Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 07-08-2018, 16:38   #81
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,022
Thanks: 13,315
Thanked 7,860 Times in 5,253 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 333
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turistet ruse pushtojne Vlorenhmmmmmmmmmmmm....

Stand - 07.08.2018

Malaria

Die................ ist malariafrei =SOT

__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2018, 17:50   #82
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 7,583
Thanks: 3,154
Thanked 3,387 Times in 2,287 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turistet ruse pushtojne Vloren

a veren tjeter ēadren te Orriculumja

Aaaaa a Tanioooochka, Taniooooochka devushka

__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2018, 18:01   #83
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,679
Thanks: 373
Thanked 1,920 Times in 1,297 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 62
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turistet ruse pushtojne Vloren

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bad_Teacher Shiko postimin
E kisha fjalen per kete me 2 shrimps e nje domacke , mos t them sa lekaaa,


__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2018, 18:52   #84
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 3,337
Thanks: 0
Thanked 1,126 Times in 854 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turistet ruse pushtojne Vloren

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bad_Teacher Shiko postimin
Lion ti me duket qenke gjirokastrit. lol. Cmimet ashtu jane kudo neper restorante, e ketej nga jam une, e sidomos ne sezon vere. Ato ne kete kohe kane pune. Se ne dimer jane te vdekur. Domosdo do ta shesi ty pjaten 5mije leke te vjetra.
O @Bad. Une t'a shkrova shkoqur per ty dhe te tjeret , po ti me duket nuk do te lexosh.Kete vit ka me pak turiste ne dhe pushues ne Vlore. Arsyeja ? Kane shkuar apartamentet deri 90 Eu.Ketu s'ka te beje gjirokastriti apo jo.Ti akoma me tregon aty ku je ti.Une te shkrova qarte.Mos krahasoni katrorin me rrethin.Po deshen pune shqipot duhet t'a bejne te mundeshem ne rradhe te pare per shqiptaret.Nuk shtyhet jeta dhe biznesi me mendimin t'ja fus une atyre.Ti o @Bad, ke manine te diskutosh duke pare qesen tende.Mua me akuzon per gjirokastrit.Ne po diskutojme se si duhet te jete duke pare kushtet,sigurine,qetesine etj. Ka apo s'ka pune ai ne dimer eshte pune e tija.Pune mbase nuk ka as turku apo nuk ka as greku. Nejse.Pastaj thone pse ikin turistet. Kemi bere nje here replike bashke ne nje teme tjeter. Jo nje here por disa here me ke marre shembull, kur une nuk e kam bere kete.Merru me temen,sepse une nuk merrem me ty.Kur replikon mos i bej gjerat personale.Ok. Lire eshte. E mbyllim.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 07-08-2018 nė 19:02
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2018, 19:00   #85
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 3,337
Thanks: 0
Thanked 1,126 Times in 854 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turistet ruse pushtojne Vloren

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marya Shiko postimin
i pyetje kisha une per ju qe punoni ne amerike,


kur jeni me leje , dmth pushime vjetori , ju ecen rroga??
se ne angli , nuk ju ecte rroga gjate pushimeve , u habita
Marya.Me c'di une per vendet nordike, qe kane pothuaj ligjet njesoj.I punesuari merr minimalisht 4 jave leje ne vit dhe kur eshte ne moshe me duket mbi 60 merr 8 jave.Rroga nuk paguhet sepse kur merr rrogen mujore ne ate mbahet 9 deri 11 % e rroges qe te paguhen kur vete me leje.
Te themi per 22 dite rroga 100 Euro. 10 Euro, mbahet 10 per leje, 40% e 90 EU pra 36 EU mbahet si takse dhe 60% e 90 EU pra 54 EU te kalon ne banke. E bera llogarine trashe-trashe.Ne vitin pasardhes deri ne muajin Prill eshte procedura e Tax Reimbursement dhe paraqet ne zyren e taksave; shpenzime, femije ne ngarkim,transport etj,sic e permban ligji. Ppo qe se i perfiton keto, te kthehen mbrapsht nga taksat e paguara, maksimumi deri ne muajin Tetor.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i lonely_lion pėlqehet nga
i vjetėr 07-08-2018, 19:39   #86
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 11,599
Thanks: 1,181
Thanked 6,886 Times in 3,066 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 224
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turistet ruse pushtojne Vloren

Lion spo e bej personale. Krahasimet me ketej ti dhashe sepse ndodh kudo kjo gje neper vendet turistike. Cmimet nuk jane njelloj ne sezonet e veres. Kot po te pyes tani, hopefully merremi vesht, Lol. Sa dite rrini ju ne plazh? Vazhdon ai mentaliteti i 15diteshit ne plazh, apo nje jave max? Se dhe me shume merzitesh them une. LOL per turistet ruse e ne, lire eshte. Ashtu u vendos.
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2018, 19:41   #87
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 11,599
Thanks: 1,181
Thanked 6,886 Times in 3,066 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 224
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turistet ruse pushtojne Vloren

Po beja muhabet me njeren ketu ne pune sa erdhi nga nje euro trip, e me tregonte sa shtrenjte ishte cdo gje. Biles dhe halet me pare andej. Pale nje shishe uje, lol
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2018, 20:14   #88
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 3,337
Thanks: 0
Thanked 1,126 Times in 854 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turistet ruse pushtojne Vloren

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bad_Teacher Shiko postimin
Lion spo e bej personale. Krahasimet me ketej ti dhashe sepse ndodh kudo kjo gje neper vendet turistike. Cmimet nuk jane njelloj ne sezonet e veres. Kot po te pyes tani, hopefully merremi vesht, Lol. Sa dite rrini ju ne plazh? Vazhdon ai mentaliteti i 15diteshit ne plazh, apo nje jave max? Se dhe me shume merzitesh them une. LOL per turistet ruse e ne, lire eshte. Ashtu u vendos.
Meqe me pyete. Vendosem 8 dite.Nuk doja.S'e di pse nuk e kisha me qejf. Nuk eshte pune mentaliteti por mire do ishte 15 dite , pse jo dhe me shume.Per vite me rradhe une kam bere pushime me copa sepse ne vere kam punuar.Problemi eshte se une nuk rri dot ne nje vend, nderkohe qe ka shume tollovi verdalle ne plazh dhe mua ka kohe qe nuk me pelqen tollovia(zhurma).Jane njerezit bythe me bythe me cadra.,aq afer , sa ndihesh i bezdisur. Te ve goca apo cuni i tjetres tallave ne celular gjithe diten dhe te cajne trapin me muhabete sa kushton ky lojtari, jo me bej like, jo m'a bej trike dhe zihen me njeri tjetrin se si pelqen ky repisti apo ai taksisti.Me pelqen te jem qete dhe te shoh punen time.Kerkova verdalle per vende , por kudo jane ngjitur.Me mua funksionon thjesht.Sa leke do? Ok.I parapaguaj ne dore.Bijem dakort per dicka dhe kaq.Korektesen dhe rregullin e kam merak dhe rremuja me pelqen vetem kur e bej vete. Njerezit ne Shqiperi (ku qe nga 1990 lulezojne vetem zanate apo bisnese parazite) gjeja e pare qe kane ne koke eshte:T'ja fus une ketij. Une nuk jam ne mendjen e tjetrit sic nuk eshte ai ne timen.Por kur behet nje pazar per dicka une gjerat qe dua ja them ne fillim dhe normal qe kete pres dhe nga tjetri. Te me shohe tjetri shtrembet se nuk i ha ne lokal apo te me vije e te me mbylle cadren kur une jam akoma ne plazh....ja u mbylli dje cadren nja tre familjeve rojtari i cadrave , nuk i erdhem me sot.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2018, 21:10   #89
B.E.V
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Posts: 1,846
Thanks: 357
Thanked 372 Times in 280 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
B.E.V ka njė tė ardhme tė shkėlqyerB.E.V ka njė tė ardhme tė shkėlqyerB.E.V ka njė tė ardhme tė shkėlqyerB.E.V ka njė tė ardhme tė shkėlqyerB.E.V ka njė tė ardhme tė shkėlqyerB.E.V ka njė tė ardhme tė shkėlqyerB.E.V ka njė tė ardhme tė shkėlqyerB.E.V ka njė tė ardhme tė shkėlqyerB.E.V ka njė tė ardhme tė shkėlqyerB.E.V ka njė tė ardhme tė shkėlqyerB.E.V ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Turistet ruse pushtojne Vloren

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
O @Bad. Une t'a shkrova shkoqur per ty dhe te tjeret , po ti me duket nuk do te lexosh.Kete vit ka me pak turiste ne dhe pushues ne Vlore. Arsyeja ? Kane shkuar apartamentet deri 90 Eu.Ketu s'ka te beje gjirokastriti apo jo.Ti akoma me tregon aty ku je ti.Une te shkrova qarte.Mos krahasoni katrorin me rrethin.Po deshen pune shqipot duhet t'a bejne te mundeshem ne rradhe te pare per shqiptaret.Nuk shtyhet jeta dhe biznesi me mendimin t'ja fus une atyre.Ti o @Bad, ke manine te diskutosh duke pare qesen tende.Mua me akuzon per gjirokastrit.Ne po diskutojme se si duhet te jete duke pare kushtet,sigurine,qetesine etj. Ka apo s'ka pune ai ne dimer eshte pune e tija.Pune mbase nuk ka as turku apo nuk ka as greku. Nejse.Pastaj thone pse ikin turistet. Kemi bere nje here replike bashke ne nje teme tjeter. Jo nje here por disa here me ke marre shembull, kur une nuk e kam bere kete.Merru me temen,sepse une nuk merrem me ty.Kur replikon mos i bej gjerat personale.Ok. Lire eshte. E mbyllim.
Ti je ne rregull . Vazhdo na sill informazione qe te bojkotojme pushimet. Nuk bej shaka. Je shume i drejte ne analiza. Keshille: une gjeta qetesi meqe Po flasim vetem ne Qeparo. Jo ne bregdet. Siper ne fshat, ne muzg. Kishin mbetur vetem ca pleq e nje lokal akoma me karrike te kohes se Dulles. Po rrugicat akoma te pastra me ato brezat lyer me gelqere.
B.E.V nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i B.E.V pėlqehet nga
i vjetėr 07-08-2018, 22:01   #90
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,297
Thanks: 652
Thanked 1,180 Times in 705 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turistet ruse pushtojne Vloren

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bad_Teacher Shiko postimin
Po beja muhabet me njeren ketu ne pune sa erdhi nga nje euro trip, e me tregonte sa shtrenjte ishte cdo gje. Biles dhe halet me pare andej. Pale nje shishe uje, lol
E vertete.
Tek ju eshte sh me lire , si pushimet , qerate , ushqimet , rrobat ..gjithcka.

Evropa te thy ne mes. Shko ne Venezia te vje fatura machiatos 20 euro.

Nje apartament qeraje ne londer 2+1 ne nje zone mbush plot me jevgj shko 1.5k pound.

Nje darke ne Paris neper ato rrugicat arabe kap shifra 150 eur cift. Gjera te thjeshta , vere , starter , main course , desert lol

Etj etj..

...dhe prap jemi te lumtur
__________________
Always Loud & Always Proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2018, 23:17   #91
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 21,608
Thanks: 5,927
Thanked 6,999 Times in 4,465 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 319
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turistet ruse pushtojne Vloren

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AAO Shiko postimin
E vertete.
Tek ju eshte sh me lire , si pushimet , qerate , ushqimet , rrobat ..gjithcka.

Evropa te thy ne mes. Shko ne Venezia te vje fatura machiatos 20 euro.

Nje apartament qeraje ne londer 2+1 ne nje zone mbush plot me jevgj shko 1.5k pound.

Nje darke ne Paris neper ato rrugicat arabe kap shifra 150 eur cift. Gjera te thjeshta , vere , starter , main course , desert lol

Etj etj..

...dhe prap jemi te lumtur
13euro nji espreso ne san marco.
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i drague pėlqehet nga
i vjetėr 11-08-2018, 06:48   #92
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 3,337
Thanks: 0
Thanked 1,126 Times in 854 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turistet ruse pushtojne Vloren

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga B.E.V Shiko postimin
Ti je ne rregull . Vazhdo na sill informazione qe te bojkotojme pushimet. Nuk bej shaka. Je shume i drejte ne analiza. Keshille: une gjeta qetesi meqe Po flasim vetem ne Qeparo. Jo ne bregdet. Siper ne fshat, ne muzg. Kishin mbetur vetem ca pleq e nje lokal akoma me karrike te kohes se Dulles. Po rrugicat akoma te pastra me ato brezat lyer me gelqere.
Pardje pata nje diskutim me ca pushues qe kishin bredhur lart e poshte deri ne Orikum. Kishin nderruar vend nja dy a tre here dhe si perfundim erdhen dhe u ngulen ne nje hotel me 80 Euro dita. Shtronin problemin se kur dilnin ata ne det, mezi gjenin vend per t'u ulur.Kjo pune dhe pasdite.Tek hoteli ne fjale shezllongu qe i paguar nga hoteli por prap detyroheshin te nderronin vend sa nga njeri krah i hotelit, sa ne krahun tjeter se cdo dite vendet ja u shisnin atyre qe nuk flinin ne kete hotel.Cdo dite njerezit ne kete zone ankohen per hapesiren e ngushte midis shezllongeve(plazh te lire pa pagese nuk gjen qe nuk gjen) dhe shoh qe pasi bejne ca dite plazh ngrene plackat dhe o ikin fare o nderrojne hotel. Po te shikosh ne rrjeshtin e dyte te hoteleve apo shtepive qe jane ndertuar me pare dhe jepen aktualisht me qera , do te shikosh qe ka akoma ndertime te reja ne perfundim e siper ose dhe te perfunduara. Pyetja qe une shtroj: Sot ne kete situate dhe eshte bere e veshtire te gjesh vend ne det (zona midis Rradhimes dhe Orikumit), po kur te futen ne pune keta hotelet apo shtepite qe po ndertohen? E vetmja mundesi do te ishte qe zonat qe sot hotelet qe jane buze ujit i perdorin si parkinge apo dhe ca parkinge te tjera, te perdoren si vend per te ngulur cadrat.Dhe keshtu kjo pjese e detit do te shnderrohet si dikur ne Durres. Perfundimisht, per mua kjo zone nuk eshte me per te ardhur per plazh.Me kismet Borshi. Ose po qe se dhe ne Borsh do te behet po e njejta situate.... atehere do prefereroja Durresin, Golemin ku te pakten e di se si eshte situata dhe nuk vete me mendje se do gjesh nje plazh te qete me pak njerez e ku di une cfare.

Me kete lloj uzurpimi te hapesires dhe mbipopullimit,dy jane mundesite. Ose shume shpejt do te behet nje vend pushimi qe nuk do preferohet me (kete vit eshte konstatuar, qe pushues ka me pak ) ose pronaret e hoteleve dhe te shtepive do ngrene cmimin (gje qe kane filluar t'a bejne) per te ulur ne kete menyre numrin e njerezve, per te pranuar vetem ata njerez qe mund t'a perballojne me ate cmim. Shqiperia o njerez, nuk ka toke bregdeti pa fund sic j'u pelqen shqipetareve te mendojne,Resourse te medha dhe ndertime pa fund do e renojne perfundimisht bregdetin shqiptar.Shumica e shqipove fluturojne me presh duke mos dashur te shohin ose mbase jane te pa afte per te pare se cfare po ndodh me bregedetin shqiptar. Shqipot i jane qepur kodrave e maleve ne bregdet duke te ndertuar ku te mundin e si te mundin.
Ky eshte nje konstatim i imi, se si e shoh une turizmin dhe ndertimet ne bregdet. Qofsha une i gabuar...por pervoja me ka treguar qe shpesh nuk kam qene i gabuar ne menyren se si i shoh une gjerat.
Kalofshi nje dite te bukur.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-08-2018, 07:24   #93
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,893
Thanks: 700
Thanked 1,175 Times in 672 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turistet ruse pushtojne Vloren

Nuk e dija Lioni qė nė Radhime vijnė njerėz pėr plazh dhe paguajnė 80 €....
Ndėrsa pėr ndėrtimet qė thua.. e tha mire njė grek,
Vlorėn dhe Sarandėn e keni bėrė si New York... me pallate bėrna nė det... vetėm Berati i kish pėlqyer
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i edlin pėlqehet nga
i vjetėr 11-08-2018, 22:20   #94
Sopoti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 11,972
Thanks: 5,193
Thanked 5,724 Times in 3,031 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 206
Sopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turistet ruse pushtojne Vloren

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Pardje pata nje diskutim me ca pushues qe kishin bredhur lart e poshte deri ne Orikum. Kishin nderruar vend nja dy a tre here dhe si perfundim erdhen dhe u ngulen ne nje hotel me 80 Euro dita. Shtronin problemin se kur dilnin ata ne det, mezi gjenin vend per t'u ulur.Kjo pune dhe pasdite.Tek hoteli ne fjale shezllongu qe i paguar nga hoteli por prap detyroheshin te nderronin vend sa nga njeri krah i hotelit, sa ne krahun tjeter se cdo dite vendet ja u shisnin atyre qe nuk flinin ne kete hotel.Cdo dite njerezit ne kete zone ankohen per hapesiren e ngushte midis shezllongeve(plazh te lire pa pagese nuk gjen qe nuk gjen) dhe shoh qe pasi bejne ca dite plazh ngrene plackat dhe o ikin fare o nderrojne hotel. Po te shikosh ne rrjeshtin e dyte te hoteleve apo shtepive qe jane ndertuar me pare dhe jepen aktualisht me qera , do te shikosh qe ka akoma ndertime te reja ne perfundim e siper ose dhe te perfunduara. Pyetja qe une shtroj: Sot ne kete situate dhe eshte bere e veshtire te gjesh vend ne det (zona midis Rradhimes dhe Orikumit), po kur te futen ne pune keta hotelet apo shtepite qe po ndertohen? E vetmja mundesi do te ishte qe zonat qe sot hotelet qe jane buze ujit i perdorin si parkinge apo dhe ca parkinge te tjera, te perdoren si vend per te ngulur cadrat.Dhe keshtu kjo pjese e detit do te shnderrohet si dikur ne Durres. Perfundimisht, per mua kjo zone nuk eshte me per te ardhur per plazh.Me kismet Borshi. Ose po qe se dhe ne Borsh do te behet po e njejta situate.... atehere do prefereroja Durresin, Golemin ku te pakten e di se si eshte situata dhe nuk vete me mendje se do gjesh nje plazh te qete me pak njerez e ku di une cfare.

Me kete lloj uzurpimi te hapesires dhe mbipopullimit,dy jane mundesite. Ose shume shpejt do te behet nje vend pushimi qe nuk do preferohet me (kete vit eshte konstatuar, qe pushues ka me pak ) ose pronaret e hoteleve dhe te shtepive do ngrene cmimin (gje qe kane filluar t'a bejne) per te ulur ne kete menyre numrin e njerezve, per te pranuar vetem ata njerez qe mund t'a perballojne me ate cmim. Shqiperia o njerez, nuk ka toke bregdeti pa fund sic j'u pelqen shqipetareve te mendojne,Resourse te medha dhe ndertime pa fund do e renojne perfundimisht bregdetin shqiptar.Shumica e shqipove fluturojne me presh duke mos dashur te shohin ose mbase jane te pa afte per te pare se cfare po ndodh me bregedetin shqiptar. Shqipot i jane qepur kodrave e maleve ne bregdet duke te ndertuar ku te mundin e si te mundin.
Ky eshte nje konstatim i imi, se si e shoh une turizmin dhe ndertimet ne bregdet. Qofsha une i gabuar...por pervoja me ka treguar qe shpesh nuk kam qene i gabuar ne menyren se si i shoh une gjerat.
Kalofshi nje dite te bukur.

Ti flet si kodra pas bregut .
Jo cmimet,jo shezllonet,jo pronaret,jo ankesat.
Me tha ky,me tha ai.

Sa me shume lexoj ca si ti,me optimist i shoh ata qe kane hotele,madje flitet per rritje sezoni.

Fjaleshumte tejmase i rendomte.
__________________
Muzika asht liri, kulturė, fe, magji e mistikė.
Gjergj Fishta!
------------------------------------
''Njeriun,,sa pak e gjej te njeriu!
V Zhiti.
Sopoti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-08-2018, 08:37   #95
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,679
Thanks: 373
Thanked 1,920 Times in 1,297 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 62
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turistet ruse pushtojne Vloren

Kam krijuar idene qe qahen gjithnje ata qe nuk kane kokerr leku. M'u ne qender te Vlores pizza Margherita kushton 300L (me fi 23cm) futi dhe nje birre 100L dhe ja iku darka. Byreqe 50 lekshe plot e perplot. Nuk e kuptoj se ku dreqin i shohin keto cmimet e larta?!?!
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Elian70 pėlqehet nga
i vjetėr 12-08-2018, 08:45   #96
Sopoti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 11,972
Thanks: 5,193
Thanked 5,724 Times in 3,031 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 206
Sopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turistet ruse pushtojne Vloren

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
Kam krijuar idene qe qahen gjithnje ata qe nuk kane kokerr leku. M'u ne qender te Vlores pizza Margherita kushton 300L (me fi 23cm) futi dhe nje birre 100L dhe ja iku darka. Byreqe 50 lekshe plot e perplot. Nuk e kuptoj se ku dreqin i shohin keto cmimet e larta?!?!
Ata shohin qarte,e ti turbullt

100 lek kafeja te hotel Bleart ne Golem,50 ben zarfi i esspresos te shtepia ime.

Sa shtrenjt e kan hotelet.
__________________
Muzika asht liri, kulturė, fe, magji e mistikė.
Gjergj Fishta!
------------------------------------
''Njeriun,,sa pak e gjej te njeriu!
V Zhiti.
Sopoti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Sopoti pėlqehet nga
i vjetėr 12-08-2018, 08:55   #97
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 21,608
Thanks: 5,927
Thanked 6,999 Times in 4,465 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 319
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turistet ruse pushtojne Vloren

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sopoti Shiko postimin
Ata shohin qarte,e ti turbullt

100 lek kafeja te hotel Bleart ne Golem,50 ben zarfi i esspresos te shtepia ime.

Sa shtrenjt e kan hotelet.


zarfi

djemte po thone per ato qe e ekzagjerojnė.
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-08-2018, 11:19   #98
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,022
Thanks: 13,315
Thanked 7,860 Times in 5,253 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 333
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Question Pėrgjigje e: Turistet ruse pushtojne Vloren

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
Kam krijuar idene qe qahen gjithnje ata qe nuk kane kokerr leku. M'u ne qender te Vlores pizza Margherita kushton 300L (me fi 23cm) futi dhe nje birre 100L dhe ja iku darka. Byreqe 50 lekshe plot e perplot. Nuk e kuptoj se ku dreqin i shohin keto cmimet e larta?!?!
Ta boj i pytje kshu kot....sa harxho ti per 15 dite ne valona?????
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-08-2018, 11:22   #99
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,679
Thanks: 373
Thanked 1,920 Times in 1,297 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 62
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turistet ruse pushtojne Vloren

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Ta boj i pytje kshu kot....sa harxho ti per 15 dite ne valona?????
Une e kam pushim 24 ore ne 24...dhe s'ka vend te gatuaj ashtu sic gatuaj une...Per shembull pasi bleva 10 qillo peshk mbusha nje pjate me veze peshku, gje qe hoteli nuk ta ofron dot dhe mua me duhet te ha te njejten pjate pas nje viti, pasi ky lloj pėshku hahet nje here ne vit (gusht shenja leone)...


p.s. harxhoj pak e sakte dhe detyrohem te mbaj edhe diete
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-08-2018, 11:24   #100
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,679
Thanks: 373
Thanked 1,920 Times in 1,297 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 62
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Turistet ruse pushtojne Vloren

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sopoti Shiko postimin
Ata shohin qarte,e ti turbullt

100 lek kafeja te hotel Bleart ne Golem,50 ben zarfi i esspresos te shtepia ime.

Sa shtrenjt e kan hotelet.
Drague eshte fanatik karavidhesh
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur