Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare

Politika Ndėrkombėtare Ēfarė mendoni mbi politikėn e pėrdorur nga shtete tė ndryshme nė rang ndėrkombėtar? Cilat janė aktualitetet ndėrkombėtare dhe si po ndikojnė ato tek tė gjithė ne?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-01-2019, 23:50   #81
Angel69
Bavarez
 
Avatari i Angel69
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,906
Thanks: 1,111
Thanked 1,228 Times in 677 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
Angel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cila ėshtė mafia mė e fuqishme nė botė?

Vajza e Toto Riinės “ēon” Corleonen nė Paris

Vajza e njė bosi tė famshėm tė mafies siēiliane ka hapur njė restorant afėr “Harkut tė Triumfit” nė Paris, e nuk ka hezituar aspak ta quajė atė “Corleone”.


Lucia Riina, njė piktore dhe vajza mė e vogėl e bosit tė bosėve, Salvatore “Toto” Riina, i vendosi restorantit tė saj emrin e qytetit tė lindjes sė tė atit dhe tė familjes mafioze tė drejtuar prej tij, tė bėrė tė njohur edhe nga trilogjia “Kumbari” e Francis Ford Coppolas.
“Zbuloni kuzhinėn e vėrtetė italo-siēiliane, nė njė vend elegant dhe tė qetė”, shkruhet nė njė reklamė nė njė faqe Facebooku.
I njohur edhe si “bisha”, pėr shkak tė mizorisė sė tij, Salvatore Riina ishte njė mafioz qė nuk u pendua kurrė se, jo vetėm urdhėroi vrasjen e rivalėve tė tij nė njė shkallė tė paprecedentė nė vitet ’80-’90, por vuri nė shėnjestėr edhe prokurorė, gazetarė dhe gjykatės qė tentuan t’i zinin rrugėn atij.
Ai besohet se ėshtė pėrgjegjės pėr vdekjen e qindra personave, pėrfshirė edhe njė 13-vjeēari qė u rrėmbye, u mbyt dhe u dogj me acid. Riina ishte duke vuajtur 26 dėnime tė pėrjetshme me burg, kur vdiq nga kanceri nė nėntor tė vitit 2017.
Lajmi pėr hapjen e restorantit nė Paris ėshtė pritur me kritika nė Itali. Familja e Riinės besohej se ishte nė vėshtirėsi financiare, pasi pjesa mė e madhe e pronave tė saj janė konfiskuar. Njė ditė mė parė, madje, Agjencia siēiliane e Taksave i kėrkoi familjes sė Riinas tė paguajė 2 milionė euro, shumė kjo qė ka kushtuar pėr mbajtjen e tij nė burg pėr 24 vite, deri kur ai vdiq.
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
Angel69 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-01-2019, 09:51   #82
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cila ėshtė mafia mė e fuqishme nė botė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga {A_N_G_E_L_69} Shiko postimin
Vajza e Toto Riinės “ēon” Corleonen nė Paris

Vajza e njė bosi tė famshėm tė mafies siēiliane ka hapur njė restorant afėr “Harkut tė Triumfit” nė Paris, e nuk ka hezituar aspak ta quajė atė “Corleone”.


Lucia Riina, njė piktore dhe vajza mė e vogėl e bosit tė bosėve, Salvatore “Toto” Riina, i vendosi restorantit tė saj emrin e qytetit tė lindjes sė tė atit dhe tė familjes mafioze tė drejtuar prej tij, tė bėrė tė njohur edhe nga trilogjia “Kumbari” e Francis Ford Coppolas.
“Zbuloni kuzhinėn e vėrtetė italo-siēiliane, nė njė vend elegant dhe tė qetė”, shkruhet nė njė reklamė nė njė faqe Facebooku.
I njohur edhe si “bisha”, pėr shkak tė mizorisė sė tij, Salvatore Riina ishte njė mafioz qė nuk u pendua kurrė se, jo vetėm urdhėroi vrasjen e rivalėve tė tij nė njė shkallė tė paprecedentė nė vitet ’80-’90, por vuri nė shėnjestėr edhe prokurorė, gazetarė dhe gjykatės qė tentuan t’i zinin rrugėn atij.
Ai besohet se ėshtė pėrgjegjės pėr vdekjen e qindra personave, pėrfshirė edhe njė 13-vjeēari qė u rrėmbye, u mbyt dhe u dogj me acid. Riina ishte duke vuajtur 26 dėnime tė pėrjetshme me burg, kur vdiq nga kanceri nė nėntor tė vitit 2017.
Lajmi pėr hapjen e restorantit nė Paris ėshtė pritur me kritika nė Itali. Familja e Riinės besohej se ishte nė vėshtirėsi financiare, pasi pjesa mė e madhe e pronave tė saj janė konfiskuar. Njė ditė mė parė, madje, Agjencia siēiliane e Taksave i kėrkoi familjes sė Riinas tė paguajė 2 milionė euro, shumė kjo qė ka kushtuar pėr mbajtjen e tij nė burg pėr 24 vite, deri kur ai vdiq.
Kemi dhe Robbery ne forum piktore,por ka vetem i moce...


Kush banon ne Paris ti boj i vizite.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-01-2019, 09:48   #83
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cila ėshtė mafia mė e fuqishme nė botė?

Asht dorzue balili.....
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 15-01-2019, 11:41   #84
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 16,963
Thanks: 12,996
Thanked 7,957 Times in 4,652 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 230
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cila ėshtė mafia mė e fuqishme nė botė?

Po shoh kto dite Narcos ne Netflix e po mesoj goxha per mafien latine lol
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-01-2019, 11:42   #85
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 8,252
Thanks: 23
Thanked 2,380 Times in 1,483 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 170
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cila ėshtė mafia mė e fuqishme nė botė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Po shoh kto dite Narcos ne Netflix e po mesoj goxha per mafien latine lol
Ate me Pabliton apo ate tjetrin?
__________________
“When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-01-2019, 11:43   #86
Golden_Boy
No Vip
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: Diku!
Posts: 2,543
Thanks: 1,854
Thanked 840 Times in 368 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
Golden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Cila ėshtė mafia mė e fuqishme nė botė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Po shoh kto dite Narcos ne Netflix e po mesoj goxha per mafien latine lol
Jan nder me te pameshirshmit..
__________________
Tk.
Golden_Boy nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Golden_Boy pėlqehet nga
i vjetėr 15-01-2019, 11:43   #87
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 16,963
Thanks: 12,996
Thanked 7,957 Times in 4,652 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 230
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cila ėshtė mafia mė e fuqishme nė botė?

pse sa jane lol at qe tregon fillimet e hershme … mezi kuptohet po ngjajn pak me ne kta nga mentaliteti

eh golden shume ja fusin njeri tjetrit kete po mesoj lol
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-01-2019, 11:45   #88
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 8,252
Thanks: 23
Thanked 2,380 Times in 1,483 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 170
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cila ėshtė mafia mė e fuqishme nė botė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
pse sa jane lol at qe tregon fillimet e hershme … mezi kuptohet po ngjajn pak me ne kta nga mentaliteti

eh golden shume ja fusin njeri tjetrit kete po mesoj lol
Eshte Narcos me Pabliton eshte edhe Narcos Mexico
__________________
“When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Viking pėlqehet nga
i vjetėr 15-01-2019, 11:46   #89
Golden_Boy
No Vip
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: Diku!
Posts: 2,543
Thanks: 1,854
Thanked 840 Times in 368 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
Golden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėmGolden_Boy i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Cila ėshtė mafia mė e fuqishme nė botė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
pse sa jane lol at qe tregon fillimet e hershme … mezi kuptohet po ngjajn pak me ne kta nga mentaliteti

eh golden shume ja fusin njeri tjetrit kete po mesoj lol
Me keq se ne nuk besoj se ka
__________________
Tk.
Golden_Boy nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-01-2019, 11:49   #90
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 16,963
Thanks: 12,996
Thanked 7,957 Times in 4,652 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 230
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cila ėshtė mafia mė e fuqishme nė botė?

kemi konkurenc
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-01-2019, 18:26   #91
Angel69
Bavarez
 
Avatari i Angel69
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,906
Thanks: 1,111
Thanked 1,228 Times in 677 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
Angel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cila ėshtė mafia mė e fuqishme nė botė?

Sajesa britanike e mitit tė “mafies shqiptare

Nė muajt e madje nė vitet e fundit, mediat britanike kanė raportuar shpesh pėr njė rritje tė rrezikshme tė krimit tė organizuar shqiptar, duke iu drejtuar shpesh si “mafia shqiptare”.

Kėto grupe raportohen si tė lidhura me trafikun e qenieve njerėzore nga Ballkani, si dhe si ndikues pėr rritjen e dhunės nė botėn e krimit. Duken sikur kanė marrė territor domethėnės nė fushėn e kokainės, por jo vetėm. NCA, Agjencia Kombėtare e Krimit (nė Britani) ka deklaruar se edhe pse grupet shqiptare pėrbėjnė vetėm 0.8% tė krimit tė organizuar nė Mbretėrinė e Bashkuar, ata luajnė njė rol tė madh nė tregun e kokainės.
NCA ka deklaruar gjithashtu se marrja e kėtyre grupeve me trafikun e qenieve njerėzore ėshtė veēanėrisht shqetėsuese, pasi pėrfshin kryesisht viktima nga Shqipėria ose nga vendet fqinje. Grupet i joshin viktimat pėr tė udhėtuar nė Britani me premtime tė rreme pėr vende pune. Por nuk ka asnjė provė se grupet qė merren me drogė, sidomos me kokainėn, merren edhe me trafikun njerėzor. Megjithatė, autoritetet nė Britani nuk ngurrojnė t’i pėrshkruajnė shqiptarėt si organizatorė tė njė rrjeti tė mirėfilltė qė vepron nė fusha tė ndryshme tė krimit, me shkelje nga mė tė rėndat.
Pa dashur tė ul vlerat e luftės sė viktimave tė trafikut tė qenieve njerėzore, apo analizat e agjencive mbi tregtinė e drogės, ajo qė po shohim kėtu ėshtė njė tjetėr shembull se si mitet krijohen, ndėrtohen artificialisht dhe pastaj shumohen.
Nė kėtė rast ėshtė miti i “mafias”, njė krijim specifik i botės sė krimit, ku etnia ėshtė veēoria tipike e dikujt qė ėshtė nė anėn e frikshme, ose e tjetrit nė anėn e lavdishme.
Miti i mafias lidhet dhe me grupe tė njohura tė krimit tė organizuar, si ato italiane, ruse e japoneze. Kur kėto grupe thirren me emrat specifikė, si grupe “Siciliane”, “Italo-Amerikane”, “Koza Nostra”, “Ndrangeta kalabreze”, “Bratva Ruse” apo “Jakuza japoneze”, e vetmja gjė e pėrbashkėt qė kanė ėshtė se tė krijojnė menjėherė nė mendje imazhin e organizatave kriminale, plot dhunė e korrupsion, tė ndėrtuara mbi traditat, vlerat dhe ritet qė vijnė nga etnitė e njerėzve qė i organizojnė.
Ndonėse krimi i organizuar ėshtė kryesisht njė treg i larmishėm, ose njė dukuri e bazuar nė veprimtari kriminale, si trafiku i drogės apo i qenieve njerėzore, nė Britani shpesh i shohim si referenca ndaj etnive tė tjera: italianė, rusė, kinezė, japonezė, turke, dhe tani ato shqiptare. Etiketimi “mafia” u vihet shpesh grupeve etnike qė kanė njė kulturė tė bazuar te traditat e nderit, dhe qė janė tė lidhur fort ndaj strukturave tė familjes, siē ėshtė Kanuni shqiptar.
Por kush fshihet nė tė vėrtetė pas biznesit tė kokainės?
Studime tė detajuara, tė kryera nga akademikė, e qė pėrfshijnė deri intervista me kriminelė, deri shqyrtime tė ēėshtjeve gjyqėsore e tė statistikave tė etnive, tregojnė nė fakt se grupet shqiptare nuk kanė bashkėpunim me njėri-tjetrin kur veprojnė jashtė, si nė SHBA, Kanada, Austri apo Britani. Nė shumicėn e rasteve nuk kanė as kontakt tė drejtpėrdrejtė me grupet e organizuara tė vendit tė origjinės.
Shqiptarėt punojnė me grupe tė tjera, si Ndrangeta dhe “Hells Angels”. Sigurisht qė ėshtė e mundur qė disa kriminelė shqiptarė mund tė kenė akses tė drejtpėrdrejtė te burimet e drogės, sidomos kokainės, nė vende prodhuese si Bolivia apo Peruja, por kėto grupe janė mė shumė tė lidhura me shpėrndarėsit, se me trafikuesit. Kjo do tė thotė qė ata merren me kokainė pasi ajo tė ketė hyrė nė portet pėrkatėse, dhe punojnė vetėm nė sajė tė marrėveshjeve qė kanė me grupet qė merren realisht me trafikun, si klanet e Ndrangetės kalabreze.
Ndodh shpesh qė tė ngatėrrohen trafikantėt e mėdhenj me shpėrndarėsit e vegjėl qė e shesin drogėn pasi ka hyrė nė njė vend. Dhe kjo ėshtė e kuptueshme, pasi bėhet njė rrjet i ndėrlikuar. Por shpėrndarėsit e vegjėl, qė e marrin drogėn dhe ua shpėrndajnė shitėsve tė rrugės, brenda ose jashtė rrjeteve tė organizuara, janė personat qė ekspozohen mė shumė dhe qė rrezikojnė mė shumė tė kapen. Janė ata qė bėjnė dėrgesat e drogės nga trafikantėt te shitėsit, dhe kjo do tė thotė qė pėrballen edhe me dhunėn dhe kėrcėnimin e grupeve rivale, tė cilat kanė trafikuar tė njėjtin produkt.
Rrjetet shqiptare janė parė shpesh si operatorė tė besueshėm nė kėtė fushė, por pesha e tyre nė botėn e drogės ėshtė pėr t’u vėnė nė dyshim. Sado qė ėshtė domethėnėse, nė tė vėrtetė ata varen nga trafikantėt, tė cilėt janė burimi, organizatorėt dhe transportuesit e mirėfilltė tė drogės.
Ideja e njė mafieje shqiptare, tė organizuar nė shkallė ndėrkombėtare, mbetet njė mit i vėrtetė dhe thjesht krijon stereotipa negativė pėr emigrantėt shqiptarė nėpėr botė. Po ashtu, bėn qė publiku tė largohet nga thelbi, qė ėshtė se krimi i organizuar ėshtė njė kombinim i strukturave dhe roleve tė ndryshme, qė luhen nga njė larmi individėsh. Tė qenit nga e njėjta etni mund ta lehtėsojė sistemin e shpėrndarjes, nė njė farė mė
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
Angel69 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-01-2019, 10:04   #92
Angel69
Bavarez
 
Avatari i Angel69
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,906
Thanks: 1,111
Thanked 1,228 Times in 677 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
Angel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cila ėshtė mafia mė e fuqishme nė botė?

Kush ėshtė femra qė drejton mafien shqiptare, rrėfimet e tmerrshme

Gazetari spanjoll, Davide Beriarin, njė prej emrave mė tė njohur tė gazetarisė investigative botėrore ka bėrė njė dokumentar mbi mafien shqiptare. Ai ka mundur qė tė kontaktojė persona qė trafikojnė lėndėn narkotike nga Shqipėria drejt Italisė. Sipas tij, mafia shqiptare terrorizon Europėn, por qė i jep asaj atė qė kėrkon, drogėn.

Klandestini”, ėshtė titulli i ciklit tė ri dokumentar qė ka nisur tė transmetohet mbrėmje e djeshme nė kanalin televiziv italian Nove, i realizuar nga gazetari spanjoll Davide Beriarin.Nė ciklin e parė tė kėtij dokumentari, gazetari spanjoll solli pėr telespektatorėt biznesin fitimprurės e marramendės tė trafiqeve ilegale tė mafies shqiptare drejt Italisė e Europės.

Ndėrkohė, ai rrėfen se mes trafikantėve shqiptarė ėshtė dhe njė grua. Quhet Denis, dhe ėshtė njė prej organizueseve tė trafikut tė marijaunės me skafe drejt Italisė. Ka vite qė ėshtė pjesė e mafies shqiptare e rrėfen pėr krime makabre ndaj kujtdo qė ka provuar tė luaj nė mėnyrė tė pisėt me mafien shqiptar. “Tre persona u therėn copė-copė e u groposėn se tradhtuan,- thotė ajo, e nėse je pjesė e mafies shqiptare nuk dek mė kurrė.”
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
Angel69 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-01-2019, 10:50   #93
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 8,923
Thanks: 3,805
Thanked 4,099 Times in 2,752 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 216
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cila ėshtė mafia mė e fuqishme nė botė?

keta mafioset, seē nuk me lene pershtypjen fare jane te paret o te fundit ne lista, ajo qe do me interesonte tek keta, te gjitha ato qe kane fituar ti konfiskohen edhe drejte e ke fondja e tatimit shteterore, deri ne qindarlen e fundit, per veprat ne burg dhe tu thuash, pas burgut ikni perseri beni shume, shume leka, tani me proēeduren e njihni se ēfare do ndodhe po ju kapem andiamo peopla, ikni te punoni po ju doli dhogaria
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-01-2019, 16:49   #94
Angel69
Bavarez
 
Avatari i Angel69
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,906
Thanks: 1,111
Thanked 1,228 Times in 677 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
Angel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cila ėshtė mafia mė e fuqishme nė botė?

Cilėsohej si trafikante e nivelit tė lartė, njihuni me shqiptaren qė ishte pjesė e njė prej bandave mė tė rrezikshme

Antimafia italiane ka zhvilluar njė operacion, nė sajė tė tė cilit janė arrestuar 25 persona. Mėsohet se mbi kėta persona rėndonte akuza e trafikut ndėrkombėtar tė drogės pėr llogari tė klanit mafioz tė Ndranghetas Mancusi di Limbadi.

Midis tė prangosurėve ėshtė edhe njė vajzė shqiptare. E ditur bėhet se identiteti i saj ėshtė Elisabeta Kotja.

Ajo ėshtė 40 vjeē dhe ėshtė cilėsuar si njė trafikante droge e nivelit tė lartė.

Ky operacionantimafia i koduar "Obsesioni" ėshtė shtrirė nė rajonet e Kalabrisė, Lombardisė e Puglias. Nė saj tė tij ėshtė zbuluar njė trafik tė madh lėndėsh narkotike nga Kolumbia, Venezuela, Republika Domenikane e Hollanda drejt Italisė dhe Evropės.

Sasi tė konsideruehsme kokaine, marijuane dhe hashashi bliheshin drejtpėrdrejtė nga trafikantėt e drogės nė Amerikėn Jugore e mė pas shpėrndahej e shitej nė territorin italian.

Pėrveē shqiptares tė arrestuara janė dhe dy femra venezuelase tė njohura si koka e trafikut ndėrkombėtar. Ato janė Garcia Rebolledo Clara Ines dhe Forgione Gina.

Lista e 25 tė arrestuarėve ėshtė si mė poshtė:

ACCURSIO Giuseppe, lindur nė Licata
AQUILANO Damiano, lindur nė Tropea
BOSCO Daniele, lindur nė Jugoslavi
BOSCO Vito Jordan, lindur nė Libia
CAMPISI Giuseppe, lindur nė Vibo Valentia
CARUGO Gianfranco, lindur nė Cerro Maggiore
CUCCIA Carlo, lindur nė Tradate
FORGIONE Gina Alessandra, lindur nė Venezuela
GARCIA REBOLLEDO Clara Ines, lindur nė Venezuela
KOTJA Elisabeta, lindur nė Shqipėri
LIMARDO Maria Antonia, lindur nė Briatico
MANCUSO Francesco, lindur nė nato a Vibo Valentia
MARIANI Giorgio, lindur nė Genga
MENDOLICCHIO Luigi, lindur nė Milano
MENOTTA Ivo, lindur nė Tradate
MURILLO FIGUEROA Julio Andres, lindur nė Colombia
MUSCIA Gaetano, lindur nė Tropea
NARCISO Antonio, lindur nė Vibo Valentia
PAPAIANNI Gennaro, lindur nė Vibo Valentia
PAPANDREA Salvatore, lindur nė Taurianova
PILATI Fabrizio, lindur nė Arona
SAFINE Abderrahim, lindur nė Marocco (23. SCAGLIONE Francesco, lindur nė Alermo
STILO Giovanni, lindur nė Nicotera
VISCOTTI Michele, lindur nė San Severo
Hetimet pėr kėtė operacion kishin nisur qė para dy vitesh dhe ėshtė cilėsuar si njė sukses i vėrtetė, pasi ėshtė shkatėrruar njė prej grupeve mė tė mėdha kriminale.

Ėshtė sekuestruar mbi 3000 kg hashash, i cili nėse do tė hidhej nė treg do t’i sillte klanve tė Ndranghetas njė pėrfitim prej 4-5 milionė euro, do tė shkonin pėr trafikun e kokainės.
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
Angel69 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur