithatė, analistėt pohojnė se ambasadori i diskutueshėm mund t’i ngarkojė mė tej marrėdhėniet midis Berlinit dhe Uashingtonit dhe ta dobėsojė aftėsinė e fuqive perėndimore pėr tė ndėrmjetėsuar njėzėri nė Ballkan.
Qėndrimi i diskutueshėm
Periudha relativisht e shkurtėr (prej majti 2018) e Grenellit si ambasador nė Berlin ėshtė e mbushur me kontroversa qė e kanė bėrė atė njė nga ambasadorėt mė tė diskutuar tė SHBA-sė nė Gjermani.
Qysh nė orėt e para tė ardhjes sė tij nė postin e ri, Grenell u bė shkak debatesh me njė mesazh nė Twitter, ku dėnonte interesat e biznesit gjerman nė Iran. Mė vonė ai sėrish do ta befasonte opinion publik nė Gjermani me njė deklaratė tė dhėnė nė njė intervistė, ku e deklaronte veten hapur si mbėshtetės tė lėvizjeve konservatore nė Evropė.
“Kjo qė po bėn ky njeri ėshtė e padėgjuar nė diplomacinė ndėrkombėtare,” do tė thoshte asokohe i indinjuar Martin Schulz, politikani socialdemokrat dhe ish-kandidat pėr kancelar nė Gjermani.

“Nėse njė gjė tė tillė do ta bėnte ambasadori gjerman nė SHBA, ai do kishte fluturuar menjėherė”, tha ai.
Me pėrvojė nė OKB
Sidoqoftė, para transferimit tė tij nė Berlin, Grenell ka qenė diplomat nė pėrfaqėsinė e SHBA-sė nė OKB, detyrė qė e ka ushtruar mė sė gjati. “Kjo pėrvojė e bėn atė mjaft tė kualifikuar pėr tė ndėrmjetėsuar”, i tha DW njė diplomat i nivelit tė lartė nga Ballkani nė Berlin, i cili dėshiron tė mbetet anonim.
Ai thotė se afria e drejtpėrdrejtė mes presidentit Trump dhe qeverisė sė kancelares Angela Merkel nė Berlin hap njė linjė direkte komunikimi ndėrmjet Ballkanit, Uashingtonit dhe Evropės, shtoi diplomati.
Por as nė marrėdhėniet Ballkan-Berlin, sjellja e Grenellit nuk ka qenė gjithmonė diplomatike, vėren Bodo Weber, ekspert i Ballkanit Perėndimor.
Weber kujton vizitėn e presidentit tė Kosovės, Hashim Thaēi, nė dhjetor tė vitit tė kaluar nė Berlin, i cili u takua atėherė vetėm me ambasadorin amerikan dhe askėnd tjetėr, ēka sipas Weberit ėshtė shenjė pėr atė qė Grenell ėshtė mė nė favor tė ēėshtjes sė ndryshimit tė kufijve.
“Emėrimi i Grenellit ėshtė dėshmi se Uashingtoni ende nuk ka hequr dorė tėrėsisht nga ideja e rrezikshme e shkėmbimit tė territoreve”, thotė Weber nė njė intervistė pėr DW dhe parashikon se “ky emėrim do ta komplikojė rifillimin e negociatave”.
Zėdhėnėsi i qeverisė gjermane, Stefan Seibert, tė premten nuk pranoi ta komentonte emėrimin e Grenellit nė kėtė post.
I pyetur nga DW nė konferencėn e rregullt tė qeverisė ai tha se “Ėshtė ēėshtje e administratės sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Ne do tė vazhdojmė qė nė politikėn e Ballkanit Perėndimor, i cili pėr ne mbetet shumė i rėndėsishėm, njė pjesė e rėndėsishme e politikės amerikane, qė tė koordinohemi me partnerėt tanė amerikanė dhe kėtė do ta bėjmė edhe tani me zotin Grenell, si ngarkuar i posaēėm pėr Ballkanin”.
Seibert nuk dha komente as pėr njoftimet qė qarkullojnė kohėt e fundit nė Ballkan, se edhe Gjermania ėshtė duke planifikuar emėrimin e njė tė dėrguari special pėr Kosovėn.
Grenell personi i duhur?
“Ndėrkohė qė Gjermania shihet si aktori kryesor nė tryezėn e bisedimeve, emėrimi i Grenell-it ėshtė njė shenjė qė SHBA dėshiron tė apelojnė direkt tek Berlini pėr tė sheshuar diferencat nė lidhje me zgjidhjen e mundshme tė ēėshtjes sė Kosovės”, thotė pėr DW, James Ker-Lindsay, profesor nga London School of Econonmics.
Edhe ai mendon se amerikanėt janė ende tė hapur pėr ēėshtjen e ndryshimit tė kufijve. Por ai dyshon se Grenell ėshtė vėrtet personi i pėrshtatshėm pėr tė bindur Berlinin.
“Emėrimi i tij ėshtė shumė konfuz nė shumė nivele”, tha Ker Lindsay. /dw/
___________________________________________
https://telegrafi.com/dw-eshte-kompl...e-dhe-kosoven/
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur