Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Mjedisi

Mjedisi Diskutime mbi Mjedisin.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-06-2019, 11:17   #21
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 17,111
Thanks: 13,110
Thanked 8,017 Times in 4,676 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 232
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kosova s'pranon mbeturina radioaktive t'evropes plake

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Investimi fillestar eshte per 'plehrat e tua'. Pastaj vine dhe plehrat e te tjereve qe te plotesohet kapaciteti dhe te zgjerohet kapaciteti. Indonezia qe po ka probleme ekologjike nuk ja u pranon me Kandase & co., dhe prandaj po behen percapje per t'i derguar ne Hene ose Mars.

Ju thoni te jetoni nje dite si princ dhe pastaj t'e pasuroni spitalin onkologjik. Ai qe nuk ka pranuar, ju ndrite jeta. Politika nuk duhet te mendoje per jeten e saj, por per gjeneratat qe do vine.
Ne hene e Mars duan ndotin ambjentin...pastaj tere solar system .lol
Human stupidity ska fund.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Performer : 12-06-2019 nė 11:24
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-07-2019, 14:32   #22
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,361
Thanks: 3,524
Thanked 3,998 Times in 2,240 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 422
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kosova s'pranon mbeturina radioaktive t'evropes plake

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga juke Shiko postimin
Ashtu i perpunojn keta. I bejn kontratat me dukje si per vendasit por kur i futesh ne detaj e kupton qe eshte nje kopsht prelash per Europen.
Ka mundesi edhe kjo por me shume me duket si paranoje e konspiracion. Kosova nuk eshte vend i pershtatshem sepse ne radhe te pare nuk ka as dalje ne det e as hekurudhat pothuajse nuk i lidhen me askund.

Fakt eshte se per momentin ne Kosove gjenden mbi 100 tonelata mbeturina toksike, neper fabrika te vjetra e ambiente te hapura.. qe e kontaminojne token, ujin e ajrin cdo dite. Dhe pas refuzimit te ketij donacioni do te vazhdojne te kontaminojne edhe per shume kohe.

Arsyeja pse u refuzua donacioni nuk eshte ndonje largpamesi e jona por thjesht manipulim politik i fshatareve ku do te behej deponia.. e ata sot po e kruajne koken per donacionin qe e humben.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-07-2019, 06:16   #23
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,580
Thanks: 0
Thanked 1,522 Times in 1,184 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 61
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Kosova s'pranon mbeturina radioaktive t'evropes plake

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Eh ...e mira fare eshte te arrihet zero waste ....ka sh vende nordike qe po bejne ndryshime ne kte pike .
Se te krijosh plera esht kollaj por pasojat afatgjat ..me prevention fitojm me shum te gjithe.
Nuk ka zero waste . Nuk ka pasur dhe as nuk do kete dhe sidomos duke pasur parasush teknologjite qe jane sot ne zhvillim. Me e thjeshta... Nuk ka gje me te ndyre se celulari me te cilin shumica hujne ne forum. Celulararet jane : Rigid waste dhe electronic waste. Imagjinoi se sa cope te tilla prodhohen ne dite dhe shumica kane ne perberje te tyre metale te rralla dhe materiale te tjera.

Per me shume ketu (materiali pdf) :

https://www.acs.org/content/dam/acso...martphones.pdf

T'i nxjerresh metalet e rralla nga nentoka t'i perpunosh, t'i ekstraktosh, t'i perdoresh dhe pastaj t'i ri depozitsh mbi toke (siperfaqen e dheut) ?

Para ca kohesh beri buje nje dokumentar i nje gazetari ne Afrike (me kamera te fshehur), ne minierat e metaleve te rralla. Keto metale te rralla quhen ndryshe dhe Conflict Minerals.
U tha, qe kur u be nje eksperiment per lancimin e Rrjetit 5G ne Hollande (Hage), rane zogjte ne shesh me qindra !Keshtu qe varet si e sheh problemin e waste !
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-07-2019, 18:48   #24
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 17,111
Thanks: 13,110
Thanked 8,017 Times in 4,676 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 232
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Re: Kosova s'pranon mbeturina radioaktive t'evropes plake

Loni mua me ben pershtypje fakti qe njerezimi ka arritje te paimagjinueshme teknologjike e nuk shpikin dot nje sistem te mire riciklimi e zero waste … he si thua ti?
jemi apo jo developed … apo developed vetem per budalliqe
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur