Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-07-2010, 09:44   #1
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,464
Thanks: 5,987
Thanked 12,383 Times in 4,324 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 374
Beaute ka mbyllur reputacionin
Kushtetuta e Republikės sė Shqipėrisė!

Pa komente!!Ne, Populli i Shqipėrisė, krenarė dhe tė vetėdijshėm pėr historinė tonė, me pėrgjegjėsi pėr tė ardhmen, me besim te Zoti dhe/ose te vlera tė tjera universale, me vendosmėrinė pėr tė ndėrtuar njė shtet tė sė drejtės, demokratik e social, pėr tė garantuar tė drejtat dhe liritė themelore tė njeriut, me frymėn e tolerancės dhe tė bashkėjetesės fetare, m e zotimin pėr mbrojtjen e dinjitetit dhe tė personalitetit njerėzor, si dhe pėr prosperitetin e tė gjithė kombit, pėr paqen, mirėqenien, kulturėn dhe solidaritetin shoqėror, me aspiratėn shekullore tė popullit shqiptar pėr identitetin dhe bashkimin kombėtar, me bindjen e thellė se drejtėsia, paqja, harmonia dhe bashkėpunimi ndėrmjet kombeve janė ndėr vlerat mė tė larta tė njerėzimit,

Vendosim kėtė Kushtetutė:

PJESA E PARĖ - PARIME THEMELORE

Neni 1

1. Shqipėria ėshtė republikė parlamentare.
2. Republika e Shqipėrisė ėshtė shtet unitar dhe i pandashėm.
3. Qeverisja bazohet nė njė sistem zgjedhjesh tė lira, tė barabarta, tė pėrgjithshme e periodike.

Neni 2

1. Sovraniteti nė Republikėn e Shqipėrisė i pėrket popullit.
2. Populli e ushtron sovranitetin nėpėrmjet pėrfaqėsuesve tė tij ose drejtpėrsėdrejti.
3. Pėr ruajtjen e paqes dhe tė interesave kombėtarė, Republika e Shqipėrisė mund tė marrė pjesė nė njė sistem sigurimi kolektiv, nė bazė tė njė ligji tė miratuar me shumicėn e tė gjithė anėtarėve tė Kuvendit.
Neni 3


Pavarėsia e shtetit dhe tėrėsia e territorit tė tij, dinjiteti i njeriut, tė drejtat dhe liritė e tij, drejtėsia shoqėrore, rendi kushtetues, pluralizmi, identiteti kombėtar dhe trashėgimia kombėtare, bashkėjetesa fetare, si dhe bashkėjetesa dhe mirėkuptimi i shqiptarėve me pakicat janė baza e kėtij shteti, i cili ka pėr detyrė t’i respektojė dhe t'i mbrojė.

Neni 4

1. E drejta pėrbėn bazėn dhe kufijtė e veprimtarisė sė shtetit.
2. Kushtetuta ėshtė ligji mė i lartė nė Republikėn e Shqipėrisė.
3. Dispozitat e Kushtetutės zbatohen drejtpėrsėdrejti, pėrveē rasteve kur Kushtetuta parashikon ndryshe.

Neni 5

Republika e Shqipėrisė zbaton tė drejtėn ndėrkombėtare tė detyrueshme pėr tė.

Neni 6

Organizimi dhe funksionimi i organeve tė parashikuara nė kėtė Kushtetutė rregullohen me ligjet e tyre pėrkatėse, pėrveē rasteve kur nė Kushtetutė parashikohet ndryshe.

Neni 7

Sistemi i qeverisjes nė Republikėn e Shqipėrisė bazohet nė ndarjen dhe balancimin ndėrmjet pushteteve ligjvėnės, ekzekutiv dhe gjyqėsor.
Neni 8

1. Republika e Shqipėrisė mbron tė drejtat kombėtare tė popullit shqiptar qė jeton jashtė kufijve tė saj.
2. Republika e Shqipėrisė mbron tė drejtat e shtetasve shqiptarė me banim tė pėrkohshėm ose tė pėrhershėm jashtė kufijve tė vet.
3. Republika e Shqipėrisė u siguron ndihmė shtetasve shqiptarė qė jetojnė e punojnė jashtė shtetit pėr tė ruajtur e pėr tė zhvilluar lidhjet me trashėgiminė kulturore kombėtare.

Neni 9

1. Partitė politike krijohen lirisht. Organizimi i tyre duhet tė pėrputhet me parimet demokratike.
2. Partitė politike dhe organizatat e tjera, programet dhe veprimtaria e tė cilave mbėshteten nė metoda totalitariste, qė nxitin e pėrkrahin urrejtjen racore, fetare, krahinore ose etnike, qė pėrdorin dhunėn pėr marrjen e pushtetit ose pėr tė ndikuar nė politikėn shtetėrore, si edhe ato me karakter tė fshehtė janė tė ndaluara sipas ligjit.
3. Burimet financiare tė partive, si dhe shpenzimet e tyre bėhen kurdoherė publike.

Neni 10

1. Nė Republikėn e Shqipėrisė nuk ka fe zyrtare.
2. Shteti ėshtė asnjanės nė ēėshtjet e besimit e tė ndėrgjegjes dhe garanton lirinė e shprehjes sė tyre nė jetėn publike.
3. Shteti njeh barazinė e bashkėsive fetare.
4. Shteti dhe bashkėsitė fetare respektojnė nė mėnyrė tė ndėrsjelltė pavarėsinė e njėri-tjetrit dhe bashkėpunojnė nė tė mirė tė secilit dhe tė tė gjithėve.
5. Marrėdhėniet ndėrmjet shtetit dhe bashkėsive fetare rregullohen mbi bazėn e marrėveshjeve tė lidhura ndėrmjet pėrfaqėsuesve tė tyre dhe Kėshillit tė Ministrave. Kėto marrėveshje ratifikohen nė Kuvend.
6. Bashkėsitė fetare janė persona juridikė. Ato kanė pavarėsi nė administrimin e pasurive tė tyre sipas parimeve, rregullave dhe kanoneve tė tyre, pėr sa nuk cenohen interesat e tė tretėve.


Neni 11

1. Sistemi ekonomik i Republikės sė Shqipėrisė bazohet nė pronėn private e publike, si dhe nė ekonominė e tregut dhe nė lirinė e veprimtarisė ekonomike.
2. Prona private dhe publike mbrohen njėlloj me ligj.
3. Kufizime tė lirisė sė veprimtarisė ekonomike mund tė vendosen vetėm me ligj dhe vetėm pėr arsye tė rėndėsishme publike.

Neni 12

1. Forcat e armatosura sigurojnė pavarėsinė e vendit, si dhe mbrojnė tėrėsinė territoriale dhe rendin e tij kushtetues.
2. Forcat e armatosura ruajnė asnjanėsinė nė ēėshtjet politike dhe i nėnshtrohen kontrollit civil.
3. Asnjė forcė e huaj ushtarake nuk mund tė vendoset dhe as tė kalojė nė territorin shqiptar, si dhe asnjė forcė ushtarake shqiptare nuk mund tė dėrgohet jashtė, pėrveēse me njė ligj tė miratuar me shumicėn e tė gjithė anėtarėve tė Kuvendit.

Neni 13

Qeverisja vendore nė Republikėn e Shqipėrisė ngrihet nė bazė tė parimit tė decentralizmit tė pushtetit dhe ushtrohet sipas parimit tė autonomisė vendore.

Neni 14

1. Gjuha zyrtare nė Republikėn e Shqipėrisė ėshtė shqipja.
2. Flamuri kombėtar ėshtė i kuq me njė shqiponjė tė zezė dykrenore nė mes.
3. Stema e Republikės sė Shqipėrisė paraqet njė shqyt me fushė tė kuqe me njė shqiponjė tė zezė dykrenore nė mes. Nė krye tė shqytit, me ngjyrė tė artė, ėshtė vendosur pėrkrenarja e Skėnderbeut.
4. Himni kombėtar ėshtė “Rreth Flamurit tė Pėrbashkuar”.
5. Festa Kombėtare e Republikės sė Shqipėrisė ėshtė Dita e Flamurit, 28 Nėntori.
6. Kryeqyteti i Republikės sė Shqipėrisė ėshtė Tirana.
7. Forma dhe pėrmasat e simboleve kombėtare, pėrmbajtja e tekstit tė himnit kombėtar, si dhe pėrdorimi i tyre rregullohen me ligj.
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2010, 09:50   #2
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,464
Thanks: 5,987
Thanked 12,383 Times in 4,324 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 374
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kushtetuta e republikės sė shqipėrisė !!

PJESA E DYTĖ
TĖ DREJTAT DHE LIRITĖ THEMELORE TĖ NJERIUT

KREU I
PARIME TĖ PĖRGJITHSHME

Neni 15

1. Tė drejtat dhe liritė themelore tė njeriut janė tė pandashme, tė patjetėrsueshme e tė padhunueshme dhe qėndrojnė nė themel tė tė gjithė rendit juridik.
2. Organet e pushtetit publik, nė pėrmbushje tė detyrave tė tyre, duhet tė respektojnė tė drejtat dhe liritė themelore tė njeriut, si dhe tė kontribuojnė nė realizimin e tyre

Neni 16

1. Tė drejtat e liritė themelore, si dhe detyrimet e parashikuara nė Kushtetutė pėr shtetasit shqiptarė vlejnė njėlloj edhe pėr tė huajt e pėr personat pa shtetėsi nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė, me pėrjashtim tė rasteve kur Kushtetuta e lidh nė mėnyrė tė posaēme me shtetėsinė shqiptare ushtrimin e tė drejtave e tė lirive tė caktuara.
2. Tė drejtat dhe liritė themelore, si dhe detyrimet e parashikuara ne Kushtetutė vlejnė edhe pėr personat juridikė, pėr aq sa pėrputhen me qėllimet e pėrgjithshme tė kėtyre personave dhe me thelbin e kėtyre tė drejtave, lirive dhe detyrimeve

Neni 17

1. Kufizime tė tė drejtave dhe lirive tė parashikuara nė kėtė Kushtetutė mund tė vendosen vetėm me ligj pėr njė interes publik ose pėr mbrojtjen e tė drejtave tė tė tjerėve. Kufizimi duhet tė jetė nė pėrpjesėtim me gjendjen qė e ka diktuar atė.
2. Kėto kufizime nuk mund tė cenojnė thelbin e lirive dhe tė tė drejtave dhe nė asnjė rast nuk mund tė tejkalojnė kufizimet e parashikuara nė Konventėn Europiane pėr tė Drejtat e Njeriut.

Neni 18

1. Tė gjithė janė tė barabartė pėrpara ligjit.
2. Askush nuk mund tė diskriminohet padrejtėsisht pėr shkaqe tė tilla si gjinia, raca, feja, etnia, gjuha, bindjet politike, fetare a filozofike, gjendja ekonomike, arsimore, sociale ose pėrkatėsia prindėrore.
3. Askush nuk mund tė diskriminohet pėr shkaqet e pėrmendura nė paragrafin 2, nėse nuk ekziston njė pėrligjje e arsyeshme dhe objektive.

Neni 19

1. Kushdo qė lind duke pasur qoftė edhe njėrin prej prindėrve me shtetėsi shqiptare, e fiton vetiu shtetėsinė shqiptare. Shtetėsia shqiptare fitohet edhe pėr shkaqe tė tjera tė parashikuara me ligj.
2. Shtetasi shqiptar nuk mund ta humbasė shtetėsinė, pėrveēse kur ai heq dorė prej saj

Neni 20

1. Personat qė u pėrkasin pakicave kombėtare ushtrojnė nė barazi tė plotė para ligjit tė drejtat dhe liritė e tyre.
2. Ata kanė tė drejtė tė shprehin lirisht, pa u ndaluar as detyruar, pėrkatėsinė e tyre etnike, kulturore, fetare e gjuhėsore. Ata kanė tė drejtė t'i ruajnė e zhvillojnė ato, tė mėsojnė dhe tė mėsohen nė gjuhėn e tyre amtare, si dhe tė bashkohen nė organizata e shoqata pėr mbrojtjen e interesave dhe tė identitetit tė tyre.

KREU II
LIRITĖ DHE TĖ DREJTAT VETJAKE

Neni 21
Jeta e personit mbrohet me ligj.

Neni 22

1. Liria e shprehjes ėshtė e garantuar.
2. Liria e shtypit, e radios dhe e televizionit ėshtė e garantuar.
3. Censura paraprake e mjeteve tė komunikimit ndalohet.
4. Ligji mund tė kėrkojė dhėnien e autorizimit pėr funksionimin e stacioneve tė radios ose tė televizionit.
Neni 23
1. E drejta e informimit ėshtė e garantuar.
2. Kushdo ka tė drejtė, nė pėrputhje me ligjin, tė marrė informacion pėr veprimtarinė e organeve shtetėrore, si dhe tė personave qė ushtrojnė funksione shtetėrore.
3. Kujtdo i jepet mundėsia tė ndjekė mbledhjet e organeve tė zgjedhura kolektive.

Neni 24

1. Liria e ndėrgjegjes dhe e fesė eshtė e garantuar.
2. Secili ėshtė i lirė tė zgjedhė ose tė ndryshojė fenė ose bindjet, si dhe t’i shfaqė ato individualisht ose kolektivisht, nė publik ose nė jetėn private, nėpėrmjet kultit, arsimimit, praktikave ose kryerjes sė riteve.
3. Askush nuk mund tė detyrohet ose tė ndalohet tė marrė pjesė nė njė bashkėsi fetare ose nė praktikat e saj, si dhe tė bėjė publike bindjet ose besimin e tij.

Neni 25

Askush nuk mund t’i nėnshtrohet torturės, dėnimit apo trajtimit mizor, ēnjerėzor poshtėrues.

Neni 26

Askujt nuk mund t’i kėrkohet tė kryejė njė punė tė detyruar, pėrveēse nė rastet e ekzekutimit tė njė vendimi gjyqėsor, tė kryerjes sė shėrbimit ushtarak, tė njė shėrbimi qė rrjedh nga njė gjendje lufte, nga njė gjendje e jashtėzakonshme ose nga njė fatkeqėsi natyrore, qė kėrcėnon jetėn ose shėndetin e njerėzve.

Neni 27

1. Askujt nuk mund t’i hiqet liria, pėrveēse nė rastet dhe sipas procedurave tė parashikuara me ligj.
2. Liria e personit nuk mund tė kufizohet, pėrveēse nė rastet e mėposhtme:
a) kur ėshtė dėnuar me burgim nga gjykata kompetente;
b) pėr moszbatim tė urdhrave tė ligjshėm tė gjykatės ose pėr moszbatim tė ndonjė detyrimi tė caktuar me ligj;
c) kur ka dyshime tė arsyeshme se ka kryer njė vepėr penale ose pėr tė parandaluar kryerjen prej tij tė veprės penale ose largimin e tij pas kryerjes sė saj;
ē) pėr mbikėqyrjen e tė miturit pėr qėllime edukimi ose pėr shoqėrimin e tij nė organin kompetent;
d) kur personi ėshtė pėrhapės i njė sėmundjeje ngjitėse, i paaftė mendėrisht dhe i rrezikshėm pėr shoqėrinė;
dh) pėr hyrje tė paligjshme nė kufirin shtetėror, si dhe nė rastet e dėbimit ose tė ekstradimit.
3. Askujt nuk mund t’i hiqet liria vetėm pėr shkak se nuk ėshtė nė gjendje tė pėrmbushė njė detyrim kontraktor.

Neni 28

1. Kushdo, tė cilit i hiqet liria, ka tė drejtė tė njoftohet menjėherė nė gjuhėn qė ai kupton, pėr shkaqet e kėsaj mase, si dhe pėr akuzėn qė i bėhet. Personi, tė cilit i ėshtė hequr liria, duhet tė njoftohet se nuk ka asnjė detyrim tė bėjė ndonjė deklaratė dhe ka tė drejtė tė komunikojė menjėherė me avokatin, si dhe t’i jepet mundėsia pėr realizimin e tė drejtave tė tij.
2. Personi, tė cilit i ėshtė hequr liria sipas nenit 27, paragrafi 2, nėnparagrafi c, duhet tė dėrgohet brenda 48 orėve pėrpara gjyqtarit, i cili vendos paraburgimin ose lirimin e tij jo mė vonė se 48 orė nga ēasti i marrjes sė dokumenteve pėr shqyrtim.
3. I paraburgosuri ka tė drejtė tė ankohet kundėr vendimit tė gjyqtarit. Ai ka tė drejtė tė gjykohet brenda njė afati tė arsyeshėm ose tė procedohet i lirė pėrkundrejt njė garancie pasurore sipas ligjit.
4. Nė tė gjitha rastet e tjera, personi, tė cilit i hiqet liria nė rrugė jashtėgjyqėsore, mund t’i drejtohet nė ēdo kohė gjyqtarit, i cili vendos brenda 48 orėve pėr ligjshmėrinė e kėsaj mase.
5. ēdo person, tė cilit i ėshtė hequr liria sipas nenit 27, ka tė drejtėn e trajtimit njerėzor dhe tė respektimit tė dinjitetit tė tij.

Neni 29

1. Askush nuk mund tė akuzohet ose tė deklarohet fajtor pėr njė vepėr penale, e cila nuk konsiderohej e tillė me ligj nė kohėn e kryerjes sė saj, me pėrjashtim tė veprave, tė cilat nė kohėn e kryerjes sė tyre, pėrbėnin krime lufte ose krime kundėr njerėzimit sipas sė drejtės ndėrkombėtare.
2. Nuk mund tė jepet njė dėnim mė i rėndė se ai qė ka qenė parashikuar me ligj nė kohėn e kryerjes sė veprės penale.
3. Ligji penal favorizues ka fuqi prapavepruese.

Neni 30

Kushdo quhet i pafajshėm pėrderisa nuk i ėshtė provuar fajėsia me vendim gjyqėsor tė formės sė prerė.

Neni 31

Gjatė procesit penal kushdo ka tė drejtė:

a) tė vihet nė dijeni menjėherė dhe hollėsisht pėr akuzėn qė i bėhet, pėr tė drejtat e tij, si dhe t’i krijohet mundėsia pėr tė njoftuar familjen ose tė afėrmit e tij;

b) tė ketė kohėn dhe lehtėsitė e mjaftueshme pėr tė pėrgatitur mbrojtjen e vet;

c) tė ketė ndihmėn pa pagesė tė njė pėrkthyesi, kur nuk flet ose nuk kupton gjuhėn shqipe;

ē) tė mbrohet vetė ose me ndihmėn e njė mbrojtėsi ligjor tė zgjedhur prej tij; tė komunikojė lirisht dhe privatisht me tė, si dhe t’i sigurohet mbrojtja falas, kur nuk ka mjete tė mjaftueshme;

d) t’u bėjė pyetje dėshmitarėve tė pranishėm dhe tė kėrkojė paraqitjen e dėshmitarėve, tė ekspertėve dhe tė personave tė tjerė, tė cilėt mund tė sqarojnė faktet.

Neni 32

1. Askush nuk mund tė detyrohet tė dėshmojė kundėr vetvetes ose familjes sė vet dhe as tė pohojė fajėsinė e tij.
2. Askush nuk mund tė deklarohet fajtor mbi bazėn e tė dhėnave tė mbledhura nė mėnyrė tė paligjshme.

Neni 33

1. Kushdo ka tė drejtė tė dėgjohet para se tė gjykohet.
2. Nga kjo e drejtė nuk mund tė pėrfitojė personi qė i fshihet drejtėsisė.

Neni 34

Askush nuk mund tė dėnohet mė shumė se njė herė per tė njėjtėn vepėr penale dhe as tė gjykohet sėrish, me pėrjashtim tė rasteve kur ėshtė vendosur rigjykimi i ēėshtjes nga njė gjykatė mė e lartė, sipas mėnyrės sė parashikuar me ligj.
Neni 35

1. Askush nuk mund tė detyrohet, pėrveēse kur e kėrkon ligji, tė bėjė publike tė dhėna qė lidhen me personin e tij.
2. Mbledhja, pėrdorimi dhe bėrja publike e tė dhėnave rreth personit bėhet me pėlqimin e tij, me pėrjashtim tė rasteve tė parashikuara me ligj.
3. Kushdo ka tė drejtė tė njihet me tė dhėnat e mbledhura rreth tij, me pėrjashtim tė rasteve tė parashikuara me ligj.
4. Kushdo ka tė drejtė tė kėrkojė ndreqjen ose fshirjen e tė dhėnave tė pavėrteta ose tė paplota ose tė mbledhura nė kundėrshtim me ligjin.

Neni 36

Liria dhe fshehtėsia e korrespondencės ose e ēdo mjeti tjetėr tė komunikimit janė tė garantuara.

Neni 37

1. Paprekshmėria e banesės ėshtė e garantuar.
2. Kontrollet e banesės, si dhe tė mjediseve qė njėsohen me tė, mund tė bėhen vetėm nė rastet dhe nė mėnyrat e parashikuara me ligj.
3. Askujt nuk mund t’i bėhet kontroll vetjak jashtė procesit penal, me pėrjashtim tė rasteve tė hyrjes nė territorin e shtetit dhe tė daljes prej tij ose pėr tė mėnjanuar njė rrezik qė i kanoset sigurimit publik.

Neni 38

1. Kushdo ka tė drejtė tė zgjedhė vendbanimin si dhe tė lėvizė lirisht nė ēdo pjesė tė territorit tė shtetit.
2. Askush nuk mund tė pengohet tė dalė lirisht jashtė shtetit.

Neni 39

1. Asnjė shtetas shqiptar nuk mund tė dėbohet nga territori i shtetit.
1. Asnjė shtetas shqiptar nuk mund tė dėbohet nga territori i shtetit.
2. Ekstradimi mund tė lejohet vetėm kur ėshtė parashikuar shprehimisht nė marrėveshjet ndėrkombėtare nė tė cilat Republika e Shqipėrisė ėshtė palė, dhe vetėm me vendim gjyqėsor.
3. Ndalohet dėbimi kolektiv i tė huajve. Dėbimi i individėve tė huaj lejohet nė kushtet e pėrcaktuara me ligj.

Neni 40

Tė huajt kanė tė drejtėn e strehimit nė Republikėn e Shqipėrisė sipas ligjit.
Neni 39

1. Asnjė shtetas shqiptar nuk mund tė dėbohet nga territori i shtetit.
1. Asnjė shtetas shqiptar nuk mund tė dėbohet nga territori i shtetit.
2. Ekstradimi mund tė lejohet vetėm kur ėshtė parashikuar shprehimisht nė marrėveshjet ndėrkombėtare nė tė cilat Republika e Shqipėrisė ėshtė palė, dhe vetėm me vendim gjyqėsor.
3. Ndalohet dėbimi kolektiv i tė huajve. Dėbimi i individėve tė huaj lejohet nė kushtet e pėrcaktuara me ligj.

Neni 40

Tė huajt kanė tė drejtėn e strehimit nė Republikėn e Shqipėrisė sipas ligjit.

Neni 41

1. E drejta e pronės private ėshtė e garantuar.
2. Prona fitohet me dhurim, me trashėgimi, me blerje dhe me ēdo mėnyrė tjetėr klasike tė parashikuar nė Kodin Civil.
3. Ligji mund tė parashikojė shpronėsime ose kufizime nė ushtrimin e sė drejtės sė pronės vetėm pėr interesa publikė.
4. Shpronėsimet ose ato kufizime tė sė drejtės sė pronės qė barazohen me shpronėsimin, lejohen vetėm pėrkundrejt njė shpėrblimi tė drejtė.
5. Pėr mosmarrėveshjet lidhur me masėn e shpėrblimit mund tė bėhet ankim nė gjykatė.

Neni 42

1. Liria, prona dhe tė drejtat e njohura me Kushtetutė dhe me ligj nuk mund tė cenohen pa njė proces tė rregullt ligjor.
2. Kushdo, pėr mbrojtjen e tė drejtave, tė lirive dhe tė interesave tė tij kushtetues dhe ligjorė, ose nė rastin e akuzave tė ngritura kundėr tij, ka tė drejtėn e njė gjykimi tė drejtė dhe publik brenda njė afati tė arsyeshėm nga njė gjykatė e pavarur dhe e paanshme e caktuar me ligj.

Neni 43

Kushdo ka tė drejtė tė ankohet kundėr njė vendimi gjyqėsor nė njė gjykatė mė tė lartė, pėrveēse kur nė Kushtetutė parashikohet ndryshe.

Neni 44

Kushdo ka tė drejtė tė rehabilitohet dhe/ose tė zhdėmtohet nė pėrputhje me ligjin, nė rast se ėshtė dėmtuar pėr shkak tė njė akti, veprimi ose mosveprimi tė paligjshėm tė organeve shtetėrore.
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2010, 09:51   #3
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,464
Thanks: 5,987
Thanked 12,383 Times in 4,324 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 374
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kushtetuta e republikės sė shqipėrisė !!

KREU III
LIRITĖ DHE TĖ DREJTAT POLITIKE

Neni 45

1. Ēdo shtetas qė ka mbushur tetėmbėdhjetė vjeē, qoftė edhe ditėn e zgjedhjeve, ka tė drejtėn tė zgjedhė dhe tė zgjidhet.
2. Pėrjashtohen nga e drejta e zgjedhjes shtetasit e deklaruar me vendim gjyqėsor tė formės sė prerė si tė paaftė mendėrisht.
3. Tė dėnuarit qė janė duke vuajtur dėnimin me heqje tė lirisė, kanė vetėm tė drejtėn pėr tė zgjedhur.
4. Vota ėshtė vetjake, e barabartė, e lirė dhe e fshehtė.

Neni 46

1. Kushdo ka tė drejtė tė organizohet kolektivisht pėr ēfarėdo qėllimi tė ligjshėm.
2. Regjistrimi nė gjykatė i organizatave ose i shoqatave bėhet sipas procedurės sė parashikuar me ligj.
3. Organizatat ose shoqatat qė ndjekin qėllime antikushtetuese janė tė ndaluara sipas ligjit.

Neni 47

1. Liria e tubimeve paqėsore dhe pa armė, si dhe e pjesėmarrjes nė to ėshtė e garantuar.
2. Tubimet paqėsore nė sheshe dhe nė vendet e kalimit publik bėhen sipas procedurave tė parashikuara me ligj.

Neni 48

Kushdo, vetė ose sė bashku me tė tjerė, mund t’u drejtojė kėrkesa, ankesa ose vėrejtje organeve publike, tė cilat janė tė detyruara tė pėrgjigjen nė afatet dhe kushtet e caktuara me ligj.

KREU IV
LIRITĖ DHE TĖ DREJTAT EKONOMIKE, SOCIALE DHE KULTURORE

Neni 49

1. Secili ka tė drejtė tė fitojė mjetet e jetesės sė tij me punė tė ligjshme, qė e ka zgjedhur ose pranuar vetė. Ai ėshtė i lirė tė zgjedhė profesionin, vendin e punės, si dhe sistemin e kualifikimit tė vet profesional.
2. Tė punėsuarit kanė tė drejtėn e mbrojtjes shoqėrore tė punės.

Neni 50

Tė punėsuarit kanė tė drejtė tė bashkohen lirisht nė organizata sindikale pėr mbrojtjen e interesave tė tyre tė punės.

Neni 51

1. E drejta e tė punėsuarit pėr grevė qė ka tė bėjė me marrėdhėniet e punės, ėshtė e garantuar.
2. Kufizime pėr kategori tė veēanta tė punėsuarish mund tė vendosen me ligj pėr t’i siguruar shoqėrisė shėrbimet e domosdoshme.

Neni 52

1. Kushdo ka tė drejtėn e sigurimeve shoqėrore nė pleqėri ose kur ėshtė i paaftė pėr punė, sipas njė sistemi tė caktuar me ligj.
2. Kushdo, kur mbetet pa punė pėr shkaqe tė pavarura nga vullneti i tij dhe kur nuk ka mjete tė tjera jetese, ka tė drejtėn e ndihmės nė kushtet e parashikuara me ligj.

Neni 53

1. Kushdo ka tė drejtė tė martohet dhe tė ketė familje.
2. Martesa dhe familja gėzojnė mbrojtjen e veēantė tė shtetit.
3. Lidhja dhe zgjidhja e martesės rregullohen me ligj.
Neni 54

1. Fėmijėt, tė rinjtė, gratė shtatzėna dhe nėnat e reja kanė tė drejtėn e njė mbrojtjeje tė veēantė nga shteti.
2. Fėmijėt e lindur jashtė martese kanė tė drejta tė barabarta me tė lindurit nga martesa.
3. Ēdo fėmijė ka tė drejtė tė jetė i mbrojtur nga dhuna, keqtrajtimi, shfrytėzimi dhe pėrdorimi pėr punė, e veēanėrisht nėn moshėn minimale pėr punėn e fėmijėve, qė mund tė dėmtojė shėndetin, moralin ose tė rrezikojė jetėn a zhvillimin e tij normal.

Neni 55

1. Shtetasit gėzojnė nė mėnyrė tė barabartė tė drejtėn pėr kujdes shėndetėsor nga shteti.
2. Kushdo ka tė drejtė pėr sigurim shėndetėsor sipas procedurės sė caktuar me ligj.

Neni 56

Kushdo ka tė drejtė tė informohet pėr gjendjen e mjedisit dhe pėr mbrojtjen e tij.

Neni 57

1. Kushdo ka tė drejtėn pėr arsimim.
2. Arsimi shkollor i detyrueshėm caktohet me ligj.
3. Arsimi i mesėm i pėrgjithshėm publik ėshtė i hapur pėr tė gjithė.
4. Arsimi i mesėm profesional dhe i lartė mund tė kushtėzohet vetėm nga kritere aftėsie.
5. Arsimi i detyrueshėm, si dhe arsimi i mesėm i pėrgjithshėm nė shkollat publike ėshtė falas.
6. Nxėnėsit dhe studentėt mund tė arsimohen edhe nė shkolla jopublike tė tė gjitha niveleve, tė cilat krijohen e funksionojnė nė bazė tė ligjit.
7. Autonomia e institucioneve tė arsimit tė lartė dhe liria akademike janė tė garantuara me ligj.

Neni 58

1. Liria e krijimit artistik dhe e kėrkimit shkencor, vėnia nė pėrdorim si dhe pėrfitimi prej arritjeve tė tyre janė tė garantuara pėr tė gjithė.
2. E drejta e autorit mbrohet me ligj.
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2010, 09:52   #4
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,464
Thanks: 5,987
Thanked 12,383 Times in 4,324 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 374
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kushtetuta e republikės sė shqipėrisė !!

KREU V
OBJEKTIVAT SOCIALĖ

Neni 59

1. Shteti, brenda kompetencave kushtetuese dhe mjeteve qė disponon, si dhe nė plotėsim tė nismės dhe tė pėrgjegjėsisė private, synon:
a) punėsimin nė kushte tė pėrshtatshme tė tė gjithė personave tė aftė pėr punė;
b) plotėsimin e nevojave tė shtetasve pėr strehim;
c) standardin mė tė lartė shėndetėsor, fizik e mendor, tė mundshėm;
ē) arsimimin dhe kualifikimin sipas aftėsive tė fėmijėve dhe tė tė rinjve, si dhe tė personave tė pazėnė me punė;
d) njė mjedis tė shėndetshėm dhe ekologjikisht tė pėrshtatshėm pėr brezat e sotėm dhe tė ardhshėm;
dh) shfrytėzimin racional tė pyjeve, ujėrave, kullotave dhe burimeve tė tjera natyrore mbi bazėn e parimit tė zhvillimit tė qėndrueshėm;
e) pėrkujdesjen dhe ndihmėn pėr tė moshuarit, jetimėt dhe invalidėt;
ė) zhvillimin e sportit dhe tė veprimtarive ripėrtėritėse;
f) riaftėsimin shėndetėsor, edukimin e specializuar dhe integrimin nė shoqėri tė tė paaftėve, si dhe pėrmirėsimin nė vazhdimėsi tė kushteve tė tyre tė jetesės;
g) mbrojtjen e trashėgimisė kombėtare, kulturore dhe kujdesin e veēantė pėr gjuhėn shqipe.
2. Pėrmbushja e objektivave socialė nuk mund tė kėrkohet drejtpėrdrejt nė gjykatė. Ligji pėrcakton kushtet dhe masėn nė tė cilat mund tė kėrkohet realizimi i kėtyre objektivave.

KREU VI
AVOKATI I POPULLIT

Neni 60

1. Avokati i Popullit mbron tė drejtat, liritė dhe interesat e ligjshėm tė individit nga veprimet ose mosveprimet e paligjshme e tė parregullta tė organeve tė administratės publike.
2. Avokati i Popullit ėshtė i pavarur nė ushtrimin e detyrės sė tij.
3. Avokati i Popullit ka buxhet tė veēantė, tė cilin e administron vetė. Ai e propozon buxhetin sipas ligjit.

Neni 61

1. Avokati i Popullit zgjidhet nga tri tė pestat e tė gjithė anėtarėve tė Kuvendit pėr njė periudhė prej 5 vjetėsh, me tė drejtė rizgjedhjeje.
2. Avokati i Popullit mund tė jetė ēdo shtetas shqiptar, me arsim tė lartė, me njohuri dhe veprimtari tė njohura nė fushėn e tė drejtave tė njeriut dhe tė ligjit.
3. Avokati i Popullit gėzon imunitetin e gjyqtarit tė Gjykatės sė Lartė.
4. Avokati i Popullit nuk mund tė bėjė pjesė nė asnjė parti politike, nuk mund tė kryejė veprimtari tjetėr politike, shtetėrore ose profesionale dhe as tė marrė pjesė nė organizmat drejtues tė organizatave shoqėrore, ekonomike dhe tregtare.
Neni 62

1. Avokati i Popullit mund tė shkarkohet vetėm me kėrkesė tė motivuar tė jo mė pak se njė sė tretės sė deputetėve.
2. Nė kėtė rast Kuvendi vendos me tri tė pestat e tė gjithė anėtarėve tė tij.

Neni 63

1. Avokati i Popullit paraqet raport vjetor pėrpara Kuvendit.
2. Avokati i Popullit raporton pėrpara Kuvendit kur i kėrkohet prej kėtij, si dhe mund t’i kėrkojė Kuvendit tė dėgjohet pėr ēėshtje qė ai i ēmon tė rėndėsishme.
3. Avokati i Popullit ka tė drejtė tė bėjė rekomandime dhe tė propozojė masa kur vėren shkelje tė tė drejtave dhe lirive tė njeriut nga administrata publike.
4. Organet dhe funksionarėt publikė janė tė detyruar t’i paraqesin Avokatit tė Popullit tė gjitha dokumentet dhe informacionet e kėrkuara prej tij.
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2010, 09:55   #5
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,464
Thanks: 5,987
Thanked 12,383 Times in 4,324 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 374
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kushtetuta e republikės sė shqipėrisė !!

PJESA E TRETĖ
KUVENDI

KREU I
ZGJEDHJA DHE AFATI

Neni 64
(Ndryshuar me ligjin nr. 9904, datė 21.04.2008)

1. Kuvendi pėrbėhet nga 140 deputetė, tė zgjedhur me sistem proporcional me zona zgjedhore shumemėrore.
2. Zona zgjedhore shumemėrore pėrputhet me ndarjen administrative tė njė prej niveleve tė organizimit administrativo-territorial.
3. Kriteret dhe rregullat pėr zbatimin e sistemit zgjedhor proporcional, pėr caktimin e zonave zgjedhore dhe pėr numrin e mandateve pėr secilėn zonė pėrcaktohen nė ligjin pėr zgjedhjet.

Neni 65
(Ndryshuar me ligjin nr. 9904, datė 21.04.2008)

1. Kuvendi zgjidhet ēdo 4 vjet. Mandati i Kuvendit fillon me mbledhjen e parė tė tij pas zgjedhjeve dhe pėrfundon nė tė njėjtėn datė tė tė njėjtit muaj tė vitit tė katėrt nga data e mbledhjes sė parė. Nė ēdo rast, Kuvendi qėndron nė detyrė deri nė mbledhjen e parė tė Kuvendit tė ri tė zgjedhur.
2. Zgjedhjet pėr Kuvendin e ri zhvillohen nė periudhėn zgjedhore mė tė afėrt qė i paraprin datės sė pėrfundimit tė mandatit tė Kuvendit. Periudhat zgjedhore dhe rregullat pėr thirrjen e zgjedhjeve pėr Kuvendin pėrcaktohen nė ligjin pėr zgjedhjet.
3. Nė rast shpėrndarjeje tė Kuvendit para pėrfundimit tė mandatit tė plotė, zgjedhjet thirren jo mė vonė se 45 ditė pas shpėrndarjes sė tij.
4. Kuvendi nuk mund tė nxjerrė ligje gjatė periudhės 60 ditė para mbarimit tė mandatit tė tij deri nė mbledhjen e parė tė Kuvendit tė ri, me pėrjashtim tė rasteve tė vendosjes sė masave tė jashtėzakonshme.

Neni 66

Mandati i Kuvendit zgjatet vetėm nė rast lufte dhe pėr aq kohė sa vazhdon ajo. Kur Kuvendi ėshtė i shpėrndarė, ai rithirret vetiu.

Neni 67
(Ndryshuar me ligjin nr. 9904, datė 21.04.2008)

1. Presidenti i Republikės e mbledh Kuvendin e porsazgjedhur jo mė parė se data e pėrfundimit tė mandatit tė Kuvendit paraardhės, por jo mė vonė se 10 ditė pas mbarimit tė kėtij mandati. Kur Kuvendi paraardhės ėshtė shpėrndarė para mbarimit tė mandatit, Presidenti i Republikės e mbledh Kuvendin e ri jo mė vonė se 10 ditė pas shpalljes sė rezultatit tė zgjedhjeve.
2. Nė rast se Presidenti i Republikės nuk e ushtron kėtė kompetencė, Kuvendi vetėmblidhet nė ditėn e dhjetė tė afatit tė parashikuar nė pikėn 1 tė kėtij neni”.
KREU II
DEPUTETĖT

Neni 68
(Ndryshuar me ligjin nr. 9904, datė 21.04.2008)

1. Kandidatėt pėr deputetė paraqiten nė nivel zone zgjedhore nga partitė politike, koalicionet zgjedhore tė partive politike, si dhe nga zgjedhėsit. Njė kandidat mund tė paraqitet vetėm pėr njė nga subjektet propozuese, sipas kėsaj pike. Renditja e kandidatėve pėr deputetė nė listat shumemėrore nuk mund tė ndryshohet pas paraqitjes sė listės nė komisionin zgjedhor pėrkatės. Rregullat pėr regjistrimin e kandidatėve pėr deputetė pėrcaktohen nė ligjin pėr zgjedhjet.
2. Nė ligjin pėr zgjedhjet pėrcaktohen edhe kritere dhe rregulla tė tjera tė nevojshme pėr organizimin dhe zhvillimin e zgjedhjeve, duke pėrfshirė ato pėr regjistrimin e zgjedhėsve, zhvillimin e fushatės zgjedhore, administrimin, vlefshmėrinė e zgjedhjeve dhe shpalljen e rezultateve tė tyre.

Neni 69

1. Nuk mund tė kandidojnė e as tė zgjidhen deputetė, pa hequr dorė nga detyra:

a) gjyqtarėt, prokurorėt;

b) ushtarakėt e shėrbimit aktiv;

c) punonjėsit e policisė dhe tė sigurimit kombėtar;

ē) pėrfaqėsuesit diplomatikė;

d) kryetarėt e bashkive dhe tė komunave, si dhe prefektėt nė vendet ku kryejnė detyrat e tyre;

dh) kryetarėt dhe anėtarėt e komisioneve tė zgjedhjeve;
e) Presidenti i Republikės dhe funksionarėt e lartė tė administratės shtetėrore tė parashikuar nga ligji.
2. Mandati i fituar nė kundėrshtim me paragrafin 1 tė kėtij neni ėshtė i pavlefshėm.
Neni 70

1. Deputetėt pėrfaqėsojnė popullin dhe nuk lidhen me asnjė mandat detyrues.
2. Deputetėt nuk mund tė ushtrojnė njėkohėsisht asnjė detyrė tjetėr shtetėrore, pėrveē asaj tė anėtarit tė Kėshillit tė Ministrave. Rastet e tjera tė papajtueshmėrisė caktohen me ligj.
3. Deputetėt nuk mund tė kryejnė asnjė veprimtari fitimprurėse qė buron nga pasuria e shtetit ose e pushtetit vendor dhe as tė fitojnė pasuri tė kėtyre.
4. Pėr ēdo shkelje tė paragrafit 3 tė kėtij neni, me mocion tė kryetarit tė Kuvendit ose tė njė sė dhjetės sė anėtarėve tė tij, Kuvendi vendos pėr dėrgimin e ēėshtjes nė Gjykatėn Kushtetuese, e cila konstaton papajtueshmėrinė.

Neni 71

1. Mandati i deputetit fillon ditėn qė ai shpallet i zgjedhur nga komisioni pėrkatės i zgjedhjeve.
2. Mandati i deputetit mbaron ose ėshtė i pavlefshėm, sipas rastit:
a) kur ai nuk bėn betimin;
b) kur heq dorė nga mandati;
c) kur vėrtetohet njė nga kushtet e pazgjedhshmėrisė ose papajtueshmėrisė tė parashikuara nė nenet 69, 70 paragrafėt 2 dhe 3;
ē) kur mbaron mandati i Kuvendit;
d) kur mungon pa arsye mbi 6 muaj rresht nė Kuvend;
dh) kur dėnohet me vendim gjyqėsor tė formės sė prerė pėr kryerjen e njė krimi.

Neni 72

Para fillimit tė ushtrimit tė mandatit deputetėt bėjnė betimin nė Kuvend.

Neni 73

1. Deputeti nuk mban pėrgjegjėsi pėr mendimet e shprehura nė Kuvend dhe pėr votat e dhėna prej tij. Kjo dispozitė nuk zbatohet nė rastin e shpifjes.
2. Deputeti nuk mund tė ndiqet penalisht pa autorizimin e Kuvendit. Autorizimi kėrkohet edhe nė rastin kur ai do tė arrestohet.
3. Deputeti mund tė ndalohet ose tė arrestohet pa autorizim kur kapet nė kryerje e sipėr ose menjėherė pas kryerjes sė njė krimi tė rėndė. Nė kėto raste, Prokurori i Pėrgjithshėm njofton menjėherė Kuvendin, i cili, kur konstaton se nuk ka vend pėr procedim, vendos pėr heqjen e masės.
4. Pėr rastet e parashikuara nė paragrafėt 2 dhe 3 tė kėtij neni, Kuvendi vendos me votim tė fshehtė.
KREU III
ORGANIZIMI DHE FUNKSIONIMI

Neni 74

1. Kuvendi i zhvillon punimet vjetore nė dy sesione. Sesioni i parė fillon tė hėnėn e tretė tė janarit dhe sesioni i dytė tė hėnėn e parė tė shtatorit.
2. Kuvendi mblidhet nė sesion tė jashtėzakonshėm, kur kėrkohet nga Presidenti i Republikės, nga Kryeministri ose nga njė e pesta e tė gjithė deputetėve.
3. Sesionet e jashtėzakonshme thirren nga Kryetari i Kuvendit nė bazė tė njė rendi dite tė pėrcaktuar.

Neni 75

1. Kuvendi zgjedh dhe shkarkon Kryetarin e vet.
2. Kuvendi organizohet dhe funksionon sipas rregullores sė miratuar nga shumica e tė gjithė anėtarėve.

Neni 76

1. Kryetari kryeson debatin, drejton punimet, siguron respektimin e tė drejtave tė Kuvendit dhe tė anėtarėve tė tij, si dhe pėrfaqėson Kuvendin nė marrėdhėniet me tė tjerėt.
2. Nėpunėsi mė i lartė civil i Kuvendit ėshtė sekretari i pėrgjithshėm.
3. Shėrbimet e tjera tė nevojshme pėr funksionimin e Kuvendit kryhen nga nėpunės tė tjerė, siē pėrcaktohet nė rregulloren e brendshme.

Neni 77

1. Kuvendi zgjedh nga gjiri i tij komisione tė pėrhershme, si dhe mund tė caktojė komisione tė posaēme.
2. Kuvendi ka tė drejtė dhe, me kėrkesė tė njė sė katėrtės sė tė gjithė anėtarėve tė tij, ėshtė i detyruar tė caktojė komision hetimi pėr tė shqyrtuar njė ēėshtje tė veēantė. Pėrfundimet e tyre nuk janė detyruese pėr gjykatat, por mund t’i njoftohen prokurorisė, e cila i vlerėson sipas procedurės ligjore.
3. Komisionet e hetimit veprojnė sipas procedurės sė parashikuar me ligj.

Neni 78

1. Kuvendi vendos me shumicėn e votave, nė prani tė mė shumė se gjysmės sė tė gjithė anėtarėve tė tij, pėrveē rasteve kur Kushtetuta parashikon njė shumicė tė cilėsuar.
2. Mbledhjet e deputetėve qė mbahen pa u thirrur sipas rregullores, nuk sjellin asnjė pasojė.

Neni 79

1. Mbledhjet e Kuvendit bėhen tė hapura.
2. Me kėrkesėn e Presidentit tė Republikės, tė Kryeministrit ose tė njė sė pestės sė deputetėve mbledhjet e Kuvendit mund tė bėhen tė mbyllura, kur pėr kėtė kanė votuar shumica e tė gjithė anėtarėve tė tij.

Neni 80

1. Kryeministri dhe ēdo anėtar tjetėr i Kėshillit tė Ministrave ėshtė i detyruar t’u pėrgjigjet interpelancave dhe pyetjeve tė deputetėve brenda tri javėve.
2. Anėtari i Kėshillit tė Ministrave ka tė drejtė tė marrė pjesė nė mbledhjet e Kuvendit ose tė komisioneve tė tij; atij i jepet fjala sa herė qė e kėrkon.
3. Drejtuesit e institucioneve shtetėrore, me kėrkesė tė komisioneve parlamentare, japin shpjegime dhe informojnė pėr ēėshtje tė ndryshme tė veprimtarisė sė tyre pėr sa e lejon ligji.
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2010, 09:57   #6
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,464
Thanks: 5,987
Thanked 12,383 Times in 4,324 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 374
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kushtetuta e republikės sė shqipėrisė !!

KREU IV
PROCESI LIGJVĖNĖS

Neni 81

1. Tė drejtėn pėr tė propozuar ligje e ka Kėshilli i Ministrave, ēdo deputet, si dhe 20 mijė zgjedhės.
2. Miratohen me tri tė pestat e tė gjithė anėtarėve tė Kuvendit:
a) ligjet pėr organizimin dhe funksionimin e institucioneve, tė parashikuara nga Kushtetuta;
b) ligji pėr shtetėsinė;
c) ligji pėr zgjedhjet e pėrgjithshme dhe vendore;
ē) ligji pėr referendumet;
d) kodet;
dh) ligji pėr gjendjen e jashtėzakonshme;
e) ligji pėr statusin e funksionarėve publikė;
ė) ligji pėr amnistinė;
f) ligji pėr ndarjen administrative tė Republikės.

Neni 82

1. Propozimi i ligjeve, kur ėshtė rasti, duhet tė shoqėrohet kurdoherė me raportin qė pėrligj shpenzimet financiare pėr zbatimin e tij.
2. Asnjė projektligj joqeveritar qė bėn tė nevojshme rritjen e shpenzimeve tė buxhetit tė shtetit ose qė pakėson tė ardhurat, nuk mund tė miratohet pa marrė mendimin e Kėshillit tė Ministrave, i cili duhet tė shprehet brenda 30 ditėve nga data e marrjes sė projektligjit.
3. Nė qoftė se Kėshilli i Ministrave nuk shprehet brenda afatit tė mėsipėrm, projektligji kalon pėr shqyrtim sipas procedurės sė zakonshme.

Neni 83

1. Projektligji votohet tri herė: nė parim, nen pėr nen dhe nė tėrėsi.
2. Kuvendi, me kėrkesė tė Kėshillit tė Ministrave ose tė njė sė pestės sė tė gjithė deputetėve, mund tė shqyrtojė e tė miratojė njė projektligj me procedurė tė pėrshpejtuar, por jo mė parė se njė javė nga fillimi i procedurės sė shqyrtimit.
3. Procedura e pėrshpejtuar nuk lejohet pėr shqyrtimin e projektligjeve tė parashikuara nė nenin 81 paragrafi 2, me pėrjashtim tė nėnparagrafit dh.

Neni 84

1. Presidenti i Republikės shpall ligjin e miratuar brenda 20 ditėve nga paraqitja e tij.
2. Ligji quhet i shpallur, nė qoftė se Presidenti i Republikės nuk ushtron tė drejtat e parashikuara nė paragrafin 1 tė kėtij neni dhe nė paragrafin 1 tė nenit 85.
3. Ligji hyn nė fuqi me kalimin e jo mė pak se 15 ditėve nga botimi i tij nė Fletoren Zyrtare.
4. Nė rastet e masave tė jashtėzakonshme, si dhe nė rast nevoje e urgjence, kur Kuvendi vendos me shumicėn e tė gjithė anėtarėve dhe Presidenti i Republikės jep pėlqimin, ligji hyn nė fuqi menjėherė, vetėm pasi tė jetė njoftuar publikisht. Ligji duhet tė botohet nė numrin mė tė parė tė Fletores Zyrtare.

Neni 85

1. Presidenti i Republikės ka tė drejtė ta kthejė ligjin pėr rishqyrtim vetėm njė herė.
2. Dekreti i Presidentit pėr rishqyrtimin e njė ligji e humbet fuqinė, kur kundėr tij votojnė shumica e tė gjithė anėtarėve tė Kuvendit.

PJESA E KATĖRT
PRESIDENTI I REPUBLIKĖS

Neni 86

1. Presidenti i Republikės ėshtė Kryetar i Shtetit dhe pėrfaqėson unitetin e popullit.
2. President mund tė zgjidhet vetėm shtetasi shqiptar qė nga lindja, me qėndrim jo mė pak se 10 vjetėt e fundit nė Shqipėri dhe qė ka mbushur moshėn 40 vjeē.

Neni 87
(Ndryshuar me ligjin nr. 9904, datė 21.04.2008)


1. Kandidati pėr President i propozohet Kuvendit nga njė grup prej jo mė pak se 20 deputetėsh. Njė deputet nuk lejohet tė propozojė nė tė njėjtėn kohė mė shumė se njė kandidat.
2. Presidenti i Republikės zgjidhet me votim tė fshehtė dhe pa debat nga Kuvendi. Pėr zgjedhjen e Presidentit, Kuvendi zhvillon deri nė pesė votime.
Votimi i parė zhvillohet jo mė vonė se shtatė ditė nga fillimi i procedurės pėr zgjedhjen e Presidentit. Secili nga votimet e tjera zhvillohet jo mė vonė se shtatė ditė nga pėrfundimi pa sukses i votimit pararendės. Votimi quhet i kryer edhe kur nė konkurrim nuk paraqitet asnjė kandidat. Nė votimin e dytė, tė tretė dhe tė katėrt mund tė paraqiten kandidatė tė rinj, sipas kushteve tė pikės 1 tė kėtij neni.
3. Presidenti zgjidhet nė votimin e parė, tė dytė ose tė tretė kur njė kandidat merr jo mė pak se tri tė pestat e votave tė tė gjithė anėtarėve tė Kuvendit. Nė votimin katėrt dhe tė pestė zgjidhet President kandidati qė siguron mė shumė se gjysmėn e votave tė tė gjithė anėtarėve tė Kuvendit.
4. Votimi i pestė zhvillohet kur nė votimin e katėrt asnjė kandidat nuk ka siguruar shumicėn e kėrkuar tė votave. Votimi i pestė zhvillohet vetėm midis dy kandidatėve qė kanė marrė mė shumė vota nė votimin e katėrt. Nė rast se ka mė shumė se dy kandidatė me tė njėjtin numėr votash, kandidati qė merr pjesė nė votim caktohet me short.
Nė rast se pas votimit tė katėrt nuk ka mbetur asnjė kandidat nė konkurrim, pėr kėtė votim mund tė paraqiten kandidatė tė rinj, sipas kushteve tė pikės 1 tė kėtij neni. Kur paraqiten mė shumė se dy kandidatė, votimi zhvillohet midis dy kandidatėve qė kanė siguruar numrin mė tė lartė tė deputetėve propozues.
5. Nė rast se edhe pas votimit tė pestė asnjė kandidat nuk siguron shumicėn e kėrkuar, ose kur pas votimit tė katėrt pa sukses nuk paraqitet asnjė kandidaturė e re, Kuvendi shpėrndahet. Zgjedhjet e reja zhvillohen brenda 45 ditėve nga shpėrndarja e tij.
6. Kuvendi pasardhės e zgjedh Presidentin e Republikės me shumicėn e tė gjithė anėtarėve tė tij.”.

Neni 88
(Ndryshuar me ligjin nr. 9904, datė 21.04.2008)
1. Presidenti i Republikės, nė ēdo rast, zgjidhet pėr 5 vjet, me tė drejtė rizgjedhjeje vetėm njė herė.
“2. Mandati pėrfundon nė tė njėjtėn datė tė tė njėjtit muaj tė vitit tė pestė nga data e betimit si President i Republikės. Mandati i Presidentit zgjatet vetėm nė kohė lufte dhe pėr aq kohė sa vazhdon ajo.
Procedura pėr zgjedhjen e Presidentit fillon jo mė vonė se 60 ditė para mbarimit tė mandatit presidencial paraardhės. Kur mandati presidencial pėrfundon nė gjashtė muajt qė i paraprijnė fundit tė mandatit tė Kuvendit ekzistues, procedura pėr zgjedhjen e Presidentit fillon jo mė vonė se 60 ditė para mbarimit tė mandatit tė Kuvendit.
3. Presidenti fillon ne detyre pasi ben betimin para kuvendit, por jo me pare se te kete mbaruar mandati i Presidentit qe largohet. Presidenti ben kete betim:
"Betohem se do t'i bindem Kushtetutes dhe ligjeve te vendit, do te respektoj te drejtat dhe lirite e shtetasve, do te mbroj pavaresine e Republikes se Shqiperise dhe do t'i sherbej interesit te pergjithshem dhe perparimit te Popullit Shqiptar". Presidenti mund te shtoje edhe: "zoti me ndihmofte".
4. Presidenti qe jep doreheqjen para mbarimit te mandatit te vet, nuk mund te kandidoje ne zgjedhjen presidenciale qe behet pas doreheqjes se tij".

Neni 89

Presidenti i Republikės nuk mund tė mbajė asnjė detyrė tjetėr publike, nuk mund tė jetė anėtar partie dhe as tė kryejė veprimtari tjetėr private.

Neni 90

1. Presidenti i Republikės nuk ka pėrgjegjėsi pėr aktet e kryera nė ushtrim tė detyrės sė tij.
2. Presidenti i Republikės mund tė shkarkohet pėr shkelje tė rėndė tė Kushtetutės dhe pėr kryerjen e njė krimi tė rėndė. Propozimi pėr shkarkimin e Presidentit nė kėto raste mund tė bėhet nga jo mė pak se njė e katėrta e anėtarėve tė Kuvendit dhe duhet tė mbėshtetet nga jo mė pak se dy tė tretat e tė gjithė anėtarėve tė tij.
3. Vendimi i Kuvendit i dėrgohet Gjykatės Kushtetuese, e cila, kur vėrteton fajėsinė e Presidentit tė Republikės, deklaron shkarkimin e tij nga detyra.
Neni 90

1. Presidenti i Republikės nuk ka pėrgjegjėsi pėr aktet e kryera nė ushtrim tė detyrės sė tij.
2. Presidenti i Republikės mund tė shkarkohet pėr shkelje tė rėndė tė Kushtetutės dhe pėr kryerjen e njė krimi tė rėndė. Propozimi pėr shkarkimin e Presidentit nė kėto raste mund tė bėhet nga jo mė pak se njė e katėrta e anėtarėve tė Kuvendit dhe duhet tė mbėshtetet nga jo mė pak se dy tė tretat e tė gjithė anėtarėve tė tij.
3. Vendimi i Kuvendit i dėrgohet Gjykatės Kushtetuese, e cila, kur vėrteton fajėsinė e Presidentit tė Republikės, deklaron shkarkimin e tij nga detyra.

Neni 91

1. Kur Presidenti i Republikės ėshtė nė pamundėsi tė pėrkohshme pėr tė ushtruar funksionet e tij ose kur vendi i tij mbetet vakant, Kryetari i Kuvendit zė vendin dhe ushtron kompetencat e tij.
2. Nė rast se Presidenti nuk mund tė ushtrojė detyrėn pėr mė shumė se 60 ditė, Kuvendi, me dy tė tretat e tė gjithė anėtarėve, vendos dėrgimin e ēėshtjes nė Gjykatėn Kushtetuese, e cila vėrteton pėrfundimisht faktin e pamundėsisė. Nė rast tė vėrtetimit tė pamundėsisė, vendi i Presidentit mbetet vakant dhe zgjedhja e Presidentit tė ri fillon brenda 10 ditėve nga dita e vėrtetimit tė pamundėsisė.

Neni 92

Presidenti ushtron edhe kėto kompetenca:
a) i drejton mesazhe Kuvendit;
b) ushtron tė drejtėn e faljes sipas ligjit;
c) jep shtetėsinė shqiptare dhe lejon lėnien e saj sipas ligjit;
ē) jep dekorata e tituj nderi sipas ligjit;
d) jep gradat mė tė larta ushtarake sipas ligjit;
dh) me propozim tė Kryeministrit, emėron dhe liron pėrfaqėsuesit e plotfuqishėm tė Republikės sė Shqipėrisė nė shtetet e tjera dhe nė organizatat ndėrkombėtare;
e) pranon letrat kredenciale dhe tėrheqjen e pėrfaqėsuesve diplomatikė tė shteteve tė tjera dhe tė organizatave ndėrkombėtare tė akredituara nė Republikėn e Shqipėrisė;
ė) lidh marrėveshje ndėrkombėtare sipas ligjit;
f) me propozim tė Kryeministrit, emėron drejtorin e shėrbimit informativ tė shtetit;
g) emėron Kryetarin e Akademisė sė Shkencave dhe rektorėt e universiteteve sipas ligjit;
gj) cakton datėn e zgjedhjeve pėr Kuvendin, pėr organet e pushtetit vendor dhe pėr zhvillimin e referendumeve;
h) kėrkon mendim dhe tė dhėna me shkrim nga drejtuesit e institucioneve shtetėrore pėr ēėshtje qė kanė tė bėjnė me detyrat e tyre.
Neni 93

Presidenti i Republikės, nė zbatim tė kompetencave tė tij, nxjerr dekrete.

Neni 94

Presidenti i Republikės nuk mund tė ushtrojė kompetenca tė tjera pėrveē atyre qė i njihen shprehimisht me Kushtetutė dhe qė i jepen me ligje tė nxjerra nė pajtim me tė.
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2010, 09:59   #7
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,464
Thanks: 5,987
Thanked 12,383 Times in 4,324 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 374
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kushtetuta e republikės sė shqipėrisė !!

PJESA E PESTĖ
KĖSHILLI I MINISTRAVE

Neni 95

1. Kėshilli i Ministrave pėrbėhet nga Kryeministri, zėvendėskryeministri dhe ministrat.
2. Kėshilli i Ministrave ushtron ēdo funksion shtetėror, i cili nuk u ėshtė dhėnė organeve tė pushteteve tė tjera shtetėrore ose tė qeverisjes vendore.

Neni 96

1. Presidenti i Republikės, nė fillim tė legjislaturės, si dhe kur vendi i Kryeministrit mbetet vakant, emėron Kryeministrin me propozim tė partisė ose koalicionit tė partive, qė ka shumicėn e vendeve nė Kuvend.
2 . Nė qoftė se Kryeministri i emėruar nuk miratohet nga Kuvendi, Presidenti emėron njė Kryeministėr tė ri brenda 10 ditėve.
3. Nė qoftė se edhe Kryeministri i emėruar rishtas nuk miratohet nga Kuvendi, brenda 10 ditėve Kuvendi zgjedh njė Kryeministėr tjetėr. Nė kėtė rast Presidenti emėron Kryeministrin e ri.
4. Kur Kuvendi nuk arrin tė zgjedhė Kryeministrin e ri, Presidenti i Republikės shpėrndan Kuvendin.

Neni 97

Kryeministri i emėruar sipas nenit 96, nenit 104 ose 105, i paraqet pėr miratim Kuvendit, brenda 10 ditėve, programin politik tė Kėshillit tė Ministrave sė bashku me pėrbėrjen e tij.

Neni 98

1. Ministri emėrohet dhe shkarkohet nga Presidenti i Republikės, me propozim tė Kryeministrit, brenda 7 ditėve.
2. Dekreti shqyrtohet brenda 10 ditėve nga Kuvendi.

Neni 99

Para fillimit tė detyrės, Kryeministri, zėvendėskryeministri dhe ministrat betohen para Presidentit tė Republikės.

Neni 100

1. Kėshilli i Ministrave pėrcakton drejtimet kryesore tė politikės sė pėrgjithshme shtetėrore.
2. Kėshilli i Ministrave merr vendime me propozim tė Kryeministrit ose tė ministrit pėrkatės.
3. Mbledhjet e Kėshillit tė Ministrave bėhen tė mbyllura.
4. Aktet e Kėshillit tė Ministrave janė tė vlefshme, kur nėnshkruhen nga Kryeministri dhe ministri propozues.
5. Kėshilli i Ministrave nxjerr vendime dhe udhėzime.

Neni 101

Kėshilli i Ministrave, nė rast nevoje dhe urgjence, nėn pėrgjegjėsinė e tij, mund tė nxjerrė akte normative qė kanė fuqinė e ligjit, pėr marrjen e masave tė pėrkohshme. Kėto akte normative i dėrgohen menjėherė Kuvendit, i cili mblidhet brenda 5 ditėve nėse nuk ėshtė i mbledhur. Kėto akte humbasin fuqinė qė nga fillimi, nė qoftė se nuk miratohen nga Kuvendi brenda 45 ditėve.

Neni 102

1. Kryeministri:
a) pėrfaqėson Kėshillin e Ministrave dhe kryeson mbledhjet e tij;
b) koncepton dhe paraqet drejtimet kryesore tė politikės sė pėrgjithshme shtetėrore dhe pėrgjigjet pėr to;
c) siguron zbatimin e legjislacionit dhe tė politikave tė miratuara nga Kėshilli i Ministrave;
ē) bashkėrendon dhe kontrollon punėn e anėtarėve tė Kėshillit tė Ministrave dhe tė institucioneve tė tjera tė administratės qendrore tė shtetit;
d) kryen detyra tė tjera tė parashikuara nė Kushtetutė e nė ligje.
2. Kryeministri zgjidh mosmarrėveshjet ndėrmjet ministrave.
3. Kryeministri, nė zbatim tė kompetencave tė tij, nxjerr urdhra.
4. Ministri, brenda drejtimeve kryesore tė politikės sė pėrgjithshme shtetėrore, drejton nėn pėrgjegjėsinė e tij veprimtarinė qė ka nė kompetencė. Ministri, nė zbatim tė kompetencave tė tij, nxjerr urdhra dhe udhėzime.


Neni 103

1. Ministėr mund tė caktohet kushdo qė ka cilėsitė pėr deputet.
2. Ministri nuk mund tė ushtrojė asnjė veprimtari tjetėr shtetėrore dhe as tė jetė drejtues ose anėtar i organeve tė shoqėrive fitimprurėse.
3. Anėtarėt e Kėshillit tė Ministrave gėzojnė imunitetin e deputetit.

Neni 104
(Ndryshuar me ligjin nr. 9904, datė 21.04.2008)


1. Kryeministri ka tė drejtė t’i paraqesė Kuvendit mocion besimi ndaj Kėshillit tė Ministrave. Nė rast se mocioni i besimit votohet nga mė pak se gjysma e tė gjithė anėtarėve tė Kuvendit, Kryeministri, brenda 48 orėve nga votimi i mocionit, i kėrkon Presidentit tė Republikės shpėrndarjen e Kuvendit.
2. Presidenti shpėrndan Kuvendin brenda 10 ditėve nga marrja e kėrkesės.
Kėrkesa pėr mocion besimi nuk mund tė paraqitet gjatė periudhės sė shqyrtimit tė mocionit tė mosbesimit, sipas nenit 105.
3. Votimi i mocionit nuk mund tė bėhet pa kaluar tri ditė nga paraqitja e tij.

Neni 105
(Ndryshuar me ligjin nr. 9904, datė 21.04.2008)


1. Njė e pesta e deputetėve ka tė drejtė tė paraqesė pėr votim nė Kuvend njė mocion mosbesimi ndaj Kryeministrit nė detyrė, duke propozuar njė Kryeministėr tė ri.
2. Kuvendi mund tė votojė njė mocion mosbesimi ndaj Kryeministrit vetėm duke zgjedhur me votat e mė shumė se gjysmės sė tė gjithė anėtarėve tė tij njė Kryeministėr tė ri.
3. Presidenti i Republikės dekreton shkarkimin e Kryeministrit nė detyrė dhe emėrimin e Kryeministrit tė zgjedhur jo mė vonė se 10 ditė nga votimi i mocionit nė Kuvend.

Neni 106

Kryeministri dhe ministrat janė tė detyruar tė qėndrojnė nė detyrė deri nė formimin e Kėshillit tė Ministrave pasardhės.

Neni 107

1. Nėpunėsit publikė zbatojnė ligjin dhe janė nė shėrbim tė popullit.
2. Nėpunėsit nė administratėn publike caktohen me konkurs, me pėrjashtim tė rasteve tė parashikuara nga ligji.
3. Garancitė e qėndrimit nė detyrė dhe trajtimi ligjor i nėpunėsve publikė rregullohen me ligj.
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2010, 10:00   #8
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,464
Thanks: 5,987
Thanked 12,383 Times in 4,324 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 374
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kushtetuta e republikės sė shqipėrisė !!

PJESA E GJASHTĖ
QEVERISJA VENDORE

Neni 108

1. Njėsitė e qeverisjes vendore janė komunat ose bashkitė dhe qarqet. Njėsi tė tjera tė qeverisjes vendore rregullohen me ligj.
2. Ndarjet administrative-territoriale tė njėsive tė qeverisjes vendore caktohen me ligj mbi bazėn e nevojave e tė interesave tė pėrbashkėt ekonomikė dhe tė traditės historike. Kufijtė e tyre nuk mund tė ndryshohen pa u marrė me parė mendimi i popullsisė qė banon nė to.
3. Komuna dhe bashkia janė njėsi bazė tė qeverisjes vendore. Ato kryejnė tė gjitha detyrat vetėqeverisese, me pėrjashtim tė atyre qė me ligj u jepen njėsive tė tjera tė qeverisjes vendore.
4. Vetėqeverisja nė njėsitė vendore ushtrohet nėpėrmjet organeve tė tyre pėrfaqėsuese dhe referendumeve vendore. Parimet dhe procedurat pėr zhvillimin e referendumit vendor parashikohen me ligj nė pėrputhje edhe me nenin 151 paragrafi 2.

Neni 109
(Ndryshuar me ligjin nr. 9675, datė 13.01.2007)


1. Organet pėrfaqėsuese tė njėsive bazė tė qeverisjes vendore janė kėshillat, tė cilėt zgjidhen ēdo katėr vjet me zgjedhje tė pėrgjithshme, tė drejtpėrdrejta dhe me votim tė fshehtė.
2. Organi ekzekutiv i bashkisė ose i komunės ėshtė kryetari, i cili zgjidhet drejtpėrdrejt nga populli nė mėnyrėn e parashikuar nė paragrafin 1 tė kėtij neni.
3. Tė drejtėn e zgjedhjes nė kėshillat vendorė dhe si kryetar bashkie ose komune e kanė vetėm shtetasit qė janė me banim tė pėrhershėm nė territorin e njėsisė vendore pėrkatėse.
4. Organet e njėsive tė qeverisjes vendore kanė tė drejtė tė formojnė bashkime dhe institucione tė pėrbashkėta me njėri-tjetrin pėr pėrfaqėsimin e interesave tė tyre, tė bashkėpunojnė me njėsitė vendore tė vendeve tė tjera, si dhe tė pėrfaqėsohen nė organizatat ndėrkombėtare tė pushteteve vendore.

Neni 110

1. Qarku pėrbėhet nga disa njėsi bazė tė qeverisjes vendore me lidhje tradicionale, ekonomike e sociale dhe tė interesave tė pėrbashkėt.
2. Qarku ėshtė njėsia ku ndėrtohen e zbatohen politikat rajonale dhe ku ato harmonizohen me politikėn shtetėrore.
3. Organi pėrfaqėsues i qarkut ėshtė kėshilli i qarkut. Bashkitė dhe komunat delegojnė anėtarė nė kėshillin e qarkut nė pėrpjesėtim me popullsinė e tyre, por pėr ēdo rast tė paktėn njė anėtar. Kryetarėt e komunave dhe tė bashkive janė kurdoherė anėtarė tė kėshillit tė qarkut. Anėtarėt e tjerė tė tij zgjidhen me lista pėrpjesėtimore ndėr kėshilltarėt bashkiakė ose komunalė nga kėshillat pėrkatės.
4. Kėshilli i qarkut ka tė drejtė tė nxjerrė urdhėresa dhe vendime me fuqi detyruese tė pėrgjithshme pėr qarkun.

Neni 111

1. Njėsitė e qeverisjes vendore janė persona juridikė.
2. Njėsitė e qeverisjes vendore kanė buxhet tė pavarur, i cili krijohet nė mėnyrėn e parashikuar me ligj.

Neni 111

1. Njėsitė e qeverisjes vendore janė persona juridikė.
2. Njėsitė e qeverisjes vendore kanė buxhet tė pavarur, i cili krijohet nė mėnyrėn e parashikuar me ligj.

Neni 112

1. Njėsive tė qeverisjes vendore mund t’u delegohen me ligj kompetenca tė administratės shtetėrore. Shpenzimet qė kryhen pėr ushtrimin e delegimit, pėrballohen nga shteti.
2. Organeve tė qeverisjes vendore mund t’u vihen detyrime vetėm nė pėrputhje me ligjin ose sipas marrėveshjeve qė ato lidhin. Shpenzimet qė lidhen me detyrimet qė u vihen me ligj organeve tė qeverisjes vendore pėrballohen nga buxheti i shtetit.

Neni 113

1. Kėshillat komunalė, bashkiakė dhe tė qarkut:
a) rregullojnė dhe administrojnė nė mėnyrė tė pavarur ēėshtjet vendore brenda juridiksionit tė tyre;
b) ushtrojnė tė drejtat e pronės, administrojnė nė mėnyrė tė pavarur tė ardhurat e krijuara, si dhe kanė tė drejtė tė ushtrojnė veprimtari ekonomike;
c) kanė tė drejtė tė mbledhin dhe tė shpenzojnė tė ardhurat qė janė tė domosdoshme pėr ushtrimin e funksioneve tė tyre;
ē) kanė tė drejtė tė vendosin, nė pėrputhje me ligjin, taksa vendore, si dhe nivelin e tyre;
d) caktojnė rregullat pėr organizimin dhe funksionimin e tyre nė pajtim me ligjin;
dh) krijojnė simbolet e qeverisjes vendore, si dhe titujt vendorė tė nderit;
e) ndėrmarrin nisma pėr ēėshtje vendore pėrpara organeve tė caktuara me ligj.
2. Organet e njėsive tė qeverisjes vendore nxjerrin urdhėresa, vendime dhe urdhra.
3. Tė drejtat pėr vetėqeverisje tė njėsive tė qeverisjes vendore mbrohen nė gjykatė.

Neni 114

Kėshilli i Ministrave cakton prefektin si pėrfaqėsues tė tij nė ēdo qark. Kompetencat e prefektit caktohen me ligj.

Neni 115

1. Organi i zgjedhur drejtpėrdrejt i njėsisė qeverisėse vendore mund tė shpėrndahet ose tė shkarkohet nga Kėshilli i Ministrave pėr shkelje tė rėnda tė Kushtetutės ose tė ligjeve.
2. Organi i shpėrndarė ose i shkarkuar mund tė ankohet nė Gjykatėn Kushtetuese brenda 15 ditėve, dhe nė kėtė rast vendimi i Kėshillit tė Ministrave pezullohet.
3. Nė rastin e mosushtrimit tė sė drejtės sė ankimit brenda 15 ditėve, ose nė rastin e lėnies nė fuqi tė vendimit tė Kėshillit tė Ministrave nga Gjykata Kushtetuese, Presidenti i Republikės cakton datėn e zgjedhjeve nė njėsinė vendore pėrkatėse.
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2010, 10:02   #9
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,464
Thanks: 5,987
Thanked 12,383 Times in 4,324 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 374
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kushtetuta e republikės sė shqipėrisė !!

PJESA E SHTATĖ
AKTET NORMATIVE DHE MARRĖVESHJET NDĖRKOMBĖTARE


KREU I
AKTET NORMATIVE

Neni 116

1. Aktet normative qė kanė fuqi nė tė gjithė territorin e Republikės sė Shqipėrisė janė:
a) Kushtetuta;
b) marrėveshjet ndėrkombėtare tė ratifikuara;
c) ligjet;
ē) aktet normative tė Kėshillit tė Ministrave.
2. Aktet qė nxirren nga organet e pushtetit vendor kanė fuqi vetėm brenda juridiksionit territorial qė ushtrojnė kėto organe.
3. Aktet normative tė ministrave dhe tė organeve drejtuese tė institucioneve tė tjera qendrore kanė fuqi nė tė gjithė territorin e Republikės sė Shqipėrisė brenda sferės sė juridiksionit tė tyre.

Neni 117

1. Ligjet, aktet normative tė Kėshillit tė Ministrave, tė ministrave, tė institucioneve tė tjera qendrore marrin fuqi juridike vetėm pasi botohen nė Fletoren Zyrtare.
2. Shpallja dhe botimi i akteve tė tjera normative bėhet sipas mėnyrės sė parashikuar me ligj.
3. Marrėveshjet ndėrkombėtare qė ratifikohen me ligj, shpallen dhe botohen sipas procedurave qė parashikohen pėr ligjet. Shpallja dhe botimi i marrėveshjeve tė tjera ndėrkombėtare bėhet sipas ligjit.

Neni 118

1. Aktet nėnligjore nxirren nė bazė dhe pėr zbatim tė ligjeve nga organet e parashikuara nė Kushtetutė.
2. Ligji duhet tė autorizojė nxjerrjen e akteve nėnligjore, tė pėrcaktojė organin kompetent, ēėshtjet qė duhen rregulluar, si dhe parimet nė bazė tė tė cilave nxirren kėto akte.
3. Organi i autorizuar me ligj pėr tė nxjerrė akte nėnligjore, siē specifikohet nė paragrafin 2 tė kėtij neni, nuk mund t’ia delegojė kompetencėn e tij njė organi tjetėr.

Neni 119

1. Rregulloret e Kėshillit tė Ministrave, tė ministrive e tė institucioneve tė tjera qendrore, si dhe urdhrat e Kryeministrit, tė ministrave e tė drejtuesve tė institucioneve qendrore kanė karakter tė brendshėm dhe janė tė detyrueshme vetėm pėr njėsitė administrative qė varen prej tyre.
2. Kėto akte nxirren nė bazė tė ligjit dhe nuk mund tė shėrbejnė si bazė pėr tė marrė vendime nė lidhje me individėt dhe subjektet e tjera.
3. Rregulloret dhe urdhrat nxirren nė bazė dhe pėr zbatim tė akteve qė kanė fuqi juridike tė pėrgjithshme.

Neni 120

Parimet dhe procedurat pėr nxjerrjen e akteve juridike vendore parashikohen me ligj.

KREU II
MARRĖVESHJET NDĖRKOMBĖTARE

Neni 121

1. Ratifikimi dhe denoncimi i marrėveshjeve ndėrkombėtare nga Republika e Shqipėrisė bėhet me ligj nė rastet kur ato kanė tė bėjnė me:
a) territorin, paqen, aleancat, ēėshtjet politike dhe ushtarake;
b) tė drejtat dhe liritė e njeriut, si edhe detyrimet e shtetasve, siē parashikohen nė Kushtetutė;
c) anėtarėsimin e Republikės sė Shqipėrisė nė organizatat ndėrkombėtare;
ē) marrjen pėrsipėr tė detyrimeve financiare nga Republika e Shqipėrisė;
d) miratimin, ndryshimin, plotėsimin ose shfuqizimin e ligjeve.
2. Kuvendi, me shumicėn e tė gjithė anėtarėve, mund tė ratifikojė edhe marrėveshje tė tjera ndėrkombėtare qė nuk parashikohen nė paragrafin 1 tė kėtij neni.
3. Kryeministri e njofton Kuvendin sa herė qė Kėshilli i Ministrave nėnshkruan njė marrėveshje ndėrkombėtare qė nuk ratifikohet me ligj.
4. Parimet dhe procedurat pėr ratifikimin dhe denoncimin e marrėveshjeve ndėrkombėtare parashikohen me ligj.
Neni 122

1. Ēdo marrėveshje ndėrkombėtare e ratifikuar pėrbėn pjesė tė sistemit tė brendshėm juridik pasi botohet nė Fletoren Zyrtare tė Republikės sė Shqipėrisė. Ajo zbatohet nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė, pėrveē rasteve kur nuk ėshtė e vetėzbatueshme dhe zbatimi i saj kėrkon nxjerrjen e njė ligji. Ndryshimi, plotėsimi dhe shfuqizimi i ligjeve tė miratuara me shumicėn e tė gjithė anėtarėve tė Kuvendit pėr efekt tė ratifikimit tė marrėveshjeve ndėrkombėtare bėhet me tė njėjtėn shumicė.
2. Njė marrėveshje ndėrkombėtare e ratifikuar me ligj ka epėrsi mbi ligjet e vendit qė nuk pajtohen me tė.
3. Normat e nxjerra prej njė organizate ndėrkombėtare kanė epėrsi, nė rast konflikti, mbi tė drejtėn e vendit, kur nė marrėveshjen e ratifikuar nga Republika e Shqipėrisė pėr pjesėmarrjen nė atė organizatė, parashikohet shprehimisht zbatimi i drejtpėrdrejtė i normave tė nxjerra prej asaj.

Neni 123

1. Republika e Shqipėrisė, nė bazė tė marrėveshjeve ndėrkombėtare, u delegon organizatave ndėrkombėtare kompetenca shtetėrore pėr ēėshtje tė caktuara.
2. Ligji me tė cilin ratifikohet njė marrėveshje ndėrkombėtare, siē parashikohet nė paragrafin 1 tė kėtij neni, miratohet me shumicėn e tė gjithė anėtarėve tė Kuvendit.
3. Kuvendi mund tė vendosė qė ratifikimi i njė marrėveshjeje tė tillė tė bėhet me referendum.


PJESA E TETĖ
GJYKATA KUSHTETUESE

Neni 124

1. Gjykata Kushtetuese garanton respektimin e Kushtetutės dhe bėn interpretimin pėrfundimtar tė saj.
2. Gjykata Kushtetuese i nėnshtrohet vetėm Kushtetutės.

Neni 125

1. Gjykata Kushtetuese pėrbėhet nga 9 anėtarė, tė cilėt emėrohen nga Presidenti i Republikės me pėlqimin e Kuvendit.
2. Gjyqtarėt emėrohen pėr 9 vjet, pa tė drejtė riemėrimi, nga radhėt e juristėve me kualifikim tė lartė dhe me pėrvojė pune jo mė pak se 15 vjet nė profesion.
3. Pėrbėrja e Gjykatės Kushtetuese pėrtėrihet ēdo tre vjet nė njė tė tretėn e saj sipas procedurės sė caktuar me ligj.
4. Kryetari i Gjykatės Kushtetuese emėrohet nga radhėt e anėtarėve tė saj nga Presidenti i Republikės, me pėlqimin e Kuvendit, pėr njė periudhė prej 3 vjetėsh.
5. Gjyqtari i Gjykatės Kushtetuese vazhdon nė detyrė deri nė emėrimin e pasardhėsit tė tij.

Neni 126

Gjyqtari i Gjykatės Kushtetuese nuk mund tė ndiqet penalisht pa pėlqimin e Gjykatės Kushtetuese. Gjyqtari i Gjykatės Kushtetuese mund tė ndalohet ose tė arrestohet vetėm nė qoftė se kapet nė kryerje e sipėr tė njė krimi ose menjėherė pas kryerjes sė tij. Organi kompetent njofton menjėherė Gjykatėn Kushtetuese. Kur Gjykata Kushtetuese nuk jep pėlqimin brenda 24 orėve pėr dėrgimin nė gjykatė tė gjyqtarit tė arrestuar, organi kompetent ėshtė i detyruar ta lirojė atė.

Neni 127

1. Mandati i gjyqtarit tė Gjykatės Kushtetuese mbaron kur:
a) dėnohet me vendim tė formės sė prerė pėr kryerjen e njė krimi;
b) nuk paraqitet pa arsye nė detyrė pėr mė shumė se 6 muaj;
c) mbush moshėn 70 vjeē;
ē) jep dorėheqjen;
d) me vendim gjyqėsor tė formės sė prerė deklarohet i paaftė pėr tė vepruar.
2. Mbarimi i mandatit tė gjyqtarit deklarohet me vendim tė Gjykatės Kushtetuese.
3. Nė rast se vendi i gjyqtarit mbetet vakant, Presidenti i Republikės emėron, me pėlqimin e Kuvendit, njė gjyqtar tė ri, i cili qėndron nė detyrė deri nė pėrfundimin e mandatit tė gjyqtarit tė larguar.

Neni 128

Gjyqtari i Gjykatės Kushtetuese mund tė shkarkohet nga Kuvendi me dy tė tretat e tė gjithė anėtarėve tė tij pėr shkelje tė Kushtetutės, pėr kryerjen e njė krimi, pėr paaftėsi mendore a fizike, pėr akte e sjellje qė diskreditojnė rėndė pozitėn dhe figurėn e gjyqtarit. Vendimi i Kuvendit shqyrtohet nga Gjykata Kushtetuese, e cila, kur vėrteton se ekziston njė nga shkaqet e mėsipėrme, deklaron shkarkimin nga detyra tė anėtarit tė Gjykatės Kushtetuese.

Neni 129

Gjyqtari i Gjykatės Kushtetuese fillon detyrėn pasi bėn betimin para Presidentit tė Republikės.

Neni 130

Qenia gjyqtar i Gjykatės Kushtetuese nuk pajtohet me asnjė veprimtari tjetėr shtetėrore, politike ose private.

Neni 131

Gjykata Kushtetuese vendos pėr:
a) pajtueshmėrinė e ligjit me Kushtetutėn ose me marrėveshjet ndėrkombėtare, siē parashikohet nė nenin 122;
b) pajtueshmėrinė e marrėveshjeve ndėrkombėtare me Kushtetutėn para ratifikimit tė tyre;
c) pajtueshmėrinė e akteve normative tė organeve qendrore dhe vendore me Kushtetutėn dhe me marrėveshjet ndėrkombėtare;
ē) mosmarrėveshjet e kompetencės ndėrmjet pushteteve, si dhe ndėrmjet pushtetit qendror dhe qeverisjes vendore;
d) kushtetutshmėrinė e partive dhe tė organizatave tė tjera politike, si dhe tė veprimtarisė sė tyre, sipas nenit 9 tė kėsaj Kushtetute;
dh) shkarkimin nga detyra tė Presidentit tė Republikės dhe vėrtetimin e pamundėsisė sė ushtrimit tė funksioneve tė tij;
e) ēėshtjet qė lidhen me zgjedhshmėrinė dhe papajtueshmėritė nė ushtrimin e funksioneve tė Presidentit tė Republikės dhe tė deputetėve, si dhe me verifikimin e zgjedhjes sė tyre;
ė) kushtetutshmerinė e referendumit dhe verifikimin e rezultateve tė tij;
f) gjykimin pėrfundimtar tė ankesave tė individėve pėr shkeljen e tė drejtave tė tyre kushtetuese pėr njė proces tė rregullt ligjor, pasi tė jenė shteruar tė gjitha mjetet juridike pėr mbrojtjen e kėtyre tė drejtave.

Neni 132

1. Vendimet e Gjykatės Kushtetuese kanė fuqi detyruese tė pėrgjithshme dhe janė pėrfundimtare. Gjykata Kushtetuese ka vetėm tė drejtėn e shfuqizimit tė akteve qė shqyrton.
2. Vendimet e Gjykatės Kushtetuese hyjnė nė fuqi ditėn e botimit nė Fletoren Zyrtare. Gjykata Kushtetuese mund tė vendosė qė ligji ose akti tjetėr normativ tė shfuqizohet nė njė datė tjetėr. Mendimi i pakicės botohet bashkė me vendimin.

Neni 133

1. Pranimi i ankesave pėr gjykim vendoset nga njė numėr gjyqtarėsh, siē pėrcaktohet me ligj.
2. Gjykata Kushtetuese vendos me shumicėn e tė gjithė anėtarėve tė saj.
Neni 134

1. Gjykata Kushtetuese vihet nė lėvizje vetėm me kėrkesė tė:
a) Presidentit tė Republikės;
b) Kryeministrit;
c) jo mė pak se njė sė pestės sė deputetėve;
ē) Kryetarit tė Kontrollit tė Lartė tė Shtetit;
d) ēdo gjykate sipas rastit tė nenit 145 pika 2 tė kėsaj Kushtetute;
dh) Avokatit tė Popullit;
e) organeve tė qeverisjes vendore;
ė) organeve tė bashkėsive fetare;
f) partive politike dhe organizatave tė tjera;
g) individėve.
2. Subjektet e parashikuara nga nėnparagrafėt dh, e, ė, f dhe g tė paragrafit 1 tė kėtij neni mund tė bėjnė kėrkesė vetėm pėr ēėshtje qė lidhen me interesat e tyre.
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2010, 10:06   #10
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,464
Thanks: 5,987
Thanked 12,383 Times in 4,324 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 374
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kushtetuta e republikės sė shqipėrisė !!

PJESA E NĖNTĖ
GJYKATAT

Neni 135

1. Pushteti gjyqėsor ushtrohet nga Gjykata e Lartė, si dhe nga gjykatat e apelit e gjykatat e shkallės sė parė, tė cilat krijohen me ligj.
2. Kuvendi mund tė krijojė me ligj gjykata pėr fusha tė veēanta, por nė asnjė rast gjykata tė jashtėzakonshme.

Neni 136

1. Anėtarėt e Gjykatės sė Lartė emėrohen nga Presidenti i Republikės me pėlqimin e Kuvendit.
2. Njėri nga anėtarėt emėrohet Kryetar sipas procedurės sė parashikuar nė paragrafin 1 tė kėtij neni.
3. Kryetari dhe anėtarėt e Gjykatės sė Lartė qėndrojnė nė detyrė pėr 9 vjet pa tė drejtė riemėrimi.
4. Gjyqtarėt e tjerė emėrohen nga Presidenti i Republikės me propozim tė Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė.
5. Gjyqtarė mund tė jenė vetėm shtetasit me arsim tė lartė juridik. Kushtet dhe procedura e zgjedhjes caktohen me ligj.

Neni 137

1. Gjyqtari i Gjykatės sė Lartė mund tė ndiqet penalisht vetėm me miratimin e Kuvendit.
2. Gjyqtari i Gjykatės sė Lartė mund tė ndalohet ose tė arrestohet vetėm nė qoftė se kapet nė kryerje e sipėr tė njė krimi ose menjėherė pas kryerjes sė tij. Organi kompetent njofton menjėherė Gjykatėn Kushtetuese. Kur Gjykata Kushtetuese nuk jep pėlqimin brenda 24 orėve pėr dėrgimin nė gjykatė tė gjyqtarit tė arrestuar, organi kompetent ėshtė i detyruar ta lirojė atė.
3. Gjyqtarėt e tjerė mund tė ndiqen penalisht vetėm me miratim tė Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė.
4. Gjyqtari mund tė ndalohet ose tė arrestohet vetėm nė qoftė se kapet nė kryerje e sipėr tė njė krimi ose menjėherė pas kryerjes sė tij. Organi kompetent njofton menjėherė Kėshillin e Lartė tė Drejtėsisė. Nė qoftė se Kėshilli i Lartė i Drejtėsisė nuk jep pėlqimin brenda 24 orėve pėr dėrgimin nė gjykatė tė gjyqtarit tė arrestuar, organi kompetent ėshtė i detyruar ta lirojė atė.

Neni 138

Koha e qėndrimit tė gjyqtarėve nė detyrė nuk mund tė kufizohet; paga dhe pėrfitimet e tjera tė tyre nuk mund tė ulen.

Neni 139

1. Mandati i gjyqtarit tė Gjykatės sė Lartė mbaron kur:
a) dėnohet me vendim gjyqėsor tė formės sė prerė pėr kryerjen e njė krimi;
b) nuk paraqitet nė detyrė pa arsye pėr mė shumė se 6 muaj;
c) mbush moshėn 65 vjeē;
ē) jep dorėheqjen;
d) deklarohet i paaftė pėr tė vepruar me vendim gjyqėsor tė formės sė prerė.
2. Mbarimi i mandatit tė gjyqtarit deklarohet me vendim tė Gjykatės sė Lartė.
Neni 140

Gjyqtari i Gjykatės sė Lartė mund tė shkarkohet nga Kuvendi me dy tė tretat e tė gjithė anėtarėve tė tij pėr shkelje tė Kushtetutės, pėr kryerjen e njė krimi, pėr paaftėsi mendore a fizike dhe pėr akte e sjellje qė diskreditojnė rėndė pozitėn dhe figurėn e gjyqtarit. Vendimi i Kuvendit shqyrtohet nga Gjykata Kushtetuese, e cila, kur vėrteton se ekziston njė nga shkaqet e mėsipėrme, deklaron shkarkimin e tij nga detyra.

Neni 141

1. Gjykata e Lartė ka juridiksion fillestar dhe rishikues. Ajo ka juridiksion fillestar kur gjykon akuzat penale kundėr Presidentit tė Republikės, Kryetarit dhe anėtarėve tė Kėshillit tė Ministrave, deputetėve, gjyqtarėve tė Gjykatės sė Lartė dhe gjyqtarėve tė Gjykatės Kushtetuese.
2. Pėr njėsimin ose ndryshimin e praktikės gjyqėsore, Gjykata e Lartė ka tė drejtė tė tėrheqė pėr shqyrtim nė kolegjet e bashkuara ēėshtje tė caktuara gjyqėsore.

Neni 142

1. Vendimet gjyqėsore duhet tė jenė tė arsyetuara.
2. Gjykata e Lartė duhet t’i botojė vendimet e saj, si dhe mendimet e pakicės.
3. Organet e shtetit janė tė detyruara tė ekzekutojnė vendimet gjyqėsore.

Neni 143

Qenia gjyqtar nuk pajtohet me asnjė veprimtari tjetėr shtetėrore, politike ose private.

Neni 144
Gjykatat kanė buxhet tė veēantė, tė cilin e administrojnė vetė. Ato e propozojnė buxhetin e tyre sipas ligjit.

Neni 145

1. Gjyqtarėt janė tė pavarur dhe u nėnshtrohen vetėm Kushtetutės dhe ligjeve.
2. Kur gjyqtarėt ēmojnė se ligjet vijnė nė kundėrshtim me Kushtetutėn, nuk i zbatojnė ato. Nė kėtė rast, ata pezullojnė gjykimin dhe ia dėrgojnė ēėshtjen Gjykatės Kushtetuese. Vendimet e Gjykatės Kushtetuese janė tė detyrueshme pėr tė gjitha gjykatat.
3. Ndėrhyrja nė veprimtarinė e gjykatave ose tė gjyqtarėve passjell pėrgjegjėsi sipas ligjit.
Neni 146

1. Gjykatat i japin vendimet nė emėr tė Republikės.
2. Vendimet gjyqėsore shpallen publikisht nė ēdo rast.

Neni 147

1. Kėshilli i Lartė i Drejtėsisė pėrbėhet nga Presidenti i Republikės, Kryetari i Gjykatės sė Lartė, ministri i Drejtėsisė, 3 anėtarė tė zgjedhur nga Kuvendi, si dhe 9 gjyqtarė tė tė gjitha niveleve, tė cilėt zgjidhen nga Konferenca Gjyqėsore Kombėtare. Anėtarėt e zgjedhur qėndrojnė nė detyrė pėr 5 vjet pa tė drejtė rizgjedhjeje tė menjėhershme.
2. Presidenti i Republikės ėshtė Kryetar i Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė.
3. Kėshilli i Lartė i Drejtėsisė, me propozim tė Presidentit, zgjedh nga radhėt e tij njė zėvendėskryetar. Zėvendėskryetari organizon veprimtarinė e Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė, si dhe kryeson mbledhjet e tij nė mungesė tė Presidentit tė Republikės.
4. Kėshilli i Lartė i Drejtėsisė vendos pėr transferimin e gjyqtarėve, si dhe pėr pėrgjegjėsinė e tyre disiplinore sipas ligjit.
5. Transferimi i gjyqtarėve nuk mund tė bėhet pa pėlqimin e tyre, pėrveēse kur kėtė e diktojnė nevojat e riorganizimit tė sistemit gjyqėsor.
6. Gjyqtari mund tė shkarkohet nga Kėshilli i Lartė i Drejtėsisė pėr kryerjen e njė krimi, pėr paaftėsi mendore a fizike, pėr akte e sjellje qė diskreditojnė rėndė pozitėn dhe figurėn e gjyqtarit ose pėr pamjaftueshmėri profesionale. Kundėr kėtij vendimi gjyqtari ka tė drejtė tė ankohet nė Gjykatėn e Lartė, e cila nė kėtė rast, vendos me kolegje tė bashkuara.

PJESA E DHJETĖ
PROKURORIA

Neni 148

1. Prokuroria ushtron ndjekjen penale, si dhe pėrfaqėson akuzėn nė gjyq nė emėr tė shtetit. Prokuroria kryen edhe detyra tė tjera tė caktuara me ligj.
2. Prokurorėt janė tė organizuar dhe funksionojnė pranė sistemit gjyqėsor si njė organ i centralizuar.
3. Nė ushtrimin e kompetencave tė tyre prokurorėt u nėnshtrohen Kushtetutės dhe ligjeve.

Neni 149
(Ndryshuar me ligjin nr. 9904, datė 21.04.2008)

1. Prokurori i Pėrgjithshėm emėrohet nga Presidenti i Republikės me pėlqimin e Kuvendit per nje mandat 5-vjeēar, me te drejte riemerimi.
2. Prokurori i Pėrgjithshėm mund tė shkarkohet nga Presidenti i Republikės, me propozim tė Kuvendit, pėr shkelje tė Kushtetutės ose pėr shkelje tė rėnda tė ligjit gjatė ushtrimit tė funksioneve tė tij, pėr paaftėsi mendore a fizike, pėr akte e sjellje qė diskreditojnė rėndė pozitėn dhe figurėn e Prokurorit.
3. Prokurorėt e tjerė emėrohen dhe shkarkohen nga Presidenti i Republikės me propozim tė Prokurorit tė Pėrgjithshėm.
4. Prokurori i Pėrgjithshėm raporton ne Kuvend pėr gjendjen e kriminalitetit.

PJESA E NJĖMBĖDHJETĖ
REFERENDUMI

Neni 150

1. Populli, nėpėrmjet 50 mijė shtetasve me tė drejtė vote, ka tė drejtėn e referendumit pėr shfuqizimin e njė ligji, si dhe t’i kėrkojė Presidentit tė Republikės zhvillimin e referendumit pėr ēėshtje tė njė rėndėsie tė veēantė.
2. Kuvendi, me propozimin e jo mė pak se njė sė pestės sė deputetėve ose me propozimin e Kėshillit tė Ministrave, mund tė vendosė qė njė ēėshtje ose njė projektligj i njė rėndėsie tė veēantė tė shtrohet nė referendum.
3. Parimet dhe procedurat pėr zhvillimin e referendumit, si dhe vlefshmėria e tij parashikohen me ligj.

Neni 151
1. Ligji i miratuar me referendum shpallet nga Presidenti i Republikės.
2. Ēėshtjet qė lidhen me tėrėsinė territoriale tė Republikės sė Shqipėrisė, me kufizimin e lirive dhe tė drejtave themelore tė njeriut, me buxhetin, taksat e detyrimet financiare tė shtetit, me vendosjen dhe heqjen e gjendjes sė jashtėzakonshme, me deklarimin e luftės dhe tė paqes dhe me amnistinė nuk mund tė shtrohen nė asnjė referendum.
3. Referendumi pėr tė njėjtėn ēėshtje nuk mund tė pėrsėritet pėrpara se tė kenė kaluar tre vjet nga zhvillimi i tij.

Neni 152

1. Gjykata Kushtetuese shqyrton paraprakisht kushtetutshmėrinė e ēėshtjeve tė shtruara pėr referendum sipas nenit 150 paragrafėt 1 e 2, nenit 151 paragrafėt 2 e 3 edhe sipas nenit 177 paragrafėt 4 e 5 brenda 60 ditėve.
2. Rėndėsia e ēėshtjeve tė veēanta, tė parashikuara nė nenin 150 paragrafėt 1 e 2 nuk ėshtė objekt gjykimi nė Gjykatėn Kushtetuese.
3. Data e referendumit caktohet nga Presidenti i Republikės brenda 45 ditėve pas shpalljes sė vendimit pozitiv tė Gjykatės Kushtetuese ose pas kalimit tė afatit brenda tė cilit Gjykata Kushtetuese duhet tė shprehej. Gjatė vitit referendumet zhvillohen vetėm nė njė ditė.


PJESA E DYMBĖDHJETĖ
(Shfuqizuar me ligjin nr. 9904, datė 21.4.2008)

Neni 153
(Shfuqizuar)

Neni 154

(Shfuqizuar)
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2010, 10:07   #11
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,464
Thanks: 5,987
Thanked 12,383 Times in 4,324 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 374
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kushtetuta e republikės sė shqipėrisė !!

PJESA E TREMBĖDHJETĖ
FINANCAT PUBLIKE

Neni 155

Taksat, tatimet dhe detyrimet financiare kombėtare e vendore, lehtėsimi ose pėrjashtimi prej tyre i kategorive tė caktuara tė paguesve, si dhe mėnyra e mbledhjes sė tyre caktohen me ligj. Nė kėto raste ligjit nuk mund t’i jepet fuqi prapavepruese.

Neni 156

Shteti mund tė marrė e tė garantojė hua dhe kredi financiare, kur autorizohet me ligj.

Neni 157

1. Sistemi buxhetor pėrbėhet nga buxheti i shtetit dhe nga buxhetet vendore.
2. Buxheti i shtetit krijohet nga tė ardhurat e mbledhura prej taksave, tatimeve dhe detyrimeve tė tjera financiare, si dhe nga tė ardhura tė tjera tė ligjshme. Ai pėrfshin tė gjitha shpenzimet e shtetit.
3. Organet vendore caktojnė dhe mbledhin taksa dhe detyrime tė tjera siē pėrcaktohet me ligj.
4. Organet e pushtetit qendror dhe atij vendor janė tė detyruara t’i bėjnė publike tė ardhurat dhe shpenzimet.

Neni 158

1. Kryeministri, nė emėr tė Kėshillit tė Ministrave, i paraqet Kuvendit projektligjin pėr buxhetin e shtetit gjatė sesionit tė vjeshtės, i cili nuk mund tė mbyllet pa e miratuar atė.
2. Nė qoftė se projektligji nuk arrin tė miratohet deri nė fillim tė vitit tė ardhshėm financiar, Kėshilli i Ministrave zbaton ēdo muaj njė tė dymbėdhjetėn e buxhetit tė vitit paraardhės, derisa tė miratohet buxheti i ri.
3. Kuvendi miraton buxhetin e ri brenda 3 muajve nga dita e mbarimit tė vitit tė kaluar financiar, pėrveēse nė rastet e vendosjes sė masave tė jashtėzakonshme.
4. Kėshilli i Ministrave ėshtė i detyruar t’i paraqesė raport Kuvendit lidhur me zbatimin e buxhetit dhe me borxhin shtetėror pėr vitin e kaluar.
5. Kuvendi vendos pėrfundimisht pasi dėgjon edhe raportin e Kontrollit tė Lartė tė Shtetit.

Neni 159

Parimet dhe procedurat pėr hartimin e projektbuxhetit, si dhe pėr zbatimin e buxhetit pėrcaktohen me ligj.

Neni 160

1. Gjatė vitit financiar Kuvendi mund tė bėjė ndryshime nė buxhet.
2. Ndryshimet nė buxhet bėhen sipas procedurės sė parashikuar pėr hartimin dhe miratimin e vetė buxhetit.
3. Shpenzimet e parashikuara me ligje tė tjera nuk mund tė ulen sa kohė qė kėto ligje janė nė fuqi.
Neni 161

1. Banka Qendrore e shtetit ėshtė Banka e Shqipėrisė. Ajo ka tė drejtėn ekskluzive tė nxjerrjes e tė qarkullimit tė monedhės shqiptare, tė zbatimit tė pavarur tė politikės monetare dhe tė mbajtjes e tė administrimit tė rezervave valutore tė Republikės sė Shqipėrisė.
2. Banka e Shqipėrisė drejtohet nga njė kėshill, i cili kryesohet nga Guvernatori. Guvernatori zgjidhet nga Kuvendi me propozim tė Presidentit tė Republikės pėr 7 vjet, me tė drejtė rizgjedhjeje.

PJESA E KATĖRMBĖDHJETĖ
KONTROLLI I LARTĖ I SHTETIT

Neni 162

1. Kontrolli i Lartė i Shtetit ėshtė institucioni mė i lartė i kontrollit ekonomik e financiar. Ai u nėnshtrohet vetėm Kushtetutės dhe ligjeve.
2. Kryetari i Kontrollit tė Lartė tė Shtetit zgjidhet dhe shkarkohet nga Kuvendi me propozim tė Presidentit tė Republikės. Ai qėndron nė detyrė pėr 7 vjet, me tė drejtė rizgjedhjeje.

Neni 163

Kontrolli i Lartė i Shtetit kontrollon:
a) veprimtarinė ekonomike tė institucioneve shtetėrore e tė personave tė tjerė juridikė shtetėrorė;
b) pėrdorimin dhe mbrojtjen e fondeve shtetėrore nga organet e pushtetit qendror dhe atij vendor;
c) veprimtarinė ekonomike tė personave juridikė, nė tė cilėt shteti ka mė shumė se gjysmėn e pjesėve ose tė aksioneve, ose kur huat, kreditė dhe detyrimet e tyre garantohen nga shteti.

Neni 164

1. Kontrolli i Lartė i Shtetit i paraqet Kuvendit:
a) raport pėr zbatimin e buxhetit tė shtetit;
b) mendim pėr raportin e Kėshillit tė Ministrave pėr shpenzimet e vitit tė kaluar financiar para se tė miratohet nga Kuvendi;
c) informacion pėr rezultatet e kontrolleve sa herė qė kėrkohet nga Kuvendi.
2. Kontrolli i Lartė i Shtetit i paraqet Kuvendit raportin vjetor tė veprimtarisė sė tij.

Neni 165

1. Kryetari i Kontrollit tė Lartė tė Shtetit mund tė ftohet tė marrė pjesė dhe tė flasė nė mbledhjet e Kėshillit tė Ministrave, kur shqyrtohen ēėshtje qė lidhen me funksionet e tij.
2. Kryetari i Kontrollit tė Lartė tė Shtetit ka imunitetin e gjyqtarit tė Gjykatės sė Lartė.
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2010, 10:10   #12
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,464
Thanks: 5,987
Thanked 12,383 Times in 4,324 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 374
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kushtetuta e republikės sė shqipėrisė !!

PJESA E PESĖMBĖDHJETĖ
FORCAT E ARMATOSURA

Neni 166

1. Shtetasit shqiptarė kanė pėr detyrė tė marrin pjesė nė mbrojtjen e Republikės sė Shqipėrisė, siē parashikohet nė ligj.
2. Shtetasi qė, pėr arsye ndėrgjegjeje, nuk pranon shėrbimin me armė nė forcat e armatosura, ėshtė i detyruar tė kryejė njė shėrbim alternativ, siē parashikohet nė ligj.

Neni 167

1. Ushtarakėt e shėrbimit aktiv nuk mund tė zgjidhen ose tė emėrohen nė detyra tė tjera shtetėrore dhe as tė marrin pjesė nė parti ose nė veprimtari politike.
2. Pjesėtarėt e forcave tė armatosura ose personat qė kryejnė shėrbim alternativ, gėzojnė tė gjitha tė drejtat dhe liritė kushtetuese, pėrveē rasteve kur ligji parashikon ndryshe.

Neni 168

1. Forcat e Armatosura tė Republikės sė Shqipėrisė pėrbėhen nga forcat tokėsore, detare dhe ajrore.
2. Presidenti i Republikės ėshtė Komandant i Pėrgjithshėm i Forcave tė Armatosura.
3. Kėshilli i Sigurimit Kombėtar ėshtė organ kėshillimor i Presidentit tė Republikės.

Neni 169

1. Presidenti i Republikės, nė kohė paqeje, ushtron drejtimin e Forcave tė Armatosura nėpėrmjet Kryeministrit dhe ministrit tė Mbrojtjes.
2. Presidenti i Republikės, nė kohe lufte, emėron dhe shkarkon Komandantin e Forcave tė Armatosura me propozim tė Kryeministrit.
3. Presidenti i Republikės, me propozim tė Kryeministrit, emėron dhe shkarkon Shefin e Shtabit tė Pėrgjithshėm, si dhe, me propozim tė ministrit tė Mbrojtjes, emėron dhe shkarkon komandantėt e forcave tokėsore, detare dhe ajrore.
4. Kompetencat e Presidentit tė Republikės si Komandant i Pėrgjithshėm i Forcave tė Armatosura dhe ato tė Komandantit tė Forcave tė Armatosura dhe varėsia e tyre nga organet kushtetuese, caktohen me ligj.

PJESA E GJASHTĖMBĖDHJETĖ
MASAT E JASHTĖZAKONSHME

Neni 170

1. Masat e jashtėzakonshme mund tė vendosen pėr shkak tė gjendjes sė luftės, gjendjes sė jashtėzakonshme ose gjendjes sė fatkeqėsisė natyrore dhe zgjatin pėr aq kohė sa vazhdojnė kėto gjendje.
2. Parimet e veprimtarisė sė organeve publike dhe shkalla e kufizimit tė tė drejtave dhe lirive tė njeriut gjatė gjithė periudhės sė ekzistencės sė gjendjeve qė kėrkojnė marrjen e masave tė jashtėzakonshme, pėrcaktohen me ligj.
3. Ligji duhet tė pėrcaktojė parimet, fushat dhe mėnyrėn e kompensimit tė humbjeve qė vijnė si rezultat i kufizimit tė tė drejtave dhe lirive gjatė marrjes sė masave tė jashtėzakonshme.
4. Aktet qė ndėrmerren si pasojė e marrjes sė masave tė jashtėzakonshme, duhet tė jenė nė pėrpjesėtim me shkallėn e rrezikut dhe duhet tė synojnė rivendosjen sa mė tė shpejtė tė kushteve pėr funksionimin normal tė shtetit.
5. Gjatė gjendjeve qė kėrkojnė marrjen e masave tė jashtėzakonshme, nuk mund tė ndryshohet asnjė prej kėtyre akteve: Kushtetuta, ligjet pėr zgjedhjet pėr Kuvendin dhe pėr organet e pushtetit vendor, si dhe ligjet pėr masat e jashtėzakonshme.
6. Gjatė periudhės sė zbatimit tė masave tė jashtėzakonshme nuk mund tė zhvillohen zgjedhje vendore, nuk mund tė zhvillohet referendum, si dhe nuk mund tė zgjidhet njė President i ri i Republikės. Zgjedhjet vendore mund tė bėhen vetėm aty ku nuk zbatohen masat e jashtėzakonshme.

Neni 171

1. Nė rast agresioni tė armatosur kundėr Republikės sė Shqipėrisė, Presidenti i Republikės, me kėrkesė tė Kėshillit tė Ministrave, shpall gjendjen e luftės.
2. Nė rast kėrcėnimesh tė jashtme ose kur detyrimi pėr mbrojtje tė pėrbashkėt buron nga njė marrėveshje ndėrkombėtare, Kuvendi, me propozim tė Presidentit tė Republikės, shpall gjendjen e luftės, vendos gjendjen e mobilizimit dhe tė ēmobilizimit tė pėrgjithshėm ose tė pjesshėm.

Neni 172

1. Nė rastin e nenit 171 paragrafi 1, Presidenti i Republikės i paraqet Kuvendit dekretin pėr vendosjen e gjendjes sė luftės brenda 48 orėve nga nėnshkrimi i tij, duke specifikuar tė drejtat qė kufizohen.
2. Kuvendi merr nė shqyrtim menjėherė dhe vendos me shumicėn e tė gjithė anėtarėve pėr dekretin e Presidentit.

Neni 173

1. Nė rast rreziku pėr rendin kushtetues dhe pėr sigurinė publike, Kuvendi, me kėrkesė tė Kėshillit tė Ministrave, mund tė vendosė nė njė pjesė ose nė tė gjithė territorin e shtetit gjendjen e jashtėzakonshme, e cila zgjat pėr aq kohė sa vazhdon rreziku, por jo mė shumė se 60 ditė.
2. Me vendosjen e gjendjes sė jashtėzakonshme ndėrhyrja e forcave tė armatosura bėhet me vendim tė Kuvendit dhe vetėm kur forcat e policisė nuk janė nė gjendje tė rivendosin rendin.
3. Zgjatja e afatit tė gjendjes sė jashtėzakonshme mund tė bėhet vetėm me pėlqim tė Kuvendit ēdo 30 ditė, pėr njė periudhė jo mė shumė se 90 ditė.

Neni 174

1. Pėr parandalimin ose mėnjanimin e pasojave tė njė fatkeqėsie natyrore ose aksidenti teknologjik, Kėshilli i Ministrave mund tė vendosė, pėr njė periudhė jo mė tė gjatė se 30 ditė, gjendjen e fatkeqėsisė natyrore nė njė pjesė ose nė tė gjithė territorin e shtetit.
2. Zgjatja e gjendjes sė fatkeqėsisė natyrore mund tė bėhet vetėm me pėlqimin e Kuvendit.

Neni 175

1. Gjatė gjendjes sė luftės ose gjendjes sė jashtėzakonshme nuk mund tė kufizohen tė drejtat dhe liritė e parashikuara nga nenet: 15, 18, 19, 20, 21, 24, 25, 29, 30, 31, 32, 34, 39 paragrafi 1, 41 paragrafėt 1, 2, 3 dhe 5, 42, 43, 48, 54, 55.
2. Gjatė gjendjes sė fatkeqėsisė natyrore mund tė kufizohen tė drejtat dhe liritė e parashikuara nga nenet: 37, 38, 41 paragrafi 4, 49, 51.
3. Aktet pėr shpalljen e gjendjes sė luftės, gjendjes sė jashtėzakonshme ose tė gjendjes sė fatkeqėsisė natyrore duhet tė cilėsojnė tė drejtat dhe liritė qė kufizohen sipas paragrafėve 1 dhe 2 tė kėtij neni.

Neni 176

Kur Kuvendi nuk mund tė mblidhet gjatė gjendjes sė luftės, Presidenti i Republikės, me propozim tė Kėshillit tė Ministrave, ka tė drejtė tė nxjerrė akte qė kanė fuqinė e ligjit, tė cilat duhet tė miratohen nga Kuvendi nė mbledhjen e tij mė tė parė.
PJESA E SHTATĖMBĖDHJETĖ
RISHIKIMI I KUSHTETUTĖS

Neni 177

1. Nisma pėr rishikimin e Kushtetutės mund tė ndėrmerret nga jo mė pak se njė e pesta e anėtarėve tė Kuvendit.
2. Asnjė rishikim i Kushtetutės nuk mund tė ndėrmerret gjatė kohės kur janė vendosur masat e jashtėzakonshme.
3. Projekti miratohet nga jo mė pak se dy tė tretat e tė gjithė anėtarėve tė Kuvendit.
4. Kuvendi mund tė vendosė, me dy tė tretat e tė gjithė anėtarėve tė tij, qė projektamendamentet kushtetuese tė votohen me referendum. Projektligji pėr rishikimin e Kushtetutės hyn nė fuqi pas ratifikimit me referendum, i cili bėhet jo mė vonė se 60 ditė nga miratimi i tij nė Kuvend.
5. Amendamenti kushtetues i miratuar i nėnshtrohet referendumit, kur kėtė e kėrkon njė e pesta e tė gjithė anėtarėve tė Kuvendit.
6. Presidenti i Republikės nuk ka tė drejtė ta kthejė pėr rishqyrtim ligjin e miratuar nga Kuvendi pėr rishikimin e Kushtetutės.
7. Ligji i miratuar nė referendum shpallet nga Presidenti i Republikės dhe hyn nė fuqi nė datėn e parashikuar nė kėtė ligj.
8. Rishikimi i Kushtetutės pėr tė njėjtėn ēėshtje nuk mund tė bėhet pėrpara se tė ketė kaluar njė vit nga dita e rrėzimit tė projektligjit nė Kuvend dhe jo mė pėrpara se tė kenė kaluar 3 vjet nga dita e rrėzimit tė tij nė referendum.

PJESA E TETĖMBĖDHJETĖ
DISPOZITA KALIMTARE DHE TĖ FUNDIT

Neni 178

1. Ligjet dhe aktet e tjera normative tė miratuara para datės sė hyrjes nė fuqi tė kėsaj Kushtetute do tė zbatohen derisa nuk janė shfuqizuar.
2. Kėshilli i Ministrave i paraqet Kuvendit projektligjet e nevojshme pėr vėnien nė zbatim tė kėsaj Kushtetute.

Neni 179

1. Mandati i organeve kushtetuese qė do tė ekzistojnė me hyrjen nė fuqi tė kėsaj Kushtetute mbaron me afatet e parashikuara nė ligjin nr.7491, datė 29.4.1991 "Pėr dispozitat kryesore kushtetuese", me ndryshimet dhe plotėsimet pėrkatėse.
2. Anėtarėt e Gjykatės sė Kasacionit vazhdojnė veprimtarinė e tyre si anėtarė tė Gjykatės sė Lartė, sipas mandatit tė mėparshėm.
3. Anėtarėt e Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė tė zgjedhur nga radhėt e prokurorėve zėvendėsohen me anėtarė tė rinj tė zgjedhur nga mbledhja e pėrgjithshme e gjyqtarėve.
4. Organet e pushtetit vendor vazhdojnė veprimtarine e tyre deri ne mbarim te mandatit te tyre.

Neni 180

1. Marreveshjet nderkombetare te ratifikuara nga Republika e Shqiperise para hyrjes ne fuqi te kesaj Kushtetute konsiderohen te ratifikuara sipas kesaj kushtetute.
2. Keshilli i Ministrave i paraqet Gjykates Kushtetuese marreveshjet nderkombetare te cilat permbajne dispozita qe vijne ne kundershtim me kete Kushtetute.

Neni 181

1. Kuvendi brenda dy deri tre vjeteve nga hyrja ne fuqi e kesaj Kushtetute nxjerr ligje per rregullimin e drejte te ēeshtjeve te ndryshme qe lidhen me shpronesimet dhe konfiskimet e kryera para miratimit te kesaj Kushtetute, duke u udhehequr nga kriteret e nenit 41.
2. Ligjet dhe aktet e tjera normative te miratuara para dates se hyrjes ne fuqi te kesaj Kushtetute dhe qe kane te bejne me shpronesimet dhe konfiskimet, do te zbatohen kur nuk vijne ne kundershtim me te.

Neni 182

Ligji nr. 7491, date 29.4.1991 "Per dispozitat kryesore kushtetuese" si dhe ligjet e tjera kushtetuese shfuqizohen diten e hyrjes ne fuqi te kesaj Kushtetute.

Neni 183

Kjo Kushtetute hyn ne fuqi me shpalljen nga Presidenti i Republikes.

Miratuar me ligjin nr. 8417, datė 21.10.1998 tė Kuvendit Popullor.

Miratuar me referendum mė 22.11.1998

Shpallur me dekretin nr. 2260, datė 28.11.1998 tė Presidentit tė Republikės, Rexhep Mejdani

Ndryshuar me ligjin nr. 9675, datė 13.1.2007

Ndryshuar me ligjin nr. 9904, datė 21.4.2008
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-10-2010, 03:01   #13
Vlonjati
Super Anėtar
 
Avatari i Vlonjati
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 146
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Vlonjati ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kushtetuta e republikės sė shqipėrisė !!

--Kushtetuta e Shqiperise ka te mete ne lidhje me Varesine e fese me shtetin ,NENI 10, -----Aty eshte gjithe e Kaqja e kesaj kushtetute ----------Pse ?
-Kushtetuta thote qe :---- .... shteti eshte ASNJEANES ne ceshtjet e fese dhe te ndergjegjes ........
---Kjo pike eshte tejet e Gabuar ----------Shteti nukm duhet te jete Asnjeanes ne ceshtjet e fese-----sepse del qe shteti nuk duhet te trazohet ne punet e fese

---Ne fakt ne Shqiperi ka tre fe, dhe ne ket rast ky nen duhej formuluar ndryshe dhe ne menyre te atille qe shteti te kishte AUTORITET MBI INSTITUCIONET FETARE -------------Qe ato ti bindeshin shtetit dhe interesave te shtetit Shqiptar--------------Sepse ne kete rast sic eshte formuluar i le institucionet fatare te bejne c'te duan--dhe ato keshtu mudn te bijen nen ndikimin e agjenturave dhe shteti nuk ikontrollon dot, sepse Kushtetuta i thote qe te mos trazohet ne punet e fese------------Dhe ky nen i gabuar eshte futur ne kushtetuten tone atehere me presionin e grekve
---Dhe Sabri Godo e pranoi, --Ne fakt Sala ishte ne opozite atehere dhe e e kundershtoi kete pike , dhe tha qe nuk e njifte kete kushtetute -------
----Por me vone edhe Sala u thye , dhe e pranuan --------Por ky nen, Neni 10 eshte totalisht i PAPRANUSHEM--------------Ky nen hedh poshte gjithe punen gjigande te Nolit per ta shkeputur fene ortodoxe nga thonjte e grekut
----------Sepse gjithe problemi eshte feja ortodoxe ne Shqiperi e cila eshte nen rezikun e Kishes greke --rezik te cdilin ky nen, Neni 10, e ligjeron---------

---Une kam gjetur dikur edhe ca te meta te tjera te kesaj kushtetute ne lidhje me afatin e fillimit te punes se Qeverise pas mbarimit te zgjedhjeve--,por nuk me kujtohet tani
Vlonjati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-09-2011, 01:24   #14
Mistrece
...
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 14,517
Thanks: 169
Thanked 4,932 Times in 2,777 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 348
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kushtetuta e Republikės sė Shqipėrisė!

Kushtetuta e Republikes se Shqiperise eshte nje kushtetutat me bukura qe kam lexuar, dhe me besoni kam lexuar goxha. Ajo eshte nje nderthurje harmonike e shume principeve dhe neneve te kushtetutave me te arrira te pershtatura me kontekstin shqiptar.
Vetem nje shembull, per te thene sa e bukur eshte kushtetuta jone. ajo italiane thote: - Italia eshte nje republike demokratike, e bazuar ne PUNE.

Mangesite ekzistojne, natyrisht, por formulimi i kushtetutes sone eshte shume e arrire.
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-01-2012, 21:16   #15
Brari
V.I.P
 
Avatari i Brari
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 3,558
Thanks: 3
Thanked 35 Times in 18 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Brari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Kushtetuta e Republikės sė Shqipėrisė!

Sejcili mund te gjej gabime ne kushtetute por mir do ish te na sillte dikush ne se mundet kushtetuten e Zogut e te ndonji shteti te perparuar sikurse Austria apo Norvegjia e te bejme krahasime. Tema shum e bukur. Pergezime hapsit.

Une kam ca vrejtje per kushtetuten.

Thuhet se jemi republik parlamentare.

Kjo do te thote se mbi te gjithe eshte KUVENDI..pra Parlamenti..

Mirpo pse u dashka dhe Kryeminister dhe President?

Do mjaftonte Parlament , dhe nji Kryeminister qe i jep llogari Parlamentit.

Me vot ne zgedhim deputetet.

Kta deputet zgedhein qeverine.

Mirpo jan ca institucione qe nuk e pj.erdhin qeverine si psh Prokuroria, Presidenti etjetj.

Jo se sot eshte Bamiri e Ina aty e po kritikoj.

Kushdo qofte.

Del qe vota e popullit nuk eshte e plotfuqishme..
Ktu calon me duket shum shteti yne.

--

tjeter.

mir se ju gjeta juve ne kte Forum.

Disa me duken te njohur per nga parfumi qe perdorin e disa vajza po i njoh nga trokellima e takave.

Ju uroj nje vit te mbare te gjithve.

.
Brari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-01-2012, 21:34   #16
Mistrece
...
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 14,517
Thanks: 169
Thanked 4,932 Times in 2,777 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 348
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kushtetuta e Republikės sė Shqipėrisė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Brari Shiko postimin
Sejcili mund te gjej gabime ne kushtetute por mir do ish te na sillte dikush ne se mundet kushtetuten e Zogut e te ndonji shteti te perparuar sikurse Austria apo Norvegjia e te bejme krahasime. Tema shum e bukur. Pergezime hapsit.

Une kam ca vrejtje per kushtetuten.

Thuhet se jemi republik parlamentare.

Kjo do te thote se mbi te gjithe eshte KUVENDI..pra Parlamenti..

Mirpo pse u dashka dhe Kryeminister dhe President?

Do mjaftonte Parlament , dhe nji Kryeminister qe i jep llogari Parlamentit.

Me vot ne zgedhim deputetet.

Kta deputet zgedhein qeverine.

Mirpo jan ca institucione qe nuk e pj.erdhin qeverine si psh Prokuroria, Presidenti etjetj.

Jo se sot eshte Bamiri e Ina aty e po kritikoj.

Kushdo qofte.

Del qe vota e popullit nuk eshte e plotfuqishme..
Ktu calon me duket shum shteti yne.
O Brari ēfare thua more?
Si mund t'i japi llogari Prokuroria dhe Presidenti llogari qeverise? E ke degjuar ndonjehere ndarjen e pushteteve dhe pavarsine e tyre nga njeri-tjetri?
Presidenti i Republikes eshte simboli i unitetit kombetar. Jo rastesisht heq dore nga te gjitha impenjimet partiake ne momentin qe vihet ne krye te vendit. Presidenti nuk i jep llogari qeverise, nese i rastit i detyrohet shpjegime Parlamentit. Ai vetem firmos ligjet e derguara nga ky i fundit dhe ja dergon qeverise per ekzekutim.
Ndersa per sa i perket Prokurorise, ne gjithe ingranazhin e atij ogranizimi qe quhet shtet, ajo eshte me e pavarur nga te gjitha istitucionet.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-01-2012, 01:57   #17
Morrison
V.I.P
 
Avatari i Morrison
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: me kembe ne toke
Posts: 712
Thanks: 9
Thanked 20 Times in 17 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 40
Morrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kushtetuta e Republikės sė Shqipėrisė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mistrece Shiko postimin
O Brari ēfare thua more?
Si mund t'i japi llogari Prokuroria dhe Presidenti llogari qeverise? E ke degjuar ndonjehere ndarjen e pushteteve dhe pavarsine e tyre nga njeri-tjetri?
Presidenti i Republikes eshte simboli i unitetit kombetar. Jo rastesisht heq dore nga te gjitha impenjimet partiake ne momentin qe vihet ne krye te vendit. Presidenti nuk i jep llogari qeverise, nese i rastit i detyrohet shpjegime Parlamentit. Ai vetem firmos ligjet e derguara nga ky i fundit dhe ja dergon qeverise per ekzekutim.
Ndersa per sa i perket Prokurorise, ne gjithe ingranazhin e atij ogranizimi qe quhet shtet, ajo eshte me e pavarur nga te gjitha istitucionet.
Mistrece, ne cklase mesohet ndarja e 3 pushteteve ?
Morrison nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-01-2012, 12:50   #18
Mistrece
...
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 14,517
Thanks: 169
Thanked 4,932 Times in 2,777 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 348
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kushtetuta e Republikės sė Shqipėrisė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Morrison Shiko postimin
Mistrece, ne cklase mesohet ndarja e 3 pushteteve ?
Une e mbaj mend nga shkolla 8 vjeēare.
Me sa duket Brari e ka bere shkollen ne kohen e xhaxhi, atehere nuk kishte ndarje pushtetesh.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-01-2012, 14:42   #19
Morrison
V.I.P
 
Avatari i Morrison
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: me kembe ne toke
Posts: 712
Thanks: 9
Thanked 20 Times in 17 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 40
Morrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kushtetuta e Republikės sė Shqipėrisė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mistrece Shiko postimin
Une e mbaj mend nga shkolla 8 vjeēare.
Me sa duket Brari e ka bere shkollen ne kohen e xhaxhi, atehere nuk kishte ndarje pushtetesh.
Kishte dhe atehere darje pushtetesh sepse Shqiperia ishte republik, por jo te gjith e mbaronin klasen e Tete.

Per Brarin & com

1. Pushteti Legjislativ
2. Pushteti Gjyqesor
3. Pushteti Ekzekutiv

Pavarsia e ktyre pushteteve siguron demokracine dhe shtetin kushtetues, ndryshe do ishte monarki....

Mbase disave i pelqen Monarkia me mbret "Sali Berisha I"
Morrison nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2014, 23:57   #20
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,626
Thanks: 110
Thanked 263 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kushtetuta e Republikės sė Shqipėrisė!

Kjo pjese e kushtetutes ne Shqiperi eshte pjesa qe i mungon shume shteteve sot ne bote.

1. Liria e ndėrgjegjes dhe e fesė eshtė e garantuar.
2. Secili ėshtė i lirėzgjedhė ose tė ndryshojė fenė ose bindjet, si dhe t’i shfaqė ato individualisht ose kolektivisht, nė publik ose nė jetėn private, nėpėrmjet kultit, arsimimit, praktikave ose kryerjes sė riteve.
3. Askush nuk mund tė detyrohet ose tė ndalohet tė marrė pjesė nė njė bashkėsi fetare ose nė praktikat e saj, si dhe tė bėjė publike bindjet ose besimin e tij.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur