Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Enciklopedi

Enciklopedi Kėtu do ketė informacione nga mė tė ndryshmet, thjesht emri tregon risin e kėtij nėnforumi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 24-06-2019, 15:25   #1
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,382
Thanks: 12,017
Thanked 9,819 Times in 6,284 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Qershia “fruti i mrekullisė”, ja efektet qė jep nė trupin e njeriut

Qershia “fruti i mrekullisė”, ja efektet qė jep nė trupin e njeriutMund t’ju duket e pabesueshme por qershia ka efekte ēudibėrėse nė trupin e njeriut, ajo mund tė cilėsohet njė ilaē i vėrtetė pasi ka mund t’ju forcoi kujtesėn, parandalon plakjen dhe mbi tė gjitha ėshtė e rėndėsishme nė trajtimin e kancerit.

Sipas mjekėve, qershitė pengojnė oksidimin e kolesterolit tė dėmshėm LDL, i cili i dėmton enėt e gjakut. Pėr tė pasur zemėr tė shėndoshė, ne duhet tė konsumojmė sa mė shpesh qershi.

Qershitė na sigurojnė nga sulmi nė tru, duke ndikuar nė zvogėlimin e arteriosklerozės. Po ashtu, sipas disa studimeve, qershitė kanė rol edhe nė parandalimin e nisjes sė kancerit, pėr shkak tė pėrmbajtjes vitaminoze dhe fibrore, si edhe nė reduktim tė inflamacionit dhe lehtėsim tė dhimbjeve.

Trajton kancerin

Nėse ju jeni njė pacient i sėmurė me kancer, konsumimi i qershisė rrit shanset pėr shėrim. Kjo, pėr shkak se qershitė kanė veti ushqyese qė ndihmojnė nė luftėn kundėr tė gjithė mėnyrave te kancerit dhe sėmundjeve tė zemrės.

Forcon kujtesėn

Mos iu ndani qershive kėtė sezon sepse ajo shėrben pėr tė forcuar kujtesėn. Kjo ndodh pėr shkak tė njė komponent qė gjendet tek kokrrat e ėmbla , e njohur si anthocyanin. Shkencėtarėt kanė provuar se ky pėrbėrės ėshtė i mirė pėr trurin. Pėrveē forcimit tė kujtesės, qershia ndihmon nė parandalimin e humbjes sė saj.

Rrit cilėsinė e gjumit

Ata qė konsumojnė mė shumė qershi, kanė mė shumė shanse qė tė bėjnė gjumė tė thellė. Kjo ėshtė pėr shkak se qershia pėrmban njė hormon tė njohur si melatonin. Melatonin ėshtė e njohur pėr rregullimin e cikleve tė gjumit. Pėr njė gjumė mė tė mirė, mė tė relaksuar dhe tė kėnaqshėm ėshtė i kėshillueshme konsumimi e qershisė.

Parandalon plakjen

Melatonina gjithashtu vepron si njė agjent kundėr plakjes dhe ndihmon nė ngadalėsimin e procesit te plakjes. Kjo do tė thotė se njerėzit qė hanė qershi mund tė duken me te ri pėr njė periudhė mė tė gjatė se sa ata qė nuk bėjnė.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-06-2019, 15:42   #2
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,037
Thanks: 899
Thanked 1,541 Times in 1,147 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Qershia “fruti i mrekullisė”, ja efektet qė jep nė trupin e njeriut

Medemek ta mban moralin lart qershia?Kam degjuar qe bishtat e qershise bejne mire te zjera po se per cfare nuk me kujtohet.
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-06-2019, 15:47   #3
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,382
Thanks: 12,017
Thanked 9,819 Times in 6,284 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Qershia “fruti i mrekullisė”, ja efektet qė jep nė trupin e njeriut

Thone qe kur i kafshon qerrshite, ta mbajne lart testosteronin ....
Un kam degjuar qe bishtat e dardhave bio, te bejne mire kur nuk ke deshire per qershia....
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-06-2019, 15:50   #4
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 14,265
Thanks: 1,613
Thanked 9,076 Times in 3,986 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 306
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Qershia “fruti i mrekullisė”, ja efektet qė jep nė trupin e njeriut

Po kot se vejme qershine ne maj te tortes. Lol. Cheers to qershia. Meqe ra fjala, eshte my fav fruit.
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-06-2019, 15:53   #5
Mistrece
...
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 14,517
Thanks: 169
Thanked 4,932 Times in 2,777 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 348
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Qershia “fruti i mrekullisė”, ja efektet qė jep nė trupin e njeriut

Prandaj me dukej vetja cupeline dje mua, kisha ngrene nje tas plot.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-06-2019, 15:53   #6
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,037
Thanks: 899
Thanked 1,541 Times in 1,147 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Qershia “fruti i mrekullisė”, ja efektet qė jep nė trupin e njeriut

Dardha e ka bishtin mbrapa,qershia ka dy bishta.
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-06-2019, 15:54   #7
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,233
Thanks: 1,421
Thanked 2,359 Times in 1,339 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Qershia “fruti i mrekullisė”, ja efektet qė jep nė trupin e njeriut

Mora dje nja tre katėr kile me 1500 Leka ishin.Vinin vėrdallė dhe nja dy pensionato pepinato...
Do mi heqėsh kėta mė tha shitėsi se vinė vėrdallė hanė e nuk blejnė..

Ej u them... e dini qė kėto shiten me 6-7 euro kilja?
Ku, mė thonė... nė Itali... OPA xhajet morėn qeset e blenė nga dy qillo...
Po ēa u the mė tha shitėsi se kta na gjys kile marrin.... U thashė se janė bmv bio..
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-06-2019, 15:57   #8
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,037
Thanks: 899
Thanked 1,541 Times in 1,147 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Qershia “fruti i mrekullisė”, ja efektet qė jep nė trupin e njeriut

Nuk kishin embelsi qershite sivjet,i shplau shiu.
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-06-2019, 15:59   #9
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,382
Thanks: 12,017
Thanked 9,819 Times in 6,284 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Qershia “fruti i mrekullisė”, ja efektet qė jep nė trupin e njeriut

Hidhi persiper ose ngjyeji carrshite me pak mjolt poleni edhe behen per te lene dhembet me gjith urmadhat, n'to.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-06-2019, 16:02   #10
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,037
Thanks: 899
Thanked 1,541 Times in 1,147 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Qershia “fruti i mrekullisė”, ja efektet qė jep nė trupin e njeriut

Te jete per ate pune i bej recel po ka harxhe,jo gazi,jo sheqeri..nuk na del hesapi.
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-06-2019, 16:04   #11
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,382
Thanks: 12,017
Thanked 9,819 Times in 6,284 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Qershia “fruti i mrekullisė”, ja efektet qė jep nė trupin e njeriut

mua me pelcejne ashtu bio....sic i ka bere mema
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-06-2019, 21:58   #12
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Qershia “fruti i mrekullisė”, ja efektet qė jep nė trupin e njeriut

Prite kilen 3 euro nga neser.

Kshu kur ia rrisin mendjen.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-06-2019, 22:02   #13
Meri
...
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Posts: 11,159
Thanks: 2,061
Thanked 2,323 Times in 1,534 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 353
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Qershia “fruti i mrekullisė”, ja efektet qė jep nė trupin e njeriut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Prite kilen 3 euro nga neser.

Kshu kur ia rrisin mendjen.


.....imagjino trangullit.
__________________
M2.
border=
Meri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-06-2019, 22:04   #14
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Qershia “fruti i mrekullisė”, ja efektet qė jep nė trupin e njeriut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Meri Shiko postimin


.....imagjino trangullit.
Ky ka fillu te shitet me grame.. si ari
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-06-2019, 00:20   #15
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,037
Thanks: 899
Thanked 1,541 Times in 1,147 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Qershia “fruti i mrekullisė”, ja efektet qė jep nė trupin e njeriut

mos i prishni temat ju te dy
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-06-2019, 08:34   #16
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,917
Thanks: 813
Thanked 511 Times in 306 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Qershia “fruti i mrekullisė”, ja efektet qė jep nė trupin e njeriut

*

Unė kam dėgjuar (dhe provuar) pėr veēoritė e farave tė qershisė. Mund tė blihen nė barnatore nė formė jastuku. Pastaj ngrohen (nė mikrovalė a gjetkė) dhe vendosen nė vendin e dhimbjes. Ndihmon nė zvogėlimin e dhimbjeve.

Kurse, shikuar nė pėrgjithėsi, thuajse ēdo pemė, ēdo frut... posedon me aftėsi kuruese ose, siē thot populli, tė bėjnė mirė pėr shėndet.


*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-06-2019, 19:29   #17
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,216
Thanks: 16,490
Thanked 9,747 Times in 6,593 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Qershia “fruti i mrekullisė”, ja efektet qė jep nė trupin e njeriut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
Medemek ta mban moralin lart qershia?Kam degjuar qe bishtat e qershise bejne mire te zjera po se per cfare nuk me kujtohet.
E perdorte Babai im per.... ēaji qė pėrgatitet me bishtat e qershive kuron sėmundjet e traktit urinar.

FIKS KJO dhe jo me thane.

RIP si dhe ..... Ajo qė duhet tė bėni ėshtė vetėm tė ruani bishtat e qershive dhe t’i vloni nė njė tenxhere ku keni hedhur njė gotė ujė . Kėtė ēaj mund ta pini edhe tė ftohtė 2 3 herė gjatė ditės pėr aq kohė sa tė ndiheni mė mirė.

Fazit...Rex ka shkruar o rrit qmimi.

Tschjaaaaaa
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-06-2019, 19:38   #18
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,769
Thanks: 3,771
Thanked 3,041 Times in 2,062 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Qershia “fruti i mrekullisė”, ja efektet qė jep nė trupin e njeriut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
E perdorte Babai im per.... ēaji qė pėrgatitet me bishtat e qershive kuron sėmundjet e traktit urinar.

FIKS KJO dhe jo me thane.

RIP si dhe ..... Ajo qė duhet tė bėni ėshtė vetėm tė ruani bishtat e qershive dhe t’i vloni nė njė tenxhere ku keni hedhur njė gotė ujė . Kėtė ēaj mund ta pini edhe tė ftohtė 2 3 herė gjatė ditės pėr aq kohė sa tė ndiheni mė mirė.

Fazit...Rex ka shkruar o rrit qmimi.

Tschjaaaaaa
Po, per guret ne veshka, e perdorte gjyshi im.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur