Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Trojet shqiptare

Trojet shqiptare Ēdo gjė mbi trojet shqiptare: Shqipėria, Kosova, Maqedonia, Mali Zi, Ēamėria. Ēfarė i bėn trojet nga vini ju mė tė veēanta?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Temė e mbyllur
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-07-2019, 03:06   #661
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 970
Thanks: 373
Thanked 256 Times in 211 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

JA SE KUSH JANĖ GORANĖT
By Beqir S. Sokoli
Hulumtim i realizuar nga unė (Beqir Sokoli, atė botė Beqir Morina) pėr gazetėn Express nė vitin 2005, por qė s'e botova kurr. Si shkas pėr ta publikuar tani ishin polemikat e fundit rreth historisė sė trevės sė Gorės dhe origjinės sė goranėve.

LEXIM TĖ KĖNDSHĖM!

-----------------------------------------------------------

Veshjet dhe festat tradicionale tė goranėve janė si tė shqiptarėve

GORANĖT TRADICIONALĖ, KUSH JANĖ ATA?

Pavarėsisht disa ikjeve nga trungu i lashtė ilir, goranėt thonė se ndihen shqiptarė. Kėtė pohim e pėrforcojnė edhe doket, ritet dhe zakonet e tyre, qė janė tė ngjashme me ato tė shqiptarėve. Tendencat e disa popujve pėr t’i pėrvetėsuar goranėt si bashkėkombės tė tyre, nė vazhdimėsi po demantohen dhe injorohen po nga vetė goranėt.

Dihet se para ardhjes sė romakėve, Dardania ishte bashkėsi e pavarur politike, kulturore e fetare dhe njihej me emrin Mbretėria dardane. Mirėpo, pas romakėve kėto treva u pushtuan nga disa okupatorė tė cilėt organizuan sistemin territorialo-administrativ sipas modeleve tė veta. Kėshtu qė, pėr shkak tė kėtyre sistemeve, ndoshta krejtėsisht ndryshe nga njėra-tjetra, gjithnjė nė raport me atė vendas, disa treva rezultonin tė reflektonin divergjenca autoktonie.
Megjithatė, “Gora, nė kohėn e sundimit rasian, i takonte Peshkopatės sė Prizrenit dhe sundohej nga pushteti kishtar”, shkruan nė veprėn e tij “Vendbanimet e Kosovės-20”, drejtori i Arkivit Shtetėror tė Kosovės, Dr. Jusuf Osmani.

Pas ndarjes sė Perandorisė romake nė vitin 395, nė Perėndim dhe Lindje, trevat shqiptare mbetėn nėn atė tė Lindjes, tė quajtur Bizant, me konfesionin ortodoks. Ndėrkohė qė, nga viti 976-1014, Gora ishte nėn sundimin bullgar dhe, ndoshta mund tė thuhet se qė kėtu nisi diferencimi gjuhėsor i kėsaj zone.

Treva e Gores, e cila shtrihet nė pjesėn jugperėndimore tė Kosovės, nė Qarkun e Prizrenit, Kukėsit dhe Tetovės, nė trekėndėshin Kosovė-Shqipėri-Maqedoni (e cila tė mrekullon me peizazhin qė ka), ndryshon shumė pėr nga gjuha, por jo dhe pėr nga veshjet, kėngėt, vallet, festat, doket, zakonet, ... me ato tė shqiptarėve.

Gjuha dhe veshjet tradicionale tė goranėve

“Me ardhjen e bullgarėve nė Maqedoni dhe pushtimin e pjesshėm tė Shqipėrisė mė 851, nė Gorė ka filluar tė dominojė gjuha bullgaro-maqedonase”, mendon Emurllah Ramadani, studiues teologjie nė Medrese nė Prishtinė dhe hulumtues rreth origjinės sė lokalitetit tė tij, Gorės.

Edhe Abaz Fejzullahu, i cili ka themeluar shkollėn shqipe nė rajonin e Zhupės, pėrkatėsisht nė Mushnikovė, zonė kjo e populluar me terbeshė (thirrmė lokale), mendon se “gjuha ėshtė njė element, qė nė periudha tė ndryshme historike, mund tė humbasė, mund tė shkrihet nė njė gjuhė tjetėr, mirėpo, vazhdon ai, me rėndėsi tė madhe janė veshjet tradicionale, muzika, folklori, festat etj., tė cilat goranėt i kanė shumė tė afėrta me ato tė shqiptarėve dhe i kanė ruajtur mirė”.

Si elemente shumė tė rėndėsishme pėr tė bėrė krahasime dhe pėr tė konkluduar disi rreth origjinės sė goranėve janė veshjet tradicionale, muzika, ritet dhe zakonet e tyre.

“Nė malėsinė e Gorės, tradicionalisht, janė pėrdorur dhe ende vazhdojnė tė pėrdoren, shumė variante veshjesh popullore, sidomos pėr gra, tė cilat mund t’i gjejmė edhe nė tėrė malėsitė e Shqipėrisė sė veriut, por nė krahinėn e Lumės dhe nė Gorė, si njėsi etnokulturore e pėrbashkėt, dallimet janė shumė tė vogla”, konstaton Parim Kosova, drejtor i Muzeut tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, i cili, pėr herė tė parė, nė Gorė, ka publikuar njė ekspozitė fotografish origjinale me qytetarė tė hershėm goranė, me veshje tradicionale, tė njėllojta me ato tė shqiptarėve.

Nė anėn tjetėr, Sevxhan Mushka, njė i ri nga fshati mė i madh i kėsaj treve, Restelicė, tregon se gjyshi e gjyshja e tij dhe, tani prindėrit, kanė pėrdorur dhe pėrdorin veshjet tradicionale; tirqit dhe plisin e bardh tė rrafshėt pėr burrat (karakteristikė ndėr shqiptarėt), ndėrsa dimijat, jelekėt e arit, shortet, shamitė dhe dallamėt pėr gratė. “Edhe pse, ne, nė Restelicė thirremi si myslimanė (si tė tillė janė regjistruar edhe nė kohėn e ish-Jugosllavisė), megjithatė, ne jemi shqiptarė dhe jo boshnjakė, bullgarė, maqedonas apo serbė, sepse edhe shumė gjėra kemi tė pėrbashkėta me shqiptarėt”, thotė Sevxhani, i cili, kohė mė parė, kishte hapur njė radio private dhe pėrmes saj ishte munduar tė pėrēonte kėnaqėsi muzikore tek tė gjithė tė rinjtė tjerė, pa dallim.

Atėherė, ē’kombi i takojnė goranėt?

Fjala “gore”, nga sllavishtja, do tė thotė ‘mal, malėsi, lartėsi”, ndėrsa ‘goran’-malėsor”, gjė e cila pėrkon edhe me toponimet e rrethinave tė Shkodrės, Gjakovės, etj., pra malėsitė e tyre.

“Nė kėtė trevė jetonte popullata iliro-dardane, paraardhėse e popullit tė sotėm shqiptar”, shkruan nė veprėn e tij, Dr. Jusuf Osmani.

Megjithatė, kohėve tė fundit (dhe mė parė), serbėt, boshnjakėt, maqedonasit, bullgarėt dhe turqit, po orvaten qė secili t’i pėrvetėsojė goranėt duke deklaruar se ata janė tė tyret. Pėr kėto pretendime tė rrezikshme, Emurllahu thotė se, pavarėsisht gjuhės, goranėt janė tė lidhur ngushtė me elementin shqiptar.

“Gjuha, apo feja, nuk mund tė pėrcaktojnė dhe kombėsinė. Ne jemi popull autokton dhe s’kemi tė bėjmė asgjė me serbėt, boshnjakėt, bullgarėt, maqedonėt, apo turqit. Secili nga ta ėshtė munduar, dhe po mundohet, tė nėpėrkėmbė Goren dhe goranėt, thjesht, pėr interesa politike”, shprehet ai.

Edhe nė revistėn mujore qė botohet nga Kuvendi Komunal i Sharrit, shkruan se rrethanat tė cilat i ka jetuar popullsia shqiptare, detyrimisht duhet t’i ketė jetuar edhe ajo gorane, duke konsekuentuar nė atė se, atėherė kishte vetėm popull ilir nė kėtė trevė dhe s’mund tė kishte ndarje.

“Po tė shikohet mirė e mirė gjuha dhe kultura gorane dhe po tė konsultohet historia e popullit shqiptar dhe dyndja e popujve sllavė edhe origjina e kėsaj popullate duhet tė lidhet me ngjarjet dhe rrethanat nė tė cilat kaloi Iliria”, konstaton z. Osmani.

“Goranėt kanė jetuar dhe pėrparuar me shekuj sė bashku me shqiptarėt dhe janė tė mishėruar me ta”, thotė z. Ramadani, qė, ndėrkohė, edhe bashkėbisedonte me ne, edhe na shėrbente bozė (pije e cila mendohet se ėshtė produkt ekskluziv i goranėve) nė ėmbėltoren e tij.

Edhe H.D, njė burrė goxha nė moshė, nga Gora, i cili tanimė ėshtė nė vazhdėn e studimeve rreth prejardhjes sė goranėve, shprehet se “ne goranėt, tė gjitha lidhjet i kemi me shqiptarėt dhe nė asnjė mėnyrė me popujt tjerė. Dhe, ata qė thonė se ne i pėrkasim ndonjė populli tjetėr, pėrveē shqiptar, kanė qenė e janė spiunė tė tyre, dhe duan tė na mbajnė nė tension. Mua, pėr shembull, kur mė pyesin kėtu nė Kosovė se ēfarė jam, unė iu them goran (identifikim krahinor), ndėrsa kur ndodhem jashtė Kosovės, iu them se jam shqiptar”.

Festat e goranėve

Sikurse tek pjesa tjetėr e Kosovės edhe nė Gorė, me njė kujdes tė madh, festohet Shėn Gjergji, festė e cila konsiderohet shumė e hershme ndėr shqiptarėt dhe qė akoma festohet pa ndryshuar fare.

“Edhe prej kurbetit vijnė pėr Shėn Gjergj”, tregon Sevxhani dhe plaku Dodė.

Rėndėsi tė madhe goranėt i kushtojnė pajės (ēejzit) sė nuses, pastaj ceremonisė sė synetisė dhe martesės, pėr tė cilat shquhen edhe shqiptarėt.

“Ceremoni shumė interesante tek goranėt janė paja e nuses (ēejzi), dita e dasmės, nisja e krushqve, kthimi i tyre, pastaj synetia, gara e pehlivanėve, ...”, thotė Parim Kosova.

Gjuha shqipe nė Gorė

Goranėt janė shumė tė interesuar pėr ta mėsuar gjuhėn shqipe, mirėpo, siē thonė ata, s’kanė se si dhe ku ta mėsojnė atė.

“Nė shkollė kemi dy mėsues qė japin shqip, njėri ėshtė goran dhe tjetri shqiptar, por me pak orė nė muaj. Kjo ėshtė pak. Pėr ne do tė ishte me rėndėsi edhe ndonjė aktivitet kulturor, sportiv, etj. Ne jemi tė interesuar shumė qė shqipen ta mėsojmė sa ma mirė”, thotė Sevxhani, derisa plaku Dodė insiston qė fėmijėve tė asaj treve duhet t’iu krijohen kushte mė tė mira pėr ta mėsuar shqipen.

“Valla, unė mendoj se duhet tė kenė ma shumė mėsues shqiptarė shkollat tona dhe jo tė lihen me njė a dy”, shprehet plaku Dodė.

Ndėrsa sa u pėrket atyre mėsuesve qė paguhen edhe nga Serbia edhe nga Kosova, “grupi i fshatarėve” restelicas, qė rrinin rreth nesh, thonė se tė tilla veprimesh janė tė ndyta.
“Ėshtė e turpshme! Ata duhet tė marrin ose prej Qeverisė Kosovės, ose tė Serbisė, jo nga dyjat”, shpėrthejnė tė gjithė njėzėri.

Megjithatė, si pėrfundim mund tė themi se ēfarėdo percaktime kombėtare qė, ata (goranėt), sot, i mėveshin vetvetės, apo, tė paktėn, ēfarėdo qofshin simpatitė e tyre pėr kombet e tjera, ne, shoqėria civile dhe, nė veēanti qeveria qendrore dhe ajo lokale, duhet ta kenė njė gjė tė qartė: Gora dhe goranėt do tė jenė ashtu siē ne duam, po deshėm. Ngase tė vėrtetat historike janė kristalė tė kthjellėta: ata (goranėt) ishin shqiptarė por u bėnė (asimiluan) ēfarėdo qė tė tjerėt deshėn (serbė, boshnjakė, turq, maqedonas, bullgarė, ...). Prandaj po qė se, ne, si shqiptarė kemi vullnetin dhe dashurinė pėr tė rikthyer diēka qė, pothuajse, kemi humbur, pa dyshim se mund ta arrijmė atė.

Beqir Morina
Gorė, Kosovė
Gusht, 2005
Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga juke : 12-07-2019 nė 03:12
juke nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 12-07-2019, 06:33   #662
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 21,282
Thanks: 4,720
Thanked 5,367 Times in 2,662 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 236
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Shume nga k’to edhe Pse te lindur e rritur ne Albania e percjellin gjuhen e tyre Gorane dhe nuk flasin dot mire ose taman Shqip . Si ka mundesi ? Nuk I dergojne neper shkolla apo c’fare ?!

Ka raste qe takoj ndonje nga k’to Ane nderkohe qe prezantohen si Shqiptare , ama asnje fjale nuk jua kuptoj , kur I pyes thone eshte dialekt goran ama ajo Nuk eshte fjale Shqipe fare , me k’to eshte shume i veshtire komunikimi ne Shqip edhe Pse te lindur e rritur ne Albania.
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė  
Postimi i Zana pėlqehet nga
i vjetėr 12-07-2019, 07:23   #663
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 8,958
Thanks: 3,823
Thanked 4,118 Times in 2,765 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 216
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Te pakten per dadhim nga godhat jane te sinčerte edhe e pranojne qe jane pakice sllave kusherinje te gollave.

Qashtu i di une
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 12-07-2019, 07:44   #664
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 21,282
Thanks: 4,720
Thanked 5,367 Times in 2,662 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 236
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Edhe me ty Pirati duhet nje perkthyes ne Shqip .. pastaj ne karakteristika fizike te jep pershtypjen pak a shume te nje romi.

C’fare origjine ke ti ?
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė  
Postimi i Zana pėlqehet nga
i vjetėr 12-07-2019, 08:13   #665
B.E.V
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Posts: 3,154
Thanks: 622
Thanked 736 Times in 493 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
B.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėm
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Shume nga kĀ’to edhe Pse te lindur e rritur ne Albania e percjellin gjuhen e tyre Gorane dhe nuk flasin dot mire ose taman Shqip . Si ka mundesi ? Nuk I dergojne neper shkolla apo cĀ’fare ?!

Ka raste qe takoj ndonje nga kĀ’to Ane nderkohe qe prezantohen si Shqiptare , ama asnje fjale nuk jua kuptoj , kur I pyes thone eshte dialekt goran ama ajo Nuk eshte fjale Shqipe fare , me kĀ’to eshte shume i veshtire komunikimi ne Shqip edhe Pse te lindur e rritur ne Albania.
Fiks. Goranet kane jetuar jashte kufijve te Shqiperise . Gollobordasit ne Shqiperi edhe pse jo autoktone kane gezuar te drejta te barabarta me shqiptaret ( flas per kohen e Hoxhes ) .
Nuk u jane mohuar te mesuarit e praktikimi i gjuhes
Se tyre ( bullgarisht - maqedonisht boh ).
Fakt eshte qe me hyrjen e Bullgarise ne U.E gati te gjithe u deklaruan bullgare per te perfituar pasaporte. Nuk ka asgje te keqe ne kete mes por qe te vish ketu e te me perplasesh faktin qe je 100% shqiptar sic hiqet Juke nuk haet.
B.E.V nuk ndodhet nė linjė  
Postimi i B.E.V pėlqehet nga
i vjetėr 12-07-2019, 08:40   #666
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 21,282
Thanks: 4,720
Thanked 5,367 Times in 2,662 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 236
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga B.E.V Shiko postimin
Fiks. Goranet kane jetuar jashte kufijve te Shqiperise . Gollobordasit ne Shqiperi edhe pse jo autoktone kane gezuar te drejta te barabarta me shqiptaret ( flas per kohen e Hoxhes ) .
Nuk u jane mohuar te mesuarit e praktikimi i gjuhes
Se tyre ( bullgarisht - maqedonisht boh ).
Fakt eshte qe me hyrjen e Bullgarise ne U.E gati te gjithe u deklaruan bullgare per te perfituar pasaporte. Nuk ka asgje te keqe ne kete mes por qe te vish ketu e te me perplasesh faktin qe je 100% shqiptar sic hiqet Juke nuk haet.
Bev ..: duhet zgjeruar koncepti ne lidhje me identitetin dhe origjinen... pra ne rastin e juke , perderisa edhe eshte lindur dhe rritur ne Albania gezon komplet te drejten qe te prezantohet 100 % si I tille perderisa edhe ndihet i tille , ashtu sikurse edhe une ti apo dikush tjeter ... nderkohe qe nuk kam lexuar ne asnje koment Te tij qe te mohoje origjinen e tij .

Ndersa ne lidhje me pashaportat prape ndryshon rasti ne fjale
Pshm me Shqiptaret emigrante ne greqi ku P.O. mohojne identitetin e tyre per pashaporta packa qe origjina I fakton ndryshe . Pra ne rastin e k’tyre qe identifikohen si Shqiptare por qe i qendrojne origjines... eshte me real se i Shqiptareve emigrante ne greqi ku mohojne identitetin por qe origjina I fakton si te tille ( packa qe k’to behen per arsye ekonomike apo politike dhe thjeshte mund ti marrim si shembuj per tu sqaruar/kuptuar e jo qe ti paragjykojme )
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 12-07-2019, 11:18   #667
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,360
Thanks: 3,113
Thanked 2,446 Times in 1,650 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Nene Tereza fliste shqip dhe identifikohej si shqiptare, por ne prjardhjen e vet ishte jevge, mjafton ti shikosh familjen dhe e kupton.
Nuk e di nga e nxjerr kete gje. Nene Tereza eshte nje figure e respektuar dhe po do qe te jemi korrekt deri ne fund, ne moralisht nuk kemi te drejte qe te mburremi me ate per shkak te menyres si e trajtuam gjate komunizmit. Shmangi keto etiketime sepse jane provokuese.

Citim:
Skendebreu nuk eshte nevoja te komentohet, por edhe Skenderbeu ishte politikan dhe jo hero romanti sic u be ne kohen e Enverit.

Plani i tij nuk u realizua dhe deri diku shqiptaret u perdoren si mish per top nga perendimi, sidmos kur nuk u be kryqezata ne 1464 dhe Skenderbeu beri gafe qe i shpali lufte Osmaneve perseri ne 1464 kur ne 1462 ishte ber marrveshje paqe per te pakten 10 vite...
Skenderbeun nuk e beri Enver Hoxha hero romantik, e kishte bere Europa prej shekujsh. Ne periudhen qe ai jetoi ishte unik. Te gjithe ata qe konsiderohen si heronj qe luftuan Otomanet te pakten nje here e drodhen, vetem ai qendroi deri ne fund sa ishte gjalle.
Skenderbeu nuk beri asnje lloj gafe. Ju paraqit nje mundesi e mire dhe u perpoq qe ta shfrytezonte. Nuk kishte shans qe me Otomanet te behesh ndonje lloj aleance, nuk donin ata te paret. Otomanet e donin te gjithe Gadishullin Ballkanik per vete dhe nuk mund te toleronin qe ne nje kufi kaq delikat, fare pak larg nga Italia, te ishte nje shtet vasal apo cfaredo lloj forme tjeter shteti, shtet i cili ne cdo moment mund te bashkohesh me perendimoret ne nje moment te pershtatshem ne nje kryqezate te mundshme kunder Otomaneve. Shqiperine ata e pushtuan per ate arsye qe e kane pushtuar edhe fuqi te tjera, per arsye strategjike. Asnje fuqi qe ka pushtuar Shqiperine nuk ka pasur interesa te rendesishme ekonomike.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga King Bardhyl : 12-07-2019 nė 11:23
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 12-07-2019, 11:32   #668
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,360
Thanks: 3,113
Thanked 2,446 Times in 1,650 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga B.E.V Shiko postimin
Fiks. Goranet kane jetuar jashte kufijve te Shqiperise . Gollobordasit ne Shqiperi edhe pse jo autoktone kane gezuar te drejta te barabarta me shqiptaret ( flas per kohen e Hoxhes ) .
Nuk u jane mohuar te mesuarit e praktikimi i gjuhes
Se tyre ( bullgarisht - maqedonisht boh ).
Fakt eshte qe me hyrjen e Bullgarise ne U.E gati te gjithe u deklaruan bullgare per te perfituar pasaporte. Nuk ka asgje te keqe ne kete mes por qe te vish ketu e te me perplasesh faktin qe je 100% shqiptar sic hiqet Juke nuk haet.
Perderisa u deklaruan bullgare besoj se e kane bere zgjedhjen e tyre. Keshtu justifikime mund te nxjerrin shume, jo per pashaporte, jo per kete apo ate, fakti mbetet fakt. Te video qe postoi pirati, ne nje moment i flasin nje plake dhe i thone do te cojme te vizitosh Bullgarine. Ate konsiderojne atdheun e tyre. Nuk kam ndonje problem pse duan te deklarohen bullgare, por me dy porta nuk mund te luajne. Nuk ka me qofte ke daja si dikur. Keta jane mesuar gjate kohes se Enverit kur te gjithe ishin te barabarte. Ne e kemi besuar vertete kete gje dhe ashtu i kemi konsideruar minoritetet, si te barabarte me ne. Mirepo tani po na del ndryshe. Nuk kane pasur alternative dhe prandaj e kane pranuar ate situate. Tani qe kane mundesira kane bere edhe zgjedhjet e tyre.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga King Bardhyl : 12-07-2019 nė 11:40
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 12-07-2019, 12:01   #669
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,160
Thanks: 227
Thanked 365 Times in 280 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 17
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga B.E.V Shiko postimin
Fiks. Goranet kane jetuar jashte kufijve te Shqiperise . Gollobordasit ne Shqiperi edhe pse jo autoktone kane gezuar te drejta te barabarta me shqiptaret ( flas per kohen e Hoxhes ) .
Nuk u jane mohuar te mesuarit e praktikimi i gjuhes
Se tyre ( bullgarisht - maqedonisht boh ).
Fakt eshte qe me hyrjen e Bullgarise ne U.E gati te gjithe u deklaruan bullgare per te perfituar pasaporte. Nuk ka asgje te keqe ne kete mes por qe te vish ketu e te me perplasesh faktin qe je 100% shqiptar sic hiqet Juke nuk haet.
Nuk ka pas shkolla bullgare ne Gollborde.

Biles ajo si zone ka qene gjithmone e mjegullt, midis te identifikuarit si shqiptare dhe sllave.

Ne pergjithesi, ne Shqiperi njerezit nuk e kane dit cfare ishte golloborda.... nuk kane degju ndonjeher per te, sepse minoritet ne Shqiperi kane qene te vogla dhe te padukshme, perjashto pak minoritetin grek, qe jane vlleh te greqizuar.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė  
Postimi i Kastrioti1443 pėlqehet nga
i vjetėr 12-07-2019, 12:03   #670
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,160
Thanks: 227
Thanked 365 Times in 280 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 17
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Perderisa u deklaruan bullgare besoj se e kane bere zgjedhjen e tyre. Keshtu justifikime mund te nxjerrin shume, jo per pashaporte, jo per kete apo ate, fakti mbetet fakt. Te video qe postoi pirati, ne nje moment i flasin nje plake dhe i thone do te cojme te vizitosh Bullgarine. Ate konsiderojne atdheun e tyre. Nuk kam ndonje problem pse duan te deklarohen bullgare, por me dy porta nuk mund te luajne. Nuk ka me qofte ke daja si dikur. Keta jane mesuar gjate kohes se Enverit kur te gjithe ishin te barabarte. Ne e kemi besuar vertete kete gje dhe ashtu i kemi konsideruar minoritetet, si te barabarte me ne. Mirepo tani po na del ndryshe. Nuk kane pasur alternative dhe prandaj e kane pranuar ate situate. Tani qe kane mundesira kane bere edhe zgjedhjet e tyre.
Komunizmi i Enverit ishte nacional komunizem.

Nuk kishte diskriminim te minoritetev per sa kohe ato pranonin nje identet te perbashket shqiptar dhe nuk perbenin kercenim per shtetin, jo se ishte Enver apo shtetaret e tij tolerante.

Per shembull mbas prishjes me Titon, enveri beri asimilimin e disa sllaveve ne veri te Shkodres.

Sot nje pjese e ketyre sllavev, jane martu me serv ne servi, nja 200 prej tyre.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Kastrioti1443 : 12-07-2019 nė 12:12
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė  
Postimi i Kastrioti1443 pėlqehet nga
i vjetėr 12-07-2019, 13:25   #671
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 970
Thanks: 373
Thanked 256 Times in 211 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga B.E.V Shiko postimin
Fiks. Goranet kane jetuar jashte kufijve te Shqiperise . Gollobordasit ne Shqiperi edhe pse jo autoktone kane gezuar te drejta te barabarta me shqiptaret ( flas per kohen e Hoxhes ) .
Nuk u jane mohuar te mesuarit e praktikimi i gjuhes
Se tyre ( bullgarisht - maqedonisht boh ).
Fakt eshte qe me hyrjen e Bullgarise ne U.E gati te gjithe u deklaruan bullgare per te perfituar pasaporte. Nuk ka asgje te keqe ne kete mes por qe te vish ketu e te me perplasesh faktin qe je 100% shqiptar sic hiqet Juke nuk haet.
Cfare drejtash te barabarta?

-Te drejten per tu vet-shkolluar? jo, Sic u shpreh kastrioti, ska pasur shkolla ne Sllavisht ne Golloborde.
-Te drejten per pershirje propocjonale ne politike? jo, pervec ndo nje tek-tuk, politika Shqiptare tregon nje diskriminim te madh ne kete drejtim
-Te drejten per shperndarjen e fondeve ne menyre te barabart? jo, absolutisht e pavertet.
-E mbarojm ketu se te padrejtat qe lidhen me politiken jane shume.

BEV, nuk pretendoj qe as jam 100% Shqiptar, as qe Gollobordasit jane 100% Shqiptar. Po te them qe Gollobordasit ne Shqiperi identifikohen afer 100% Shqiptar. Edhe pashaportat kur i marrin, i marrin me koshience Shqiptare. Keto jane faktet.

-Ke te drejten tende te thuash qe Gollobordasit jane asimiluar nga Enveri, per shembull.
-Ke te drejten tende te thuash qe Gollobordasit jane fis Sllav, mbase.

Per te paren, do kishe te drejte sepse Enveri e kishte problem te foluren ne Sllavisht te Gollobordasve. Per te dyten, do te kundershtoja sepse pervec gjuhes, ne cdo perspektive tjeter jemi me autokton se pjesa Shqiptare.

E njejta vlen edhe per Goranet. Ndryshe nga Gollobordasit, Goranet ne Shqiperi kane nje komunitet te madh Goranesh ne Kosove qe i lidh edhe influencon.

Pse eshte bere ban kastrioti? Mendoj se opinionet e kastriotit jane te vlefshme.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga juke : 12-07-2019 nė 13:29
juke nuk ndodhet nė linjė  
Postimi i juke pėlqehet nga
i vjetėr 12-07-2019, 13:32   #672
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 970
Thanks: 373
Thanked 256 Times in 211 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Edhe me ty Pirati duhet nje perkthyes ne Shqip .. pastaj ne karakteristika fizike te jep pershtypjen pak a shume te nje romi.

C’fare origjine ke ti ?
Minoritetet behen nacionalistat me te rrezikshem. Me kujtohet nje pjestar i ketij forumit qe eshe nga Lura, por kishte nenen, ose gjyshen nga Golloborda. E ka mbushur internetin me urrejtje per Gollobordasit. Eshte edhe Skerdi qe ka origjinen te fiset Serbe ne Mal te Zi. Keto fise Serbe, ai i konsideron si Shqiptar te Sllavizuar. Per Goranet, Gollobordasit, e te tjere mban ato opinione qe i ke lexuar edhe vete.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga juke : 12-07-2019 nė 13:50
juke nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 12-07-2019, 13:51   #673
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 22,253
Thanks: 1,749
Thanked 1,860 Times in 1,394 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 139
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga juke Shiko postimin
Cfare drejtash te barabarta?

-Te drejten per tu vet-shkolluar? jo, Sic u shpreh kastrioti, ska pasur shkolla ne Sllavisht ne Golloborde.
-Te drejten per pershirje propocjonale ne politike? jo, pervec ndo nje tek-tuk, politika Shqiptare tregon nje diskriminim te madh ne kete drejtim
-Te drejten per shperndarjen e fondeve ne menyre te barabart? jo, absolutisht e pavertet.
-E mbarojm ketu se te padrejtat qe lidhen me politiken jane shume.

BEV, nuk pretendoj qe as jam 100% Shqiptar, as qe Gollobordasit jane 100% Shqiptar. Po te them qe Gollobordasit ne Shqiperi identifikohen afer 100% Shqiptar. Edhe pashaportat kur i marrin, i marrin me koshience Shqiptare. Keto jane faktet.

-Ke te drejten tende te thuash qe Gollobordasit jane asimiluar nga Enveri, per shembull.
-Ke te drejten tende te thuash qe Gollobordasit jane fis Sllav, mbase.

Per te paren, do kishe te drejte sepse Enveri e kishte problem te foluren ne Sllavisht te Gollobordasve. Per te dyten, do te kundershtoja sepse pervec gjuhes, ne cdo perspektive tjeter jemi me autokton se pjesa Shqiptare.

E njejta vlen edhe per Goranet. Ndryshe nga Gollobordasit, Goranet ne Shqiperi kane nje komunitet te madh Goranesh ne Kosove qe i lidh edhe influencon.

Pse eshte bere ban kastrioti? Mendoj se opinionet e kastriotit jane te vlefshme.
Po ata jane vendalinj e ne shqiptaret jemi te ardhur

Ndonje cudi tjeter?
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 12-07-2019, 13:56   #674
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 970
Thanks: 373
Thanked 256 Times in 211 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
Po ata jane vendalinj e ne shqiptaret jemi te ardhur

Ndonje cudi tjeter?
Nuk thash qe jan/jemi vendali. Nuk thash qe Shqiptaret jane te ardhur. Mos fut fjale ne gojen time qe nuk thash.

Gollobordasit per 1, jane te pozicionuar ne nje vend malor qe ben kontaktet me te tjeret me te veshtire. Edhe Goranet jane te shtrire ne nje vend malor qe ben kontaktet me te veshtire. Pozicioni vet ndikon ne ruajtjen e traditave.

Disa krahina tjera Shqiptare mund te mbajn tradita edhe em te vjetra, por mesatrja e te gjithe krahinave Shqiptare, i ka me te holluar traditat se keto 2 vende.
juke nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 12-07-2019, 13:59   #675
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 22,253
Thanks: 1,749
Thanked 1,860 Times in 1,394 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 139
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

"do te kundershtoja sepse pervec gjuhes, ne cdo perspektive tjeter jemi me autokton se pjesa Shqiptare."

Thjesht futa ate qe nxore
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 12-07-2019, 14:05   #676
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 970
Thanks: 373
Thanked 256 Times in 211 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
"do te kundershtoja sepse pervec gjuhes, ne cdo perspektive tjeter jemi me autokton se pjesa Shqiptare."

Thjesht futa ate qe nxore
Sikur tu pergjigja.

Pervec provimit historik, Shqiptaret kane autoktoni ne Ballkan. Eshte e padiskutueshme nga pikepamaj ime.

Disa komunitete perbrenda Shqiptareve kane tradita me te vjetra se te tjeret. Ne Dugjanin te Shkodres/Mirdite/Lure pershembull, gjendet nje berthame me tradita shume te vjetra. Ndryshe nga Shqiperia mesme pershembull qe i ka humbur shume nga traditat.

Ne krahasim me Shqiperine e Mesme, besoj se traditat e Goraneve edhe Gollobordasve jane me autokton. Ne krahasim me Dukagjin te Shkodres, Mirdite, Lure, jane ne nivel te barabart.


Nje shembull poshte. Gjendet te Goranet, praktikohet nga Torbeshet, Gollobordasit, ne Kacanik te Kosoves, edhe nga Shqiptaret e Pollogut.

https://www.forum-al.com/showthread.php?t=21279

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga juke : 12-07-2019 nė 14:07
juke nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 12-07-2019, 14:07   #677
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 46,004
Thanks: 14,157
Thanked 12,220 Times in 7,624 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 669
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Ore Juke e kupton fjalėn "autokton" ti apo ja fut pordhės kot?
Akrepi nuk ndodhet nė linjė  
Postimi i Akrepi pėlqehet nga
i vjetėr 12-07-2019, 14:08   #678
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 22,253
Thanks: 1,749
Thanked 1,860 Times in 1,394 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 139
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Ti beson shume
Ppr eshte thjesht besim
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 12-07-2019, 14:10   #679
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 970
Thanks: 373
Thanked 256 Times in 211 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Ore Juke e kupton fjalėn "autokton" ti apo ja fut pordhės kot?
Autoktonia nenkupton shtrirjen e nje popullate ne nje rajon te caktuar me te hershme se nje popullate tjeter.

Per komunitetet ne fjale skemi fakte historike per tu perballur me auktonin. Po kerkojm nga pikpamja tradicionale per traditat me te vjetra, edhe rrjedhimisht, tradita me autoktone.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga juke : 12-07-2019 nė 14:13
juke nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 12-07-2019, 15:55   #680
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 21,282
Thanks: 4,720
Thanked 5,367 Times in 2,662 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 236
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Komunitetet Minoritar brenda "Shqiperise se Madhe"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
Po ata jane vendalinj e ne shqiptaret jemi te ardhur

Ndonje cudi tjeter?
Ku e lexove ti , qe juke tha k’te gje ? Eshte e cuditshme se sa ndryshe mund te interpretohet nga njerez te ndryshem, I njenti shkrim .
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė  
Postimi i Zana pėlqehet nga
Temė e mbyllur

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur