Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Ekonomi & biznes

Ekonomi & biznes Kėtu do tė gjeni lajme, studime, statistika, trajnime, dhe informacion tė bollshem qė ka te bėjė me ekonominė shqiptare dhe atė botėrore, si dhe nė fushėn e biznesit nė pėrgjithėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-04-2019, 09:15   #1
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,862
Thanks: 405
Thanked 1,571 Times in 994 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Ēdo 41 sekonda shitet njė GolfI lindur pėr tė zėvendėsuar ”Volkswagen Beetle”, sot makina ”Volkswagen Golf”, qė festoi 45-vjetorin e krijimit, ėshtė nė gjeneratėn e saj tė shtatė, ndėrkohė qė nė horizont duket edhe Golf 8. Njė histori e shpikjeve tė mėdha teknologjike.

Mė poshtė renditen disa fakte interesante pėr kėtė makinė:

Mė 29 mars 1974 dilte nga fabrika e Volfsburgut (Gjermani) Volkswageni i parė Golf. Ishte lindja e njė fenomeni botėror, ku deri tani janė shitur 35 milionė tė tilla. Gjatė 45 viteve janė prodhuar ēdo ditė 2 000 makina Golf, nė Gjermani, Kinė, Brazil dhe Meksikė.

Kjo makinė eksportohet nė 155 vende.
Ēdo 41 sekonda nė tė gjithė botėn shitet njė Golf.
Golfi mė i fuqishėm ėshtė njė GTI W12 me 650 kuaj fuqi.
Golfi mbetet makina mė e besueshme nė histori.
Nė vitin 1993 njė Golf 1 arriti tė bėnte njė milion kilometra.
Zotėruesit mė tė njohur tė njė Golfi janė ish-papa Benedikti XVI, qė u quajt ndryshe ”Papa Golf”.
Kjo makinė u shit pėr 188 938 euro.
Edhe kancelarja gjermane, Angela Merkel ka ngarė njė Golf.
Pas pak muajsh fillon gjenerata e tetė e Golfit.
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Onyx : 01-04-2019 nė 09:21
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur