Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Trojet shqiptare

Trojet shqiptare Ēdo gjė mbi trojet shqiptare: Shqipėria, Kosova, Maqedonia, Mali Zi, Ēamėria. Ēfarė i bėn trojet nga vini ju mė tė veēanta?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 25-12-2017, 18:04   #61
juanito02
V.I.P
 
Avatari i juanito02
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 899
Thanks: 0
Thanked 60 Times in 43 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
juanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarėjuanito02 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Ēamėria-Toka e premtuar

Ta dija une nuk pyesja
__________________
Albania Uber Alles
juanito02 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-12-2017, 22:35   #62
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 5,861
Thanks: 2,243
Thanked 2,112 Times in 1,103 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēamėria-Toka e premtuar

__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Hawk pėlqehet nga
i vjetėr 28-03-2018, 19:04   #63
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,892
Thanks: 700
Thanked 1,175 Times in 672 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēamėria-Toka e premtuar

Rėnia e Janinės dhe fillimi i tragjedisė ēame

Nga Prof. Selman Sheme

Nė 105-vjetorin e masakrės sė Selanit dhe pushtimit tė Ēamėrisė

Nė marsin e kėtij viti mbushen 105 vjet nga rėnia e Janinės, pushtimi i Ēamėrisė dhe fillimi i gjenocidit grek mbi popullsinė ēame. Prej po kaq e mė shumė vitesh qarqet nacionaliste greke, bazuar nė platformėn e “Megalo Idesė” vijojnė mosnjohjen e “Ēėshtjes ēame” dhe rivendikojnė pėr tė ashtuquajturin “Vorio-Epir”. Ndonėse pala greke vijon tė shprehet pėr mosnjohjen e kėsaj cėshtjeje, ėshtė detyrim ligjor dhe moral i qeverisė shqiptare qė kėtė problem tė mprehtė historik dhe aktual ta mbrojė dhe ndėrkombėtarizojė, si njė ndėr tė drejtat themelore tė minoritetit shqiptar nė Greqi, pjesė e rėndėsishme e tė cilėve janė edhe 300.000 shqiptarėt e Ēamėrisė qė jetojnė nė shtetin amė. “Ēėshtja ēame” dhe pėrgjithėsisht ēėshtja e minoritetit shqiptar nė Greqi lindi me vendimet e Konferencės sė Ambasadorėve nė 1913, e cila e shkėputi kėtė trevė shqiptare dhe ia aneksoi atė Greqisė. Me shpalljen e Pavarėsisė sė Shqipėrisė mė 28 Nėntor 1912, shqetėsimi mė i madh pėr patriotėt shqiptarė vinte nga vendimi qė do tė merrnin Fuqitė e Mėdha nė lidhje me kufijtė territorialė tė Shqipėrisė. Kjo pėr pasojė se tė tre monarkitė ballkanike fqinje, Greqia, Serbia dhe Mali i Zi kishin deklaruar hapur lakmitė e tyre ndaj viseve shqiptare. Tė drejtat kombėtare mbi trojet etnike shqiptare nė kufirin e ri me Greqinė, qeveria e pėrkohshme e Ismail Qemalit i parashtroi nė memorandumin qė hartoi mė 2 janar 1913, tė cilat u plotėsuan me memorandumin shtesė tė nėnshkruar mė 25 janar 1913 nga anėtaret e delegacionit shqiptar dhe qė iu paraqit Konferencės sė Ambasadorėve nė Londėr. Nė kėtė memorandum jepen tė dhėna demografike pėr Sanxhakun e Ēamėrisė si vijon;

- Kazaja e Reshadijes (Gumenicė), me 16.000 banorė shqiptarė.
- Kazaja e Margėllicit me 26.000 banorė shqiptarė.
- Kazaja e Filatit me 20.000 banorė shqiptarė.
- Kazaja e Paramithisė mė 13.000 banorė shqiptarė.
- Kazaja e Lurosit. 7 fshatrat qė pėrbėjnė Lakanė e Lelovės nė rrethin e Luros janė krejtėsisht shqiptarė. Po ashtu edhe 5 fshatrat qė formojnė lakan e Sulit.

Tė gjitha pronat, prej qytetit tė Luros dhe deri nė Prevezė u pėrkasin shqiptarėve. Nė vija tė pėrgjithshme memorandumi shqiptar kėrkonte qė tė merrej si kriter pėr pėrcaktimin e kufijve gjuha qė flitej nė familjet e shumicės sė banoreve tė krahinės, kultura dhe qytetėrimi shqiptar i banorėve tė Ēamėrisė. Nė lėvizjen kombėtare dhe kryengritjet antiosmane qė u kurorėzuan me shpalljen e pavarėsisė shqiptarėt e Ēamėrisė kanė dhėnė njė kontribut tė rėndėsishėm. Nė vitet 1910-1912 nė Ēamėri vepronin ēetat e Muharrem Rushitit dhe disa grupeve tė tjera tė komanduara nga Fuat Pronjo, Musa Hamiti, Subhi Dino, Ēaperenjtė e Luaratit Beqir Bako, Mete Duēe, Tahir Mete, Alush Taka etj, tė cilėt u bėnė tė njohur nė gjithė Shqipėrinė e Poshtme. Nė mbledhjen e organizuar nė Manastirin e Cepos mė 21 korrik 1911, krerėt e kryengritjeve tė Ēamėrisė sė bashku me kryengritėsit e tyre tė Jugut kėrkuan qė Qeveria Turke tė zbatonte memorandumin e Gerēes, i cili kėrkonte autonominė e katėr vilajeteve shqiptare. Ēetat shqiptare tė Ēamėrisė zhvilluan njė sėrė luftimesh kundėr forcave turke si nė Kurvelesh, Pleshavicė, Koskė, Smartė, nė grykėn e Bogazit e tjerė. Kryengritjet antiosmane tė viteve 1910-1912 dhe kėrkesat shqiptare pėr autonomi ndeshėn nė kundėrshtimin e hapur tė qeverisė greke, e cila po pėrpiqej tė aneksonte territoret e Shqipėrisė sė Poshtme. Natyrisht grekėt nuk u mjaftuan vetėm me kundėrshtimin politik, por nė mesin e vitit 1911 ata hodhėn nė Ēamėri dhe nė krahinat e tjera tė Shqipėri sė Jugut ēeta tė armatosura pėr tė krijuar turbullira dhe pasiguri. Pėr rrjedhojė kryengritėsve shqiptare iu desh tė luftonin nė dy fronte: Kundėr pushtuesve osmanė dhe kundėr lakmisė sė shovinistėve grekė. Popullsia e Ēamėrisė dhe e trevave tė tjera shqiptare tė Jugut mori pjesė aktivisht nė qėndresėn kundėr depėrtimit tė trupave ushtarake greke nė kėto vise. Qė nė fillimet e Luftės Ballkanike dhe me formimin e Qeverisė sė Pėrkohshme tė Vlorės ajo veproi pėr mbrojtjen e tokave jugore shqiptare dhe bashkimin e tyre me Shtetin e pavarur shqiptar. Nė tetor tė vitit 1912 rreth 10.000 trupa tė ushtrive greke tė shoqėruara nga forca tė tjera tė parregullta, rrethuan Janinėn dhe nga fundi i nėntorit zunė Follorinėn e Kosturin. Nė dhjetor ushtria greke iu drejtua Ēamėrisė. Nė kėto rrethana kudo nė Ēamėri e nė vise tė tjera, u krijuan kėshillat e mbrojtjes vullnetare qė u vendosėn pėrgjatė vijave tė frontit si dhe nė Janinėn e rrethuar. U shquan pėr qėndresėn e tyre kundėr forcave greke, ēetat e Muharrem Rushitit, e Hamid bej Filatit, e Muharrem Takės etj. Pas pėrpjekjeve tė ashpra, njėsite ushtarake greke zunė disa qytete tė krahinės dhe mė 6 mars 1913 hynė nė Janinė. Hyrja nė Janinė vendosi fatin e Ēamėrisė. Rėnia e Janinės dhe e Ēamėrisė ndėrpreu lidhjet e popullsisė sė Ēamėrisė me Qeverinė e Vlorės. Popullsia ēame dhe e viseve tė tjera protestoi kundėr shkėputjes nga shteti i ri shqiptar. Por kėto protesta tė shqiptarėve nė kushtet e njė terrori tė madh ishte e pamundur tė ngjizeshin nė revolta tė gjera e tė organizuara. Pėr tė nėnshtruar pėrfundimisht viset shqiptare administrata greke ndėrmori aksionin e mbledhjes se armeve, vendosi gjendjen e shtetrrethimit dhe ndalimin e qarkullimit tė shqiptarėve jashtė juridiksionit tė fshatit apo qytetit tė tyre. Nė kėto rrethana u shkelėn tė drejtat civile dhe ato kombėtare, shqiptarėve u ndaloheshin mbledhjet, krijimi i organizatave etj. Autoritetet ushtarake e administrata civile, filluan tė shpronėsojnė popullsinė myslimane shqiptare dhe tė ushtrojnė dhunė mbi to pėr ta detyruar tė shpėrngulej. Ndėrkohė, popullsinė e krishterė e shtrėngonin tė mohonte pėrkatėsinė kombėtare dhe tė pranonte tė shpallej greke. Pėr tė shtypur qėndresėn e shqiptarėve u ndėrmorėn masa tė egra terrori dhe u shkatėrruan qindra shtėpi nė fshatrat e Ēamėrisė. Nė vitet 1913-1914 nė Kazanė e Paramithisė u shkatėrruan fshatrat Gardhiq me 300 shtėpi, Dhragomia me 200 shtėpi, Petrovica me 75 shtėpi, Minina me 65 shtėpi, nė kazanė e Filatit u shkatėrruan ndėr tė tjera Ninati me 120 shtėpi, Markati me 120 shtėpi, Janjari me 150 shtėpi etj. Njė krim i shėmtuar ishte ai qė u organizua te Pėrroi i Livarit, pranė fshatit Selan tė Paramithisė ku bandat greke, 105 vjet mė parė, mė 27 mars 1913 mblodhėn dhe masakruan nė pabesi 72 veta nga paria e fshatarėve ēamėr tė Nikolicanjit, tė Shininės, tė Petrovicės, tė Shėmėrizės, tė Vratilas, tė Bedelenit, tė Dramėsit, tė Rreganjit etj. Keqtrajtimet e shqiptarėve u shtrinė kudo e u shoqėruan me poshtėrime tė simboleve kombėtare dhe atyre tė fesė myslimane, me internime e burgosje. Masakra e Selamit shėnon fillimin e gjenocidit nė Ēamėri dhe fillimin e spastrimit etnik tė popullsisė shqiptare. Trojet shqiptare tė Ēamėrisė e viseve tė tjera nė jug tė Gramozit, tė pushtuara nga Greqia gjatė Luftės Ballkanike, iu aneksuan asaj me vendimet e padrejta tė konferencės sė Londrės mė 11 gusht 1913. Vija pėrfundimtare e kufirit u vendos me Traktatin e Firences mė 17 dhjetor 1913. Me kėto akte shteti grek pėrvetėsoi njė pjesė tė madhe tė Shqipėrisė sė Poshtme dhe nė mėnyrė tė veēantė Ēamėrinė. Diplomati i shquar shqiptar Rasih Dino i deklaroi konferencės sė Londrės, se paqja dhe qetėsia e Gadishullit do tė arrihej vetėm nė qoftė se Shqipėrisė sė ardhshme, do t’i jepej njė strukturė homogjene dhe kufijtė e saj tė ndiqnin vijėn e kufirit tė atėhershėm me Malin e Zi, tė pėrfshinin bashkė me hinterlandin e tyre pėrkatės, qytetet e Ipekut, Mitrovicėn, Prishtinėn, Shkupit e Manastirit, deri nė Meēove dhe tė ruanin kufijtė ekzistues me Greqinė, deri nė Prevezė.

Personalitetet shqiptare pavarėsisht nga trauma qė pėsuan me cungimin e trojeve tė tyre, e pėrshėndetėn vendimin e Konferencės sė Ambasadorėve pėr faktin se, tashmė u krijua njė shtet i pavarur shqiptar dhe se ky shtet do tė shėrbente si pikėmbėshtetjeje pėr tė realizuar nė tė ardhmen programin madhor tė Rilindjes Kombėtare. Qė nga viti 1913 kombi shqiptar jeton i copėtuar dhe lėvizja kombėtare shqiptare ende nuk ka pėrfunduar misionin e saj.
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i edlin pėlqehet nga
i vjetėr 04-06-2018, 23:32   #64
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,892
Thanks: 700
Thanked 1,175 Times in 672 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēamėria-Toka e premtuar

Tregim nga Shefki Hysa.....

.....................
..
Kostandin Nikėjani ma thonė, jam kaur, po jam safi shqipėtar, me gluhė e me gjak, si qė kanė klėnė gjisma e Ēamėrisė e mė shumė tė themi. Jam kėtej kaha Arpica, po rri nė Filat. Jemi soj tjetėr ne, soj trimash, na e do puna tė hiqemi si grekė, se nuk na lidh gjė me ta… Ata janė burracakė e tė pabesė, qė i trėm edhe hija e vetes… Ohu!… Si nata me ditė… Jemi tjetėr soj na… Soj elimėsh… Ke dėgjuar pėr elimėt, zotrote Fatos?… Do keshė dėgjuar se je i ditur, zotrote… Elimėt kanė klėnė njėrėz tė bėdhinj kaha kurmi, shumė tė gjatė e me shpatulla tė gjėra… Edhe na kaha sporua e elimėve jemi… Pėr elimėt na kanė treguar gjushėrit… Nė zeman tė parė ata kanė jetuar e pėnuar nė Ēamėri e Labėri… kanė klėnė njėrėz jigandė. Ata nuk njihnin asnjė fe. Ata dinin vetėm tė pėnonin, tė hanin e tė mos bėnin keq. Bėnin kalara me gurė qiklopikė, merreshin me skalitjen e gurit, bėnin karsella kaha gur pėr varre, kazane kaha gur, qupa, sufranje, tasa e lugė kaha gur. Ata sillnin ujė atje ku s'kish. Thanin kėneta dhe bėnin fusha tė pėnonin njėrėzit…

Fatosi u habit mė shumė nga ajo kthesė e ngjarjes se sa nga dijet e mėdha tė plakut. E quanin Kostandin?!… Si Kostandini i Baladės sė Ringjalljes, qė u ngrit nga varri pėr tė mbajtur fjalėn e dhėnė?!… Dhe ishte ēam i krishterė, siē thoshte?!… Patjetėr ishte njeri i mirė… Ndihej mirėsia e tij… Sikur e rrėmbeu qė nė fillim shpirti i atij njeriu… Tashmė po e rrėmbente dhe e folura e tij… Ishte ēamėrishtja origjinale e konservuar nė kėtė pellg, e folur fshehtas prej tė krishterėve, si gjuhė e ndaluar prej shtetit grek!… Gjuha kishte mundur tė mbijetonte dhe ja tek e dėgjonte tė gjallė nė gojėn e njė ēami etnik tė gjallė… Dhe rrėfente aq bukur pėr paraardhėsit… elimėt…

Teksa fliste Kostandini, mendimet e Fatosit, si bletėt, gjurmonin nektarin nėpėr lėndinat, lirishtat e livadhet e kujtesės sė vet… Ai ndėr vite kishte takuar shumė ēamė tė moēėm qė pėrmendnin elimėt dhe, pas njė arsyetimi tė gjatė, kishte arritur nė pėrfundimin se rrėfimet e tyre janė dėshmi e qenėsisė sė njė fisi tė lashtė ilir me banim diku pranė Trojės, rreth shekullit tė dymbėdhjetė para erės sė re, qė u dynd sė pari drejt brigjeve tė Vardarit, pastaj nė truallin e dikurshėm tė Labėrisė e Ēamėrisė sė sotme e mė nė fund nė Siēili. Arkeologėt e historianėt e huaj e shqiptarė gjer mė sot njohin si tė vetmin ngulim tė elimėve Butrintin, ndėrsa rrėfenjat popullore territoret e tyre i shtrijnė qė nga fshatrat e Margėllėēit nė Ēamėri e gjer nė lumin e Vlorės. Dhe vėrtet ata kanė lėnė gjurmė tė shumta nė jetėn materiale dhe shpirtėrore tė kėtyre krahinave, gjurmė tė cilat duhen qėmtuar me vullnetin dhe durimin e bletės, siē kishte bėrė njė jetė ai vetė… Po tė hetosh me kujdes vėren se me emrin e elimėve lidhen mjaft toponime kalash, varresh, gurėsh, arash, pusesh etj., si dhe legjenda nė tė cilat ata janė personazhe viganėsh… Qenėsinė e tyre e pėrmend edhe Virgjili nė librin e pestė tė Eneidės, kur tregon pėr njė garė vrapimi midis dy heronjsh antikė, Elimit dhe Panopesė…

I lindi dėshira pėr t'ia treguar edhe Kostandinit ato qė kujtoi, mirėpo sepse u step… Ndoshta nuk deshi qė tė krijonte figurėn e njė mburraveci nė sytė e tė zotit tė shtėpisė… U mjaftua me lėvizjet pohuese tė kokės shoqėruar hera-herės me nga njė "po, po" entuziaste, qė e nxiste dėshirėn e Kostandinin pėr tė rrėfyer gjithēka dinte pėr elimėt…
- E kap kollaj fillin e tė llafosurės time, zotrote Fatos? Se kam shumė tregime, po tė pėlqen… Tė mbaj me llafe edhe njėmijė e njė net, po deshe, si ajo arapja e pėrrallave tė Arabisė… Mė kėpton?!… Thomė, po u bezdise! - u ndie befas Kostandini disi i shqetėsuar, ndoshta prej fytyrės sė menduar tė mikut.

- Ē'ėshtė ai llaf, bre Kostandin?! Nuk pėrtoj sikur tė tė dėgjoj edhe njėmijė e njė net, po tė na jepej mundėsia… Nuk do tė lodhem edhe sikur tė mė urdhėrosh ta bredh, pa pushuar, me kėmbė dhe pa vėnė kafshatė bukė nė gojė, ēdo pėllėmbė tė Ēamėrisė, ku shfaqen qartė gjurmėt e elimėve… Fol bre, vėlla, kam mall tė tė dėgjoj kur flet kaq ėmbėl gluhėn e tė parėve tėnė, tė mėsoj gjithė ē'nxė mendja jote e ndritur, se pėr nga mosha je babai dhe mėsuesi im, mė duket… I ke kaluar tė tetėdhjetat, zotrote a e kam kabim?! - ia ktheu ngutas Fatosi, si pėr tė mbushur atė boshllėk tė vogėl qė ishte krijuar njė hop midis meditimit tė tij dhe rrėfimit tė tjetrit…

Kostandinit i qeshi fytyra aq sa dukej sikur morėn jetė tėrė rrudhat e saj, madje edhe e prera me atė kallon kanceroze nė buzėn e poshtme. Ajo e qeshur sikur ia ngrohu shpirtin Fatosit dhe ia largoi si me magji atė mjegull bryme qė ia zaptoi njė ēast brendinė… Nuk donte kurrsesi tė tregohej asnjė grimė i pavėmendshėm ndaj tė zotit tė shtėpisė, aq mė tepėr qė ishte treguar mikpritės si rrallėkush, si ata kryeparėt e qėmoēėm, pavarėsisht nga rrethanat misterioze tė kėsaj mikpritjeje. E kishte vėrtet interesante temėn e bisedės…

- Kam nėntėdhjetė e kusur vjeē nė kėtė palo bina tė tharė, qė sheh, zotrote, Fatos. Kam rrukullisur nė gurmaz milėra e milėra qupa me klumsht, val ulliri e verė, pa jam kokallgur, siē mė gjete, bre vėlla…, - tha Kostandini, duke i rėnė gjoksit me grusht aqsa jehoi njė dung-dung, me njė tingėllimė paksa metalike, si krismat e njė dėrrase tė vjetėr prej druri lisi, tėrė blozė, e tymosur gjatė nėpėr kohėra qė s'mbahen mend, teksa rrėzohet befas nga njė ēati e njė gėrmadhe shumėshekullore… Nėntėdhjetė e kusur vjeē?!… Dhe kaq i ditur e i pasionuar?!… Personazh tipik i folklorit ēam, mendonte Fatosi, teksa zbulonte hop pas hopi cilėsitė e rralla nė mėnyrėn e tė folurit dhe tė tė sjellurit tė Kostandinit.

Ndėrkohė ai e ftoi tė bėnte dush, tė vishte ndėrresa tė reja, tė hante mėngjes dhe tė pėrgatitej pėr rrugė. Do tė bėnin sė bashku njė shėtitje nėpėr Ēamėri pėr tė parė, midis tė tjerash, gjurmėt e vendeve ku kishin banuar elimėt, qė nuk mund t'i dallonte syri i njė turisti a vizitori tė zakonshėm…

5.
Makina rrėshqiste pa u ndier midis blloqeve me ullinj, portokalle, mandarina e limonė, qė shtriheshin si njė det i gjelbėr nėpėr fushėn e gjerė pėrqark qytetit kryesor, Gumenicės, tė Ēamėrisė sė re apo Thesprotisė (kėtė emėr mbante edhe nė lashtėsi kjo trevė), siē e quanin qėllimisht krahinėn grekėt e sotėm pėr tė zhdukur emrin "Ēamėri". Mė tej, nė tė djathtė, shtrihej deti blu i ndryrė nė Kanalin e Korfuzit. Nė krahun e majtė ngriheshin njė varg malesh, qė e ndanin Gumenicėn nga Janina e Ali Pashait, e mbronin edhe nga erėrat e ftohta tė Veriut, duke e shndėrruar nė njė zonė me njė mikroklimė tepėr tė pėlqyeshme pėr ullinjtė dhe agrumet. Vende-vende tė zinte syri edhe blloqe me vreshta dhe me pemėt karakteristike tė zonave bregdetare mesdhetare tė mirėmbajtura me dashuri… Njė sy i mprehtė studiuesi, si i Fatosit, qė vėrente vėmendshėm gjithēka, e kuptonte menjėherė se ajo zonė ushqehej nė sajė tė bujqėsisė, mė saktė pemėtarisė, ndoshta edhe turizmit, kurse pėr industri asqė mund tė flitej… Pra, mjediset ishin tė virgjėra dhe ashtu tė pėrmbytura nė atė diell llapėtitės, megjithėse fundi i vjeshtės, nuk tė shkonte kurrė ndėr mend se mund tė gjeje qoftė edhe njė pėllėmbė tė natyrės tė ndotur. Dhe ky ishte njė privilegj pėr banorėt…

Fatosi nuk ngopej sė shijuari bukuritė e rralla tė asaj natyre ku harmonizoheshin, aq mrekullisht, nė njė hapėsirė disa dhjetėra kilometrash, mali, kodra, fusha, deti… E ē'donte mė shumė njeriu pėr tė jetuar "parajsėn" tokėsore?!… Duhej tė ishe i ēmendur tė hapje luftėra nė atė krahinė…
Eh… Grekėt!… Po tė gėrmoje tokėn, ku shtriheshin rrėnjėt e atij gjelbėrimi aq mahnitės, patjetėr do tė hasje nė eshtra e skelete tė vrarėsh tė pavarr… Tė pavarrėt ēamė… Dhe kjo ishte vepėr e grekėve, e atyre qė s'i pranonte as dheu dhe dilnin nga varret netėve si kokudhė e lugetė… Po!… Kėta ishin grekėt… Dhe pretendonin pėr tė sjellė paqe e drejtėsi nė Evropėn e Bashkuar… Jo, Zoti nuk duhej tė heshtte mė!…

Kostandini nė timonin e makinės fliste e fliste pėr elimėt, pėr kalatė e tyre majėmaleve nė Kuē, nė Mazrek, nė Paramithi, pėr puset nė malin e Kladhit, pėr shpellėn nė Arpicė, pėr tre gurėt nė Paramithi, pėr gurin nė Luarat, tė cilin gratė elime e pėrdornin edhe si magje pėr tė larė rrobat… Po Fatosi hahej mė shumė me mendimet e veta se sa dėgjonte… A e di, Fatos, thoshte ai, se te Qafa e Murit, afėr Margėllėēit, elimėt kanė punuar pėr tė ndėrtuar njė mur tė lartė tė lartė qė do tė lidhte malin e Kranesė me Ēukėn e Priftit dhe shpresonin qė, kur tė hipnin nė atė lartėsi, do tė arrinin qiellin dhe do ta shihnin tėrė botėn prej andej?… Mirėpo muri qė ndėrtonin ditėn, u rrėzohej natėn dhe ata nuk e rreshtnin kurrė punėn… A nuk ishte pėr t'u pasur zili vullneti i tyre?… Sikur ta kishin njerėzit sot, atė fuqi, atė vullnet…, - psherėtinte Kostandini, i cili dukej se e adhuronte marrėzisht, ishte pothuajse i verbuar prej madhėshtisė sė botės elime dhe dėshira pėr t'u folur tė tjerėve pėr elimėt i ishte shndėrruar nė mani… Nė fund tė ēdo rrėfimi nuk harronte tė nxirrte pėrfundimin se shqiptarėt janė pasardhės tė elimėve, prandaj, ndryshe nga kombėsitė e tjera, janė aq tė aftė pėr tė mbijetuar edhe nė rrethana nga mė tė jashtėzakonshmet.

6.
Mbrėmja i zuri nė Arpicė, njė fshat i madh mes ullishtes, i vendosur nė prehėr tė malit, si nė njė ballkon natyror tejet madhėshtor, qė zgjatej pothuajse pėrmbi det. U strehuan nė njė vilė dykatėshe me tunele pjergullash rreth e rreth dhe me oborrin plot me trėndafila, qė shihte nga deti. Kostandini thoshte se ishte me origjinė andej dhe vinte shpesh pėr tė parė gjėra qė nuk mund t'i shihnin dot tė tjerėt… Fjala vjen, nė malin e Dhimokastrės, pėrmbi Arpicė, elimėt kishin ndėrtuar kalanė mė tė bukur dhe diku aty rrotull, thuhej se gjendej edhe i fundit i elimėve… Nė atė zonė mund tė shihje ullinj tė moēėm, tė mbjellė prej dorės sė elimėve…

Fatosi i kishte dėgjuar edhe nga gojėt e tė tjerėve, nė variante tė ndryshme, rrėfimet pėr elimėt, por, kur i rrėfente Kostandini, i pėrjetoje aq shumė saqė tė dukej se, po tė ngjiteshe nėpėr shpatet e majat e maleve, do tė hasje patjetėr nė ata gjigantė, tė cilėt bartnin nė shpinė gurė qė peshonin me tonelata dhe ndėrtonin e ndėrtonin pa pushuar kala… Tanimė edhe ai sikur ishte infektuar prej manisė sė Kostandinit dhe me tėrė ato peripeci qė kishte pėsuar nė jetė dhe u kishte shpėtuar, i pėrfytyrohej vetja si elim…

Fatosi nėpėr gjumė ndjeu se dikush e tundi dhe i thirri tė zgjohej. Hapi sytė dhe pėrmes dritares vuri re se jashtė ishte errėsirė. Ora e murit tregonte mesnatė. Kostandini ndėrkaq ishte veshur dhe po bėhej gati pėr tė dalė. Deshi s'deshi u vesh shpejt e shpejt edhe ai dhe pėrgjumėsh ndoqi tė zotin e shtėpisė. Ku do tė shkonin?!… Lart nė mal nė kėrkim tė elimit, ku tjetėr?!…

Ecėn e ecėn gjatė nė tė pėrpjetė, nė errėsirė, udhė e paudhė, midis shkurreve dhe drurėve tė mėdhenj qė duhej tė ishin lisa. Ishte natė pa hėnė dhe ndriēonte herė-herė paksa vetėm drita e projektorėve tė anijeve qė pėrpunoheshin nė port ose qė peshkonin nė det. Mė nė fund dolėn te arat dhe livadhet qė ngriheshin pranė e pranė si ballkone mali pėrfund majėmalit ku duhej tė ndodhej kalaja e vjetėr e Elimokastrės, siē e quanin dikur ēamėt ose e Dhimokastrės, siē e quanin banorėt e ardhur tė zonės. Buzė arave dremisnin parmendat dhe pendėt e qeve, kurse anės livadheve shquheshin turbull aty-kėtu ca vatha tė vegjėl.

Fatosi dihaste prej lodhjes, por nuk e lėshonte veten nė sytė e Kostandinit, qė ēante pėrpara, po nuk dukej i lodhur… Do tė hasnin ndonjė elim kėtyre anėve apo do t'u shkonte mundimi dėm?!… Ēamėrinė arriti ta shihte, sikur tė takonte edhe ndonjė prej atyre stėrgjyshėve viganė do tė shpėrblehej me njė mrekulli tjetėr… Dashtė Zoti dhe i ndihmoftė, thoshte me vete paksa skeptik, teksa ngjiteshin nga ara nė arė e nga livadhi nė livadh, ku hasnin dhen e dhi, lopė e viēa, qetė e punės, kuaj, gomarė, mushka qė kullosnin ose lodronin nė atė liri tė pėrkohshme qė u kishte dhėnė dora e njeriut, dhe herė-herė u prisnin udhėn lepuj e dhelpra, derra tė egėr e drerė qė vraponin me kėrcime si tė vallėzonin njė lloj valleje tė magjishme…

Befas Fatosi u pengua dhe u rrėzua mbi diēka tė ftohtė e tė trashė aq sa vėshtirė ta mbėrthenin krahėt e tij. Dukej si njė tub ēeliku nga ato qė pėrdoren pėr sifone nė vende tė thyera ose pėr ujėsjellės. Po ku e ēonte ujin ky ujėsjellės a sifon me kėtė tub kaq tė trashė, njėlloj sikur do tė ushqente turbinat e ndonjė hidrocentrali?!… Tubi zinte fill diku lart nė pyllin e majėmalit, kalonte pėrmes livadhit dhe varej poshtė, arė mė arė, drejt njė pėrroi e njė humnere. Fatosi hapi kėmbėt pėr tė kapėrcyer, por mbeti kaluar tubacionit si mbi kurrizin e njė kali. U mbush me frymė njė hop, kur ndjeu se zuri tė rrėshqiste tatėpjetė nėpėr kurrizin e lėmuar tė asaj binaje metalike. E humbi njė ēast dhe ngriu ashtu i pėrkulur si kalorės mbi atė tubacion ēuditėrisht tė rrėshqitshėm, si lėkura e njė delfini a balene, qė po e ēonte drejt humnerės.

- Mooos! - dėgjoi zėrin e alarmuar tė Kostandinit, i cili e mbėrtheu pėr krahu dhe e plasi nė tokė. - Nuk sheh qė shket si ngjalė?!… Gjarpėr, jo tubė hekuri, mo njėri!…
- Gjarpėr?!… Gjarpėr kaq i trashė e kaq i gjatė?! - briti Fatosi i llahtarisur dhe iu ngjeth tėrė trupi si t'ia kishin gudulisur me hithra.
Kostandini i shpjegoi se ishte gjarpėr qė nga koha e elimėve, po Fatosi nuk u besonte dot syve. Kishte dėgjuar tė thuhej se njė lloj gjarpri, kur nuk e sheh syri i njeriut, rritet e rritet e bėhet azdėrha, shumė, shumė mė i madh nga pitonėt e Afrikės, por, ta shihte kėtė ēudi me sy, nuk e priste kurrė… Mbeti gjatė ashtu i vuvosur duke parė atė mrekulli tė gjallė qė rrėshqiste qetė qetė pėrballė, nga shpella e elimėve pėr nė pėrrua.

- Fuuuvvv! - fluturoi para hundės sė tij njė zog nate i stėrmadh dhe u pėrplas disa metra mė tej nė trungun e trashė tė lisit buzė arės.
Fatosi, sa zemėrdridhur aq dhe kureshtar, u afrua ngadalė nė majė tė gishtave tė shihte atė qenie. Ashtu si nėpėr gjysmėterr dalloi siluetėn e njė gjėje tė ngecur nė trungun e lisit. E hetoi me kujdes dhe nuk u besonte dot mė as syve e as mendjes. Nga forma dhe pėrmasat gjėri tė linte tė kuptoje se ishte njė shigjetė, sa njė parmendė, e ngulur aq thellė nė dru sa qė ishte e pamundur ta shkulnin edhe disa burra bashkė.

- Shigjetė elimi! - u shtang Kostandini njė copėherė. - Duhet tė jetė diku afėr elimi dhe vėzhdron kaha na…
- Tė ruhemi atėherė, se mos na pėrlan!… Duhet tė jetė ndonjė lloj divi a qikllopi, ndonjė gjigant i tmerrshėm, - pėshpėriti Fatosi i druajtur.
- Jigand ėshtė, tė thaēė, bre Fatos, po nuku mė kėptove tamam! - brofi Kostandini zėdridhur e gjithė gjeste qė tregonin padurim, gėzim, emocion dhe frikė njėherėsh.

- Pshshsht!… Mos na dėgjon dhe e pėsuam! - murmuriti Fatosi dhe si e kapi pėr krahu e tėrhoqi pėr t'u fshehur pas lisit. Kostandini nė fillim kundėrshtoi duke thėnė se elimėt janė qenie paqėsore, nuk bėjnė kurrė keq, mirėpo u bind shpejt nga vendosmėria e mikut.
- Tė mos ngutemi njėherė, tė presim nė pėrgjim, tė shohim ē'ėshtė?!… Nuk ka kurrė dėm njeriu prej kujdesit, - murmuriti rishtas Fatosi me veshėt bigė e sytė dritė tutje, djathtas e majtas, gjer nė krye tė arės, aty ku fillonte pylli.

Zotėronte ende errėsira dhe donte kohė pėr tė aguar, megjithatė pamja sikur ishte paksa mė e tejdukshme. Shquheshin turbull siluetat e drurėve dhe gjallesat nė lėvizje. Ndiheshin qartė zėrat e natės: kėngėt e zogjve, klithmat e shpezėve dhe tė egėrsirave, mumurimat e gjedhėve, hingėllimat e kuajve, angarimat e gomarėve. Edhe nata, gjithė mister, e jetonte jetėn nė ėndjen e vet… Frynte njė puhizė e lehtė e lehtė…

Njė zhurmė trokėllitėse e turfulluese fėrshėlleu pėrballė. Njė hije doli prej pyllit, u rrotullua, si shtjellė, mes arės dhe u kthye pėrsėri nė pyll… Ndoshta ishin njė ēift drerėsh, qė lodronin a ndiqeshin prej bishave, kėtė tė linte tė kuptoje tė paktėn ajo pamje e kufizuar.
Zėrat e natės heshtėn njė hop, pastaj diēka brambulliu tej midis drurėve, qė u tundėn e u shkundėn. Krisėn degė e trungje si prej njė krisme rrufeje a tufani tė beftė; baptiu dhe u lėkund trualli si prej tėrmetit dhe njė siluetė e lartė si e njė makinerie gjigante qė rrihte dheun me ēekiē pneumatik u shfaq nė krye tė arės…

Fatosi dhe Kostandini ngrinė tė shtrėnguar pas shoku-shokut prej asaj pamjeje tė paimagjinueshme. Bubullima pushoi njė ēast dhe silueta u pėrkul tokas, si qeni kur nuhat gjurmėt e gjahut.
- Elimi! - pėshpėriti Kostandini.
Nė gjysmėzėrin e tij ndihej mrekullim dhe llahtarė. Fatosi, nė tė njejtėn gjendje, i vuvosi gojėn me cepin e xhaketės. Qėndruan pak ashtu, kur befas Kostandini u shkėput dhe vrapoi pėrpara si i tėrhequr prej njė fuqie magnetike.

- Mooos! - briti Fatosi, me sa duket i nxitur nga instinkti i vetėmbrojtjes dhe u turr pas shokut pėr ta ndalur.
- Kush je ti?!… Ndjeva zė njėriu! - bubulloi si altoparlant njė zė i trashė i ngjirrur.
Fatosi, qė e kishte arritur shokun, ia vulosi pėrsėri gojėn me xhaketė. Nuk u ndjenė mė, nė pritje, shtrirė nja pesėdhjetė hapa larg asaj hijeje madhėshtore qė turfullonte me hundėt nėpėr hasėllin e arės.

- Fol, bre!… Mė janė tharė veshėt pėr zė njėriu! - gjėmoi rishtas megafoni.
Kostandini brofi i paduruar dhe, pa mundur ta ndalonte Fatosi, thirri:
- Ej, njėri je ti?!
- Pa njėri jam, nuku mė sheh, elim jam, po jam qorr…
- … …
- Po ti ēė je? - buluroi zėri i trashė e i fortė.
- Njėri jam e u!
- Po je njėri, afrou afrou njė ēikė tė tė ndiej mė mirė se e ke zėrin tė dobėt e tė hollė, tė pjekim duart njėherė.
- Obobo! Po tani?! - i shteri guximi Kostandinit.
- Mos lėviz ti, po i afrohem unė, - ia behu Fatosi i trimėruar dhe bėri pėrpara.
- Jo, jo vetėm! - mori zemėr Kostandini dhe e ndoqi pas e larg.

Dukej se para tyre ishte shtrirė njė qenie tejet madhėshtore dhe ashtu nėpėr terr, si elefant a deve, shfrynte e kulloste gjithė babėzi hasėllin e arės.
- Bobo, ē'karabina! - u ēudit Fatosi i trembur, kur dalloi se, sa ishte ai vetė mė kėmbė, ishte mė i trashė elimi i shtrirė. Kostandini i pėshpėriti nė vesh se mos nxitohej e i jepte dorėn dhe sakaq vrapoi e rrėmbeu njė paramendė qė ishte nja njėzet hapa mė tė djathtė. Fatosi e kuptoi zgjuarėsinė e shokut, u ndal, ngriti paramendėn me tė dyja duart dhe ia zgjati elimit, qė pėrtypte bar i uritur.

Gap e mbėrtheu plorin dora e gjigantit dhe, si e shtrėngoi sa e bėri pllakė, tha:
- Tė fortė ini edhe ju, si hekuri, po nė zė nuku nglisni me ne, e keni shumė tė hollė…
- Tė fortė jemi, posi! - ia ktheu Fatosi me tė qeshur, kur pa se vigani ishte i parrezikshėm po t'i rrije larg.
- O njėri, e di ti ē'e kam hallė u?! Nuk mba mėnd sa kam qė rroj duke ngrėnė bar, se njėrėzit e mi kanė ikur tė gjithė kur u prish kalaja e Elimokastrės ka hasmi, po, po ke njė ēikė bukė me vetėhe, ama.

Fatosi e Kostandini vėshtruan njėri-tjetrin dhe ngritėn supet. Kishin vetėm njė bukė nė njė trastė, po ku fryhej elimi me aq? Ai kushedi sa furrė bukė donte qė tė mbushte barkun. Kostandini u kujtua se nja dy ara mė poshtė ishte stani i tij dhe barinjtė e gatuanin vetė bukėn. I tha Fatosit nė vesh qė ta mbante me llafe sa tė shkonte tė merrte bukėt dhe tė kthehej. Dhe ashtu vepruan.

- Na ka mbetur ca pak, po duron dot, do tė ta sjellim. Ndėrkohė le tė bisedojmė. Si e ke emrin? - tha Fatosi.
- Pėr hair kloftė! Po pres. Durova kohėra qė s'mbahen mėnd, akoma duroj. Ėmrin e kam Belibardh, elimeja ime ka vdekurė, quhej Borėbardhė, vajza quhej Detbardhė; po ē'tė tė llafos mė parė, o njėri! Eh! - psherėtiu Belibardhi i pikėlluar.

Shfryu njė ēast si njė rrymė e fuqishme ere, aq sa gati e rrėzoi Fatosin, pastaj nisi tė rrėfente pėr jetėn e vet. Tha se ai dhe gruaja kishin vuajtur shumė. Kur po ndėrtonin kalanė, gurėt i sillnin nga malet, qė nga mali i Nikolicanjit. Ngarkoheshin burra e gra. Mbanin nga dy tre gurė secili nė krahė ose nė kurriz (guri mė i vogėl peshonte sa dhjetė buaj bashkė). Bartte gurė edhe Borėbardha, gruaja e tij. Ai ndėrkohė ishte bari, ruante delet. Vajza, Detbardha, ishte e sėmurė.

Njė ditė Borėbardha sillte dy gurė tė skalitur pėr jastėk pėr pajė pėr tė bijėn, mirėpo dikush e ndali nė rrugė dhe i tha se lodhej mė kot. Detbardha e saj kishte vdekur. Gruaja u pikėllua shumė nga ai lajm i papritur. Lėshoi gurėt nė vend rrėzė malit dhe filloi tė gjuante tokėn me shkelma. Pak mė tutje buronte uji qė ushqente kėnetėn. Borėbardha i futi njė shkelm dheut dhe burimi sakaq u bllokua. Vazhdoi mė tej duke gjuajtur me shkelma pėranash kėnetės derisa mbylli gjithė kanalet kulluese tė ujėrave, qė tė pėrmbytej e tėrė fusha. Dhe vėrtet u pėrmbyt ēdo pėllėmbė e saj me gjithė tė mbjellat. Mė tutje i hyri me shkelma njė kodre dhe e vėrviti atė mbi shtėpitė e njė fshati, derisa u shembėn, njėlloj si tė kishte rėnė tėrmet. Kur i dolėn pėrpara ullinjtė, e tėrbuar siē ishte, Borėbardha u sul dhe zuri t'i shkulė njė e nga njė, si tė ishin preshė. Ec e shkul, ec e shkul, i la shkretė tėrė fshatrat, njėri pas tjetrit. Mbasi kishte arritur nė Currilė, dikush u kujtua ta qetėsonte, duke i thėnė se vajzėn e kishte ende gjallė. Atėherė Borėbardhės i qeshi fytyra dhe hoqi dorė nga ullinjtė. Ja, ē'nėnė ishte Borėbardha.

Belibardhi i kulloste dhitė nėpėr pyllin aty rrotull Kalasė sė Elimokastrės dhe nė mbrėmje i strehonte nė shpellėn e elimėve, nja dyqind kėmbė mė poshtė. Atė ditė, qė Borėbardha shfrynte dufin mbi ullinjtė, kusarėt i zunė pritė Belibardhit pėr t'i vjedhur dhitė. Ishte mbrėmje dhe ai po e mbyllte kopenė nė shpellė. Papritur e goditėn me shigjeta nė sy aq sa u verbua. Atė ēast, ashtu tė verbėr e tė pėrgjakur Belibardhin e mbėrtheu njė zemėrim i tėrbuar, saqė hyri nė shpellė, zuri t'i rrėmbente njė e nga njė e dy e nga dy dhe i thėrmoi me duar tėrė dhitė, vetėm e vetėm tė mos i merrnin kusarėt. Ndėrkohė mbėrriti Borėbardha. Sapo e pa tė verbur burrin, u bė rishtas si e marrė, u turr mbi kusarėt dhe i ndoqi gjatė gjithė natės, derisa i vrau njė pėr njė. Si e mori hakun e Belibardhit u mblodh e qetė nė shtėpi. Mirėpo aty gjeti tė vdekur vajzėn, Detbardhėn. E raskapitur siē ishte dhe e dėshpėruar, zuri tė shkulte flokėt, tė griste fytyrėn dhe trupin me thonj dhe mė nė fund u ngjit nė majė tė kalasė dhe u hodh nė greminė. Trupi i saj u copėtua nėpėr tehet e shkėmbinjve…

- Si ēė e sheh vate e elimeja ime, Borėbardha… Vate e bila, Detbardha… Nuku janė mė… Nuku janė mė as vėllezėrit elimė, vanė edhe ata… Kur dojėn tė ndreqnin kalanė e prishur kaha hasmi, se kishėm hasėm tė madh e na, andaj bėnim kala, tė mbronim vėndė, se kaha mbiu njė re meshkash tė mėdha qė u hinin nė hundė e veshė e vdisėn. Ata qė mbetėn lanė vėndė e ikėn mėrguar… E u mbeta i vetėm, i qorrosur nė gravė tė elimet, si qė mė gjete, - psherėtiu bubullimthi Belibardhi, tėrė nostalgji pėr tė kaluarėn, pas njė cope heshtjeje tė rėndė.

Fatosit, tė prekur shumė, iu mblodh njė komb nė grykė, prej atij rrėfimi pikėllues dhe nuk foli dot, megjithėse diē donte tė thoshte.

Ndėrkaq erdhi Kostandini me njė thes plot me bukė, qė e uli pėrdhe duke dihatur.
- Tė sollėm ca bukė, po i do?! - iu drejtua Fatosi Belibardhit, duke vendosur shtatė a tetė copė grumbull tre-katėr metra larg gjigantit.
- Aman, era bukė tė bjerė! - bubulloi elimi dhe, siē ishte shtrirė, u zgjat e me nuhatje gjeti grumbullin e bukėve qė i pėrlau si njė kafshatė.
- Bobo, ē'llupės! - u ēuditėn njėzėri Fatosi e Kostandini.
- Ha! Mė ra pak erė si bukė, ca drudhe ishin, - tha Belibardhi paksa i zhgėnjyer, duke lėpirė buzėt me tėrė atė gjuhė.
- Do tė dukemi prapė, do tė tė sjellim sa tė duash! - ia ktheu Fatosi elimit, me njė ton qetėsues.

Ndėrkohė mendoi se ishte ēasti pėr t'u ndarė. Duhej tė shihnin kalanė, rrėnojat e sė cilės ngriheshin disa dhjetėra metra mė lart si kurorė nė majė tė malit, puset ku pinin ujė elimėt, shpellat e tyre dhe sa e sa gjurmė tė tjera pėr tė cilat dėshmonin rrėfenjat popullore ēame, dėshmonte edhe pasioni i Kostandinit, mikut tė tij, ēam i krishterė.

- Pėr hair kloftė!… U pres!… Dihmė gjuaj ka ju…, - psherėtiu rishtas zėtrashi Belibardh.
- Pėr hair! - u pėrgjigjėn zėhollėt teksa morėn udhėn pėrpjetė drejt mureve tė kalasė sė Elimokastrės.
Ngjitja bėhej gjithnjė e mė e vėshtirė nėpėr errėsirėn qė priste tė pėrēahej, tė zbardhej e tė zhbėhej prej flakėrimave tė agut qė ende nuk po dukej… Errėsirė… Dihatje… Dihatje dhe rishtas errėsirė nė pritje tė djegies prej dritės sė agut…

Fatosi hapi befas qepallat e syve dhe brendia iu mbush sakaq me dritėn e ditės sė re… Po mrekullitė e natės sė shkuar… elimi… kalaja?!…
U mendua njė ēast dhe aty pėr aty kuptoi se kishte parė njė ėndėrr tė bukur… Ajo botė e rrallė ishte frut i saj… Ėndėrroi gjithēka qė pėrfytyroi imagjinata e tij e ngacmuar nga rrėfimet e Kostandinit… Dhe ndihej plot e pėrplot me dritėn e ditės sė re… Njė ditė mė shumė nė Ēamėri…

Ndėrkaq Kostandini ishte zgjuar. Dukej i menduar… Diē bluante nė kokė… Ndoshta rikujtonte edhe ai ėndrrat e natės sė shkuar… Tė kishin parė tė njėjtat ėndrra?!… Kush e di?!…
- Eh! - murmuriti Kostandini psherėtimthi. - Njėriu!… Njė qenie sa e menēur dhe e ndėrlikuar… E ndėrlikuar jeta e tij… E ndėrlikon vetė ai… Lėmsh tė pazgjidhur e bėn jetėn e vet njėriu ndonjėherė… Dėshiron diēka tė mundur e s'mundet… Ia bėn tė pamundur njė tjetėr njėri… Njėriu pengon njėriun… Njėriu ha njėriun, bre Fatos vėllai… siē hėngri njėriu njėrinė dikur kėtu nė Ēamėri… mė kėpton dot a jo?!… Kjo ėshtė jeta…

Fatosi tundi kokėn nė shenjė pohimi si tė bashkohej me atė brengė tė fshehtė tė tė zotit tė shtėpisė, megjithėse diēka nuk i pėlqeu nė mėnyrėn se si filozofonte pėr jetėn… Diēka nuk shkonte… Diē e mundonte tė gjorin Kostandin… Ndihej njė lloj druajtjeje, njė lloj pendese, lodhje a tėrheqje gjer nė stėrmundim nė atė filozofim… Ē'e shqetėsonte vallė njeriun e mbrojtur tė Asfalisė, qė atė ēast ndihej aq i pambrojtur?!…

- Mendoj se ka ardhur ēasti tė ndahemi, bre vėlla!… Tė lutem mė kėpto!… Je i padėshiruar pėr shtetin tėnė… Dhe zotrote e di se nuku bėnet shaka me ujėt e detit dhe punėt e mbretit…, - vazhdoi ai me njė gjysmėzė tė pikėlluar.
- Ē'ėshtė ai llaf?!… Patjetėr Kostandin vėllai… U bėmė dhe do tė mbetemi miq dhe miku nuk e vė nė siklet mikun… Qė tani do tė ndahemi! - brofi Fatosi i qeshur, pa e dhėnė veten, megjithėse diē iu kėput nė shpirt.
- Do tė tė pėrcjell gjer nė kufi, Fatos vėllai… andej ti e di vetė udhėn, kaluar malit dhe nė vėndin tėnd… Tė mė kėptosh, bre vėlla, nuk mė dhėmet vetėheja, mė dhėmen djeltė se i kam me punėra tė mira nė shtetin tėnė…

- Djemtė i paē me jetė!… edhe vet mė rrofsh sa njė elim!… Pa unė kėtė punė kam… Do kthehem nė Shqipėri dhe do vazhdoj luftėn time… pėr Ēamėrinė…, - ia ktheu Fatosi, pa e hequr tė qeshurėn prej fytyrės.
- Ti luftėn tėnde, unė timen… Mė duhet ta ruaj Ēamėrinė kaha njėrėz si ti, bre Fatos, - u qesh edhe Kostandini.
Qesh njėri e qesh tjetri dhe, nga shakaja nė shaka, sikur e hodhėn mbrapa krahėve atė brengė tė hidhur qė shkakton pėrherė fjala "ndarje"…

Ishin vėllezėr tė kahershėm tė njė gjuhe e gjaku e megjithatė duhej tė jetonin tė ndarė, siē jetonte e ndarė edhe Ēamėria prej truallit amė, Shqipėrisė… Le tė jetonin tė ndarė e tė pėrmalluar dhe jo tė armiqėsuar siē dėshironin paria e grekėve nė jetė tė jetėve… Le tė jetonin tė ndarė derisa njė ditė Zoti tė bėnte mrekullinė: t'i kthente ēamėt nė Ēamėri…
Befas jehoi njė melodi e pikėlluar klarinete, qė mbushi hapėsirėn dhe shpirtrat e tyre… Ishte melodia e njė kėnge tė njohur ēame… Kėngėtari grek i kėndonte me dashuri e dhimbje Salushes, sė Bukurės sė Dheut ēam…

[ Kthehu ]

ShefkiHysa.com © 118 - Tė drejtat e rezervuara
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i edlin pėlqehet nga
i vjetėr 22-06-2018, 11:50   #65
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,892
Thanks: 700
Thanked 1,175 Times in 672 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēamėria-Toka e premtuar

Piktorja ka udhėtuar drejt Ēamėrisė nė Greqi. Ka fotografuar dhe pikturuar peizazhet magjepsėse tė Pargės, Volės, Margaritoit me gjiret e brigjet magjike tė kėtyre trevave. Harresa kurrė s’do tė mund t’i mbulojė. Ēamėria blu, qiell e det bashkuar, me kalatė dhe portat e rrėnuara qė klithin shqip nga malli pėr tė zotėt e tyre, rikthehet pėrmes pikturave nė Shqipėri.

Pikturat nga Ēamėria u realizuan nė ilegalitet nga nė koloni piktorėsh shqiptarė qė kanė shkuar atje. E tronditur kur ėshtė pėrballur me qėndrimet raciste dhe diskriminuese tė autoriteteve greke, Atmira Rira rrėfen pėr Report TV historinė e udhėtimit. Arvanitasit qė flasin shqip nuk janė vetėm njė histori e shkuar. ‘Na vėzhgonin nga lart, ishte e ndaluar tė fotografoje dhe pikturoje nė ato vende nėse ishe shqiptar’ thotė Atmira Rira.

Atmira Rira flet edhe pėr dy veprat e saj qė shkėputi nga realiteti magjik i trevave ēame. Piktorja ka shumė pėr tė treguar, por ajo e ka sfiduar frikėn kur ėshtė ndeshur me sytė e mallit ēam. Nė ekspozitėn qė do tė qėndrojė e ēelur mė Muzeun Historik Kombėtar deri mė 27 qershor, janė tė shėnuar pėrgjithmonė gjurmėt e kėsaj aventure artistike me ndjenja ankthi, por edhe me ngjyra tė ndezura dashurie e malli.

edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i edlin pėlqehet nga
i vjetėr 22-06-2018, 21:42   #66
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,892
Thanks: 700
Thanked 1,175 Times in 672 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēamėria-Toka e premtuar

edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i edlin pėlqehet nga
i vjetėr 12-07-2018, 23:26   #67
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,892
Thanks: 700
Thanked 1,175 Times in 672 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēamėria-Toka e premtuar

stop.tvklan.al Nje emision satiro-investigativ nga Saimir Kodra & Gentian Zenelaj. E hene - E premte ora 20:05 @ Tvklan & KlanHD; Hatixhe Isufi ka lindur nė Arpice tė Ēamėrise dhe qė prej moshės 2-vjeēare jeton nė Vlorė, por nuk mundet tė pajiset me pasaportė.

“Unė jam shqiptare. Kam lindur nė Ēamėri, por ngaqė kishim kombėsi shqiptare, greku na largoi. Si tė gjithė ēamėt, jo vetėm mua. Nė Vlorė jam rritur e kam krijuar familje, por sot qė kam nevojė pėr njė pasaportė shqiptare nuk mė jepet sepse kam lindur atje. Pse tė mė hiqet mua kjo e drejtė?”, u shpreh e shqetėsuar 75-vjeēarja.

Nga zyrat e Gjendjes Civile tė Njėsisė numėr 4, Hatixheja ėshtė pajisur me letėrnjoftim nė vitin 2009, por me ligjin e ri nuk mund tė pajiset me pasaportė pėr shkak tė vendlindjes.

“Unė sot kėrkoj vetėm pasaportėn qė tė jem e lirė dhe tė mos jem e izoluar nė Vlorė!”, bėri thirrje denoncuesja. Marrėveshja e toponimeve tė vitit 2014 duhet ta zgjidhte kėtė situatė, por mesa duket gjithēka ka mbetur nė letėr.“Pėr pjesėn e Ēamėrisė nuk ka akoma njė marrėveshje, udhėzim tė saktė, por duhet tė rregullohet nė bazė tė aktit tė lindjes”, u shpreh punonjėsja e gjendjes civile, e cila u sugjeroi komunikimin me Drejtorinė e Pėrgjithshme pėr njė pėrgjigje mė korrekte.

Por 75-vjeēarja kėrkon tė drejtėn e saj, pasi ėshtė shqiptare dhe meriton tė ketė pasaportėn biometrike shqiptare. Ministri i Jashtėm i Shqipėrisė, Ditmir Bushati nė muajin Maj tė vitit 2014 deklaroi se kishin arritur marrėveshjen me shtetin grek pėr toponimet, nė mėnyrė qė qytetarėt tė lėviznin pa asnjė problem.

Nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Gjendjes Civile u tha se ēėshtja e Hatixhe Isufit u zgjidh, por nuk mund tė dilnin publikisht pėr tė ruajtur stabilitetin e marrėdhėnieve me shtetin fqinj

edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2018, 09:17   #68
HTFengineer
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2018
Posts: 191
Thanks: 1
Thanked 31 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
HTFengineer ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ēamėria-Toka e premtuar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Vendimi pėr zhvendosjen e popullsisė Ēame nė Azi

Vendimi pėr zhvendosjen e popullsisė Ēame nė Azi
Mė 23 janar 1923 u nėnshkrua Traktati i Lozanės. Nė nenin e fundit tė saj, pėrcaktohej shkėmbimi i popullsisė turke nė Greqi, me atė greke nė Turqi. Ky angazhim u konfirmua disa herė nga qeveria greke. Por nė mėnyrė tė kundėrligjshme u bėnė shumė pėrpjekje tė dhunshme nga qeveria greke dhe administrata lokale, qė shqiptarėt myslimanė me kombėsi shqiptare tė pėrfshiheshin nė shkėmbim dhe tė dėrgoheshin nė Azinė e Vogėl. Tashmė ishte bėrė e qartė pėr tė gjithė se ishte planifikuar njė strategji e tėrė pėr shpronėsimin e kolonizimin e pronave shqiptare, me refugjatėt grekė tė ardhur nga Azia e Vogėl. Nė mbėshtetje tė kėsaj ideje, Ministria e Bujqėsisė Greke, mė 1 tetor 1922, me anėn e njė Qarkoreje urdhėronte administratėn e pėrgjithshme tė Epirit, qė"… familjet e refugjatėve tė stabilizoheshin nė pronat e myslimanėve shqiptarė", (AYE/A/5 (9). (Guvernatori i Pėrgjithshėm i Epirit, MPJ Greke, Janinė 2 mars 1923). Njėkohėsisht, me urdhėr, nisi zhvendosja e ēamėve nga shtėpitė e trojet e tyre. Ja si shkruan Krapsites:
"Qeveria greke, kishte planifikuar tė vendoste nė krahinėn e Ēamėrisė, nė pronat e shqiptarėve, 18.000 refugjatė grekė tė ardhur nga Azia e Vogėl. Ndėrkohė, kontigjente kolonėsh grekė, kishin nisur tė vendoseshin nė fshatin Gardhiq, Dhragomi, Karbunarė, Vole, Niste, Arpicė etj. Kėshtu p.sh., nė fshatin Arpicė nga 300 shtėpi qė kishte fshati, 250 i kishin zėnė refugjatėt, ndėrsa shqiptarėt u detyruan tė sistemoheshin 3-4 familje nė njė shtėpi. (Vas.Krapsites, "Oi Mousolmanoi tsamides tis Thesprotias", Athina, 1986, f.33). Edhe nė fshatrat myslimane tė Shkallės (Filat), si nė Picar, Muzhakė, Sollopi, Pjadhul dhe Sklav, u zaptuan me forcė nga refugjatėt grekė, shtėpitė dhe pronat e myslimanėve.
Mė 15 shkurt tė vitit 1923 u lėshua njė urdhėresė tjetėr lidhur me sistemimin e tė krishterėve pa tokė, sipas tė cilit, tokat publike dhe ato nė pronėsi tė myslimanėve shqiptarė, do tė ndaheshin pėr t'u sistemuar refugjatėt . Ligji i shpronėsimit u vu nė bazė tė Kushtetutės Greke tė vitit 1911 dhe hyri nė fuqi para vitit 1923. Ky ligj nuk ishte gjė tjetėr, veēse njė grabitje zyrtare dhe ishte i mjaftė pėr t'i lėnė shqiptarėt pa bukė dhe t'i shtrėngonte tė largoheshin nga Ēamėria, ("Oi Mousolmanoi tsamides tis Thesprotias", Athina, 1986, f.33)…


Ja dhe mbeturinat pushtuese turke is ja futen ne fund, qe sot kane dhe fytyre te na qujne vellezer dhe hiqen sikur na ka ndihmuar per interesta e vet na qujten dhe klasifikuan si turq mire qe na percaven sa ta donin.
Mbeturinat greke morren hakun e turkut, te ne,
thjesht gjeten pa ben.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga HTFengineer : 07-08-2018 nė 09:28
HTFengineer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-08-2018, 22:37   #69
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,892
Thanks: 700
Thanked 1,175 Times in 672 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēamėria-Toka e premtuar

Si u dėbuan mė dhunė shqiptarėt myslimanė nė vitet 1944-1945.

Nė pėrfundim tė Luftės sė Dytė Botėrore, andartėt e Napoleon Zervės, spastruan me dhunė e gjak krahinėn e Ēamėrisė nga banorėt historikė. Qysh nga kjo kohė njė pjesė e mirė e histrorigrafisė greke tenton tė justifikojė ngjarjet duke i peshuar argumentit se ēamėt bashkėpunuan me fashistėt, madje morėn pjesė nė masakra ndaj popullatės greke bashkė me ta. Nga ana tjetėr historigrafia shqiptare vazhdon nė tė njėjtėn linjė tė pandryshuar tė cilėsimit tė gjithēkaje si Genocid, apo spastrim etnik i organizuar, qė vinte nė njė linjė me realizimin e ėndrrės sė vjetėr greke tė “Greqisė sė Madhe” apo Megaliidesė.

Por si qendron e vėrteta? Ēfarė konkluzionesh tė forta, tė patjetėrsueshme dhe bindėse sjellin dokumentet mė tė fundit apo historigrafėt pėr kėtė ngjarje? Cilėt ishin frymėzuesit dhe aktorėt? Ishte njė akt brenda fuqive tė faktorit grek tė copėzuar nga konfliktet e brendshme, apo gjithēka ndodhi kishte lidhje me mbėshtetjen e aktorėve tė tjerė mė tė plotfuqishėm? Dhe nė fund cili ishte roli i Enver Hoxhės dhe komunistėve shqiptarė tė ardhur ndėrkohė nė pushtet? Kėto pikėpyetje tenton tė zbardhė ky dokumentar./abcnews.al

edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur