Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Arti Shqiptar

Arti Shqiptar Gjithēka mbi artin. Nė kėtė dhomė ftojmė artistėt shqiptarė nė mėrgim tė publikojnė pjesė nga jeta dhe vepra e tyre. Kėnaqni fansat tuaj por dhe tė gjithė komunitetin tonė!

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 15-06-2014, 13:07   #21
Beaute
.
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 17,751
Thanks: 5,335
Thanked 11,381 Times in 3,980 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 346
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Post scriptum pėr maestron

sa tmire qe jeni!!

Je vous aime tous les deux!!!
( spike mesa shof me nalt e ke inat frengjishten po keq fort se ste pelqen ty )
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-06-2014, 14:02   #22
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,788
Thanks: 8,852
Thanked 2,736 Times in 1,410 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 188
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Post scriptum pėr maestron

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga spike Shiko postimin
ta them me goje.
Une e dua Shqiperine; I love Bekim Fehmiu not only because he is a very handsome man, and brilliant actor, but even more for the fact that he is Albanian; Nuk harroj Aleksander Moisiun, too.

...but I can't bear the feeling and the thought that NOT EVEN ONE knows "who, why, what, where" is Albania.

Mire ne kohen e Enverit qe asnje s'kishte ate opportunity, po tani qe cdo gje eshte ne plate for you Land, Zet, Ajnej, Kulpra dhe shume te tjere (qe dini dhe keni hulumturar, studjuar ne lemin e historise), pse nuk beni perpjekje qe t'ja beni te ditur gjithe botes, se kush eshte Shqiperia dhe Historia e saj? Pse nuk fillon qe nga our own daughter qe qesh dhe tallet me ne, sa here i themi: Hey, this and this and this, is albanian..?
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-06-2014, 14:33   #23
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 993 Times in 627 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Post scriptum pėr maestron

i'm pretty tired, i'm gonna give it up.
🖤 (1)
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-06-2017, 07:37   #24
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,461
Thanks: 3,584
Thanked 4,092 Times in 2,293 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 430
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Post scriptum pėr maestron

Shtate vite pa kolosin e kinematografise.

---

Bekim Fehmiu (1936-2010), historia e aktorit me gjak shqiptari



Nė tė gjithė hapėsirėn ballkanike ėshtė gati nė pėrmasat e njė miti.

Nesėr mbushen gjithsej shtatė vite nga vdekja e aktorit tė madh shqiptar Bekim Fehmiu. Ai ishte aktor shqiptar nga Kosova, i cili lindi nė Sarajevė mė 1 qershor tė vitit 1936. Bekim Fehmiu rrjedhė nga njė familje e njohur gjakovare, ku babai i tij Ibrahim Fehmiu ishte patriot i shquar, njėri ndėr mėsuesit e gjeneratės sė parė nė Kosovė dhe propagandues i madh i arsimit nė gjuhėn shqipe. Fehmiu u bė i famshėm me filmin ‘Mbledhėsit e Puplave’ nė vitin 1966, dhe deri nė atė kohė ai kishte studiuar dhe ishte bėrė i njohur nga shumė shtėpi filmike nėpėr botė.

Ai ėshtė aktori i parė shqiptar i filmit dhe i teatrit i cili ka luajtur me sukses nė filmat dhe skenat e gjithė hapėsirės sė ish-Jugosllavisė. Ka qenė njė nga personalitetet qė ka lėnė gjurmė nė kinematografinė ballkanike, por mbi tė gjitha, ai ėshtė i madh pėr kontributin artistik nė kinematografinė botėrore. Fehmiu, u martua Branka Petric dhe kishte dy djem. Shqipėrinė e ka vizituar nė vitin 1972 dhe nuk e ka fshehur kurrė mallin qė kishte pėr tė.

Nė tė gjithė hapėsirėn ballkanike ėshtė gati nė pėrmasat e njė miti.

“Njeriu nuk duhet tė fajėsojė pėr diēka qė i ndodhė as babanė as vėllezėrit, as fqinjėn, as perėnditė, por vetėm veten. Njėra nga tragjeditė tona lidhet me atė, qė duke jetuar pėr shekuj sė bashku nuk kemi mėsuar nga njėri- tjetri, por dhe kur e kemi bėrė kėtė kemi mėsuar vetėm tė keqen”, pati thėnė Bekim Fehmiu, citat ky i cili pėrdoret shumė edhe tash.

Fehmiu, u gjet i vdekur nė apartamentin e tij nė Beograd mė 15 qershor 2010. Sipas deklarimeve tė para del se ka kryer vetėvrasje. Ish-ministri i Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Serbisė asokohe Ivica Dačić, pati thėnė se Fehmiu u gjet i vdekur nė apartament dhe revolja ishte e regjistruar nė emrin e tij. Ai vdiq nė moshėn 74 vjeēare. Rolet e tij nė ‘Prova speciale’, ‘Odiseja’, ‘Aventurieri’, ‘Rruga’, ‘Vitet e nxehta’, ‘Dezertori’, pėrmenden si kryevepra.

Bekim Fehmiu ka bashkėpunuar me John Huston, Olivia de Havilland, Ava Gardner, Robert Shoė, Dirk Bograt, Irene Papas... Ai ka interpretuar nė shqip, serbisht, maqedonisht, turqisht, nė gjuhėn rome, nė spanjisht, anglisht frėngjisht dhe italisht. Bekim Fehmiu qė nga viti 1987, kur nė mėnyrė demonstrative braktisi shfaqjen ‘Madame Kolontine’, tė Anete Playel, shfaqje nė tė cilėn luante Leninin dhe Stalinin, nė teatrin jugosllav tė dramės, i dha lamtumirėn aktivitetit artistik nė Jugosllavi.

Pas disa kohėsh mori dhe vendimin pėr t'i dhėnė fund karrierės edhe nė aktivitetet artistike botėrore.

Sė fundmi ėshtė botuar libri i tij ‘Shkėlqim dhe tmerr’, i cili ėshtė pjesė e projektit ‘Mirėdita, Dobar Dan’, dhe ėshtė botuar nga ‘Samizad B92’, ku pėrpos Beogradit njė promovim i mirėfilltė i ėshtė bėrė edhe nė Prishtinė. Nė kėtė libėr nė mėnyrė kronologjikė shpaloset komplet jeta dhe veprimtaria e tė madhit Bekim Fehmiu, i cili i dha shumė teatrit dhe kinematografisė nė gjithė botėn./Express.com
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
🖤 (1)
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-07-2018, 17:36   #25
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,934 Times in 1,306 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Post scriptum pėr maestron

cfare teme gjigande kjo, cfare kujtime te paharrueshme...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur