Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 07-06-2019, 20:17   #161
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,330
Thanks: 3,997
Thanked 4,354 Times in 2,932 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 230
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

pdhus ratlluki me arra sikur ata prvi borcat e spomenik partizankes, qe kane nenshkruar me gishte kryesorja te paguhet penzija e partizankes
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-06-2019, 10:16   #162
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,807
Thanks: 29
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Marrėveshja pėr demarkacion me Malin e Zi, e nėnshkruar mė 26 gusht tė vitit tė kaluar nė Vjenė ėshtė bėrė shkas qe skena politike tė polarizohet mė tė madhe. Pėr ēėshtjen e demarkacionit ėshtė bllokuar Kuvendi pėr muaj tė tėre dhe ka pasur protesta nė rrugė. Ndėrsa, nuk kanė munguar as komentet dhe ndarjet nė patriot e tradhtarė.

Ramush Hardinaj, kryetar i AAK-sė, njihet si ideatori i kauzės pėr demarkacionin. Ai nuk kishte hezituar t’ia pėrplas nė fytyre, hartat, kryetarit tė komisionit Shtetėror, Murat Mehės, i cili ka bėrė shėnjimin e vijės kufitare me Malin e Zi.

Ndėrsa, u ka ēuar selame tė forta edhe krerėve tė institucioneve se e kanė tė kotė pėrpjekjen e tyre pėr tė kaluar demarkacionin.
--------------------------------------------


pse e harroi rambushi kufirin me malin e zi qe e pat kall parlamentin njifar vakti
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-06-2019, 20:40   #163
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,807
Thanks: 29
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!Zyrtari i PDK-sė ironizon me vėllezėrit Haradinaj: Fukarallėk etik dhe moral

nga:A. R.

Sot gjatė ditės, Haradinajt, kanė pritur nė Gllogjan, miqtė e tyre tė partisė, shkruan Gazeta Blic.

Me mish e me birra, dy vėllezėrit Haradinaj: Kryeministri dhe deputeti i AAK-sė, u kanė bėrė konak, disa prej figurave kryesore tė Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės.

Pėrkundėr qė AAK ėshtė nė koalicion me PDK-nė, dhe Haradinaj ishte bėrė kryeministėr me votat e partisė qė udhėhiqet nga Kadri Veseli, duke qenė kandidat i tyre, duket se gjėrat po ndryshojnė.

Zyrtari i PDK-sė, Arton Muhaxheri, ka ironizuar me takimin e sotėm nė shtėpinė e Haradinajve nė Gllogjan.

“Fukarallėk etik dhe moral”, ėshtė mbishkrimi i Muhaxherit nė foton e kryeministrit Haradinaj, ku shihet sė bashku me zyrtarė tjerė nė Gllogjan.
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-06-2019, 22:18   #164
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,807
Thanks: 29
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!


Milan Radojēiqi dhe Ramush Haradinaj

Miku i Ramush Haradinajt, Radojēiq, kėshtu kreu grabitje tė armatosur nė qendėr tė Prishtinės nė vitin 2003Milan Radojēiq ishte pėrfshirė edhe nė vitin 2003 nė njė grabitje tė armatosur. Viktimė ishte njė taksist ku Radojēiqi me dy persona tė tjerė ishin futur nė atė makinė.

Indoks pėr herė tė parė sjell dosje tė reja qė e implikojnė Milan Radojēiqin edhe me krime tė rėnda siē ėshtė grabitja e armatosur. Detajet e dosjes shfaqen nė dokumentar.
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-06-2019, 18:49   #165
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,330
Thanks: 3,997
Thanked 4,354 Times in 2,932 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 230
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Haradinaj e quan Thaēin amator Politik, pdhus e quan rrota budadhica is sela Drenica, qe ruan buallica qoban me q te asaj gjosendes


Gazeta Express

10 Qershor 2019 20:02

Kryeministri Ramush Haradinaj i ka quajtur amatorė politikė ata qė dhanė idenė pėr lėvizjen e kufijve dhe tha se SHBA-tė asnjėherė nuk kanė qenė pro kėsaj ideje.

“Tema e kufijve ka shkuar, tė gjithė e dimė qė s’ėshtė mė kjo temė. SHBA-tė janė me vija tė kuqe precize kundėr ndryshimit tė territoreve, ata kanė thėnė se nuk ka vija qė ju i qitni, por se ēka ka do tė ndodhė nė fund ata e dinė”.

“SHBA-tė kurrė se ka lejuar njė ide tė tillė. Ata i kanė lėnė disa amatorė politikė tė shkojnė e tė enden me kėso idesh, qė kanė qenė qesharake para tyre. Amatorė janė kushdo qė e ka sponsorizuar njė ide tė tillė tė ndryshimit tė kufirit. Ajo ishte ide e ndarjes sė Kosovės”.
“Nė planin politik kjo ka qenė amatorizėm. Amaterizėm ordiner qė i kanė lėnė tė enden. Amerika asnjėherė nuk e ka konfirmuar njė opsion tė tillė”.

Haradinaj nė Info Magazinė tė Klan Kosovės tha se raportet me SHBA-tė i ka tė mira dhe se pėr kėtė edhe ka dhėnė kontributin e tij.
“Unė kam kontribuar gjatė gjithė kohės marrėdhėnieve tė mira me Amerikėn. Nuk jam prej atyre qė dal e i marr meritat, sepse krejt populli ėshtė me Amerikėn”.

https://www.gazetaexpress.com/haradi...mator-politik/
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
🖤 (2)
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-06-2019, 19:39   #166
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,469
Thanks: 10,719
Thanked 5,801 Times in 2,758 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Haradinaj e quan Thaēin amator Politik, pdhus e quan rrota budadhica is sela Drenica, qe ruan buallica qoban me q te asaj gjosendes


Gazeta Express

10 Qershor 2019 20:02
" Nuk jam prej atyre qė dal e i marr meritat, sepse krejt populli ėshtė me Amerikėn”.

https://www.gazetaexpress.com/haradi...mator-politik/
Ia paska ngulė goxha si ngul me kėtė "meritat": kinse Hasha i merr meritat e tjerėve, i bėn pronė tė veten!

Tė lumtė Rambo!
__________________
devollitėt thonė
🖤 (2)
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-06-2019, 19:45   #167
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,330
Thanks: 3,997
Thanked 4,354 Times in 2,932 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 230
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Ia paska ngulė goxha si ngul me kėtė "meritat": kinse Hasha i merr meritat e tjerėve, i bėn pronė tė veten!

Tė lumtė Rambo!
edhe ate eshte duke i kadhezuar hajde Hasho shife nje si bishte dhe dy si grushte me ate ndryshim kufinjesh.

Tarak i ēarte i ka dale Ramboja dhe ne kohen e vendin e duhur ! Ja ka mshele me xhanar letrat.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
🖤 (1)
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-06-2019, 20:26   #168
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,469
Thanks: 10,719
Thanked 5,801 Times in 2,758 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
edhe ate eshte duke i kadhezuar hajde Hasho shife nje si bishte dhe dy si grushte me ate ndryshim kufinjesh.

Tarak i ēarte i ka dale Ramboja dhe ne kohen e vendin e duhur ! Ja ka mshele me xhanar letrat.
pse po i bie rrotudh rrotudh o Pirat. Nė gjuhėn popullore thuhet: po i thotė: "hip qitu e kėqyre Stambollin", se sa tė jam unė e sa tė kullna unė kėtu, ndėrrim kufijsh nuk ka!
__________________
devollitėt thonė
🖤 (2)
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-06-2019, 20:47   #169
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,807
Thanks: 29
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
pse po i bie rrotudh rrotudh o Pirat. Nė gjuhėn popullore thuhet: po i thotė: "hip qitu e kėqyre Stambollin", se sa tė jam unė e sa tė kullna unė kėtu, ndėrrim kufijsh nuk ka!
as stambolli as serbi e rusi nuk do te munen me e ndal ma te madhin e kombit me ja bashkue kosoven lindore kosoves kot kot kot e kini ju ishat...
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-06-2019, 20:49   #170
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,330
Thanks: 3,997
Thanked 4,354 Times in 2,932 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 230
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Jo be ēfare, qashtu i paska thene a ?

Ishin que argatet e shkavedhave si padronja e tyre Vuqa i kishin blere atletet qe ju thone tu Shipnia patikave, te njejta !

https://www.gazetaexpress.com/berish...baton-haxhiut/

__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
🖤 (1)
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-06-2019, 17:55   #171
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,807
Thanks: 29
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!
Ekskluzive: Darkė e fshehtė nė Berlin pėr Asociacionin me kompetenca ekzekutive
17:01 | 20 Qershor 2019

Dialogu pėr normalizimin e marrėdhėnieve ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė ėshtė kritikuar nė vazhdimėsi pėr mungesė transparence. Jo rrallėherė ėshtė aluduar edhe pėr takime tė fshehta apo sekrete ndėrmjet palėve.

Burimet ndėrkombėtare dhe vendore, i kanė konfirmuar lajmi.net se njė takim i fshehtė ka ndodhur mbrėmė, e mėrkurė 19.06.2019, nė Berlin.

Sipas burimeve tė konfirmuara, me ftesėn e njerėzve mė tė afėrt tė kancelarės gjermane Angela Merkel, mbrėmė ėshtė mbajtur njė takim sekret ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė. Ky takim ėshtė mbajtur nė zyret e kancelarisė Gjermane dhe aty kanė marrė e pjesė pėrfaqėsuesit e Kosovės, Serbisė, BE-sė, Gjermanisė dhe Francės, mirėpo jo edhe pėrfaqėsues nga SHBA-tė.

Burimet e lajmi.net kanė tė konfirmuar se palėn kosovare e kanė pėrfaqėsuar dy njerėzit mė besnik tė kryeministrit Haradinaj, ambasadori i Kosovės nė Emiratet e Bashkuara Arabe, Avni Arifi dhe shefi i stafit tė kryeministrit Haradinaj, Selim Selimi, pjesė e takimit ka qenė edhe Michael O’Riley, ish avokat i Haradinajt.

Pala serbe ėshtė udhėhequr nga Marko Gjuriq, drejtor i tė ashtuquajturės Zyrė pėr Kosovė nė qeverinė e Serbisė.

BE-ja ėshtė pėrfaqėsuar nga Angelina Einhorst ( drejtoreshė pėr Evropėn perėndimore, pėr Ballkan dhe Turqi nga Shėrbimi i Jashtėm i BE-sė, Gjermania nga Dr. Jan Heckert (kėshilltar pėr politikė tė jashtme i kancelares Merkel), ndėrsa Franca nga Alexandre Adam ( zėvendės kėshilltar pėr Evropė nga Zyra e presidentit Macron).

Burimet e lajmi.net konfirmojnė se qėllim i kėtij takimi sekret ka qenė diskutimi i draftit pėr themelimin e Asociacionit tė Komunave me shumicė Serbe nė Kosovė me kompetenca ekzekutive apo Asociacioni Plus.

Tė njėjtat burime ndėrkombėtare dhe vendore e kanė konfirmuar se kryeministri Haradinaj tashmė ka pranuar propozimin e Gjermanisė qė Kosova tė pranojė themelimin e Asociacionit me kompetenca ekzekutive si kompromis kryesor pėr tė arritur marrėveshjen pėrfundimtare me Serbinė.

Sipas kėtij skenari, Serbia nuk do tė ketė nevojė ta njoh pavarėsinė e Kosovės de jure dhe as te vendosė marrėdhėnie diplomatike me Kosovėn. Serbia vetėm do ta pranojė faktin se Kosova ka territorin e saj.

Pra, takimi sekret i Berlinit ka pasur si qėllim fillimin e realizimit tė skenarit tė Gjermanisė pėr tė imponuar si marrėveshje pėrfundimtare ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė modelin Gjermano- Gjerman, i cili nuk i siguron njohjen formale Kosovės nga Serbia pėrkundėr kompromisit tė dhimbshėm tė Kosovės.

Burimet tona konfirmojnė se pėrkundėr progresit tė arritur nė kėtė takim, ende nuk ka ndonjė rezultat konkret dhe se pala serbe pėrsėri ka kėrkuar heqjen e tarifave.

Burimet konfirmojnė se tė deleguarit e kryeministrit Haradinaj nuk kanė pasur fuqi dhe mandat tė vendosin pėr heqjen e taksės dhe kjo ka shkaktuar reagim tė ashpėr nga Gjermania dhe Franca. Si rezultat i dėshtimit tė Kosovės pėr heqjen e taksės, burimet tona konfirmojnė se takimi i paralajmėruar pėr tu mbajtur nė Paris, tashmė ėshtė anulur.

Kėtė lajm, sot e ka konfirmuar edhe presidenti i Serbisė, Aleksander Vuēiq, ndėrsa se shpejti pritet edhe informimi zyrtar pėr anulimin e Samitit te Parisit.
Lajmi.net ka dėrguar pyetje nė zyrėn e kancelares Merkel pėr tė marrė informacion lidhur me kėtė takim tė fshehtė, por deri mė tani nuk ka marrė pėrgjigje.

Lajmi.net po ashtu ka dėrguar pyetje nė Zyrėn pėr informim tė kryeministrit Haradinaj dhe Ambasadėn e Kosovės nė Berlin, por deri nė publikim e artikullit as kėta nuk kanė kthyer pėrgjigje. /Lajmi.net/
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-06-2019, 17:56   #172
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,807
Thanks: 29
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

nese vdesin te tieret ti do ta besh ket do ta pranosh republiken serbska ne kosove ket veq e dim o rambush
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-06-2019, 18:32   #173
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,807
Thanks: 29
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!Mbrėmė u takuan fshehtė nė Berlin njerėzit e Haradinajt me Marko Gjuriq, ja pėr ēka biseduan
Mė: 20 qershor 2019 Nė ora: 17:21
Mbrėmė u takuan fshehtė nė Berlin njerėzit e Haradinajt me Marko Gjuriq, ja pėr ēka biseduan

(E plotėsuar) - Pėrfaqėsues tė Kosovės e Serbisė mbrėmė janė takuar nė Berlin.

Gjatė ditės sė djeshme nė Berlin tė Gjermanisė ėshtė zhvilluar njė takim nė mes tė Kosovės e Serbisė.

Palėn e Kosovės nė kėtė takim e kanė pėrfaqėsuar ambasadori i Kosovės nė Emiratet e Bashkuara Arabe, Avni Arifi dhe shefi i stafit tė kryeministrit Haradinaj, Selim Selimi.

Pjesė e takimit ka qenė edhe Michael O’Riley, ish-avokat i Haradinajt.

Ndėrsa nga pala serbe delegacionin e ka kryesuar Marko Gjuriq Drejtor nė i Zyrės pėr Kosovė nė Qeverinė e Serbisė.

Pėrderisa burime tė mediave kanė bėrė tė ditur se qėllim i kėtij takimi sekret ka qenė diskutimi i draftit pėr themelimin e Asociacionit tė Komunave me shumicė Serbe nė Kosovė me kompetenca ekzekutive apo Asociacioni Plus, Avni Arifi i cili ka qenė pjesė e kėtij takimi, ka thėnė se nė kėtė takim nuk kanė pasur kompetenca qė tė flasin pėr ēėshtje politike.

Arifi ka thėnė se nė kėtė takim ėshtė folur vetėm pėr dialogun dhe se nuk kanė biseduar pėr asnjė temė tjetėr.

“I tėrė takimi ka pasur tė bėjė vetėm pėr tė arritur te dialogu teknik ku ka mbet procesi, pra se si tė vazhdojmė tutje. Kurse pėr pjesėn politike nuk kemi pas kompetenca me fol sigurisht as pėr taksėn. Debati ėshtė bėrė pėr atė qė dialogu ėshtė bllokuar shtatė muaj para taksės mė, 15 mars 2018. Me gjithė insistimin tonė drejtuar BE-sė nė maj ata nuk e kanė vazhduar, sepse zyra e Mogherinit ėshtė shndėrruar nė zyrė tė Serbisė” ka deklaruar Arifi.

Sipas tij, ajo ēfarė Kosova ka kėrkuar nga Serbia nė kėtė takim ka qenė qė tė mos ketė kushtėzime tė dialogut dhe qė bisedimet tė vazhdojnė nė Samitin e Parisit.

***

Dialogu pėr normalizimin e marrėdhėnieve ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė ėshtė kritikuar nė vazhdimėsi pėr mungesė transparence. Jo rrallėherė ėshtė aluduar edhe pėr takime tė fshehta apo sekrete ndėrmjet palėve.

Burimet ndėrkombėtare dhe vendore, kanė konfirmuar se njė takim i fshehtė ka ndodhur mbrėmė, e mėrkurė 19.06.2019, nė Berlin.

Sipas burimeve tė konfirmuara, me ftesėn e njerėzve mė tė afėrt tė kancelarės gjermane Angela Merkel, mbrėmė ėshtė mbajtur njė takim sekret ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė. Ky takim ėshtė mbajtur nė zyret e kancelarisė Gjermane dhe aty kanė marrė e pjesė pėrfaqėsuesit e Kosovės, Serbisė, BE-sė, Gjermanisė dhe Francės, mirėpo jo edhe pėrfaqėsues nga SHBA-tė.

Burimet kanė tė konfirmuar se palėn kosovare e kanė pėrfaqėsuar dy njerėzit mė besnik tė kryeministrit Hardinaj, ambasadori i Kosovės nė Emiratet e Bashkuara Arabe, Avni Arifi dhe shefi i stafit tė kryeministrit Haradinaj, Selim Selimi, pjesė e takimit ka qenė edhe Michael O’Riley, ish avokat i Haradinajt.

Pala serbe ėshtė udhėhequr nga Marko Gjuriq, drejtor i tė ashtuquajturės Zyrė pėr Kosovė nė qeverinė e Serbisė.

BE-ja ėshtė pėrfaqėsuar nga Angelina Einhorst ( drejtoreshė pėr Evropėn perėndimore, pėr Ballkan dhe Turqi nga Shėrbimi i Jashtėm i BE-sė, Gjermania nga Dr. Jan Heckert (kėshilltar pėr politikė tė jashtme i kancelares Merkel), ndėrsa Franca nga Alexandre Adam ( zėvendės kėshilltar pėr Evropė nga Zyra e presidentit Macron).

Burimet konfirmojnė se qėllim i kėtij takimi sekret ka qenė diskutimi i draftit pėr themelimin e Asociacionit tė Komunave me shumicė Serbe nė Kosovė me kompetenca ekzekutive apo Asociacioni Plus.

Tė njėjtat burime ndėrkombėtare dhe vendore e kanė konfirmuar se kryeministri Haradinaj tashmė ka pranuar propozimin e Gjermanisė qė Kosova tė pranojė themelimin e Asociacionit me kompetenca ekzekutive si kompromis kryesor pėr tė arritur marrėveshjen pėrfundimtare me Serbinė.

Sipas kėtij skenari, Serbia nuk do tė ketė nevojė ta njoh pavarėsinė e Kosovės de jure dhe as te vendosė marrėdhėnie diplomatike me Kosovėn. Serbia vetėm do ta pranojė faktin se Kosova ka territorin e saj.

Pra, takimi sekret i Berlinit ka pasur si qėllim fillimin e realizimit tė skenarit tė Gjermanisė pėr tė imponuar si marrėveshje pėrfundimtare ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė modelin Gjermano- Gjerman, i cili nuk i siguron njohjen formale Kosovės nga Serbia pėrkundėr kompromisit tė dhimbshėm tė Kosovės.

Burimet konfirmojnė se pėrkundėr progresit tė arritur nė kėtė takim, ende nuk ka ndonjė rezultat konkret dhe se pala serbe pėrsėri ka kėrkuar heqjen e tarifave.

Burimet konfirmojnė se tė deleguarit e kryeministrit Haradinaj nuk kanė pasur fuqi dhe mandat tė vendosin pėr heqjen e taksės dhe kjo ka shkaktuar reagim tė ashpėr nga Gjermania dhe Franca. Si rezultat i dėshtimit tė Kosovės pėr heqjen e taksės, burimet tona konfirmojnė se takimi i paralajmėruar pėr tu mbajtur nė Paris, tashmė ėshtė anulur.

Kėtė lajm, sot e ka konfirmuar edhe presidenti i Serbisė, Aleksander Vuēiq, ndėrsa se shpejti pritet edhe informimi zyrtar pėr anulimin e Samitit te Parisit.

Media ka dėrguar pyetje nė zyrėn e kancelares Merkel pėr tė marrė informacion lidhur me kėtė takim tė fshehtė, por deri mė tani nuk ka marrė pėrgjigje.
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-06-2019, 12:07   #174
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,807
Thanks: 29
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!


Haradinaj: Sllovakia kundėr shkėmbimit tė territoreve, kėrkova njohjen nga ky shtet
Aktuale qershor 21, 2019 - 10:14


Kryeministri i Kosovės, Ramush Haradinaj, ėshtė takuar ministrin e Jashtėm tė Sllovakisė njėherit edhe kryesues i OSBE-sė, Miroslav Lajėak, me tė cilin kanė biseduar pėr marrėdhėniet bilaterale mes dy vendeve.

Haradinaj nė njė postim nė llogarinė e tij nė Facebook ka shkruar se me Ministrin Lajėak kanė diskutuar edhe pėr shkėmbimin e territoreve ku sipas Haradinaj Lajėak ka shprehur qėndrimin e tij tė qartė kundėr kėsaj ideje.

“Mėngjes pune me ministrin e Jashtėm tė Sllovakisė njėherit edhe kryesues i OSBE-sė, Miroslav Lajėak, me tė cilin diskutuam pėr marrėdhėniet bilaterale e politike mes dyja vendeve, bashkėpunimin me Misionin e OSBE-sė nė Kosovė si dhe forcimin e marrėdhėnieve nė mes tė dy shteteve, veēanėrisht nė rrugėn e pėrbashkėt euro-atlantike. E falėnderova Ministrin Lajėak pėr qėndrimin e tij tė qartė kundėr shkėmbimit tė territoreve dhe theksova se njohja e Kosovės nga tė gjitha vendet anėtare tė BE-sė, veēanėrisht nga Sllovakia, ėshtė njė kontribut i drejtpėrdrejtė pėr sigurinė e stabilitetin e gjithė rajonit”, ka shkruar Haradinaj, nė Facebook.
-----------------------------------------------Valon Murati

Sllovakia nuk mund tė ketė qėndrim rreth kufijve tė Kosovės pa e njohur atė si shtet

Sllovakia zyrtarisht nuk e njeh Republikėn e Kosovės, rrjedhimisht e konsideron se ėshtė pjesė e Serbisė. Nė anėn tjetėr kryeministri ynė e falėnderon ministrin e punėve tė jashtme tė Sllovakisė pėr qėndrimin e tyre kundėr shkėmbimit tė territoreve! Situatė goxha absurde kjo! Sllovakia njėherė duhet tė njoh Kosovėn nė kėta kufij, pėr tė pasur pastaj qėndrim pro ose kundėr shkėmbimit tė territoreve, ripėrcaktimit apo korrigjimit tė kufijve. Ēdo gjė qėndrim tjetėr, nėnkupton se Sllovakia ėshtė kundėr shkėmbimit tė territoreve sepse tėrė Kosovėn e konsideron brenda kufijve tė Serbisė.
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-06-2019, 15:19   #175
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,807
Thanks: 29
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!
LDK godet Gjermaninė dhe Haradinajn pėr takimin e “fshehtė” Kosovė -Serbi nė Berlin

21/06/2019

Lidhja Demokratike e Kosovės ka reaguar pėr takimin e tė mėrkurės nė Berlin ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė me ndėrmjetėsimin e Francės dhe Gjermanisė.

Sipas partisė qė udhėhiqet nga Isa Mustafa njė takim i tillė i fshehtė ėshtė i papranueshėm dhe i rrezikshėm.

“Takimi i fshehtė i pėrfaqėsuesve tė Qeverisė sė Kosovės dhe atyre tė Serbisė nė Berlin, pėr Lidhjen Demokratike tė Kosovės, ėshtė i papranueshėm dhe tejet i rrezikshėm”, thuhet nė reagimin e kėsaj partie, shkruan Gazeta Express.

Sipas LDK’sė, nuk ka arsye se pėrse tė mbahen takime tė fshehta pavarėsisht ēėshtjeve qė diskutohen nė dialog.

“Dialogu nuk ka arsye tė fshihet, pa marrė parasysh nivelin e tij dhe ēėshtjeve qė diskutohen nė dialog. Gabojnė edhe shtetet e BE-sė nė qoftė se kultivojnė njė praktikė tė tillė sepse e bėnė procesin e dialogut tė pabesueshėm pėr ne dhe pėr qytetarėt e Kosovės”, thuhet tutje.

Pėr ta njė veprim i tillė vė nė pikėpyetje transparencėn e dialogut.

“Veprime tė tilla vėnė nė dyshim transparencėn qė mund tė pret Kosova nga dialogu, kur jo vetėm qė qytetarėt e saj nuk janė informuar paraprakisht pėr pėrmbajtjen e takimit tė djeshėm, por edhe vet takimi ėshtė mbajtur fshehurazi”, potencon reagimi.

Partia e Isa Mustafės kanė rikujtuar se pėr takime tė fshehta mė herėt ėshtė pėrmend edhe presidenti i vendit, Hashim Thaēi, duke thėnė se nė tė njejtėn rrugė tashmė po shkon edhe Haradinaj.

“Pėr takime tė fshehta, ėshtė pėrmendur mė parė Presidenti i vendit, ndėrsa tani po dėshmohet se nė tė njėjtėn rrugė ėshtė edhe Qeveria. Mos tė habitemi, nė qoftė se pas disa dite do tė dėgjojmė edhe pėr njė takim tė fshehtė nė Beograd ndėrmjet pėrfaqėsuesve tė dy qeverive, qė ėshtė shkelje absolute e principeve tė dialogut”, thuhet ndėr tė tjera.

“LDK ėshtė e bindur se dialogun nuk mundet dhe nuk duhet ta udhėheqė ky koalicion qeverisės dhe as Presidenti i vendit. Qė tė kemi dialog pėrmbajtjesor dhe tė pėrgjegjshėm duhet tė mbahen zgjedhet, tė dal njė qeveri me besim tė qytetarėve dhe tė arrihet pajtueshmėri e gjerė.Dialogu Kosovė-Serbi duhet tė zhvillohet me mbėshtetje tė domosdoshme tė SHBA-ve dhe me ndėrmjetėsim tė Komisionit tė ardhshėm tė BE-sė”, pėrfundon reagimi
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2019, 12:47   #176
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,807
Thanks: 29
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!Ramush dhe Anita Haradinaj


Qytetari i shkruan Anitės: Ju vrafshin lotėt e jetimėve, qė burri yt...
Nga: H.O. Mė: 2 gusht 2019 Nė ora: 20:56Kur Ramush Haradinaj dha dorėheqje, pak ditė mė parė, bashkėshortja e tij duket se e pėrjetoj rėndė, dorėheqjen dhe ftesėn qė atij iu bė nga Gjykata Speciale. Anita Haradinaj pėrmes njė postimi nė mediat sociale shkruan se ėshtė hera e tretė qė po mbajnė mbi supe peshėn e rėndė tė fatit tė hidhur tė Kosovės.

Me tutje ajo shkruan se ata qė po e sulmojnė, po duan tė mbrojnė vetėveten, por pėrpara tij janė shumė tė vegjėl.
ImageFoto galeri
Foto galeri

Por njė qytetar ka komentuar nė publikimin e saj duke e akuzuar rėndė atė dhe bashkėshortin e saj Ramushin.

Ky qytetar shkruan se “ju vrafshin lot e jetimėve qė burri yt ju ka mbyt babat pėr interest e veta personale”.
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2019, 14:43   #177
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,469
Thanks: 10,719
Thanked 5,801 Times in 2,758 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postimin


Ramush dhe Anita Haradinaj


Qytetari i shkruan Anitės: Ju vrafshin lotėt e jetimėve, qė burri yt...
Nga: H.O. Mė: 2 gusht 2019 Nė ora: 20:56Kur Ramush Haradinaj dha dorėheqje, pak ditė mė parė, bashkėshortja e tij duket se e pėrjetoj rėndė, dorėheqjen dhe ftesėn qė atij iu bė nga Gjykata Speciale. Anita Haradinaj pėrmes njė postimi nė mediat sociale shkruan se ėshtė hera e tretė qė po mbajnė mbi supe peshėn e rėndė tė fatit tė hidhur tė Kosovės.

Me tutje ajo shkruan se ata qė po e sulmojnė, po duan tė mbrojnė vetėveten, por pėrpara tij janė shumė tė vegjėl.
ImageFoto galeri
Foto galeri

Por njė qytetar ka komentuar nė publikimin e saj duke e akuzuar rėndė atė dhe bashkėshortin e saj Ramushin.

Ky qytetar shkruan se “ju vrafshin lot e jetimėve qė burri yt ju ka mbyt babat pėr interest e veta personale”.
Llapi, unė kam qenė i qartė qė nė hapje tė temės. Unė e nxora nė pah vetėm njė anė tė tij pozitive: trimėrinė e tij nė luftė dhe tani qė ia bėri mat Serbisė.

Pėr tė tjerat: krim, korrupsion e tė zeza tė tjera duhet tė pėrgjigjet! ( ky dhe tė gjithė tė tjerėt)
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2019, 21:19   #178
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,807
Thanks: 29
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Llapi, unė kam qenė i qartė qė nė hapje tė temės. Unė e nxora nė pah vetėm njė anė tė tij pozitive: trimėrinė e tij nė luftė dhe tani qė ia bėri mat Serbisė.

Pėr tė tjerat: krim, korrupsion e tė zeza tė tjera duhet tė pėrgjigjet! ( ky dhe tė gjithė tė tjerėt)
ky serbis mat ja ka ba ne luft e vertet kjo a tash ky su pyet hiq per ket taks veq nejse Kadria ja ka punue vet e futi me e vu taksen vet e shtini ameriken me ja marr inati rambos qe nuk e suspendoi taksen e tash kurgja ne dor si mbeti rambos
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-08-2019, 09:58   #179
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,330
Thanks: 3,997
Thanked 4,354 Times in 2,932 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 230
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

kersiti pushka, ushtonte maliiiiiiiii te Kusova qosh me qoshe, trimi i luftes, trimi ne paqe ka gjuajte kadhashe edhe e ka kenaqe

__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-08-2019, 20:53   #180
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,807
Thanks: 29
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!Pse Rexhep Selimi ka kaq shumė mllef ndaj Ramush Haradinajt? Qė e quajti rrenc apo ka diēka mė shumė?

Akuza tė rėnda nga AAK – dyshojnė qė Rexhep Selimi i ka dhėnė informata Gjykates Speciale kundėr Ramushit Haradinajt

Deputeti nė Kuvendin e Kosovės nga radhėt e AAK’sė, Shkumbin Demaliaj, ka shpėrthyer me akuza nė njė shkrim nė Facebook ndaj homologut tė tij nga Lėvizja Vetėvendosje, Rexhep Selimi.

Selimi nė emisionin Frontal kishte kritikuar vendimin e Ramush Haradinaj pėr tė u mbrojtur nė heshtje nė Gjykatėn Speciale nė Hagė. Ai kishte thėnė se nė heshtje nuk mbrohet lufta e UĒK’sė.

“Gjeneral Manekeni i luftės qenka kthy nė ekspert tė drejtėsisė..!!”, ka shkruar Demaliaj.

“Tash po dėshiron me e mėsuar Ramushin qysh me u sjellur nė tė drejtėn e vet nė gjykatė..!!”

Demaliaj tutje ka akuzuar Selimin se nuk e ka mbrojtur fare luftėn e UĒK’sė, duke thėnė se “nuk ia ka ndi pėr atė punė”.

“Bile paske mbrri nė pozitėn e prokurorit qė me vlerėsu fajėsinė e Ramushit..!! Populli i Kosovės e ka vlerėsu mė sė miri dhe e din pafajėsinė e Haradinajt qė nga procesi i parė i ICTY-sė nė Hagė..!! I dyti dhe tani do tė triumfoj..!!”, ka shkruar tutje deputeti i AAK’sė.

Tutje Demaliaj ka akuzuar rėndė Selimin duke thėnė se mos ka bėrė ai ndonjė fabrikim kudnėr Haradinajt nė Gjykatėn Speciale.

“Haradinajt shumė tė kanė besuar (Ramushi e Dauti), por ti ua ke kthy shumė rrastė..!!”

Pastaj Demaliaj ka pėrdorur njė fjalor tė ndytė pėr votuesit e Rexhep Selimit.

“Ti pshu……a votat qė i merr..!! Marre..!!”

Por pėr kėtė kėrkoi falje menjėherė.

“Me falni miē pėr kėtė fjalėn e fundit por nga mllefi i paftyrėsisė sė Rexhės ndaj shokėve tė luftės e kam..!!”.

Por pse ka kaq mllef Rexhep Selimi ndaj Haradinajt? Tė kujtojmė se Selimi ishte njė kohė tė gjatė pjesė e AAK-sė e me kėtė e lavdėronte edhe kėtė parti edhe Haradinajn.

Ata edhe ishin “miq shpie” ndėrmjet vete. Edhe vėllai i kryeministrit nė largim, Dauti, e kishte mik tė mirė Rexhep Selimin.

Vitin e kaluar, Haradinaj dhe Selimi patėn pėrplasje tė madhe nė Kuvend, shkruan Ballkani.info.

Ramush Haradinaj e quajti atė “rrenc tė madh”.

Ishte votimi i Demarkacionit me Malin e Zi qė pati shkaktuar pėrplasje nė mes tė deputetit tė Vetėvendosjes Rexhep Selimi dhe kryeministrit Ramush Haradinaj.

Ka mjaftuar pėrmendja e kėtij fakti nga Selimi dhe ka nervozuar keq tė parin e ekzekutivit. Ai e ka quajtur gėnjeshtar Selimin si dhe ia ka pėrmendur faktin se me gjithė aktivitetin e tij pėr liri dhe pas luftės nė politikė asnjėherė nuk e ka gjetur asgjė.

Ky debat i ashpėr mes Selimit dhe Haradinajt u bė gjatė debatit pėr shqyrtimin e Projektligjit pėr Ratifikimin e Marrėveshjes pėr Hua ndėrmjet Kosovės dhe Bankės Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim, pėr Projektin e Autostradės Kijevė-Zahaq.

“Ėshtė evidente qė pas miratimit tė marrėveshjes pardjeshme, rruga pėr nė Mali tė Zi ėshtė shkurtuar mė shumė, madje ėshtė shkurtuar pėr disa kilometra. Dua ta konfirmoj edhe njė herė qė unė nuk iu kam gėzuar kėsaj, nėse dikush iu ka gėzuar kėsaj janė ata qė atė ditė nė kėtė sallė, pas ratifikimit duartrokitėn dhe u pėrqafen me njėri-tjetrin, kurse, sa i pėrket asaj qė t’i nxjerrim rrugėt, rrugėt qė na u janė marrė i nxjerrim por rrugėt qė i kemi dhėnė vet kurrė mė nuk do tė mund ti nxjerrim “, tha Selimi.

Pas kėsaj deklarate reagoi kryeministri i Kosovės duke akuzuar rėndė Rexhep Selimin.

Gjatė fjalės sė tij ka ndėrhyrė edhe kryetari i Kuvendit Kadri Veseli, duke e lutur Haradinajn qė tė ketė kujdes me fjalorin, pasi po e prishin, tė gjithė, duke filluar nga vet ai.

“Ka diēka shumė interesant qė dua t’ua them, Rexha ėshtė shumė i menēur. Prej qė ia ka nis lėvizjes pėr liri, ėshtė aktiv po therrė nuk i ka hy, njėmend nuk i ka hy therrė Rexhep Selimit, ka shpėtuar vet, edhe pas luftės ka shpėtuar mirė, nuk e ka bėrė asnjė ditė burg, asnjė problem nuk i ka ndodhė…por prit veē pak, ti po thua qė pėr pak ditė pushtet e kam shit tokėn, ti je rrenc i madh, ti ke qėndruar nė Shqipėri je shėtit para luftės, gjatė luftės dhe pasluftės, gjithė kohės, e din qė nuk ėshtė ashtu, je ulė afėr kėtij burri pėr vota, ky ka me pa qė ke me lanė kėtė shpejt,”, i tha Haradinaj Selimit. /Ballkani.info/
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
🖤 (1)
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur