Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Ēėshtja kombėtare

Ēėshtja kombėtare Nė kėtė forum diskutohet vetėm mbi ēėshtjen tonė kombėtare dhe interesat shqiptare nė trojet etnike dhe nė mbarė botėn.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-08-2018, 07:13   #21
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 3,042
Thanks: 1,614
Thanked 1,381 Times in 912 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si bėhet shtet nė Shqipėri, nga Arben Ēokaj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Shteti fillon me te konceptuarit e te berit shtet: Pra cdo besh dhe ku do qe te harrish. Shqipetaret jane larg konceptimit ,pale te te berit shtet. Dhe meqe me kete lloj menyre kurr nuk do mundemi atehere n'a ngelet menyra e dytehuna,sepse frika e ruan vreshtin.Gjoba ne ekstrem ose shkurt fare : Me te varur ne litar.Per kriminele apo ganstere mafjoze.Vra nje dy dhe te tjeret shurren ne breke. Shofere me shpejtesi ne rruge dhe aksidente pafund? Gjobe dhe heqje patente per jete.Biznes me mallra te skaduara,dem ne kurriz te punetoreve apo popullit,demtim i ambjentit, etj? Gjobe dhe konfiskim pasurie. Burgu ...? Urgjentisht me pagese. Kaq.Thjesht.S'ka nevoje per teorira.Nuk ngeli gje te shpikin shqipot.Dhune dhe vetem dhune.E perthyer ndryshe: Zbatimi forcerisht ,kudo dhe mbi kedo i ligjeve ,qe shiqpot thone se i kemi ne leter po s'i zbatojme.Te praktikohet kjo metode vetem ca dite para dhe pas buke dhe do shikoni rezultatin.
Shumė dakord jam me ty, por pėrpara se tė fillosh tė konceptosh diēka duhet qė tė kesh interes pėr atė gjė. Nė aktivitetin e tij tė pėrditshėm njeriu shtyhet nga interesi i tij.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i King Bardhyl pėlqehet nga
i vjetėr 10-08-2018, 07:35   #22
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,458
Thanks: 1,125
Thanked 657 Times in 415 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Si bėhet shtet nė Shqipėri, nga Arben Ēokaj

Po a behet shtet me servila e bythelepires?Behet shtet me frikacake e dembele qe nuk punojne e rrahin gruan dhe femijet? behet shtet me bole qe vrasin njeri tjetrin pse me pe e pse te pash?Beht shtet me njerez qe te hidhen ne fyt e te ofendojne nese nuk mendon si ata? Njerez qe flasin per tolerance por rrine gjithe diten duke u share ne baze fetare apo krahinore? Njerez qe plehrat i djegin para shtepise dhe miellin ekafsheve ta shesin per buke?
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i murik pėlqehet nga
i vjetėr 10-08-2018, 09:08   #23
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 20,016
Thanks: 8,499
Thanked 7,406 Times in 4,756 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si bėhet shtet nė Shqipėri, nga Arben Ēokaj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Ne do bėjmė shtet vetėm nėse borgjezia do ketė interesa ekonomike tė tilla qė do t'ja bėjnė tė nevojshme krijimin e njė shteti tė vėrtetė. Aktualisht borgjezia shqiptare nuk ka interesa tė tilla por ka interes tė grabisi nė mėnyrė barbare kėtė vend dhe ti transferojė fitimet diku tjetėr pėr ti investuar, pėr kėtė arsye nuk i duhet shteti. Fillon gjithmonė si njė dėshirė si njė ėndėrr me shumė romanticizėm por pastaj kthehet thjesht nė njė ēėshtje interesi.
Borgjezia ???? cila BurgjeZi, mos thua per ish kamunistat qe pasi pervetesuan pasurine e perbashket si ne qytet po edhe ne fshat me 7501shera e ekonomi 0rro, sot i ke neoBurgjeze qe jo vetem nuk dine te bejen tregeti me ligje dhe rregulla, por e kane mendjen vetem e vetem tek "tja fusin" fukarait e si qellim kane te financojne mordjet e politikes qe jane edhe ata buzineckodosher e te jene sa me shum ne maje te plehut.....skane nocionin komb dhe investim ne atdhe...
Me shume kane investuar e investojne cunat qe meren me "trustin e lulelakres" neper Jurop dhe ata qe jane manaxherre trotuaresh e skiftera ballkoneh duke sjelle valute e duke investuar ketu sesa bozat e politikes qe pasi tenderojne kilotat e gjyshes qe shiste fiq te ndercem i paketojne meleonat neper "parajsat hajdutore fiskale".

Perderisa si president kemi nje kryehajn me figure e ze....
Perderisa si kriemullizhi kemi nje bojnaxhi qe financoi fushaten e tij para e pas elektorale me dragaxhi e pronare porstitutash....
Perderisa Frrokat dhe Dosherat, Rucerat e Balilerat, Sterjakt dhe Tahirerat rrine e tallin menderen me popullaten duke e denigruar ne perdhunim afatgjate me rreze te paditur perfundimi......kurre cdo te kete shtet, sbehet shtti me krunde.

Mjere brezat ne vazhdim qe do te trashegojne nje metalitet te qelbur Bizantino-Otoman si dhe borzhe qe do ti vene cdo dite me surrat pas mizerjes e tuteles se atyre qe te tashmit jua kane marre.

Ky popull e meriton kete klase politike qe e qeveris dhe e telendis.
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i cool_shqype pėlqehet nga
i vjetėr 10-08-2018, 09:54   #24
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 3,042
Thanks: 1,614
Thanked 1,381 Times in 912 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si bėhet shtet nė Shqipėri, nga Arben Ēokaj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Borgjezia ???? cila BurgjeZi, mos thua per ish kamunistat qe pasi pervetesuan pasurine e perbashket si ne qytet po edhe ne fshat me 7501shera e ekonomi 0rro, sot i ke neoBurgjeze qe jo vetem nuk dine te bejen tregeti me ligje dhe rregulla, por e kane mendjen vetem e vetem tek "tja fusin" fukarait e si qellim kane te financojne mordjet e politikes qe jane edhe ata buzineckodosher e te jene sa me shum ne maje te plehut.....skane nocionin komb dhe investim ne atdhe...
Me shume kane investuar e investojne cunat qe meren me "trustin e lulelakres" neper Jurop dhe ata qe jane manaxherre trotuaresh e skiftera ballkoneh duke sjelle valute e duke investuar ketu sesa bozat e politikes qe pasi tenderojne kilotat e gjyshes qe shiste fiq te ndercem i paketojne meleonat neper "parajsat hajdutore fiskale".

Perderisa si president kemi nje kryehajn me figure e ze....
Perderisa si kriemullizhi kemi nje bojnaxhi qe financoi fushaten e tij para e pas elektorale me dragaxhi e pronare porstitutash....
Perderisa Frrokat dhe Dosherat, Rucerat e Balilerat, Sterjakt dhe Tahirerat rrine e tallin menderen me popullaten duke e denigruar ne perdhunim afatgjate me rreze te paditur perfundimi......kurre cdo te kete shtet, sbehet shtti me krunde.

Mjere brezat ne vazhdim qe do te trashegojne nje metalitet te qelbur Bizantino-Otoman si dhe borzhe qe do ti vene cdo dite me surrat pas mizerjes e tuteles se atyre qe te tashmit jua kane marre.

Ky popull e meriton kete klase politike qe e qeveris dhe e telendis.
Borgjezia qė komandon doshėt dhe kodoshėt. Ata janė qė komandojnė vendin. Ata nuk kanė interes qė ta bėjnė kėtė vend. Po tė kishin interesa ekonomike pėr ta bėrė vendin, do ta kishin bėrė.
Edhe diēka tjetėr, mos tė duken tė veēantė kėta tanėt, mė keq kanė bėrė tė tjerėt. Ēėshtje stadi zhvillimi.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2018, 10:12   #25
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 20,016
Thanks: 8,499
Thanked 7,406 Times in 4,756 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si bėhet shtet nė Shqipėri, nga Arben Ēokaj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Borgjezia qė komandon doshėt dhe kodoshėt. Ata janė qė komandojnė vendin. Ata nuk kanė interes qė ta bėjnė kėtė vend. Po tė kishin interesa ekonomike pėr ta bėrė vendin, do ta kishin bėrė.
Edhe diēka tjetėr, mos tė duken tė veēantė kėta tanėt, mė keq kanė bėrė tė tjerėt. Ēėshtje stadi zhvillimi.
Nuku jane ish karrocieret e ish barinjte e bllokit, Borgjeze......ata hajna e kasapa kane qene e te tille kane mbetur.....
A po mos di ndonje kllase tjater burxheze tia e u sdi gje ????

Ti e di llafin e qut te xaxiki piplla: Breket e mendafshta u shkojne bitheve te mendafshta.
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i cool_shqype pėlqehet nga
i vjetėr 10-08-2018, 11:51   #26
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 3,042
Thanks: 1,614
Thanked 1,381 Times in 912 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si bėhet shtet nė Shqipėri, nga Arben Ēokaj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Nuku jane ish karrocieret e ish barinjte e bllokit, Borgjeze......ata hajna e kasapa kane qene e te tille kane mbetur.....
A po mos di ndonje kllase tjater burxheze tia e u sdi gje ????

Ti e di llafin e qut te xaxiki piplla: Breket e mendafshta u shkojne bitheve te mendafshta.
Si me brekė mėndafshi si prej pambuku, i njėjti film ėshtė, nuk shikoj ndonjė ndryshim. Mos prit ndonjėherė qė tė ngrihet dikush apo disa dhe tė bėjnė Shqipėrinė, asnjėherė nuk ka ndodhur kjo gjė, kudo kėshtu ka funksionuar, ėshtė kapitalizėm, ka interesa investon, nuk ka nuk investon. Njė vend bėhet nga njerėzit dhe jo nga shenjtorėt.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i King Bardhyl pėlqehet nga
i vjetėr 11-08-2018, 00:53   #27
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,859
Thanks: 290
Thanked 486 Times in 363 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si bėhet shtet nė Shqipėri, nga Arben Ēokaj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Si me brekė mėndafshi si prej pambuku, i njėjti film ėshtė, nuk shikoj ndonjė ndryshim. Mos prit ndonjėherė qė tė ngrihet dikush apo disa dhe tė bėjnė Shqipėrinė, asnjėherė nuk ka ndodhur kjo gjė, kudo kėshtu ka funksionuar, ėshtė kapitalizėm, ka interesa investon, nuk ka nuk investon. Njė vend bėhet nga njerėzit dhe jo nga shenjtorėt.
Historine tone e ka pershkuar si "fill i kuq" kallzimi e spiunimi i njeri-tjetrit tek me i fuqishmi, tek influenca - ne favor vetjak, jo ne interes te vendit e popllit.

Kjo e ben shtetin me te dobet, me te brishte, sepse Shqiptaret kane sy e veshe, kur shohin palet te jargaviten para perfaqsuesish te fuqive te huaja, duke "share" e "ankuar" per palen kundershtare, ndaj edhe syte mbahen per nga te huajt, nderkohe qe ēakenjte partiake e shtetrore brenda bejne kerrdine. Pra nje shtet banana me fole ēakejsh. Dhe mileti rrijne e llafosin per te mesuar se "ēfare thote Evropi per nevej" e pallavra te tjera qe i sherbejne nje qellimi sublim: si ta pij kafen me lezet, me diskutime patrioto-qesharake, dhe me "indinjate" ndaj ēakejve, dhe me mbarim te kafese, shkojne online e ne celulare duke bere lojen e ēakejve.

Shkuarja pas ēakejve eshte nje "mbeturine" e shoqerise klanore e tribale te Shqiptareve.
Duaje Siveten ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-08-2018, 01:02   #28
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 10,826
Thanks: 9,172
Thanked 4,806 Times in 2,202 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Si bėhet shtet nė Shqipėri, nga Arben Ēokaj

Miqtė e mi, as Shqipėria as Kosova nuk bėhen, sepse ... ndiqeni kėtė anekdotė:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga isha Ag, Dem Shiko postimin
ME T“HANGĖR QENI YT, NUK SHNOSHESH 855
(Junik, Deēan)

Ali Meta i katunit Junik āsht kanė mashkull i mirė. Ish kanė ni mledhje ktu. N“at mledhje ni nipash i veti. I thojshin Musė Haliti i Carrabregut. Kish pasė thanė:
- Daja Ali!
- Hoj!
- Shka āsht puna jote kshtu qi mashkull i mirė po, i zoti po, e ty kurrfarė zani nuk t“duel e s“qite kurrgja n“dritė?!
- Lé, Musė, mos t“ himė atje.
- Jo, kam qef me ditė dishka. Shka ā“ puna jote kshtu?
- Musė me t“hangėr qźni i huej, me ni pasul e shnosh varrėn, po me t“hangėr qźni yt, kurrfarė ilaēi nuk t“shnosh. E mue m“kanė hangėr qźt e mij.kthehu te pėrmbajtja
Fatkeqėsisht kėto shtete po i hanė qźt e vet!
__________________
Mirėkuptim, tolerancė dhe shumė, shumė dashuri!
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur