Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Arkeologji / Antropologji

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 08-01-2019, 06:59   #1
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,660
Thanks: 1,242
Thanked 775 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Alieni Ilir?

Kjo statuje e vogel e ashtuquajtur "alieni ilir",eshte ne pronesi te nje koleksionisti korcar.A mendoni se paraqet vertete nje alien? Apo mos valle eshte simboli ilir i gjarperit? Une personalisht mendoj se eshte nje simbol i gjarperit.
Zbulohet Alieni ilir. Koleksionisti Gjergji Thimio habit sėrish me vlerat e rralla.
Galeria e artit Gjergji Thimio, me vlerat e saj tė rralla, duket njė thesar trashėgimie brenda pazarit tė vjetėr tė Korēės, ku ka nisur aktivitetin e saj. Mes objekteve dhe fondit tė kėtij koleksioni, Gjergji Thimio tregon ekskluzivisht pėr Portalin Korēa Report njė nga zbulimet mė unikale.
‘ Objekti qė shikohet I pėrket shekullit XI-X para Krishtit, nis sqarimin e tij koleksionisti Thimio. Objekti quhet ‘ Varse me kafaz’. Gjithnjė duke ju referuar z. Thimio, kjo varse pėrdorej nga prijėsi I njė fisi ilir me qindra banorė. Konsiderohet objekt I shenjtė. Objekt unikal nė llojin e vet, I zbuluar deri mė sot nė tė gjitha trevat mbarėkombėtare shqiptare. Ėshtė cilėsuar pėr vetė natyrėn e paraqitjes si Alieni ilir, sepse ka tė bėjė me njė figurė jashtėtokėsore.

Thimio shton se objekti ėshtė vlerėsuar nga teoricienė tė cikleve tė emisioneve televizive shkencore tė alienėve tė lashtėsisė si njė zbulim me vlera tė larta shkencore. Dhe ėshtė nė studim pėr vetė vlerat unikale qė paraqet, nga specialistėt e huaj si D.B, V.I, S.W nga Muzeu Britanik, Muzeu I Luvrit dhe Universiteti ‘ Kolumbia’ nė SHBA. Pėrmasat e objektit janė nė 8.5 cm lartėsi nė materialin e bronxit. Objekti I rrallė, I quajtur si ‘ Alieni ilir’ ėshtė pronė e galerisė private Gjergji Thimio. Duke nisur nga ky objekt, Korēa Report ėshtė nė ciklin e publikimeve tė vlerave unikale tė muzeut dhe galerisė private Gjergji Thimio nė vazhdim.
🖤 (1)
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2019, 07:00   #2
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,660
Thanks: 1,242
Thanked 775 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Alieni Ilir?

Me falni fotot ilustruese nuk u shfaqen.Ndoshta dikush mund te na ndihmoje me fotot ilustruese.Flm.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2019, 09:30   #3
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,757
Thanks: 3,327
Thanked 2,654 Times in 1,794 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Alieni Ilir?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
Me falni fotot ilustruese nuk u shfaqen.Ndoshta dikush mund te na ndihmoje me fotot ilustruese.Flm.
Zbulohet Alieni ilir. Koleksionisti Gjergji Thimio habit sėrish me vlerat e rralla.
04/08/2018


🖤 (2)
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2019, 11:31   #4
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 877 Times in 511 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Alieni Ilir?

Ky koleksionisti ben mire te tregoje ku e ka peshkuar kete artifakt. Ne se nuk ka vend e date gjetjeje, dhe eshte lemuar duke i hequr patinen e vjetersise, zor se sherben per ndonje vleresim. Figurat jane shume te vogla, por tek fotoja e dyte ne profil koka ngjet me zogun ne fron te Kosoves.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 08-01-2019 nė 13:12
🖤 (2)
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2019, 11:53   #5
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,474
Thanks: 15,090
Thanked 9,022 Times in 6,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Alieni Ilir?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Ky koleksionisti ben mire te tregoje ku e ka peahkuar kete artifakt. Ne se nuk ka vend e date gjetjeje, dhe eshte lemuar duke i hequr patinen e vjetersise, zor se sherben per ndonje vleresim. Fugurat jane shume te vogla, por tek fotoja e dyte ne profil koka ngjet me zogun ne fron te Kosoves.
Do ja kene bere dhurate....mendoj.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2019, 12:07   #6
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,757
Thanks: 3,327
Thanked 2,654 Times in 1,794 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Alieni Ilir?

I paskan mbetur nja ca gjėra kėtij Gjergjit, nuk ja paska marrė tė tėra Rama me Koqon. Prit kur ta fusin prap nė burg dhe t'ja marrin alienėt me gjithė "Enterprise" dhe ēa i ka mbetur ndonjė gjė tjetėr.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2019, 13:10   #7
Socio
.
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,764
Thanks: 7,628
Thanked 6,391 Times in 2,683 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 204
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Alieni Ilir?

Asgje jashtetokesore nuk shoh ne ate artefakt !

Nje figure njeriu me kembe dhe duare qe qendron ulur !

P.S. Ballkani eshte i mbushur me figura te tilla antropomorfike qe i takojne periudhave parahistorike.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Socio : 08-01-2019 nė 13:20
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2019, 13:20   #8
ricky_ch
*************
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Posts: 172
Thanks: 238
Thanked 71 Times in 52 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
ricky_ch ka njė atmosferė spektakolarericky_ch ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Alieni Ilir?

Gjithėēka ėshtė e mundur, por Alien....?

ricky_ch nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2019, 13:51   #9
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,474
Thanks: 15,090
Thanked 9,022 Times in 6,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Alieni Ilir?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Asgje jashtetokesore nuk shoh ne ate artefakt !

Nje figure njeriu me kembe dhe duare qe qendron ulur !

P.S. Ballkani eshte i mbushur me figura te tilla antropomorfike qe i takojne periudhave parahistorike.
Kam lexuar qe manastiret e Illyrides kane pasur SHUME te TILLA.Inshallah(dhe nuk bej shaka)qe nuk kane perfunduar ne koleksionista nga perendimi,duke marre parasysh vlerat apo historine qe kane.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2019, 17:05   #10
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,198
Thanks: 342
Thanked 603 Times in 445 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Alieni Ilir?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Kam lexuar qe manastiret e Illyrides kane pasur SHUME te TILLA.Inshallah(dhe nuk bej shaka)qe nuk kane perfunduar ne koleksionista nga perendimi,duke marre parasysh vlerat apo historine qe kane.
Sa perendims qe je, o Perendi! Pse me mire do t'ishte o te binin ne duart e koleksionisteve nga Lindja??!
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-03-2019, 08:05   #11
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,745
Thanks: 218
Thanked 28 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Alieni Ilir?

Keto figurinat korēare iu perngjajne skeletteve préj bronzit nga artisti Gjiakometi !
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-06-2019, 23:02   #12
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,745
Thanks: 218
Thanked 28 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Pėrgjigje e: Alieni Ilir?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Nje vorb e kthyer mbrapshte pre djallit . .
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-06-2019, 04:40   #13
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,474
Thanks: 15,090
Thanked 9,022 Times in 6,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Alieni Ilir?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Sa perendims qe je, o Perendi! Pse me mire do t'ishte o te binin ne duart e koleksionisteve nga Lindja??!
Te lindjes i vjedhin dhe i shesin ne perendim.Pse HAJVANE si puna e IME jane,qe bo .....15-20 km ne DITE per .....cejf.

Dujso....shttttttttttttttttttt.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur