Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 25-10-2019, 15:37   #21
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
E vranė, u vetėvra, kėshtu nuk liheshin rehat familja e tij dhe eshtrat e Astritit nė amshim. Familja maltretohej deri nė skajshmėri dhe kjo bandė banditėsh nuk e kishin se ju dhimbset Astriti, por e kishin qė tė fitonin vota nė emrin e Astritit, nė gjakun e tij.

ASTRIT DEHARI ishte me tradita tė moēme atdhetare, qė kishin vuajtur shumė nga gjakėsorėt e Serbosllavisė tė qenit plak Titos dhe pushkaxhinjve tė Slobodan Millosheviqit. Prindėrit e Astritit ishin nė lėvizjen ilegale, nė Lėvizjen Popullore tė Kosovės (LPK), qė mė vonė do tė lindė Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, e udhėhequr nga komandanti legjendar Adem Shaban Jashari, qė u doli nė ballė kundėr hordhive ēetnike serbiane edhe pse zotėronin makinerinė me moderne tė luftės. Pėr t“i rėnė mė shkurt, Astriti ishte i brumosur dhe kishte TABAN PREJ ATDHETARI ME TRADITA TĖ MOĒME FAMILJARE… Dhe, kėtu unė e pashė dhe qė nuk i falet Albin Kurtit pėr jetė tė jetėve, se ėshtė AXHAMI, mori dhe kopilėt e qenit plak Titos, i futi nė krye tė listės dhe i largoi nė fund tė listės atdhetarėt ose i largoi fare. Astriti ishte i pari nė aksione kundėr bandave dhe hajnave qė vidhnin Kosovėn qė bėnin pazare me Serbinė qė shisnin toka Serbisė fashiste qė na vranė e na prenė, qė na dogjėn e na dhunuan. Ishte i patrembur dhe si luan, fytafyt me policinė. Policia ishte e pafaj po ashtu, se i ndėrsenin langonjtė dhe zagarėt nga lart. MT: Astrit Dehari burgoset dhe nuk del i gjallė mė kurrė…! E vranė, u vetėvra, kėshtu nuk liheshin rehat familja e tij dhe eshtrat e Astritit nė amshim. Familja maltretohej deri nė skajshmėri dhe kjo bandė banditėsh nuk e kishin se ju dhimbset Astriti, por e kishin qė tė fitonin vota nė emrin e Astritit, nė gjakun e tij. Llapagjozėt shisnin dėngla kjo estradė mangupėsh se kush ishte mė i afėrt, se ēka i kishte thėnė atij dhe shpeshherė pyesja veten: Ē“bėhet kėshtu!? Sepse nuk kishin lidhur kėrthizė me tė, se pragu i tyre pėrmbante hise nga qeni plak Tito dhe jo nga pragu atdhetar i Deharėve dhe e dija se kjo bandė e Shpend Ahmetit nuk janė qelibarė dhe se tė lėnė nė mes tė rrugėve, sepse ishin spiunė qė nga barku i nėnės. Kjo kope banditėsh u mundoheshin tė shkėlqenin nė emėr tė Astrit Deharit. Sakaq, kėta filluan jo tė hedhin dyshime, por drejtpėrdrejt pėr vrasjen e Astritit, e akuzojnė bandat nė pushtet duke i quajtur vrasės, kriminel e lloj-lloj akuzash tė tjera. Dosja e Astritit pėr trupin e pashpirt bredhi nėpėr shumė vende tė Evropės pėr ekspertizė. Maltretime nga mė tė ndryshme. Filluan tė sulmonin kuvendin me lloj-lloj mjete, bile i fshihnin edhe te organet gjenitale atje thellė te “zogu”, e shyqyr Zotit qė nuk plasi nga temperatura se do behej hata e hallakamė… Vraponin nėpėr gjyqe se e sulmoi dikush edhe me mjete tė Brezhnjevit dhe Andropovit dhe dikush e sulmoi edhe me ngjyrė te kuqe. Edhe pse jam duke shkruar temė serioze, me shpėrthyen tė qeshura me RAMUSHIN E GJOKOS, ishte bėrė “Naēallnik” me dajak mė krah, jo me vota, se partia e tij kishte dalė e 101 apo e 102, nuk e mbaj mirė mend, sepse kėto ēudira ndodhin vetėm nė Kosovė. Kėta kopilė, nė krye me kryekopilin Shpend Ahmeti, kishin mashtruar popullin qė do tė bėjnė namin e mos qofshin! DHE, KY KĖRMĖ MUNDOHET T’I JAPĖ LEKSIONE POPULLIT, qė bėnte argatin e dreqit dhe kjo bandė e vogėl langonjsh vendosin t“ia lėnė shėndenė Albin Kurtit dhe strehohen nė kulmin e ish- farės titiste dhe prej aty dalin takimet zyrtare dhe i heqin maskat pėr t’u ulur nė prehrin e atyre qė i quanin vrasės QĖ I QUANIN KRIMINELĖ, QĖ THOSHIN SE JU E VRATĖ ASTRIT DEHARIN…! Ky kopil, i pafytyrė, ky korb shėtitės, pėr hajni dhe karrierė e shkeli gjakun e Astrit Deharit e haram e paēi! Po kush ju ndėrseu more pushtė? Kėta poteraxhi mafiozėsh e tradhtarėsh harrojnė se kanė pasur biografi spiunėsh. Kėta fjalėēorapė dhe spiunė e futen Astrit Deharin tė shkojė pėr LESH. Jo, jo, ai do mbetet atdhetarė, ndėrkaq ju do ikni me damkėn e hajnisė e tradhtisė. Do ta paguani nė kėtė botė se dora e mallkimit do t’ju ndjekė kudo qė tė shkoni. Sepse devijimi mendor ju fut nė koshin e plehrave tė tradhtisė. Vodhėt pa karar dhe tani ju e tradhtuat Astrit Deharin dhe familjen e tij. U bashkuat me ata qė thoshit janė kriminelė, po si do ia shėroni plagėt familjes sė Astrit Deharit? Po tė ishte Astriti gjallė, do t’ju pshurrte surratin juve.

SHKRUAN: RESHAT BADALLAJ ZHURIANI
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-10-2019, 17:08   #22
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerFamilja Dehari dhe VV tash kursyen ish-Ministrin e Brendshėm tė LDK’sė – dikur ia kėrkonin dorėheqjen


Gazeta Express
26 Tetor 2019 16:36

Askush nga Familja Deharit dhe as Lėvizja Vetėvendosje s’e ka pėrmendur emrin e ish-Ministrit tė Punėve tė Brendshme, Skender Hysenin, pėr vdekjen e Astriti.

Secili zyrtar i Vetėvendosjes dhe i Familjes Dehari, nė ēdo paraqitje publike, kur kishte vdekur Astrit nė burg, kishin kėrkuar pėrgjegjėsi edhe prej Ministrit tė Brendshėm tė asaj kohe qė ishte Skender Hyseni.

Avni Dehari nė emėr tė familjes kėrkonte dorėheqjen e Ministrit tė LDK’sė si kusht pėr hetime tė pavarura pėr t’u zbardhur ky rast.

Tė njėjtėn kėrkesė e artikulonin edhe udhėheqėsit e Vetėvendosjes. Xhelal Sveēla thoshte se s’ka zbardhje tė rastit pa u larguar Skender Hyseni e Dhurata Hoxha.

“Hoxha e Hyseni janė pėrgjegjės kryesorė, qė tashmė s’kanė legjitimitet as tė flasin pėr kėtė rast”, deklaronte Sfeēla nė nėntor tė vitit 2016.

Tash, zyrtarėt e Lėvizjes Vetėvendosje dhe tė Familjes sė Astrit Deharit po vazhdojnė tė kėrkojnė vetėm pėrgjegjėsi nga Dhurata Hoxha.

Nuk dihet nėse zyrtarėt e VV’sė dhe tė Familjes Dehari po e kursejnė zyrtarin e LDK’sė pėr shkak tė bisedimeve qė po zhvillohen pėr ndėrtimin e Qeverisė sė re ndėrmjet kėtyre dy partive.

Skender Hyseni ishte Ministėr i Punėve tė Brendshme, nė nėntor tė vitit 2016, kishte kėrkuar hetim profesional. Ndėrsa, Dhurata Hoxha ishte pajtuar me konstatimin se Dehari bėri vetėvrasje nė burg.

Rasti i Astrit Deharit u rikthye nė publik pas ekspertizės sė ardhur nga Zvicra nė tė cilėn thuhet se bazuar nė prova ėshtė pak e mundshme qė Astrit Dehari tė ketė bėrė vetėvrasje. Kėrkohet tė bėhet njė hetim i ri pėr tė shikuar edhe pista tjera pėrfshirė edhe pėrfshirjen e ndonjė personi tė tretė nė kėtė ngjarje.

Raporti i ardhur nga Zvicra nuk konstaton askund se Astrit Dehari ėshtė vrarė, s’tregon nga kush ėshtė vrarė dhe as si ėshtė vrarė, por kėrkon qė edhe kjo pistė tė hetohet pėr tė zbardhur krejtėsisht tė vėrtetėn.

“Ashtu siē ėshtė thėnė nė ekspertizėn tonė E180001, ne kemi dyshime qė lidhen me rrethanat e vdekjes sė z. Dehari Astrit. Nė fakt, hipoteza e njė vetėvrasje e z. Dehari Astrit pėrmes mjeteve tė caktuara nga mjekėt ligjorė duket pak e vėrtetė dhe intervenimi i njė personi tė tretė nė proces fatal duhet tė kihet parasysh”, thuhet nė konkluzionin e Ekspertizės sė ardhur nga Zvicra.

Avokati dhe Familja e Deharit e kanė interpretuar ekspertizėn duke thėnė se ajo vėrteton se Astriti ėshtė vrarė.

Sidoqoftė, avokati i Familjes Dehari, Tomė Gashi ka thėnė se lėnda pėr t’u sqaruar duhet t’i kalojė Prokurorisė Speciale dhe tė nisin hetimet edhe brenda sistemit tė drejtėsisė.

“Lėnda duhet te kalojė ne Prokurorinė Special dhe te arrestohen te gjithė ata qe e kane fsheh qe tre vite hetuesit e te tjerėt te vėrteten”, ka shtuar ai.

Astrit Dehari ishte arrestuar fillimisht si i dyshuar pėr sulm terrorist mbi Kuvendin e Kosovės bashkė me disa anėtarė tjerė tė Vetėvendosjes. Ka vdekur 78 ditė pasi ishte arrestuar derisa ishte nė paraburgim nė Burgun e Prizrenit. Rasti i aktivistėve tė VV’sė ėshtė kthyer nė rigjykim por ende s’ėshtė caktuar data.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-10-2019, 19:37   #23
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer


Familja Dehari dhe VV tash kursyen ish-ministrin e Brendshėm tė LDK-sė – dikur ia kėrkonin dorėheqjen
Mė: 26 tetor 2019 Nė ora: 19:15


Askush nga Familja Deharit dhe as Lėvizja Vetėvendosje s’e ka pėrmendur emrin e ish-Ministrit tė Punėve tė Brendshme, Skender Hysenin, pėr vdekjen e Astriti.

Secili zyrtar i Vetėvendosjes dhe i Familjes Dehari, nė ēdo paraqitje publike, kur kishte vdekur Astrit nė burg, kishin kėrkuar pėrgjegjėsi edhe prej Ministrit tė Brendshėm tė asaj kohe qė ishte Skender Hyseni.

Avni Dehari nė emėr tė familjes kėrkonte dorėheqjen e Ministrit tė LDK’sė si kusht pėr hetime tė pavarura pėr t’u zbardhur ky rast.

Tė njėjtėn kėrkesė e artikulonin edhe udhėheqėsit e Vetėvendosjes. Xhelal Sveēla thoshte se s’ka zbardhje tė rastit pa u larguar Skender Hyseni e Dhurata Hoxha.

“Hoxha e Hyseni janė pėrgjegjės kryesorė, qė tashmė s’kanė legjitimitet as tė flasin pėr kėtė rast”, deklaronte Sfeēla nė nėntor tė vitit 2016.

Tash, zyrtarėt e Lėvizjes Vetėvendosje dhe tė Familjes sė Astrit Deharit po vazhdojnė tė kėrkojnė vetėm pėrgjegjėsi nga Dhurata Hoxha.

Nuk dihet nėse zyrtarėt e VV’sė dhe tė Familjes Dehari po e kursejnė zyrtarin e LDK’sė pėr shkak tė bisedimeve qė po zhvillohen pėr ndėrtimin e Qeverisė sė re ndėrmjet kėtyre dy partive.

Skender Hyseni ishte Ministėr i Punėve tė Brendshme, nė nėntor tė vitit 2016, kishte kėrkuar hetim profesional. Ndėrsa, Dhurata Hoxha ishte pajtuar me konstatimin se Dehari bėri vetėvrasje nė burg.

Rasti i Astrit Deharit u rikthye nė publik pas ekspertizės sė ardhur nga Zvicra nė tė cilėn thuhet se bazuar nė prova ėshtė pak e mundshme qė Astrit Dehari tė ketė bėrė vetėvrasje. Kėrkohet tė bėhet njė hetim i ri pėr tė shikuar edhe pista tjera pėrfshirė edhe pėrfshirjen e ndonjė personi tė tretė nė kėtė ngjarje.

Raporti i ardhur nga Zvicra nuk konstaton askund se Astrit Dehari ėshtė vrarė, s’tregon nga kush ėshtė vrarė dhe as si ėshtė vrarė, por kėrkon qė edhe kjo pistė tė hetohet pėr tė zbardhur krejtėsisht tė vėrtetėn.

“Ashtu siē ėshtė thėnė nė ekspertizėn tonė E180001, ne kemi dyshime qė lidhen me rrethanat e vdekjes sė z. Dehari Astrit. Nė fakt, hipoteza e njė vetėvrasje e z. Dehari Astrit pėrmes mjeteve tė caktuara nga mjekėt ligjorė duket pak e vėrtetė dhe intervenimi i njė personi tė tretė nė proces fatal duhet tė kihet parasysh”, thuhet nė konkluzionin e Ekspertizės sė ardhur nga Zvicra.

Avokati dhe Familja e Deharit e kanė interpretuar ekspertizėn duke thėnė se ajo vėrteton se Astriti ėshtė vrarė.

Sidoqoftė, avokati i Familjes Dehari, Tomė Gashi ka thėnė se lėnda pėr t’u sqaruar duhet t’i kalojė Prokurorisė Speciale dhe tė nisin hetimet edhe brenda sistemit tė drejtėsisė.

“Lėnda duhet te kalojė ne Prokurorinė Special dhe te arrestohen te gjithė ata qe e kane fsheh qe tre vite hetuesit e te tjerėt te vėrteten”, ka shtuar ai.

Astrit Dehari ishte arrestuar fillimisht si i dyshuar pėr sulm terrorist mbi Kuvendin e Kosovės bashkė me disa anėtarė tjerė tė Vetėvendosjes. Ka vdekur 78 ditė pasi ishte arrestuar derisa ishte nė paraburgim nė Burgun e Prizrenit. Rasti i aktivistėve tė VV’sė ėshtė kthyer nė rigjykim por ende s’ėshtė caktuar data.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-10-2019, 21:10   #24
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Astrit Dehari, u vra apo u vetėvra?Familja e Naser Makollit kėrkon hetim tė ri pėr vdekjen e tij pas raportit zviceran pėr Deharin

Mė: 26 tetor 2019 Nė ora: 21:25


Naser Makolli e Astrit Dehari ishin shokė dhome nė qelinė e paraburgimit nė Prizren pėr disa muaj.

Ata ishin lidhur e Makolli ishte personi i parė qė pasditen e 5 nėntorit e gjeti tė vdekur Deharin nė qeli.

Por, sipas familjes sė tij, vetėm disa muaj pas kėsaj ngjarjeje, atij filluan t’i shfaqen probleme shėndetėsore, e rreth 5 muaj mė pas, ai vdiq, siē u tha nga organet, pėr shkak tė problemeve nė lukth.

Megjithėkėtė, tani, familja e Naser Makollit ka dyshime pėr rrethanat e vdekjes sė tij.

Pėr ta, shtytje pėr tė kėrkuar drejtėsi ėshtė ekspertiza zvicerane qė konstatoi se nė vdekjen e Deharit kishte dorė edhe njė person i tretė.

Ndėrkaq, bashkėshortja e Naser Makollit, Suzana Makolli, beson se ai u vra pikėrisht pėr shkak tė afėrsisė me Astrit Deharin.

Sipas saj, Makolli, pas vdekjes sė Astritit, kishte filluar tė kishte probleme.

Bashkėshortja e Naser Makollit thotė se ndryshimet mė tė mėdha i ka vėrejtur nė fizikun e tij, pėr shkaqe qė nuk dihen.

Familjarėt e Naser Makollit thonė qė posedojnė materiale qė lidhen me Astrit Deharin e qė tregojnė pėr relacionin qė ky i fundit kishte me Makollin.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur