Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Arkeologji / Antropologji

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-02-2019, 15:58   #41
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 22,571
Thanks: 1,789
Thanked 1,937 Times in 1,458 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: "Helenėn e rrėmbyen Ilirėt", ja dėshmitė arkeologjike /SKEMA

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Lahuta ėshtė pėrdorur pėrpara dyndjeve sllave nė Ballkan. Pėr pjesėn tjetėr qė ne jemi qorra dhe na e marrin gjėnė tonė sy pėr sy, jam dakord. Rakia nuk ėshtė pije e prodhuar fillimisht nga Shqiptarėt. Nuk i dihet origjina. Romakėt e njihnin si pije, pija e shpirtit i thoshin. Por pėr atė ēfarė pėrfaqėson nė traditėn tonė, mėnyra si e prodhojmė apo rituali se si pihet, e bėn padyshim njė pije Shqiptare nėse do duam qė ti japim njė lloj origjine. Me sa di unė rakinė e kanė regjistruar Ēekėt. Se ēa lidhje kanė Ēekėt qė pinė birra qė nė 5 tė mėngjesit me rakinė unė nuk e di. Por kėshtu funksionon.
Po ashtu thone qe eshte perdorur edhe te ata. Eshte e pamundur qe dy rajone te ndryshme te berdorin dy vegla te ngjashme ose te njejte? Jo?

Eshte e mundur qe qindra/mijra vite perpara nje rajon te kete ndikuar te nje tjetjer kur vjen puna te veglat muzikore?
Po eshte e mundur.
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-02-2019, 15:59   #42
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 22,571
Thanks: 1,789
Thanked 1,937 Times in 1,458 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: "Helenėn e rrėmbyen Ilirėt", ja dėshmitė arkeologjike /SKEMA

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Venom Shiko postimin
Nuk po flas per pllaken, permenden me emer Dardanet, Fryget, Pajonet qe njihen si fise Ilire.
Ne kete teme rendesi ka pllaka, se njerezit ne pllaka po jepet si "fakt"
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-02-2019, 16:01   #43
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 24,811
Thanks: 10,797
Thanked 9,125 Times in 5,834 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 471
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: "Helenėn e rrėmbyen Ilirėt", ja dėshmitė arkeologjike /SKEMA

Ore perse duhet te pranojme qe e "rrembyen" Elenicen...
Ajo erdhi vete me deshire n e saj, e kjo duhet te permendet me saktesi.
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-02-2019, 16:20   #44
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,757
Thanks: 3,327
Thanked 2,654 Times in 1,794 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: "Helenėn e rrėmbyen Ilirėt", ja dėshmitė arkeologjike /SKEMA

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
Po ashtu thone qe eshte perdorur edhe te ata. Eshte e pamundur qe dy rajone te ndryshme te berdorin dy vegla te ngjashme ose te njejte? Jo?

Eshte e mundur qe qindra/mijra vite perpara nje rajon te kete ndikuar te nje tjetjer kur vjen puna te veglat muzikore?
Po eshte e mundur.
Ata janė tė ardhur kėtu. Kur erdhėn e gjetėn kėtu si vegėl. Gjithmonė nėse pranojmė se ata vėrtet kanė njė traditė me guslėn siē e quajnė qė e kapėrcen periudhėn e krijimit tė shtetit tė tyre nė shk. XIX-tė. Sepse me serbėt ėshtė problem pėr tė identifikuar se ēfarė ėshtė realisht traditė dhe ēfarė ėshtė krijuar nga shteti dhe qė shitet pėr traditė. Por jo vetėm me serbėt. Grekėt pėr shembull kanė paguar disa vllehė dhe Shqiptarė qė tė krijojnė kaba me saze nė gjuhėn greke kėto 20 vitet e fundit. Po ashtu kanė paguar njerėz, nga Himara apo edhe vende tė tjera tė jugut qė tė kėndojnė kėngė polifonike dhe biles edhe iso polifoni tė Labėrisė nė greqisht. Kjo qė po tė them po ndodh nė ditėt tona dhe po tė kėrkosh nė YouTube i gjen. Ata pėrpiqen qė gradualisht ta pėrvetėsojnė dhe shpallin si greke. Po kėtė nuk e filluan kėto vitet e fundit, kanė 200 vjet qė e bėjnė. Serbėt janė mė skandal nė kėtė drejtim. Vuk Karaxhiē i mblodhi tė gjithė legjendat dhe gojėdhėnat ballkanase, njė pjesė e mirė e tė cilave Shqiptare dhe ua dėrgoi Vėllezėrve Grim dhe shumė personaliteteve tė shquar europianė tė kohės dhe u tha qė kėto janė tė gjitha serbe. Pėr shembull legjendėn e Rozafės e nxjerrin serbe. Po kėshtu edhe grekėt njė legjendė tė ngjashme me njė urė nė Ēamėri e nxjerrin sot si greke. E kupton qė falsifikimi ėshtė kthyer nė industri te kėta dy fqinjėt tanė?
🖤 (1)
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-02-2019, 16:24   #45
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 22,571
Thanks: 1,789
Thanked 1,937 Times in 1,458 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: "Helenėn e rrėmbyen Ilirėt", ja dėshmitė arkeologjike /SKEMA

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Ata janė tė ardhur kėtu. Kur erdhėn e gjetėn kėtu si vegėl. Gjithmonė nėse pranojmė se ata vėrtet kanė njė traditė me guslėn siē e quajnė qė e kapėrcen periudhėn e krijimit tė shtetit tė tyre nė shk. XIX-tė. Sepse me serbėt ėshtė problem pėr tė identifikuar se ēfarė ėshtė realisht traditė dhe ēfarė ėshtė krijuar nga shteti dhe qė shitet pėr traditė. Por jo vetėm me serbėt. Grekėt pėr shembull kanė paguar disa vllehė dhe Shqiptarė qė tė krijojnė kaba me saze nė gjuhėn greke kėto 20 vitet e fundit. Po ashtu kanė paguar njerėz, nga Himara apo edhe vende tė tjera tė jugut qė tė kėndojnė kėngė polifonike dhe biles edhe iso polifoni tė Labėrisė nė greqisht. Kjo qė po tė them po ndodh nė ditėt tona dhe po tė kėrkosh nė YouTube i gjen. Ata pėrpiqen qė gradualisht ta pėrvetėsojnė dhe shpallin si greke. Po kėtė nuk e filluan kėto vitet e fundit, kanė 200 vjet qė e bėjnė. Serbėt janė mė skandal nė kėtė drejtim. Vuk Karaxhiē i mblodhi tė gjithė legjendat dhe gojėdhėnat ballkanase, njė pjesė e mirė e tė cilave Shqiptare dhe ua dėrgoi Vėllezėrve Grim dhe shumė personaliteteve tė shquar europianė tė kohės dhe u tha qė kėto janė tė gjitha serbe. Pėr shembull legjendėn e Rozafės e nxjerrin serbe. Po kėshtu edhe grekėt njė legjendė tė ngjashme me njė urė nė Ēamėri e nxjerrin sot si greke. E kupton qė falsifikimi ėshtė kthyer nė industri te kėta dy fqinjėt tanė?
gusla nuk perdoret vetem nga serbet por edhe nha vendet e ish jugosllavise
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-02-2019, 16:30   #46
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,757
Thanks: 3,327
Thanked 2,654 Times in 1,794 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: "Helenėn e rrėmbyen Ilirėt", ja dėshmitė arkeologjike /SKEMA

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
gusla nuk perdoret vetem nga serbet por edhe nha vendet e ish jugosllavise
Pra nė Iliri.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-02-2019, 16:41   #47
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 22,571
Thanks: 1,789
Thanked 1,937 Times in 1,458 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: "Helenėn e rrėmbyen Ilirėt", ja dėshmitė arkeologjike /SKEMA

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Pra nė Iliri.
Ti arsyeton si gazstari.

Meqe ata njerez jane me "qeleshe" qeleshe atehere duhet te jene ilire
Meqe sllavet jetojn ne vende ilire atehere lahuta eshte mare nga iliret.
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-02-2019, 17:02   #48
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,757
Thanks: 3,327
Thanked 2,654 Times in 1,794 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: "Helenėn e rrėmbyen Ilirėt", ja dėshmitė arkeologjike /SKEMA

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
Ti arsyeton si gazstari.

Meqe ata njerez jane me "qeleshe" qeleshe atehere duhet te jene ilire
Meqe sllavet jetojn ne vende ilire atehere lahuta eshte mare nga iliret.
Jo, unė nuk kam shprehur ndonjė mendim nė lidhje me qeleshet, thashė tjetėr gjė.
Dėgjo thirsty, pėrpara disa ditėsh postova kėtė studim nga Hammond:
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Ėshtė i shkurtėr por interesant. Aty do vesh re se personat e interesuar nė studimin e kėtyre traditave shqiptare janė disa nga kokat mė tė mėdha tė historiografisė botėrore. Ata duan tė studiojnė lidhjen e Homerit me Kanunit tonė. Nuk u morėn as me grekėt e sotėm dhe as me sllavėt. Kjo patjetėr qė ėshtė diēka interesante dhe nuk ka lidhje artikujt e gazetarėve tanė biles nuk ka lidhje as me njė auditor mė tė gjerė qė ka interes mbi historinė. Ka tė bėjė me interes strikt profesional tė disa personave qė kanė qenė ndėr studiuesit mė tė mėdhenj nė botė pėr kohėn kur kanė jetuar. Kėto nuk mund ti injorojmė.
P. S.
Homeri nėse vėrtet ka jetuar ėshtė rapsodi i parė qė ne njohim tė paktėn nė kėtė pjesė tė botės.
🖤 (1)
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur