Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-01-2019, 15:52   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,841
Thanks: 7,556
Thanked 3,496 Times in 1,821 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Meta : Sa tė jem president, integriteti territorial i Kosovės nuk diskutohet

Presidenti i Shqipėrisė, Ilir Meta, ka pėrsėritur qėndrimin e tij se integriteti territorial i Kosovės ėshtė i padiskutueshėm pėr shtetin shqiptar, sa ai tė vazhdojė tė jetė president i vendit.
Tė enjten nė mesditė Meta refuzoi dekretimin e Gent Cakaj pėr ministėr tė Jashtėm tė Shqipėrisė, pėr shkak tė qėndrimit tė tij pro korrigjimit tė kufijve mes Kosovės e Serbisė. Kėtė vendim, kryeministri i Shqipėrisė Edi Rama e cilėsoi tė turpshėm.
“Pavarėsia, integriteti territorial i Kosovės dhe vendimi i Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė janė tė padiskutueshme pėr Republikėn e Shqipėrisė deri nė sekondėn e fundit si President i vendit tim”, ka shkruar Meta nė Facebook.
_________________________________________
https://www.koha.net/arberi/138912/m...uk-diskutohet/
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Fshatari pėlqehet nga
i vjetėr 10-01-2019, 16:18   #2
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,684
Thanks: 799
Thanked 1,519 Times in 875 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 148
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Meta : Sa tė jem president, integriteti territorial i Kosovės nuk diskut

Qr kur bo dhe ky hajduti skraparit sikur i dhimbset Kosova
__________________
Always loud & always proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i AAO pėlqehet nga
i vjetėr 10-01-2019, 16:25   #3
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,648
Thanks: 28
Thanked 84 Times in 73 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Meta : Sa tė jem president, integriteti territorial i Kosovės nuk diskut

po kush e pyet meten a metin per ket pun eiiiii
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2019, 16:38   #4
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,841
Thanks: 7,556
Thanked 3,496 Times in 1,821 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Meta : Sa tė jem president, integriteti territorial i Kosovės nuk diskut

Pse pėr Bushatin refuzimi i Metės pėr Cakajn ėshtė sa dinjitoz po aq edhe historik


Pėr analistin e gazetarin Andi Bushati, argumentimi qė i ka bėrė Presidenti Meta rrėzimit tė kandidaturės sė Gent Cakės si ministėr i Jashtėm, ka nxjerr edhe njėherė nė pah shndėrrimin e shtetit tė Edi Ramės nė njė bordello.
Bushati thotė se “aty kuptohet fare qartė se si ish numri dy i diplomacisė pėr gjysmė viti, ka ushtruar funksionin nė shkelje flagrante tė ligjit, pa u pajisur me certifikatėn e sigurisė”.
“Por, e keqja nuk pėrfundon me mosplotėsimin prej shtatė muajsh tė kėtij formulari qė jep garancinė e domosdoshme pėr tė verifikuar tė ardhurat, figurėn morale dhe mosimplikimin e tij me shėrbimet e huaja sekrete”, shkruan Bushati.
Nė njė vėshtrim tė botuar nė Lapsi.al, Bushati thotė se “ajo ėshtė bėrė edhe mė e madhe kur u dhanė sinjalet e para se kjo mungesė pėrbėnte arsyen se pėrse kreu i shtetit mund tė mos e dekretonte ‘djalin e lexuar’, tė pilotuar nga Prishtina”.
“Aty, nė panik dhe me urgjencė, Edi Rama e pėrdori Cakėn si njė oborrtar tė rėndomtė, duke e detyruar tė bėjė atė qė pati ‘harruar’ ta kryente pėr njė kohė tė gjatė. Madje mėkati qe edhe mė i rėndė, sepse ai nuk pėrdhosi vetėm figurėn e kandidatit pėr ministėr tė Jashtėm, por edhe institucionin e DISK, qė ka pėr detyrė tė lėshojė certifikatėn e sigurisė. Ky organizėm, qė duhet tė bėjė verifikime tė gjata dhe tė thelluara, qė duhet tė investigojė nė shtetet e huaja ku ka jetuar mė parė kandidati pėr tė dalė i pastėr, qė duhet tė verifikojė gjithēka rreth tij, e mori kėrkesėn nė datė 3 janar dhe dha pėrgjigje nė… 4 janar. Ai e shpalli Cakėn tė kulluar vetėm nė 24 orė, sepse kaq shpejt i duhej Edi Ramės pėr nevojat e tij politike”, shkruan Bushati.
E kjo histori, siē thotė Bushati, qė i pėrngjan fiks tenderave me letra fallco dhe milionave qė shpėrndahen me urdhėr tė kryeministrit, duke shpėrfillur ēdo ligj dhe ēdo institucion, sipas tij, nxjerr nė pah dy anė tė errėta.
“Sė pari, ajo ėshtė njė provė mė shumė se nė ē’pikė janė telendisur institucionet shqiptare nė shtetin personal tė Edi Ramės, ku nuk pėrfillet asnjė normė tjetėr pėrpos urdhrave tė tij. Sė dyti, ajo na tregon shumė pėr karakterin, formimin, personalitetin e ‘djalit tė lexuar’ nga Prishtina, qė lejon tė pėrdoret me njė lehtėsi tė pabesueshme, si mish pėr top”, shkruan Bushati.
Bushati shton tutje se “ēdokush pas kėsaj historie mund tė pyesė: po mirė Rama qenka i tillė, qė nuk pėrfill asnjė rregull veē vullnetit dhe pasionit tė vet, po ky zyrtar i ri, i edukuar nė perėndim, formimin e tė cilit na e kanė ngritur nė qiell, si pranon me kaq mungesė respekti pėr veten, ta lėvizin si gur shahu? Ēfarė dinjiteti ka ai, sa do tė kulluar ta konsiderojė veten, tė pėrtypė kokulur, fillimisht kryerjen e aktivitetit pa ēertifikatė sigurie dhe mė pas farsėn e pastėrtisė brenda 24 orėsh, kur dihet qė ky proces mund tė kėrkojė edhe javė?”.
“Ky servilizėm i pėshtirė, i denjė pėr njė zyrtar tė nėnshtruar, qė i ēon raport shefit edhe kur pi kafe me gazetarė, pėrtej ēdo debati kushtetues i jep tė drejtė Ilir Metės nė zgjedhjen qė ka bėrė. Sepse Shqipėria nuk e ka luksin tė ketė ministėr tė Jashtėm njė ēilimi kamikaz, qė ka si tė vetmen vlerė pėrunjėsinė e verbėr ndaj padronit”, ka shkruar Bushati.
Sipas Bushatit, nė kėto momente, kur Tirana zyrtare duhet tė pėrballet me aventurėn Thaēi - Rama pėr copėtimin e Kosovės (tė cilės Ditmir Bushati i doli kundėr) dhe me firmosjen e marrėveshjes sė detit me Greqinė (qė duhet kaluar nga presidenca), mė pak se gjithēka asaj i duhet njė lake i nėnshtruar nė krye tė diplomacisė.
“Pikėrisht pėr kėtė, refuzimi i Ilir Metės pėr tė rrėzuar dekretin pėr Gent Cakėn, ėshtė po aq sa dinjitoz edhe historik”, ka thėnė Bushati.
__________________________________________________
https://www.koha.net/arberi/138917/p...edhe-historik/
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2019, 18:05   #5
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 46,073
Thanks: 14,188
Thanked 12,245 Times in 7,643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 670
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Meta : Sa tė jem president, integriteti territorial i Kosovės nuk diskut

Gent Caka nuk 'tradhton' dot, pa leje tė Ilir Metės dhe Edi Ramės!Gent Caka ėshtė njė zgjedhje e kryeministrit tė Shqipėrisė pėr ministėr tė Jashtėm, qė u diktuan nga arsye politike, dhe jo nga ndryshimi i politikės sė jashtme tė Shqipėrisė, as ndonjė politike rajonale tė Shqipėrisė, as dhe i ndonjė qėndrimi tė ri tė saj ndaj Kosovės, apo Greqisė, por pėr shkak tė njė kriteri qė kryeministri vendosi pėr ndryshime nė qeverinė e tij, pėrballė njė ngėrēi politik qė ju krijua.

Pėr tė gjitha arsyet qė u shkarkua Arben Ahmetaj, Damian Gjiknuri, Mirela Kumbaro, Niko Peleshi etj, u shkarkua dhe Ditmir Bushati. Biles ky i fundit ėshtė mė konsensuali nė perceptimin qė ishte njė ministėr i shkėlqyer.

Kėtu marrin fund tė gjitha debatet parimore rreth vendimit tė Edi Ramės pėr tė ndryshuar mes tė tjerash dhe ministrin e Jashtėm.

Dhe kėtu bėhen banale dhe gjithė paranojat kombėtare rreth tė riut Genti Caka, qė po heroizohet jo pėr shkak tė aftėsive tė tij, dhe as paaftėsisė sė tij, por pėr shkak tė nevojės sė presidentit pėr t’u pėrfshrirė nė pazare politike tė ditės, pėr tė cilat nuk e lejon as Kushtetuta.

Argumentet banale tė presidentit tė Republikės, se Gent Caka rrezikon me qėndrimet e tij, qė tė ndajė Kosovėn, janė mė shumė se banale, pasi Kosova ka Parlamentin e saj, presidentin e saj, kryeministrin e saj, dhe nė fund dhe popullin e saj, qė i del vet zot vendit.

Nėse Kosova ka mbetur tė mbrohet prej Ilir Metės nga rreziku Genti Caka, paska vdekur me kohė.

Genti Caka ka tė drejtė vetėm tė shkojė tė flejė nė shtėpinė e tij nė Prishtinė, kur tė ketė kohė pushim.

Nė emėr tė Shqipėrisė, Kosovėn mund ta dėmtojė presidenti i Shqipėrisė, kryeministri i Shqipėrisė dhe Parlamenti i Shqipėrisė, si tre institucionet kryesore tė vendit, dhe kėto tre institucione nuk varen nga Gent Caka.

Unė nuk di ēfarė mund tė bėjė Gent Caka kundėr Kosovės, qė nuk e ndal dot Ilir Meta apo Edi Rama. E rrezikshme mund tė jetė vetėm politika e Shqipėrisė ndaj Kosovės, dhe ajo varet nga Edi Rama, ose Ilir Meta, por jo nga Gent Caka.

Gent Caka nuk “tradhton” dot, pa leje tė Ilir Metės dhe Edi Ramės!

Nėse presidenti gjykon se qeveria ka njė politikė antikombėtare ndaj Kosovės, mund ta thotė publikisht, ashtu sikundėr dhe kryeministri mund ta thotė kėtė pėr qėndrimet politike tė presidentit. Por ju lutem, jo pėr Gent Cakėn. Ai s’ka nė dorė asgjė qė nuk e ka Edi Rama apo Ilir Meta, as pėr Shqipėrinė, as pėr Kosovėn, bile as pėr Komunėn e Tuzit.

Mė tej Akoma, argumentet burokratike pėr ēertifikatėn e sigurisė sė Gent Cakės, janė banalitete administrate, qė nuk thonė asgjė. Nė ēdo kohė qė njė shėrbim sigurie i Shqipėrisė konstaton se Gent Caka ėshtė i pabesueshėm, ai ėshtė objekt i ligjit, dhe jo i paranojave tė zyrės sė presidentit.

Presidenti i Shqipėrisė ka tė drejtė tė hapė debat publik nė Shqipėri, vetėm nė rast se dyshon se kryeministri i vendit po ndryshon politikėn e jashtme tė Shqipėrisė kundėr interesit kombėtar, dhe jo pse po ndėrron ministrin e Jashtėm.

Ministri i Jashtėm ėshtė kompetencė e kryeministrit. Ai heq dhe vendos atė qė mendon se i duhet, dhe nuk ėshtė kompetencė e presidentit ta gjykojė kėtė. Detyrė e presidentit ėshtė tė diskutojė pėr politikėn, dhe jo pėr personat. As ata qė e lavdėrojnė dhe e ngrejnė nė qiell Gent Cakėn, as ata qė e fyejnė me tone raciste pėr orgjinėn dhe moshėn e tij, nuk janė duke e ndihmuar atė.

Ai ėshtė emėruar ministėr i Jashtėm nga kryeministri i vendit, dhe do tė bėhet. Nėse nuk di ta bėjė kėtė punė, pasi tė fillojė ta ushtrojė, do tė shkarkohet, dhe nėse shkėlqen, mund tė ecė pėrpara, por ky nuk ėshtė debati i ditės sė sotme.

Debati i sotėm ėshtė se presidenti i vendit kėrkon tė bėjė politikė me njė tė drejtė formale, qė ka pėr tė dėrguar nė Kuvend dekretimin e miratimit tė njė ministri, siē e ka bėrė dhe mė parė.

Se mirė qė nuk ka gjetur dot njė arsye kushtetuese, pėr tė mos emėruar ministėr tė Jashtėm djaloshin Gent Caka, por ēfarė argumenti kushtetues ka gjetur, qė nuk dekreton shkarkimin e Ditmir Bushatit? Ēfarė ka gjetur jo kushtetuese tek dekreti pėr shkarkimin e njė minsitri, dhe nė cilėn Kushtetutė tė botės e ka lexuar, qė presidenti nuk lejon kryeministrin tė shkarkojė njė ministėr?

Halli i tij ėshtė i njėjtė. Ai do tė bėjė politikė me karrigen e presidentit, duke dashur tė fyejė dhe dėmtojė edhe Ditmir Bushatin, dhe tė bėjė ndonjė pazar me Edi Ramėn, pėr pasardhėsin.

Pėrfytyrimi mė banal ėshtė sipas filozofisė sė LSI, qė pėr ēdo pazar ka njė ēmim, dhe tani e pėrfytyroj duke u konsultuar me Petrit Vasilin, i cili i thotė qė kufiri me Greqinė do shitet me lekė, dhe LSI do ngelet pa pjesė, apo kufiri me Kosovėn do ndryshojė, dhe LSI nuk do marrė gjė, dhe pėr kėtė nuk duhet firmosur ky Gent Caka.

Mund tė jetė dhe mė banale se kaq, por nuk kemi pse lodhemi tė kuptojmė gjithė banalitetet e Presidencės Meta.

Shqiptarėt kanė nevojė tė kuptojnė se presidenti po pėrpiqet tė bėjė politikė tė brendshme tė pistė, me postin e politikės sė jashtme, nė kėrkim tė ndonjė pazari. Dhe Gent Caka ėshtė i pėrzgjedhur si viktimė nė kėtė histori.

Politika mė e mirė e jashtme e Shqipėrisė, ėshtė tė bėjmė mirė politikėn e brendshme. Dhe me kėtė qė bėn presidenti, i cili shkel rregullisht Kushtetutėn, pėr tė bėrė pazare, ėshtė duke na bėrė politikėn mė tė keqe tė jashtme tė mundshme, pasi tė huajt na shikojnė si shtet primitiv. Dhe pėr kėtė gjė, nuk kemi kujt t’i kėrkojmė falje. Sidomos Edi Rama qė e ka zgjedhur vet./Tema
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2019, 18:40   #6
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,386
Thanks: 3,128
Thanked 2,454 Times in 1,656 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Meta : Sa tė jem president, integriteti territorial i Kosovės nuk diskut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
as ata qė e fyejnė me tone raciste pėr orgjinėn dhe moshėn e tij, nuk janė duke e ndihmuar atė.
Mjafton kjo gjysėm fjalie pėr ta shumėzuar me zero kėtė artikull o Kepo.
E para, diskutimi mbi moshėn e njė personi nuk ėshtė racizėm. Artikullshkruesi nuk di Gjuhėn Shqipe, mė e pakta.
E dyta, po bėhet shumė zhurmė dhe u tentua tė krijohet njė stuhi nė njė gotė uji duke akuzuar nė mėnyrė tė padrejtė se Meta nuk e pranoi si Ministėr Cakėn sepse ky i fundit ėshtė nga Kosova. Ndėrhyrjet e shumta nga Kosova nė mbėshtetje tė Metės e rrėzojnė kėtė insinuatė. Pėrkundrazi, mbas kėtyre deklarimeve kundra Cakės nga Kosova, ka arsye mė tepėr pėrse ky person nuk duhet emėruar Ministėr i Punėve tė Jashtme apo si ja kanė bėrė tani emrin asaj ministrie.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i King Bardhyl pėlqehet nga
i vjetėr 10-01-2019, 19:24   #7
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 46,073
Thanks: 14,188
Thanked 12,245 Times in 7,643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 670
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Meta : Sa tė jem president, integriteti territorial i Kosovės nuk diskut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Mjafton kjo gjysėm fjalie pėr ta shumėzuar me zero kėtė artikull o Kepo.
E para, diskutimi mbi moshėn e njė personi nuk ėshtė racizėm. Artikullshkruesi nuk di Gjuhėn Shqipe, mė e pakta.
E dyta, po bėhet shumė zhurmė dhe u tentua tė krijohet njė stuhi nė njė gotė uji duke akuzuar nė mėnyrė tė padrejtė se Meta nuk e pranoi si Ministėr Cakėn sepse ky i fundit ėshtė nga Kosova. Ndėrhyrjet e shumta nga Kosova nė mbėshtetje tė Metės e rrėzojnė kėtė insinuatė. Pėrkundrazi, mbas kėtyre deklarimeve kundra Cakės nga Kosova, ka arsye mė tepėr pėrse ky person nuk duhet emėruar Ministėr i Punėve tė Jashtme apo si ja kanė bėrė tani emrin asaj ministrie.
Me TONE thot autori, kuptoje ndryshimin.
Pastaj pse e tjerrim gjat muhabetin, ndėrrimi i njė ministri ėshtė ekskluzivitet i K/Ministrit dhe i askujt tjetėr.
Rastet kur rrefuzohet janė tė pėrcaktuara nė Kushtetutėn e Shqipėrisė.
Nuk pash ndonjė pėrcaktim nga Presidenti ku tė ishte shkelur Kushtetuta nė atė emėrim.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2019, 19:51   #8
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 8,979
Thanks: 3,827
Thanked 4,128 Times in 2,771 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 217
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Meta : Sa tė jem president, integriteti territorial i Kosovės nuk diskut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Presidenti i Shqipėrisė, Ilir Meta, ka pėrsėritur qėndrimin e tij se integriteti territorial i Kosovės ėshtė i padiskutueshėm pėr shtetin shqiptar, sa ai tė vazhdojė tė jetė president i vendit.
Tė enjten nė mesditė Meta refuzoi dekretimin e Gent Cakaj pėr ministėr tė Jashtėm tė Shqipėrisė, pėr shkak tė qėndrimit tė tij pro korrigjimit tė kufijve mes Kosovės e Serbisė. Kėtė vendim, kryeministri i Shqipėrisė Edi Rama e cilėsoi tė turpshėm.
“Pavarėsia, integriteti territorial i Kosovės dhe vendimi i Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė janė tė padiskutueshme pėr Republikėn e Shqipėrisė deri nė sekondėn e fundit si President i vendit tim”, ka shkruar Meta nė Facebook.
_________________________________________
https://www.koha.net/arberi/138912/m...uk-diskutohet/
Bravo i sosem argatet e serbise, ne tu Kusov’s, Hushimqenefin me Udbaveglen Baton Haxhiun, pastaj ate ēamalokun kalama per minister edhe ne fund po ashtu argatin e serbise nga Tirona, Edvin Kristaq Drogen, zhgarravitesin e shpaghettave nga poshte ura e pabuksave te Frances.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Pirati pėlqehet nga
i vjetėr 10-01-2019, 19:53   #9
Mistrece
.
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,243
Thanks: 130
Thanked 4,249 Times in 2,390 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 302
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Meta : Sa tė jem president, integriteti territorial i Kosovės nuk diskut

Me pak fjale ka thene qe sa te jete ai president, nuk do kete bashkim.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2019, 20:08   #10
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 8,979
Thanks: 3,827
Thanked 4,128 Times in 2,771 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 217
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Meta : Sa tė jem president, integriteti territorial i Kosovės nuk diskut

Qashtu edhe nuk duam bashkim kombetar me qashtu drogash, po te jete per ta, askurre mos u bashkoheshim.


Baton mafija dhe Shqipėria si njė OJQ e tij

Nga tavolina e tij e Zonės B, qė me qėllim e ka improvizu tė duket si i ulur mbi varrin e pejgamberit nė Medinė, Baton Haxhiu e krijon 'njeriun e ri', krijon 'ministra', 'maron' intelektual, e i vendos politikat shtetėrore tė Shqipėrisė, njeriun qė nė Kosovė s'e merr kush seriozisht pėr kurrgjė hiē, pėrveē pėr spiunazh.

Spiunat e Serbisė dhe mbetjet e Sorosit qė kanė dėshtu me marrė nė dorė Kosovėn, po bėjnė 'kėrdi' nė Shqipėri.


Nėse asnjė vlerė nuk e kanė pas kurrė Hashim Thaēi e Ramush Haradinaj, mjafton qė mbeturinave tė Serbisė e tė Sorosit nuk u kanė lėnė vend, thjesht spiunat i kanė shfrytrėzu pėr spiunazh e jo si Edi Rama qė shkon e 'dashurohet' nė ta.

Edi Ramės i pėlqejnė bjondinėt, e kuptoj se edhe mua gjithmonė mė kanė pėlqy mė shumė bjondėt.

mundesh me marrė me mend ti sa ultė ka ra Shqipėria, kur Baton Haxhiu i drejtohet si qenit presidentit tė Shqipėrisė, njė tė dytėn i thotė 'Ilir', ngoje ti Batonin.
Thuajse e ka grua e jo president.

Batoni luan rolin e mafijashit me alltija tė huja.
Ndėrhynė privatisht nė qeverinė e Shqipėrisė dhe e trajton Presidentin Ilir Meta si kryetar tė OJQ-sė e jo si kryetar tė shtetit, se Shqipėria nuk i duket shtet, po i duket si 'grup mafioz'.

Plus Iliri ma i ri se Batoni, s'e merr seriozisht.

S'e njoh Cakėn, as s'kam dėgju kurrė pėr tė derisa iu pėrmend emri pėr ministėr, pastaj e ngova pak nė debat te Batoni dhe e pashė qė e kish humb rrugėn nė terminologji, ish aq i ngarkuar me gramatikė sa kujton si ata 'intelektualėt' e moēėm se sa mė i pakuptuar qė je aq mė shumė tė respektojnė.

Sofizma tė lodhshme si ky i tipit 'operacion linguistik', demek puna e kufirit mes Kosovės e Serbisė nuk ėshtė 'semantikė', nuk ėshtė gramatikė por ėshtė 'daha-pėrnime'.

Ky ėshtė pėr ndarje tė Kosovės, plus mjafton kush e do atė pėr ta kuptuar kush ėshtė ai.
Dikė qė e do Baton Haxhiu e Edi Rama, nuk i ka punėt mirė. Kėta i duan vetėm ata qė mund t'i shkelin dhe t'i pėrdorin.
Por janė edhe pak do veta qė u tutėn kėta, e s'guxojnė as emrat me ua pėrmend.

Edi Rama s'ia del tė pėrmbahet kur ia refuzojnė dikė qė e adhuron, e shihni si u ēmend pėr Cakėn, sepse kjo i ndodh rrallė, aq rrallė i pėlqen dikush sa mėrzitet shumė kur nuk i shkon zari, dhe edhe nė kėtė pikė e kuptoj se edhe mua mė ndodh shukė rrallė me m'pėlqy dikush), veē Batoni din me kajt si ēikat, din edhe m'u hakmerr por tutėt. Mban ymyd qė del dikush qė hakmerret pėr tė.

Plus Batoni e ka kompleksin e moshės dhe tė kohės, prandaj i ngutet pėr gjithēka, e zbulon gramatika e tij e varfėr kur thotė 'Ilir, ngutu'.
Sipas Batonit m'i refuzu propozimin e Batonit pėr ministėr tė jashtėm tė Shqipėrisė ėshtė gabim historik, q'aq ka lu' ky.

Batoni ka kujtu se duke e pasur njeriun e tij ministėr tė jashtėm tė Shqipėrisė, e ndajnė Kosovėn si gjaja e gjallė, plus nuk i mbetet faji Edi Ramės, po i mbetet faji ministrit nga Kosova, tė cilin Kosova nuk e njeh m'i pa nė rrugė.

Goditje tė ulta, nivel tepėr i varfėr i imagjinatės, sikurse ka vepruar edhe me Besa Shahinin, mbesėn e Ibush Kllokoqit (i angazhuar nė sigurimin shtetėror serb pėr t'i torturuat tė burgosurit politikė shqiptarė, si Adem Demaēin pėr shembull).

Mendja e Edi Ramės ju vjen keq studentėve tė Shqipėrisė prej ministres nga Kosova e i ndalin protestat e zullumin ndaj tij.
Po ku gjen ti nė ditė tė sotit keqardhje!
Po, ndoshta edhe ju kish ardh keq studentėve shqiptarė prej ministres nga Kosova me pas qenė ajo Saranda Bogujevci apo Besarta Jashari.

Por, prej Besa Shahinit, mos t'ju vjen keq hiē pse ėshtė e Kosovės, se nuk ėshtė e Kosovės, ėshtė e Sorosit, i cili po ashtu ka dėshtuar ta marrė Kosovėn nė dorė e tė vendos kush tė bėhet ministėr, siē vendos nė OJQ-Shqipėria e Edi Ramės.

Se harrova, Batonit krejt i duken tė vjetėr, pėrveē meje! Batoni mė pat refuzu me shkru komente politike nė Gazetėn Express, me idenė se isha 'shumė e re pėr politikė' i ka pas thėnė 'njanit' veē nėse don ajo ēika me shkru pėr filma e pėr rubrikėn e kulturės...me pas qenė djalė bjond jam qind pėr qind e sigurt se nuk kisha me qenė aq e re, plus e kisha pasitė pėr paragjykim dhe diskriminim pėr shkak tė moshės.

Nuk e kuptuam se ēfarė bukurie 'fizike, shpirtėrore ose mendore' sheh Edi Rama te Batoni, qė qe sa vjet tranohet pas tij, e nuk e ka ndėrru me asnjė mė tė mirė, por si duket 50% i
ka ra niveli i dashnisė pėr tė, po del se Batoni u shfrytėzu ma nė fund edhe nga Edi Rama, i cili nė kėtė rast patjetėr del njėfarė pseudo-fituesi sepse i bjen qė Edi Rama po mundohet me na afru neve shqiptarėve, por s'po e lė Iliri, i cili i merr vendimet natėn nė shtrat, qaq Kim Kardashian ėshtė Monika.

Gjynah, as Batoni nuk e ka lehtė, se u rritė tuj e kėqyr babėn e vetė tuj shku para lindjes dhe mbas perendimit tė diellit nė policinė serbe me librat e shkrimtarėve shqiptarė e sidomos 'Bregun e pikėllimit' nėn sqetull, pėr m'i analizu 'policia serbe e shpirtit'.

P.S. Ndoshta edhe po shkruaj me inat, ndoshta s'po mundem me ndal veten por fati ėshtė fat, kur s'e don s'e don...e dikur s'ta ndin mė flet e shkruan krejt ēka di.

- Kur nė nėntor 2018 shkova nė stacionin policor nė Tiranė m'u interesu pėr procedurat pėr m'u ba shtetase e Shqipėrisė, hasa nė do milice me bisteka, musteqoke t'papame, arrogante qė kurrėsesi s'dojshin me mė kuptu, por mbas njė lufte tė madhe nė fund lėshuan pe dhe ma printuan njė letėr me kushtet pėr shtetėsi.
Inati i madh m'ka lėnė mbrapa, si dola nė oborr tė stacionit tė policisė, e shqeva atė shit letre dhe e hodha nė kantėn e mbeturinave tė policisė.

- Pastaj, fati im shkon edhe mė larg:
Nė vend se me mė thirrė Edi psika mu, ai e thirrė Besa Shahinin, e mua ēohet i teket e mė thirrė nė telefon Rexhep Shahin pėr me mė tregu se kammbledh miliona gazeta dhe se i pėlqejnė shumė shkrimet e mia, anipse shkruaj kundėr Enver Hoxhajt, dhėndrit tė tij.
Gruaja e Enver Hoxhajt ėshtė doktoreshė e gazetarisė nė UP por me shkru s'din.

Kėta janė ato karikaturat qė janė ulur mbi varret e tė parėve tanė; mbi varret e patriotėve; mbi varret e dėshmorėve dhe mbi varret e viktimave tė tyre; i pėshurrin, i mohojnė, i vrasin pėr sė vrari e ua lėkundin eshnat, kurse ne 'ne s'kemi forcė, as s'kemi vullnet t'u hakmerremi'.

Askush s'jeton mbi tre ditė pa vullnet pėr jetė, pėrveē ne shqiptarėt!

https://www.botasot.info/opinione/10...nje-ojq-e-tij/
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Pirati pėlqehet nga
i vjetėr 10-01-2019, 20:43   #11
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,386
Thanks: 3,128
Thanked 2,454 Times in 1,656 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Meta : Sa tė jem president, integriteti territorial i Kosovės nuk di

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Me TONE thot autori, kuptoje ndryshimin.
Ma shpjego se nuk po e kuptoj ndryshimin.
Citim:
Pastaj pse e tjerrim gjat muhabetin, ndėrrimi i njė ministri ėshtė ekskluzivitet i K/Ministrit dhe i askujt tjetėr.
Rastet kur rrefuzohet janė tė pėrcaktuara nė Kushtetutėn e Shqipėrisė.
Nuk pash ndonjė pėrcaktim nga Presidenti ku tė ishte shkelur Kushtetuta nė atė emėrim.
Zakonisht per politiken e Jashtme, sidomos per Kosoven, tradicionalisht te dy forcat politike ne Shqiperi kane pasur nje konsensus, derisa ne krye te se majtes erdhi edi Rama. Kesaj radhe jo vetem nuk kemi konsensus por carja e krijuar ka prekur dhe klasen politike ne Kosove. Pra kemi te bejme me dicka mbi Kushtetuten, e kapercen ate. Megjithese prej shume kohesh fjala kushtetute nuk te imponon me ate respektin instiktiv qe ndjen njeriu kur flitet per ligjin themelor te shteti, e kane bere is breket e asaj....
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i King Bardhyl pėlqehet nga
i vjetėr 10-01-2019, 20:50   #12
Socio
.
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,663
Thanks: 7,520
Thanked 6,230 Times in 2,609 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 198
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Meta : Sa tė jem president, integriteti territorial i Kosovės nuk diskut

Shume bukur veproi presidenti ketu
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Socio pėlqehet nga
i vjetėr 10-01-2019, 21:20   #13
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,684
Thanks: 799
Thanked 1,519 Times in 875 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 148
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Meta : Sa tė jem president, integriteti territorial i Kosovės nuk diskut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Shume bukur veproi presidenti ketu
Presidenti ka mardhenie te shkelqyera me greket.
Flitet qe ka dhe disa prona te tij ne Beograd.

Mos i merr kaq shabllon vendimet e presidentit sepse pale ku fle lepri o Socio.

Perpos ksaj qe thashe...

Gent Cakaj si nje investim i Baton Haxhiut dhe si nje djale i ri ne moshe sado i zgjuar (sic e vlersojne nje pjese) nuk mendoj qe eshte figura e duhur per at lloj pozicioni.

Por megjithate kur mendoj qe kemi pas dhe Aldo Bumēin minister te jashtem , kushdo qe te vihet do jete me i mire
__________________
Always loud & always proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i AAO pėlqehet nga
i vjetėr 10-01-2019, 21:31   #14
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,386
Thanks: 3,128
Thanked 2,454 Times in 1,656 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Meta : Sa tė jem president, integriteti territorial i Kosovės nuk di

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Qashtu edhe nuk duam bashkim kombetar me qashtu drogash, po te jete per ta, askurre mos u bashkoheshim.


Baton mafija dhe Shqipėria si njė OJQ e tij

Nga tavolina e tij e Zonės B, qė me qėllim e ka improvizu tė duket si i ulur mbi varrin e pejgamberit nė Medinė, Baton Haxhiu e krijon 'njeriun e ri', krijon 'ministra', 'maron' intelektual, e i vendos politikat shtetėrore tė Shqipėrisė, njeriun qė nė Kosovė s'e merr kush seriozisht pėr kurrgjė hiē, pėrveē pėr spiunazh.

Spiunat e Serbisė dhe mbetjet e Sorosit qė kanė dėshtu me marrė nė dorė Kosovėn, po bėjnė 'kėrdi' nė Shqipėri.


Nėse asnjė vlerė nuk e kanė pas kurrė Hashim Thaēi e Ramush Haradinaj, mjafton qė mbeturinave tė Serbisė e tė Sorosit nuk u kanė lėnė vend, thjesht spiunat i kanė shfrytrėzu pėr spiunazh e jo si Edi Rama qė shkon e 'dashurohet' nė ta.

Edi Ramės i pėlqejnė bjondinėt, e kuptoj se edhe mua gjithmonė mė kanė pėlqy mė shumė bjondėt.

mundesh me marrė me mend ti sa ultė ka ra Shqipėria, kur Baton Haxhiu i drejtohet si qenit presidentit tė Shqipėrisė, njė tė dytėn i thotė 'Ilir', ngoje ti Batonin.
Thuajse e ka grua e jo president.

Batoni luan rolin e mafijashit me alltija tė huja.
Ndėrhynė privatisht nė qeverinė e Shqipėrisė dhe e trajton Presidentin Ilir Meta si kryetar tė OJQ-sė e jo si kryetar tė shtetit, se Shqipėria nuk i duket shtet, po i duket si 'grup mafioz'.

Plus Iliri ma i ri se Batoni, s'e merr seriozisht.

S'e njoh Cakėn, as s'kam dėgju kurrė pėr tė derisa iu pėrmend emri pėr ministėr, pastaj e ngova pak nė debat te Batoni dhe e pashė qė e kish humb rrugėn nė terminologji, ish aq i ngarkuar me gramatikė sa kujton si ata 'intelektualėt' e moēėm se sa mė i pakuptuar qė je aq mė shumė tė respektojnė.

Sofizma tė lodhshme si ky i tipit 'operacion linguistik', demek puna e kufirit mes Kosovės e Serbisė nuk ėshtė 'semantikė', nuk ėshtė gramatikė por ėshtė 'daha-pėrnime'.

Ky ėshtė pėr ndarje tė Kosovės, plus mjafton kush e do atė pėr ta kuptuar kush ėshtė ai.
Dikė qė e do Baton Haxhiu e Edi Rama, nuk i ka punėt mirė. Kėta i duan vetėm ata qė mund t'i shkelin dhe t'i pėrdorin.
Por janė edhe pak do veta qė u tutėn kėta, e s'guxojnė as emrat me ua pėrmend.

Edi Rama s'ia del tė pėrmbahet kur ia refuzojnė dikė qė e adhuron, e shihni si u ēmend pėr Cakėn, sepse kjo i ndodh rrallė, aq rrallė i pėlqen dikush sa mėrzitet shumė kur nuk i shkon zari, dhe edhe nė kėtė pikė e kuptoj se edhe mua mė ndodh shukė rrallė me m'pėlqy dikush), veē Batoni din me kajt si ēikat, din edhe m'u hakmerr por tutėt. Mban ymyd qė del dikush qė hakmerret pėr tė.

Plus Batoni e ka kompleksin e moshės dhe tė kohės, prandaj i ngutet pėr gjithēka, e zbulon gramatika e tij e varfėr kur thotė 'Ilir, ngutu'.
Sipas Batonit m'i refuzu propozimin e Batonit pėr ministėr tė jashtėm tė Shqipėrisė ėshtė gabim historik, q'aq ka lu' ky.

Batoni ka kujtu se duke e pasur njeriun e tij ministėr tė jashtėm tė Shqipėrisė, e ndajnė Kosovėn si gjaja e gjallė, plus nuk i mbetet faji Edi Ramės, po i mbetet faji ministrit nga Kosova, tė cilin Kosova nuk e njeh m'i pa nė rrugė.

Goditje tė ulta, nivel tepėr i varfėr i imagjinatės, sikurse ka vepruar edhe me Besa Shahinin, mbesėn e Ibush Kllokoqit (i angazhuar nė sigurimin shtetėror serb pėr t'i torturuat tė burgosurit politikė shqiptarė, si Adem Demaēin pėr shembull).

Mendja e Edi Ramės ju vjen keq studentėve tė Shqipėrisė prej ministres nga Kosova e i ndalin protestat e zullumin ndaj tij.
Po ku gjen ti nė ditė tė sotit keqardhje!
Po, ndoshta edhe ju kish ardh keq studentėve shqiptarė prej ministres nga Kosova me pas qenė ajo Saranda Bogujevci apo Besarta Jashari.

Por, prej Besa Shahinit, mos t'ju vjen keq hiē pse ėshtė e Kosovės, se nuk ėshtė e Kosovės, ėshtė e Sorosit, i cili po ashtu ka dėshtuar ta marrė Kosovėn nė dorė e tė vendos kush tė bėhet ministėr, siē vendos nė OJQ-Shqipėria e Edi Ramės.

Se harrova, Batonit krejt i duken tė vjetėr, pėrveē meje! Batoni mė pat refuzu me shkru komente politike nė Gazetėn Express, me idenė se isha 'shumė e re pėr politikė' i ka pas thėnė 'njanit' veē nėse don ajo ēika me shkru pėr filma e pėr rubrikėn e kulturės...me pas qenė djalė bjond jam qind pėr qind e sigurt se nuk kisha me qenė aq e re, plus e kisha pasitė pėr paragjykim dhe diskriminim pėr shkak tė moshės.

Nuk e kuptuam se ēfarė bukurie 'fizike, shpirtėrore ose mendore' sheh Edi Rama te Batoni, qė qe sa vjet tranohet pas tij, e nuk e ka ndėrru me asnjė mė tė mirė, por si duket 50% i
ka ra niveli i dashnisė pėr tė, po del se Batoni u shfrytėzu ma nė fund edhe nga Edi Rama, i cili nė kėtė rast patjetėr del njėfarė pseudo-fituesi sepse i bjen qė Edi Rama po mundohet me na afru neve shqiptarėve, por s'po e lė Iliri, i cili i merr vendimet natėn nė shtrat, qaq Kim Kardashian ėshtė Monika.

Gjynah, as Batoni nuk e ka lehtė, se u rritė tuj e kėqyr babėn e vetė tuj shku para lindjes dhe mbas perendimit tė diellit nė policinė serbe me librat e shkrimtarėve shqiptarė e sidomos 'Bregun e pikėllimit' nėn sqetull, pėr m'i analizu 'policia serbe e shpirtit'.

P.S. Ndoshta edhe po shkruaj me inat, ndoshta s'po mundem me ndal veten por fati ėshtė fat, kur s'e don s'e don...e dikur s'ta ndin mė flet e shkruan krejt ēka di.

- Kur nė nėntor 2018 shkova nė stacionin policor nė Tiranė m'u interesu pėr procedurat pėr m'u ba shtetase e Shqipėrisė, hasa nė do milice me bisteka, musteqoke t'papame, arrogante qė kurrėsesi s'dojshin me mė kuptu, por mbas njė lufte tė madhe nė fund lėshuan pe dhe ma printuan njė letėr me kushtet pėr shtetėsi.
Inati i madh m'ka lėnė mbrapa, si dola nė oborr tė stacionit tė policisė, e shqeva atė shit letre dhe e hodha nė kantėn e mbeturinave tė policisė.

- Pastaj, fati im shkon edhe mė larg:
Nė vend se me mė thirrė Edi psika mu, ai e thirrė Besa Shahinin, e mua ēohet i teket e mė thirrė nė telefon Rexhep Shahin pėr me mė tregu se kammbledh miliona gazeta dhe se i pėlqejnė shumė shkrimet e mia, anipse shkruaj kundėr Enver Hoxhajt, dhėndrit tė tij.
Gruaja e Enver Hoxhajt ėshtė doktoreshė e gazetarisė nė UP por me shkru s'din.

Kėta janė ato karikaturat qė janė ulur mbi varret e tė parėve tanė; mbi varret e patriotėve; mbi varret e dėshmorėve dhe mbi varret e viktimave tė tyre; i pėshurrin, i mohojnė, i vrasin pėr sė vrari e ua lėkundin eshnat, kurse ne 'ne s'kemi forcė, as s'kemi vullnet t'u hakmerremi'.

Askush s'jeton mbi tre ditė pa vullnet pėr jetė, pėrveē ne shqiptarėt!

https://www.botasot.info/opinione/10...nje-ojq-e-tij/
lol, cfare u ka punuar. hahahahaahahahha, paska qene shpuze.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i King Bardhyl pėlqehet nga
i vjetėr 10-01-2019, 22:07   #15
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 8,979
Thanks: 3,827
Thanked 4,128 Times in 2,771 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 217
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Meta : Sa tė jem president, integriteti territorial i K

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
lol, cfare u ka punuar. hahahahaahahahha, paska qene shpuze.
Paramendo, Tumanmutes thua qe nuk i ka ngelur asnje njeri matane ne Shqiperi dhe i ka mbetur vetem ky palaēo kalamaji nga Kosova, kandidati i vetem qe ta beje minister.

Dhe ēfare merr Edvinja nga Kosova per keshilltare dhe i ofron afer vetes, ne njeren hallke te zinxhirit e pamundur te mos jene direkt e indirekt argate qe i lidhe rruga Beligrad-Tirone. Shkelzen Maliqi, Baton Haxhiu, tani doli edhe kjo me ministren e arsimit.

Ē‘kombinim Uqka dhe keshtu keshilltaresh, e vjen ai dhakumja e mykur tregon perralla ēlirimtare me keshtu argatesh gjithsesi kunder shqiptareve.

Kam thene une njehere, vafanculo socialisti drogiraqo albaneze
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Pirati pėlqehet nga
i vjetėr 10-01-2019, 22:35   #16
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,655
Thanks: 1,234
Thanked 764 Times in 477 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Meta : Sa tė jem president, integriteti territorial i Kosovės nuk diskut

Une dicka nuk kuptoj.Nese ky djalosh zgjidhet minister i jashtem,a ka gje ne dore ky realisht per te ndikuar ne zgjidhjen e problemit Kosove-Serbi?
Une nuk besoj se ky apo Rama vete ka gje ne dore.Vendimet per Kosoven e Serbine meren ne Washington dhe Moske. Per c'fare jemi duke diskutu? beri mire apo beri keq Meta? meta si shume i ka shtuar keto veprime kohet e fundit.Siduket kerkon te rrise pushtetin e tije personal,mirepo i ka pak punet pisk me Ramen dhe me opinionin ne pergjithesi.Gjithe kjo zhurme i shkon per shtat Rames ne fakt,per te larguar vemendjen nga problemet reale qe ka Shqiperia.Skandal pas skandali,eshte bere perditshmeria ne Shqiperi.Nejse koha do tregoje se c'fare corbe po gatuhet.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-01-2019, 10:16   #17
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 8,979
Thanks: 3,827
Thanked 4,128 Times in 2,771 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 217
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Meta : Sa tė jem president, integriteti territorial i Kosovės nuk diskut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
Une dicka nuk kuptoj.Nese ky djalosh zgjidhet minister i jashtem,a ka gje ne dore ky realisht per te ndikuar ne zgjidhjen e problemit Kosove-Serbi?
Une nuk besoj se ky apo Rama vete ka gje ne dore.Vendimet per Kosoven e Serbine meren ne Washington dhe Moske. Per c'fare jemi duke diskutu? beri mire apo beri keq Meta? meta si shume i ka shtuar keto veprime kohet e fundit.Siduket kerkon te rrise pushtetin e tije personal,mirepo i ka pak punet pisk me Ramen dhe me opinionin ne pergjithesi.Gjithe kjo zhurme i shkon per shtat Rames ne fakt,per te larguar vemendjen nga problemet reale qe ka Shqiperia.Skandal pas skandali,eshte bere perditshmeria ne Shqiperi.Nejse koha do tregoje se c'fare corbe po gatuhet.
Mjafton te mos difamoj ne emer te Kosoves, ku libralixuesi i modhe, gjeniu i Batonit edhe Edokazanit. Ky thane ka lexuar edhe tre rafte libra me shume se Mistrecja.

Ja edhe Babarames se ēfare thote:

Ilir Babaramo sulmon Baton Haxhiun: Si ky i pacipė dhe spiun i UDB-sė, arriti tė faktorizohet kaq shumė nė Tiranė.

Ilir Babaramo shkruan se pėrplasjet e Ilir Metės me Edi Ramėn janė normale.

Anormale sipas tij, ėshtė ndėrhyrja e Baton Haxhiut nė debatin mes dy krerėve tė shtetit shqiptar.

Shkrimi i Haxhiut drejtuar Metės ka revoltuar gjithė opozitėn dhe gazetarėt pranė saj, aq sa LSI kėrkoi shpalljen “non grata” tė tij nė Shqipėri.

Pėrplasja e njė kryeministri me presidentin e Republikės pėr emėrimin e njė ministri ėshtė diēka krejt normale. Ndodh dhe nė vendet ku ka lindur demokracia. Anormale janė tonet qė po pėrdoren dhe mbi tė gjitha shkaqet qė ēuan tek ky konflikt qė ka pushtuar gjithė mediat nga tė dyja anėt e Drinit.

Kryeministri ėshtė nė tė drejtėn e vet tė ndryshojė bashkė me ministrin e vet dhe politikėn e jashtme tė qeverisė sė tij. Ndėrkohė dhe presidenti ėshtė nė tė drejtėn e vet tė verifikojė besueshmėrinė e atij qė propozohet si shef i diplomacisė. Kjo mėnyrė sovrane e ushtrimit tė kompetencave kushtetuese duket se e ka nervozuar Ramėn.

Kryeministri ndoshta mendon se presidenti i republikes ka po aq vlerė pėr atė sa kryetari i garancive statuore nė PS. I duket e ēuditshme qė presidenti mund t’i kthejė pas propozimin pėr tė emėruar njė ministėr. Ministrat qė u shkarkuan dhe ata qė u ngarkuan i mėsuan ndryshimet vetėm kur lideri suprem ju drejtua kombit pėrmes televizionit.

Shaka tė tilla kurrė s’kanė ndodhur mė parė. Shaka tė tilla mund t’i pranojnė vetėm ata qė bėjnė pjesė nė entourage tė Ramės. Por Shqipėria formalisht ka dhe institucione tė tjera pėrtej atyre qė funksiojnė sipas humorit tė rradhės nė partinė nė pushtet. Me arrogancėn e Ramės jemi mėsuar.

Ajo qė la gojė hapur kėdo ishte harbutėria e Baton Haxhiut. Ishte preludi i gjithė sulmit qė Rama ndėrmori 24 orėt e fundit kundėr Metės. Njė bashkėpunėtor i vetėdeklaruar i shėrbimit tė fshehtė serb i drejtohet Kryetarit tė shtetit shqiptar sikur t’i drejtohej kopshtarit tė vilės sė tij, arrogancė qė as Dushan Mugosha nuk e kishte nė kėto pėrmasa.

Akuzat “agjent i Asfalisė dhe UDB” janė pėrdorur kaq shpesh nė hapėsirėn shqiptare sa thuajse e kanė humbur ēdo efekt. Le tė themi ca tė vėrteta tė thjeshta. Baton Haxhiu e ka pranuar publikisht tė paktėn dy herė se ka bashkėpunuar me shėrbimin e fshehtė serb tė kohės sė Miloshevicit. Rrėfimi i tij nė Tribunalin Ndėrkomėtar tė Hagės ėshtė publik. Gjendet fare lehtė nė ėeb e kėtij institucioni. Nė kėtė rrėfim tregon bashkėpunimin e tij me drejtuesin e shėrbimit tė fshehtė tė gjithė Judosllavisė sė Milloshevicit, Jovica Stanishic, pasi kishte bashkėpunuar mė parė me drejtuesit e UDB nė Prishtinė.

Kjo dėshmi ėshtė me zė dhe figurė, nė tre gjuhė nė pėkrthimin zyrtar tė Tribunalit, e zezė mbi tė bardhė nė transkiptin e seancės gjyqėsore qė ka zgjatur pesė orė. Kjo ėshtė e fare e qartė. E dinė tė gjithė nė Prishtinė. Ajo qė mbetet enigmė ėshtė si ky i pacipė arriti tė faktorizohet kaq shumė nė Tiranė. Tė faktorizohet kaq shumė sa tė impponojė se kush do jetė shef i diplomacisė sė shtetit shqiptar. Madje tė luajė skena deliri sa ti thotė “Ilirit” se po “bėn gabim historik dhe do mbajė pėrgjegjėsi qė pengon dekretimin e zotit Genti Cakaj”.

Pėrgjigjia e pyetjes se pėrse pikėrisht tani po largohet Ditmir Bushati dhe po vihet Gent Cakaj shpegon gjithė kėtė nervozizėm qė po konstatojmė. Kryeminsitri dhe ministri i tij i jashtėm duket se kanė qėndrim tė kundėrt pėr njė ēėshtje kaq sensitive siē ėshtė ajo e negociatave Kosovė-Serbi. I pari duket se ėshtė bashkėautor i marrėveshjes pėr ndarjen e Kosovės. Bushati publikisht e ka konsideruar kėtė projekt njė aventurė. Ministri i jashtėm ėshtė njė nga tre zyrtarėt e lartė qė ka tė drejtėn tė flasė nė emėr tė shtetit. Pikėrisht pėr kėtė arsye Bushatin kėrkojnė ta largojnė dhe ta zėvendėsojnė me protege e dikujt qė mundėsoi takimin kokė mė kokė mes Ramės dhe Vuēiēit. Pikėrisht pėr kėtė arsye madhore presidenti ktheu pas dekretin.

Rama dhe Haxhiu nė njė pėrpjekje tė sforcuar po pėrpiqen t’i mbushin mendjen publikut shqiptar se kanė piketuar si ministėr tė jashtėm gati gati njė gjeni. Refuzimin e kėtij djalit qė flet me njė sintaksė qė nuk gjendet nė asnjė prej gjuhėve indoevropiane e shesin si “gabim historik”, a thua se nė atė zyrė nuk kanė qenė mė parė personazhe vėrtet historikė si Ismail Qemali, Fan Noli e Enver Hoxha. Sado tė rreken mecenėt e Cakės pėr tė shitur krunden pėr miell kemi tė bėjmė me dikė qė njohuritė e tij pėr shtetin nuk i kalojnė as ato Qemalit, elektricistit mė jetėgjatė tė ministrisė sė jashtme. Mjaftojnė dy fakte tė bėra publike.

E para, Cakaj me entuziazmin e tij djaloshar u ngut tė vinte nė profilin e tij nė Tėeeter titullin e ministrit, menjeherė pas mbledhjes sė Asamblesė sė PS.

E dyta, fakti qė ka qendruar shtatė muaj nė postin e zėvendėsministrit tė jashtėm pa kryer detyrimin mė minimal, pajisjen me ēertifikatėn e sigurisė.

Rama i kėrkoi falje Kosovės pėr mos dekretimin e Cakės nga Meta. Haxhia shkoi mė tej: Kjo do krijojė ndarje mes Kosovės dhe Shqipėrisė. A thua sa Meta refuzoi Isa Boletinin apo Hasan Prishtinėn. Procesi i afrimit tė shqiptarėve nga tė dyja anėt e Drinit ėshtė i pakthyeshėm, pavarėsisht se biznesmeni i parė qė u shfaq nė Tiranė ishte Hajdin Sejdia dhe i pari gazetar qė ju hapen ekranet ėshtė Baton Haxhia.

https://www.botasot.info/opinione/10...ume-ne-tirane/
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur