Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 11-10-2019, 15:46   #1
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,642
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?LDK-ja vendos qė tė mos ketė takime me Vetėvendosjen pa u certifikuar rezultati zgjedhor
11 tetor 15:51

Kryesia e Lidhjes Demokratike tė Kosovės (LDK) nė mbledhjen e sotme ka vendosur qė strukturat e kėsaj partie tė mos zhvillojnė asnjė takim me Lėvizjen Vetėvendosjen pėr koalicion qeverisės, derisa nuk certifikohet rezultati i zgjedhjeve.

Pas mbledhjes, zėdhėnėsi i kėsaj partie, Besian Mustafa, ka thėnė se LDK-ja ka vullnet tė flas me LV-nė, por pas certifikimi tė rezultateve.

“Ėshtė mirė qė tė synojmė tė arrijmė marrėveshje nė kohė rekord. Kur tė certifikohen rezultatet tė mos na marrė mė shumė se dy-tri javė. Brenda nėntorit, nėse gjatė tetorit kemi rezultat final atėherė brenda nėntorit do tė duhej tė finalizojmė diskutimet. Kemi vullnet qė sa mė shpejtė tė pėrfundojmė diskutimet, por pasi tė dihen rezultatet. Nėse edhe VV-ja ka vullnet, s’shoh se mund tė ketė probleme tė mėdha”, ka thėnė Mustafa.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 15:49   #2
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,139
Thanks: 8,166
Thanked 3,741 Times in 1,992 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postimin


LDK-ja vendos qė tė mos ketė takime me Vetėvendosjen pa u certifikuar rezultati zgjedhor
11 tetor 15:51

Kryesia e Lidhjes Demokratike tė Kosovės (LDK) nė mbledhjen e sotme ka vendosur qė strukturat e kėsaj partie tė mos zhvillojnė asnjė takim me Lėvizjen Vetėvendosjen pėr koalicion qeverisės, derisa nuk certifikohet rezultati i zgjedhjeve.

Pas mbledhjes, zėdhėnėsi i kėsaj partie, Besian Mustafa, ka thėnė se LDK-ja ka vullnet tė flas me LV-nė, por pas certifikimi tė rezultateve.

“Ėshtė mirė qė tė synojmė tė arrijmė marrėveshje nė kohė rekord. Kur tė certifikohen rezultatet tė mos na marrė mė shumė se dy-tri javė. Brenda nėntorit, nėse gjatė tetorit kemi rezultat final atėherė brenda nėntorit do tė duhej tė finalizojmė diskutimet. Kemi vullnet qė sa mė shpejtė tė pėrfundojmė diskutimet, por pasi tė dihen rezultatet. Nėse edhe VV-ja ka vullnet, s’shoh se mund tė ketė probleme tė mėdha”, ka thėnė Mustafa.
Publikohen 7 marrėveshjet qė u nėnshkruan dje nga Albin Kurti dhe Vjosa Osmani

Albin Kurti dhe Vjosa Osmani kanė arritur marrėvjeshje pėr bashkėqeverisje pas zgjedhjeve tė jashtėzakonshme parlamentare tė 6 tetorit shkruan "Bota sot".
Gazeta Bota sot mėson se Kurti dhe Osmani gjatė bisedave pėr njė bashkėqeverisje tė mundshėm kishin nėnshkruar njė dokument tė pėrbashkėt mbi transparencėn qeverisėse qė pėrmbante 7 pika.

Por, cilat janė ato pika dhe a do t’u pėrmbahen atyre kėta dy kandidatė tė cilėt thuajse janė pajtuar pėr njė koalicion qeverisės:
1. Qeveria do tė kufizohet nė 15 ministri maksimum nė dy zėvendėskryeministra pėr ministri

2. Gratė do tė udhėheqin sė paku 30 pėr qind tė ministrive
3. Do tė ketė transmetim tė drejtpėrdrejt tė tė gjitha mbledhjeve tė Qeverisė
4. Kryeministria do tė publikojė Raportin Vjetor pėr Realizmin e Programit Qeverisės
5. Kryeministria dhe ministritė do tė publikojnė tė gjitha kontratat dhe ankesė kontratat nė ueb faqet zyrtare
6. Do tė ketė depolitizo nė pėrzgjedhjen e anėtarėve tė bordeve dhe ndėrmarrjeve publike

7. Do tė ketė raportime dhe standardizimeve nė raportim tė shpenzimeve tė Kryeministrisė dhe gjitha ministrive nė baza mujore (pėrfshirė faturat, urdhėrblerjet dhe pagesat).
_____________________________________________
https://www.botasot.info/aktuale-laj...-vjosa-osmani/
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 15:56   #3
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,642
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?


Agim Veliu dhe Vjosa Osmani
Agim Veliu me deklarata tė forta kundėr Vjosa Osmanit dhe koalicionit me Vetėvendosjen

Mė: 11 tetor 2019 Nė ora: 12:27


Nėnkryetari i parė i LDK-sė, Agim Veliu qė udhėheq edhe bastionin e kėsaj partie nė Podujevė, si duket nuk ka dalė i kėnaqur nga rezultati i Lidhjes Demokratike nė zgjedhjet e gjashtė tetorit. Nė njė bisedė, Veliu flet pėr Vjosa Osmanin nė pozitėn e Ministres sė Jashtme, e pėr koalicionin me Vetėvendosjen.

Njeriu i dytė nė LDK pas Isa Mustafės, Agim Veliu qė ishte edhe ndėr mė tė zėshmit qė kishte kundėrshtuar njė koalicion tė mundshėm parazgjedhor me Lėvizjen Vetėvendosje e nuk u duk fort i lumtur kur Vjosa Osmani u propozua nga partia si kandidate pėr kryeministre, thotė se Lidhja Demokratike e Kosovės nuk ka dalė mirė nga zgjedhjet e gjashtė tetorit.

Nė njė bisedė, Veliu thotė se pavarėsisht se dikush po e paraqet si rritje pėrqindjen e LDK-sė, nė zgjedhjet e kaluara nacionale kjo parti kishte pasur pėrqindje mė tė madhe. Kjo deklaratė e tij vjen njė ditė pasi qė Osmani e prezentoi rezultatin e LDK-sė nė kėto zgjedhje si mė tė mirin qė nga viti 2004.

“LDK nuk ka dalė mirė. LDK nuk ka humbė se nuk ka qenė nė pushtet, po LDK nuk ka fituar edhe pėrqindja e kėtyre zgjedhjeve edhe pse dikush po mundohet me prezantuar sikur rritje LDK nė pėrqindje nuk ka rritje, qė nė dy palė zgjedhje tė kaluara LDK ka qenė nė pėrqindje mė e madhe se sa qė e ka pėrqindjen tash. Nė zgjedhjet e kaluara nacionale ka qenė nė pėrqindje mė e madhe”, thotė Veliu, derisa, i njėjti thotė se ka disa faktorė se pse LDK doli si parti nė zgjedhje, e pėr kėtė duhet tė pyetur ekipi zgjedhor e vetė Vjosa Osmani.

“Kėtu ka shumė faktorė nuk ėshtė vetėm njė, sigurisht kėtė pyetje duhet me ja shtu nė radhė tė parė kandidates edhe ekipit. Unė ende nuk e kam njė vlerėsim tė qartė, jam ka punoj nė kėtė drejtim, sigurisht do tė mblidhen organet e partisė do ta shqyrtojnė krejt ecurinė edhe sigurisht do ta kemi njė qėndrim do tė vijmė te njė e vėrtetė”, ka thėnė ai.

Nėnkryetari i LDK-sė, ka dyshime edhe pėr njė bashkėpunim tė mundshėm me Vetėvendosjen e Albin Kurtit. Veliu thotė se tė dy partitė kanė dallime nė programe.

“Vallai shtir e ka se programet tona janė tė ndryshme edhe pse prap kėtu dikush po mundohet me paraqitė se kėto janė tė njejta. Programet tona janė shumė tė ndryshme edhe si parti edhe nuk do tė jetė e lehtė, po duhet me bisedu edhe me bė pėrpjekje me u afru nėse ka ndonjė mundėsi, nėse ka hapėsirė”, shton, derisa, komenton edhe takimin e djeshėm tė bėrė nė mes tė krerėve tė dy partive.

“Ne fillimisht edhe pse ka ndodhė njė takim i parė qė nuk ėshtė diskutu faktikisht ndonjė modalitet, ne do ta diskutojmė nė organet e partisė, edhe do tė marrim vendim ēdo vendim tė partisė e respektoj”, shton ai.

Agim Veliu nė njė pėrgjigje pėr Express ka komentuar edhe pozitėn qė po diskutohet se do tė marrė pas marrėveshjes pėr koalicion me VV-nė, Vjosa Osmani. I njejti thotė se nuk e di a mund tė jetė e kėnaqur Osmani me emėrim vetėm si Ministre e Punėve tė Jashtme, pasi qė fillimisht kishte qenė kandidate pėr kryeministre.

“Nuk e di, nuk e di a mund tė jetė e kėnaqur me njė pozicion tė tillė, nuk e di a mund tė jetė e kėnaqur ajo prej njė pretendente pėr kryeministre, me njė post ministror, nuk e di, ėshtė ēėshtje e saj ajo duhet me vendosė duhet ta thotė fjalėn vetė”, shton Veliu, derisa komenton edhe se si duhet tė bėhet ndarja e ministrive.

“Nuk ėshtė najfar dallimi i madh me vota, duhet tė edhe VV me pas kujdes shumė se ēka po mendon ose si po sillet nė deklarimet e para pas zgjedhjeve, thanė qė do t’i kenė shtyllat kryesore, kėtė atė me rend, nuk e di se ku e ēojnė. Edhe vendimet e organet e LDK-sė, edhe bisedat qė do tė rrjedhin po besoj”, thotė ai.

Veliu ka komentuar edhe deklarimin e Kurtit pėr Listėn Serbe.

“Ēėshtja e listės serbe ėshtė diēka tjetėr, ėshtė ēėshtje qė ata kanė mendu me votu nė atė formė, ata e kanė thėnė fjalėn e vet, nuk e di si mendon ai me i sistemu kėto gjėra”, thotė ai.

Sa i pėrket asaj se LDK mbeti pėrsėri bastion nė Podujevė edhe nė kėto zgjedhje, Veliu shton se aty ėshtė njė stabilitet elektoral. I njėjti megjithatė pavarėsisht kėsaj thotė se nuk preferon ndonjė post ministror por do tė qėndrojė kryetar komune deri nė fund tė mandatit.

“LDK nė Podujevė ėshtė mė stabile, ka vite qė nė Podujevė ėshtė ma e madhja, edhe jemi dega mė e madhe nė Kosovė, e kemi njė stabilitet tė elektoratit megjithatė. Unė e kam mandatin tim punėn time, nuk i lė qytetarėt e Podujevės do tė punoj deri nė fund tė mandatit, me gjithė fuqinė qė e kam nėse kam jetė e shėndet”, ka thėnė ai.

I pyetur se a ėshtė nė tryezėn e diskutimeve VV-LDK pozita e presidentit, e a mund tė ju premtohet kjo Vjosa Osmanit, Veliu ka shtuar se nuk janė nė pozicion qė tė provojnė gjėra.

“Nuk kisha dashtė me i komentu skenarėt e ndryshme, nuk jemi nė pozicion me provu gjėra veē hajt te provoj kėtė veē hajt nėse sbon kjo, se besoj qė ėshtė korrekte nė radhė tė parė”, ka pėrfunduar ai.

Lidhja Demokratike e Kosovės ka dalė si parti e dytė nga zgjedhjet e gjashtė tetorit, me njė rezultat tė ngushtė me partinė e parė, VV-nė e Albin Kurtit.

Tė dy partitė tashmė kanė filluar diskutimet pėr njė koalicion tė mundshėm paszgjedhor.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 16:21   #4
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,642
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?

LDK-ja ngrin negociatat me Vetėvendosjen pėr koalicionin: Takohemi vetėm pasi tė numėrohen krejt votat.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 16:32   #5
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,642
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?Ēfarė po ndodh me koalicionin LVV-LDK – Partia e Isa Mustafės kėrkon qė tė ngrihen negociatat


Lidhja Demokratike e Kosovės e Vetėvendosje si duket do tė pauzojnė pak sa i pėrket koalicionit parazgjedhor. Kėshtu ka deklaruar pas mbledhjes sė kryesisė zėdhėnėsi i LDK-sė, Besian Mustafa.

Zėdhėnėsi i LDK-sė, Besian Mustafa pas mbledhjes sė kryesisė sė LDK-sė qė zgjati dy orė ka thėnė se kanė diskutuar pėr koalicionin e mundshėm me VV-nė, por, qė pėr tė njejtin do tė vendoset vetėm pasi qė tė numėrohen krejt votat.

“Sot nė kryesinė e LDK-sė, diskutuan edhe njėherė faktin qė kemi njė rezultat mjaft tė ngushtė me VV-nė pra jemi 50:50, atėherė po presim certifikimin e rezultateve finale nga KQZ-ja, duke mos pėrjashtuar edhe 45 mijė vota nga mėrgata me kusht e tė personave me afėtsi tė kufizuara, prandaj negociatat do t’i zhvillojmė nė momentin kur do tė numėrohen votat.

“Zhvillimi i negociatave do tė bėhet nė momentin kur tė dalin rezultatet. Rezultatet presim qė tė certifikohen sa mė parė, nė momentin e parė do tė kemi takim pėr koalicion. Do tė presim certifikimin e rezultateve nė momentin qė kemi rezultatin final, pavarėsisht se kush del partia e parė ne do ta respektojmė vullnetin. Sot ne kemi diskutuar fakti qė kemi njė rezultat tė ngushtė, nėse pėrpjestohet me dy kemi mė pas se 2.500 vota dallim”, ka thėnė ai.

I njejti ka shtuar se takimi i radhės do tė jetė vetėm pasi qė tė numėrohen krejt votat.

“Takimi i radhės do tė jetė vetėm pas certifikimit tė rezultateve”, ka thėnė ai.

LDK dhe VV kishin paraparė qė sot tė angazhonin grupe punuese pėr tė biseduar pėr koalicionin e mundshėm paszgjedhor
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 16:32   #6
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,852
Thanks: 4,383
Thanked 4,732 Times in 3,149 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?

po, po qashtu do te ndodhi dhakum ik kadhezoj Gadrise te behet gati per kolacjon Alpini te ik ne Vladimir te Hashimit ti mbledhe edhe do furrika te vezeve

dhakum mos sjelle fakanjuza, se kur po ti mbydhin temat po del po ankohesh qe po luajne qoke me ty
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 16:36   #7
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,642
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?Kėshtu e komenton Flaka Surroi, vendimin e LDK-sė pėr pezullimin e negociatave me Lėvizjen Vetėvendosje


Publicistja kosovare, Flaka Surroi, e ka quajtur si tė pamenēėm vendimin e LDK-sė pėr pezullimin e negociatave me Lėvizjen Vetėvendosje, deri nė certifikimin e zgjedhjeve tė 6 tetorit.

Kjo pasi qė, siē ka thėnė Surroi, nėse ata janė dakorduar pėr koalicion qeverisės, atėherė kush mund t’i ndal pėr ndėrtimin e programit qeverisės, duke shtuar se kjo gjė nuk ka lidhje me certifikim.

“Vendim i pamenēėm. Nė jeni dakorduar pėr koaicion qeverisės, kush ju ndal me e ndėrtu programin qeverisės? Ajo s’ka lidhje me certifikim”, ka shkruar ajo.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 16:40   #8
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,642
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?Sejdiu: Ka nisur dyshimi i thyerjes sė koalicionit LDK-VVZyrtari i lartė i PSD-sė, Dardan Sejdiu ka deklaruar se koalicioni ndėrmjet Lidhjes Demokratike tė Kosovės dhe Lėvizjes “Vetėvendosje” ka nisur tė marrė kahje tjetėr.

Mirėpo, sipas tij, Kosova duhet qė sa mė parė tė krijojė Qeverinė e re.

“Ndonėse LDK para zgjedhjeve shpreheshin tė sigurt pėr bashkėqeverisje me VV, sot copėzat e dyshimit po shpėrfaqen.

Ėshtė e rėndėsisė jetike tė formohet qeveria sa ma shpejtė, tė fillohet me punėn e madhe tė reformave shtetėrore, dhe tė tejkalohen inatet apo dyshimet.

Populli ju dha besimin! Nėse CDU dhe SPD nė Gjermani gjejnė rrugėn e pėrbashkėt, nuk duhet tė jetė mė vėshtirė nė Kosovė”, ka shkruar ai nė Facebook.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 16:47   #9
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,642
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?Osmani nuk preket nga deklaratat e Veliut: Thotė se kishte disponim tė mirė nė kryesi

Aktuale tetor 11, 2019 - 16:55

Nėnkryetarja e LDK-sė, Vjosa Osmani nuk iu ka kundėrpėrgjigjur Agim Veliut, nėnkryetarit tė parė tė partisė, e deklaratave qė ky i fundit i dha gjatė ditės pėr Gazetėn Express.

Nė njė paraqitje para mediave, Osmani qė ishte kandidate e LDK-sė, pėr kryeministre nė zgjedhjet e jashtėzakonshme tha e pyetur nga T7 se nuk e dinė se ēfarė deklarata ishin ato.

E njėjta, po thotė se disponimi nė kryesi ishte i mirė sot.

“Nuk e di pėr besė ēfarė deklarata kanė qenė ato, disponimi nė kryesi ka qenė shumė i mirė si dhe nuk ka pas asnjė vendim pėr me ngri diskutimin, pėrkundrazi vendimi nė kryesi ka qenė pėr me ngritė ēėshtjen nė nivel tė ekspertėve qė tė diskutohen ēėshtje programore dhe tė mos tė lihen ato pas certifikimit tė rezultateve”, ka thėnė Osmani.

Sot ndėrkaq nė njė pėrgjigje pėr Gazetėn Express, Agim Veliu nėnkryetar i parė i LDK-sė tha se zgjedhjet e fundit LDK ka humbur, duke ju referuar njė deklarate tė Osmanit qė tha njė ditė mė parė se Lidhja Demokratike pati rezultatin mė tė mirė qė nga zgjedhjet e vitit 2004.

I njėjti ka komentuar edhe mundėsinė qė ajo tė emėrohet si Ministre e Punėve tė Jashtme.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 16:48   #10
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,852
Thanks: 4,383
Thanked 4,732 Times in 3,149 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?

hiq asgje nuk ka nisur ndryshe o faka pipell i faka njuzave


https://www.botasot.info/aktuale-laj...-forme-tjeter/
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 16:54   #11
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,855
Thanks: 2,560
Thanked 2,540 Times in 1,323 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 132
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
hiq asgje nuk ka nisur ndryshe o faka pipell i faka njuzave


https://www.botasot.info/aktuale-laj...-forme-tjeter/
Do kete koalicion, nuk ka zgjidhje tjeter. Edhe, do kete te pakten nje qeveri shume me te mire se ajo e meparshmja, me Rambon ne krye (dhe Snake-in ne prapavije) qe ndajke buxhet special edhe per kravatat.
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 17:04   #12
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,852
Thanks: 4,383
Thanked 4,732 Times in 3,149 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hawk Shiko postimin
Do kete koalicion, nuk ka zgjidhje tjeter. Edhe, do kete te pakten nje qeveri shume me te mire se ajo e meparshmja, me Rambon ne krye (dhe Snake-in ne prapavije) qe ndajke buxhet special edhe per kravatat.
edhe ne LDK jane ca zhalloga, qe vrap do iknin ke Gadria se me nje koalicion keshtu nuk mund te vjedhin per kravata e ēorapa e hullahopka

Kete here ka ndodhur ndryshim i mbare.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 17:09   #13
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,855
Thanks: 2,560
Thanked 2,540 Times in 1,323 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 132
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
edhe ne LDK jane ca zhalloga, qe vrap do iknin ke Gadria se me nje koalicion keshtu nuk mund te vjedhin per kravata e ēorapa e hullahopka

Kete here ka ndodhur ndryshim i mbare.
Mendoj qe propozimi i Albinit eshte fer, sado kudo me diference teper minimale i ka fitu zgjedhjet keshtu qe posti i kryeministrit i takon VV-s. Por, do duhet te beje trade off per pozitat tjere.

Po ne fakt mu me pelqen kesi lloj pluralizmi qeverises. Nuk krijohen oktopoda qeverises. Gjithmone do duhet ne check-in te jete kushdo qe eshte ne qeveri.
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 17:10   #14
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,139
Thanks: 8,166
Thanked 3,741 Times in 1,992 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
edhe ne LDK jane ca zhalloga, qe vrap do iknin ke Gadria se me nje koalicion keshtu nuk mund te vjedhin per kravata e ēorapa e hullahopka

Kete here ka ndodhur ndryshim i mbare.
Duhet me ia nis nga is prapashtica (prapshte) e nja 4-5 tjere me i dergue te husimini dhe katrushja(ka do manire t'ēuditshme kjo katriu)), e krejt bashke me i qit n'prokuplje ose diku te vraja...
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 18:54   #15
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,642
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?
VV jo qė ėshtė pishman, por krenohet me 70 dosjet pėr Isa MustafėnPėr Lėvizjen Vetėvendosje dėrgimi nė prokurori i lėndėve kundėr qeverisjes komunale nga Isa Mustafa ėshtė njėra ndėr punėt mė e mirė qė Shpend Ahmeti ka bėrė nė krye tė komunės sė Prishtinės, edhe nė ditėn kur kėto dosje janė pėrmendur si pengesė mes LDK-sė dhe VV-sėAlbulena Haxhiu deputete e Vetėvendosjes i ka thėnė se me dosjet e deponuara nė prokurori ėshtė njėra ndėr punėt mė tė mira nė komunėn e Prishtinės, ku edhe pret angazhim serioz tė prokurorisė.“Njėra ndėr punėt mė tė mira nė Komunėn e Prishtinės ėshtė ndalja dhe luftimi i korrupsionit. Me dosjet e deponuara nė prokurori merret drejtėsia madje ne presim njė angazhim dhe seriozitet tė prokurorisė nė kėtė drejtim nė mėnyrė qė gjithė ata qė kanė keqpėrdorur detyrėn zyrtare tė marrin pėrgjegjėsinė penale”, ka thėnė Haxhiu.Haxhiu ka thėnė se kėrkesa e LDK-sė pėr heqjen e dosjeve nuk do tė bėhet por duhet tė hetohet me seriozitet.“LDK po kėrkon diēka qė ne nuk mund dhe as nuk duam ta bėjmė. Dosjet s’mund te tėrhiqen, ato duhet te hetohen”, ka thėnė ajo pėr insajderin.Ajo mė tutje deklaratat e sotme tė bėra nga LDK-ja i ka quajtur naive dhe qė nuk i kontribuojnė aspak situatės aktuale.“Sot me tė drejtė thuhet se koalicioni PAN, ka bllokuar institucionet e vendit, pėr shkak tė pazareve personale por ama mosveprimi i LDK nė drejtim tė zhbllokimit pėr ne ėshtė i papranueshėm. Deklaratat e pėrfaqėsuesve tė LDK janė naive dhe nuk i kontribuojnė situatės aktuale”, ka deklaruar Haxhiu.Nga 70 dosjet e dėrguara nga Vetėvendosje vetėm njė rast rezultoi me aktakuzė – ai ndaj kryeinspektorit Ismet Haliti dhe 9 zyrtarėve tjerė, inspektorė e punonjės tė Komunės.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 18:57   #16
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,642
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?Pėrgjigja e Vetėvendosjes pėr Mustafėn rreth 72 lėndėve nė prokurori
Deputetja e Lėvizjes Vetėvendosjes, Albulena Haxhiu, ka thėnė se ndalja dhe luftimi i korrupsionit ėshtė prioriteti i kėtij subjekti politik, ajo ka shtuar se nuk e kanė ndėrmend tė heqin dorė pavarėsisht se kush janė pėrgjegjėsit.

“Qeverisja e Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, nė Prishtinė ka deponuar nė prokurori mbi 70 dosje qė kanė tė bėjnė me keqpėrdorimet nė Komunėn e Prishtinės. Ne presim qė secila prej tyre tė hetohet dhe gjykohet madje presim njė angazhim tė prokurorisė nė kėtė drejtim”, ka thėnė Haxhiu.

Sipas Haxhiut, Qeverisja e Lėvizjes Vetėvendosje nė Prishtinė ėshtė njė prej punėve mė tė mira qė ka bėrė ėshtė ndalja dhe luftimi i korrupsionit, andaj njėjtė do tė veprohet edhe pėr qeverisjen qendrore.

“Njė prej punėve mė tė mira nė Komunėn e Prishtinės ėshtė edhe ndalja dhe luftimi i korrupsionit. Njėsoj do tė veprojmė edhe nė qeverisjen qendrore. Ndalja dhe luftimi i korrupsionit ėshtė prioritet i yni. Pavarėsisht se kush janė, duhet tė japin pėrgjegjėsi penale pėr dėmet qė i kanė shkaktuar vendit”, tha ajo pėrcjell Gazeta Blic.

Nė anėn tjetėr, ditė mė parė Kryetari i LDK-sė, Isa Mustafa ka vėnė disa ‘kushte’ pėr njė bashkėpunim tė mundshėm me Vetėvendosjen. Mustafa ka folur pėr dosjet qė Vetėvendosje ka dorėzuar nė Prokurori pėr kohėn sa ai ka qenė nė krye tė komunės sė Prishtinės.

“Sa i pėrket Vetėvendosjes kemi disa ēėshtje qė duhet t’i sqarojmė dhe pastaj tė bėjmė partneritet. Ata duhet t’i sqarojnė pozicionet e tyre si parti. Nė qoftė se dikush ka dėrguar 72 lėndė nė prokurori pėr mua atėherė ata duhet tė deklarohen a janė tė vėrteta apo vetėm kanė bėrė propagandė”, ishte shprehur Mustafa pas mbledhjes se mbrėmshme tė LDK-sė
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 18:58   #17
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,139
Thanks: 8,166
Thanked 3,741 Times in 1,992 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postiminVV jo qė ėshtė pishman, por krenohet me 70 dosjet pėr Isa MustafėnPėr Lėvizjen Vetėvendosje dėrgimi nė prokurori i lėndėve kundėr qeverisjes komunale nga Isa Mustafa ėshtė njėra ndėr punėt mė e mirė qė Shpend Ahmeti ka bėrė nė krye tė komunės sė Prishtinės, edhe nė ditėn kur kėto dosje janė pėrmendur si pengesė mes LDK-sė dhe VV-sėAlbulena Haxhiu deputete e Vetėvendosjes i ka thėnė se me dosjet e deponuara nė prokurori ėshtė njėra ndėr punėt mė tė mira nė komunėn e Prishtinės, ku edhe pret angazhim serioz tė prokurorisė.“Njėra ndėr punėt mė tė mira nė Komunėn e Prishtinės ėshtė ndalja dhe luftimi i korrupsionit. Me dosjet e deponuara nė prokurori merret drejtėsia madje ne presim njė angazhim dhe seriozitet tė prokurorisė nė kėtė drejtim nė mėnyrė qė gjithė ata qė kanė keqpėrdorur detyrėn zyrtare tė marrin pėrgjegjėsinė penale”, ka thėnė Haxhiu.Haxhiu ka thėnė se kėrkesa e LDK-sė pėr heqjen e dosjeve nuk do tė bėhet por duhet tė hetohet me seriozitet.“LDK po kėrkon diēka qė ne nuk mund dhe as nuk duam ta bėjmė. Dosjet s’mund te tėrhiqen, ato duhet te hetohen”, ka thėnė ajo pėr insajderin.Ajo mė tutje deklaratat e sotme tė bėra nga LDK-ja i ka quajtur naive dhe qė nuk i kontribuojnė aspak situatės aktuale.“Sot me tė drejtė thuhet se koalicioni PAN, ka bllokuar institucionet e vendit, pėr shkak tė pazareve personale por ama mosveprimi i LDK nė drejtim tė zhbllokimit pėr ne ėshtė i papranueshėm. Deklaratat e pėrfaqėsuesve tė LDK janė naive dhe nuk i kontribuojnė situatės aktuale”, ka deklaruar Haxhiu.Nga 70 dosjet e dėrguara nga Vetėvendosje vetėm njė rast rezultoi me aktakuzė – ai ndaj kryeinspektorit Ismet Haliti dhe 9 zyrtarėve tjerė, inspektorė e punonjės tė Komunės.
98% te ldk-se mezi presin largimin e isa shkavellit nga kjo parti; ky individ asht njolle e zeze e kesaj partie.
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 19:00   #18
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,642
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
98% te ldk-se mezi presin largimin e isa shkavellit nga kjo parti; ky individ asht njolle e zeze e kesaj partie.
98% Agim Veliu eshte kunder koalicionit me VV-ne e Albinin
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 19:09   #19
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,774
Thanks: 3,774
Thanked 3,042 Times in 2,063 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?

Po dale ta bėjnė njėherė koalicionin, se nuk e kanė krijuar akoma. Tė fillojnė nga puna dhe le tė shpresojmė se mbase bėjnė gjėra tė mira pėr vendin. Po pse ore, si nė kohėn e baba qemos do vazhdojmė, me bajraktarė qė nuk e lėshojnė kurrė karrigen?
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 19:14   #20
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 9,012
Thanks: 7,798
Thanked 6,567 Times in 2,786 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 212
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hawk Shiko postimin
Mendoj qe propozimi i Albinit eshte fer, sado kudo me diference teper minimale i ka fitu zgjedhjet keshtu qe posti i kryeministrit i takon VV-s. Por, do duhet te beje trade off per pozitat tjere...
Nuk ka trade off. Kjo do te jete Qeveria Kurti edhepse ne koalicion me LDK - ne. Dmth, ministrite kryesore te udheheqjes shteterore i ka partia qe fiton zgjedhjet qofte edhe me nje vote te vetme. Ato jane; ministria e puneve te mbrendshme, e financave dhe ajo e drejtesise, perpos postit te kryeministrit. Per te tjerat mund te diskutohet, pak rendesi kane ato ne krahasim.
__________________
Gentiana
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur