Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare

Politika Ndėrkombėtare Ēfarė mendoni mbi politikėn e pėrdorur nga shtete tė ndryshme nė rang ndėrkombėtar? Cilat janė aktualitetet ndėrkombėtare dhe si po ndikojnė ato tek tė gjithė ne?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-08-2018, 14:25   #1
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,824
Thanks: 109
Thanked 630 Times in 361 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
ZET ka mbyllur reputacionin
Trump dyfishon tarifat e celikut dhe aluminit per Turqine

"Presidenti Donald Trump lajmeron shtetin e NATO me nje tweet, se do te dyfishoje tarifat e aluminit dhe celikut per Turqine respektivisht 50% dhe 20%. Perse? Arsyeja eshte se "marredheniet tona me Turqine nuk jane te mira ne kete kohe!".

...

"Trump kerkon lirimin e pastorit Brunson per te cilin Erdogani ka refuzuar kategorisht te bjere dakord.

"Si rrjedhoje, Lira Turke e cila ishte ne diten me te keqe te saj ra edhe me tej ndersa USDTRY u rrit ne 6.3839, rritha me madhe e njhur deri tashi."
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2018, 14:48   #2
﴾®﴿
Super Anėtar
 
Avatari i ﴾®﴿
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 269
Thanks: 101
Thanked 79 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
﴾®﴿ ka mbyllur reputacionin
Re: Trump dyfishon tarifat e celikut dhe aluminit per Turqine

ti qajme hallin turqise apo amerikes?

mos ki merak se perseri i rregullojne mardheniet keta
__________________
ore, ēa dreqin bėhet
tė gjitha forumet shqiptare vetėm politikė & fe
diēka nuk shkon mirė
﴾®﴿ nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2018, 19:02   #3
Si1ri
Forced_ to_ Smile
 
Avatari i Si1ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2016
Vendndodhja: Mbrapa diellit
Posts: 1,219
Thanks: 861
Thanked 768 Times in 414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
Si1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Trump dyfishon tarifat e celikut dhe aluminit per Turqine

Zoti ja shtoft inatin Amerikes e marrezin Erdoganit.
__________________
»U shoftė me arė, me fis, me mal e vrri,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me za,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me uzdajė:
Oh! Rrnoftė Shqypnija! Rrnoftė Flamuri i sajė!«
— AT GJERGJ FISHTA 1916.
Si1ri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Si1ri pėlqehet nga
i vjetėr 10-08-2018, 19:11   #4
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 20,016
Thanks: 8,499
Thanked 7,406 Times in 4,756 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Trump dyfishon tarifat e celikut dhe aluminit per Turqine

Prit kur tja beje edhe Merkelosllavices tarifen e 4rrotakeve 200perqento dhe te shkoje e te degjoje batutat per nusen ne diten e dasmes prej Putos pastaj e ti zgurdulloje siqkat.
Ty rrobi i zotit ca ka thene ne fushate po ben.........
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2018, 19:40   #5
IronMan
Kindda Hero
 
Avatari i IronMan
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: Marvel Universe
Posts: 1,196
Thanks: 101
Thanked 189 Times in 104 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
IronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Trump dyfishon tarifat e celikut dhe aluminit per Turqine

Si ka shku puna sot: me nje cicerime ndikojne ne jeten e mijera personave...
__________________
I'm IronMan!
IronMan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2018, 19:57   #6
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 21,533
Thanks: 5,878
Thanked 6,950 Times in 4,432 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 310
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Trump dyfishon tarifat e celikut dhe aluminit per Turqine

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Prit kur tja beje edhe Merkelosllavices tarifen e 4rrotakeve 200perqento dhe te shkoje e te degjoje batutat per nusen ne diten e dasmes prej Putos pastaj e ti zgurdulloje siqkat.
Ty rrobi i zotit ca ka thene ne fushate po ben.........
shoku ropi aunt Merkel eshte me boole .vetem njona i peshon sa nji mercedes 6000
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2018, 20:27   #7
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 20,016
Thanks: 8,499
Thanked 7,406 Times in 4,756 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Trump dyfishon tarifat e celikut dhe aluminit per Turqine

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
shoku ropi aunt Merkel eshte me boole .vetem njona i peshon sa nji mercedes 6000
Shoki Ndue, hakja Merqell mund te kete boolle por i ka te shfryra ne vend tjeter......i kan plas airbegat o qun.
Nuk pyt bjondi qa o mercedesi.....kina Kadillaqera me bollik.
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2018, 20:52   #8
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,458
Thanks: 1,125
Thanked 657 Times in 415 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Trump dyfishon tarifat e celikut dhe aluminit per Turqine

Turqit po e krujne si shume sumen me Ameriken.Kane dale nga rruga Kemaliste dhe po zhyten drejt diktatures se tipit lindje e mesme nese vazhdojne me Erdoleshin
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i murik pėlqehet nga
i vjetėr 10-08-2018, 21:04   #9
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 3,042
Thanks: 1,614
Thanked 1,381 Times in 912 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Trump dyfishon tarifat e celikut dhe aluminit per Turqine

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
Turqit po e krujne si shume sumen me Ameriken.Kane dale nga rruga Kemaliste dhe po zhyten drejt diktatures se tipit lindje e mesme nese vazhdojne me Erdoleshin
Eshte e vertete qe ketij Erdoganit po i hane briret, por turqit nuk jane budallenj. Dikur kane qene nje Perandori e madhe, dine ata si te futen dhe si te dalin.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2018, 21:05   #10
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 5,147
Thanks: 129
Thanked 599 Times in 477 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Trump dyfishon tarifat e celikut dhe aluminit per Turqine

Ma merr menja qe turqia mrena vitit del nga NATO
__________________
VeteVendosje
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2018, 21:16   #11
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 21,533
Thanks: 5,878
Thanked 6,950 Times in 4,432 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 310
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Trump dyfishon tarifat e celikut dhe aluminit per Turqine

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Shoki Ndue, hakja Merqell mund te kete boolle por i ka te shfryra ne vend tjeter......i kan plas airbegat o qun.
Nuk pyt bjondi qa o mercedesi.....kina Kadillaqera me bollik.
kto more Ropi kane bere dy luftra botnore dhe prap nuk ja qeni shkopin
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2018, 21:24   #12
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 20,016
Thanks: 8,499
Thanked 7,406 Times in 4,756 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Trump dyfishon tarifat e celikut dhe aluminit per Turqine

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
kto more Ropi kane bere dy luftra botnore dhe prap nuk ja qeni shkopin
Shoqi Shtjefen ata qe bene lufterat kishin boolle prej verteti dhe te medhaja fort....nashi me cajca nuk behet lufte.

ketu ene Korqa po festo birrfest me mini dhe krreklla gershet.
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2018, 21:35   #13
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,388
Thanks: 211
Thanked 485 Times in 316 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Trump dyfishon tarifat e celikut dhe aluminit per Turqine

Colit nuk i del shpirti nga amerika.
Vallai amator i madh qenke o Col.

Amerika po bie o Col. Po perpelitet. Ti tani nuk e kupton akoma. Po do ta kuptosh dhe ti atehere kur ta shikosh me syte e ballit, se me syte e mendjes nuk para shikon shume larg ti.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i peshkaqeni33 pėlqehet nga
i vjetėr 10-08-2018, 21:44   #14
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 20,016
Thanks: 8,499
Thanked 7,406 Times in 4,756 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Trump dyfishon tarifat e celikut dhe aluminit per Turqine

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Colit nuk i del shpirti nga amerika.
Vallai amator i madh qenke o Col.

Amerika po bie o Col. Po perpelitet. Ti tani nuk e kupton akoma. Po do ta kuptosh dhe ti atehere kur ta shikosh me syte e ballit, se me syte e mendjes nuk para shikon shume larg ti.
Ja po pres deri sa te te dale tia abrakadabra qe ta shekonj....

Shpirti me del??? po paguaj taksa mor firaun e nuku dua qe femia e femia e femijes te jene te detyruar te paguajne interesat e borzhit publik sepse i donte sumatricja njerit e tjatrit....

Boll bene gallate te gjithe keto medemek vende mike e aleate ne kurriz te SHBAse e sidomos ne kurriz te taksapaguesve....le te mbrohet vete Gjermania pasi i pelqen te bleje mall Rusicke....le te shpike Kina ndonje gje se ngelen duke vjedhur patenta e inovacione .....ja uleni dyfaqorken e shtremeroni kurrizne qylazhin e mosmirenjohesa e te shohim si ju venitet ekonomia me nje text mesage.....me dy rreshta ekonomia e Turkut dhe lira u zgerdhine...

Po akademik peshku Amerika po bie.
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i cool_shqype pėlqehet nga
i vjetėr 10-08-2018, 21:55   #15
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,904
Thanks: 13,193
Thanked 7,795 Times in 5,198 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Trump dyfishon tarifat e celikut dhe aluminit per Turqine

Goldman Sachs paralajmėron pėr rėnien e bankave nė Turqi.
Momentan lira turke eshte stabilizuar 5.25=1$
Po arriti 7 türkia=1$ Usa e para falimenton.Por shkruesi nuk eshte ekonomist qe ti dije.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2018, 22:09   #16
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,388
Thanks: 211
Thanked 485 Times in 316 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Trump dyfishon tarifat e celikut dhe aluminit per Turqine

Amerika po ben vetizolim mo Col. Dhe sa kohe do kalojne akoma qe te ndihen pasojat.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2018, 22:34   #17
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 7,502
Thanks: 3,114
Thanked 3,361 Times in 2,263 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Trump dyfishon tarifat e celikut dhe aluminit per Turqine

e pershendesim ne cicerrima, twerkun e Trapit te juesit per kete hap dhe uroj qe lirat hartukani ti shumezoj me zero ne nivelin e kursit te bankave.

Te vazhdoj te shese pordhe e fara para botes sudhtan pekmezi
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Pirati pėlqehet nga
i vjetėr 11-08-2018, 09:03   #18
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,679
Thanks: 373
Thanked 1,917 Times in 1,295 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 62
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Trump dyfishon tarifat e celikut dhe aluminit per Turqine

boooo sa do bleja portat e blinduara per shtepine!!!!
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-08-2018, 09:35   #19
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 7,502
Thanks: 3,114
Thanked 3,361 Times in 2,263 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Trump dyfishon tarifat e celikut dhe aluminit per Turqine

bleje sa te duash te blinduara, po ata si surrati i maruar i atij Selenices te presin me kadhash kur te dalesh ne oborr dhe ta shkruan statusin ne fb: hohoohooo mjaft vare lesht deri sa dole, ama kadhashi s`ta fal dhe te ngelet dora kapur per deren e blinduar te ēelikut me takse juesi
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-08-2018, 20:00   #20
HTFengineer
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2018
Posts: 191
Thanks: 1
Thanked 31 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
HTFengineer ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Trump dyfishon tarifat e celikut dhe aluminit per Turqine

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Eshte e vertete qe ketij Erdoganit po i hane briret, por turqit nuk jane budallenj. Dikur kane qene nje Perandori e madhe, dine ata si te futen dhe si te dalin.

Problemi se Erdoqeni ka ngere mut nga te dya anet, ka bere skandale ne siri, dhe e ka gric sumen me russise ka qene me ameriken duke mbrojtur dhe implikuar me rebelt dhe isis, etj etj
http://www.abc.net.au/news/2015-12-0...-state/6991526
https://www.bbc.com/news/world-middle-east-34912581
https://www.independent.co.uk/news/w...-a8199166.html
https://www.cnn.com/2017/08/29/polit...ria/index.html
https://www.cnn.com/2018/02/28/polit...ned/index.html
https://foreignpolicy.com/2018/04/12...isis-standard/

futja ne siri per te luftuar rebelet kurd
https://www.dailystar.co.uk/news/wor...-united-statesImplkime jane pa fund:

https://en.wikipedia.org/wiki/Turkis...rian_Civil_War


Edhe problemi ka qene nafta.
https://foreignpolicy.com/2018/04/12...isis-standard/
https://www.independent.co.uk/news/w...-a6757651.html


Ky ka qene lolo e cifuteve amerikan neoconseravtise qe perdornin si zar po ka patur disa perplasje midis interesave te neconsrevatitse, cifove te majt demokrat ne amerike, dhe erdoqenit, atyre nuk i intereson plani i turqise ne siri, "mbyllja e shqoerise" politika kundra liberlaizmit apo interesave amerikanocifute, totalkizmi if fuqise se erdoqenit, dhe tjeter implikimi i tuqrise ne paletsine, dhe indiferenca ne ne iran,si dhe zhdukja e rebelve Kurde qe peredoren dhe nga Amerikanet dhe Ruset.
https://www.economist.com/the-econom...in-syria-again

Kshuqe cifot amerikane po ja futin me coup opoziten e majte sic ja futen shume te tjerve me arab spring, me ane te social media, sponzorizimit dhe trainjnimit te opzites, futja e agjenteve provokatues etj.


Shkurt Turiqa e ka te mbushur nga cdo drejtim
https://www.theautomaticearth.com/20...k-cold-turkey/

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga HTFengineer : 12-08-2018 nė 20:43
HTFengineer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur