Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota e Kompjuterit > Arti Programimit

Arti Programimit Mėsoni dhe ndihmoni tė tjerėt tė hyjnė nė Artin e Programimit.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 26-08-2011, 22:16   #1
hax0r
Tech Support
 
Avatari i hax0r
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: Tirane
Posts: 105
Thanks: 3
Thanked 10 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
hax0r ėshtė nė rrugė tė mbarė
Lightbulb Disa kode javascript per webmaster-at :)

Do te doja te ndaja me ju disa kode javascript per te apasionuarit e website-ve.

Te dali nje tabele sapo te hapet faqja:

Kodi:
<html>
<head>
<script language="javascript" type="text/javascript">
alert("Miresevini ne Website")
</script>
</head>
</html>
Mos e lejo vizitorin te beje "right-click" me mouse:

Kodi:
<SCRIPT LANGUAGE="JavaScript">
var message="Nuk Lejohet Right-Click!";
///////////////////////////////////
function clickIE() {if (document.all) {alert(message);return false;}}
function clickNS(e) {if 
(document.layers||(document.getElementById&&!document.all)) {
if (e.which==2||e.which==3) {alert(message);return false;}}}
if (document.layers) 
{document.captureEvents(Event.MOUSEDOWN);document.onmousedown=clickNS;}
else{document.onmouseup=clickNS;document.oncontextmenu=clickIE;}
Bejeni scrollbar me ngjyra:

Kodi:
<STYLE>BODY {
SCROLLBAR-FACE-COLOR: red; SCROLLBAR-HIGHLIGHT-COLOR: gray; 

SCROLLBAR-SHADOW-COLOR: black; SCROLLBAR-ARROW-COLOR: gray; 

SCROLLBAR-TRACK-COLOR: black; SCROLLBAR-DARKSHADOW-COLOR: red
}
</STYLE>
Google Search ne faqen tuaj:

Kodi:
<!-- Search Google -->
<center>
<FORM method=GET action="http://www.google.com/search">
<TABLE bgcolor="#FFFFFF"><tr><td>
<A HREF="http://www.google.com/">
<IMG SRC="http://www.google.com/logos/Logo_40wht.gif" <br></A>
<INPUT TYPE=text name=q size=31 maxlength=255 value="">
<INPUT TYPE=hidden name=hl value="en">
<INPUT type=submit name=btnG VALUE="Google Search">
</td></tr></TABLE>
</FORM>
__________________
Nothing is expected, or Required.
Everything is Appreciated.
🖤 (2)
hax0r nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-09-2016, 18:12   #2
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,600
Thanks: 2,496
Thanked 2,479 Times in 1,285 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 130
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Disa kode javascript per webmaster-at :)

Mekanizmi i JavaScriptit eshte shume i koklavitur, shume njerez hasin ne veshtiresi per te i kuptuar, ne fakt sintaksa e kesaj gjuhe programore eshte shume e thjeshte dhe shume e lehte per te kuptuar por paradigmat qe ka per baze kjo gjuhe jane te renda per te i kuptuar.

1. Programimi Funkcional.

2. Programimi i orientuar ne objekte-bazuar ne prototype e jo klasa.

JavaScripti eshte nje perzierje ndermjet ketyre dy paradigmave.

Faqja javascriptissexy permban disa artikuj shume te mira rreth kesaj gjuhe.

http://javascriptissexy.com/16-javas...ust-know-well/

Ajo qe me ka pelqyer mu eshte ky artikull per chainable functions.

http://javascriptissexy.com/beautifu...xpressiveness/

Kjo eshte mekanizmi qe perdor ne prapavija libraria e njohur jQuery me thirrje te funksioneve njera mbas tjetres.

si p.sh(nga artikulli):

Citim:
userController.findUser("test2@test2.com").formatN ame()
.createLayout().displayUser();
🖤 (1)
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-09-2016, 16:51   #3
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,907
Thanks: 7,709
Thanked 3,552 Times in 1,860 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Disa kode javascript per webmaster-at :)

....................
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-09-2016, 17:04   #4
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,907
Thanks: 7,709
Thanked 3,552 Times in 1,860 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Disa kode javascript per webmaster-at :)

Ja nje skript interesant qė fsheh dhe shfaq njė tekst.
Ky skript mbeshtetet ne njeren nga variantet e njohura te javascript, jQuery.

Janė dy mėnyra pėr testimin e skriptes s'fshatunarit :
I) Kopjoni gjithė tekstin nga rreshti parė <!DOCTYPE html> <!-- html5 --> deri te rreshti fundit </html>. Hapeni NotPad (Bloc-notes) qė ndodhet nė Accessory dhe ngjiteni tekstin e kopjuar.
Shkoni nė mėnynė File, Save as..., ju hapet kutia e regjistrimit :
1) Lexo me shume.html (titullo skedėn si tė duash por mos harro prapashtesėn .html)
2) Type : all
3)Encoding : UTF-8

Shko shtype 2 here dokumentin html; shtype linkun Lexo mė shumė...
Shtype tė njėjtin pėr ta mbyllur.

II) Shkarkojeni direkt nga ky link :
http://tutohtml.perso.sfr.fr/Fuqia8-Lexo.zip
deziponi dhe hapeni faqen me nje "double clic" !

_____________________________________________

<!DOCTYPE html> <!-- html5 -->
<html lang="sq"> <!--Gjuha shqipe-->
<head>
<meta charset="utf-8"> <!--Tabela e shkronjave : utf8 (tė gjitha shkronjat Unicode, dmth rreth 120 mijė -->
<title>Lexo tekstin nė vazhdim...</title> <!--titulli qė shfaqet lart nė ekranin e kompjuterit-->
<meta name="description" content="Lexo tere tekstin ne slideToogle jQuery"/><!--Pėrshkrim i shkurtėr i faqes-->

<style> <!--Pėrcaktojmė disa vlera nė kėtė fletė stili-->
abbr{
border-bottom: 1px dotted;

}

h2, h3, h4, h5, h6 {

line-height: 1.2;
font-weight: bold;
font-style: normal;
font-size:1.2em;
}
h1 {
font-size: 1.75em;
}

.permbajtesi{display:none;}
.blloku{display:block;}
#container{
display:block;}
</style> <!--Mbyll fletėn e stilit-->

<script src="http://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.4.2/jquery.min.js"></script><!--Referojme adresėn e librarive jquery nė Internet-->
<script> <!--Shtojmė dhe suprimojmė Clasen .vazhdo nė jquery-->
$(document).ready(function(){

$(".permbajtesi").hide();


$(".vazhdo").toggle(function(){
$(this).addClass("active");
}, function () {
$(this).removeClass("active");
});

$(".vazhdo").click(function(){
$(this).next(".permbajtesi").slideToggle();

});

});
</script>

</head>
<body>


<h1>Mister!</h1>
<p>Kjo faqė pėrmban njė tekst tė gjatė...<br />
Pėr tė shfaqur gjithė tekstin misterioz, mjafton njė click nė linkun<br />
Lexo mė shumė ...<br />
Njė tjetėr click e mbyll faqen.<br />
<br />
<strong>NB : 1) </strong>Shfletuesi IEXPLORER kėrkon autorizimin tuaj pėr te shfaqur skripta JAVASCRIPT.<br />
Shfletuesit tjerė nuk paraqesin problem.<br />
2) Ēasje nė Internet (referencė librarive jquery).
</p>

<p>Good luck !</p>
<p> Kliko nė linkun Lexo mė shumė...</p>
<div class="vazhdo"><a href="#"> Lexo mė shumė...</a></div>
<div class="permbajtesi">

<p> Pėr realizimin e njė websiti statik pėrdoren skripta interpretuese : <strong>html</strong> dhe <strong>css</strong>; pėr dinamizimin e tij pėrdoren gjuhė interpretuese <strong>php</strong> ose <strong>asp</strong>.</p>
<p><strong> - <abbr>html</abbr> </strong> ėshtė shkurtesė e gjuhės angleze pėr <strong> Hyper Text Mark-up Language</strong> qė nė shqip do t'a pėrkthenim si : <strong> Gjuhė e thjeshtė programimi me etiketa(tag).</strong> Tė gjithė web browser-ėt (programe shfletues, siē janė psh: Internet Explorer, Forefox, Netscape, Opera, Safari, Chrome..., dhe 50 tjerė...) referojnė shkurtesėn <strong>html </strong> dhe shfaqin rezultatin e pėrmbajtjes sė dokumentit.html nė ekran tė kompjuterit. Pra roli kryesor i njė program-shfletuesi(web browser) ėshtė thjeshtė lexim-interpretimi i etiketave tė dokumentit dhe pėrmbajtja qė ndodhet nė mes tyre.</p><p><strong>- <abbr>css</abbr></strong> poashtu ėshtė shkurtesė i gjuhės britanike pėr <strong>Cascading Style Sheets </strong> dhe pėrcakton aspektin (stilin) e pėrmbajtjes sė dokumentit.html.</p>
<blockquote>
<p>- css mundėson ndarjen e faqes web nė blloqe;<br />
- ngjyrėn e sfondit tė faqes apo tė blloqeve qė e pėrbejnė;<br />
- dimensionet e blloqeve;<br />
- ngjyrėn dhe madhėsinė e shkronjave;<br />
- renditjen e tekstit...dhe gjithė ēfarė lidhet me aspektin e jashtėm (aparenca) tė websitit tonė.</p>
</blockquote>
<p><strong>- php </strong> ėshtė shkurtesė i gjuhės angleze pėr <strong> Hypertext Preprocessor</strong>. Ėshtė gjuhė skriptash qė pėrdoret pėr dinamizimin e faqeve web via njė serveri http. Skriptat php shndėrrojnė njė websit statik nė njė websit interaktiv(dinamik).</p>


<h2>Editorė falas pėr ndėrtimin e websitit</h2>
<p>- Pėr ndėrtimin e kėsaj faqe, kam pėrdorur njė editor tė thjshtė ASCII(Fuqia8.exe) qė mund t'a shkarkoni nė formatin .zip sėbashku mė skripten Lexo mė shumė...nė http://tutohtml.perso.sfr.fr/Fuqia8-Lexo.zip
Programi nė fjalė ėshtė plotėsisht funkcional; mjafton njė klik i dyfisht qė tė lansohet. Nuk instalon asnjė skedė .dll (Dynamic-link library),.ini, etj. nė kompjuterin tuaj. Ky program ėshtė konceptuar dhe "kompiluar"(pėrpunuar) me gjuhėn programore RealBacic.</p>
<p><strong> NB: </strong> Mos tentoni t'ia ndryshoni kodin programit FaqeWeb sepse do pushojė sė funkcionuari. Kjo vėrejtje vlen, natyrisht, pėr kurreshtarėt qė zotėrojnė mirė Hex Editorėt e ndryshėm qė ndryshojnė kodin binar tė disa programeve.exe.</p>
<p>- Editori tjetėr, falas, ėshtė ai qė furnizon Microsoft, i mirė njohuri : notepad.<br />
Nėse websiti juaj pėrmban charset-in iso-8859-1, notepad ėshtė editor i pėrkryer. Nėse keni zgjedhur charset-in utf-8, ju kėshilloj tė pėrdorni programin shqip FaqeWeb : ky program enkodon skedat ansi iso-8859-1 nė tė njėjtėn mėnyrė sikur edhe notepad(dmth 256 shkronjat e gjuhėve evropjane qė kanė pėr bazė alfbetin latin; ēdo shkronjė enkodohet nė vetėm njė byte); enkodon shkronjat nė utf-8 pa BOM (Byte order mark) ose me BOM. Ėshtė raportuar se skedat e enkoduara nė utf-8 me BOM mund tė paraqesin probleme nė skriptat php dhe nė bazat e tė dhėnave. Notepad, ndėrkaq, enkodon skedat utf-8 automatikisht (default) me BOM. Prandaj duhet t'a evitoni.</p>
<p> Ekziston falas poashtu edhe njė editor tjetėr : notepad++</p>
<p> Personalisht e preferoj FaqeWeb qė ėshtė i shkruar nė shqip dhe ofron mundėsi tė shumėta(psh kodin heksadecimal tė ngjyrave...dhe shumė tė tjera...). Testoje e do e aprovosh definitivisht!</p>

<h2>Dy fjalė pėr terminologjinė</h2>
<p> Hapeni kodin burimor tė njė websiti (code source) dhe do tė shihni shkurtesat &lt;html&gt;, &lt;/html&gt;, fjalėt : &lt;head&gt;, &lt;/head&gt;, &lt;body&gt;, &lt;/body&gt;, etj. tė gjitha nė gjuhėn angleze. Gjuha angleze e dominon fund e krye programimin informatik.</p>
</div>
</body>
</html>

__________________________________________________ ____
🖤 (1)
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2016, 16:40   #5
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,600
Thanks: 2,496
Thanked 2,479 Times in 1,285 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 130
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Disa kode javascript per webmaster-at :)

Disa nga funksionet e gatshme nga JavaScript dhe nje nder me te rendesishmet qe perdorin paradigmen funksionale te programimit jane: map, filter, reduce.

Disa shembuj jane te dhene te ky artikull:

http://cryto.net/~joepie91/blog/2015...filter-reduce/


nepermjet loops(programimi procedural), nje pjese kodi ku cdo element te nje vargu e shumezon per 2:

Citim:
var numbers = [1, 2, 3, 4];
var newNumbers = [];

for(var i = 0; i < numbers.length; i++) {
newNumbers[i] = numbers[i] * 2;
}

console.log("The doubled numbers are", newNumbers); // [2, 4, 6, 8]
nepermjet metodes/funksionit map(programimi funksional-deklarativ):

Citim:
var numbers = [1, 2, 3, 4];

var newNumbers = numbers.map(function(number){
return number * 2;
});

console.log("The doubled numbers are", newNumbers); // [2, 4, 6, 8]
Te dy pjeset e kodit kryejne te njejtin funksionalitet, dallimi qendron se programimi funksional mshef/abstrakton detajet e implementimit dhe i mundeson programerit te fokusohet nje nivel te abstrakcionit me te larte, pa pasur nevoje qe te kujdeset per detajet e implementimit te nivelit me te ulet. Metoda funksionale nepermjet metodes map eshte shume me intuitive se ajo procedurale ku duhesh te perkujdesesh per implementimin e detajeve si traverzimin e elementeve neper varg, dhe operacionin matematikor te duhur.

Nepermjet metodes map mundesh qe cdo elementit te ne vargu te i fusesh nje vlere tjeter, nese eshte numer ben ndonje operacion matematikor nese eshte string mundesh me be manipulime me stringje.

Funksionet filter-filtron vargun nga elemente qe ti don ti eleminojsh nga vargu per qellime-logjike te caktuara.

reduce-nga vargu i elementeve jep nje dalje te vetem nje elementi mvaresisht prej operacionit qe don te kryejsh p.sh (mbledhja e elementeve ne varg, shuma e tyre eshte vetem nje element).

Shembull nga artikulli per reduce

Citim:
var rockets = [
{ country:'Russia', launches:32 },
{ country:'US', launches:23 },
{ country:'China', launches:16 },
{ country:'Europe(ESA)', launches:7 },
{ country:'India', launches:4 },
{ country:'Japan', launches:3 }
];

var sum = rockets.reduce(function(prevVal, elem) {
return prevVal + elem.launches;
}, 0);

// ES6
// rockets.reduce((prevVal, elem) => prevVal + elem.launches, 0);

sum // 85
Funksioni reduce ketu mbledh te gjitha vlerat e vargut qe permban objekte rreth shteteve qe sa raketa do leshojne ne hapesire. Me saktesisht mbledh atributin launches qe eshte i tipit te numrit te plote te cdo objekti.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2016, 12:11   #6
Hope
tu ne vis qu'une fois
 
Avatari i Hope
 
Data e antarėsimit: Feb 2010
Vendndodhja: 在你心裡
Posts: 4,974
Thanks: 5,701
Thanked 3,526 Times in 1,357 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
Hope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Disa kode javascript per webmaster-at :)

Leo mund ta perdore me IPhone JavaScript?
Para 3vjt e kam ba prove nuk kam mundur...
__________________
Femna nuk fitohet as nuk blihet,femna zgjedh
Hope nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur