Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 14-10-2019, 11:24   #41
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,511
Thanks: 3,656
Thanked 2,951 Times in 1,999 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Rama-Vuēiē-Zaev shtrėngojnė duart: Nuk do presim Bashkimin Evropian, s’jemi prior

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Titulli i artikullit eshte siperfaqesor Bardhyl, me fjale te tjera, nuk ke kuptuar asgje
.
Aaaa, kur nuk te intereson ty qenka titull siperfaqesor.
Citim:
Asgje pozitive nuk ka aty. Shiko thelle. Lexoj te gjitha pikat aty dhe kthehu te Ngjela tek ai 'sharlatani' yt.
Tani ju njerez dini te lexoni Shqip?
Citim:
Edhe diēka tjetėr kisha pėr grupin qė i shikon gjėrat bardhezi. Unė po pėrpiqem tė kuptoj se ēfarė po bėjnė kėta, nuk po shpreh ndonjė aprovim. Analiza e fakteve, nė kėtė rast i kemi tė pakta, nuk ka ngjyrime, fakti ėshtė aty dhe nuk bėhesh patriot duke mohuar ekzistencėn e tij.
Sa per Ngjelen, po ta perseris, eshte nje sharlatan. Ngjela ishte avokati i 5 minoritareve greke. Ne e dime shume mire se kush eshte. Keta njerez ngaqe kane mbetur pa nje pike referimi jane te gatshem ti ofrohen gjithekujt per te sherbyr edhe kur sherbimet e tyre nuk kekrkohen dhe nuk jane te nevojshme. Vec kesaj ky tip ka ca idera te cuditshme ne koke sepse mendon qe historia e Shqiperise do ti kushtoje ndonje rresht ne te ardhmen. Dhe duke qene se disa gjera njerezit nuk ja harrojne, duke pare se pervecse politikisht eshte i mbaruar, megjithese asnjehere nuk ka qene i filluar, luan rrolin e patriotit te madh dhe kokes se madhe duke shpresuar te lere pershtypjen e mire ne fund dhe duke shpresuar serish se njerzit do harrojne se kush eshte Ngjela. Te jesh i bindur qe do ta kujtoj nje dite kete simpatine tende per Ngjelen, shume shpejt.
Citim:
Nje konkludim ka, jane piuna rusi. Korrupsioni dhe deshtimi i shteteve te Ballkanit e forcimi i Serbise eshte interes i tyre paresor, per te cilin ata po punojne me dekada tashme. Per kete pune Serbia vepron si me te djathten shqiptare ashtu edhe me te majten. Eshte e njejta tradite tradhetare qe na ka percjellur. Te kam paralajmeruar edhe me heret kur debatonim histori, qe serbin e ke pase mbrenda tere kohen e e ke edhe sot.
E nga i di ti keto histori me spiune? Cfare provash ke ti? Muhabete kafeneje? Ty po te behet nje pyetje ne lidhje me nje atikull gazete dhe nuk po i pergjigjesh. Thjesht te pelqeu ajo pjese sepse Kastrioti te krruan aty ku do ti dhe kaq.
Citim:
E vertete, kemi qene te lekundur e edhe kemi besuar se ky Rama do te jete ndryshe por jemi mashtruar Bardhyl. Tani po i njohim akoma me mire. Me mire se kurre.
Per cfare te ka mashtruar ty? Cfare te ka premtuar dhe nuk ta ka mbajtur? Ku dime gje une dhe ti se cfare skemash luhen aty. Mos u nxitoni ti etiketoni njerezit. edhe sot mbas dhjetera vjetesh apo shekujsh ne nuk dime shume gjera, lere me pastaj per ngjarje qe jane duke u zhvilluar.
Une nuk e dija Socio qe qe ti ishe nga keta te majtet, apo thene Shqip nje komunist. Te gjithe te majtet ekstrem sot ne europe dhe bote kane nje karakteristike te perbashket, agresivitet dhe mungese argumenti. Lerini historite me biruca se nuk ju nxjerrin ne drite. Keni shansin e mire qe te mesoni nga gabimet tona dhe jo ti perserisni ato. Lerini perrallat nacionaliste te Albinit me bashkim kombetar. Nuk ka asnje shans real qe te behet bashkimi i Kosoves me Shqiperine, kujdes se duan qe ta coptojne. Nje patriot dhe burr i mencur nuk merret me perralla, nuk i del rrymes kundra sepse eshte vetevrasje, i pershtatet kushteve. Patriot sot eshte ai apo ata qe arrijne ta bejne Kosoven shtet model edhe me te zhvilluar se Shqiperia. Vetem keshtu ja ze gojen te tjereve. Jua kam thene edhe here tjeter qe te mos merreni me keta tanet por shikoni t rregulloni vendin. Por nga ana tjeter mesoni nga ato pak gjera pozitive qe kemi ne Shqiperi. Dhe e para eshte sekularizmi. Sepse eshte zhgenjyese dhe deshperuese kur lexon se si Kacaniku shkemb e gure, digjesh prite per flamur, konsiderohet ne shtypin perendimor si kryeqyteti i xhihadit ne Europe. Kur i kerkoi Kosova ja mbathen, kur i kerkoi Siria e dhane gjakun.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-10-2019, 12:01   #42
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,972
Thanks: 7,787
Thanked 6,552 Times in 2,774 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 206
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Re: Rama-Vuēiē-Zaev shtrėngojnė duart: Nuk do presim Bashkimin Evropian, s’jemi prior

@King Bardhyl

Sa do deshiroja nje here te te takoja e te t'i thoja te gjitha me radhe; si duhet pare zhvillimet politike ne spektrin global qe na afektojne te gjitheve, se kush eshte kundra rrymes, se kush jam une e cfare komunisti qenkam, qe po me ngjyros e se kush i shikon gjerat bardhe e zi, e se kush eshte Kurti e se ku ndodhet qendra me e madhe e spiunazhit rus ne Ballkan, e sa afera te nderhyrjes ruse ne politikat e shteteve te Ballkanit jane te deshmuara bile edhe tentim pucesh e atentatesh, e sa simpati paskam une per Ngjelen, Kastriotin apo kushdo atje ne Shqiperi, e te gjitha te tjerat me rradhe. Por ja qe nuk e kam luksin e kohes si ti. Mund te haheshim sa te duam ketu ne forum e prape nuk do mirreshim vesh. Hajt me mire shoku, kerkoi vete pergjigjet e atyre pyetjeve te tua, se kemi pune neve ketu.

P.S. per qendren ruse te spiunimit lexo artikullin qe e solla ne gjuhen angleze.
__________________
Gentiana

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Socio : 14-10-2019 nė 12:04
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur