Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 17-05-2014, 22:49   #441
ABSOLUTE
elixirs
 
Avatari i ABSOLUTE
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 79
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
ABSOLUTE do tė bėhet i njohur mjaft shpejtABSOLUTE do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Dhampir

Njeriu Ujk, eshte tjeter teme...Zagor
__________________
And my soul from out that shadow that lies floating on the floor, Shall be lifted -- Nevermore!
ABSOLUTE nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2014, 22:53   #442
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,250
Thanks: 2,138
Thanked 1,883 Times in 703 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dhampir

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ABSOLUTE Shiko postimin
Njeriu Ujk, eshte tjeter teme...Zagor
po , por ishte fjala te plumbat e argjendit , ata kan te bojn me Werwolf .
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2014, 22:58   #443
ABSOLUTE
elixirs
 
Avatari i ABSOLUTE
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 79
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
ABSOLUTE do tė bėhet i njohur mjaft shpejtABSOLUTE do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Dhampir

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zagor Shiko postimin
po , por ishte fjala te plumbat e argjendit , ata kan te bojn me Werwolf .
Po , si duket, plumbat e argjendit kryjne pune per te dy keto 'qenie'....
__________________
And my soul from out that shadow that lies floating on the floor, Shall be lifted -- Nevermore!
ABSOLUTE nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-05-2014, 23:19   #444
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,852
Thanks: 112
Thanked 654 Times in 377 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dhampir

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej Shiko postimin
Meqe e dashke frangjisht:
Étymologie: Dardon vient du mot « dard » suivi du suffixe diminutif on.

Apo sic thash une ne shqip kohe me pare: dar[t/d] konkretizuar, shtize; pirė.
Dart

From Middle English dart
Old French dart, dard (“dart”)
Old Frankish *daroth (“dart, spear”)
Proto-Germanic *darōžuz (“dart, spear”) [kjo ngjan si Topuz ne Shqip]
Proto-Indo-European *dʰ
ō- (to sharpen)
Old High German tart (“javelin, dart”),
Old English darož, dearod (“javelin, spear, dart”)
Swedish dart (“dart, dagger”)
Icelandic darr, dör (“dart”)

Me pak fjale, ne tere gjuhet Gotike/Getike apo sikur na sugjerojne: "Kelte", kemi versionin Dard.
Versioni Shqip eshte Pirre.
Kuptimet derivative qe jane thene: i mprehte/zgjuar, gur, ligjvenes sikurse shigjeta qe shenon right-on. Edhe keshtjella vjen e thepisur.

Fjala Shqip Pirre, ne gjuhen greke ka pesuar rhotacisem nga Pirre ne Acro[polis]. Te shikojme konotacionin e Acro:

acro-
1.
sharp (e mprehte)
2.
tip (maje e mprehte thike, shigjete etj.)
3.
extremity (sjak, ekstremitet)
4.
peak (kulm, maje mali)

Pra, Dard ne gjuhet Gotike/ Pirro ne Shqip/Pi[a]lum Pallum (shpate) ne latinisht (shtylle, gjilpere, shpate druri) ne latinisht/vllahisht.

Dard & prapashtesa -an (spart/an, shkodr/an, afrik/an) eshte i tere emri ne Shqip, por jo ne gjuhet e tjera qe e i japin edhe nje prapashtese shtese Don/Dom, mbase per t'i dhene kuptim ne gjuhet e tyre qe nuk e njihnin konceptin. Kjo perqasje [Dom] eshte krijuar si ekuivalence e Polis. Polis nuk do ta diskutoj ne forum.

Donari ne latinisht eshte nje dhome, ose ndarje ku ruheshin dhuratat per zotin. Ndonese kjo fjale duket se rrjedh nga ajo e dhenies [dhenari/denari si mase monetare/dhuruesi] ne disa gjuhe duket se ka ruajtur kuptimin tjeter, ate te ndarjes/dhomes nga ku ka derivuar Done/Doun dhe Toun/Town pra …qytet.

Lidhjen e Dardan me Dardhe do e diskutoj nje here tjeter.


Citim:
".......ky emėr shfaqet pėr herė tė parė nė Kadastrėn e Shkodrės tė vitit 1416-17, si villa clamada Darda. “Ky emėr”, vijon ai “del ndėr tė tjera nė Veri nė anėt e Iballės e tė Mirditės, nė krahinėn e Lezhės, nė Shqipėri tė Mesme, sikundėr u tha mė lart, nė anėt e Elbasanit, nė Skrapar, nė rrethin e Korēės e tė Leskovikut, si emėr krahine Reē-e-Dardhė nė Shqipėri Verilindore, si kompozitė Dardhėzeza nė Mollas afėr Gramshit. Ka edhe rrjedhoja tė kėtij emri, si Dardhės nė Fand tė Mirditės dhe nė anėt e Pėrmetit nė Jug, ku ka gjasė tė hyjė edhe Darsi (nga njė *Dardhėsi, *Dardhsi), si dhe emri i krahinės Darsia nė Shqipėri tė Mesme, nė qoftė se ai rrjedh nga njė *Dardhsia. Pėrhapje tė madhe kanė edhe emrat topikė Maj’ e Dardhės e Qaf’ e Dardhės edhe Zall i Dardhės (nė Dibėr), Kunora e Dardhės, emri i njė kullose malore tė verės nė Kryezi tė Mirditės. Dardha ėshtė emėr katundesh i shpeshtė edhe nė Greqi, veēanėrisht nė trajtėn deminutive-kolektive Dardhėza (Ntardiza) nė More Jugperėndimore, nė Atikė e nė Elidė, si dhe Dardhishtja nė krahinėn Trifilja, emra qė i ka vėnė elementi shqiptar qė nguli nė ato anė. Prej Italie hyn aty Dardhės, emri i njė familjeje tashmė tė shuar nė katundin Kiénti tė Molizės". Cabej, “Emri i Dardanisė dhe izoglosat shqiptaro-kelte"
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-05-2014, 01:16   #445
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,852
Thanks: 112
Thanked 654 Times in 377 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dhampir

Harrova te shtoj se acro~ lidhet me kreh/kreher, nje seri dhembesh pirrike.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2014, 03:24   #446
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,852
Thanks: 112
Thanked 654 Times in 377 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dhampir

Nuk e di ne se ndihmon analizat me lart ky fakt ose jo.

Sipas Prokopit dhe kodit te Theodhosit, fjala Piro dhe Pirot eshte shtremberim i greqishtes Thurris [Turret] qe ne e quajme beden i kalase. Keta theksojne qe nuk ka dyshim qe kjo fjale do te thote Thuris.

Bedenat jane qartesisht te dhembezuara dhe ne shpjegim permendet nje lloj perseritje e modelit ne kete fjale.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-05-2014, 02:32   #447
ABSOLUTE
elixirs
 
Avatari i ABSOLUTE
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 79
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
ABSOLUTE do tė bėhet i njohur mjaft shpejtABSOLUTE do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Dhampir

Dhampireshė, e bukur je ,
kafshuar me epsh per gjak
Kur, shtrengon dhėmbėt,
e eksituar, sikur vdekja

Bukur dukėsh keshtu

E pas ‘vdekjes’ se par’
ngritesh nė jerm,
s’din ē’kėrkon, s’din ē’pate.
kthehesh nėn plaf,
per te vdekur prap
….

….

Dhampireshė,
e bardhė sikur bora….

Ngritu t’thithim edhe mė tej gjak,
dielli edhe pak do tė lind,
e njerėzit hapin sytė, veshėt, hundėt, bythėt, gojėrat,
gjithcka…
Dhampireshė, heshtur t’thėm:
pėr njerėzit?
Ata
bartin mut brenda zorrėve ,
,
ka aromė tė rėndė,
ėshtė mėse i pėshtirė….

Ngitu sa s’ka lindė Dielli

__________________
And my soul from out that shadow that lies floating on the floor, Shall be lifted -- Nevermore!
ABSOLUTE nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-02-2018, 00:08   #448
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 6,600
Thanks: 6,953
Thanked 5,272 Times in 2,212 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 146
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dhampir

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Orakulli Shiko postimin
Dhampir
Etymology
The word dhampir is believed to derive from the Albanian language where pirё means "to drink", and dhёmbё or dham means "teeth", thus dhampir, "to drink with teeth".

Etymologi
Ordet dhampir menes at stamme direkte fra albansk:[3] pij eller pirё som betyder "at drikke", og dhёmbё eller dham som betyder "tęnder", altså dhampir, "at drikke med tęnder".

http://en.wikipedia.org/wiki/Dhampir
http://da.wikipedia.org/wiki/Dhampir
Fjala "Dhampir" nuk egsiston ne shqip, ajo eshte thjesht nje deformim i fjales Vampire origjina e se ciles nuk eshte akoma e qarte. Kete fjale/term e hasim ne shume gjuhe te botes dhe pak a shume eshte e njejte ne te gjitha gjuhet, pra shqipja apo prejardhja e kesaj fjale/termi nga shqipja nuk ka kurrfare lidhje sic thua ti.
Ate e gjejme ne gjermanisht si:Vampir, ne frengjisht si:Vampyre, ne anglisht si: Vampire (Oxford English Dictionary 1734), ne italisht dhe spanjisht si: Vampiro, ne serbo-kroato, Bullgari si:вампир/vampir, polonisht si:Wąpierz, ne rusisht apo ukraine si: Yпырь (upyr'), perfshi edhe ne turqisht si;ubyr, etj etj etj...
Mos shkruani budalliqe te kota dhe disinformoni njerzit kot se koti.Bukuria e teknologjise ne kohet e sotme eshte se ajo, i ka dhene goje/mundesi cdo lloj debili qe te shkruaje kodra mbas bregut si ti teket, gje e cila deri para pak vitesh nuk ishte e mundur!
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga BABA nga DURRSI : 08-02-2018 nė 00:11
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-02-2018, 01:24   #449
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,575
Thanks: 1,197
Thanked 708 Times in 447 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Dhampir

Ne fakt mund te jete e kunderta, pra qe Dhampir te kete sjelle versionin Vampir.
Sic dihet sllavet nuk e kane ne perdorim tingullin "DH" dhe ata kur tentojne ta shqpitojne i del si "Z" ose "V". Pse duhet te transformohej ne shqip nga V ne DH,kur ne i kemi te dyja tingujt te ndare qartazi?Thjeshte po hipotezojme se nuk kemi bagazhin e duhur per ti vene vulen. Problemi eshte se shqipja mbetet shume pak e studiuar dhe albanologet ne shumicen e tyre nuk kane ditur shqip,ose kane ditur shume pak. Shqipja nuk mund te perjashtohet ne etimologjine e fjaleve thjeshte sepse disa shkencetare qe nuk dinin shqip vendosen qe kjo apo ajo fjale vjen nga x apo y gjuhe.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-02-2018, 03:34   #450
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,324
Thanks: 13,570
Thanked 8,065 Times in 5,377 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dhampir

Aleksandri i madh ka luftuar dhe kundra lakuriqeve te nates,sipas....


Bibliothčque nationale de France, Franēais 24364, fol. 54v, Thomas de Kent: Roman de Toute Chevalerie; Gallica

Kreksi mbase na sqaron
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg Alexander_im_Kampf_gegen_Flughunde.jpg (23.5 KiloByte, 38 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-02-2018, 03:37   #451
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,324
Thanks: 13,570
Thanked 8,065 Times in 5,377 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dhampir

Family

Throughout the area the term dhampir refers to the offspring of a vampire and a human; terms for such a being that are used in various subregions include vampijerovic, vampiric (little vampire), and lampijerovic; in some regions the child is named "Vampir" if a boy and "Vampiresa" if a girl, or Dhampir if a boy and Dhampiresa if a girl.


Powers

Among all Balkan peoples it is believed that the child of a vampire can see and destroy vampires. Among some groups, the ability to see vampires is considered exclusive to dhampirs. The powers of a dhampir may be inherited by the dhampir's offspring and cannot be taught.. Such a living male offspring would sometimes become a professional vampire hunter and destroyer.

In some lore, dhampires (plural) pass their skills to their own sons: their ability is inherited
A Dhampir can enable others to see vampires by taking off his shirt and letting them see through the sleeves.
A Dhampir is believed to have great strength, many abilities, and the bloodlust of his vampire father.

Behavior

Various means of killing or driving away vampires are recognized among peoples of the region, but the dhampir is seen as the chief agent for dealing with vampires. Methods by which a dhampir kills a vampire include shooting the vampire with a bullet, transfixing it with a hawthorn stake, and performing a ceremony that involves touching "crowns" of lead to the vampire's grave. If the dhampir cannot destroy a vampire, he may command it to leave the area.

A dhampir is always paid well for his services. The amount of money varies, but there is never dickering over the price. Standard pay for a dhampir may also include a meal or a suit of clothing. Sometimes a dhampir is paid in cattle. As late as 1959, professional dhampirs were still in business in Kosova.

Dite te mbare....

Qao.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-02-2018, 08:09   #452
lonely_lion
.
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 3,363
Thanks: 0
Thanked 1,136 Times in 861 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dhampir

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Fjala "Dhampir" nuk egsiston ne shqip, ajo eshte thjesht nje deformim i fjales Vampire origjina e se ciles nuk eshte akoma e qarte. Kete fjale/term e hasim ne shume gjuhe te botes dhe pak a shume eshte e njejte ne te gjitha gjuhet, pra shqipja apo prejardhja e kesaj fjale/termi nga shqipja nuk ka kurrfare lidhje sic thua ti.
Ate e gjejme ne gjermanisht si:Vampir, ne frengjisht si:Vampyre, ne anglisht si: Vampire (Oxford English Dictionary 1734), ne italisht dhe spanjisht si: Vampiro, ne serbo-kroato, Bullgari si:вампир/vampir, polonisht si:Wąpierz, ne rusisht apo ukraine si: Yпырь (upyr'), perfshi edhe ne turqisht si;ubyr, etj etj etj...
Mos shkruani budalliqe te kota dhe disinformoni njerzit kot se koti.Bukuria e teknologjise ne kohet e sotme eshte se ajo, i ka dhene goje/mundesi cdo lloj debili qe te shkruaje kodra mbas bregut si ti teket, gje e cila deri para pak vitesh nuk ishte e mundur!
Baba, Nuk e mohoj ate qe thua. Mund te jete nje shtremberim.Por tingellon nje cike si i cuditeshem shtremberimi me fjalen origjinale sa me duket e veshtire t'a besoj kete lloj shtremberimi.Fjala lind duke pershkruar aktin, procesin. C'kuptim kane ne gjuhet respektive Vampir,Vampiro etc. Vampiri dihet mire se cfare ben.Perfytyrohet si nje qenije/njeri,qe pi gjak duke te ngulur dhembet ne qafe/rasti klasik/. Pra ngul dhembe dhe pi gjak. Ose ai qe pi gjak duke perdorur dhembet. Pra ne shqip fjala ka nje kuptim te drejperdrejte. Dham Pires.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-02-2018, 08:14   #453
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 21,972
Thanks: 6,052
Thanked 7,153 Times in 4,584 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 322
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dhampir

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Baba, Nuk e mohoj ate qe thua. Mund te jete nje shtremberim.Por tingellon nje cike si i cuditeshem shtremberimi me fjalen origjinale sa me duket e veshtire t'a besoj kete lloj shtremberimi.Fjala lind duke pershkruar aktin, procesin. C'kuptim kane ne gjuhet respektive Vampir,Vampiro etc. Vampiri dihet mire se cfare ben.Perfytyrohet si nje qenije/njeri,qe pi gjak duke te ngulur dhembet ne qafe/rasti klasik/. Pra ngul dhembe dhe pi gjak. Ose ai qe pi gjak duke perdorur dhembet. Pra ne shqip fjala ka nje kuptim te drejperdrejte. Dham Pires.
na e kane vjedhur emrin
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2018, 10:48   #454
Begaj2005
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Feb 2018
Posts: 8
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 0
Begaj2005 ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Dhampir

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Orakulli Shiko postimin
Dhampir
Etymology
The word dhampir is believed to derive from the Albanian language where pirё means "to drink", and dhёmbё or dham means "teeth", thus dhampir, "to drink with teeth".

Etymologi
Ordet dhampir menes at stamme direkte fra albansk:[3] pij eller pirё som betyder "at drikke", og dhёmbё eller dham som betyder "tęnder", altså dhampir, "at drikke med tęnder".

http://en.wikipedia.org/wiki/Dhampir
http://da.wikipedia.org/wiki/Dhampir
etymologjine shqiptare e kam shtuar un ne ket artikull kisha kaq vjet qe e shikoja edhe me hante nga brenda edhe u mundova ta rregulloj po nuk besove kam edhe foto
Begaj2005 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2018, 11:00   #455
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 12,723
Thanks: 3,001
Thanked 3,463 Times in 1,911 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 367
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dhampir

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Begaj2005 Shiko postimin
etymologjine shqiptare e kam shtuar un ne ket artikull kisha kaq vjet qe e shikoja edhe me hante nga brenda edhe u mundova ta rregulloj po nuk besove kam edhe foto
Ne cilin vit e ke bere edit?
Ato referencat qe i ke bashkangjit ne wiki a mundesh me i sjell edhe ketu, pjesen ku shkruhet per etimologjine. Sidomos ate me numer 3.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2018, 11:00   #456
Begaj2005
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Feb 2018
Posts: 8
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 0
Begaj2005 ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Dhampir


ja ku e ke edhe editimin
Begaj2005 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2018, 11:05   #457
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 12,723
Thanks: 3,001
Thanked 3,463 Times in 1,911 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 367
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dhampir

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Begaj2005 Shiko postimin

ja ku e ke edhe editimin
Cfare thuhet per dhampiret ne kete materialin qe e ke bashkangjite?

Citim:
"Deutsches Wörterbuch von Jacob Grimm und Wilhelm Grimm. 16 Bde. (in 32 Teilbänden). Leipzig: S. Hirzel 1854–1960"
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2018, 11:15   #458
lonely_lion
.
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 3,363
Thanks: 0
Thanked 1,136 Times in 861 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dhampir

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Begaj2005 Shiko postimin

ja ku e ke edhe editimin
Po qe se eshte materiali yt, mos e ler hapur per Editing per cdo njeri. Ja shiko se cfare shtova une dhe e hoqa prap.

__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur