Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare

Politika Ndėrkombėtare Ēfarė mendoni mbi politikėn e pėrdorur nga shtete tė ndryshme nė rang ndėrkombėtar? Cilat janė aktualitetet ndėrkombėtare dhe si po ndikojnė ato tek tė gjithė ne?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-01-2019, 00:50   #81
{A_N_G_E_L_69}
Bavarez
 
Avatari i {A_N_G_E_L_69}
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,786
Thanks: 1,111
Thanked 1,169 Times in 642 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 45
{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cila ėshtė mafia mė e fuqishme nė botė?

Vajza e Toto Riinės “ēon” Corleonen nė Paris

Vajza e njė bosi tė famshėm tė mafies siēiliane ka hapur njė restorant afėr “Harkut tė Triumfit” nė Paris, e nuk ka hezituar aspak ta quajė atė “Corleone”.


Lucia Riina, njė piktore dhe vajza mė e vogėl e bosit tė bosėve, Salvatore “Toto” Riina, i vendosi restorantit tė saj emrin e qytetit tė lindjes sė tė atit dhe tė familjes mafioze tė drejtuar prej tij, tė bėrė tė njohur edhe nga trilogjia “Kumbari” e Francis Ford Coppolas.
“Zbuloni kuzhinėn e vėrtetė italo-siēiliane, nė njė vend elegant dhe tė qetė”, shkruhet nė njė reklamė nė njė faqe Facebooku.
I njohur edhe si “bisha”, pėr shkak tė mizorisė sė tij, Salvatore Riina ishte njė mafioz qė nuk u pendua kurrė se, jo vetėm urdhėroi vrasjen e rivalėve tė tij nė njė shkallė tė paprecedentė nė vitet ’80-’90, por vuri nė shėnjestėr edhe prokurorė, gazetarė dhe gjykatės qė tentuan t’i zinin rrugėn atij.
Ai besohet se ėshtė pėrgjegjės pėr vdekjen e qindra personave, pėrfshirė edhe njė 13-vjeēari qė u rrėmbye, u mbyt dhe u dogj me acid. Riina ishte duke vuajtur 26 dėnime tė pėrjetshme me burg, kur vdiq nga kanceri nė nėntor tė vitit 2017.
Lajmi pėr hapjen e restorantit nė Paris ėshtė pritur me kritika nė Itali. Familja e Riinės besohej se ishte nė vėshtirėsi financiare, pasi pjesa mė e madhe e pronave tė saj janė konfiskuar. Njė ditė mė parė, madje, Agjencia siēiliane e Taksave i kėrkoi familjes sė Riinas tė paguajė 2 milionė euro, shumė kjo qė ka kushtuar pėr mbajtjen e tij nė burg pėr 24 vite, deri kur ai vdiq.
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
{A_N_G_E_L_69} nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-01-2019, 10:51   #82
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,027
Thanks: 13,325
Thanked 7,865 Times in 5,256 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 334
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cila ėshtė mafia mė e fuqishme nė botė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga {A_N_G_E_L_69} Shiko postimin
Vajza e Toto Riinės “ēon” Corleonen nė Paris

Vajza e njė bosi tė famshėm tė mafies siēiliane ka hapur njė restorant afėr “Harkut tė Triumfit” nė Paris, e nuk ka hezituar aspak ta quajė atė “Corleone”.


Lucia Riina, njė piktore dhe vajza mė e vogėl e bosit tė bosėve, Salvatore “Toto” Riina, i vendosi restorantit tė saj emrin e qytetit tė lindjes sė tė atit dhe tė familjes mafioze tė drejtuar prej tij, tė bėrė tė njohur edhe nga trilogjia “Kumbari” e Francis Ford Coppolas.
“Zbuloni kuzhinėn e vėrtetė italo-siēiliane, nė njė vend elegant dhe tė qetė”, shkruhet nė njė reklamė nė njė faqe Facebooku.
I njohur edhe si “bisha”, pėr shkak tė mizorisė sė tij, Salvatore Riina ishte njė mafioz qė nuk u pendua kurrė se, jo vetėm urdhėroi vrasjen e rivalėve tė tij nė njė shkallė tė paprecedentė nė vitet ’80-’90, por vuri nė shėnjestėr edhe prokurorė, gazetarė dhe gjykatės qė tentuan t’i zinin rrugėn atij.
Ai besohet se ėshtė pėrgjegjės pėr vdekjen e qindra personave, pėrfshirė edhe njė 13-vjeēari qė u rrėmbye, u mbyt dhe u dogj me acid. Riina ishte duke vuajtur 26 dėnime tė pėrjetshme me burg, kur vdiq nga kanceri nė nėntor tė vitit 2017.
Lajmi pėr hapjen e restorantit nė Paris ėshtė pritur me kritika nė Itali. Familja e Riinės besohej se ishte nė vėshtirėsi financiare, pasi pjesa mė e madhe e pronave tė saj janė konfiskuar. Njė ditė mė parė, madje, Agjencia siēiliane e Taksave i kėrkoi familjes sė Riinas tė paguajė 2 milionė euro, shumė kjo qė ka kushtuar pėr mbajtjen e tij nė burg pėr 24 vite, deri kur ai vdiq.
Kemi dhe Robbery ne forum piktore,por ka vetem i moce...


Kush banon ne Paris ti boj i vizite.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-01-2019, 10:48   #83
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,027
Thanks: 13,325
Thanked 7,865 Times in 5,256 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 334
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cila ėshtė mafia mė e fuqishme nė botė?

Asht dorzue balili.....
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 15-01-2019, 12:41   #84
Performer
Golden Light
 
Avatari i Performer
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 12,259
Thanks: 9,670
Thanked 6,186 Times in 3,527 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cila ėshtė mafia mė e fuqishme nė botė?

Po shoh kto dite Narcos ne Netflix e po mesoj goxha per mafien latine lol
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-01-2019, 12:42   #85
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 6,022
Thanks: 25
Thanked 1,446 Times in 965 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 124
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cila ėshtė mafia mė e fuqishme nė botė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Po shoh kto dite Narcos ne Netflix e po mesoj goxha per mafien latine lol
Ate me Pabliton apo ate tjetrin?
__________________
Karma
Has no menu.
You get served what
You deserve.
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-01-2019, 12:43   #86
Golden_Boy
No Vip
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: Diku!
Posts: 2,209
Thanks: 1,472
Thanked 671 Times in 293 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 36
Golden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Cila ėshtė mafia mė e fuqishme nė botė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Po shoh kto dite Narcos ne Netflix e po mesoj goxha per mafien latine lol
Jan nder me te pameshirshmit..
__________________
We search for love in empty promises.
Golden_Boy nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Golden_Boy pėlqehet nga
i vjetėr 15-01-2019, 12:43   #87
Performer
Golden Light
 
Avatari i Performer
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 12,259
Thanks: 9,670
Thanked 6,186 Times in 3,527 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cila ėshtė mafia mė e fuqishme nė botė?

pse sa jane lol at qe tregon fillimet e hershme … mezi kuptohet po ngjajn pak me ne kta nga mentaliteti

eh golden shume ja fusin njeri tjetrit kete po mesoj lol
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-01-2019, 12:45   #88
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 6,022
Thanks: 25
Thanked 1,446 Times in 965 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 124
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cila ėshtė mafia mė e fuqishme nė botė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
pse sa jane lol at qe tregon fillimet e hershme … mezi kuptohet po ngjajn pak me ne kta nga mentaliteti

eh golden shume ja fusin njeri tjetrit kete po mesoj lol
Eshte Narcos me Pabliton eshte edhe Narcos Mexico
__________________
Karma
Has no menu.
You get served what
You deserve.
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Viking pėlqehet nga
i vjetėr 15-01-2019, 12:46   #89
Golden_Boy
No Vip
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: Diku!
Posts: 2,209
Thanks: 1,472
Thanked 671 Times in 293 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 36
Golden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Cila ėshtė mafia mė e fuqishme nė botė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
pse sa jane lol at qe tregon fillimet e hershme … mezi kuptohet po ngjajn pak me ne kta nga mentaliteti

eh golden shume ja fusin njeri tjetrit kete po mesoj lol
Me keq se ne nuk besoj se ka
__________________
We search for love in empty promises.
Golden_Boy nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-01-2019, 12:49   #90
Performer
Golden Light
 
Avatari i Performer
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 12,259
Thanks: 9,670
Thanked 6,186 Times in 3,527 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cila ėshtė mafia mė e fuqishme nė botė?

kemi konkurenc
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-01-2019, 19:26   #91
{A_N_G_E_L_69}
Bavarez
 
Avatari i {A_N_G_E_L_69}
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,786
Thanks: 1,111
Thanked 1,169 Times in 642 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 45
{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cila ėshtė mafia mė e fuqishme nė botė?

Sajesa britanike e mitit tė “mafies shqiptare

Nė muajt e madje nė vitet e fundit, mediat britanike kanė raportuar shpesh pėr njė rritje tė rrezikshme tė krimit tė organizuar shqiptar, duke iu drejtuar shpesh si “mafia shqiptare”.

Kėto grupe raportohen si tė lidhura me trafikun e qenieve njerėzore nga Ballkani, si dhe si ndikues pėr rritjen e dhunės nė botėn e krimit. Duken sikur kanė marrė territor domethėnės nė fushėn e kokainės, por jo vetėm. NCA, Agjencia Kombėtare e Krimit (nė Britani) ka deklaruar se edhe pse grupet shqiptare pėrbėjnė vetėm 0.8% tė krimit tė organizuar nė Mbretėrinė e Bashkuar, ata luajnė njė rol tė madh nė tregun e kokainės.
NCA ka deklaruar gjithashtu se marrja e kėtyre grupeve me trafikun e qenieve njerėzore ėshtė veēanėrisht shqetėsuese, pasi pėrfshin kryesisht viktima nga Shqipėria ose nga vendet fqinje. Grupet i joshin viktimat pėr tė udhėtuar nė Britani me premtime tė rreme pėr vende pune. Por nuk ka asnjė provė se grupet qė merren me drogė, sidomos me kokainėn, merren edhe me trafikun njerėzor. Megjithatė, autoritetet nė Britani nuk ngurrojnė t’i pėrshkruajnė shqiptarėt si organizatorė tė njė rrjeti tė mirėfilltė qė vepron nė fusha tė ndryshme tė krimit, me shkelje nga mė tė rėndat.
Pa dashur tė ul vlerat e luftės sė viktimave tė trafikut tė qenieve njerėzore, apo analizat e agjencive mbi tregtinė e drogės, ajo qė po shohim kėtu ėshtė njė tjetėr shembull se si mitet krijohen, ndėrtohen artificialisht dhe pastaj shumohen.
Nė kėtė rast ėshtė miti i “mafias”, njė krijim specifik i botės sė krimit, ku etnia ėshtė veēoria tipike e dikujt qė ėshtė nė anėn e frikshme, ose e tjetrit nė anėn e lavdishme.
Miti i mafias lidhet dhe me grupe tė njohura tė krimit tė organizuar, si ato italiane, ruse e japoneze. Kur kėto grupe thirren me emrat specifikė, si grupe “Siciliane”, “Italo-Amerikane”, “Koza Nostra”, “Ndrangeta kalabreze”, “Bratva Ruse” apo “Jakuza japoneze”, e vetmja gjė e pėrbashkėt qė kanė ėshtė se tė krijojnė menjėherė nė mendje imazhin e organizatave kriminale, plot dhunė e korrupsion, tė ndėrtuara mbi traditat, vlerat dhe ritet qė vijnė nga etnitė e njerėzve qė i organizojnė.
Ndonėse krimi i organizuar ėshtė kryesisht njė treg i larmishėm, ose njė dukuri e bazuar nė veprimtari kriminale, si trafiku i drogės apo i qenieve njerėzore, nė Britani shpesh i shohim si referenca ndaj etnive tė tjera: italianė, rusė, kinezė, japonezė, turke, dhe tani ato shqiptare. Etiketimi “mafia” u vihet shpesh grupeve etnike qė kanė njė kulturė tė bazuar te traditat e nderit, dhe qė janė tė lidhur fort ndaj strukturave tė familjes, siē ėshtė Kanuni shqiptar.
Por kush fshihet nė tė vėrtetė pas biznesit tė kokainės?
Studime tė detajuara, tė kryera nga akademikė, e qė pėrfshijnė deri intervista me kriminelė, deri shqyrtime tė ēėshtjeve gjyqėsore e tė statistikave tė etnive, tregojnė nė fakt se grupet shqiptare nuk kanė bashkėpunim me njėri-tjetrin kur veprojnė jashtė, si nė SHBA, Kanada, Austri apo Britani. Nė shumicėn e rasteve nuk kanė as kontakt tė drejtpėrdrejtė me grupet e organizuara tė vendit tė origjinės.
Shqiptarėt punojnė me grupe tė tjera, si Ndrangeta dhe “Hells Angels”. Sigurisht qė ėshtė e mundur qė disa kriminelė shqiptarė mund tė kenė akses tė drejtpėrdrejtė te burimet e drogės, sidomos kokainės, nė vende prodhuese si Bolivia apo Peruja, por kėto grupe janė mė shumė tė lidhura me shpėrndarėsit, se me trafikuesit. Kjo do tė thotė qė ata merren me kokainė pasi ajo tė ketė hyrė nė portet pėrkatėse, dhe punojnė vetėm nė sajė tė marrėveshjeve qė kanė me grupet qė merren realisht me trafikun, si klanet e Ndrangetės kalabreze.
Ndodh shpesh qė tė ngatėrrohen trafikantėt e mėdhenj me shpėrndarėsit e vegjėl qė e shesin drogėn pasi ka hyrė nė njė vend. Dhe kjo ėshtė e kuptueshme, pasi bėhet njė rrjet i ndėrlikuar. Por shpėrndarėsit e vegjėl, qė e marrin drogėn dhe ua shpėrndajnė shitėsve tė rrugės, brenda ose jashtė rrjeteve tė organizuara, janė personat qė ekspozohen mė shumė dhe qė rrezikojnė mė shumė tė kapen. Janė ata qė bėjnė dėrgesat e drogės nga trafikantėt te shitėsit, dhe kjo do tė thotė qė pėrballen edhe me dhunėn dhe kėrcėnimin e grupeve rivale, tė cilat kanė trafikuar tė njėjtin produkt.
Rrjetet shqiptare janė parė shpesh si operatorė tė besueshėm nė kėtė fushė, por pesha e tyre nė botėn e drogės ėshtė pėr t’u vėnė nė dyshim. Sado qė ėshtė domethėnėse, nė tė vėrtetė ata varen nga trafikantėt, tė cilėt janė burimi, organizatorėt dhe transportuesit e mirėfilltė tė drogės.
Ideja e njė mafieje shqiptare, tė organizuar nė shkallė ndėrkombėtare, mbetet njė mit i vėrtetė dhe thjesht krijon stereotipa negativė pėr emigrantėt shqiptarė nėpėr botė. Po ashtu, bėn qė publiku tė largohet nga thelbi, qė ėshtė se krimi i organizuar ėshtė njė kombinim i strukturave dhe roleve tė ndryshme, qė luhen nga njė larmi individėsh. Tė qenit nga e njėjta etni mund ta lehtėsojė sistemin e shpėrndarjes, nė njė farė mė
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
{A_N_G_E_L_69} nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur