Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Argėtim & zbavitje > Thashetheme

Thashetheme Thashetheme-t e pėrditshme.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 14-01-2018, 10:36   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,420
Thanks: 6,727
Thanked 3,176 Times in 1,627 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 138
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrrallat e Sirisė !

Djali i shqiptarit nga Amerika, zbulohet si komandant i ISIS-it

“The Atlantic” ka botuar njė speciale tė gjatė pėr djalin e pronarit shqiptar tė njė picerie nė New Jersey qė ėshtė vėnė nė krye tė Shtetit Islamik tė Sirisė dhe Irakut (ISIS).
Ka pasur edhe raste tė mėparshme shqiptarėsh tė pėrfshirė nė terrorizėm dhe nė radhėt e ISIS, po asnjė nuk ka arritur nė nivelin e Zulfi Hoxhės.
Hoxha njihet tani si njė nga komandantėt kryesorė tė Shtetit Islamik dhe njė nga fytyrat e pėrpjekjeve tė grupit pėr rekrutim.
Sipas tė dhėnave federale, ai u largua nga SHBA nė 6 prill 2015 dhe katėr ditė mė vonė ndodhej nė njė kamp stėrvitor tė ISIS. Pėr gjashtė muaj sipas disa zyrtarėve tė rendit dhe sigurisė, ai ishte personazh nė njė video tė tmerrshme.
Kėto rrjete janė tė rėndėsishme pėr rekrutimin e tė rinjve pėr t’u dėrguar nė Irak e Siri. Disa prej tyre, si Zulfiu janė lidhur nėpėrmjet internetit dhe pastaj me anė tė kontakteve tė reja, lidhen me ndihmės tė ISIS qė i sigurojnė udhėtimin drejt Sirisė.
Sot, ISIS ėshtė duke humbur gjithnjė e mė shumė terren dhe pyetja qė vijon ėshtė ku do tė shkojnė kėta njerėz qė po humbasin luftėn?
Nė maj 2017, zyra e medias sė ISIS, nė provincėn Nineveh, nė Irak lėshuan njė video 45-minuta me titullin: “Ne do t’i kthejmė me siguri nė rrugėt tona”. Ashtu si shumė video nga ISIS edhe nė kėtė shfaqen disa luftėtarė vullnetarė nga vende tė ndryshme. Njė nga njerėzit e maskuar ėshtė njė amerikan qė e quan veten “Abu Hamza al-Amriki.”
Duke folur me theks amerikan, ai kritikon Amerikėn dhe u bėn thirrje besimtarėve nė SHBA qė tė bėjne sulme brenda vendit: “A nuk jeni nė gjendje qė t’ia ngulni thikėn njė kafiri? Ta hidhni poshtė nga njė ndėrtesė? Ta shtypni me makinė? Ēlirojeni veten nga zjarri i Ferrit duke vrarė njė kafir”.
Mė pas ai tregon para kamerės disa raketahedhėse, prodhim amerikan, qė thotė se ua kanė marrė grupeve tė armatosura kurde dhe Shiite pasi ISIS i ka mposhtur nė fushėvbetejė.
Pas njė hetimi dyvjeēar tė kuadrove amerikane qė kanė udhėtuar pėr nė Siri dhe Irak, agjentėt federal mė nė fund kanė zbuluar se Abu Hamza al-Amriki i videos ėshtė Zulfi Hoxha.
Nė kohėn e regjistrimit tė videos Hoxha ishte rreth 25-vjeē. Duke qenė se ka shkuar nė Siri mė pak se tre vjet mė parė, ngjitja e tij nė krye tė ISIS ka qenė shumė e shpejtė. Ai nuk dihet se ku ndodhet sot, por nisur nga videoja e majit 2017, duhet tė ketė qenė nė atė kohė nė Irakun veriperėndimor.
Kjo ėshtė hera e parė qė agjencitė amerikane tė zbulimit arrijnė tė gjejnė identitetin e njė prej amerikanėve qė janė shfaqur nė videoklipet e propagandės sė ISIS-it. Edhe kur zbulohen emra nuk ėshtė politikė e qeverisė amerikane qė tė bėjė publike emrat e luftėtarėve nga SHBA.
Mirėpo, Zulfi Hoxha ėshtė rast mė ndryshe pėr shkak tė statusit tė lartė qė ka si komandant nė ISIS.
Ai mund tė ketė qenė personazhi edhe i njė videoje nė tetor 2015, nė tė cilėn njė amerikan ia pret kokėn brutalisht njė ushtari kurd tė peshmergės, “pėr t’i dėrguar mesazh Obamas”.
Ekspertėt nuk e dinė se si ka mundėsi qė Zulfi Hoxha u ngjit kaq shpejt kaq lart nė strukturėn e hierarkisė sė Shtetit Islamik. Ndoshta u ka lėnė mbresė udhėheqėsve tė organizatės me gatishmėrinė e tij pėr tė marrė pjesė kaq shpejt nė prerjen e kokės sė njė ushtari armik.
Ajo qė dinė me shumė saktėsi tani ėshtė se cilėt njerėz e kanė ndihmuar pėr t’u larguar drejt Sirisė si dhe veprimtarinė e tij nė rrjetet sociale ku ka shprehur dukshėm pikėpamjet e tijk tė sakjshme nė pėrkrahje tė ISIS-it. /Illyria/
__________________________________________________
https://telegrafi.com/djali-shqiptar...omandant-isis/
__________________________________________________ ____

Jane vetem 2 vende n'evlope qe jane absolutisht proamerikan: Shqiperia dhe Kosova.
Asnje vend tjeter i evropes mplakur nuk do me jau pa syte amerikaneve.
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-01-2018, 07:38   #2
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,324
Thanks: 13,570
Thanked 8,065 Times in 5,377 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pėrrallat e Sirisė !

Debil specie....
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg Download (1).jpg (5.5 KiloByte, 9 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur