Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Arti Shqiptar

Arti Shqiptar Gjithēka mbi artin. Nė kėtė dhomė ftojmė artistėt shqiptarė nė mėrgim tė publikojnė pjesė nga jeta dhe vepra e tyre. Kėnaqni fansat tuaj por dhe tė gjithė komunitetin tonė!

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 03-09-2018, 16:39   #41
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,189
Thanks: 339
Thanked 593 Times in 438 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mimoza Ahmeti-Kadaresė”: “Ka ardhur koha tė zbythesh”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
e di qe thone qe ne kohe te xhaxhit ka bere ca budallalliqe Kadareja , por jeta personale nuk duhet perzier me talentin

pastaj lope me biografi te mir eshte kjo Mimoza? lol
Miku im, nuk behet fjale per jeten "prresonale" te smajlit - ka shkruar per diktaturen, per diktatorin, kishte zene tere oborrin ... deri edhe ne parriz ... te rrijm shtremt e t'flasim drejt ... jo si puna e partizonit syste
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-09-2018, 17:37   #42
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,934 Times in 1,306 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mimoza Ahmeti-Kadaresė”: “Ka ardhur koha tė zbythesh”

Kur ha torte e velesh fillon e ja hedh fajin tortes...Keshtu edhe Kadareja me diktaturen...dhe na dhuroi libra pa mase politike, gje qe per mua shkrimtari i vertete s'duhet te kete lidhje kaq te forta me te. Te behesh i MADH ne nje vend te mbyllur kete vetem fansat e tij e kuptojne...


p.s. budalli lexues spektaklin e ka garant...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2018, 14:47   #43
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,534 Times in 907 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mimoza Ahmeti-Kadaresė”: “Ka ardhur koha tė zbythesh”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Kadares nuk i jepet cmimi Nobel sepse eshte Shqiptar. Sa per keta majmune pa personalitet qe shkruajne letra kunder tij, askush ne juri nuk i merr parasysh. Keta vetem sa na vene ne pozite te veshtire perpara botes qe tallet dhe qesh me ne.
Kadaresė nuk i jepet ēmimi Nobel sepse sė pari ai nuk ka bėrė asnjė gjė pėr ta merituar atė.

Ēfar ka bėrė Kadareja pėr tė merituar njė ēmim tė till.

E dyta ai nuk mund tė marr njė ēmim tė tillė edhe sikur ta meritojė sepse tė ngjith e dinė se ka qenė qen besnik i diktatorit. Sa vjen e I del boja mė shumė me kohė.
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2018, 14:59   #44
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 17,900
Thanks: 13,670
Thanked 8,326 Times in 4,871 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 242
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mimoza Ahmeti-Kadaresė”: “Ka ardhur koha tė zbythesh”

Ua po mir si do mbijetonte ndryshe ai ...talentin e kishte por po mos shkruante per ta sja varte njeri ..kaq te veshtir e keni per ta kuptuar
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2018, 15:01   #45
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 24,621
Thanks: 10,681
Thanked 8,990 Times in 5,745 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 470
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mimoza Ahmeti-Kadaresė”: “Ka ardhur koha tė zbythesh”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Kadaresė nuk i jepet ēmimi Nobel sepse sė pari ai nuk ka bėrė asnjė gjė pėr ta merituar atė.

Ēfar ka bėrė Kadareja pėr tė merituar njė ēmim tė till.

E dyta ai nuk mund tė marr njė ēmim tė tillė edhe sikur ta meritojė sepse tė ngjith e dinė se ka qenė qen besnik i diktatorit. Sa vjen e I del boja mė shumė me kohė.
O Beu.....e kemi s'terkuzuar kete tematike.

Si njeri/individ/komunarist/sumperdredhist etj ai ka qene stervine dhe eshte i tille.....

Si shkrimtar eshte i papam, te shperben ndjesite kur e lexon, te mek e te le pa fryme, e kete veti miku im, e kane 1 ne nje miliard njerezi ne glob.....ta vleresojme si shkrimtar sepse cmimi per kete eshte.

Ai e ka vertitur dhe e ka plastenizuar qenesine e tij perreth botes se ngushte e te poshter te skllavit ndaj se mbrapshtes, i dha krahe pershkrimi dhe e lartesoi nga varreza ku ndodhej.

Kurse per ato qe ka qene tellali dhe bojnaxhia e bllokit dhe personalisht e xhaxhi gojsheqerit, ate duhet ta mbaje tabele pas shpine ne ditet qe i kane mbetur sepse karakteri i tij eshte si i nje vemjeje.
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato
🖤 (1)
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2018, 15:52   #46
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,718
Thanks: 3,307
Thanked 2,585 Times in 1,748 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mimoza Ahmeti-Kadaresė”: “Ka ardhur koha tė zbythesh”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Kadaresė nuk i jepet ēmimi Nobel sepse sė pari ai nuk ka bėrė asnjė gjė pėr ta merituar atė.

Ēfar ka bėrė Kadareja pėr tė merituar njė ēmim tė till.

E dyta ai nuk mund tė marr njė ēmim tė tillė edhe sikur ta meritojė sepse tė ngjith e dinė se ka qenė qen besnik i diktatorit. Sa vjen e I del boja mė shumė me kohė.
Ēfarė do qė tė them mė tepėr o Beu? Ēfarė kisha pėr tė thėnė i thashė. Ėshtė turp qė Shqiptari mė i famshėm dhe i vlerėsuar nė botė nė periudhėn qė ne jetojmė, figura mė e rėndėsishme qė kemi ne si komb, sulmohet nė kėtė farė mėnyre.
Mė pat thėnė dikur njė njeri i menēur, serbėt dhe grekėt nuk kanė pse ta vrasin shumė mendjen nė propagandėn e tyre kundėr nesh, merr koleksionin e njėrės prej gazetave kryesore shqiptare, zgjidh njė kė tė duash, lexo aty ēfarė thonė shqiptarėt pėr njėri tjetrin dhe kaq mjafton.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2018, 16:04   #47
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,934 Times in 1,306 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mimoza Ahmeti-Kadaresė”: “Ka ardhur koha tė zbythesh”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Ua po mir si do mbijetonte ndryshe ai ...talentin e kishte por po mos shkruante per ta sja varte njeri ..kaq te veshtir e keni per ta kuptuar
Ne kohen e xhaxhit te mbijetuar quheshin vetem te persekutuarit, kurse te tjeret e kishin te garantuar ate racion ushqimi, keshtuqe nuk e gjente gje. Nese vertet do te kete patur talent, zakonisht nje njeri me mend nuk e hedh talentin per t'ja varur kush se si thote shprehja: mos u hidh kot perla derrave. E perla une nuk pashe akoma gjekundi, kurse derra ka plot.
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2018, 16:18   #48
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,590
Thanks: 0
Thanked 1,533 Times in 1,191 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mimoza Ahmeti-Kadaresė”: “Ka ardhur koha tė zbythesh”

Shumica juaj ketu jane me keq se Mimoza. Ne jemi shqiptare dhe e vleresojme Kadarene si shqiptar dhe jo si shkrimtar.Ne qoftese nuk do te dinim te shkuaren e tij,jeten e tij nen ate regjim qe e jetuam te tere, do e vleresonim sikur te ishim lexues dhe kaq. Shumica ketu ngaterrojne kekun me byrekun, vene syze politike kur e permendin ate, bile para se dhe ta lexojme apo te kujtojne shkrimet e tij. Ne kete bote dhe ne kete jete, per dicka do shkruash dhe dickaje do i referohesh.Nuk po i hyj historise boterore sepse ka raste te ngjashme plot. Te themi ka nga ju qe kane lexuar XX autor dhe e pelqejne sepse nuk e dine jeten e tij.Por po te pyesesh vendasit e tij...mund te dale i njejti problem. Letersia apo te pelqyerit e nje shkrimtari nuk behet me krahinizma apo katundce. Para se t'i hyni ketij debati per te mos rene ne Mimozeri, ndani mendjen ne do e lexoni se ju pelqen apo nuk do e lexoni se ishte ashtu apo keshtu.Jam i bindur qe shumica ketu as qe e njohin nga afer te dine se cfare karakteri ka apo ka pasur. Me kete postim nuk dua te behen avokati i Kadarese se di fort mire ai te mbroje veten, por po j'u them te diskutoni si njerez te rritur dhe jo adoleshente rebele apo mendje pordhe.Kur diskutohet per Kadarene si shkrimtar, gjykohet vepra, temat, risite,gjuha, krahasimet, menyra se si i shkon gjerat, cfare percjell etj.Kur diskutohet Kadareja si njeri ate here duhet te lesh menjane shkrimtarin dhe te analizosh njeriun. Sipas shqipove ai duhej patjeter te kishte vajtur ne burg ose te provonte patjeter Spacin, qe te qe i madh ? Dmth t'ju merrte leje juve dhe mua se si t'a jetonte jeten e tija? Mos juve te gjithe ketu e beni apo e konceptoni jeten sot, sic mendoj une apo sic thote X apo Y? Per sa i perket postmit te @cool (nuk kam asgje me ty personalisht), por eshte pjesa qe pothuaj e shprehin te gjithe ne postime.... Pse n'a duhet te mbaje ai ate tabelen qe thua ti? Per cfare aresye ? Se e thote Mimoza? Apo keshtu e mendoni ju? Mos u beni Mimozeri dhe qeneri. Mimoza dhe Mimozerite pse nuk kane bythe ti drejtohen ne kete menyre Sali Berishes (komunist 24 karat, anetar i Sigurimit te Shtetit dhe mjek i bllokut) ? Edi Rames? Bashes, Gramozit apo dhe shume te tjereve? Apo se di ajo se keta i vene nje pale k@qe Mimozkes dhe ja ngrene kembet bige? Sa e sa komuniste apo katile jetuan ne ate kohe duke spiunuar vellain duke bere dhe krime e tortuara dhe jetuan apo jetojne akoma ne Demokraci? Cfare n'a paska bere mbrekullira apo vepra letrare kombetare kjo Mimozka ? Nuk shoh asnje qe te postoje ketu dicka vertet profesionale,apo te marre dhe te analizoje nje veper dhe te thote:Me pelqen kjo apo ajo .Ketu e ka tepruar dhe ketu jo. Ketu ka risi dhe ketu jo. Shume nga ju nuk e dine se Kadareja e ka pasur jeten e tij ne fije te perit jo nje here por disa here. Mbase ju nuk e dini se Kadarene e kane cuar dhe per te bere stazh ne Berat (si dajak).Sipas jush cfare te bente? Te bente gati litarin tek sheshi i te varurve te kthehej ne Tirane dhe te shkruante romane ''disidente''? Mbase nuk e dini , por e kane detyruar qe mos te botoje vepra apo ti qethi ato sipas mendjes apo oreksit te pushtetit apo ideologjise se kohes. Por sic e thashe dhe me siper.Nuk po shkruaj te behen avokati i tija. Po Driteroin e mbani mend? Poema Nene Shqiperi? Kadareja ? Perse Mendohen keto male, Shqiponjat fluturojne larg por dhe Enderr Industriale.Per Kadarene mund te marresh mendim nga nje i huaj qe nuk merret apo nuk i di ''skutherrirat'' apo dhe nje adoleshent i sotem ,qe mbase nuk e ka mesuar akoma jeten e tij te mepareshme. Kadareja eshte i rende, eshte perserites , nuk eshte i pertypshem per cdo lloj mendje apo intelekti. S'ju pelqen? Lexoni dike tjeter. S'ju detyron kush.Por ke te lexosh nga autoret shqiptare te para 1990.Ka fare , fare , fare pak, qe ja vlejne , por dhe ata o i perskutuan ose shkruan me frike, por jane larg gjenialitetit Kadare.Shkolle apo universit Kadare.Kadareja eshte pene gjeniale e kombit shqiptar. Pene brilante, qe e ka bere emrin e Shqiperise te njohur ne te gjithe boten, bile dhe atehere kur se dinin fare se ku binte Shqiperia ne harte (se sot mbase e dine). Mos duhet t'i veme faj Kadarese se lindi dhe jetoi ne vitet e Shqiperise Komuniste? Si do t'i thonit ? Je talent , po me mire vdis dhe behu hero ose vdis tani dhe ngjallu kur te kete rene komunizmi dhe shkruaj prap.
Nuk lexohet Kadareja me syzet e Mimozes dhe nuk gjykohet me ment e saj. Ata, qe ketu bejne ''kritikun'',(respekt per jeten dhe origjinen e tyre, hallet dhe dertet e kaluara), po j'u them qe shumica e kane lexuar pak Kadarene ose nuk j'u ka ngjitur.Lexojeni Kadarene sepse Kadareja vertet te shkund.Kadareja percjell vertet mesazhe.Personalisht mund te them se qe pas viteve 80 , Kadareja nuk eshte ai qe mua do me pelqente te ishte, packa se ka ndonje veper qe ....p.sh. Mesazhi i Darkes se ndaluar.... Me thirre? Erdha. I vdekuri qe erdhi ne dasem(kam lexuar dicka shume kurrioze per ate veper, ku thuhet se gjermani qe duhej te ishte vertet miku i doktorit kishte vdekur ne front dhe nje tjeter gjerman(per te cuar ne vend amanetin e mikut te tij) erdhi ne ate darke ne vendin e tij). Po menyra se si tregohet Kush e solli Dorunitinen? Mesazhi ne fund ( qe une e kam shkruar dhe njehere tjeter ne kete forum), eshte brilant. Kush qenkan ata njerez qe pas 1990 e kane menduar sado pak ate mbyllje te Doruntines , mesazhin qe jep ajo novele? Pse Shqiperia eshte ne m@t sot? Nga Kadareja apo nga Salirat,Ederat,Bashat,Gramozat, Ilirat dhe Mimozkat(me guximin mimozarak te vete pelqimit e te qenit origjinal?) apo dhe nga indiferentizmi i gjithe shqiptareve ku jane dhe ku nuk jane (ne Shqiperi dhe Kosove e kudo)? Kadareja beri ate qe beri. Po emrat e mesiperm qe permenda, une , ju, Mimoza dhe Mimozkat.... c'kemi bere ? Cfare bejme ? Nje m@t te madh ku jetojme dhe asfiksohemi ne jeten mjerane ku kemi katandisur memem Shqiperi dhe te ardhmen e femijeve tane. Une me qejf do i lexoja sot dhe poemat qe j'u paskan futur drithmen ne ate kohe. I lexoj dhe i kuptoj me mire sot...kuptoj gjenialitetin e Kadarese qe e ka ngritur shqiptarin dhe Shqiperine ne piedestal. Ai fillimi i Perse mendohen keto male, te jep ate ndjenjen e udhetimit dhe udhetari ne jete dhe ne histori, ate mesazhin e qarte te te qenit vizitore ne kete bote, ku shume kollaj mund te behsh i keq apo shume i keq(sa hap e mbyll syte), por do mund qe te behesh behesh medioker, pale i mire sa e sa shume mund do.

Citim:
Pėrse mendohen kėto male tė larta
Ndėrsa dielli pėrėndon tutje nė xhade?
Njė malėsor ecėn nė muzg. Pushka e tij
me qindra kilometra hije lėshon mbi dhe...
Eci dhe unė nė njė shpat mali tė pjėrrėt
Hija e mendimit tim dhe hija e pushkės
....
Zgjatim i kolones se tij vertebrale
Atavizme krenare e koherave te para...
Ju ftoj te gjykoni si njerez te rritur dhe te gjeni forcen te mbani gojen mbyllur ,kur nuk keni gje per te thene.Ndryshe pastaj pse na vjen keq kur na thone Shqiptare - Mimoza ?


P.S.
Duke kerkua ne internet gjeta kete :

Shqiponjat fluturojne lart:
Kodi:
http://www.enver-hoxha.net/audio/reden_theater_recital/theater_im_radio/recital/04.mp3
E solla jo per te bere agjitacion port per te bere pyetjen e meposhtme. E ka shkruar Kadareja por e kane recituar artistet me te mire te asaj kohe. Pra duhen denuar dhe Timo Flloko, Bujar Lako,Anastas Kristofori dhe Ahmet Pasha,sepse i kane lexuar me shpirt kete poeme dhe keshtu i kane sherbyer rregjimit duke indokrinuar shqiptaret (sic shkruante nje kaqol ne internet)? Shume nga ju sot mund te lexojne dhe parimet e Djallit, Ku Klux Klan, Marksin, Kuranin,Biblen apo ku di une cfare, por jeni ju ata, qe zgjidhni te lexoni, te gjykoni apo dhe te indikrinoheni.


Per ju te gjithe...

Citim:
MALLI I SHQIPERISE

Me ka marre malli per Shqiperine tone
Sonte, kur po kthehesha me autobuz,
Tymi i cigares "Partizani" qe pinte dikush
Dridhej, kalteronte bente spirale,
Sikur te fshehta me thosh me gjuhen e shqiptareve

Mua bashkeatdhetarit
Te shikoj dua mbremjes ne rruget e Ttiranes,
Ku kam bere dikur ndonje marrezi.
Dhe ne rruget ku s'kam bere marrezi.
Me njohin ato porta te vjetra te drunjta,
Inatin akoma do ta mbajne,
Koken do ta tundin,
Po une s'do ta marr per keq,
Se malli me ka marre.

Dhe t'eci rrugicave plot gjethe te thara
Gjethe te thara gjethe vjeshte,
Per te cilat krahasimet gjenden aq lehte.

Me ka marre malli per Shqiperine tone;
Per ate qiell te madh, te gjere e te thelle,
Per vrapin e kalter te dallgeve adriatike
Per rete qe ne muzg si keshtjella digjen,
Per alpet mjeker bardha e mjekergjelbra,
Per netet e najlonta qe nga flladet fergellojne,
Per mjegullat qe si indiane te kuq
muzgjeve shtegtojne.

Per lokomotivat e kuajt,
Qe te djersitur avullojne e hungerojne,
Per qiparisat, kopete, e varret
Malli me ka mare, malli me ka mare,
per shqiptaret.


Me ka mare malli e se shpejti vi atje
Duke fluturuar mbi mjegullat si mbi deshira,
Sa i larget, aq edhe i dashur je, Atdhe.

Aerodromi do te dridhet nga uturima
Mjegulla do te rrije pezull mbi humnera.
Ata qe shpiken shpejtesine reaktive
Larg Atdheut sigurisht do te kene qene
ndonjehere.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 04-09-2018 nė 16:23
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2018, 16:23   #49
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,534 Times in 907 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mimoza Ahmeti-Kadaresė”: “Ka ardhur koha tė zbythesh”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Ismail Kadare

Kete e vlerson gjithe bota, ne radhe te pare Franca i cili eshte vendi me i veshtire per nje huaj qe te ngjitet deri aty ku ka arritur Kadare, ndersa keta thone s`ben. Prandaj ketu njerezit ikin dhe na i merr bota dhe ngelen vetem budallenjte.
"A voice against totalitarianism" Kadareja??? Hahahahaha

Tė gjith fuksat dhe shėrbėtorėt e komunizmit kan marr azil politik nė Amerikė dhe nė Angli. Edhe Kadareja mori azil nė Frnace. Kur merr azil politik njė shėrbėtor i diktaturės nė Francė tregon shumė edhe pėr Francėn.

Nuk e pjerdh njeri Kadarenė jasht Shaipėrisė. Wiki ėshtė bull shit. Vendi me referencat mė tė dobėta.

E dini juve ēfar ndikimi duhet tė kesh nė botėn e jashtme dhe aq mė tepėr ne fushėn e artit dhe tė literaturės qė tė pėrkthehesh nė ngjuhė tė huaja. E dini ju qė dikush duhet tė paguaj dynjanė e parave pėr t'i pėrkthyer e pastaj edhe t'i botuar librat nė disa gjuhė tė ndryshme? Aq shumė interes paska nė Europė pėr Kadarenė saqė shtėpitė botuese paskan marr pėrsipėr gjith kėtė punė?

Ta them unė di ka ndodhur.
Kadareja ėshtė financuar nga shteti shqiptarė qė nga koha e komunizmit. Gjenerali i ushtrisė sė vdekur' u bė gjat komunizmit me ndihmėn e francezėve. Biles njė pjesė e filmit u xhiruar nė Frnacė. Diēka qė tregon qė francezėt kan patur interes tek ai qė nė kohėn e diktaturės. Qarqe ekskluzive pro-komunist tė cilėt janė me shumicė nė Francė.

Nejse...
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2018, 16:26   #50
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,422
Thanks: 15,056
Thanked 8,899 Times in 6,002 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mimoza Ahmeti-Kadaresė”: “Ka ardhur koha tė zbythesh”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Miku im, nuk behet fjale per jeten "prresonale" te smajlit - ka shkruar per diktaturen, per diktatorin, kishte zene tere oborrin ... deri edhe ne parriz ... te rrijm shtremt e t'flasim drejt ... jo si puna e partizonit syste
SysA nuk eshte...as matjon,as dibron lene mo tropojon.PRA kuptohet.....qe UNE skam aftesi te llogjikoje SHKRIMET e KADARESE.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2018, 16:30   #51
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,718
Thanks: 3,307
Thanked 2,585 Times in 1,748 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mimoza Ahmeti-Kadaresė”: “Ka ardhur koha tė zbythesh”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
"A voice against totalitarianism" Kadareja??? Hahahahaha

Tė gjith fuksat dhe shėrbėtorėt e komunizmit kan marr azil politik nė Amerikė dhe nė Angli. Edhe Kadareja mori azil nė Frnace. Kur merr azil politik njė shėrbėtor i diktaturės nė Francė tregon shumė edhe pėr Francėn.

Nuk e pjerdh njeri Kadarenė jasht Shaipėrisė. Wiki ėshtė bull shit. Vendi me referencat mė tė dobėta.

E dini juve ēfar ndikimi duhet tė kesh nė botėn e jashtme dhe aq mė tepėr ne fushėn e artit dhe tė literaturės qė tė pėrkthehesh nė ngjuhė tė huaja. E dini ju qė dikush duhet tė paguaj dynjanė e parave pėr t'i pėrkthyer e pastaj edhe t'i botuar librat nė disa gjuhė tė ndryshme? Aq shumė interes paska nė Europė pėr Kadarenė saqė shtėpitė botuese paskan marr pėrsipėr gjith kėtė punė?

Ta them unė di ka ndodhur.
Kadareja ėshtė financuar nga shteti shqiptarė qė nga koha e komunizmit. Gjenerali i ushtrisė sė vdekur' u bė gjat komunizmit me ndihmėn e francezėve. Biles njė pjesė e filmit u xhiruar nė Frnacė. Diēka qė tregon qė francezėt kan patur interes tek ai qė nė kohėn e diktaturės. Qarqe ekskluzive pro-komunist tė cilėt janė me shumicė nė Francė.

Nejse...
Ha gjizė Agush, ha.
🖤 (1)
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2018, 16:33   #52
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,934 Times in 1,306 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mimoza Ahmeti-Kadaresė”: “Ka ardhur koha tė zbythesh”

@lonely_lion te mos te te pelqeje Kadareja si shkrimtar nuk do te thote te jesh pro Mimozes dhe nga kjo qe shkrova je ti ne konflikt me veten dhe gjithe shkrimin, je ti qe i ke ato probleme qe ke shkruar...


p.s. nuk mund te hedhesh dot poshte thenien popullore: Me thuaj me ke rri te te them se cili je. Kadareja rrinte mbi fron diktature, madje nga kjo hedh bast se shumica e ideve apo shkrimeve te tij mund te jene nga te tjere vertet te talentuar te asaj kohe, por qe perseri i ka pervetesuar ne stilin e tij "misterioz"...gje qe ti nuk e verteton dot.
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2018, 16:34   #53
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 24,621
Thanks: 10,681
Thanked 8,990 Times in 5,745 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 470
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mimoza Ahmeti-Kadaresė”: “Ka ardhur koha tė zbythesh”

Miku im lonely_lion si dhe ju mikesha e miq te mire e te nderuar.....per Kadarene dhe figuren e tij jo vetem si shkrimtar por edhe si njeri, baba, prind etj e kemi prekur ne kete voter elekronike duke sjelle sejcili mbresat dhe opinionin e tij rreth Ismail Kadarese dhe do te ishte riperseritje po te fillonim e te mbushnim me rrefimet tona perseri e perseri ate depo dixhitale kaq te cmuar te kesaj votre.

Si njeri, ai nuk meriton te respektohet sepse ka bere cmos me menyrat me te ndyra e duke perdorur emrin dhe pozicionin e tij prane bllokit dhe kokrrave shum te gezushme te saja, qe nje njeri (i zakonshem) qe ishte i lidhur me te bijen, te torturohej e burgosej, e te katandisej si nje kavje ku eksperimetoi mbi te zemerngushtesine dhe anene e tij kafsherore (bashke me te shoqen ne unison).

Pra lum miku boll te bukura i ka rreshtat, linjat dhe fjalet Smajli.......por si Shqiptar ai ishte e eshte ne krahun e atyre qe manipuluan dhe keqperdoruan pozicionin qe ai sistem u veshi dhe ata me gezim e perdoren pa meshire.

PRA AI PERDORI TE GJITHA INSTRUMENTAT E ATIJ RREGJIIMI JO VETEM PER TE SHKRUAR E FINANCUAR TALENTIN E TIJ POR EDHE E PERDORI DERI NE PALC EMRIN DHE INFLUENCOI QE KETO INSTRUMENTA SHTETERORE TE PERMBARONIN EGERSINE DHE HARBUTERINE E TIJ MBI NJE NJERI TJETER QE SI KISHTE KETO PRIVILEGJE......SI I TILLE E PAKTA QE MUND TE KISHTE BERE ISHTE TE KERKONTE FALJE PUBLIKE E TE ULTE KOKN NE PERNDIM TE NDERSHEM.
Nuk te linte ai rregjim te shkoje familiarisht ne kaqatorr pa patur garanci absolute nga kasketat e birose me shkrim e kendim....vete djali i xhaxhi gojesheqerit e ka percjelle ne aeroport....kishte lidhje tjeteri jo llafe.
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 04-09-2018 nė 16:41
🖤 (1)
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2018, 16:38   #54
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,934 Times in 1,306 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mimoza Ahmeti-Kadaresė”: “Ka ardhur koha tė zbythesh”

Shkoni ne Korene e Veriut. Merrni shkrimtarin me te mire dhe vleresoheni...Do te qeshni me lot per ato qe mund te kete shkruar. Po te njejten vlere e talent kishte edhe kadareja ne ate kohe


p.s. kur pash Kimin e "madh" nderkohe qe i dha doren si i tromaksur Trump-it mu duk aq i vogel sa me kujtoi kohen tone disi te humbur (per te mos ja hequr disa vlera vertet te mira qe kishim)
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2018, 16:41   #55
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,422
Thanks: 15,056
Thanked 8,899 Times in 6,002 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mimoza Ahmeti-Kadaresė”: “Ka ardhur koha tė zbythesh”

Akoma ju brekengjyrosur me kritika?????
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2018, 16:43   #56
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,590
Thanks: 0
Thanked 1,533 Times in 1,191 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mimoza Ahmeti-Kadaresė”: “Ka ardhur koha tė zbythesh”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
@lonely_lion te mos te te pelqeje Kadareja si shkrimtar nuk do te thote te jesh pro Mimozes dhe nga kjo qe shkrova je ti ne konflikt me veten dhe gjithe shkrimin, je ti qe i ke ato probleme qe ke shkruar...


p.s. nuk mund te hedhesh dot poshte thenien popullore: Me thuaj me ke rri te te them se cili je. Kadareja rrinte mbi fron diktature, madje nga kjo hedh bast se shumica e ideve apo shkrimeve te tij mund te jene nga te tjere vertet te talentuar te asaj kohe, por qe perseri i ka pervetesuar ne stilin e tij "misterioz"...gje qe ti nuk e verteton dot.
Lexoje postimin mire.Lexoje disa here se mbase nuk e kuptove se cfare kam shkruar.Nuk jam aspakt ne konflikt as me veten dhe as me shkrimin.Shumices j'u ka ngelur ora Kadare dhe j'u jane errur syte. Ka ikur Kadareja ne France miku, ka ikur prej Shqiperise qe nga 1990.Nuk e mban Shqiperine peng Kadareja qe prej 1990, por ca e ca shume me te keqij si ai. Ka nje shprehje.I ikuri dhe i vdekuri nuk kane nder. Merruni me keta qe kemi ketu.Eshte me e ndershme, me trimce dhe me rezultative. Me kete moshe qe kemi ne ketu asnje nuk e ka njohur Kadaren si qysh e tek.Shumica nga ne apo ju e kane me te degjuar apo me te lexuar. Po e perseris: Ne kete moshe qe jemi, ne nuk po njohim jeten dhe jetet e atyre qe po jetojme cdo dite jo me te atij.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2018, 16:45   #57
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,934 Times in 1,306 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mimoza Ahmeti-Kadaresė”: “Ka ardhur koha tė zbythesh”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Akoma ju brekengjyrosur me kritika?????
Cfare ngjyre i ke breket ti mo Syse?


p.s. Qenka shume e vetdashuruar kjo mimoza.

Brenda rrenimit te sistemit, po ndodh dhe emancipimi njerezor....mimoza ahmeti.
PS: me kte ftyre qe ka kjo do me kritiku kadarene.
Kaq.

Cili eshte njeriu me i rendesishem ne jeten tende,tek i cili ndjen nevojen ta takosh gjithmone dhe ti hapesh zemren?
Gjithmone dashuria e fundit eshte e para per te hapur zemren.Nuk e di kush eshte njeriu me i rendesishem.Rendesia eshte si moti....nderron....mimoza ahmeti.

Shenimi i IMI: me kto BUCET te merren te tjeret.

ARBENI.

Varesia qe nuk te leshon?
mimoza ahmeti.
PS: i bija me kyc me kte ftyren qe ka kjo.
Dhe...i jep leksion KADARESE kjo SHURRA.
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2018, 16:48   #58
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,934 Times in 1,306 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mimoza Ahmeti-Kadaresė”: “Ka ardhur koha tė zbythesh”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Lexoje postimin mire.Lexoje disa here se mbase nuk e kuptove se cfare kam shkruar.Nuk jam aspakt ne konflikt as me veten dhe as me shkrimin.Shumices j'u ka ngelur ora Kadare dhe j'u jane errur syte. Ka ikur Kadareja ne France miku, ka ikur prej Shqiperise qe nga 1990.Nuk e mban Shqiperine peng Kadareja qe prej 1990, por ca e ca shume me te keqij si ai. Ka nje shprehje.I ikuri dhe i vdekuri nuk kane nder. Merruni me keta qe kemi ketu.Eshte me e ndershme, me trimce dhe me rezultative. Me kete moshe qe kemi ne ketu asnje nuk e ka njohur Kadaren si qysh e tek.Shumica nga ne apo ju e kane me te degjuar apo me te lexuar. Po e perseris: Ne kete moshe qe jemi, ne nuk po njohim jeten dhe jetet e atyre qe po jetojme cdo dite jo me te atij.
Po i kemi kaluar pushimet verore me te byth me byth te plazhi i turizmit Butrinti ne Sarande...Si nuk e njohim? Kemi ngrene buke bashke e kemi biseduar per ca gjera te asaj kohe...Nejse, ne ate kohe dilte dhe lexonte librat e tij pas botimit kshu kot per rekllame i shtrire ne kum (rere pak me e trashe se kumi)
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2018, 17:00   #59
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,590
Thanks: 0
Thanked 1,533 Times in 1,191 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mimoza Ahmeti-Kadaresė”: “Ka ardhur koha tė zbythesh”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Miku im lonely_lion si dhe ju mikesha e miq te mire e te nderuar.....per Kadarene dhe figuren e tij jo vetem si shkrimtar por edhe si njeri, baba, prind etj e kemi prekur ne kete voter elekronike duke sjelle sejcili mbresat dhe opinionin e tij rreth Ismail Kadarese dhe do te ishte riperseritje po te fillonim e te mbushnim me rrefimet tona perseri e perseri ate depo dixhitale kaq te cmuar te kesaj votre.

Si njeri, ai nuk meriton te respektohet sepse ka bere cmos me menyrat me te ndyra e duke perdorur emrin dhe pozicionin e tij prane bllokit dhe kokrrave shum te gezushme te saja, qe nje njeri (i zakonshem) qe ishte i lidhur me te bijen, te torturohej e burgosej, e te katandisej si nje kavje ku eksperimetoi mbi te zemerngushtesine dhe anene e tij kafsherore (bashke me te shoqen ne unison).

Pra lum miku boll te bukura i ka rreshtat, linjat dhe fjalet Smajli.......por si Shqiptar ai ishte e eshte ne krahun e atyre qe manipuluan dhe keqperdoruan pozicionin qe ai sistem u veshi dhe ata me gezim e perdoren pa meshire.

PRA AI PERDORI TE GJITHA INSTRUMENTAT E ATIJ RREGJIIMI JO VETEM PER TE SHKRUAR E FINANCUAR TALENTIN E TIJ POR EDHE E PERDORI DERI NE PALC EMRIN DHE INFLUENCOI QE KETO INSTRUMENTA SHTETERORE TE PERMBARONIN EGERSINE DHE HARBUTERINE E TIJ MBI NJE NJERI TJETER QE SI KISHTE KETO PRIVILEGJE......SI I TILLE E PAKTA QE MUND TE KISHTE BERE ISHTE TE KERKONTE FALJE PUBLIKE E TE ULTE KOKN NE PERNDIM TE NDERSHEM.
Nuk te linte ai rregjim te shkoje familiarisht ne kaqatorr pa patur garanci absolute nga kasketat e birose me shkrim e kendim....vete djali i xhaxhi gojesheqerit e ka percjelle ne aeroport....kishte lidhje tjeteri jo llafe.
Ore @Cool. E ke thene njehere kete ore mik. Ke me ? Ai paska qene e keqja e Shqiperise.Iku ai ne 1990. Nuk eshte me. Ai e kishte pasur gjithe fajin? E po iku ne France. Ja futem Frances.Do e beje komuniste. @Cool ? Me lexove apo nuk me lexove? Duhej te behej theror ai qe te na bente qefin mua dhe ty ? Po ja o @Cool.Shume nga ne ketu bejme trmin duke share qeverine dhe rrugen e ndjekur. Po sikur neser niperit tone te na thone: Kerkoni falje se vete gam gam ne forum por nuk i rate Sales, Rames, Ilirit.Jeni me keq se ata, se qendruat indiferente. Ose mund dhe te na thone, jeni ju qe duhet te kerkoni falje publike se pelqyhet apo late ne pushtet komunistet qe nga 1990?

P.S.
Sa per te bijen.... @Cool. Nuk e di historine mire me duket.Mos e ke me te degjuar apo cfare ke lexuar e net ? Une nuk di te kesh moshe qe t'a kesh jetuar ate kohe.Dhe une qe jam pak a shume i asaj moshe dhe prap nuk di shume,Dicka me kane thene shoket nga Samiu.Pyet ndonje te Sami Frasherit te viteve 1983-1984, se t'a tregojne ata.Pavaresisht se cfare ndodhi, pak vete morren vesh se ishte ndodhia ne te vertete. Te kerkoj 1000 here te falur sepse po e bej pak personale. Ke vajze vete? Me fal te te pyes. Po te sillej me vajzen tende sic u soll ai tipi me te , cdo beje ti? Imagjinoje sikur te te ndodhi sot , mos imagjino te te ndodhte atehere. Nuk po te them t'a imagjinosh atehere. Me vjen shume keq per ate djale dhe per mamane e tija, por ka llogjike te hidhesh e te pirdhesh, kur tjetri te thote: keta te dy nuk kane shance.Familja ime dhe e jotja nuk kane shance.Mos themi te tjera gjera, qe mbase ti nuk i di dhe mamaja e djalit prap kembengul.E do djali! Goca 16 vjece dhe djali po ashtu fluturonin me presh ne bythe !!! Kot ...te te bej nje paralelizem. E di ti se c'i ndodhi Mehmet Shehut, kur fejoi djalin me ate vajzen? Mos shkruaj marrina lum miku, por mendo si njeri i pjekur.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2018, 17:01   #60
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,534 Times in 907 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mimoza Ahmeti-Kadaresė”: “Ka ardhur koha tė zbythesh”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Ha gjizė Agush, ha.
Gjizėn e kam qef. Sidomos kur fėrgohet me speca.

Kurse Kadareja mė neverit. Por ajo qė mė habit jan komplekset e thella tė njė pjese tė mirė tė shqiptarėve qė duan medoemos tė njihen pėr diēka tė mirė nė botė. Dhe kur mjeti pėr ta arritur kėtė gjė ėshtė njė fundėrrinė si Kadareja ėshtė pėr tė ardhur keq.

Megjithatė nuk ėshtė diēka e jashtėzakonshme pėr shqiptarėt shiko ku jemi 28 vjet mbas diktaturės. Se mos tė gėzojė simpati edhe Kadareja. Gramoz Ruēi ėshtė kryeparlamentar, Berisha pishtar i demokracisė, punonjėsit e sigurimit ministra, hetues famekeq kriminel, tė dekoruar.

Popull leshi!
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur