Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 24-06-2018, 17:02   #1
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,825
Thanks: 697
Thanked 1,157 Times in 659 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Bimėt inteligjente !!!???

Bimė ‘inteligjente’: mėsojnė dhe memorizojnė informacionet

ShareTweet+ 1Mail
Bimėt janė nė gjendje tė mėsojnė dhe tė ruajnė kujtesėn e informacionit. Kėtė fakt e demonstron pėr herė tė parė njė test i kryer nė Laboratorin Ndėrkombėtar tė neurobiologjisė vegjetale (LINV) tė Universitetit tė Firences dhe pėrshkruar nė njė artikull tė botuar nė numrin e fundit tė revistės shkencore Oecologia.

Stefano Mancuso, kreu i LINV, sė bashku me hulumtuesit nė Universitetin e Ėestern Australia Monika Gagliano, Michael Renton dhe Martial Depczynski, ka nėnshtruar ndaj stimujve tė ndryshėm disa bimė tė quajtura Mimosa pudica (lule mos mė prek), njė kaēubė qė mbyll fletėt e saj kur shqetėsohet, duke demonstruar aftėsinė pėr tė dalluar mes stimujve tė ndryshėm dhe pėr tė memorizuar informacione pėr periudha tė gjata kohore.

Mimosa pudica ėshtė njė bimė e vogėl me origjinė tropikale, tani mjaft e zakonshme edhe nė lartėsitė tona, e cila ka kohė qė studiohet pėr reagimin e saj ndaj stimujve qė e shqetėsojnė,’ thotė Mancuso, profesor i pemėtarisė dhe kulturave tė pėrgjithshme tė departamentit tė shkencave tė prodhimit bujqėsor dhe qendrės kuturore tė Firences.

‘Reagimi i saj i menjėhershėm dhe i dukshėm na ka mundėsuar tė studiojmė pėrgjigjet ndaj llojeve tė ndryshme tė stresit, qoftė tė rrezikshme, tė tilla si kontakti me njė insekt, qoftė tė padėmshme. Ne i kemi trajnuar bimėt qė tė injorojnė njė stimul qė nuk ėshtė i rrezikshėm, rėnia e vazos nė tė cilėn ato janė rritur nga njė lartėsi prej 15 cm, duke e pėrsėritur njė pėrvojė tė tillė ‘, thotė studiuesi. ‘Pas njė sėrė pėrsėritjesh tė sė njėjtės eksperiencė bimėt Mimosa nuk i kanė mbyllur mė gjethet, duke kursyer ndėr tė tjera energjinė,’ shton Mancuso.
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i edlin pėlqehet nga
i vjetėr 24-06-2018, 17:11   #2
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,825
Thanks: 697
Thanked 1,157 Times in 659 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bimėt inteligjente !!!???


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga edlin : 24-06-2018 nė 17:14
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-06-2018, 17:18   #3
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,825
Thanks: 697
Thanked 1,157 Times in 659 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bimėt inteligjente !!!???

edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-06-2018, 17:47   #4
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,825
Thanks: 697
Thanked 1,157 Times in 659 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bimėt inteligjente !!!???

edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-06-2018, 17:58   #5
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,825
Thanks: 697
Thanked 1,157 Times in 659 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bimėt inteligjente !!!???

http://www.linv.org/
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-06-2018, 18:21   #6
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,825
Thanks: 697
Thanked 1,157 Times in 659 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bimėt inteligjente !!!???

https://www.lanuovaecologia.it/linte...-delle-piante/
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-06-2018, 19:14   #7
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,825
Thanks: 697
Thanked 1,157 Times in 659 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bimėt inteligjente !!!???

edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-06-2018, 20:52   #8
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,825
Thanks: 697
Thanked 1,157 Times in 659 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bimėt inteligjente !!!???

edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-06-2018, 21:34   #9
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,825
Thanks: 697
Thanked 1,157 Times in 659 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bimėt inteligjente !!!???

E hasa rastėsisht kėtė tezė dhe mė bėri shumė pėrshtypje dhe kurioz...
Kush e kupton mė mirė kėtė fushė le tė na sqarojė mė shumė....
Nė njė intervistė qė dėgjova, specialisti e banalizonte per ta kuptuar mė mirė duke krahasuar funksionet jetike dhe psikike tė kafshėve dhe njeriut me kompjuterin, ndėrsa atė tė bimėve me internetin
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-07-2018, 21:15   #10
Persona
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 12,184
Thanks: 341
Thanked 2,512 Times in 1,471 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 139
Persona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bimėt inteligjente !!!???

nisur vetem nga titulli, pa e lexuar artikullin, m'u kujtua menjehere mimosa pudica

__________________
Patience.
Persona nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Persona pėlqehet nga
i vjetėr 02-07-2018, 04:40   #11
Smokkie
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 745
Thanks: 19
Thanked 223 Times in 161 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Smokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bimėt inteligjente !!!???

Lopa ime nuk pyet, i ha te gjitha, bime ibteligjente, bime budallaqe. Eshte e papare.
__________________
Qesh sot se neser do jete me keq!
Smokkie ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Smokkie pėlqehet nga
i vjetėr 02-07-2018, 05:47   #12
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,811
Thanks: 1,449
Thanked 1,343 Times in 642 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 91
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bimėt inteligjente !!!???

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Smokkie Shiko postimin
Lopa ime nuk pyet, i ha te gjitha, bime ibteligjente, bime budallaqe. Eshte e papare.

Cte beje e zeza. E merr uria. Pronari bredh forumeve.

Apo eshte lope e bardhe
__________________
Buzėqesh se e tėra u bė pėr njeriun, por njeriu nuk ėshtė e tėra!!
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-07-2018, 19:25   #13
Demo Labi
Hajdut Zemrash!
 
Avatari i Demo Labi
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Posts: 1,237
Thanks: 108
Thanked 295 Times in 198 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
Demo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bimėt inteligjente !!!???

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Smokkie Shiko postimin
Lopa ime nuk pyet, i ha te gjitha, bime ibteligjente, bime budallaqe. Eshte e papare.
E shet lopen?

Nashti nuk di te pyesi ajo, apo nuk te pyet ty?!
Se kjo imja nuk vete as ne hale pa pyetur. Ate shejtan gomar e kam nje cik ters une. Ai nuk pyet per te vajtur ne hale. Sa here vete plaka ime ne hale, vete dhe ai nga mbrapa.
__________________
Bij cobanesh kemi qene, kemi ruajtur edhe dhene!
Here me duar, here me dhembe dhe mish ujku kemi ngrene!
Demo Labi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-07-2018, 20:18   #14
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,825
Thanks: 697
Thanked 1,157 Times in 659 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bimėt inteligjente !!!???

Ruaj plakėn xha Dėmo....
Pa lopėn e paske me namuz....
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i edlin pėlqehet nga
i vjetėr 29-07-2018, 21:23   #15
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,388
Thanks: 211
Thanked 485 Times in 316 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bimėt inteligjente !!!???

Pse mua me vjen per te menduar qe xha Demua ben me mire te ruaj gomarin.
Une mendoj qe eshte ai me i rrezikuari.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-07-2018, 22:12   #16
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,825
Thanks: 697
Thanked 1,157 Times in 659 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bimėt inteligjente !!!???

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Pse mua me vjen per te menduar qe xha Demua ben me mire te ruaj gomarin.
Une mendoj qe eshte ai me i rrezikuari.
Uuuuuu i ziu xha Dėmo.... Po tė jetė puna kėshtu... kot e ka... le tė ruajė sa tė dojė...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-07-2018, 15:25   #17
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,679
Thanks: 373
Thanked 1,917 Times in 1,295 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 62
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bimėt inteligjente !!!???

Do na dale ndonje thanė apo shkozė te kete memorizuar informacione se si lexonte xha Dėmua kamasutren me 5 vellime qe i shfletonte me llulle
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-07-2018, 16:07   #18
Gishti
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2017
Posts: 35
Thanks: 16
Thanked 12 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Gishti do tė bėhet i njohur mjaft shpejtGishti do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Bimėt inteligjente !!!???

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin

‘Ne i kemi trajnuar bimėt qė tė injorojnė njė stimul qė nuk ėshtė i rrezikshėm, rėnia e vazos nė tė cilėn ato janė rritur nga njė lartėsi prej 15 cm, duke e pėrsėritur njė pėrvojė tė tillė ‘, thotė studiuesi. ‘Pas njė sėrė pėrsėritjesh tė sė njėjtės eksperiencė bimėt Mimosa nuk i kanė mbyllur mė gjethet, duke kursyer ndėr tė tjera energjinė,’ shton Mancuso.
Ja pra pse u duken bimet inteligjente!
__________________
Kush me kerkon ndihm, une i jap jap emrin tim.
Nese ke nevoj per ndihm, beme nje fishkellim.
Gishti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur