Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Letėrsia shqiptare

Letėrsia shqiptare Diskutime rreth letėrsisė nė Shqipėri . Autorė dhe krijimtaria e tyre.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 17-02-2019, 18:41   #221
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 6,699
Thanks: 0
Thanked 933 Times in 814 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 58
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

pasuri o pasuri
sa e mire qe je ti...
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2019, 18:40   #222
Eden
.
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 11,638
Thanks: 2,409
Thanked 4,310 Times in 2,774 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 154
Eden ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

Vendstrehimi im

Nė ato netė tė ftohta me hėnėn kallkanisur,
Kur s’dihej nė tė gjente nė shtrat ndonjė agim,
Nė gjoksin tėnd e zhytur, me heshtjen nanurisur,
Tė thoja lehtė te veshi: Je vendstrehimi im!

Kur bora qetėsisht gjithēka e kish mbuluar
Dhe flokėt dhe ēatitė dhe fjalėt tona ngrinė,
Nė gjirin tėnd u zhyta me heshtjen pėrqafuar
E pėrsėrita prapė: Je vendstrehimi im!

E nė shetisnim rrugės me gishta gėrshetuar
Dhe ca vėshtrime shtrembėr na shponin pambarim.
Me puthje tė padhėna aq shpesh tė shoqėruar
Unė ty sėrish tė thoja: Je vendstrehimi im!

E nėse ndodh njė ditė, prej teje larg tė jem,
Do t’doja prapė te veshi dy fjalė tė tė arrijnė,
Nga tjetra botė qetėsisht, pėrsėri do tė t’i them:
Tė dua fort! Ta dish... Je vendstrehimi im!

Vaso P.
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Eden pėlqehet nga
i vjetėr 02-03-2019, 22:35   #223
Eden
.
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 11,638
Thanks: 2,409
Thanked 4,310 Times in 2,774 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 154
Eden ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

Ne ate pak qe kam, e konsideroj veten me fat.
Do me pyesesh pse...?
Sepse jam gjalle!
E dua jeten me gjithe nuancat e saj... gezimin, dhimbjen, zhgenjimet (e shumta)...momentet e bukura te miqesise, dashurise...dhe te vetmise se saj.
E vetmja gje qe me ka merzitur eshte qe duhet te luftoj kaq shume, per te me pranuar keshtu sic jam, per ate qe vlej...per t'i bere te kuptojne njerezit qe me kane penguar ne rrugen time, se une kam nje tru, nje zemer, ndjenja dhe shume dashuri per te dhene e per te marre... pa meshiren e askujt.
Kujtoni vetem dicka: Ne jete duhet te dini si te luani dhe shpesh per ironi, nje simpati vlen me shume sesa nje veshtrim me kembe te bukura e trup te bukur.Ekzistojne per fat edhe njerez te ndergjegjshem me zemer te ndjeshme qe jane ndryshe dhe dashurojne ato difekte qe nganjehere i bejne njerezit special dhe UNIK.
Cit
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2019, 23:57   #224
Eden
.
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 11,638
Thanks: 2,409
Thanked 4,310 Times in 2,774 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 154
Eden ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

Nga gruaja qė jam,
mė rastis, ndonjėherė,
tė vėrej, tek tė tjerat, gruan qė mund tė isha;
Gra tė sjellshme, tė zellshme, bashkėshorte tė mira,
shembuj virtyti,
siē ime mė do kish dashur.
S’di pse
tėrė jetėn kalova pa iu nėnshtruar.
I urrej kanosjet e tyre
mbi trupin tim
fajin qė jetėt e tyre
tė pamėkata,
helmatisje tė ēuditshme
mė shtien nė mendje;
rebelohem ndaj sjelljeve tė tyre qė s’kanė tė sharė,
ndaj pėrlotjeve tinėz
tė shoqit,
pėr turpin e lakuriqėsisė
nėn tė linjtat e hekurosura.
Kėto gra,
sidoqoftė, mė shohin
nga thellėsia e pasqyrave tė tyre;
ngrenė gishtin akuzues
dhe, hera herės,
dorėzohem para vėshtrimit tė tyre qortues
e do doja tė fitoja pėlqimin universal,
tė isha “vajza e mbarė”, tė isha “gruaja pėrsėmbari”, Xhokonda e paqortueshme,
tė merrja notėn maksimale nė sjellje
nga partia, nga Shteti,
nga miqtė,
nga familja, nga fėmijėt
dhe nga tėrė qeniet
qė me bollėk popullojnė
kėtė dynja.
Mes kėsaj kontradikte tė paevitueshme
mes asaj qė duhej tė ishte dhe asaj qė ėshtė,
kam luftuar beteja
tė panumėrta vdekjeprurėse,
beteja kafshuese, ato kundėr meje
-ato kundėr meje qė jam vetėvetja-
me psikikėn
qė dhemb,
me leshra tė kėrleshura,
duke pėrdhosur planet e tė parėve, ējerr gratė qė jetojnė brenda meje
qė, prej fėmijėrisė, vėngėrt mė shohin
ngase mė rrinė ngushtė ėndrrat e tyre shembullore.
ngase guxoj tė jem ajo e krisura,
e pabesueshmja, e buta dhe e brishta
qė dashurohet si njė e pėrdalė e trishtė
me beteja tė drejta,
burra tė hijshėm
e fjalė hokatare.
Sepse, nė moshė madhore, guxova tė jetoj fėmijėrinė e mohuar
dhe gjatė orarit tė punės dashuri mbi tryeza bėra,
lidhje tė shenjta rrėnova
dhe guxova tė shijoj
trupin e shėndetshėm e harkor
dhunti tė trashėguara nga tė parėt e mi.
Nuk fajėsoj askėnd. Pėrkundrazi i falenderoj pėr dhuratat
Pėr asgjė s’pendohem, siē tha Edit Piaf:
por nė thellomat e errėta ku fundosem nė mėngjes,
me tė ēelur sytė.
ndiej lotėt qė mė mblidhen
pavarėsisht lumturisė qė mė nė fund kam fituar
duke shkallmuar shtresa shkėmbore,
shoh gratė e tjera brenda meje,
tė ulura nė hajat
qė mė sytė e tyre tė dhembshur mė vėshtrojnė
dhe ndihem nė faj pėr lumturinė time.
Vogėlushe tė mbara tė pakuptimta mė rrethojnė
qė valle fėmijėnore hedhin
kundėr meje;
kundėr kėsaj gruaje, tė pjekur, tė plotė
gruas me gjoks tė ngjeshur
e vithe tė gjera,
qė, pėr time mė e kundėr saj, mė pėlqen tė jem.

“Pėr asgjė s’pendohem”- Gioconda Belli
(Pėrktheu: Beti Njuma)
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Eden pėlqehet nga
i vjetėr 18-03-2019, 10:43   #225
Jetmira
V.I.P
 
Avatari i Jetmira
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 2,467
Thanks: 1,145
Thanked 1,048 Times in 422 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Jetmira ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

Dua tė tė shkruaj por dicka mė pengon,
ktė ndjesi e krahasoj me egon.
Dua tė tė pėrqafoj,
fort pranė vetes tė tė shtrėngoj.
Tė dėgjoj zemrėn teksa tė rreh,
frymėmarrjen tėnde ta ndjej.
Por mė mirė tė qėndrojmė tė heshtur tė dy,
sesa tė pėrfundojmė me lot nė sy.
Jetmira nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-05-2019, 13:55   #226
Mistrece
.
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,233
Thanks: 130
Thanked 4,246 Times in 2,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 302
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

Kur

Kur heshtja duket aq e zhurmshme
dhe ti ndjen se vetėm je
ki besim dhe kthehu tek unė
tė premtoj aty mė ke.

Kur maja tė duket e lartė
dhe zbritja ėshtė i vetmi kthim
zgjati duart dhe thirrmė
pėr ty jam deri nė amėshim.

Kur dyert janė mbyllur
dhe ti ndjen trishtim
unė do te tė kthej buzėqeshjen
do tė bėj tė ndjesh gėzim.

Kur te kesh humbur ēdo fuqi
dhe tė jesh duke rėnė
unė do te tė ngre dhe jap shpresė
tė ndihmoj tė qėndrosh nė kėmbė.

Dhe kur mė nė fund tė vije dita
qe i lumtur buzė detit tė ecėsh
kur unė te ndjehem vetėm
shpresoj qe ti tė mė presėsh.

Por deri sa ajo ditė tė vije
dhe deri sa ti dritėn te gjesh
dėgjoje zemrėn, beso nė mua
pėrjetė kėtu do me kesh!

Leonard Cohen
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mistrece pėlqehet nga
i vjetėr 11-05-2019, 15:01   #227
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 598 Times in 473 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

A do vish moj vajze e vogel;
A do vish me ne a do shkosh me ne?

Ne kemi nje mal perpara
Valle moj do vish dot
Valle moj do shkosh dot?

Zog me krah une do te behem
Malin t'a kaloj
Dhe me ju do vi
Dhe me ju do shkoj


Ne kemi nje lum perpara
Valle moj do vish dot
Valle moj do shkosh dot?


Peshk me hala do te behem
Lumin te kaloj
Dhe me ju do vi
Dhe me ju do shkoj.


Dhe kalova. Ne anen tjeter.


Adea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-06-2019, 21:35   #228
Eden
.
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 11,638
Thanks: 2,409
Thanked 4,310 Times in 2,774 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 154
Eden ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

I kam ca gjėra qė mė kanė mbetur pa thėnė,
I kam ca pengje qė po mė mundojnė prej kohėsh.
E kam njė shkėmb qė nė majė tė malit duhet shpėnė,
I kam ca mbrėmje qė ti do kėrkosh t’i shohėsh!

E kam njė ēast qė mė shkeli syrin, po u largua,
E kam njė ulėrimė qė s’e kam lėshuar ende.
E kam njė djale qė s’i thashė dot “tė dua”,
Ma tha ai, po unė e di qė gėnjente!

I kam ca gjėra qė duhen thėnė patjetėr.
I kam ca njerėz qė shpesh mė zėnė rrugėn.
I kam ca mėkate qė mė ngacmojnė zemrėn,
Qė erdhėn tek unė or nuk e di se ku humbėn!

I kam ca gjėra qė s’i kam thėnė ende.
Ėshtė ky shkaku qė dua edhe ca tė rri!
Nė botėn tonė tė vogėl do mė pėlqente,
Qė edhe armiqtė t’i vrisja me dashuri!

Skėnder Rusi
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Eden pėlqehet nga
i vjetėr 30-06-2019, 10:45   #229
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,219
Thanks: 14,947
Thanked 8,814 Times in 5,936 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 383
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!


Shikoni, apo ju duken shumė
dėgjoni, ose do tė dėgjoni me shumė
dashuroni,pasionin qė e doni shumė
harroni, ju harroni si shumė
mendoni, se ju mendoni me pak se shumė
ndjeni, se jeni ftohur si shumė
ėndėrroni, por juve flini gjume si SHUME.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 04-07-2019, 20:25   #230
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,276
Thanks: 6,294
Thanked 2,641 Times in 1,329 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 101
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

.............

*****
Ėshtė ngushėllim ndonjėherė
Njė pikė loti tė ndjesh nė sy
Nė orėt e para tė mėngjesit
Kur askush...askush veē erės tekanjoze
S`troket nė dritaret e shpirtit tėnd...

Ėshtė ngushėllim tė qarėt ndonjėherė
Por ėshtė mallkimė tė lutesh
Qė lotin njė dorė tjetėr nga sytė tė ta fshijė...

LM!


__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2019, 20:36   #231
Dulcis in Fundo
echoes
 
Avatari i Dulcis in Fundo
 
Data e antarėsimit: Jun 2014
Posts: 4,479
Thanks: 656
Thanked 727 Times in 517 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 129
Dulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

Dulcis in Fundo nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2019, 20:40   #232
Meri
...
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Posts: 10,980
Thanks: 2,020
Thanked 2,202 Times in 1,463 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 342
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

__________________
M2.
Meri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Meri pėlqehet nga
i vjetėr 04-07-2019, 20:58   #233
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,399
Thanks: 1,158
Thanked 1,874 Times in 1,083 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

Naten e kam qef gostine,
Kryetar kur eshte gezimi,
Dhe ligjevenes tavoline
Eshte liria- idhull imi,
Kur nga fjala e bukur pi !
Kenget gjer ne agim shurdhohen,
Kur vershojne miqt te rinj,
Kurse shishet pakesohen.
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2019, 21:31   #234
Eden
.
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 11,638
Thanks: 2,409
Thanked 4,310 Times in 2,774 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 154
Eden ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

E mora pėr dore trishtimin
Dhe shkova ta mbys nė lumė,
Por rrjedha ishte e cekėt.

E hodha nė krah si hobe
Dhe shkova ta hedh nga shkėmbi,
Por toka ishte afėr.

Atėherė e lidha nė djep,
Dy ditė e net e pėrkunda,
Por gjumi s’e zuri.

Tani bares nė rrugė
Me trishtimin tim nė fytyrė:
Mė falni, u them tė gjithėve.

P. Zogaj
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2019, 21:33   #235
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 8,328
Thanks: 23
Thanked 2,401 Times in 1,498 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 171
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

Preēi o ky?
Nqs se po ishte me mire te bėnte Deputetin.
__________________
“When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 20:49   #236
Mistrece
.
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,233
Thanks: 130
Thanked 4,246 Times in 2,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 302
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Re: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

E se ti mostrassi il mio lato oscuro
mi stringerai a te comunque, sta notte?
E se aprissi il mio cuore a te
e ti mostrassi il mio lato debole
cosa faresti?

Pink Floyd
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mistrece pėlqehet nga
i vjetėr 16-07-2019, 08:48   #237
Mistrece
.
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,233
Thanks: 130
Thanked 4,246 Times in 2,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 302
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Re: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

Sto bene…

Ben sprofondata,
ben delusa,
ben vuota…
Ben stufa,
ben rotta.
Ben fallita,
ben instabile,
ben stanca
Definitivamente:
Sto bene.

Frida Kahlo
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-07-2019, 10:34   #238
e panjohura
Super Moderator
 
Avatari i e panjohura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Atje ku mė le!
Posts: 6,861
Thanks: 4,076
Thanked 4,484 Times in 1,691 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
e panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėm
Re: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

Aty isha

Atje isha unė, mes heshtjes tėnde,
Gjurmoja enigmat, tė gjeja pak dritė,
Zbulova, ndėr tė tjera, kaq shumė dhėmbje ,
Dhe njė tė madh, tė bukur shpirt.

Nė sytė e tu isha, tej pėr tej kaltėrsi,
Ku netėve tė qeta flinte Hėna e lumtur,
Kurjoze tė dija ēfarė kish' nė thellėsi,
Pash me sytė e mi koralin mė tė bukur.

Atje isha, nė parkun e buzėqeshjes sate,
Si flutur e bardhė gjezdisja nėpėr tė,
Trėndafilė kishe mbjellė cdo plage,
Qė tė celnin pėr mua gonxhet njė nga njė.

Aty isha, mes kėngės sė dhimbjes,
Bėja iso o Ba, t'a shndėrroja nė gaz,
Mė preve nė besė,zgjodhe udhėn e ikjes,
Dhe unė bėj akoma tė njėjtin avaz,
Dhe do t'a bėj, t'a dish, der sa tė plas.

Diana Zhiti
__________________
,,Askush nuk tė dėmton mė shum se vetėvetja''!
Nganjehere mendoj se: asnje tingull nuk eshte me shurdhues se sa heshtja e njeriut qe do....
e panjohura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i e panjohura pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur